Telegrafiscfie benefited Handeisberichten. BURGERLIiKE STAND. z, roulette Iron gespeeld worden, en nu trachtte dit tweetal een societeit op te richten, die Koninklijk was goedgekeurd, waardoor aan dat speel-verlangen kon worden voldaan. Tn Het Gouden Hoofd kwatnen Rousseeuw en Galeyn in connectie met den makelaar Yroom, die met behulp van statuten der societeiten Hertog Hendrik en Entre nous de Club de Bienfaisance wist op te richten. Het huis in de Yondelstraat werd yoor 3 jaren gehuurd tegen een huurprijs van 1800, de meubelen werden gehuurd tegen een matigen prijs, en Rousseeuw zorgde voor de roulette en de fiehes. Het bestuur der club was toen samen- gesteld als volgtFrans Galeyn, pres.; Henri Rousseeuw, penningmeester A. T. E. Yroom, seer. Joseph Henry, commissaris, en Eugene Duchateau, adj.-commissaris. Rousseeuw had op zich genomen voor spelers te zorgen, die hij volgens zijn geliefkoosde uit- drukking //in den kelder" zou laten komen. Op den avond der opening, 26 Nov. 1904, waren slechts enkele personen aanwezig, naar wie in het geheel geen informaties waren genomen met name kunnen genoemd worden mad. Baugi uit Brussel, en Hans von Brauneck uit Berlijn. Den eersten avond verloor een jongmensch 200 die hij na het sluiten van de bank terug kreeg, omdat de jonge man vertelde, dat het geld van zijn patroon was en hij de politie van zijn verlies wilde in kennis stellen. Tegen Kersttijd werd het druk in de speel- zaal, doch de groote drukte kwam eerst in het voorjaar, toen de eigenlijke spelers Monte-Carlo verlieten om te Amsterdam hun geluk te be- proeven. In die dagen werden geen bijzonder hooge sommen gewonnen of verloren. De bank verdiende echter goed geld, omdat Rousseeuw per half uur ,/op de klok" liet spelen. Ten bewijze dat er goed verdi end werd, kan het volgehde staatje van salarissen strekken, betaalbaar om de 14 dagen Henri en Vroom ieder 62,50, Piercoux 50, Pottier 47,50, Delehamp f 45, Batens 45, Roland 45, Jentient 45, De Breukelaar 31.25, De Mo 31,25 en Otto 20. Deze heeren kregen behalve dit vaste salaris veel douceurs, zoodat zij een best leven konden leiden. Nadat eenigen tijd doorgespeeld was, kwam en op zekeren dag, eveneens zonder informaties binnen Sal. Politzer, L. W. Thornton en W. Dornborough. De eerste gaf zich uit voor een Zuid-Amerikaan, die goed gespeculeerd had, de derde voor een neef van Vanderbilt. Den eersten middag verloor Dornborough 12000 die hij best missen kon, want al zijn zakken zaten vol bankbiljetten, de heeren hadden wel een paar ton bij zich. Het optreden dezer drie spelers maakte indruk op Vroom, die met hen in nadere relatie trad en inlichtingen gaf over de wijze van spelen, die hierop neerkwam, dat de menschen tegen /Jiun eigen geld" speelden. Nadat Politzer volkomen begrepen had, hoe de bank werkte, liet hij haar driemaal achter elkaar springen, en werd zij stop gezet. Op zekeren dag verloor iemand 13,000, en toen wilde het bestuur hem ffeerelid" ma- ken, maar hij bedankte voor de eer. Rousseeuw liet Politzer c. s. niet meer spelen, want deze heeren waren hem te gevaarlijk. Inmiddels wist Politzer zich zoo in de zaken der bank in te werken, dat hij de leiding in handen kreeg, terwijl Duchateau en Galeijn vertrekken om de speelbanken in Vaals en Rotterdam te gaan oprichten. Toen Politzer eenmaal baas was, werd het bezoek veel drukker en waren er wel avonden van 50 a 60 bezoekers en bezoeksters, die hij uit alle oorden der wereld wist te lokkeu. Politzer, die steeds opgewonden was omdat hij veel dronk, tracteerde de bezoekers altoos op champagne, en ging zelf hoog spelen om klanten aan den gang te krijgen. lal van menschen werden geheel geruiueerd en konden op het laatst hun logies niet meer betalen. Vreeselijk was het.soms te zien met welke wanhopige blikken de spelers en speelsters die in de eerste hotels logeerden, de club ver lieten. Het hoogste bedrag, dat op een avond is verloren, bedroeg 60,000. Nieuwe spelers konden gemakkelijk gekregen worden, doordat Duchateau's broer chef van de speelzaal in Monto Carlo was, en deze de boeken van de leden der club in zijn bezit had. Menigedame verspeelde haar gouden sieraden en diamanten, zoodat zij op het laatst niets meer over had. Pogingen zijn aangewend om nieuwe speel- huizen te vestigen in perceelen aan de Keizers- gracht bij de Hartenstraat en aan den Amstel te Amsterdam. Aan een Haagsche loteling. Men had hem wijs gemaakt, dat de vrije nummers lagen aan den kant van de Pavilioensgracht, en voor zoorer hij bemerkte kwam het ook uit. Nu echter was de bijgeloovige er ingeloot, en meer huilend dan lachend verzekerde de dienstplich- tige, dat hij zijn zegsman wel op zijn d zal geven. Die moet er dus aan gelooven. 1 e Oberkassel bij Dusseldorp is een auto- mobiel in voile vaart tegen een boom opge- loopen. De vijf menschen die er in zaten, zijn alien zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht. Te Dusseldorp zijn een moeder en haar kind door een automobiel overreden. De moeder is bezweken, de toestand van het kind is hopeloos, Te Stockum is een automobiel in den mist tegen een njtuig opgereden. De menschen in het rijtuig werden gewond. Te Ovladen is een heer die naast den bestuur- der in een automobiel zat in een scherpe bocht op den weg geslingerd. Hij werd voor dood opgenomen. De bewoners van de rue Botzaris te Parijs ontdekten Vrijdagmorgen, toen zij wakker werden, dat hun straat bezig was in te zakken. Onder de rue Botzaris wordt een lijn aangelegd van de ondergrondsche spoor. De tunnel is al gemaakt, maar raoest nog beter worden be- vestigd. In de laatste dagen begonnen de werklieden onder den grond onrustbarende ver- schijnselen waav te nemen. Zij waren bang voor een instorting. Het gewelf begon te scheuren en ook boven den grond kwamen er barsten in de straat. Donderdagavond ver- klaarden de werklui, dat het beneden niet meer vertrouwd was en zij weigerden onder den grond te blijven. Vrijdagmorgen om zes uur begon de instorting in de tunnel en de straat ging tegelijkertijd in het midden aan het zak ken, knapte bij de trottoir af om zoo te zeggen. Terstond is de straat afgezet. Eenige huizen, die zonder ondergrondsche fundamenten opge- trokken zijn, loopen gevaar van omvallen, de bewoners moesten er dadelijk uit. In den loop van den dag is de toestand gisteren wel gunstiger geworden. Er is hard gewerkt onder den grond om de bewegingvan inodder tot staan te krijgen. De vrees is na- tuurlijk, dat de heele modderlaag boven de tunnel in de tunnel zakken zal. Dan zou de straat geheel verzinken. De ingenieurs hopen dat dit nog voorkomen zal kunnen worden. De stnkken versche cement die gisteren werden aangebracht in de scheuren in de straat om te controleeren of de straat ook verder zakte, hi eld en zich stand vastig. Colley, een aartsdeken der Anglikaansche kerk, te Stockton in Warwick, gelooft vast in het spiritisme. Eenige maanden geleden heeft hij 12,000 uitgeloofd als prijs voor dengene, die met kunstmiddelen en goocheltoeren de ver- schijnselen kan nabootsen, die hij 29 jaar ge leden bijgewoond en waargenomen heeft in een spiritistische zitting van dr. Monck en die hij nog onlangs uitvoerig beschreven heeft. J. N. Maskelyne maakt nu aanspraak op die som. Hij heeft. zegt hij, veertig jaar zijnslevens besteed om de kunstgrepen van de spiritisten aan het licht te brengen, tot hij er beu van geworden was. Maar om den prijs van den Rev. Colley wou hij 't nog eens doen. En zoo gaf hij gisterenmiddag te Londen in St. George's Hall zijn vertooning. Maskelyne trad op als wijlen dr. Monck, en iemand anders als de Rev. Colley. Beiden waren als geestelijke gekleed. Terwijl het orkest zacht speelde spraken de twee mannen op hollen toon. Op het tooneel stonden twee stoelen. De achter- wand was een zwart doek. Er scheen een ge- dempt licht. De gewaande Colley klaagde over een boozen geest, en dr. Monck, zittende op een stoel, deed of hij in een //trance" was. Colley ging op den anderen stoel zitten. Nu kwam er zoo leek het een damp uit de zijde van dr. Monck (Maskelyne), en de damp werd dichter en omvangrijkertoen verdween hij en achter Maskelyne verscheeu een licht, dat langzaam zich ontwikkelde tot een vrouwe- hoofd, schouders en eindelijk de gedaante van een geheele vrouw. Toen kwam de gedaante naar het voetlicht, en het bleek een vrouw van vleesch en bloed. De vraag is nu of de Rev. Colley de duizend pond zal uitbetalen. 's Gravenhage, 15 Oct. Volgens een officieel regeeringstelegram van Bali, heeft het Balische zelfbestuur van het landschap Bangh er in toegestemd een nieuw politiek contract te sluiten, vuurwapenen in te leveren en andere waarbor- gen te geven voor de toekomst. Gemeenteinaad ean JSosfk. INGEZONDEN STUKKEN. Over bijdragen uit de gemeentekas, nieuwe straten en nieuwe belastingen. Zoo is dan met 6 tegen 4 stemmen beslist, dat de Gemeenteraad niet doordrongen is van het nut eener ambachtsschool te Ter Neuzen. De vreemdeling zal nu wellicht denken dat dit ook de meening is der ingezetenen. Die opvatting zou echter verkeerd zijn, geloof ik. Tal van ingezetenen, waaronder van de meest notabele en geachte, zijn wel degelijk van oordeel dat eene ambachtsschool te dezer plaatse van groot nut kan zijn. Trouwens dit te ontkennen is nog al onzinnig. Moet ik dit besluit van den Raad sterk afkeuren, zijn besluit om niet in te gaan op de aanvraag om geldelijken steun uit de gemeente kas moet ik toejuichen. Het is vroeger in dit blad reeds herhaaldelijk door anderen gezegd, eu ik wil het nog eens herhalenbijdragen uit openbare kassen moeten zijn en blijven groote uitzondering. En waar het betreft de openbare kas eener gemeente als de onze, zou er eigenlijk van subsidie aan wien of voor wat ook in't geheel geen sprake mogeil zijn. Opmerkenswaardig is wel, dat bijna altijd die verzoeken om bijdragen komen van menschen, die zelf niet te veel in de belastingen betalen. De Yoorzitter van den Raad meende, hoe ongelooflijk ook, dat de belastingen nog wel wat konden worden opgedreven. Wanneer dit hoogst noodig is voor zeer nood- zakelijke uitgaven der gemeentehuisliouding, zal men er zich bij moeten neerleggen maar wanneer het zou geschieden om de gelegenheid te hebben scbenkingen te doen uit de gemeente kas, dan kan er niet krachtig genoeg tegen worden opgekomen. Niets belet den Yoorzitter en den Raadsleden, die er nooit iets tegen hebben uit de gemeente kas te putten, vrywillig drie, viermaal hunne belasting te betalen. Het zal dankbaar worden aanvaard. Maar belastingen op te voeren om zaken te steunen, die de overgroote massa zeer goed kail missen het zou niet getuigen van voldoend verantwoordelijkheidsbesef. Te hopen is het dat de zes heeren die zich nu zoo sterk tegen de aanvrage van de ambachts- sehoolheeren hebben verzet, zich even sterk zullen verzetten tegen de aanvrage ten behoeve van het sukkelende ziekenhuis, zelf ziek van tpeurig beheer. Laat men zich toch met het doen van uitgaven bepalen tot wat dringend noodig is Met de grootste verbazing zag ik de Kerk- hoflaan en de De Feijlerstraat netjes beklinkerd met de grootste verbazing, zeg ik, want die wegen waren werkelijk niet zoo slecht. Waarom verbetert men niet liever het klinkerpadjein de Nieuwstraat? Ja, waarom niet de keele Nieuwstraat Ieder zal toe- stemmen, dat die straat, een van de drukste verkeerswegen, ellendig is. Ik zou wel willen dat men alle straten be- klinkerde. Maar ook hier is het weer van waar moeten de duiten komen Kouden we maar een gemeentebelasting heffen bijvoorbeeld op piano's, instrumenten van luxe, bovendien dikwijls zeer hinderlijk voor anderen, vooral als het instrument wordt bespeeld be- hamerd" kan men wel dikwijls zeggen, op een tijd, waarop een fatsoenlijk burger in bed ligt. Nachtelijk burengerucht bij uitnemendheid Maar al is het nog zoo goed hoorbaar op de openbare straat, de politie schijnt er niets tegen te hebben. En dan heb-je tegenwoordig die ellendige instrumenten fonografen, gramofonen of hoe ze heeten. In den regel spelen die dingen valsch, ze kraken of krassen. De //muziek" is dan ook doorgaans erbarmelijk tenminste voor men schen met eenig muzikaal gevoel. Deze instrumenten moeten er bepaald veel toe bijdragen om het muzikaal gevoel onzer natie geheel op sukkel te helpen. Een muziekleeraar schreef onlangs dat bij kinderen, die er veel naar luisteren, het muzikaal gevoel geheel kan worden misvormd, om het zoo eens uit te drukken. Trouwens het is bekend, dat slechte muziek een slechten invloed heeft. Ter Neuzen, 13 Oct. 1906. P. P. Rotterdam, 15 Oct. Binnen 1. Granen. Tarwe en Haver schaarsch ter markt. Bruine Boonen met goeden aanvoer. Erwten prijshoudend. Men noteert Puike Zeeuwsche jarige Tarwe per hectol. 7,60 a 8,dito goede 7,—- a f 7,50 Puike nieuwe Tarwe f 7,30 a f 7,70 mindere en goede f 5,50 a 7,Puike Tarwe per 100 kilo f 8,75 a 9,75Nieuwe 7,50 a f 9,40 Rogge per hectol. 5,50 a 6,20 Wintergerst f 4,80 a f 5,30 Gerst per 100 kilo 8,a f 8,50 en Chevalier tot 8,90. Haver f 7,- a 7,75 en per hectol. /2,80 a /4,25 Paardenboonen 7,a 7,50 Witteboonen 14,— a f 15,Bruineboonen 10,a /'10,75 Kookerwten 9,25 a /9,70 Voedererwten /7,50 a/8,;Kanariezaad 7, a /8,per hect. en f 10,50 a 11,per 100 kilo. B u i t e n 1. Granen. Tarwe per 2400 kilo 190 a 210Rogge per 2100 kilo 142 a f 148 Gerst Zwarte Zee 120 a 124 Amerik. Mais 120 La Plata 110 a 112 per 2000 kilo Boekweitgrutten f 220 per 2100 kilo Haver 7,a 7,35 per 100 kilo. M e e 1. Prima inlandsch 11,a 12,25 le soort f 10,25 a 10,75 Zeeuwsche Tarwe- bloem f 11,50 a 12,50prima Belgisch 11,a 11,25le soort f 10,25 a 10,75 le soort Fransch f 10,25 a f 10,75 prima Duitsch 11,a 11,50; extra puik Hon- gaarsch 14,a 16, prima Amerik. patent f 12,— a 13,le soort 11,a /ll,75 2e soort Bakers 9,75 a 10,50 Inl. Rogge- bloem 9,50 a 10,25 Duitsche 9,50 a 10,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 52 a 74 Stieren 48 a 60Kalveren 70 a 95 Schapen 50 a 60 Varkens 44 a 52 cent per kilo. Melkkopieji 140 a 275 Kalikoeien f 175 a f 310 Stieren f 110 a /180 Yaarzen 75 a 180 Pinken 50 a 110 vette Kalveren f 44 a 90 Fokkalveren 18 a f 20 nuchtere f 8 h, 12 Biggen 8,a 14 per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche blauwe 2,60 a 2,80 bonte 2,60 a 2,75 Brielsche kralen 3,a, 3,25 Geldersche 2,50 a 2,70 Eigenheimers 2,alles per mud. B o t e r p r ij z e n in vaten gemiddeld 58 en stukken van 1j3 kilo 75 a 80 cent. Zoetemelksche Kaas 28 a /32 per 50 kilo. Leidsche Kaas /72 a 78 per 150 kilo. Zeeuwsche eieren 4,80 a 5,20 Buitenl. 3,80 per 100. Zeeuwsche ajuin 1,65 a 1,75 per 60 kilo. V 1 a s. Holl. Blauw en Gron. /1.80 a /2,10 per steen. Karwijzaad 15.50 a /15,75 per 50 kilo. Amerik. Petroleum loco in consump- tie 10,80 a 11,per 100 kilo en 71/2 a 8 cent per kan. Java-koffie in balen gewone soorten 341/2 cent en dito Santos 243/4 cent per half kilo. Beetwortelsuiker 111/16- VEEHANDEL IN BELGIE. De prijzen van het vette vee blij ven geregeld hoog. Stieren 80 tot 85 centimes, ossen 95 c. tot fr. 1, koeien 75 tot 85 c., vaarzen 95 c. tot fr. 1, vette kalveren van fr. 1 tot fr. 1,25 en vette varkens fr. 1 tot fr. 1,20. 0 Y' Vergadering van Zaterdag 13 October 1906. Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris de heer J. M. Dregmans Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. Brief van P. Buijze, mededeelende dut hij zijne be- nogming tot lid van het algerneen armbestuur aanneemt. Brief van Gedeputeerde Staten betretlende de instel- ling eener veemarkt te Dreischor. Idem, goedkeurende het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. Idem terugzendende het gezegeld besluit, voorzien van het bewijs van defmitieve vaststelling van de reke- ning dezer gemeente over 1906. Proces-verbad van kasopneming bij den gemeente- ontvanger. Worden voor kenniggeving aangenomen. Brief van den districts-schoolopziener in zake het voorstel tot nitbreiding van het herhalingsonderwijs door de benoeming van den onderwijzer Bareman. De behandeling hiervan wordt uitgesteld tot de raaand December a s. wanneer bet aantal kinderen dat even- tueel de school verlaten zal, bek'end kan zijn. '2. Verzoek van het begtuur der vereeniging ,/De ambachtsschool voor Ter Neuzen en omstreken" om subsidie. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor subsidie te verleenen t 25 voor 2 leerlingen, 37,50 voor drie tot een maximum van f 100 per jaar. De heer De Regt wil de behandeling uitstellen, tot de school eventueel bestaatdan kan men nog zien. De Voorzitter antwoordt dat deze er dan niet komen zal Ha verdere discussie, zal de voorzitter in stemming brengen de vraag of subsidie verleend zal wordenhet bedrag kan dan later worden vastgesteid. Met 4 tegen 3 stemmen wordt deze vraag ontkennend beantwoord. Voor stemden de heeren Kaan, Van Wijck en Jurrij. 3. De Voorzitter deelt mede, dat in de co.mmissie tot wering van sehoolverzuim aftreden de leden Goor en W. Geelhoedt. B. en W. leggen eene aanbeveling over, waarop voor komen de beide aftredenden met dhr. C. van Veelen en dhr P. Geelhoedt De beide aftredenden worden herbenoemd, de heer Goor met 6 stemmen tegen 1 op de heer Van Veelen, de heer W. Geelhoedt met 5 tegen 2 op de heer P. Geel hoedt 4. M. a. s. besluit de Raad van A. v. Doeselaar en L. Scheele eene strook grond groot 91 centiaren te koopen voor de som van twintig gulden. 5 Ontwerp besluit van Gedeputeerde Staten tot wijzi- ging van den ligger der wegen en voetpaden. M. a. s. wordt besloten aan Gedep. Staten te adviseeren dat eenige jaren geleden, het vervoer over den binnendijk veel drukker was dan tegenwoordig, temeer daar alle producten naar de haven worden gebracht. dat alle polders hunne wegen onderhouden en het billijk was dat de Oud Westenrijkpolder waarin de weg legt, onderhoudsplichlige werd. 6. Eene af- en overschrijving wordt m. a. s goed gekeurd. 7 De gemeentebegrooting voor 1907 werd vastge steid op /'14.740.89s in ontvang en uitgaaf, na dat de jaarwedde van den veldwachter met f 25, - was ver- hoogd. De begrafenisreehten worden met ingar.g van 1 Januari 1907 afgeschaft, en daardoor de klassen op de beraafplaats. In de plaats daarvan wordt gelegenheid gegeven tot aankoop van graven voor onbepaalden tijd voor/25,- per grafruimte. Hierha si uit de Voorzitter de vergadering. Ter 1%'euasen. Geboorten. 8 Oct. Izaak Cornells z. van Arie Cornelia Levinus Kaan en van Lidewij Brakman. Jacomina Maria, d. van Arie George van der Hooft en van Maria de Groot. A.ndries Abraham Edas, z. van Cornelis Izaak Bliek en van Helena Maria Cor nelia Klaassen. Dingetje, d. van Jacob van Dixhoorn en van Maatje van der YVerff. 9 Oct. Johanna, d. van Laurina Donze. 10 Oct. Elisabeth Adriana Hendrika, d. van Hendrika van den Hont. 11 Oct. Jacobus, z. van Petrus Simons en van Maria Sara van der Peijl. Catharina Debora, d. van Leendert de Blaeij en van Elisabeth Penne. Jacobus Abraham, z. van Willem Verlinde en van Cornelia Rachel Bliek. Overlijden. 9 Oct. Bernardus Johannes Sehelfout, oud 1 in., z. van Florimondus en van Amelia Maria Nederlof. 10 Oct. Catharina Haak, oud 64 j., d. van Jacobus en van Jacomina de Kok. 11 Oct Maria Sophia Geers, oild 1 md. van Leopoldus en van Sara Cor nelia de )onge. 12 Eng. 14 Noor Eng. 13 Eng. 12 Duits Eng. Duits 13 De. n ide Noor. Deen Eng. 14 Eng. idei 12 Eng.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2