Paarden- en Veemarkt. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 27 October 1906. 46' Jaargang. Jaarlijksche Veemarkt Na. 4910. BELASTING op net houden van honden. IVSaandag den 29 October 1906, Buitenland. F E UIL L E T 0 M TWEIjElDB ZBL-A-IQ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bp aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 9 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. y y 33) om Met somber gelaat verliet hij de huiskamer, n andere kleeren aan te trekken en zich gereed te maken -om naar de stad te gaan rijden. Omstreeks dienzelfden tijd, ongeveer negen unr in den morgen, stond mijnheer Von Knee, gehuld in een ietwat ouderwetschen reismantel. maar toch van top tot teen een edele figuur, in de deur, om ook naar de stad te rijden. Een licbte zij den muts bedekte zijn lioofd, met dien z war ten doek boven de stille droomenge oogen. Hij was zich het gevaar van zijn toestand niet geheel bewustde slag, die vijf en twintig jaar geleden op zijn voorhoofd was neergekomen had tengevolge gehad, dat zijn geest als door een sluier omhuld was geworden. Het was Gertrude geweest, die dezen sluier met vaste hand verscheurde maar het beset der werkelijk- heid was nog niet geheel doorgedrongen' in dezen geest, die vroeger zoo helder was. Al had de beklagenswaardige man echter zijn toestand beseft, dat zou hem op dit oogenblik toch niet hopeloos geschenen hebbende zonnige per- TER NEUZEN, 26 October 1906. In de gisteravond in het /Hotel Centraal" alhier gehouden vergadering van de vereeniging z/De ambachtsschool voor Ter Neuzen en om- streken", werd besproken de vraag wat, na het besluit van den gemeenteraad, der vereeniging te doen stond. Besloten werd de vereeniging in stand te houden en verdere propaganda te maken ter bereiking van het voorgestelde doel. Een voorstei om verder geen contributie te innen dan nadat daarop in eene algemeene vergadering in toestemmenden zin is beslist, werd verworpen. In den loop der vergadering werd door den heer De Masier te kennen gegeven dat hij voor de functie als voorzitter wenschte te bedanken. Gisteren werd alhier in het cate van den heer Aug. Maandag door den notaris De Ridder geveild eene bakkerij en erf te Ter Neuzen, in de Kerkhoflaan, groot 127 centiaren. Hiervan werd kooper de heer P. Rinders te Hoek (Knol) voor f 1050. Hedennamiddag is aan den kanaaldijk nabjj Driekwart eene luchtballon neergedaald, waarin zich 2 Belgische genie-officieren bevonden, die nabij Antwerpen waren opgestegen. Het landen geschiedde zonder stoornis. Nadat het gas uit den ballon ontsnapt was werd met bet inpakken aangevangen, met het doel van af Sas van Gent per spoortrein de terugreis te aanvaarden. J.l. Woensdag arriveerde alhier ter gelegen- heid van de wekelijksche graanmarkt een paard met rijtuig en daarop een deftig gekleed heer- schap met hoogen hoed op. Al aanstonds bleek deze iets bijzonders van plan te zijn, getuige de verschillende voorwerpen die hij voor den dag haalde, n.l. enkele kunstgebitten, inst.ru- menten, tanden enz. soonlijkheid van zijn nicht zou hem weer moed ingeboezemd hebben. Gertrude, die in haar nieuwerwetschen reismantel van donker zijde- achtige stof, met haar eenvoudigen hoed slechts opgemaakt met een enkele struisveder en met haar door vriendelijke oogen bezield gelaat er uitzag als een zonnestraaltje, verheugde zich over de hoopvolle stemmingwaarin haar oom scheen te verkeeren. De morgenzon zond haar warme stralen neder op het met boom en om- zoomde voorplein. Van den zeekant woei een zachte, holle wind, daarbij het vooruitzicht op een schoonen rijtoer in aangenaam gezelschap en op een vriendelijk gezellig praatuurtje in het MonnikenhofGertrude ademde de zuivere, warme lucht met welbehagen in Elken dag^ ja bij iedere ademtocht voelde zij, dat deze met zout bezwangerde lucht baar goed deed, dat haar bloed krachtiger door de aderen stroomde en zelfs haar oogen er meer door schitterenden dan vroeger. Zij lichtte de armen op om haar hoed recht te zetten en glimlachte, dewijl zij zichzelve moest bekennen, dat zij die beweging alleen had gemaakt omdat elke uiting van levenskracht haar goed deed. Zij liep naar de paarden, streelde hen den gladden hals, streek de manen recht en schikte hier en daar iets aan het tuig. En weer glimlachte zij, terwijl zij zich afvroeg, Ook kwam te voorschijn een trom, waarop hij aanving een roffel te slaan, doch daar het vel onder den invloed was van den mist, onder- vond de klank dien ook en werd dat instrument spoedig opgeborgen. Van marktbezoekers van elders hoorden we aanstonds dat deze mijnheer een artlfet was in tandentrekken en dat hij reeds uitvoeringen gegeven had in Hulst en Axel, door enkel met behulp van een vocht uit een fleschje en een gewone Goudsche pijp geheel pijnloos tanden te trekken. Nadat genoemde mijnheer zijn voorbereidende werkzaamheden had voleind, begon hij zich in een vloeiende improvisatie bekend te maken als een tandmeester uit Gent, die hier reclame kwam maken voor de bijzondere wijze waarop hij de aan het gebit lijdende menschheid weet te helpen, waarvoor hij gediplomeerd was door Z. M. den Koning van Belgie, welk diploma ook geviseerd was door den Koning van Holland. Hij noodigde lijders uit bij hem in zijn rijtuig te komen bij zou ze gratis belpen en loofde 2elfs 1000 francs uit die hij liet zien, ten be wijze dat het er aan zat - wanneer ze van de operatie ook maar eenige pijn zouden gevoelen. Spoedig deed zich een hulpbehoevende op. En o, wonder boven wonderde plaats in den mond werd bevochtigd met een zakdoek waarvan de punt gedrenkt was in het wonderfleschje. Nu moest het zaakje eene minuut slapen, daarop haalde de wonderdokter uit de holle kies eenige wormpjes te voorschijn. Deze veroorzaakten zeide hij de kiespijn, dat waren de mensche- lijke vijanden. Door de vloeistof uit het fleschje werden die gedood. Daarop werd een gewone Goudsche pijp ter hand genomen, het uiteinde der steel met een dotje wat omwonden, dat zaakje in den mond van den patient gebracht in den kop van de pijp geblazen en al spoedig de zieke tand den verbaasden omstanders vertoond. Pijn verklaarde de patient niet te hebben gehad. Nu zou de dokter 10 fleschjes van hetwon- dergoed (die anders 4 franc kosten) cadeaux doen, maar hij had er 25 cent invoerrecht voor moeten betalen en dat moest betaald wor den. Onder den indruk van het geziene, waren er talrijke liefhebbers naar zoo'n fleschje en of- schoon er spoedig enkele tientallen verkocht Waren, kon de wonderdoener het niet over zich verkrijgen om ook de verdere liefhebbers niet aan den lagen prijs van een kwartje te helpen. Bona der omstanders promoveerde zich zelfs tot depothouder en nam 5 fleschjes tegelijk. Naar wij vernemen is door den inspecteur van politie eens een nader onderzoek ingesteld, waar bij bleek dat de zich noemende C. v. A., te St. Amandsberg, een gewone charlatan is, die de bevoegdheid mist om hier te lande de tand- heelkunde uit te oefenen. Maar nu nog 't wonderbaarlijkste de tanden door dien dokter getrokken komen weer terug, want heden constateerden wij dat van een der behandelde patienten, wiens holle kies hij ook als op bovenomschreven wijze getrokken den volke vertoonde, die kies weer evenals voorheen, nog even hoi en pijn veroorzakend, in zijn mond zit. Het schijnt dus dat hier de tanden en ook tal van fleschjes zijn gebleven, maar tal van kwartjes zijn mee over de grens Hoek, 25 Oct. Heden werd alhier door den notaris Van der Moer ten verzoeke van de erven van Levinus Koole in het openbaar ver kocht Een woonhuis met toebehooren, erf en bouw- land, in den Koudepolder, gemeente Hoek, groot 21 aren 50 centiaren. Hiervan werd kooper de heer Adr. Koole te Hoek voor f 1190. of hare voorzaten, de jonkvrouwen op het slot van zulke zaken verstand hadden gehad. Zij liet den blik langs de laan dwalen, die nu zoo heerlijk zonnig wasdaar waren ze langs gegaloppeerd, die sterkejonkers in lederen wapen- rusting, die slanke jonkvrouwen in eigen geweven, zware gewaden het was wel eene rijke, maar een eenvoudige huishouding geweest 6n het jonge geslacht werd toen niet verwend. Herten en reeen jagende hadden zij hunne kinderen niet op weekhartige wijze behandeld, evenmin als hnn sterke paarden, of de gerst, welke de lijfeigenen bij hunne woningen verbouwden. En als ze weer thuis waren gekomen, had de moe- der onder den Romeinschen boog gezeten en naar de zee aan haar voeten gekeken en in de verte starende, had zij aan haar eigen jeugd gedacht en niet op de kinderen geknord. Gertrude rukte weer haar slanke gestalte, zij legde haar beide armen op den rug van het handpaard en daarbij klopte haar hart en schit- terden haar oogen. lr. een lichte morgen- japon leunde Frauke, met de armen op den rug, tegen de zandsteenen leuning van de stoep en wachtte daar de komst van het rijtuig af. //Trade" zei ze, //let maar eens goed op, wat voor gezichten de heeren in het Monnikenhof zetten. als ze je zien tfWat bedoel je vroeg Gertrude, terwijl zij Zaamslag, 26 Oct. Bij de heden beeindigde verkooping van hofsteden en landerijen, be- hoorende tot de nalatenschap van mej. M. de Feijter, wed. A. Dieleman, alhier, ten overstaan van de notarissen Dregmans en Van der Moer, werden geveild Perceel 7884, bouw-, weiland en watergang, waarbij is cadeau gegeven perceel 91 (een aan- deel in een weg). Kooper werd M. de Putter te Zaamslag voor 1065 per gemet (44 aren 56 centiaren). Perceel 85. Een waterput, in erfpacht bi) de gemeente Zaamslag. Kooper werd Joh. de Feijter te Zaamslag voor 500. Perceel 8689. Bouwland enz., in den Een- dragtpolder. Kooper werd Jac. Huijssen te Ter Neuzen voor f 505 per gemet. Perceel 92. Een aandeel in een huis, schuur en erf, groot 8 centiaren. Kooper werd L. de Putter aldaar voor 1,10. Perceel 93. Als voren, groot 1 are 35 cen tiaren. Kooper werd L. de Putter voornoemd. Perceel 9496. Bouw- en Weiland in den polder Beoostenblij benoorden, gemeente Axel, groot 12 gem. 74 roeden. Kooper werd mej. P. Wolfert, echtgenoote van C. Haak te Axel voor 925 per gemet. Perceel 97103. Eene hofstede enz. in den Lovenpolder, gemeente Hoek. Kooper werd F. W. Dekker aldaar voor f 810 per gemet. Perceel 104. Het recht van erfpacht op den grond en daarop staand huis aan den Smidswal te Ter Neuzen, groot 2 are 6 centiaren. Kooper werd P. C. Plansoen te Sas van Gent voor 1550. Voorts een vordering wegens geleend geld, ten laste van de Ned. Herv. kerk te Ter Neuzen, groot f 10,000. Het hoogste bod was f 1000, waarvoor deze koop niet werd gegund. Sas van Gent. Donderdagnamiddag trad de bekende goochelaar de heer Mullens uit Amers- foort in de openbare school op, om voor de kinderen ook die der bijzondere school een leer- rijke uitvoering te geven. De uitvoering was niet alleen leerrijk maar ook zeer vermakelijk, daar de jeugd zich kostelijk amuseerde. Bij sommige nummers scheen er aan het uitbundig gelach der kleinen geen einde te komen en men kon aan de vroolijke gezichten en de schitterende oogjes zien, dat het hun beviel al het wonderlijke wat de vreemde meneer ver toonde. De heer Mullens had dan ook veel succes, hij toonde door zijn voorstelling en wat er nog bijkomt, er slag van te hebben om het de kinderen naar den zin te maken. Voor de bfcstnjdiug der kosten had de heer MuRens met een lijst bij de voornaamste ingezetenen gecircu- leerd. Alhier doet zich opeens een moeielijk geval voor. Door de ambtenaren der belasting is en wordt aangezegd, dat voortaan langs de grens op den weg van hier naar Assenede geene rijtuigen of fietsen uit Belgie meer mogen in komen. Door dit verbod is voortaan ieder die van Assenede en omstreken per rijtuig of fiefs deze gemeente wil binnen komen, verplicht een omweg te maken van pi. m. een uur langs Selzaete. Ook inwoners van hier en omstreken per fiets of rijtuig gaande naar Staakje of Assenede moeten over Selzaete teragkeeren. Dat de grensbewoners van weerszijden hier veel last van ondervinden zal ieder begrijpen, vooral als men weet dat het verkeer op die weg ruim zoo druk is als op de heirbaan naar Selzaete. Reeds velen gaven hunne ontevredenheid hierover te kennen, waarom wij hopen, dat spoedig aan de herhaalde aanvrage zal worden voldaan om op die weg naar het gehucht //de Staak" een bijkantoor te plaatsen, in het belang van het internationale verkeer. Sas van Gent.. Nader vernemen wij dat het verbod op het inkomen met fietsen en rijtuigen peinzend over de paarden heen naar den grijzen toren staarde. vHond je maar niet dom Ik zou heel gaarne meegegaau zijnmaar ten eerste gaat die Christiaan Moller mee, en ik heb gezworen dat ik nooit met hem in hetzelfde rijtuig wil zitten. En ten tweede zou niemand me aanzien, al zette ik mijn nieuwen hoed op Zij zette een betwijfelend gezicht, sprong van de stoep en vleide haar hoofd tegen Gertrude's borst. //Het is domme onzin z/Wat V" z/Dat ik jaloersch ben Maar weet je, wat ik wilde Dat je spoedig een knappe min- naar voor je meebrengt, maar een erg deftigen en trotsch nog trotscher dan je zelf bent." Gertrude drukte haar gelaat tegen Frauke's blonde lokken en fluisterde lachend z/Ik zou er wel een willen. maar dan iemand dien ik nog niet gezien heb die nog komen moetmaar je bent er beter aan toe, je hebt al een minnaar." z/Kom, laat los, wilde katZij trachtte Frauke's hoold, dat stijf op haar arm lag, weg te duwen. z/Maar oom, kijk nu eens, wat je onbetamelijk kind gedaan heeftzij heeft warempel de scherpte van haar tanden op mijn arm beproefd." (Wordt vervolgd). 11 U A Burgemeester en Wethouders *an TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van de belasting op bet houden van honden. No. 2 in deze gemeente, voor 1906, in afsehrift, getlurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor een iede'r ter lezing is nedergelegd. Ter Nenzen, 26 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L°. Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Van verre gezien lijkt het nogal rustig in Rusland en de Russische regeering laat met na van dezen toe- stand partij te trekken en de uiisterving der revoiutio- naire beweging als aangtaande aan te kondigen. Maar er gebeuren in het groote rijk toch nog voort- durend dingen, die bewijzen, dat de rust nog niet is teruggekeerd. Te Charbin moet 'ter b. v. al zeer onrustig uitzien tegenwoordigde reservisten, die daar bleven, bedrijven allerlei gewelddadigheden. En dichterbij den Czaar schijnt er aan de rust ook nog wel wat te mankeeren, want te Peterhof zijn Maandag verscheidene mannen, met revolvers gewapend, in hechtenis genomen en duizenden reservisten zijn opgeroepen om den spoorweg van Petersburg naar Moskou te bewaken. Dat het echter hier en daar wat rustiger lijkt, zal wel gedeeltelijk komen door de talrijke arrestaties. Als men de helft van het Russische volk in de gevangenissen opsluit, kan men aliicht op wat stilte rekenen. Te Warschau zijn Zaterdag weer 14 leden der socialistische strijdorganisatie gevangen genomen en gister reeds door den krijgsraad ter dood verooideeld. En te Petersburg zijn een paar zee-officieren, die in een rijtuig luidrnchtig de Marseil laise zaten te zingen, opgepakt, terwijl er verder vele arrestaties hebben plaats gehad en wegens de volkomen rust soldaten door de straten patrouilleeren. Intussehen maakt de legeering zich voor de hervorming'en nos altijd gereed. Stolypin gaat niet heen hij wil niet alleen van de bedwinging der revolutie, maar ook van dehervormin- gen de eer hebben. Evenals met het volk staat de Russische regeering g°dd met het buitenland. De overeenstemming met Engeland over Perzie schiet goed op, Dmtschland blijft nog altijd een gedienstige vriend en Frankrijk een trouw bondgenoot en het optreden van baron Aerenthal als Oostenrijksch minister van Buitenlandsche Zaken wordt in Russische regeeringskringen met vreugde begroet. De nieuwe minister is jarenlang gezant te Petersburg geweest en heeft veel bijgedragen tot het vestigen van vriendschappelijke verhoudingen tusschen Rusland en de Donaumonarchie. Als hij ook maar beter dan Goluchowski de vriend- schap tusschen Oostenrijk en Hongarije weet te bewaren. Het heette, dat de Hongaren niet bijzonder op hem ge- steld waren, maar de Hongaarsche regeering heefi nu verklaard, het best met hem te zuilen vinden, als hij Hongarije's reckten maar eerbiedigt. Nu Hongarije heeft vooral Servie op 'toogenblik met deze ministersver- andering te maken. Goluchowski volgde tegenover dit kleine kouinkrijk een politiek van onverzettelijkheid. Wat zal de nieuwe Minister doen De regeering heeft gezegd, dat de buitenlandsche staatkunde der monarchic niet verandert en haar verklaring, dat zij vriendschap pelijke betrekkingen wil onderhouden met de Halkan- staten, op voorwaarde, dat die ook rekening houden met de belangen der monarchie, gold zeker den kleinen Servischen buurman. Men weet dus te Belgrado zoo ongeveer ai waar men aan toe is, maar blijkt nog niet toegeeflijker gestemd, want de Skoepsjtina heeft juist het beieid der regeering in zake het doiiane-geschii met Oostenrijk goedgekenrd. Er is nog een andere Ministerverandering dan de Oostenrijksche, waarover men zich druk maakt. CKmenceau heeft nu zijn Ministerie geheel compleet en Fransche. Engclsche en Duitscke bladen deelen er hnn indrukken over mee. De Fransche radic.ale en radicaal-socialistische bladen zijn over dit radicaal- socialistische Ministerie wel tevreden, maar 0"k de overige bladen van links zien het met vertrouwen optreden. Zuo belooft Jaures het Ministerie, ingeval het volledig het radicaal socialistische program wil uitvoeren, den vreugdevollen steun van de socialistische partij. Na dit program, zegt hij, blijft alieen het socialistische over. Combe's blad, //la Lanterne," toont zich onder eenig voorbekoud tevreden met de duidelijke zwenking naar links. In antwoord op Jaures maakt het orgaan der radicaal-socialisten, He Radical", echter reeds eenige reserves; het zegt niet borg te kunnen staan voor de geheele uilvoering van het radicaal-socialistische program daar het karakter van het Ministerie niet geheel radicaal-socialistiseh is. Men meent dat Cldmenceau een sterk overheerschende positie in het kabinet zal innemen en ook deeigenlijke ieiding der buitenlandsche zaken zal behouden. In En geland is men dan ook volkomen gernst er over, dat het nieuwe ministerie geen verandering zal brengen in de entente cordiale. De /.Times" zegt, dat Clemenceau de portefeuille van Buitenlandsche Zaken niet zou hebben gegeven aan iemand, die niet volkomen zou instemmen met de letter en den geest van de overeenkomst. De /Tribune" meent, dat er gelukkig geen redeu is, voor veranderingen in den geest der buitenlandsche politiek te vreezen. Onze vriendschap met Frankrijk, zegt dit blad, zal door het optreden van het nieuwe kabinet geen wijziging ondergaau. De »DaiIy Telegraph" acht geen twijfel mogelijk, of de politiek van het nieuwe ministerie zal flink, zoo niet krachtig zijn. De Duiischers verwachten misschien minder van het kabinet, maar meenen, dat ze er mee in vrede zuilen kunnen leven 't Zon anders heel goed mogelijk zijn, dat Duitschland en Frankrijk binnenkort lastige zaken af te doen kregen. In Marokko is het bijzonder onrustig- In Arzilla, de stad, die door roovers genomen is, gaat bet steeds ern- stiger uitzien. En dat de Marokkaansche regeering geen macht heeft iets ter verbetering te doen, bewijst wel haar verzoek aan Raisoeli, den gewezen roover- hoofdman, die waarschijnlijk met de plunderaars van Arzila onder een deken ligt, om tusschenbeide te komen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5