Handeisberichten. steld en zal voor den heer officier van justitie te Groningen worden gebracht. R. is Vrijdagnacht pi. m. 12 uur reeds in zijne woning tengevolge het vele bloedverlies overleden. De verslagene, een jongeling van pi. m. 21 jaren oud, staat gunstig bekend. De moordenaar schijnt het geval nog al ta mely k kalm op te nemen Men meldt uit Roozendaal De smokkelhandel in varkens naar Belgie neemt in de laatste dagen in deze omgeving een grooten omvang aan. Dagelijks, vooral des nachts, worden een groot aantal krulstaarten de grens overgevoerd, en het gelukt veelal deze op een veilige plaats te brengen. Deze week echter zijn de smokkelaars er minder goed afgekomen. Door de Belgische douaniers zijn gisteren niet minder dan drie aanhoudingen gedaan, waarbij 26 varkens in beslag werden genomen benevens een paard en kar. Zaterdagmiddag sprong te Oudenbosch een 7jarig knaapje op een tramwagen met bieten. De jongen viel er at en kreeg de volgende wagons over het lichaam, dat als 't ware min- dendoor werd gesneden. Het kind was onmid- dellijk dood. Een koe op het dak. Dat hoogst ver- makelijke geval is Woensdag bi] Vlijmen voor- gekomen. 't Was in Den Bosch de wekelijksche veemarkt oeweest en zekere K. M., uit Nieuwkuik. keerde met een beestje huiswaarts. De weg naar Nieuwkuik is nujuist niet kort, vooral niet, als je zoo'n ongezelligen vierpooter bij je hebt. Daarom werd in de bekende Vlijmensche Hut even aangelegd. Daar werd 't wskeune bist" bewonderd en betast, op welke behandeling 't dier minder gesteld scheen. En als was het'n jonge musch, sprong het op een afdak, om vandaar zijn klim- tocht voort te zetten naar den nok van't woon- huis. Niet onaardig zoo'n levende dakversiering En als alleenheerscher op dit gebied van roode pannen zag het spottend-uitdagend neer op zijn plagers van straks, neerwerpende projectielen in den vorm van pannen van het dak, dat bij de bestorming geheel was ontredderd. Eindelijk werd alle moed en kracht bijeen- gezameld en de koe van het dak verwijderd, hetgeen natuurlijk niet zonder moeite en niet zonder stukken geschiedde. Het is heel lang geleden dat op een dorp, gelegen op een der Zuid-Hollandsche eilanden, burgemeester en nachtwaker een en dezelfde persoon was. Het is kort geleden, dat zulks bestond als burgemeester-marktsckipper. Thans bestaat er een wethouder-lantaarnopsteker. In bedoelde gemeente werd laatstgenoemd baantje aanbesteed en toen de inschrijvingen te hoog bleken, stelde de wethouder zich beschikbaar er voor te zorgen. Op den Eupenerweg bij Vaals wilde een Sjarig meisje, uitwijkend voor een kar, den weg oversteken, toen van achter de van de andere zijde naderende electrische tram een automobiel van den heer L. te Verviers te voorschijn vloog, het kleintje greep en neersmakte. De spoedig gehaalde dokter constateerde den dood, onmid- dellijk bij de botsing ingetreden. Het lijkje vertoonde een wond aan den slaap. De jager A. Eker te Dwarsgracht, onder Giethoorn, had Donderdag een half pond kruid op de kachel te drogen gelegd. Dat vatte vuur en ontplofte met een geweldigen knal. Hij zelf werd deerlijk in 't aangezicht gewond, zoodat het hoofd geheel is opgezwollen. Ook een 2tal zijner kinderen, die in't vertrek aanwezig waren, werden gewond, doch niet in zoo'n erge mate als de vader. Te Saint-Josse ten-Noode nabij Brussel is een vrouw vermoord. Zij was 26 jaar oud, strijkster van beroep en leefde gescheiden van haar man. den slotenmaker Charles Stie. Deze kwam Donderdag bij haar terug, bleef geruimen tijd bij haar en ging vervolgens met haar uit. Tegen den avond keerde hij met haar terug en bleef in haar woning, zoodat de buren meenden dat er een verzoening was tot stand gekomen. Wat er verder gebeurd is, weet men nog niet, maar Vrijdagmorgen vond men de vrouw met afgesneden hals op den grond van haar kamer, terwijl Stie sedert verdwenen is. Het laatst werd hij gezien Vrijdagmorgen om 10 uur nabij het klooster te Woluwe. Een volgeling van Dowie, Chrisholm ge- naamd. is door den rechter te Acton, nabij Londen, schuldig verklaard aan //het veroorzaken van den dood door nalatigheid". Zijn lOjarig zoontje was ziek, maar overeenkomstig de leer an den zich noemenden,/modernen profeetEliah" weigerde de vader geneeskundige hulp in te roepeu en trachtte het kind te genezen door het gebed, met het gevolg dat het overleden is. Men is Donderdag bezig geweest, kettingen te leggen onder de Lutin, om het schip op te takelen. De Lutin ligt ongeveer 150 meter van de plaats waar de vergezellende sleepboot haar heeft zien verdwijnen. De Deensche duiker heeft den naam kunnen lezen onder water. De boot ligt op zij en daar maakt men uit op, dat zij wel vol water zal zijn geloopen, en dat de bemanning de laatste onderdompeling wel niet lang zal hebben overleefd. In de Fransche bladen is men verontwaardigd over het gemis aan behoorlijke reddingstoestellen te Bizerta, ondanks dat daar verleden jaar het ongeval met de Farfadet heeft plaats gehad. Een zegsman van de Echo de Paris, de marine- ingenieur Maugas, die de teekeningen heeft ge- maakt zoo wel van de Farfadet als van de Lutin verklaart echter dat er geen reddingstoestel mogelijk is voor dergelijke ongelukken, even- min als men een reddingstoestel kan maken dat de ernstige gevolgen voorkomt van een verkeerden handgreep van een automobielstuur- man. De iugenieur denkt, dat hier niemand verantwoordelijk kan worden gesteld. Als dat zoo is, dan krijgen nog meer klem de vele stemmen die er opgaan tegen het ge- bruik van dit afschuwelijke oorlogstuig, dat nog niet eens zijn bruikbaarheid in oorlogstijd be- wezen heeft, en dat nu in vredestijd al zooveel slachtoffers eischt. De onderzeesche booten is het eerste wapen dat bij internationale afspraak ongeoorloofd moet worden verklaard, evenals dum-dumkogels. Het eigenaardige van de onder- zeeers is echter, dat zij niet zouden worden af- geschaft als wreedaardig wapen voor den vijand, maar als gevaarlijk wapen voor de partij die er zich van bedient, ot liever die zich voorbereidt op de mogelijke bediening. Als een partij zoo dwaas is zich aan het gevaar van onderzeeers bloot te stellen, dan moet zij dat maar zell weten, zou men kunnen zeggen. Frankrijk heeft een heele vloot van die//waterdoodkisten." Zal de republiek zich van dit naar haar gevoelen doelmatige oorlogstuig ontdoen omdat anderen het voor de Fransche mariniers en matrozen zoo gevaarlijk vinden Naar aanleiding van de ramp, die de Fransche onderzeesche boot Lutin getrolfen heeft, zegt de Daily News, dat het gebruik van wdie zeer onvolkomen en gebrekkige uitvinding," van die vaartuigen die „\oor hun eigen bemanning veel gevaarlijker zijn dan zij 't waarschijnlijk ooit voor den vijand kunnen worden," bij internati onale overeenkomst verboden dieat te worden. In korten tijd zijn er nu vier ongelukken ge beurd, die aan 55 menschen het leven hebben gekost. En welken dood zijn zij gestorven He! blijkt dat op de Belgische spoorwegen een reusachtig gebruik wordt gemaakt van valsche spoorwegkaartjes. Het parket van Brussel belastte Herman Druyts expert-scheikundige te Antwerpen, met het nazien en onderzoek van meer dan 60,000 twijfelachtige reiskaarten, die alleen in de twee laatste maanden, Augustus en September, afge- geven werden aan de portiers. Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft de roover-kapitein van Kopernick heeft zich op het station in Rixdorf opgehouden. De conducteur Ebel, die tot dusverre uit vrees zweeg, zeide vandaag(/Op 16 October, 's avonds om 11 uur, verscheen een officier aan het station waar zich zeer weinig reizigers bevonden. De officier klopte mij vriendschappelijk op den schouder en zeide //Vriend, ik zou nog wel een klein zijsprongetje maken naar Berlijn. Mag ik mij in de wachtkamer in civiel gaan verkleeden Ik stemde hierin toe, en de officier kleedde zich in het burgerkostuum, dat hij in een kar- tonnen doos bij zich droeg. Hij gat mij twee mark, en zeide goedgeluimd //Ik zal je bij je verdere loopbaan behulpzaam zijn, hoor." Daarop ging hij heen. Wat hij van 8 tot 11 uur op het veld van Tempelhof heeft uitge- voerd, weet ik niet." Men weet thans, dat hij de uniform gekocht heeft te Postdam, bij den kleerekoop Remlinger. In den Kopernicker statsschouwburg heeft morgen geen nieuwe opvoering van de co- medie, zegt het //Berl. Tageblatt" maar een volksvergadering, annex sympathie betooging, voor den geblameerden burgemeester plaats. Curiosate Krefeld werd de concertzanger Fitzau gearresteerd dien men voor den pseudo- kapitein hield. Na aanvrage te Berlijn, mocht hij verder rei- zen naar Holland. De //kapitein" wandelt nog steeds vrij als een vogeltje rond. INGEZONDEN STUKKE In en om den Gemeenteraad. Rotterdam, 22 Oct. Binnenl. Granen. Behalve Gerst was er heden voldoende aanvoer van nieuwe larwe, ftogge, Haver, Boonen en Erwten. 0 Men noteertPuike Zeeuwsche jarige Tarwe per hectol. 7,60 a f 8,dito goede f 7, a 7,50 Nieuwe Tarwe 7,40 a f 7,70 dito mindere en goede 5,50 a 7,— larwe per 100 kilo 8,50 a 9,50Rogge per hectol.' 5,50 a 6,40 Wintergerst 4,80 a 5,30 Gerst per 100 kilo 8,— a 8,50 en Chevalier tot f 9,Haver /6,7 5 a 7,50 Haver per hectol. lange f 2,80 a 4,10 dikke 4,30 a 4,75 Paardenboonen 7,a 7,40 Witteboonen 14,— a f 16,Bruineboonen goede 10,— a /ll,— 5 mindere 9, Kookerwten 9,50 a 10,— Yoedererwten 7,25 a 8,Kanariezaad 6,a /7.— per heet. en 10,50 a J 11,per 100 kilo. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo 192 a 210Rogge per 2100 kilo 145 a 148 Gerst Zwarte Zee 120 a 124 Amerik. Mais 118 a 120 La Plata 110 a 112 per 2000 kilo Haver 6,75 a 7,20 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 11,a 12,25 le soort 10,25 a 10,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem 11,50 it 12,50prima Belgisch 11,a 11,25le soort 10,25 a 10,75 le soort Fransch 10,25 a 10,75 prima Duitsch 11,— a 11,50; extra puik Hon- gaarsch 14,a 16,prima Amerik. patent f 12,a 13,le soort f 11,a /11,75 2e soort Bakers f 9,75 a 10,50 Inl. Rogge- bloem 9,50 a 10,25 Duitsche 9,50 a f 10,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 50 a 74; Stieren 46 a 60 Kalveren 75 a 100 Schapen 40 a 50 Yarkens 42 a 52 cent per kilo. Melkkoeien 140 a 270 Kaltkoeien 180 a 300 Stieren /110 a 190 Yaarzen 75 a 180 Pinken f 60 a 110 vette Kalveren 48 a 92 Fokkalveren f 18 a 20 nuchtere 8 it 12 Biggen 9,a 15 per stuk. A ardappelen. Zeeuwsche blauwen en bonte f 2,60 a f 2,80 Brielsche kralen J 3, a f 3,25 Geldersche 2,50 a 2,70 Eigen- heimers f 1,90 a 2,per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld f 58 en stukken van 1/8 kilo 75 a 80 cent. Zoetemelksche Kaas 28 a 32 per 50 kilo. Leidsche Kaas 72 a 78 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 5,50 a f 6, Buitenl. f 4,per 100. Zeeuwsche ajuin 1,10 a 1,20 per 50 kilo. Y la s. Blauw Holl. en Gron. /1.80 a 2,20 per steen. Lijnzaad 10, a 11,per heet. Karwijzaad /15.75 a 16,per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco in consump- tie f 10,80 a f 11,per 100 kilo en 71/s a 8 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten cent en dito Santos 243/t cent per half kilo. Beetwortelsuiker 10/8. YEEHANDEL IN BELGIE. De goede stalbeesten golden gemiddeld fr. 1,45 tot fr. 1,60 volgens kwaliteit. De kalveren van fr. 1,05 tot fr. 1,25 per kilo leven d gewogen. De varkens van 70 tot 100 kilos en daar- boven levend gewogen golden van fr. 1,10 tot fr. 1,20 volgens kwaliteit. Z E hZ T i.l OS fZ IN. Van 19 tot en met 21 Oct. Van 19 tot en met 21 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 93 binnenvaartuigen op- en 79 afgesehutdoor de Westsl. 6 op en 21 afgeschut. o 7 11 October zijn wij voor de zooveelste maal dit jaar vergaderd geweest. Natuurlijk ook in besloten of met- gesloten-deureu-vergadering. Daar is raeermalen aanmerking gemaakt op dat besloten-zijn en men kwam daarbij met groote woorden en machtapreuken aandragen, als daar is, dat publieke zaken publiek moeten behandeld. De bedillers zien over 't hoofd, dat wij, overeen komstig afgelegden eed, de gemeentelijke zaken moeten behartigen en bedisselen volgens eer en geweten. En nu brengen onze eer en geweten mede, dat wij. behalve persoonlijke, ook publieke zaken dikwijls beter in een besloten onder-onsje kunnen bespreken, zij 'top eene wijze, die de goedkeuring van het publiek niet zou wegdragen en schade doen aan ons prestige als raadslid. Die kiezers, die daaromtrent tegenstrijdige begrippen hebben, zouden ons niet herkiezen, waaraan zij grootelijks verkeerd zouden doen, aangezien wij niet aan hen verantwoordelijk zijn van ons doen en laten, maar aan het algemeen belang wel te verstaan zooals wij dit opvatten. Alzoo zijn wij ook tot onze oudeliefde teruggekeerd, n.i. om voorvergaderingen te houden. Daar zijn er, die meenen, dat zoo'n worvergadering erg onpleizierig is voor hen, die onze raadszitting willen bijwonen. Ze komen dan voor een gesloten deur en moeten vaak een heelen tijd schilderen. Het moge zoo wezen, maar daar trekken wij ons niets van aan. Zij hebben ons gekozen en zij moeten dat wachten op den koop toe nemen. Hun pleizier of on- pleizier heeft met 't algemeen belang, zooals wij dit opvatten, ganschelijk niets uitstaande. Evenwei zijn wij wel zoo vriendelijk, nu en dan op zekere wijze tegemoet te komen aan die onrechtmatige eischen van hel belangstellend publiek. In de besloten veigadering wordt natuurlijk alles breed en wijd besproken, bedisseld en worden ook de neuzen geteld. Na 'topenen der deuren echter, ge- troosten wij ons de moeite, ten believe van de builen- wacht dat alles voor den vorm nog eens te herkauwen. Apenkool, noemt dat de smalle gemeente, commedie heet het ook. Doch de wereld heet immers een schouw- toneei en de wereld wil bedrogen zijn. 'tVVas overduidelijk, dat wij bij de behandeling van de subsidie-aanviage voor de Ambachtsschool comedie speeiden. Het Dagelijksch Bestuur gtelt voor, op het verzoek af- wijzend te beschikken, op grond dat de financieele toe- stand der gemeente een subsidie niet gedoogt en de beide aanwezige ledeu van 't Dag. Bestuur, dus zijn meerderheid, pleitten, de een al meer dan de ander, er voor. Vooi- en tegensmnders hebben gesproken voor de galerij. De zaak hadden wij in de voor-vergadering al'gekandeid, de neuzen geteld. Bij de motie-Alaster, waarmede in't algemeen de Raad de wenschelijkheid van eene Ambachtsschool zou uit- spreken, daeht ik z00 aan eene platonische liefdesver- klaring en kwam pij mij tegelijk de wensch op, datik alle dagen mijn middagmaal met minstens een half dozijn oesters kon beginnen, wat mijn Bruintje helaas niet trekken kan> evenmin als het gemeentelijke een subsidie voor eene ambachtsschool. Wie t wij felt er aan, of er een tegenstander van het gevraague subsidie in onze gemeente zou zijn te vinden, indien in al hare andere meer dringende behoeften van het heden en in die van de naaste toekomst kon worden voorzien, of indien haar schatkist ruim voorzien was van Mozes en de profeten Kan het nut eener ambachtsschool in't algemeen niet in twijfel getrokken, hare behoefte voor onze gemeente kan dat wel. Met het oog op onze berooide schatkist, den hoog, haast tot 't uiterste opgedreven Hoofdelijken Omslag, mitsgaders de opcenten op het Personeel en, niet te vergeten, het tekort van /'ioOOopde Begrooting van 1907, mag eene ambachtsschool wel een weelde- inrichting heeten. Om kort te gaan, wij hebben 't niet breed genoeg om het zoo breed te laten hangen. Onze gemeente heeft 't twijfelaclitig voorrecht. lnge- zeienen te herbergen, die er aldoor op zinnen voor teen of ander het initiatief te nemen. Of dit uit pure belaug- stelling en zelfopoffering voortspruit of wel omdat zij gaarne commissietje spelen en hun naam in deconrant prijken zien, blijve hier eene onbeantwoorde yraag. Wel mag vermeld, dat zij zich niet afvragen Wie zal dat betaleu Want het slot van t liedje is meestal, dat de gemeente of, juister gezegd, de belastingplichtigen moeten opdokken. Zoo hebt ge nu weer de Vereeniging van het '/ieken- huis, (lie eene verkooging van het subsidie tot f 500 vraagt. De oprichters van dit gesticht hebben ook niet verder gekeken dan hun neus lang is, al staan hunne namen in gulden letters op den gedenksteen ge- beileld. Dat klopt nu maar aan de gemeentelijke schat kist, alsof wij bulkien van liet geld. Het tegendeel is waar. Onze gemeente behoort onder de noodlijdende en heeft voor 'tonderwijs het Regeeringssubsidie brood- noodig. Om op de vaksehool terug te komen, wij hebben in de raadszitting het denkbeeld geopperd van samen- smelting van de cursussen der Haudswevklitden en der Ckristelijke WerkliedenvereenigingHierdoor, dunktons, kon eene degelijke vaksehool tot stand komen, die heel wat minder geld zou kosten en desniettemin in de be- staande behoefte voorzien. De sticklers der Christelijke Werkliedenver. hebben behoord onder de oprichters van den Cursus der Hands- werklieden. Edoch de antithese heeft hen spoken doen zien in het teekenen en rekenen. Och arme De anti these zal dus de verwezenlijking van dat denkbeeld wel in den weg staan. In onze gemeentelijke armoede kunnen wij nog wel eens een royale bui hebben. En zoo hebben wij op verzoek kostnloos een lokaal van ons bekvompen raadhuis ter beschikking gesteld van den ltijkslandmeter. Het kan anders beter van een stad dan van een dorpen het Kijk had wel bij een ingezeten een geschikt lokaal kunnen huren Doch gelijk gezegd, wie heeft niet eens een royale bui, al zit het 't er niet aan. Als men ons nu maar Scheldt voor ondevkruipers. Beware 1 Als echte Hollanders gaan we steeds langzaam maar zeker. En zoo moest de Varkensbuurt voor de zooveelste maal onderloopen, om ons te bewegen bij Burg, en Weth. aan te dringen den motor en de pomp, die't vuile water moeten afvoeren, toch eens aan t, werk te stellen. Een mensck kan niet aan alles denken, en alzoo vergaten wij bij dien aandrang op te merken, hoe wij met eigen oogen gezien hadden, dat bij overstrooming de privaten over- en de keldertjes bij de arme stakkers onderliepen en hun aardappelenprovisietje bedorven werd. Wij hadden nog een zaakje te bedisselen, dat voor een besloten vergadering niet ernstig genoeg, beter gezegd, zoo vermakelijk was, dat het voor eene open- bare behandeling in aanmerking behoort de te komen. De keuringscomuiissie voor de veemarkt verzochtons niets minder of meer dan om een belangkebbende van die Markt te weren, omdat hij haar beschuldigd had, een der zeven magere koeien onder de zeven vette te hebben gerekend en bekroond. Nu is het wel waar, dat gekozenen, hetzij voor eene commissie, een gemeenteraad of welk ander publiek lichaam, gaaine in 't openbaar geprezen zijn en aan alle kritiek een broertje dood hebben. Wij, gekozenen, meenen, dat met het ambt ook komt het verstand en dat derhalve al ons doen en laten boven alle verdenking en kritiek blijven moet. Onder dit bedrijf kregen wij eene vage herinnenng dat indertijd door onze keuringscommissie een stier voor een os of omgekeerd is aangezien en bekroond. De tegenwoordige keuringscommissie scheen ons even wei voor een Russische autocratie aan te zien, door ons iets te vragen, waartoe wij het recht niet bezitten. Aangezien wij echter er van houden kool en geit te sparen, hebben wij eene motie van vertrouwen in de commissie aangenomen. Hip!... wilde ik onmiddelijk aanheffen, doch de hamerklop, waarmede de Voorzitter sloot, overstemde en smoorde mijn jubelkreet. Ter Neuzen. A. VLAG. NAAM. M Van en naar. Lading Eng. s.s. Belg s.s. Nederl. s.s Voor Ter Vcozen River Thames 2241 Londen Belgica Henrv 27/2 Pemau 4599 St. I ctersb. 21 Eng. s.s. Nyroea 8664 Liverpool idem River Lagan 2272 Louden Van Ter .Vieuzen 20 Eng. s.s. River Scheldt 2199 Londen o»r Geut i 19 Belg. s.s. Albert 399 Ostende Duits s.s. Anna Podeas 4193 Wmdau Eng. s.s. Ouse 2153 Goole Noor. s.s. Urda 2050 idem Eng. s.s. Progres j 460 idem idem Sea Serpent 2551 Londen 20 Deen. s.s. Tuborg 4752 Riga 21 Eng. s.s. Oerwent 23i9 Goole Deen s.s. Erisia 4ll3 Riga Eng. s.s. Cameraman 1551 Goole idem Sea Hound 3085 Louden Van <>ent 1 19 Eng. s.s. 11 arelda 3645 Liverpool idem Tyne 3104 New-Castle Belg. s.s. Mie 401 Ostende 20 Eng. s.s. Monica 2529 Hull Russ. s.s. Gen. Gurko 4468 Bleyth Eng. s.s. W'arkworth 1862 Ne w- Castl, idem Sea Gull 2762 Londen idem Truro 3366 Hull 21 Eng. s.s. Abbotsford 2979 Leith idem Ouse 2158 Goole Belg. s.s. Albert 399 Ostende Duits s.s. Fran. Podeus 3499 Bleyth Eng. s.s.. Gathorne 8 -'43 Sunderland Deen. s.s. Klampeuborg 5052 Bleyth Eng. s.s. Ousel 3633 Manchester Russ. 8.3. Peter Melnikoff 3770 Methil Noor. s.s. Urda 2050 Goole stukg. huut idem stukg. idem stukg. iedig hout tukg. kolen idem stukg. h. vl. stukg. hout kolen stukg. stukg. Iedig idem idem idem stukg. idem idem idem idem Iedig idem idem idem stukg. Iedig idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 3