No. 4007. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 20 October 1906. 46° Jaargang. liinnenland. EST IW&BI HWITII. TWEEEEDIE] BLAD. T W E E O E M E Yergadering van Donderdag. Aan de orde is de voortzetting van de beraad- slaging over het wetsontwerp tot terugkoop van particuliere landerijen op Java, en de in verband daarmede ingediende motie van den heer Van Deventer, luidende vDe Kanier, van oordeel, dat het wenschelijk is, een begin te maken met de terugbrenging van de particuliere landerijen op Java in handen van den Staat en daarbij een vast plan te volgen gaat over tot de orde van den dag." De Minister verklaarde zicb met de motie niet te kunnen vereenigen. Niet door een motie, maar door een daad (een wetsontwerp) moet de Kamer zicb uitspreken. De heer IJzerman is ook tegen de motie, en verzoekt den heer Van Deventer deze terug te trekken. De heer Yan Deventer wijst er op, dat de Minister slechts een formeele bedenking heeft geopperd, geen bezwaren tegen het beginsel der motie. Welnu, als de Minister een uit- spraak van beide Kainers wenscht, laat hij dan dat beginsel in de wet neerleggen. Intusschen is hij bereid zijn motie in dien zin te wijzigen, dat daarin niet meer wordt gesproken van een vast plan, maar van een z/srelmatige terugbrenging der landerijen in handen van den Staat". De motie bedoelt slechts den Minister een zedelijken steun te geven. De heer Troelstra voelt nu niet veel meer voor de motie. De Minister zou het beste doen de zaak Nanggoeng los te laten en zich verder neer te leggen bij de amendementen-Tydeman. De heer Bos meent, dat na de toelichting, de Kamer de motie kan aannemen en ook het wetsontwerp, zij 't met eenige wijzigingen. De heer Talma geeft den minister in over- weging, het ontwerp terug te nemen. De Minister blijft zich tegen de motie ver- zetten. De motie wordt daarna verworpen met 64 tegen 20 stemmen. Aangevangen wordt daarna met de behande- ling van het eenige artikelkredietpost van 500,000. De heer Tydeman licht een drietal amende- menten toe, met de strekking om den post voor memorie uit te trekken en te spreken van onteigening van particuliere landerijen bewesten de Tjimanoek. Spreker wijst er op dat ook, al spreekt de Regeering nu niet meer van terugkoop maar van terugbrenging, er duidelijk in het ontwerp moet staan //onteigening". De heer Van Deventer verklaart zich tegen de amendementen van den heer Tydeman, die de zaak op de lange baan zou schuiven. Hij stelde twee amendementen voor lo. om in het eenig artikel te lezen in plaats van terugkoop, //terugbrenging" en 2o. om in plaats van 500,000 toe te staan 499,999,99, waardoor hij wil uitgemaakt zien, dat de Kamer aankoop van //Nanggoeng" niet wenscht. De heer Van Vlij men verklaart zich tegen alle amendementen. Hij wil den Minister een proet toestaan. De heer Bos verdedigt de amendementen- Yan Deventer. Deze sluiten aankoop niet uit, die vaak veel goedkooper is dan onteigening, welke de heer Tydeman uitsluitend wilhet- geen de heer Troelstra ontkent, maar de heer IJzerman volhoudt. De heer Van Idsinga heeft een wettelijk z/Heeft u geen trouwen, eerlijken raadsman, oom, die kennis van zaken heeft z/Vroeger was de justitieraad Nagel mijn raads man in rechtszaken sedert jaren heb ik hem niet bezocht." z/En in welke verhouding staat die heer tot Thorbeeken z/Zij zijn vijanden." z/Dan is hij onze man Mag ik hem schrijven, hem verzoeken hier te komen U moet voor alles precies weten, hoe uw zaken staan, oom De administrateur, die met beklemd hart tegen de deur had gestaan, ging half verdoofd naar buiten de plaats op. Daar besteeg hij zijn nog dampend paard, en zonder met iemand vei'der een woord gesproken te hebben, reed hij naar Thorbeeken. Als een vluchtende over- wonneling zat hij op het trotsche dier, en telkens moest hij aan deze woorden denkenWat zal ik doen, terwijl mijn heer dit rentmeester- schap van mij neemtGraven kan ik niet bezwaar tegen het amendement-Tydeman. De beslissing in zake onteigening berust niet bij de Kamer, maar bij den Gouverneur-generaal, in overleg met den Raad van Indie. De Minister sluit zich bij die opmerking aan, en bestrijdt voorts de amendementen. Hij zal spoed maken met een plan van onteigening, maar moet inmiddels de gelegenheid hebben aan te koopen, om op een klein gebied ervaring op te doen in zake bestuursinrichting, politie enz. Na nog eenig debat komen de amendementen in stemming. Die van den heer Tydeman worden verworpen, met 54 tegen 31 en 46 tegen 39 stemmen. Het amendement-van Deventer (geen aankoop van //Nanggoeng" wordt mede verwor pen met 49 tegen 37 stemmen. Het tweede amendement-van Deventer (te lezen terugbren ging) wordt overgenomen door den Minister. Het wetsontwerp wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 51 tegen 34 stemmen. Na goedkeuring van eenige verslagen komt aan de orde het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de Brieven-posterij (bijeenvoeging., van postkringen, om een port te krijgen in een gemeente). In ant woord aan de heeren Tak en Smeenge deelt de Minister mee, dat de bedoeling is, alleen twee kringen tot een kring bij een te voegen, wanneer zij aan elkander gebouwd zijn in het geval alzoo, dat het bebouwde kommen geldt. Verlaging van het port van briefkaarten in lokaal verkeer wordt overwogen. De beraadslagingen worden gesloten. Op art. 1 verdedigt de heer Van Sty rum een amendement, om de beslissing van een bijeen voeging van twee kringen uitsluitend aan den Minister te laten, en niet aan een ambtenaar, zelfs niet aan den directeur-generaal. De .heer Tak stelt voor om het port voor briefkaarten in lokaal verkeer te brengen op I1/s cent. Hij trekt dit amendement echter in, na de verklaring van den minister, dat de zaak spoedig bij voorstellen tot wijziging van de Postwet aan de orde kan komen. Over het amendement-van Styrum laat de Minister de beslissing aan de Kamer, die het zonder stemming aanneemt. Het wetsontwerp wordt daarna eveneens zon der stemming aangenomeu. Spoorwegen in de Haarlemmermeer. Aan de orde is daarna de behandeling van het wetsontwerp tot toekenning van een rente- loos voorsehot ten behoeve van den aanleg van spoorwegen in den Haarlemmermeer. De heer Tak bepleit den aanleg van de lijnen van Staatswege, en oproeping van de gegadig- den voof de exploitatie. De heer Treub is het in hoofdzaak eens met den vorigen spreker en betreurt de stelselloos- heid der Regeering bij de lokaal spoorwegen. De heer Thomson koestert bezwaar (met het oog op de def'ensie) tegen dit wetsontwerp. Hij heeft in overweging het lijntje benoorden Vijfhuizen achter de stelling van Amsterdam om te laten loopen. De heer Patijn zag in dit voorstel slechts een subsidie, om een rijk deel van Zuid- Hollaud uit zijn isolement op te heffen. De heeren van Wichem, Lely, Eland e Duymaer van Twist verklaren zich ten gun-<5 van het wetsontwerp. De in de jongste Troonrede aangekondigde wetsontwerpen tot verlaging van den accijns op de suiker en verhooging van dien op het gedistil- leerd zijn, naar wij vernemen, bij de Raad van State aanhangig gemaakt zij hebben echter eene minder gunstige ontvangst genoten, zoo zelfs, dat de Raad van State den Minister van Financien ernstig moet hebben ontraden deze wetsontwerpen, althans in dien vorm, bij de Staten-Generaal in te dienen. voor bedelen schaam ik mij bedelen bedelen. Aan den oprit voor het front van het fraaie huis werd hij ontvangen door Dora Thorbeeken. Zij was een jonge dame van omstreeks vijf en twintig jaar oud, weelderig van vormen, eenigszius hoog van gestalte en gemakkelijk van beweging zij maakte den indruk van een echte vrouw. Onder het zware, donkere haar, dat zij naar achteren opgestoken droeg, schitterden een paar zachte, bruine oogen. Was overigens haar ge- laat al niet schoon te noemen, toch maakten de zachte vormen en lijnen er van een aangenamen indruk en haar oogen hadden iets donkers en dieps. Wanneer men dagelijks met haar omging, kreeg men zeker het besef, dat zij een zorgzame huishoudster was en een buitengewoon verstand bezat. Ware zij opgegroeid in een zuiverder omgeving dan dit huis bood, dan zou zij de vrouw geworden zijn, op wie een man op allelevensomstandigheden zich had kunnen verlaten nu zij echter voort- durend geweest was in de nabij heid van iemand, die geen achting had voor de geboden van God en menschen, was haar moreele levensopvatting bedorven, en daar de woning van Thorbeeken tamelijk eenzaam lag, was zij een prooi der verveling geworden. Alzoo was zij nooit eens Volgens den particulieren Haagschen cor respondent van //De Tijd" zou de Minister van Kolonien, tie heer Fock, na de verwerping door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot terugbrenging van particuliere landerijen op Java onder staatsbezit, er sterk over denken zijn ontslag aan te vragen. Uit Den Ilaag wordt aan de Tel. gemeld Het wordt in verschillende kringen hier ter stede, en niet het minst in politieke, zoo goed als zeker geacht, dat de oppositie, die tegen de oorlogsbegrooting is ontstaan, bij de behan deling daarvan Minister Staal tot aftreden zal dwingen. Ook van de linkerzijde zal, naar wij met zekerheid vernemen, een felle critiek worden geoefend en wel op de ontoereikende bezuini- gingen van den Minister, voornamelijk op het teit, dat hij geen algemeen bezuinigingsplan heeft ontwikkeld en geen lijnen aangeeft, waar- langs hij in de toekomst tot bezuiniging wil komen. De Haagsche partic. correspondent van het N. v. h. N. schrijft over dezen Minister het volgende z/Ook de Minister van Oorlog moet, naar ik hoor, bange dagen te gemoet gaan. Deze minst-politiek aangelegde van alle Ministers zal het kunststuk moeten vertoonen van dit jaar te steunen op de radicale partijen, die hem verleden jaar snood in den steek lieten. Dit belooft een allermerkwaardigste vertooning te worden. Wie had zulk fijn politiek spel gezocht achter dezen rondborstigen generaal, die ver leden jaar op de smakelijkste wijze de geheele Kamer eigenlijk gezegd voor het lapje hield Als men echter van de meer intieme zaken van generaal Staal verneemt, dan is deze Excel- lentie in menig opzicht een slachtoffer van zijn plichtsvervulling. De wijze, waarop hij door hooge en mindere Goden aan het departement van Oorlog wordt tegengewerkt, hetgeen zelfs tot in zijn familieleven nawerkt, is beneden critiek. Anonieme brieven, die zijn vrouw worden toegestuurd, hebben deze werkelijk hoogstaande vrouw een dochter van wijlen professor Cobet in haar gezondheid geschokt. Als men dit bedenkt, is het toch ignobel, dat men zicb hieraan bloot stelt, zoodra men de belangen der bureaucratie bedreigt. Het is me een rommeltje daar, aan Oorlog." Op Donderdag 8 November zal in de z/Prins van Oranje" te Goes de derde Bondsdag worden gehoudcn van het prov. eornite voor Zeeland van den Chr. Nat. Werkmansbond. De heer Dr. J. Th. de Visser, eere-voorzitter van den Bond zal een bespreking houden over //Ons Program". Verder zal nog gesproken worden over vakorganisatie van landbouwarbeiders en spoorwegwerkers. In de Maandgavond te Vlissingen gehouden openbare jaarvergadering der Vereeniging //Vlis singen vooruit" werd besloten vanwege deze vereeniging met de a.s. De Ruyterherdenking geen feestelijkheden te doen plaats hebben te meer daar b'lijkt dat de afdeelingen van de ver eeniging /,Het Nederlandsck Zeewezen" en ,/Onze Vloot" plannen in die richting hebben. Wel zal door //Vlissingen Vooruit" op 21 Juni 1907 een festival worden georganiseerd, tezamen met den Zangersbond »Zang veredelt", bestaande uit zangvereenigingen in Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen en met //Vlis- sings Mannenkoor", en wel ter gelegenheid van het 30jarig bestaan van laatstgenoemde vereeni- ging. Alle mannenkoren, gemengde zangvereenigin gen, fanfarekorpsen, harmoniegezelschappen etc. zullen worden uitgenoodigd. Tevens is het't volgend jaar 150 jaar geleden, dat de dichter Jacobus Bellamy te Vlissingen werd geboren. Dit zal op dienzelfden datum in de gelegenheid geweest vergelijkingen te maken, en daardoor had ook een hartstochtelijke inborst haar in de arraen geworpen van den on- beduidenden Hinze, wien zij in den grond van haar hart geen achting toedroeg. Hinze geleide haar naar het prachtig ge- meubileerde schrijfvei'trek van den heer des hui- zes. Nadat hij de deur achter zich gesloten had, wilde hij haar bewijzen van teederheid geven. z/Laat dat", sprak Dora Thorbeeken ruw. z/Vertel me liever van de zandgravinje bent altjjd zoo vol van haar schoonheid en haar ver stand." //Ben je jaloersch, mijn schat vroeg Hinze met gefronst voorhoofd. //Als die dame schoon is, kan ik haar toch niet leelijk noemen Overi gens heb je geen reden om daarover bezorgd te zijn zij heeft mij duidelijk genoeg te verstaan gegeven, dat zij mij niet mag lijden. Geef mij een glas goeden portwijn en een sigaar, en laat ons dan eens over ernstige zaken spreken." Dora bleef kalm voor hem staan en zei //Ik zal nog beginnen te gelooven, dat je hier enkel komt om de wijn, en omdat de goede sigaren je aanlokken." Hinze trad snel op haar toe en nam haar bij de schouders vast met de woorden: //Wees worden herdacht door een toespraak en de uit- voering van een hulde-cantate, te zingen door 150 zangeressen in Zeeuwsche costumes en. aubade aan zijn borstbeeld, geplaatst in het per- ceel aan de Bellamykade, waar hi) geboren is. Er dreigt uitzetting in massa van Ne- derlandsche arbeiders uit Pruisen, zoo waar- schuwt //de Standaard". In de Rijn-provincies neemt het aantal niet- Duitsche arbeiders gaandeweg toe. Er is grof geld te verdienen en dat trekt. Ook uit Neder- land is het getal daar vertoevende arbeiders steeds klimmende. Thans meldt men uit Berlijn aan de //Indep. Beige", dat de Pruisische regeering besloten heeft, in tien weken tijds een groot aantal van deze vreemde arbeiders, met hun gezinnen, saam een 50.000 personen, over de grenzen te zetten. Dit besluit moet op 20 December zijn ten uitvoer gebracht. Voorshands schijnt dit vooral op de mijnwer- kers te doelen, en met name de Oostenrijkers, Polen en Italianen te zullen trelfen. Ligt reeds hierin voor ons het gevaar, dat Nederland, als het dichtst bij de grens gelegen, hier overlast van kan krijgen, zeker minder dan Belgie, maar toch voor Limburg in zekere mate, het doet tevens de vraag opkomen, of straks soortgelijke maatregel niet ook op de wevers zal worden toegepast, waaronder men tienduizen- den Nederlanders vindt. Het is toch zeer de vraag, of, waar men zelts Oostenrijk en Italie, de beide bondgenooten, niet ontziet, met onze landsbelangen rekening zou worden gehouden. Onze consuls in de Rijn-provincies mogen zich wel nauwkeurig op de hoogte houden van den toestand dezer Nederlandsche arbeiders op Duitsch grondgebied. Als ons werkvolk geen aanleiding geeft zal men hen wel met rust laten maar mengen ze zich in den socialen strijd, dan weet men nooit wat hun te wachten staat. De uitzetting toch, die nu plaats grijpt, is zonder twijfel politiek. TER NEUZEN, 19 October 1906. Vitbraiding Ter Neuzensche reederij. Naar wij vernemen, contracteerde de heer A. C. Lensen, alhier, met de heeren Craig Taylor Co. Ltd., te Stockton on Tees, voor den bouw van een stalen schroefstoomschip, van ongeveer 3000 ton zwaar gewicht voor oplevering April 1907. Ons werd dezer dagen eene vergroote foto getoond, vervaardigd door den heer Elzinga, fotograaf alliier, welke door hem werd afgeleverd binnen 2 uren nadat de origineele kleiuere opname geschiedt was. Niet om de omstandig- heid dat deze foto Voldeed aan de eischen welke daaraau gesteld mogen worden, maar om de zeer vlugge aflevering achtten wij dit feit ver- meldenswaard. Gisteren werd alhier in het cafe van den heer Aug. Maandag door den notaris De Ridder ten verzoeke van den hypothecairen schuld- eischer, krachtens art. 1223 van het burgerlijk wetboek, in het openbaar geveild een woon- huis en erf, zijnde broodbakkerij teTerNeuzen in de Kerkhoflaan, groot 1 are 27 centiareu. Hiervoor was het hoogste bod 575. De herveiling werd bepaald op Donderdag den 25 October 1906. Men schrijft ons uit Hulst In de op Donderdag j. 1. gehouden bestuurs- vergadering der //Harruonie" is met algemeene stemmen tot directeur der muziekschool ge- kozen de heer Ed. de Stobbeleere van Sint Gilles-Waes. Dit besluit is algemeen met ge- noegen vernomen en is een waarborg dat de //Harmonic" een ongekenden bloei tegemoet gaat, door de alom gunstig bekenden tact en ijver van den nieuwen titularis. Wij wenschen genoemd gezelschap geluk met zulk een aanwinst. overtuigd, Dora, dat ik je boven alles lief heb. Om jou zou ik zelfs van den ochtend tot den avond kunnen werken, en daar houd ik anders volstrekt niet van. Ik bemin je niemand an ders deelt in mijn liefde." Hij liet haar los en op geheel anderen toon zeide hij bedaard//En ga nu zitten, kind ik ben in groote ongerustheid naar hier geko- men, waar is je oom z/Weet je het dan zelf niet?" '/Hij is dezen morgen met mij uit Hamburg gekomen en in de stad achtergebleven. Dus zal hij den ganschen dag wel weer in de kof- fiehuizen doorbrengen en onbekwaam zijn, als hij thuis komt. En ik moet hem zoo noodza- kelijk spreken z/Wat is er dan gebeurd z/Het ergsteMorgen komt de justitieraad Nagel uit de stad en zal mijnheer \on Knee klaren wijn schenken omtrent de omstandighe- den, waarin hij verkeert. En dan heb ik daar afgedaan z/En wat nu (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5