Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Over Baad en Raadsleden. bonden worden met het kantoor te Borsselen, en dat verlenging van re.tourkaarten overwogen wwdt. (M. Ct.) Zaamslag, 29 Oct. Tot onderwijzer aan de chr. school te Othene is benoemd de heer J. C. de Koning te Rotterdam. Deputaten der Classis Axel, hebben den kerkeraad der Ger. kerk A te Zaamslag, ver- zocbt der gemeente bet volgende advies bekend te maken. Deputaten betreuren het, dat de zaak der ineensmelting, tusschen de kerken A en B te Zaamslag niet tot stand gekomen is en geven den kerkeraad den raad deze zaak nu te laten rusten en de bezwaarde broeders ernstig op bun plicht in dezen te wijzen. De kerkeraad beeft eenp^rig dit advies geaccepteerd. Zaamslag, 29 Oct. Als een bijzonderheid kau worden gemeld dat bij den landbouwer Sal. Scbeele een partijtje erwten, gelegen in den Groote Huissenspolder, die dezen zomer een keer waren omgereden nu voor de tweede maal in vollen bloei staan. Axel, 29 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 35 paarden, 96 stuks hoornvee, 0 schapen en 36 varkens. Premien werden uitgereikt als volgt "V oor bet schoonste paard van 3 tot 7 jaren oud, le prijs f 5,Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer2e prijs 3,—, Ph. J. van Dix- hoorn, voornoemd. Voor bet schoonste hengst- of merrieveulen beneden het jaar oud, een prijs van f 2,Ph. J. van Dixboorn, voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren le prjjs f 4,W. Dieleman Pz., landbouwer; 2e prijs f 2,50, W. Dieleman, voornoemd. V oor den scboonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud, een prijs van 5,—, Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. V oor de schoonste baatgevende of kalfdragende koe, le prijs f 5, P. van Hoeve, landbouwer, 2e prijs 3, P. van Hoeve, voornoemd. oor de schoonste kalfdragende vaars, le prijs 4, C. de Feijter, landbouwer te Koewacht, 2e prijs, P. van Hoeve, voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rund een prijs van 3.P. van Hoeve, voornoemd. "V oor den schoonsten bokkeling, een prijs van /2,Fr. de Gucbtenaere, koopmanteKoewacht. oor den schoonsten springstier, een prijs van f 5,—, J. de Putter Lz., landbouwer. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht, een prijs van f 4, Ph. J. van Dixhoorn, voornoemd. Alsvoren voor het grootste getal hoornvee, een prijs van f 4,L. Mange, koopman te Goes. Alsvoren voor het grootste getal schapen boven de 100 stuks f 2,Niet uitgereikt. Als voren voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks f 2,J. de Meij, koopman te Zuiddorpe. \oor het vetste stuk hooruvee een prijs van 5,— R. Blankert, slager. De heeren achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen -alien te Axel. De handel was levendig. Een vaars van den landbouwer C. de Feijter te Koewacht werd verkocht voor 750 Ires. notaris "V an Dalsum te Hulst verkocht worden een arbeidershuis met erf en tuin groot 5 aren en iO centiaren. Er kwam echter niemand opdagen zoodat de notaris met zijn klerk on- verriehter zake naar Hulst kon terugkeeren. Hulst. Zondag namiddag werd hier in het W apen van Zeeland eene vergadering gehouden van de aldeeling Hulst en omstreken van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap. Eenige ingezonden stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De heer E. J. van Weesemael, die van wege de afdeeling was afgevaardigd naar de vergadering te Middelburg. waar ge- sproken zou worden over de salarieering def onderwijzers in Zeeland en middelen zouden beraamd worden tot verbetering der financieele positie van de onderwijzers, gaf verslag van deze vergadering. Lezing werd gegeven van het adres van de commissie van salaris-verbetering met de memorie van toelichting, welke beide naar Hare Majesteit de Koningin gezonden zijn. Daar de afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Venlo niet aanwezig waren, werd het verslag daarvan uitgesteld tot eene volgende vergadering. L)e lezing van den heer P. Eggermont te Clinge over //Onderwijs in Plantkunde" werd ook tot een volgende vergadering uitgesteld. Zeeuwsch-Clinge. Zaterdag kwam zekere C. L. van H. met zijne kar van Belgie de griens over. Door een der ambtenaren van St. Jansteen, den heer Hofstee, aangehouden bleek het, dat v. H. vleesch invoerde althans afval van vleesch, dat voor hotodenvoer moest dienen doch niet mag binnenkomen. A-an H. was dus in overtreding en moest zijne lading afleggen terwijl ook beslag gelegd werd op paard en kar. Nadat echter het vleesch ter plaatse waar Philippine. Donderdagnacht is de steenen korenmolen van den heer A. Waelput geheel uitgebrand waardoor niet alleen 90 zakken graan van den eigenaar, maar ook ongeveer 40 zakken van anderen verloren gingen. Thans is de molen verzekerd en de oorzaak van den brand onbekend. Zes jaren vroeger werd de molen, toen een staakmolen, door het hemelvuur getroffen en is tot den grond toe afgebrand. Toen echter was hij niet verzekerd. lijdagnamiddag is de vrouw van Julens Moens wonende op de Boekhoutsche haven terwijl zij op zolder werkzaam was van de trappen gevallen en bewusteloos opgenomen. Dr. Haers van Boekhoute heeft haar de eerste zorgen toegediend maar kon voor't oogenblik niet anders dan eenige uitwendige verwondingen constateeren. Daar de vrouw zich volstrekt niet kan bewegen, vreest hij voor inwendige kneuzingen. Sas van Gent. Zaterdagmiddag werd alhier brand gealarmeerd, doch gelukkig behoefde de brandweer niet uit te rukken. In de woning van P. Cuijle had het 5jarig zoontje met lucifers gespeeld, waardoor eenige kleedingstukken vuurvatten. Demoeder bemerkte dit aan den geweldigen rook waarop de brandende kleederen spoedig gebluscht werden. Een aan- tal kleedingstukken gingen verloren, die niet verzekerd waren. Koewacht. Men zal zich herinneren, dat in het begin van de maand Februari van dit jaar in de nabijheid dezer gemeente een paard en rijtuig werd aangeslagen, waarmee sacharine vervoerd werd. De geleiders wisten te ont- snappen. Deze zaak diende Vrijdag voor de rechtbank te Gent. De verdachten A. v. T. en A. V., die beiden in Duitschland vertoeven, werden ieder veroordeeld tot 4 maanden ge- vangenisstraf en 100 francs boete met verbeurd verklaring van paard en rijtuig, die inmiddels reeds ten voordeele van het Rijk verkocht zijn. Zaterdagnamiddag zou ten huize van mej. de wed. Misseghers alhier ten overstaan van zulks behoort, gelost was is v. H. terug naar Belgie gereden, van eene onoplettendheid der politic gebruik makende. Van H. zal dus qot voor diefstal worden terecht gesteld. De 22jarige A. B., wonende te Delft, is V rijdagavond van een groenteschuit in de Schie gevallen en verdronken. Na lang dreggen werd zijn lijk opgehaald. -Men schreef Vrijdag aan den Limb. Koe- rier Hedenavond, omstreeks zeven uur, klonk de roep door Heerlen's straten, dat er twee burgers doodgeschoten waren. En werkelijk, de alge- meen geachte heeren Nelissen en Peters waren doodgeschoten door een paar schurken. Het moet volgens ooggetuigen zich als volgt toe- gedragen hebben In het hotel van Van Mechelen zaten aan een tafel eenige personenlater kwamen een I drietal vreemde (Duitschers) binnen. Na een onbeduidenden twist werden zij de deur uit- gezet. In de deur draaide zich een hunner om, en loste onder zijn arm door 3 of 4 scho- ten in den blinde. De heer Peeters zakte da- delijk ineen. Hij was getroffen in de borstkas en was oogenblikkelijk een lijk. Ook de heer Nelissen, op wien men in het eerst niet lette, bleek getroffen te zijn. De Eerw. heer kape- laan Erens, die terstond gewaarschuwd was, hoorde van dezen nog de biecht, waarna ook deze getroffene den geest gaf. Er was gescho- ten met een groot kaliber revolver. De politie da- delijk ter plaatse, zette de kerels na die op de kolonie aanvluchtten. Hier kwam de brigadier De Klerk de moordenaars op het spoor. Toen hij hen aanhield, kreeg hij een schot rakelings iangs zijn gezicht. Hierdoor verblind, schoot hy a bout partant op hen los, waarop de boe- ven weer de vlucht namen, na eerst nogmaals geschoten te hebben. Hierdoor kreeg een voor- bijganger nog een kogel door zijn hand. Het is te hopen dat onze wakkere marechaussee's hen nog hedennacht te pakken krijgen. Den heelen avond stond het Wilhelminaplein vol van menschen en alle mogelijke en onmo- gehjke geruchten deden de ronde. Er heersfiht een diepe verontwaardiging bij de burgers van Heerlen. Peters laat een vrouw achter met een 6tal kinderen. Nelissen was weduwnaar en va- der van 4 kinderen. Van andere zijde verneemt men Peters kreeg een kogel in de borst en Ne lissen een in eene zijde. Geestelijke en genees- kundige hulp werden onmiddellijk ingeroepen. Beide ongelukkigen waren in het hart getroffen en gaven kort nadien den geest. De daders hadden intusschen het hazenpad gekozen. Door de politie werd alles in het werk gesteld om de schuldigen te arresteeren, doch vruchteloos. Door de kolonie te Musschemigerbeek ontmoette de brigadier De Klerk eenige personen, aan wien hij vroeg of ze niet een drietal hadden ontmoet. Als antwoord ontving hij een schamp- schot in zijn gezicht. Een twaalftal schoten werden nog gelost, tengevolge waarvan een vooi bijganger een schot door een arm bekwam. Door de rijks- en gemeentepolitie wordt ijve- rig naar de daders gezocht. Zaterdagnacht te half twee is de hoofddader ge- arresteerd, na eerst een schot in het been te hebben ontvangen. Te Erfurt in de Pruisische provincie Saksen heeft het Vrijdagmiddag epn uur lang gesneeuwd. Een fruitschip uit Costa Rica heeft te Boston in de V. St. het bericht gebracht, dat Bluefields een van de bloeiendste steden in Nicaragua in puin ligt. Alle bananen-plantages zijn verwoest. Costa Rica schijnt door den vreeselijken orkaan, waarvan aldus nog telkens nieuwe jobstijdingen komen, gespaard te zijn. Hennig, de moordenaar die berucht ge- worden is door zijn sensationeele vlucht over de daken te Berljjn, wacht nog op de voltrekking van het doodvonnis, dat de rechtbank over hem heeft geveld. De twee politieagenten, die hem hadden laten ontsnappen, zijn namelijk voor den rechter gebracht, die hen tot boete veroor- deelde, waarvan zij in hooger beroep zijn gekomen. De nieuwe behandeling van hun zaak is gesteld op 18 Januari 1907 en hun advokaat heeft Hennig als getuige a decharge gedagvaard, nadat hij verkregen had, dat de voltrekking van het doodvonnis zou worden opgeschort, totdat de zaak der beide politieagenten in hoogste instantie zou zijn afgehandeld. 1Een koopman te Frankfort gaf daar aan een bijkantoor een telegram op naar Munchen, be- vattende het aanbod een wagon steenkoien, te leveren voor 215 Mark. De ambtenaar seinde het over naar het hoofdkantoor, waar de tele- grafiste, die de depeche overnam wegens ver- warring vanteekehs 115 las. Zij berichttedaarop, volgens voorsehrift, terug dat zij het getal 1 i 5 had verstaan, en de ambtenaar van het bijkan toor bemerkte toen niet dat er een vergissing was in een eijfer. Het telegram werd ai'ge- zonden de koopman te Miincfien seinde terug, dat hij aan nam, zonder een getal .te noenien, en verkocht de steenkoien weldra voor 140 Mark. Natuurlijk kwam de vergissing spoedig aan het licht en nu vorderde de afzender van de beide ambtenaren vergoeding der geleden schade 100 Mark met de rente. De rechtbank te Frankfort wees de vordering afevenzoo besliste de rechter in hooger be roep. Maar het hoogste gerechtshof te Leip zig oordeelde anders. Wei mocht de telegra- fiste niet aansprakelijk worden gesteld, want zij had haar plicht gedaan door te vragen of het cjjfer juist was. Maar de ambtenaar aan het bijkantoor 'had verzuimd, het gevraagde j eijfer met het Oorspronkelijke telegram te ver- gelijken en daarom moest hij voor de schade opkomen, welke echter de eischer voor een deel behoorde te dragen, omdat hij zoo onvoOrzich- tig was geweest, cijfers in plaats van letters te bezigen. Bovendien moesten nog de 25 Mark worddn afgetrokken, die de eischer bij den: verderen verkoop meer had ontvangen dan 115 Mark. Op grond van deze beslissing veroordeelde de rechtbank te Frankfort, naar welke de zaak was terugverwezen, den telegrafist tot 50 Mark schadevergoeding, benevens den interest en de kosten. De uit het water opstjjgende en zich over heel Ter Neuzen, binnen en buiten, versprei- dende pestlucht is niet alleen onaangenaam, ze is ook gevaarlijk, ze kan althans gevaarlijk worden. Uit een onderzoek van het water te Bergen op Zoom, dat evenals hier verontreinigd wordt door afvalwater van suikerfabrieken, is gebleken dat het zeer vele bacterieen bevat, waaronder van beslist ziekte verwekkende soort. Trouwens de ziektegevallen, veroorzaakt door het gebruik van oesters, in aanraking geweest met het afvalwater, toont duidelijk aan dat dit water gevaarlijk is. De vraag is nu of de over het water strij- kende lucht geen ziekte verwekkende bacterien opneemt en verspreidt. Maar al mocht dit niet zoo zijn, dan zal men toch bezwaarlijk kunnen beweren, dat zoo'n peststank niet op andere wijze de gezondheid schaadt. Het komt mij voor dat het dag en nacht inademen van zoo'n rotlucht gedurende zekeren tijd, vergiftigend moet werken, zij het dan ook langzaam. De Gemeenteraad zal dan ook een zeer goed werk verrichten door te trachten, al of niet met de hulp der gezondheidscommissie, verbete ring te verkrijgen. Achtend, Uw dw. dr., VAN DER MOER. Middelburg, 29 Oct. Gedeputeerde Staten van Zeeland stellen aan de Provinciale Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den heer J. C. de Masier e. a. te Ter Neuzen om subsidie uit de Provinciale kas ten behoeve van de aldaar op te richten ambachts- school. Voorts stellen Gedeputeerde Staten voor gun- stig te beschikken op een vernieuwd verzoek van de vereeniging: ,/Vereenigde Handwerks- lieden" te Ter Neuzen, om subsidie voor hare avondvakschool en voor het jaar 1907 f 200 te verleenen. 's Gravenhage, 29 Oct. Officieel. Op 26 dezer is na mijnaanleg en sommatie de rots- versterking Baroepoe aan de civiele en militaire gouverneur van Celebes en onderhoorigheden, luitenant-kolonel Swart, door het toradjathoofd Poeang Tikoe, overgegeven, met alle vuur- wapepen, volgelingen en familie, ongeveer 900 inannen, Yrouwen en kinderen. De versterking wordt geslecht. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Neuzen, 27 October 1906. Mijnheer de Redacteur Ik verneem dat in de laatste vergadering van den Raad door den heer Dees is gesproken over den verpestenden stank der West-water- lei ding. De heer Dees kan er over meepraten, want hij zit er midden in. Maar ook wij, binnen Ter Neuzen, krijgen ons deel, zooals ieder, voorzien van een normaal reukorgaan, zal toestemmen. Als we zien hoe in de laatste jaren van overheidswege met zoo veel roerende zorg wordt geijverd om zelfs de menschen in een eenzaam hutje op de hei frissche en gezonde lucht, bij nacht en bij dag, te doen inademen, dan begrijpt men niet dat er aan de verpesting van de lucht, zooals we die hier jaar op jaar hebben te ver dragen, niet al lang met kracht een eind is gemaakt. en geweld Ach, wat heb ik al dik^rgls gedachtjammer dat Van Peuteren er niet ineer is. Want die heeft het dikwijls zoo goed en zoo raak gezegd, vooral aan de heeren, die eenmaal in den Raad gezeten, zich inbeelden koninkies te zijn. De heerschappen hebben toen nog andere pillen te slikkeh gekregen. Daarbij vergeleken zijn de pillen der laatste jaren eigenlijk maar zoetekoekpilletjes. Door Van Peuterens pennevruchten kwamen in 't begin de raadsleden met burgemeester en secretaris bijna tot oproer. Het Volksblad werd toen op 't gemeentehuis een scheld- ook wel schendblaadje genoemd. Natuurlijk, want zoo is het altijd met menschen, die zich inbeelden de wijsheid in pacht te hebben en die meenen, dat ze, op het gemeCntehuis gekomen, onfeilbaar zijn geworden. Natuurlijk ook bij menschen, wier verregaande ijdelheid hun belet te gelooven dat ze iets geks of verkeerds hebben gezegd. Ja, als Van Peuteren er nog was, wat zou hij dan nu prachtig het raadslid De Masier onder handen kunnen nemen. Want wat te deuken van een raadslid, dat de voor het belang der ingezetenen noodige bekend- makingen wil onthouden aan eene courant, omdat hij die courant niet wil steunen De heer Dees, wees er zeer terecht op, dat het niet om steun aan een blad ging, maar om de publiciteit. En waarom wilde het raadslid De Masier nu niet adverteeren in de Ter Neuzensche Courant Het is waard dit goed te onthouden. Omdat de redactie van de courant toelaat, dat in hare kolommen op den Raad wordt geschimpt Och arme Geechimpt Ik heb er nooit iets van bemerkt. Wel zeker, er wordt soms met weinig achting van den Raad gesproken. Geen wonder, want als men wil dat achting voor den Raad wordt gevoeld, dan moet die Raad zich eerst de achting waardig maken. En nu zal men zeker niet kunnen beweren dat de Neuzensche gemeenteraad in de laatste jaren in de achting is gestegen. Men mag hier bijvoorbeeld wijzen op een feit van jongen datum, namelijk het treden van Burgemeester en Wethouders in 's Raads be- voegdheid. (Paal aan de Lange Kerkstraat). In gesprekken hoort men telkens uitdruk- kingen als ^prulgemeenteraad", ffraad van nullen" en dergelijke. Dat zijn van die sterke uitdrukkingen welke niet zoo stellig gemeend zijn als ze worden uitgesproken. Sommige menschen drukken zich nu eenmaal wat sterk uit. Nu zou men dit ook kunnen denken van het raadslid De Masier, waar hij spreekt van ffSchimpen" Maar dit raadslid schijnt, als hij wat zegt het gaat niet altijd van een leien dakje elk woord te wegen en dus mogen we aannemen dat hij werkelijk overtuigd is, dat de Raad wordt beschimpt, uitgescholden in stukken, opgenomen in de Ter Neuzensche Courant. De heer De Masier is hier dus uit zijn si of geschoten voor de eer van den Raad, volstrekt niet omdat hij zelve er al eens duchtig van langs heeft gehad. Het optreden van dit raadslid in dit nullige zaakje, ligt overigens geheel in zijne lijn, zooals ieder zal toestemmen, die zich nog herinnert op welk een onbehoorlijke manier hij in dezelfde courant den heer Van der Moer heeft geantwoord. Natuurlijk, zeide de beer De Masier, het is I hj:- r.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2