A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad o o r Zeeuwsch-Viaanderen. No. 4910. Zaterdag 27 October 1906. 46e Jaargan^;. Binnenland. ABONNEMENT Per drie maanden biunen Ter Neuzen 1,-—. Franco per postYogi Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bjj alle BoekbandeJaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn voor 3 uren op den dag dar uitgava. ADVISTENTISN: Van 1 tot 4 regela f 0,40, Voor elken regal meer f 0,10. Bij directe opgsaf vaa driemaal pkatsing derzeifde advertentie wordt de prigs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. EBRSTB BLAD. Hare Majesteit de Honing in-Moeder en het Leger des Heils. Maandag 22 Oct. bezocht H. M. de Koningin- Moeder, vergezeld van Jonkvrouwe van Ittersum en Bidder Pauw van Wieldrecht, het Kinder- huis van het Leger des Heils te Naarden. Even over drie uur in den namiddag reed het hofrijtuig voor, en werd Hare Majesteit ver- welkomd op het hordes der fraaie villa een geschenk destijds aan het Leger voor dit doel geschonken waartoe Kommandant Estill en Luit.-Kolonel Govaars, de leiders van het Leger des Heils in Nederland, aanwezig waren. Na eenige vriendelijke, inleidende woorden trad Hare Majesteit de ontvangkamer binnen. Hier werd door Lt.-Kolonel Govaars, Chef- Secretaris van het Leger des Heils in Nederland, de volgende toespraak tot de Koningin-Moeder gehouden z/Beminde Yorstinne, //'t Is niet mogelijk in woorden uit te drukken, hoezeer wij het bezoek van Uwe Majesteit aan dit Tehuis op prijs stellen. z/Wij weten hoe het welzijn van ons volk, zoowel als zijn nooden, Uwe Majesteit ter harte gaat. Reeds dikwijls heeft U de onmiskenbare biijken gegeven van Cwe belangstelling in allerlei arbeid op geestelijk, maatschappelijk en liefdadig gebied. an die belangstelling is dit bezoek een nieuw bewijs. //Ik acht het een eer de tolk te zijn van de gevoelens van de leiders van deze beweging in Nederland en van duizenden mannen en vrouwen, die het Leger des Heils uitmaken, om ook uit hun naam Lwe Majesteit dank te zeggen niet slechts voor de eer van Uw bezoek aan dit Tehuis, maar voor den moreelen steun, dien we daarin zeker mogen zien. z/De moeilijke en somtijds ondankbare taak van hen, die dikwijls onder de meest ongunstige omstandigheden werken aan de geestelijke, zede- lijke en stoifelijke verlossing en ophefting van hen, die door zonde, ondeugd en wanhoop ge houden zijn, zal zeker door dit bezoek verge- makkelijkt worden. z/En voornamelijk onze trouwemede-arbeidsters in dit Tehuis, die hun leven gewija hebben aan dit werk, jubelen over Uw bezoek. z/Wij heeten U daarom in dit Kinderhuis hartelijk welkom en durven vertrouwen, dat hetgeen voor deze kinderen hier geschiedt met het oog op hun tijdelijk zoowel als hun eeuwig welzijn, ook de goedkeuring van Uwe Majesteit zal wegdragen. //Veroorloof ons ten slotte op Leger des Heils wijze U Gods besten zegen toe te wenschen z/God zegene H. M. de Koningin-Moeder //God zegene het Koninkiijk Huis z/God zegene het Nederlandsche Yolk Hierna begon de eigenlijke bezichtiging. In de eetkamer zongen de kinderen H. M. toe H. M. sprak vriendelijk enkelen der kleintjes toe, met die heel-gewone en toch zoo minzame manier van doen, die Haar reeds zoo lang de lielde van het geheele volk deed verwerven. Van vertrek tot vertrek gaande, het geheele gebouw door, werd niets overgeslagen zelfs de kleinste zaken boezemden Haar belang in. En aldoor onderhield zij zich dan met deze, dan met gene der begeleidende Heils-Officieren, heihaaldelijk hare ingenomenheid en tevreden- heid over het geziene betuigende. Ook de beide begeleidende hooge gasten waren zichtbaar ver- rast en voldaan over deze, vermoedelijk eerste, bijgebouw en het pas gebruikte ziekenhuisje kennismaking met een tak van den arbeid van het Leger des Heils. Nadat ook nog een voltooide maar nog niet waren bezichtigd, en H. M. op haar weg door den tuin nog weer eens met zichtbaar welge- vallen de kleinen had gezien, bezig met vrije- en orde-oefeningen, werd nog een oogenblik in de ontvangkamer uitgerust. Na in alien eenvoud een kopje thee te hebben gedronken, waarbij de Koningin zich voort- durend met de Officieren over hun werk onder hield, en enkele plannen voor verdere uitbreidin- gen met veel genoegen en waardeering aanhoorde, werd de terugrit aanvaard, onder detoejuichingen der aanwezige Officieren en kinderen en van een groot aantal belangstellenden, die zich inmiddels in de nabijheid hadden verzameld. TEIi NEUZEN, 26 October 1906. ordeoefeningen der te Venlo de heer Voor de akte vrije en gymnastiek slaagde o. m. R. J. de Jonge, van Axel. Werd onlangs gemeld dat door een deur- waarder te Hulst beslag was gelegd op de mena gerie met verschillende wilde dieren vanLudewis- ka thans kunnen wij mededeelen dat de eigenaar dier inrichting, zekere H. G., van beroep dieren- temmer, wiens woonplaats niet bekend is, Woensdag door de rechtbank te Middelburg in staat van faillissement verklaard is. Weldra zal er das waarschijnlijk voor lief- hebbers gelegenheid geboden worden om voor een prijsje bezitter te worden van een of meer wilde dieren. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 17 tot en met Dinsdag 23 October 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. te Hoedekenskerke 2, Krabbendijke 1, St. Laurens 1, St. Maartensdijk 1, Middel burg 1, Rilland-Batb 1 en Yerseke 3 van rood- vonk en Axel en Stoppeldijk 1 geval van diph- teritis. BECHTSZfiKEI. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 26 Oct. het volgende vonnis uitgesproken J. S., oud 63 j., werkman te Hontenisse, gedetineerd te Middelburg, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met een kind beneden den leeftijd van 16 jaren veroordeeld totljaar gevangenisstraf met mindering der doorgebrachte hechtenis. Gerrieenteraad van Ter Neuzen. JfEEZESSCHE COlRilT Oit hlart verteiiljnt ffiaandag- Woentdag. en VrijdaKavoDd, **cssrv& as^mttaeuums SS5C!E*W9*V*I«S,<J03F 953MSWCJ. iltgMonder I op Feeslrtasen, bij de tirinp. P. jr. VAI MSB tAIVliR te Ter leaaeu. Weest welkom, lieve Koningin, Welkom, welkom juichen wij. 'tis heden feest in 't Kinderhui's, En ieder hart juicht blij. Wij groeten Uwe Majesteit Als Neerlands kleine dapp'ren En zingetr blij uit voile borst: Laat hoog 't Oranje wapp'ren. Wees welkom, welkom duizendmaal, En moog' nog lange jaren, De lieve, trouwe Hemelheer, U voor ons land nog sparen. Vergadering van Donderdag 25 October 1906. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, Wieland, Visser, Dees, Van Dale, Moggre, De Masier, De Koeijer, De Jager en Verbrugge. Afwezig de heer Van de Velde. Een vaeature. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. De Voorzitter achorst de openbare vergadering welke over- gaat iu eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting stelt de Voor zitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een adres van de afdeeling Ter Neuzeri* en omstreken van den //Bond van Nederlandsche Onderwijzers," waarin wordt te kennen gegeven dat mar hare meening de salarieering der onderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente werkzaara bij het openbaar lager onderwijs, niet voldoende geregeld is, omdat le. een minimumsalaris van 525 moeilijk voldoende kan genoemd worden 2e. een maximum van j 725 evenmin geacht kan worden te voldoen aan wat een onderwijzer met eeu gezin noodzakelijk behoeft 3e. de opklimming van f 50 om de 4 jaar eveneens wijziging behoeft, vooral wat den duur der eerste perioden Wetreft 4e. de billijkheid medebrengt, dat de tegemoetkoming in de woninghuur worde uitgekeerd, zoowel aan mannelijke als vrouwelijke leerkrachten, redenen waarom adressante, onder verwijzing naar de nevens ingezonden memorie van toelichting, den Hand beleefd ver- zoekt, de salarisverordening zoodanig te herzien, dat aan bovenbedoelde bezwaren zooveel mogelijk worde tegemoet gekomen. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat, al zijn de salarissen bij het openbaar lager onderwijs iets beter dan het wettelijk minimum, die ook voor de kleinste gemeenten in ons land gelden, bij vergelijking met plaatsen van gelijke grootte als Ter Neuzen, en in het oog houdende deze onder nog steeds ien hoogen levensstandaard te dezer plaatse dankbare erkenning van wat verbeterd is beslist onvoldoende geacht moeten worden. Een onderwijzer, benoemd op een salaris van f 525, zal na altrek van zijn kostgeld, f 30 per maand en storting voor weduwen- en weezenpensioen, bij beperking van zijne uit- gaven voor kleeding en schoeisel tot het allernoodzakelijkste. slechts met moeite rondkomen. Voor zakgeld mag hij niets rekenen, maar zelfs uitgaven voor tijdschritten en bladen, van studie, voor een onderwijzer onmisbare zaken, zal hij zich dienen te ontzeggen. Het ergste is, dat alle verhoogingen pas om de 4 jaren plaats hebben, wat veroorziakt, dat de aanvankelijk ongunstige toestand lang blij ft bestaan. De gedurige mutatie onder de jonge leerkrachten, zeker niet in het belaog van het onder wijs te achten, is hiervan een gevolg. Vooral de eerste perioden moeten dus als te lang beschouwd worden. Ook het thans geldende maximum, dat bereikt wordt op een leeftijd dat een onderwijzer gehuwd is en een gezin te onderhouaen heeft, maakt zijn toestand verre van gunstig. Vele gemeenten, in zielenaantal op een lijn te stellen met Ter Neuzen en zelfs kleinere, hebben dan ook reeds eene salarisregeling, die gunstiger is dan de onze. Voor verschillende bijzondere scholen is na de invoering van de gewijzigde wet op 't lager onderwijs eene salarisrege ling tot stand gekomen, welke staat boven die, welke in deze gemeente voor de openbare onderwijzers geldt. Door inwilliging van het gevraagde in punt 4 zal eene ongelijkheid in salarieering, die moeilijk gemotiveerd kan worden, weggenomen zijn. De Voorzitter deelt mede dat dit adres gesteld is in handen der plaatselijke schoolcommissie, welke een rapport heeft ingezonden waaruit het volgende blijkt JNa overweging van het verzoekschrift met memorie van jliehting, en ingewonnen intormatien bij adressant, is de Commissie van toezicht op het lager onderwijs gekomen tot de volgende beschouwing Zij acht zoowel het minimum als het maximumsalaris der onderwijzers van bijstand alhier niet voldoende, dit moge hieruit biijken, dat een beginnend onderwijzer aan kost en inwoning, pensioen en belasting reeds dadelijk pi. m. f 400 t( betalen heeft. Voor lessen, boeken, kleeding, kranten, contributien, reis— en zakgeld rest hem dan nog pi. m. f 125. Dit moet onvoldoende worden geacht. Wie bekend is met het particulier leven van de eerstbe- ginnende onderwijzers alhier, zal weten, dat bijna voortdurend ontbering hun deel is. Er kan geen sprake zijn van ontspanning in den kring waarin zij moesten thuis behooren. De vlijtigen, zij die vooruit willen komen, kunnen hun uitgaven niet bestrijden en maken dan soms schulden. Ge vallen zijn bekend van oppassende, naarstige jongelieden, die na ruim een jaar Ter Neuzen metterwoon hebben verlaten, nog achterstallig waren bij hunne hospita. Is de commissie mitsdien overtuigd van het onvoldoende van een aanvangssalaris ad f 525, op minder vast staDdpunt bevindt zij zich bij de vraag welk salaris voldoend genoemd kan worden. Een vergelijkend onderzoek naar het bedrag der salarissen in de onderscheidene gemeenten, geeft niet het gewenschte resul- taat. Waar het aanvangssalaris te Zaandijk f 600 en danr- entegen te Kampen slechts 500, waar het te Renesse, Asten en Borculo f 600, doch daarentegen in plaatsen als Harlingen en Zwolle 550 bedraagt daar moet het gemis aan over- eenstemming gezocht worden in plaatselijke omstandigheden en is vergelijking doelloos. Wil men niettemin eeiie onderlinge vergelijking van eenige gemeentsn in Zeeland, dan blijkt dat het salaris bedraagt te Middelburg f 600, Vlissingen f 500 (boven de 21 jaar f 550), Zierikzee f 600, Ter Neuzen f 525, Oostburg f 550, Renesse 600, Sluis 550, Heemstede f 550, St. Annaland f 550, Oud-Vosmeer 500 (na 2 jaar 550). Zondert men Goes uit alwaar slechts het wettelijk minimum wordt betaald dau moet Ter Neuzen geacht worden een minder gunstige salarisregeling te bezitten dan verscheidene andere Zeeuwsche plaatsen van niet meerdere beteekenis. Bij een overzicht van het aanvangssalaris in de ver schillende gemeenten over het gansche land als men althaDS Amsterdam, Alkmaar en Haanem uitzondert, alwaar het resp. f 80(f 700 en f 625 bedraagt valt hat in het oog dat het nergens meer bedraagt dan 600. Het komt der commissie voor, dat dit het bedrag is naar het bereiken waarvan de jonge onderwijzer streven mag. En als de commissie aarzelt te adviseeren tot eene dergelijke regehng een voorstel te doen dan is het, wijl ze inziel, dat de gemeentefinancien die uitgaaf in den eersten tijd weilicht niet toelaten. JMiettemin vindt ze vrijheid eene verhooging met 25 in overweging te geven en daarmede te doen gepaard gaan eene eeaigszins gunstiger regeling der verhoogingen. Het komt haar n. 1. voor, dat deze op het oogenblik inder- daad ongunstig is. En ofschoon eene vergelijking met overige gemeenten ook in dit opzieht, tot gemis aan overeenstemming leidt, moet weer worden geconstateerd, dat in Ter Neuzen eene minder gunstige regeling bestaat, dan in tal van plaatsen van miuder beteekenis. Dit verklaart de gedurige mutaties zeer ten nadeele van het onderwijs. Met een enkele uitzondering zijn de onder wijzers, die iu den laatsten tijd hier vandaan gingen, in betere conditie geraakt, voor zooveel hun salarisregeling betreft. Het is te voorzien dat, bij het dure kostgeld en de weinige faciliteiten bij studie, die deze plaats aan jonge onderwijzers biedt, de mutaties aan de orde zullen blijven zoolang geen gunstiger salarisregeling daaraan tegemoet komt. Bovendien zal verhooging van aanvangssalaris en verbetering der vooruitzichten vermoedelijk tengevolge hebben dat bij eventueele vaeature meer onderwijzers zullen sollieiteeren, waaronder er ook zullen zijn van betel' gehalte. Dat htt onderwijs daarmede gebaat zal zijn, ligt in den aard der zaak. De commissie geett daarom in overweging de salarissen der onderwijzers van bijstand te regelen als volgt: met minder dan 2 dienstjaren f 550, 2 en meer doch minder dan 5 dienstjaren 60O,— a. b. c. d. e. 5 9 13 17 dienstjaren 9 13 17 650,— 700,— 750,— 800,— Het vorenstaande heeft betrekking op het in het adres aangevoerde sub i°, 2° en 3°. De bedoeling van het sub. 4°. aangevoerde is, de vergoe- ding van woninghuur niet enkel aan de mannelijke ge- huwde, maar aan alle leerkrachten, derlialve zoowel gehuwde als ongehuwde, vrouwelijke als mannelijke uit te keeren. De voldoening aan dat verzoek rust eveuwel weder op eene salaris verhooging. Maar bovendien wordt krachteloos gernaakt hetgeen de wetgever beoogt in art. 26, sub 8 der wet op het lager onderwijs. Het schijnt der commissie met gewenscht, op dit onderdeel van het verzoek hetwelk trouwens, als zijnde een denkbeeld uitgaande van den Bond, voor de volledigheid op- genotuen werd verder in te gaan. Zij geeft dan ook in overweging daarop afwijzend te adviseeren. De Voorzitter: Bnrg. en Weth. hebben ook het adres overwogen, maar meenen dat zij na 't uitvoerig advies der schoolcommissie kunnen volstaan zonder advies. De zaak beschouwende, moet aandacht trekken de nit- drukking dat er voor eeu jong onderwijzer totaal geen sprake kan zijn van eenige uitspanning in den kring waartoe hij be- hoort en dat het zelfs is voorgekomen dat zoo iemand met zijn kostgeld achterstallig was. Wanneer men dan ook nagaat dat zij nadat hun kostgeld en pensioen betaald is maar 125 'sjaars overhouden, en dat verdeelt over de dagen van het jaar, ziet men dat het bedrag dat ze voor andere doeiemden uagelijks overhouden. al zeer gering is. Wanneer het advies om de salarissen met 25 te verhoogen werd aangenomen, zou dat zeker dankbaar worden aanvaard, maar daar tegenover staat, dat de salarissen het laatst in 't vorig jaar nog zijn verhoogd en om er nu weer al op in te gaanhet is maar steeds verhoogen, verhoogen en waar blijft de grens. De heer VisserVerleden jaar was het voorstel van het Dag. Best, of van e£n der leden om het minimum salaris op /550 vast te stellen en dat scheelde maar enkele stemmen. Het heeft hem gespeten dat zulks niet is doorgegaan. Voor de beginnende onderwijzers is het zeker te weinig maar ook voor de ouderen is het maximum zeker niet te hoog. Ook moet in aanmerking genomen worden dat de levensstandaard in Ter Neuzen niet kan vergeleken worden bij die eener plattelandsgemeente waar ze met het oog op het lage kost geld en goedkoopere woninghuur beter kunnen rondkomen met een salaris van f 5O0 tot 700, dan hier met een van 580 tot f 750. Ik zou er dus voor zijn om in den zin van het advies te beslissen. De heer Van DaleIn Oostburg begint het salaris met f 550, terwijl het kostgeld daar zeer goedkoop is. Er wordt daar niet meer dan f 22 of f 22,50 per maaud betaald. Dat in aanmerking genomen zijn de jonge onderwijzers er aldaar beter aan toe dan hier. De heer Van den Hoek De woningstandaard is in Goes en Zierikzee veel goedkooper dan hier. Enkele leden meenen dat het in Goes niet het geval is. De heer Van den HoekJa, in Goes ook, maar in Zierikzee is het oneindig goedkooper. De heer M.oes Ik moet tegen het advies bezwaar maken, de salarissen zijn pas verleden jaar verhoogd. Zij hebben ook gelegenheid om de hoofdakte te behalen en dan krijgen zij direct f 10U meer. De gemeente legt nu toch al f 4500 'sjaars op de salarissen bij, me dunkt dat dat nogal wat is. Als de salarisregeling dan niet gued is, waarom wenden ze zich dan niet tot het Rijk Wij kunnen het niet helpen dat het wettelijk minimum op alle plaatsen gelijk is. De heer Van den Hoek: Bij de behandeling der wet heeft de Minister wel gezegd, dat dit het minimum was voor kleine plaatsen, maar niet voor grootere behoefde te gelden. De heer MoesHet Rijk betaalt thans de minimum salarissen, dus dan moeten ze zich tot het Rijk wenden. Wordt het dan verhoogd, dan krijgen de bijzondere onder wijzers het ook. De heer Van den Hoek: Wanneer die verhooging dan ook weer atgetvokken wordt van het bedrag dat de gemeente op andere wijze krijgt, dan heeft zij er geeu cent voordeel van, maar gaat er iutegendeel weer mee achteruit. De heer Moes: Maar het zou de vraag zijn of dat ge- schieden zou. De heer WielandIk deel het gevoelen van den heer Moes en wanneer ik dan in de begrooting b.v. zie staan mej, Wissel (zeker nog geen 30 jaren oud) voor f 700, waaronder f 100 voor de hoofdakte, A. M. Polderman ook een jong onderwijzer f 625, ook met f 100 voor de hoofdacte, en J. A. Tavenier f 850, met vergoeding voor de Fransche akte, meen ik dat de positie voor een onder wijzer die iets wil doen om in eene betere positie te komen nog zoo sleeht niet is. Zoodra ze de hoofdacte halen, krijgen ze f J.00 meer en dan toch ook nog de verhooging om de 4 jaar. Het verzoek is naar het mij voorkomt wel wat sterk gekleurd. Ze zoeken zooveel mogelijk in hun eigen plaats te blijven en gaan dau bij hun ouders in de kost, wat ook een voordeel oplevert. Is dat van mej. Wissel niet een mooi salaris Nu is hier pas de onderwijzer P. M. D. van der Peijl, weike J 575 salaris krijgt. Ik zeg het adres is te seherp gekleurd. De VoorzitterHet zijn juist de minst bezoldigden die het 'thardst noodig hebben, maar natuurlijk, wanneer er verhooging verleend wordt, willen de auderen daar ook wel gaarne in deelen. De heer MoggreDat gedurig verwisselen is toch wel een gevoig van het iage salaris, en dat is zeker niet iu het belang van het onderwijs. De Voorzitter: Voorzeker zal het hen die naar elders sollieiteeren te doen zijn om te verbeteren, al is het ook niet steeds om een hooger salaris. De een kan meenen dat hij crgens anders beter terecht kan omdat hij dan dichter bij familie is, een ander omdat hij elders beter voor zijne studie terecht kau, een derde gaat liever naar elders omdat hem de plaats hier niet bevalt, maar bij alien is het om verbetering te doen. Dit neemt echter niet weg, dat er bij elke vaeature gewoonlijk een hoop sollicitanten komen. De heer Van den Hoek heeft berekend dat eene verhooging der salarissen met 25 op een totale verhooging van 425 komt. De heer WielandEn dat moet alles van de gemeente komen. De heer MoesZe moeten zich maar tot de rogeering wenden en zooals de heer Wieland terecht opmerktze hebben ook kans de hoofdakte te behalen. De heer WielandZeker, Tavenier, die nu reeds 850

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1