Gemengde beriehten. Landbouwberichten. langs den weg naar Assenede, het gevolg is van een ministerieel besluit, om de wet stipt te handhaven en geen goederen te laten invoeren buiten route of heirbaan. Hulst. Binnenkort zal hier de nieuwe ambacbtsschool plechtig geopend worden. De school stelt zich ten doel den grondslag te leggen tot de vorming van bekwame ambachtslieden. Er zal onderwijs gegeven worden in timmeren, schilderen en smeaen. Het theoretisch onder wijs omvat vakteekenen, hand-en vormteekenen, projectieleer, materialenkennis en de beginselen der stoomwerktuigkunde. Boyendien ontvangen de leerlingen voortgezet lager onderwijs. Dit zal gegeven worden door den heer A. J. D'Haens onderwijzer met hoofdacte alhier. De lessen worden gegeven van 8 tot 12 en van half twee tot 5 uur. De cursus duurt drie jaar. Het schoolgeld bedraagd slechts 10 gulden per jaar onvermogenden kunnen van betaling worden vrij- gesteld. Alle gereedschappen en materialen worden den leerlingen kosteloos verstrekt. Voor leerlingen buiten deze gemeente zijn door het Bestuur der ambachtsschool met de maatschap- pij en van den stoomtram Hulst- Walsoorden en den spoorweg MechelenTer Neuzen voordeelige voorwaarden getroffen voor het vervoer der leerlingen. Reisbilletten voor Axel—Hulst kosten bijvoorbeeld per week slechts 42 cts, voor Sluiskil 70 cts, voor Ter Neuzen 83 cts, voor Kloosterzande 60 cts. Koewacht. In den laatsten tijd kon men nu en dan in de dagbladen lezen, dat dank het zachte najaarsweder, de fruitboomen hier en daar voor den tweeden keer gingen bloeien. In den hof van den heer E. de Vleeschouwer alhier dragen enkele aardbeienstruiken echter voor de tweede maal vrucht. Men ziet daar een paar geheel rijpe aardbeien bijna zoo groot als een pruim hangen naast nog niet geheel rijpe vruchten. V lissingen. Hedennacht is ter hoogte van Borssele het Engelsche stoomschip //Clio" van Antwerpen met stukgoederen naar Plymouth in aanvaring geweest met een onbekend gebleven stoomschip. De //Clio" kreeg zoodanige averij, dat het op de haven alhier moest komen. Kaniongerecht te Te»* Neuzen. De werking van eene kali- houdende meststof op hooge zandgronden. Te Bergen op Zoom wordt van regeerings- wege een onderzoek ingesteld naar de veront- reiniging van het Scheldewater door de fabrieken. Eenige monsters water zijn op verschillende tijd- stippen genomen, ten einde die bacteriologisch te doen onderzoeken. Een geweldig tumult heeft er Woensdag- namiddag plaats gebad in het cafe Die Port von Cleve aan de Weste Wagenstraat te Rotter dam. Het begon doordat een troep bootwerkers, die het cafe binnengegaan waren, zich al dadelijk zeer luidruchtig aanstelden en met aschbakjes gingen gooien. Dit gooien ontaardde in een algemeene vechtpartij toen de houder en de aan- wezige bezoekers niet van de ruwe aardigheden der bootwerkers gediend bleken. Een tooneel van ruw geweld volgde. Rechts en links werd er op los geslagen. De bezoekers namen de wijk, stoelen en tafels vlogen over en weer, gaskroon, buffet, in een woord alles wat met de geweldenaars kennis maakte, vloog in gruzelementen. Omwonenden telefoneerden naar het politiebureau en -posten om hulp, waarop een agent van politie verscheen, die, alleen zijnde, en niet tegen de geweldenaars op kunnende, zijn sabel trok en er op los sloeg, om zoodoende eenige orde te verkrijgen. Eenige oogenblikken later toen de meeste slagen reeds gevallen waren, kwam er voor dezen agent hulp. Wie de eigenlijke aanstokers van de verwoesting en de grootste beihamels waren, kon niet uitgemaakt worden, maar twee bootwerkers, beiden min of meer aan de hoofden verwond door sabelslagen,een zoo dat zijnkleeding geheel met bloed bevlekt was, werden ten slotte naar het politiebureau in de Pauwensteeg ge- bracht. Later meldde zich nog aan hetzelfde bureau een bootwerker die ook bij dit gevecht geweest en verwond was. Op het politiebureau is alien eerst de noodige hulp verleeud en zijn zij daarna naar aanleiding van het voorgevallene gehoord. Den lOden dezer verzocht een persoon, die Engelsch sprak, en een visitekaartje afgaf, luidende //Rev. James Hayes, American College, Louvain (Belgie)", aan een passagebureau te Amsterdam, voor hem twee hutten te willen reserveeren op het stoomschip Peninsular, voor een reis van Marseille naar Bombay. Hij gaf daarvoor in betaling een wissel, groot 100 p.st. op de Lloyd Bank Ltd. te Londen, en ontving, daar hij 96 p.st. had te betalen, f 48 aan Ned. geld terug. De passagebiljetten zouden hem later worden toegezonden te Leuven. Bedoelde wissel is inmiddels waardeloos ge- bleken te zijn, zoodat ten deze oplichting moet zijn gepleegd. De commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam, verzoekt aanhouding van den verdachte. Maandagmiddag zou Wildeboer, arbeider bij den landbouwer R. Omta te Godlinze, voor dezen een stier naar Appingedam brengen. Om het dier gemakkelijker langs den weg te kunnen leiden, werden twee koeien, die met den stier in dezelfde weide hadden geloopen, meegenomen. Bij het logement van mej. de wed. Wilde- man rukte de stier zich los en sprong in een gracht, waaruit hij zichzelf redde. Men deed moeite het dier te grijpen, maar het liep den Delfzijlsterweg op, waar Wildeboer post had gevat, om het terug te jagen. Door een on- verwachte wending van den woest geworden stier werd de man met een geweldigen stoot omvergeworpen en smakte achterover op den grindweg. Bewusteloos werd Wildeboer opge- nomen. Twee uur later overleed hij. Een groote huishouding laat de oppassende man achter. Op Urk is een huisje, bewoond door het echtpaar Ras, ingestort door het omvallen van een der reeds geschoorde muren. De oude menschen, die juist hun middagmaal meenden te gaan gebruiken, konden nog bijtijds ontvluch- ten en kwamen met den schrik en wat schade aan hun huisraad vrij. Dinsdagmiddag is te Dordrecht, naar de D. Ct. meldt, gevankelijk binnen gebracht en opgesloten J. C. N., boerenzoon, 28 jaar, woon- achtig te Papendrecht. Hij had verkeering gehad met de 19jarige jongedochter W. v. d. G., dienst- bode te Papendrecht, en weigerde haar te trouwen. Haar dienst was aan een weg, dien J. C. N. <geregeld passeeren moest, wat hem hinderde. Hij liet zich bovendien tegenover verschillende personen dreigend over W. v. d. G. uit. Ten slotte heeft hij Zaterdagavond, toen hij daar voorbij kwam, W. v. d. G., die aan de wete- ring klompen stond schoon te maken, onver- hoeds in de linkerzij getrapt onder den uit- roep //daar, verzuip maar". De ongelukkige vrouw, die in zwangeren toestand verkeert, kon zich nog met veel moeite redden. Fietsen met lampions. - De kanton- rechter te Groningen veroordeelde iemand aldaar, die op een avond zijn fiets door een lampion verlicht had, tot 1.50 boete subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter te Haarlem sprak in een dergelijke zaak een vrijsprekend vonnis uit. Een man, voor het kantongerecht te Rotterdam gedagvaard, kreeg van den kanton rechter den raad, een advokaat te nemen. Hjj wilde er echter niet van weten, omdat, zei hij, zijn zwager ook eens een proces had gehad die had toen 106 te vorderen zijn advokaat won het proces, maar rekende voor zijn moeite 125, zoodat hij er nog 19 op moest toe- leggen. Een vrouw verbrand. Op de tweede verdie- ping van het perceel St. Jansstraat 18 te Amster dam woonde een 75jarige ongehuwde juffrouw Roeper alleen. Gistermorgen werd de instrument maker, wiens zaak in dit huis is gevestigd, door voorbijgangers gewaarschuwd dat er rook uit een der ramen van de tweede verdieping kwam. De man liep terstond naar boven en toen bij de deur der door juffrouw R. be woonde kamer opende, zag hij de kamer in vollen gloed. Dicht bij de deur lag voorover het lijk van de vrouw. De kleederen van het slachtoffer brandden nog. Het schijnt, dat het petroleumtoestel, waarop juffrouw Roeper een ketel water had willen zetten, is omgevallen en dat daardoor de klee deren in brand zijn geraakt. Uit de plaats waar het slachtoffer lag, blijkt dat zij, maar tevergeefs, gepoogd heeft de deur nog te be- reiken. Het lijk, dat groote brandwonden ver- toonde, is naar het gasthuis vervoerd. Het beheer der gasfabriek te Tilburg vermoedde, dat de koperglager 0. aldaar fraude pleegde in het gasverbruik. Door een onver- wachten inval in zijn woning werd dit ver- moeden bevestigd. De meter was atgesloten en een buis in de leiding aangebracht, waardoor het gasverbruik aan de controle van de admi- nistratie van de fabriek onttrokken werd. Tegen O. is proces-verbaal opgemaakt en hem het verder gasverbruik ontzegd. Eene dame die met de Noord-Hollandsche Tram naar Ilpendam reed, had plaats genomen op het balkon en leunde tegen de afsluitketting. Opeens ging deze los en de dame viel achterover op den grond. De conducteur floot terstond uit al zijne macht, om den machinist te doen stilhouden, doch deze kon, door de groote lengte van den trein, het fluiten niet hooren en reed door. Terstond na aankomst te Ilpendam begat de conducteur zich met de politie naar de plek, waar de dame gevallen was. Gelukkig vernam hij aldaar, dat zij zich niet ernstig bezeerd had zij had zich reeds naar eene boerderij in de nabijheid be- geven, om zich van haren hevigen schrik te herstellen. Intusschen is bij deze gelegenheid gebleken, dat bij een plotseling ongeval een beter stelsel van waarschuwen en remmen wenschelijk is. Roman uit het huwelijksleven Plus minus 30 jaar geleden poetste van uit Maastricht een man zijn naam doet niets ter zake de plaat met achterlating van een vrouw en 6 jeugdige kinderen. De aanleiding tot zijn met-den-Noorderzon verdwijnen Sinds eenigen tijd had hij in huis zijn schoon- moeder over den vloer gekregen en met deze dame kon hij 't dan ganschelijk niet bolwerken. Gevolg hij koos, zoo al niet de wijste, dan toch de meest practische partij om aan alle ge- harrewar een eind te maken hij eclipseerde. Sinds hoorde men absoluut niets meer van hem. De achtergebleven vrouw, die zich met behulp der schoonmoeder zoo goed en zoo kwaad als het ging door de wereld sloeg, liep echter op een goeden dag, 10 jaar na het verdwijnen haars gemaals, tegen een man aan, die haar even- goed aanstond als zij het hem deed. Een en ander met deze finale, dat met toe- stemming der Rechtbank daar aangenomen werd dat de eerste man niet meer tot het rijk der levenden behoorde een tweede huwe- lijk plaats greep. Bij de 6 spruiten uit haar eerste huwelijk, werd de vrouw met nog een tweetal kinderfm gezegend, welke alien nu nog in leven zijn. De kinderen van den eersten man zijn zelfs reeds alle 6 getrouwd. Inmiddels stierf de tweede man en andermaal bleef de vrouw zonder levensgezel achter. Nu gebeurde het een paar maanden geleden dat een der dochters uit het eerste huwelijk, die een cafe houdt in een dicht bij Maastricht gelegen dorpje, een vreemdeling binnen zag stappen, die een glas bier bestelde. Met de woorden ,,asjeblieft, mijnbeer" bood zij hem het glas aan doch de man haar scherp aankijkend, zeide */Je behoeft tegen mij geen //mijnbeer" te zeggen, ik ben je vader." Verbazing, uitlegging, herkenning en vreugde. De vrouw, onmiddellijk met den weergevonden papa naar haar andere zusters en vervolgens de geheele verzameling naar de nog in Maastricht wonende moeder. Om al te grooteh sehrik t"e voorkomen, ging een der dochters vooruit om de komst des doodgew aanden vaders zachtj es aan mede te deelen. Maar, jawel, moeder wilde er niets van weten, wilde geen vader zien, hoezeer men er ook toe aandrong en eindigde met zich in huis te verstoppeu. Troosteloos trok de man aanvankelijk af, doch ging weldra nog eens een verzoeningspoging wagen en nu met meer succes. Bij zijn vrouw toegelaten, smeekte hij dee- moedig om vergiffenis, ja, trok een revolver te voorschijn, bood dit moordtuig zijn 30 jaar geleden verlaten ega aan met de woorden z/schiet mij er maar mee voor den kop, ik heb het verdiend." Echter, zoo bloeddorstig was de vrouw niet en hoewel de herinneringen aan den man, die haar met de bloedjes van kinderen liet zitten nu niet bepaald van de alleraangenaamste waren, kwam haar goed hart boven en liet zij genade voor recht gelden. Sedert zijn man en vrouw weer knusjes bijeen. Maar... helaas, oreral is een //maar" bij. De zaak is namelijk deze Toen manlief 30 jaar geleden het hazenpad koos voor de schoonmoeder, heeft hij zich linea recta naar la ville lumiere begeven. waar hij jaren lang als schilder in zijn onderhoud voorzag. Te Parijs evenwel komen evengoed ongelukkeu voor als elders en zoo is het gebeurd. dat hij aan de boorden van de Seine op een latalen dag met een doffen slag van een dak is komen af- zeilen en sinds onbekwaam was voor zijn werk. Men pensionneerde hem echter. Doch en dat is de ,/maar" dat pensioen moet in Frankrijk verteerd worden op poena van anders geen centime te krijgen. Dilemma derhalve //met vrouw en kinderen in Maastricht, zonder pensioen of //zonder vrouw en kinderen in Parijs met pensioen Immers de vrouw vindt alles nu wel heel goed en wel, doch naar Parijs gaan, daar voelt ze voorloopig bitter weinig voor. Natuurlijk ligt het onder de gegeven omstandig heden op den weg van den man om te pogen zijn weergevonden gemalin over te halen hem naar Parijs te volgen. En in deze pogingen is hij reeds in zooverre Zitting van 26 October 1906. Veroordeeld zijn: J. J. d. N., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding", der Drank wet, driemaal gepleegd tot 3 boeten elk van 10, subsidiuir 10 dagen bechtenis voor elke boete, met bevel tot ver- nieling van het in beslag genomen vat met bier; J. F. R., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet; tot eene boete van f 15, subs. 15 dagen hecht. R. H. B., huisvrouw van F. A. v. M., te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Drankwet; tot eene boete van f 10, subs. 10 dagen hecht. M. v. d. W., huisvrouw van P. L., winkelierster te Hoek, ter zake van overtreding der IJkwet; tot eene boete van J 1, subs.l dag hecht., met verbeuidverklaring van het gewicht. I. v. D., landbouwer te Axel, ter zake van Visscherij- overtredingtot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. C. v. D., arbeider te Ter Neuzen, ter zake van het gebruiken van een verboden vischtuig voor de botvis- scherij tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht., met bevel tot vernietiging van de in beslag genomen botschaar. P. L. V voerman te Ter Neuzen, ter zake van het rijden over eens anders grondtot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. d. M., zonder beroep te Hoek, ter zake van het rijden met een velocipede zonder beltot eene boete van f 0,50, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor 8 dagen. P. d. M., zonder beroep, ter zake van het rijwielen zonder lantaarn tot eene boete van f 1, subs, tot plaat sing in een tuchtschool voor 8 dagen. II. v. D., koopman te Hoek, ter zake als vorentot eene boete van J 2, subs. 2 dagen hecht. I. d. R, bakkersknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. C. van R, werkman R. B. v. d. C., veedrijverO.J. M. en C. L. M., kooplieden, alien te Axel; F. L. M. D., mosselkoopman F. F. d. K., schilder, beiden te Philip pine, B. P. d. R., postbode te Ter Neuzen; J. 't G., werkman aldaar; B. v. V.. smid te Assenede; M. M., bakker A. O., knechtH V., arbeiderM B knecht P. B., landbouwer, alien te Axel; A. H. M. IJ, bakker en A C., landbouwer, beiden te Koewacht, ter zake van het rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van mosselen op eene afgezette plaats tot eene boete van f 2, subs, tot plaatsing in een tuchtschool voor 8 dagen J. P., en J. d. M., werklieden te Eecloo, ter zake als voren; ieder tot eene boete 2, subs. 2 dagen hecht.; M. v. D, arbeider; P. J., knecht, beiden te Zaam- slag R. F. P., paardenslager te Clinge, ter zake van het berijden van een berm ieder tot eene boete van I, subs. 1 dag hecht.; T. P., knecht te Philippine, ter zake van het bevisschen der Scheldetot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht.E. v. H.,F. d.L.,visschers, alien te Philippine M". V.C. A. V. P. V.J. L. M. M. K. C. d. V. en A. Karbeidsters, alien te Hoek, ter zake als voren ieder tot eene boete vau J 1, subs. 1 dag voor iedere boete; E. F. B., visscher te Philip pine, ter zake als voren en ter zake van het niet voeren van eenig nummer of letterteeken tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. C. v. d. B., voerman te Axel, ter zake van het rijden met een kar zonder lichttot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht.L. v. C., jachtopziener te Axel, ter zake van het loopen over bezaaiden grondtot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. v. V., knecht te Axel, ter zake van loopen over eens anders grond, waarvan de toegang is verboden, tot eene boete van /l, subs. 1 dag hecht. K. B, koopman, J. v. D., bierhuishouder, beiden te Ter Neuzen P. en J. S arbeiders te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding; ieder tot eene boete van f 1, subs, 1 dag hecht. C. S werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. L v. C werkman te Westdorpe, A. J. B. L., knecht te Philippine, L. d. S arbeider te Axelter zake als voren bij herhalingieder tot eene boete van 2,50 subs. 3 dagen hecht. W. H., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van open- bare dronkenschaptot eene boete van 1 subs. 8 dagen tuchtschoolstraf. J. O., varensgezel, C. L. v, W., boot- werker, J. C. d. M., schipper, A. M., leurder, P. J. M gep. O. I. M A. K., M. H. G., F. E., bootwerkers alien te Ter Neuzen, P. N. H. metselaar te 's Hage, I. v. d. K., schipper te IersekeA. Tstraatmaker te Middel- burg J. B., matroos op de lmogene ter zake als voren ieder tot eene boete van f 2. subs. 2 dagen hecht. J. v. V., schipper te Papendrecht, ter zake als voren tweemaal, tot 2 boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, A. K. bargeschipper te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. J. B. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhaling tot hecht. van 3 dagen. I P. d. Grentenier te Zaamslag, ter zake van open- bare dronkenschap bij eerste herhaling, tot eene boete van vijftien gulden subs. 3 dagen hecht. Yrijifesproken A. v. C., jager te Axel, ter zake van Jachtwetovertreding. M. J. d. R., bakkersknecht te Ter Neuzen, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder licht. Dezen zomer werd in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Koewacht op een akker van den heer P. Baert een bemestingsproef genomen op aardappelen. Het doel dier proef was, na te gaan, of de aanwending van een kalihoudende meststof, met name patent-kali, op den hooggelegen, zeer lichten zandgrond aldaar, al of niet gunstige resultaten oplevert. Het proef veld was groot 64 Gentsche roeden (1 G. r. 0,1485 are). In 1905 was er rogge op verbouwd, met knollen als navrucht. De rogge was in 't najaar van 1904 tlink bemest met beer en had in Maarl 1905 20 KG. Chilisal- peter ontvangen; op de knollen was eveneens een llinke bemesting met beer aangewend. We zeiden reeds, dat de proef op aardappelen ge nomen werd. Het proefveld werd in drie perceelen verdeeld, respectievehjk groot 4 10 en 50 Gentsche roeden. Het eene perceel ontving geen andere bemesting, dan pi. in. 75 KG. stalmest. Perceel twee ontving pi. m. 187,5 KG. stalmest en 16 KG. ammoniak-superphosphaat of kunstmest (7x9) Het derde perceel werd bemest met ongeveer 1500 KG. stalmest, 79 KG. amm. super. (7 X 9) en 45 KG.patent-kali. De patent-kali werd den 29 Maart uitgestrooid en ingeegd. Den 10 April werden de aardappelen en tegelijk daarmede de stalmest en de amm.-super. toegediend (in de pootgaten). De stand der aardappels, op het geheele proefveld, doch vooral op perceel 1, iets te ijl. De perceelen gaven de volgende opbrengsten Perceel 1 59 KG., perceel II 208 KG., perceel III 1274 KG., of per Gentsch gemet berekend, respectievelijk 4425, 6240 en 7644 KG. Vergelijken we de opbrengst van perceel II met die van perceel III, dan blijkt, dat door de aanwending van patent-kali eene meer-opbrengst verkregen werd van 1404 KG. per Gentsch gemet. De waarde van deze aardappelen zal dit jaar vast niet hooger zijn dan 2 per 100 KG., verleden jaar zou ze zeker 2,75 bedragen hebben en de meeste jareu zal ze wel boven 2 zijr.. Stellen we ze gemiddeld (het eene jaar door het andere) op 2,25, dan had die meer-opbrengst eene waarde van f 31,59. De patent-kali, waarvan 0.9 KG. per Gentsche roede of 270 KG. per Gentsch gemet gebruikt werd, zou, wanneer de omstandigheden te haren opzichte uormaal geweest waren, d. w. z. wanneer ze in deze streken even gemakkelijk verkrijgbaar was als superphosphaat, chilisalpeter enz., zeker niet meer dan 6,50 per 100 KG. kostende aangewende hoeveelheid in normale omstandigheden dus 2,7 X 6,50=: 17,55. De zuivere winst, door het aanwenden van patent-kali verkregen zou dus 31,59 17,55 14,04 per Gentsch gemet bedragen. Op den hoogen, lichten zandgrond, die zich ten Westen van het dorp Koewacht uitstrekt, blijkt dus de aan wending van de kali-houdende meststof, patent-kali, zeer goede resultaten op te leveren. REMERY, Landbouwonderwijzer.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6