het kanaal van Ter Neuzen. De stank die deze tegenwoordig te Sluiakil en waar ze langs loopt weer verspreid is ontzettend spreker ondervindt zulks ook in eigen persoon. Het is in de nabijheid onhoudbaar en als bewijs daarvan kan ook dienen dat alle verf van de er langs staande gebouwen verklenrt. Het is zeer noodig om daarop met nadruk te wijzen en hier ware een taak voor de Gezondheidscommissie te verrichten, wanneer die daarop niet met zooveel nadruk op kan wijzen, dat er een eind aan komt, kan men haar wel afschaffen. Die toestand wordt natuurlijk veroorzaakt door het afvoer- water der suikerfabrieken. Na is het dit jaar veel ergerdan het vorig jaar, toen was er veel opperwater en werd er geregeld gespnid, maar nn is dat niet het geval en nu staat de gansche massa water te verpesten. De Voorzitter Het is nog de vraag of die geur ongezond is De heer DeesDan moet u maar eens enkele weken te Sluiskil in het huisje van Oostdijk gaan wonen De heer MoesEn dan die door water nit de suikerfa brieken te Bergen op Zoom vergiftigde oesters! De heer De Koeijer: De heer Dees heeft er nietsteveel van gezegd. De heer Moes We zonden er de Gezondheidscommissie op kunnen wijzen. De heer Dees Het zou niet zoo zijn wanncar het afge- voerde water gefiltreerd werd. De heer De Jager Is er al een officieele klacht ingekomen De heer Dees: Er is al genoeg geklaagd. Het spreekt van zelf dat de Raad er niets aan doen kan, dan bij de au- toriteiten pogingen aanwenden om verbetering te krijgen. De Voorziter Die peetjes die peetjes De heer DeesJa, ik heb respect voor de peetjes, maar het is te veranderen, door het water te filtreeren. De heer De KoeijerJa, aan de codperarieve heeft men er geen last van, want daar wordt dit gedaan. De heer Dees O zooNatuurlijk zijn het om dat te doen kosten voor de fabriek, maar dit zal dan toch moeten, want zoo is het onhoudbaar. De Voorzitter zegt toe, dat hierover aan de Gezondheids commissie zal worden geschreven. Bij den post „Reinigingsdienst 1820" deelt de Voorzitter mede een door de Gezondheidscommissie wier zetel gevestigd is te Ter Neuzen aan Burg, en Weth. gericht schrijven, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat voor de be- woners van de buurtschap Baandijk geen gelegenheid bestaat om op een daarvoor geschikte plaats hun vnilnis kwijt te geraken. Het gevolg hiervan is dat aangrenzende slooten verzamelplaatsen worden van allerlei vuil, hetwelk in den zomer veel stank verwekt. De commissie geeft in overweging het daarheen te willen leiden dat aldaar een overdekte groote vuilnisbak worde ge- plaatst, of, zooals op het gebucht Driewegen, minstens eenmaal per week de vnilnis worde opgehaald. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor, aan den Baandijk, evenals op Driewegen, vanwege de gemeente eenmaal 's weeks de vuilnis te laten ophalen. De heer Verbrugge acht het ook noodig dat die menschen geholpen worden. Het voorstel om met ingang van 1 Jan. de vuilnis ook aan den Baandijk eenmaal 's week te laten ophalen, wordt a a n- genonen met algemeene stemmen. De Voorzitter zou de post onveranderd willen laten, daar de kosten niet bekend zijn. De heer Van den Hoek wil deze f 100 hooger ramen, in verband met hetgeen voor Driewegen wordt betaald. De VoorzitterHet is toch niet noodig. Wij krijgen machtiging om het te doen en wat daarvoor betaald moet worden, kan gevonden worden nit de onvoorziene nitgaven. We staan nu voor een onbekend iets en het is zeer goed mogelijk dat iemand die daar woont, het goedkooper doen wil. De heer Moes zou er f 80 voor willen ramen en den ge- heelen post op een ronde som van f 1700 uittrekken. De heer Van den Hoek stemt daarmee in. De heer De Koeijer: Als het op Driewegen voor 75 gedaan wordt, zal het aan den Baandijk toch wel minder kosten. Het voorstel van den heer Moes, om den post op f 1700 te brengen, wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Bij den post Jaarwedde van den bouwmeester f 1000", merkt de heer Van den Hoek op, dat deze wegens periodieke verhooging, ingaande met 15 Maart a. s., f 79,16} hooger moet worden uitgetrokken, welke wijziging wordt aangebracht. Bij den post ionderhoud van straten, pleinen, markten enz. 852", stelt de heer Van den Hoek namens de Com. missie van Fabricage voor te schrappen 210 voor het maken van een betonvloer op de Markt. De heer Wieland meent dat daar nog meer kan wegvallen. Er zit hem nog wat in 't hoofd dat deze week in de Commissie van Fabricage besproken werd. De heer Van den Hoek Wat u bedoelt is volgens uw voorstel gewijzigd. De Voorzitter zou die posten liever thans nog behouden, en daarop straks nog eens terugkomen. De heer Van den Hoek zegt dat de Commissie die wijzi ging voorstelt om aan een lager bedrag van uitgaven te komen. De Voorzitter weet thans nog niet of dat noodig zal zijn maar als er moet geschrapt worden dan zal er nog meer moeten vervallen, dan zullen de 2000 nieuwe grhskeien en 4000 waalklinkers zeker niet kunnen blijven staan, want dat is nieuw werk. De heer Van den Hoek betwist zulks. Die keien moeten gebruikt worden voor het repareeren van de bestrating van af het station tot aan den nieuwen weg. Die bestrating ligt zeer wijd en er zijn veel keien stuk. Ab men voor de reparatie op een 20 MJnieuwe keien rekent, is dat zeer zuinig. De Voorzitter: Maar het is dan toch nieuw werk. De heer Van den HoekZonder nieuwe keien kan het niet gemaakt worden. De Voorzitter: Het blijft toch aanschaffen van nieuwe voorwerpen. De heer Van den Hoek: zonder welke repareeren niet mogelijk ishet is verteggen van de straat. De VoorzitterIk voor mij ben tegen alle schrapping en wilde daarom liever zien dat de bespreking hierover uitge- steld werd tot over een post is beslist die ik op het oog heb, maar waarmee ik thans nog niet voor den dag kan komen Gaat dat niet door dan moet er meer geschrapt worden. Ik ben overtuigd, dat alles wat wordt voorgesteld dringend noodig is, maar als er geen geld voor is, moet het dan nog maar een jaar blijven liggen. De heer De KoeijerEr liggen aan 't station veel putter.zou niet kunnen volstaan worden om die alleen wat te lichten De heer De Masier verklaart dat de aangevraagde steenen noodig zijn voor het herstellenhetgeen aan den weg geschieden moet is gewoon onderhoud. De heer Van den Hoek: Er is op alle onderhouds- posten geprengeld zooveel als mogelijk is. De begrooting is veel te armoedig in elkaar gezet. Men zal toch niet kunnen zeggen dat een bedrag van 4000 te veel is voor het onderhouden van al de gebouwen en wegen van een gemeente als Ter Neuzen De heer Wieland: Maar er wordt nu dit jaar zooveel gedaan! Half Ter Neuzen is herbestraat. Ik ben er niet voor om die kosten zoo ineens te maken en wil ieder jaar wat doen. De heer MoggrdDie weg aan 't station ligt toch over een eind zeer slecht. De Voorzitter: Die plaatsen zijn er nog wel meer. Zie eens naar de Dijkstraat. Een lidEn het Nieuwediep. De Voorzitter: Daar was wel een heele nieuwe straat noodig. De heer Wieland: Men loopt er als op knikkers. Besloten wordt de posten voorloopig te behouden zooals ze in de begrooting worden voorgesteld. Bij afd. 3, art. 1 van hoofdstuk VII wordt de post #jaarwedden der onderwijzers" verhoogd met 525, I zijnde f 425 wegens de in den aanvang der zitting I toegekende salarisverhooging, en 100 waarmede het salaris van den onderwijzer Bierle moet worden ver- meerderd wegens het geven van onderwijs in de Fransche taal. Het totaal bedrag van dezen post wordt daardoor 24,107,70. Onder afdeeling 4 wordt ingevolge besluit der vorige vergadering /125 uitgetrokken als toelage aan de ,/Vereenigde Handwerkslieden" voor haren vakcursus. Bij afd. 5, art. 1 van dit hoofdstuk komt in behande- ling het verzoek om eenige subsidie vanwege het Bestuur van het Muziekgezelschap ,/De Vereenigde Werklieden", reeds vroeger medegedeeld. De heer Moes is er tegen om subsidie te verleenen er is nog een muziekgezelschap. Laat die vereenigingen door contributien in stand worden^gehouden. Als dat gezelschap zonder een 75 van de gemeente niet kan blijven bestaan, weet hij het niet meer. Waarom kan het eene wel van contributien worden gehouden en het andere niet De Voorzitter Maar er is toch maar een gezelschap dat er voor in aanmerking komt. Of is er te Sluiskil ook een f De heer De Koeijer gelooft het wel. De Voorzitter: Maar die vragen het niet. De heer MoesAl wordt het gevraagd daarom moeten wij het nog niet geven. De heer Visser Het is toch reeds meermalen gebleken dat een muziekgezelschap hier onmisbaar is'en het zou toch volstrekt niet onbillijk zijn, dat de gemeente eenigen steun verleende, wanneer zoo'n gezelschap eens iets te kort komt. Men zou het toch ook niet gewenscht achten, dat we steeds als er een muziek noodig is, dit uit Belgie zouden moeten halen. Ik wil niet zooveel vergen, met een klein bedrag zouden ze waarschijnlijk wel geholpen zijn. De heer Moes Als het maar een klein bedrag moet zijn is het niet noodig ook. De heer Wieland is ook van dat id6e. De heer Visser wijst op den steun die door andere plaatsen aan muziekgezelschappen wordt verleend. De subsidie kan onder zekere voorwaarden worden verleend. Hadden we een muziektent, dan zou als voorwaarde kunnen worden gesteld het geven van enkele openbare concerten, dan lion het algemeen daarvan genieten. De heer Van den Hoek stelt voor 50 te geven. De heer Moes Ik ben voor muziek, maar tegen subsidie. Het voorstel van den heer Van den Hoek wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Hoek, Visser, Van Dale, Moggrd, De Masier en Verbrugge; tegen de heeren Wieland, Dees, De Koeijer, De Jager en Moes. Bij hoofdstuk VIII, afd. 1, art. 5, ./subsidie aan de Vereeniging tot Ziekenverzorgingf 300," brengt de Voorzitter in behandeling het reeds vroeger meegedeelde adres van het bestuur dier vereeniging, waarin op grond dat de uitgaven de inkomsten nog steeds overtreffen, wordt verzocht de subsidie te verhoogen tot 500. De Voorzitter: Ik rneen dat deze nuttige inrichting krachtig moet gesteund worden, maar acht noodig verandering in de bepalingen. Thans is als voorwaarde gesteld dat de patienten van de gemeente moeten worden opgenomen voor 75 cent daags, en dat daarvoor steeds e&n bed moet disponibel zijn. Het is echter gebleken dat de gemeente geen patienten heeft, waarom ik wilde voorstellen, dat die bepaling zal gelden voor patienten van de gemeente en van het Burgerlijk Armbestuur. Ik stel daarom voor 500 subsidie te verleenen, waaraan dan ook kan. verbonden worden de voorwaarde dat eventueel 1 patient vrij zou worden behandeld. De heer Van den Hoek: Eerst is 200 subsidie toe- gestaan, daarna 300 en nu wordt weer 500 gevraagd. ik ben tegen verhooging, zou de subsidie op 300 willen houden en ook als voorwaarde stellen dat de rekening en verantwoording moet worden overgelegd. Ik ben tegen het vragen van een kostelooze opname, maar kan er mee instemmen dat de patienten van het Burgerlijk Armbestuur aan een zeker minimum tarief worden opgenomen. De Voorzitter: Er is nu 75 cent bepaald. De heer Van den Hoek Dat is te weinig, daarvoor kunnen geen patienten verpleegd worden. Ik zou het daarom op f 1 zetten. De heer Verbrugge Ik vrees dat, als de patienten van het Burgerlijk Armbestuur voor 75 cent moeten worden opgenomen, en het was wat royaal met het zenden van patienten, er van de subsidie niet veel zou over- blijven, want elke patient kost der vereeniging ongeveer 2.30 tot 2,50 per dag. Bij de behandeling dezer aanvraag behoort te worden beantwoordt de vraag is een ziekenhuis alhier nood- zakelijk, ja dan neen. Acht men het noodig, dan is de gevraagde subsidie gering, want als de gemeente zoo'n inrichting zelf moest onderhouden zou deze haar dui- zenden kosten. In Vlissingen exploiteert de gemeente zelf een ziekenhuis aan het oude mannen- en vrouwen- huis, maar dat kost aan de gemeente 18,000 'sjaars, waarom men ernu toe gekomen is pogingen aantewenden om van particulieren een ziekenhuis op te richten, welker pogingen dan door de gemeente krachtig zullen worden gesteund. De Voorzitter: Dat de subsidie geheel zou vervallen, wanneer ze voor 75 cent per dag zouden worden opge nomen, is dan toch in de veronderstelling dat er veel zullen zijn. Maar dit jaar heeft het Armbestuur er nog maar drie gehad. De heer Verbrugge Maar als het zoo goedkoop is zullen ze er eerder patienten brengen, niet alleen voor operaties, maar ook voor gewone ziektegevallen. De Voorzitter: Het spreekt van zelf dat, hoe minder zulke zieken er in komen, hoe voordeeliger dat voor de vereeniging is. De heer Verbrugge: Wanneer er echter 25centmeer betaald wordt, is het iets anders. De heer DeesKunnen de patienten voor 46n gulden per dag degelijk verpleegd worden De heer Verbrugge Er wordt natuurlijk op toegelegd, maar ik geloof toch niet dat de patienten, die daar verpleegd zijn, reden tot klagen hadden. De heer Dees: Ik weet niet of zulks zijn oorzaak kan gevonden hebben in gebrek aan financien, maar een vader en naoeder van wien daarin een flink kind verpleegd is geworden, klaagden dat dit kind wel eens gebrek aan voedsel had gehad. Daarbij komt dat, wanneer dezelfde ziekelijke toestand tusschen bestuur en de ge- neesheeren moet blijven bestaan, toch niet alles is, zooals het behoort te zijn. De heer VerbruggeHet kan misschien wel eens voorgekomen zijn dat een patient meer voedsel had willen gebruiken dan hem werd gegeven. Ik kan mij voor elk speciaal geval niet verantwoordelijk stellen. De Voorzitter: Daarvoor kunnen ook andere reden zijn; de dokter kan ook een dieet voorgeschreven hebben. De heer Verbrugge: In elk geval hadden die vader en moeder beter gedaan, door rechtstreeks bij het bestuur te klagen, dan kon zoo iets terstond worden onderzocht. Zoo iets (moeten wij echter langs een omweg hooren, en tegenover die klachten staan ook tal van verklaringen van patienten die zeer tevreden zijn. De heer Dees Dergelijke klachten zijn toch ook wel eens behandeld in het bestuur zelf? Maar, zooals ik er reeds op wees, als de verhouding tusschen bestuur en geneesheeren gespannen blijft, gaat het ook niet goed. Ik oordeel natuurlijk alleen over de gevallen die mij bekend zijn, maar 'k ben er overigens voor de lijdende menschheid te helpen. De heer Verbrugge deelt mede dat de verhouding met de geneesheeren tegenwoordig niets te wenschen overlaat. Er is een tijd geweest dat ze er geen patienten heen zonden, maar nu zijn er weer drie in. De Voorzitter vindt het vreemd thans klachten te hooren hij hoorde anders steeds niets dan lof. Hij zou de door den heer Dees bedoelde ouders in overweging geven hun bezwaar ter kennis van het bestuur te brengen. De heer DeesDat hebben ze gedaan. De heer Verbrugge: Wie over verpieging kunnen oordeelen zijn schepelingen, die ook op andeie plaatsen met ziekenhuizen kennis maken er zijn verklaringen afgelegd dat de verpieging hier uitmuntend was en dat men hier, in vergelijking met de behandeling in andere plaatsen, behandeld werd als troetelkinderen. Het voorstel van den Voorzitter, om f 500 subsidie te verleenen, wordt verworpen met 10 tegen 1 stem, die van den heer Verbrugge. De heer Visser vraagt, hoeveel de vereeniging werkelijk te kort komt. De heer Verbrugge: Bij de laatste rekening was er f 800 te kort. De heer Visser Mijne opinie is, dat, war.neer de vereeniging niet krachtig wordt gesteund, we binnenkort zullen zien dat ze te niet gaat en als de gemeente het ziekenhuis zelf moet onderhouden, dan zal het niet enkele honderden, maar duizenden kosten. Ik geloof dat we daarom beter zouden doen met f 400 toe te staan. De heer Verbrugge wijst nogmaals op het voorbeeld van Vlissingen en ook, dat nu de Oude school toch ook niet meer als ziekenhuis moet onderhouden worden. De Voorzitter zegt dat dit een abuis is, dat lokaal moet nog steeds beschikbaar blijven voor lijders aan besmettelijke ziekten. Wel is door de inspectie van de volksgezondheid een voorstel gedaan om daarvoor, met andere gemeenten te samen, een inrichting te plaatsen nabij het ziekenhuis, maar dit is nog niets meer dan een plan. Het voorstel van den heer Visser werdt verworpen met 8 tegen 3 stemmenvoor de heeren Visser, De Masier en Verbrugge tegen de overige leden. Het voorstel van den heer Van den Hoek, om onder de besproken voorwaarden f 300 toe te staan, wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens wordt ook goedgekeurd de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur op 6000, of 1000 hooger dan het loopende jaar. De heer Moes, voorzitter van dat college, moet tot zijn leedwezen verklaren, dat de uitgaven van dat bestuur steeds stijgen, maar het is niet te voorkomen. De yerdere posten van uitgaaf geven tot geen bespreking aanleiding, waarop wordt overgegaan tot de O T V A S T E HI. Bij hoofdstuk 1 wijst de Voorzitter op het uitgetrokken deel van het batig slot der rekening over het dienstjaar y 973,06}. Zou er vraagt hij hier nog niet op wat kunnen gerekend worden, b. v. op een batig slot van 1906? Den heer Van den Hoek: We zullen dit jaar al blij mogen zijn als we toekomen, want we zijn met een nadeelig slot begonnen. Toen Ged. Staten op de sub- sidie-aanvrage afwijzend adviseerden en de begrooting terugzonden, was er nog een zeer geringe post voor onvoorziene uitgaven. Korten tijd daarop zonden ze evenwel bericht dat een post van uitgaaf moest verhoogd worden, waardoor we begonnen met een te kort. Bij hoofdstuk III, afd. 4, plaatselijke belastingen, stelt de Voorzitter voor den hoofdelijken omsiag 5000 hooger uit te trekken en te brengen op f 30000. Hij meent dat de draagkracht der gemeente dit gedoogd en wanneer dit wordt aangenomen kan geschrapt worden de aanvrage om een buitengewone rijkssubsidie in de onderwijskosten, uitgetrokken op /2500. Hij is daar sterk tegen, omdat hij niet gaarne zou zien dat Gedep. Staten de gemeentehuiskoudingen gingen controleeren. Het oorspronkelijk kohier voor dit jaar beliep meer dan f 25000 en toen het was vastgesteld, was er slechts een bijslag van 5 percent noodig. Er zijn, naar sprekers oordeel, verschillende posten die voor verhooging vatbaar zijn, namen van personen te noemen is natuurlijk niet doenlijk, maar de opbrengst zal omhoog gaan, al is het ook dat enkele aanslagen moeten verminderen. Hij stelt daarom voor den hoofde- lijken omsiag op 30,000 te boeken. De heer Moes kan daar niet mee instemmen, wel wil hij meewerken om het bedrag met een paar duizend gulden te verhoogen. De heer Van den Hoek: Ai is het maximum f 30,000 daarom behoeft dat niet geheven te worden. De heer Moes Jawel, maar als de vrijheid er eenmaal is om het te doen, komt men er allicht toe om hooger te gaan. De Voorzitter Het is in het geheel niet noodig om dat bedrag ten voile te gebruiken, maar wanneer mijn voorstel wordt aangenomen kan de rijkssubsidie worden geschrapt, behoeven we aan de uitgaven niet meer te tornen en blijft er nog een flinke post voor onvoorziene uitgaven. Anders zal ik voorstellen verschillende posten te verminderen. De heer Van den Hoek geeft in overweging om dan te verhoogen tot 28000. De Commissie van Fabricage heeft nog voorstellen om 722,50 te bezuinigen en dan kan men er komen. De heer Dees kan er zich niet mee vereenigen om den hoofdehjken omsiag nog te verhoogen. Er is dit jaar op alle aanslagen de klem gelegd en nog moesten er 5 opcenten geheven worden. Hij gelooft dat het bedrag tamelijk tot het maximum is opgevoerd. De Voorzitter: Dat wordt toch door Ged. Staten, blijkens hun schrijven aan den Raad betwijfeld, zij meenen dat het hooger kan worden opgevoerd. De heer Dees: Het is hier reeds hoog, want iemand die van hier naar eene andere gemeente vertrok en daar in eene overeenkomstige klasse werd aangeslagen, had toch 31 minder te betalen. De heer Wieland Aan onzen voormaligen stadgenoot le Clercq, die nu in Rijswijk woont, is hoofdelijke omsiag daar heelemaal onbekend, terwijl er maar 20 opcenten op het personeel zijn, in plaats van 75 zooals hier. De heer Dees En dan wil ik nog wel iets zeggen. Het is zeer gemakkelijk om uitgaven te doen en die te verhalen op den hoofdelijken omsiag, waaraan elk in- gezetene dan naar evenredigheid bijdraagt, maar wat de voordeelen daarvan betreft onregelmatig wordt be- deeld. Er is reeds op gewezen dat de bewoners van Sluiskil, Driewegen en andere buitenwijken niet kunnen profiteeren van het electrisch licht. Het ieeuwendeel der uitgaven is ten bate der kom. Zoo ook met de bestratingen. De Donze-Visserstraat is nu ook weer verbeterd. Terecht werd er geklaagd over de slechte keien, maar het is nu toch ook weer gedaan ten bate der bewoners van de kom. Wanneer er dus verhooging van belasting noodig is, zou ik het billijker achten wanneer eene straatbelasting werd ingevoerd. De Voorzitter Dan moet u daartoe een voorstel doen, maar daarmede zijn we op het oogenblik niet gebaat. De heer Van Dale verlaat de vergadering. De Voorzitter acht de financieeie draagkracht van Ter Neuzen verre van ongunstig te noemen. De heer Dees: Er is nog iets. Er zijn ambtenaren, wier inkomen tot op een cent na is te schatten en die dan ook ten voile worden aangeslagen, maar er zijn ook vele anderen naar wier inkomen zoo maar een greep wordt gedaan, en wie het ook moeilijk vait het onjuiste van den aanslag aan te toonen. Ik geloof daarom dat de hoofdelijke omsiag hoog genoeg is en zou eene straatbelasting billijker achten. Als het voorstel om 30,000 te heffen wordt aangenomen, zal men de aanslagen niet met 5 of 10 maar met 2030 procent moeten verhoogen. De heer MoesIk zoa weer wel terug willen naar de belasting op de openbare vermakelijkheden, zooals deze destijds door den heer Nelemans is voorgesteld. De Voorzitter en de heer Van den Hoek wijzen er op dat men daarmee thans niet vooruit is. De heer Visser: Wat zou het beetje dat ditoplevert ook helpen. De Voorzitter: Iedere centhelpt. Daar mijn voorstel geen steun ondervindt zal ik dit laten vallen en wil mij vereenigen met het voorstel om den hoofdelijken omsiag op 28000 te bijengen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Hoek en De Masier; tegen de heeren Wieland, Visser, Dees, Moggre, De Koeijer, De Jager, Verbrugge en Moes. Over het voorstel van den heer Moes, om het bedrag °P f 27000 uit te trekken, s taken de stemmen met 5 tegen 5. Voor stemmen de heeren Van den Hoek, "WVieland, De Masier, De Jager en Moestegen de heeren Visser, Dees, Moggre, De Koeijer en Verbrugge, De heer Moes merkt nog op dat men ook het vergun- ningsrecht hooger zou kunnen opvoeren, want de re clames die inkwamen hadden niet zoozeer tot grondslag dat zij te veel moesten betalen, maar dat hun aanslag evenredig was aan die van anderen, die te weinig betalen. De heer Van den Hoek Dat kan dan toch altijd bij de schatting nog gevonden worden. De heer Moes stelt voor eene belasting op de openbare vermakelijkheden in te voeren, overeenkomstig het in 1903 door den heer Nelemans gedane voorstel. De later voorgestelde verordening, hij moet het erkennen, was wel wat scherp. Dit voorstel werdt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Van den Hoek, Wieland, Dees, Moggrd, De Koeijer, De Jager, Verbrugge en Moes; tegen de heeren Visser en De Masier. In verband hiermede wordt daarvoor op de begrooting een memoriepost uitgetrokken. De heer Dees verlaat de vergadering. De Voorzitter: Daar op dit oogenblik de som voor den hoofdelijken omsiag niet kan verhoogd worden, is het noodig om de uitgaven te verminderen. Ik stel daarom voor op den post //wachtgebouwen enz. voor de politie 119,30," te schrappen 19,30. De heer Van den HoekMaar waarop De ver schillende posten zijn juist geraamd. We kunnen de boel toch niet laten verwaarloozen. De Voorzitter: Dan moet er overal maar wat af. Als men de posten samen neemt zal er wel wat over- schieten. Ik betreur dat ik het voorstellen moet, maar ik wil voorkomen dat Gedep. Staten aanmerkingen kunnen maken en de subsidie afwijzen. Het voorstel van den Voorzitter wordt aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Wieland, De Koeijer, De Jager, Verbrugge en Moes. Vervolgens stelt de Voorzitter voor van den post voor onderhoud van het gemeenteziekenhuis ad 110,30 te schrappen 40,30. De heer Van den Hoek vraagt weer: op welke der specifieke posten, alles is bepaald noodig. De Voorzitter: Dan moet er maar wat achterwege blijven, we moeten lager ramen. Met 6 tegen 3 stemmen wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen, tegen stemmen de heeren Van den Hoek, Visser en De Masier. Op den post //Straten, pleinen en markten, /852", stelt de heer Van den Hoek namens de Commissie van Fabricage voor om te schrappen t 210 voor het maken van een betonvloer op het macadamplein. De Voorzitter stelt voor daarop te schrappen f 652. De heer Wieland kan zich daarmee vereenigen. De heer Van den Hoek kan er zich bij neerleggen, dat er ook nog 100 wordt geschrapt op den post voor het herleggen van oude bestrating, het resteerende is noodig voor die aan het station. Met algemeene stemmen wordt besloten op den onder- havigen post totaal /310 te schrappen. Op den post //onderhoud wegen en voetpaden 522" stelt de Voorzitter voor f 150 te schrappen. Na bestrijding door den heer Van den Hoek trekt de Voorzitter het voorstel in. Bij den post /havenwerken enz. 242,50" stelt de commissie van Fabricage voor J 112,50 te schrappen, geraamd voor uitbaggeren der haven. De heer Van den Hoek deelt tevens mede dat eerlang door de Commissie zal worden voorgesteld de gemeente- haven gedeeltelijk te dempen en de scheepstimmerwerf te verleggen. De kosten zullen meevallen het werk zal zich zelf betalen. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Op den post yonderhoud van riolen enz. f 1135" stelt de Voorzitter voor 250 te schrappen. De heer Van den Hoek betoogt dat verschillende specifieke posten moeten behouden blijven. Na eenige Jdiscussie, waarbij de heer Van den Hoek er in toestemt om 8, in plaats van 10 syphonbakken, en 40 M. in plaats van 50 M. riool, te ramen, wordt met alg. stemmen besloten van dezen post 135 te schrappen. Bij den post yonderhoud begraafplaats 87" stelt de Voorzitter voor /17 te schrappen. De heer Van den Hoek zou wel eens willen weten, waarop dat moet gevonden wordenwat geraamd is, is noodig. Het voorstel van den Voorzitter wordt verwor pen met 5 tegen 4 stemmen. Voor stemmen de heeren Wieland, De Koeijer, De Jager en Moes tegen de heeren Van den Hoek, Visser, Moggr6, De Masier en Verbrugge. Bij den post onderhoud van schoollokalen en onder- wijzerswoningen 1555,10" stelt de heer Van den Hoek namens de Commissie van Fabr. voor te schrappen 400 voor het maken van zolderkamers in de woning aan school C. Deze woning wordt oud en zal later wellicht toch door een nieuwe moeten worden vervangen. De Voorzitter stelt voor totaal 551,10 te schrappen, dat met 6 tegen 3 stemmen, die der heeren Van den Hoek, Visser en De Masier, wordt aangenomen. Vervolgens wordt met dezelfde stemmenverhouding het voorstel van den Voorzitter aangenomen om op den post «meubilair 275,30" 75,30 te schrappen. De heer Van den Hoek protesteert tegen het ver minderen van dezen zeer mager geraamden post. De Voorzitter betreurt genoodzaakt te zijn zoo'n voorstel te doen, maar wil niet dat Ged. Staten ergens iets op zullen kunnen vinden. Daar de uitgaven nu voldoende verlaagd zijn kan de geraamde rijkssubsidie ingevolge art. 53 der onderwijswet ook verminderd worden en stelt de Voorzitter voor deze te ramen op 2000. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aange nomen. Deze begrooting wordt hierna vastgesteld opeeneind- cijfer van 77793,88}, met een post voor onvoorziene uitgaven van 428J. In deze vaststellir.g is begrepen de goedkeuring der volgende begrootingen voor 1907 Begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, op een eindcijfer van fit 00. Begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, op een eindcijfer van 106,40. Begrooting van de gemeente-brandweer, op een eind cijfer van 707,50. Begrooting der Gezondheidscommissie wier zetel ge vestigd is te Ter Neuzen, op een eindcijfer van 2036,15}. Het door de gemeente Ter Neuzen bij te dragen aandeel is bepaald op 326,34. Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur op een eindcijfer van A 6104,86}. De gemeentelijke subsidie is bepaald op 6000 of 1000 hooger dan over 1906. Begrooting van de Kamer van Koophandel en Fa- brieken op een eindcijfer van f 180,50. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. In het eerste deel van* het verslag, opgenomen in ons vorig nummer, is verzuimd te vermelden dat op voorstel van de Commissie voor de veemarkt is besloten premien uit te loven voor ter markt gebrachte ponny's, n.l. een van 5 en eene van 2.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6