Ter Heuzenschs Courant Binnenland. Hi Gemengde berichten. Doaderdag 18 October 1906. No. 4906. TWBBDB ZBL-A-ID. TT I T S ULi .A. C3- c. Hand elsbe rich ten. het geld. T W E E D E K A M E R. Yergadering van Dinsdag. Indisch Regeeringsreglement. De Minister van Kolonien licht toe een aan- gebrachte Regeeringswijziging op art. 1, ten doel hebbende te bepalen dat een inlandsehe vrouw, gehuwd met een Europeaan, onderworpen zal zijn aan de bepalingen voor de Europeanen. De beer Bogaardt licht zijn amendement toe, en stelt bij tweede amendement voor, den Gou- verneur-generaal ie bevoegdheid te geven, niet- Europeanen met Europeanen gelij k stellen. Naturalisatie kan den betrokbenen weinig schelen, meent spreker. De heer De Waal Malefijt bestrijdt het eerste amendement, waardoor prijs zou worden gegeven het beginsel, dat alle christenen dus ook christen geworden vreemde Oosterlingen -met Europeanen gelijk zijn. Ook het tweede amendement bestrijdt spr. Uit de gegevens der laatste jaren is van zulk een groote zucht, om met Europeanen te worden gelijk gesteld, bij de Chineezen niet gebleken. De heer De Beaufort acht dringend noodig wetswijziging om een eind te maken aan den toestand, dat alle inlanders feitelijk vreemde- lingen zijn. De heer Van Deventer verdedigt het eerste amendement-Bogaardt, en bestrijdt het tweede, op grond dat de daarbij voorgestelde gelijk- stelling in het stelsel der wet niet past, en als onnoodig, nu het instituut der vrijwillige onder- werping is uitgebreid. De weg der naturalisatie staat open. De menschen worden daardoor niet slechts Europeaan, maar ook Nederlander. De Minister van Kolonien deelt mee, dat een wijziging van de wet op het Nederlanderschap wordt voorbereid. Aan de heer De Waal Male fijt geeft de Minister te kennen, dat de bestaande bepalingen de benoeming van inlanders tot regent niet in den weg staan en met den heer Van Deventer, en op de door dezen ontwikkelde gronden, bestrijdt de Minister het tweede amen dement-Bogaardt, dat weer een gelij kstelling in het leven roept, die tot groote moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Dit amendement, dat het stelsel van de wet te niet doet, is dan ook voor den Minister onaannemenlijk. Het eerste amendement kan de Minister niet zoo sterk outraden. De heer Bogaardt trekt het tweede amende ment in. Hij handhaaft echter het eerste, dat tenslotte wordt aangenomen met 37 tegen 35 stemmen. Het artikel 1 wordt daarna mede aange nomen. Na goedkeuring van art. 2 verdedigt de heer Van Dedem op art. 3 zijn aangekondigd amendement. De Minister neemt het over en de eindstem- ming wordt uitgesteld tot nader te bepalen dag. Daarna komt aan de orde het wetsontwerp tot aankoop van particuliere landerijen op Java. De algemeene beraadslagingen werden geopend door den heer Bogaardt, die wijst op de schro- melijke misstanden op de particuliere landerijen als gevolg van de knevelarijen der landheeren. Terugkoop van de landerijen is een middel ter verbetering, maar met 1 ton kan men weinig doen. Een afdoend middel is alleen onteigening met schadevergoeding, en nuttig zal het zijn de vestiging van hypotheken, of over- neming van hypothecate schulden op particuliere landerijen. De heer Tydeman is op principieele gronden voor het ontwerp, waartegen hij echter prak- tische bezwaren ontwikkelt. Het middel moet op den duur niet gezocht worden in aankoop, maar in onteigening. Daarbij komt nog, dat aankoop van het land Nanggoeng een slecht begin is. Een ander hoofdbezwaar voor spreker is, dat gepraejudicieerd zal worden de wijze, waarop het particuliere landbezit zal worden gecon- verteerd in Staatsbezit. Tevens wenscht hij den post van 5 ton ver- anderd te zien in een memoriepost. "V oor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor het district Leiden, vaeature Mr. W. van der Vlugt, zijn gisteren candidaat gesteld de heeren H. Paul, civiel-ingenieur, door de Unie- liberalen en de vrijzinnig-democraten, Jhr. Mr. H. Smissaert te 's Gravenhage door de oud- liberalen, Dr. J. Th. de Yisser door de anti- liberale partijen, en Mr. Mendels, te Zaandam door de sociaal-democraten. TER NEUZEN, 17 October 1006. Volgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen worden, in verband met de op rich ting van een nieuwen seinmast zoor den stormwaarschuwingsdienst te Vlissingen, van der herstemming voor een lid van de Provinciate Staten in het kiesdistrict Sluis (vaeature J. L. I. de Bats) op Dinsdag 16 October 1906. Stemdistricten. Kiezers -§ a o >"3 S Yerkregen aantal stemmen. A. R. Hendrikse. 2 Oct. 116 Oct. G. A. Vorsterman van Oyen. 2 Oct. Il6 Oct. Aardenburg Biervliet Breskens Cadzand Eede Groede Hoofdplaat Nieuwvliet Oostburg Retranchement Schoondijke Sint Kruis Sluis W aterlandkerkj e IJzendijke Zuidzande Totaal 340 298 325 182 97 429 148 108 386 134 331 74 369 98 419 224 3962 300 228 220 145 91 335 94 99 316 119 257 63 309 89 382 201 3248 10 4 4 1 2 10 1 2 2 1 5 2 6 3 4 62 290 224 216 144 89 325 93 97 314 118 252 61 303 86 378 196 3186 112 85 19 11 75 39 61 2 91 15 53 25 127 58 200 13 986 125 96 36 13 80 58 74 12 100 20 59 28 168 58 230 17 1174 1014 109 34 62 97 6 112 2 62 138 81 66 18 65 12 12 138 165 128 180 131 9 267 19 85 214 98 193 33 135 28 148 179 2012 Alzoo gekozen de heer G. A. YORSTERMAN VAN OYEN. Bij de stemming op 2 Oct. stemden 3244 kiezers en waren 74 stemmen van onwaarde. T°en werden ook uitgebracht 867 stemmen op den heer J. A. Neeteson en 303 op den heer J. G. Gerritsen. af den Wen October 1906 tot nadere aankon- diging aldaar geen stormseinen gedaan. Met de verwisseling van de zomer- in de winter- betonning van de Wester-Schelde is een begin gemaakt. Naar Zel. verneemt zal eerstdaags een begin worden gemaakt met de uitkeering van de geldelij ke vergoeding wegens de schade ver- oorzaakt door den watersnood van 12 Maart 11. Het Prov. Comite heeft zooveel geld beschik- baar gesteld, dat dank zij de mild gevloeid hebbende bijdragen, de slaehtoffers niet anders dan dubbel tevreden zullen kunnen zijn over de uitkeering. De schade is geraamd voor Ossenisse op 3600, voor Hontenisse op f 120,000, voor Graauw op 48,400, voor Boschkapelle op 400, voor Philippine op 5300 en voor geheel Zeeland op 467,000. De schade welke beloopen is door personen met een inkomen van minder dan 2000, zal geheel worden vergoed. De vergoeding voor hen, die een inkomen hebben van f 2000 tot 3000 is vastgesteld op drie vierden der ge- raamde schade. Zij die grooter inkomsten hebben dan 3000 zullen geen schadevergoeding krijgen, althans indien deze voorstellen van het Dag. bestuur van het Prov. Comite in de Maandag a. s. te Middelburg te houden vergadering worden aan genomen. Den heer Joh. Hoogenboom, architect te Zierikzee, is door het hoofdbestuur van de Groninger maatschappij van Landbouw en Nij- verheid een eervolle vermeldiug en 150 toe- gekend voor de beantwoording eener prijsvraag betreffende het bouwen van goede en practische arbeiderswoningen. Naar de Midd. Ct. verneemt, is thans bij de justitie door de directie der suikerfabriek „N6tre Dame" te Oreye, in de provincie Luik, in Belgie, een klacht ingediend, wegens verduistering van een aanzienlijk bedrag, tegen de twee personen in Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel, die zich met de noorderzon verwpderd hebben. In verband daarmede wordt door den officier van justitie te Middelburg opsporing en voor- geleiding verzocht van Leendert Breesnee, geboren te Oud-Beijerland 14 Mei 1867, koopman en suikerpeeenagent, laatst gewoond hebbende te Sluis. Hij is lang 1.80 meter, zwaar gebouwd, flink van houding. vol, roodkleurig van aangezicht, van haar en knevel donker blond, heeft een onverschillig uiterlijk en was bij zijn vertrek in grijs kostuum gekleed. En van Paulus Johannes Roggeband, geboren te St. Philipsland 14 Mei 1870, suikerpeeenagent, laatst gewoond hebbende te IJzendijke. Zijne lengte is omstreeks 1.70 M. Yerder luidt zijn signalementhaar blond, roodachtige snor, voorhoofd laag neus gewoon, mond klein, kin scherp trekt eenigszins met een oog, heeft veel sproeten op zijne handen en is vermoedelijk gekleed in een grijs colbert costuum en grijze overjas. Beide personen, die vermoedelijk zullen trachten naar Amerika te vluchten, worden, verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van aanzienlijke geldsommen ten nadeele van Belgische suikerfabrieken. Zaamslag, 16 Oct. Bij de alhier op heden gehouden eerste verkoopdag van de nalatenschap van mej. M. de Feijter, weduwe van A. Diele- man, werd kooper van de hofstede in pacht bij W. F. Dekker, benevens van twee perceelen bouwland voor die hofstede gelegen in den zoo- genaamden hazenhoek, C. de Putter Lz. alhier, samen groot 46 gemeten 140.5 roeden a 750 per gemet met 6,5 °j0 onkosten. boomprijs 300 of samen ongeveer 37416,58. Van de hofstede in pacht bij P. van Tatenhove groot 151,261 gemeten, werd kooper L. deKoeijerte Ter Neuzen a 730 per gemet met onkosten als boven, boomprijs 800 of totaal ongeveer /120.000. Een perceeltje grond in erfpacht bij M. Herrebout werd verkocht voor 40. Axel. De heer C. van den Broeke heeft zijne benoeming als president van het Alg. Burg. Armb. alhier niet aangenomen. Oostburg. Een zekere De T. alhier, die meer- malen misbruik maakte van sterken drank, zeeg Zondagavond in een herberg alhier plotseling dood neder de drank schijnt ook bier een rol gespeeld te hebben. Hij was het hoofd van het gezin, dat eenige jaren geleden zoo langen tijd in de open lucht heeft gewoond en waarover toen in de bladen gesckreveu is, op zoo hartroerende manier dat van verschillende zijden gelden werden toe^e zonden. Het in dien tijd ingezamelde was reeds lang opgeteerd terwijl De T. en zijne vrouw, hoewel tot werken evengoed als een ander in staat, nooit geregeld arbeidden. De T. deed in den regel niets dan drinken en zijne vrouw leeft hoofdzakelijk door bedelen. (M. Ct.) Men meldt aan de L. Ct. uit Drachtster- compagnie In de onmiddellijke nabijheid van ons dorp, onder het behoor van de gemeente Grootegast is een vreeselijk ongeval gebeurd. Een zoontje van A. B., oud ongeveer 14 jaren, moest voor zijn vader een boodschap doen aan de zuivelfabriek. Hij bleef wat lang weg, waardoor hij het misnoegen van zijn vader opwekte. Deze nam hem daarover onder handen en diende hem een oorveeg toe. In drift ontstoken, wilde hij andermaal zijn zoon te lijf. Deze nam in- tusschen een hooivork. Zijn vader liep met zijn hoofd daarin, werd in zijn oog getroffen en overleed aan de gevolgen binnen enkele uren. Een lawaaierig jubile. De Amsterdamsche marktschreeuwer Cocadoris, eigenlijk Linnewiel geheeten, vierde Maandag zijn 25jarig jubile. Hij zou toen op het Amstelveld een feestrede houden, maar er was zoo'n gedrang, dat de balustrade bezweek en de politie moest komen om met stok en sabel de orde te herstellen. De held van het feest werd toegesproken, en kreeg een medaille, een krans en een bloempot met standaard. 's Avonds kien op een nieuw reekje. Ook al weer veel lawaai, en veel herrie door een deel van het Amsterdamsche publiek en niet het beste. Op het Amstelveld, waar het nog sterk naar bokking en zure haring rook, werd klein vuur- werk afgestoken en gehost. Maar er was ook, vanwege bet gepeupel, lafhartig straatjongens- getreiter tegenover een agent van politie, die evenwel zijn kalmte behield. Toen echter de herrie bleef aanhouden en voortdurend toenam, zond de agent een in- middels opgedaagden collega om adsistentie en spoedig daarna verschenen een inspecteur met eenige manschappen en later ook twee agenten te paard op het Amstelveld. Toen was het relletje in enkele oogenblikken uit, maar nog tot middernacht bleef het onge- woon druk en rumoerig op het marktplein. Grooten Schouwburg te Gent. Directie: HORACE MARTINI. Zondag 21 October a. s. te 2*/^ ure, dagvoor- stellingopvoering van Wert her, lyrisch drama in 4 bedrijven en 5 tafereelen, woorden van Edw ard Blau, Paul Billiet en Georges Hartman, muziek van J. Massenet. INGEZONDEN S TUKKEN. Wat is stiksto/kalk Hulst, 15 Oct. K0ER8 TAN per 100 fr. Engelsch per Belgisch 47,72° a 47,75 t 12,— v 12,—. VAN -4-3 an _g -4-J -4-3 •rH CO <X> c(3 03 be v ""cd Ter Neuzen, 17 October 1906. Mijnheer de Redacteur U bij voorbaat mijn dank betuigende verzoek ik u beleefd onderstaande twee regelen in uw veelgelezen blad te willen plaatsen //Daar men de waarheid niet mag schrijven, Is het 't beste alles maar blauw blauw' te laten blijven." Hoogachtend, H. H. HARTOG. Mijnheer de Redacteur 1 Verleen raij als 'i u belieft een plaatsje in Uw blad, om mijn liooge bewondering uit te spreken over de nette en kiesche wijze, waarop de heer lie Feijter in de laatste raadszitting heeft gesproken van onzen ge- meentebode. Die man heeft zeker vreemd opgezien, toen hij ver- nam dat hij gebrekkig is en ondanks de flinke belooning niet veel werk meer kan verrichten. lie bode wordt oud, dat is zeker en zoo iets wordt natuurlijk hoe langer hoe erger; maar het is toch een kolossale onwaarheid dat hij gebrekkig is en zijn weik niet meer kan doen. Hij is nog steeds trouw op zijn post, komt nooit te iaat en doet al het werk wat hem opgelegd wordt. Daai van kan kij zwart op wit het bewijs Jeveren wan- neer hij zulks vraagt aan zijn superieuren. Hn wanneer de heer lie leijter om inlichtingen gegaan was ter plaatse waar het behoort en niet op koliiepraatjes was ingegaan, dan zou hij tot de overtuiging zijngekomen, dat onze gemeentebode op zijn oudeu dag heel wat meer werk verricht, dan toen liij zijn vet baantje van nog geen vijf gulden per week aanvaardde. lie man is wel eens ziek geweest en erg ziek ook, maar dat was zijn schuld niet en het zou al heel weinig bli.jk van naasteniiefde geven, wanneer men er op neer kwam, dat een ander dan het werk moet doen, wat de bode indteu hij gezond was, anders zou gedaan hebben Neen, neen, de heer De Feijter kan er gerust op zijn dat, zoolang de gemeentebode nog voortgaat zijn werk te verrichten ten genoege van zijne lastgevers, hij nog veel te goed is om als een uitgeknepen citroen te worden weggesmeten. Dankend voor de opname. Axel, October 1906. Uw dienaar, V. Stikstofkalk is een nieuwe stikstofmest, die pas kort geleden in den hart del is gebracht. De bron, waaruit de stikstof, die de kalkstikstof bevat, geput wordt, is de lucht. Leidt men van zuurstof bevrijde lucht over lioog verhit calcium-carbid dezelfde stof die bij het in aan raking komen met water het bekende hellichtende acetyieengas geeft dan wordt de lucht opgenomen en ontstaat daarbij uit het calcium-carbid eeu stof, (lie van 15 tot 22 pCt. stiastof bevat en die van denontdekker van dit proces, Frank, den naam kalkstikstof gekregen heeft. Zeer gemakkelijk schijnt reeds bij betrekkeiijk lage temperatuur de opname van de lucht stikstof p'laats te hebben, wanneer het calcium-carbid met chlorcalcium vermengd wordtde hierdoor ontstaande stof, die de stikstol in denzeifden vorm bevat als de kalkstikstof, heett den naam stikstofkalk ontvangen. Daar de grondstof van de nieuwe meststof, het cal- cium-carbied, met behulp van sterke electrische stroomen uit kalk en kool wordt gemaakt, is zijn prijs afhanke- .1 viui goedkoope te exploiteeren waterkrac'ht, kolen of turf, en zal men ook in staat zijn goedkoope kalkstik stof te maken en weer des te goedkooper naarmate de kosten voor aanvoer van kalk en kolen 't geringst zijn, want de stikstof der lucht is overal in overvloed aan- wezig. In ieder geval is het een verblijdend teeken, dat bij de steeds stijgende prijzen van chili-salpeter en zwavelzure ammoniak een stikstofmest in de handel is gekomen, die op 't oogenblik ca. 15 cents per K. G. stikstot goedkooper kan geleverd worden. Met spanning worden dan ook de resultaten van deze nieuwe stikstolmest voor den landbouw tegemoet gezien en is t zeer zeker aanbevolen op alle soorten grond en met verschillende gewassen daarmede proeven te nemen. Daar deze meststof voorloopig voor overbemesting nog ongeschikt blijkt te zijn, is 'tgewenscht ze voor het zaaien in den grond te brengen en aangezien ze nogal geneigd is te stuiven, is mengen met wat aarde aanbevolen; of ze gemengd mag worden met kainiet, is nog ocbekend, maar zal door de landbouwproefsta- tions wel onderzocht kunnen worden. Proefnemingen in Duitschland hebben aangetoond dat bij voldoenden voorraad van kali en phosphorzuur de werking van stikstofgehalte beter was dan bij het ge- bruik van chilisaipeter. V oigens Frank, de ontdekker van stikstofkalk, be- diaagt de per H.A. te gebruiken hoeveelheid voor halm- gewassen van 100 tot 200 K. G. per H.A. en voorwor- telgewassen van 200 tot 400 K G. per H.A. naar gelang van minderen of meerderen yijkdom van den bodem en is t aanbevolen ook de kali en phosphorzuur niet te vergeten en waar men naast deze ook nog kalk had toegediend, waren de uitkomsten 't schitterendst. Vat moeten wij als landbouwers uit het bovenstaande ieeien Dat tgewenscht is op alle manieren proeven te nemen met de stikstofkalk, want blijkt ze goed te zijn, dan kan ze in vele gevallen, zoo niet geheel, dan toch gedeeltelijk de steeds duurder wordende chili- salpeter en zwavelzure ammoniak vervangen, waarbij nog komt, dat zeer waarschijnlijk na eenige tientallen jaren de chili-salpeter totaal verbruikt zal zijn. Ook andere bladen worden verzocht dit over te nemen. EEN LANDMAN. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 8,75, Rog<re 7 75 yitrfrt{8;75, Zomergerat Haver/6,50, Krwten J L0,<5, Witteboonen Bruineboonen 11,50, Duiven- boonen f 9,—Paardenboonen Boekweit Lijnzaad Koolzaad Aardappels /2.50 Boter per kilo 1,30. Eieren per 26 stuka 1,30. Ter we-kmarkt waren aangevoerd: 47 stuks Rundvee, 38 Varkons en 1 paard, waarvan verkocht 22 stuks Rundvee en 20 Varkens.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5