A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. L AN D WEER. HINDERWET. Bekendmaking'. No. 4905. Dinscta^ 16 October 1906. Inspectie van Verlofgangers. Teuilleton. Gemengde berichten. 46e Jaargang BBRSTB BLAD. maken bekend: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,83$. Men abonneert zich bjj alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Telefoon No. 2 5. Xnzending van advertenti&n v6oi 3 uren op den dag der uitgav« iMESTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor rlken regei meer 0,10. Bij directe opgaaf van drieinaal plastsing derzelfde tdvertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. 28) De armen kwamen weer te voorschijn Frauke girtg bij haar nieht zitten, en zonder haar kwelgeest met een enkelen blik te verwaardi- gen, legde zij haar arm om Gertrude's hals en zei//Op u ben ik niet boos, Gertrudegij zijt goed z/Ik toch ook Een oogenbiik stilte. z/Alzoo Bob ffJa met een vlammenden blik. z/Christiaan Houd nu op met dien onzin Juffrouw Moller stond op om heen te gaan. Gertrude keerde zich in gepeins verzonken om en staarde in de verte, waar hemel en aarde zich verloren in den blauwen damp. Ginds vele honderden mijlen ver daar woonde hij. Hoe zou hij er uitzien Zou hij nog dat smalle gelaat hebben en die peinzende oogen, en dat lichtblonde haar Bestaat er een geheimzinnige, voor ons, menschen, raadselachtige macht, die, onafhan- kelijk van tijd en atstand ver van elkander ver- wijderde menschenharten, fijne draden knoopt en ze met spelende hand door elkaar strengelt En moeten dan die harten of ze willen of nietover landen en zeeen tot elkander komen, langzaam maar zeker, al nader en nader, tot zij eindelijk tegen elkaar kloppen Toen de beide dames de laan insloegen en alzoo aan haar oog werden onttrokken, keek Frauke van ter zijde naar Christiaan. Zij dwong zich tot spreken en zei //Ik wilde u vragen, of ge die domme geschiedenis met Bob en wat ik u later heb gezegd, werkelijk wilt vertellen z/Yan avond aan tafelantwoorde de jonk- man, voortdurend naar de boomen kijkende. Zij klemde de tanden op elkaar om haar op- vliegende drift te beheerschen zij vreesde in toorn te spreken en alies te bederven, zooals reeds te voren was gebeurd. Frauke gevoelde zich van alle menschen ver- laten, geheel alleen op de wereld. z/Wat velangt ge z/Niemendal z/Ik hoorde u zuchten", zei Christiaan, die heimelijk schik had, //ik dacht, dat u iets scheelde." Plotseling bleef ze staan, keerde haar gelaat van hem af, streek met beide handen langs haar hoofdhaar en zei met een haperende stem //Ge moet mij belooven, dat ge die domme geschie denis nooit aan iemand zult vertellen dan wil ik de volgende driemaal vier en twintig uren vriendelijk jegens u zijn." Christiaan was ook blijven staan en keek spottend naar heur haar. z/Het kan werkelijk niet," antwoordde hij goedmoedig. Nu draaide zij zich om. z/Wat wilt ge dan toch van mij gij. Nu keek Christiaan haar met een blik vol liefde en vereering aan //Ik wil die geschiedenis nooit aan iemand vertellen, Frauke, als ge mij slechts een enkelen kus wilt geven." Burgemeester en Wethouders van HOEK Gelet op artikel 27 2 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland dat een ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in deze gemeente van 24 dezer tot en met 24 October a. s. ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage ligt en dat binnen dien tijd schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. Hoek, 21 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Seeretaris. TER NEUZEN, 15 October 1906. Zaterdag j.l. werd door de Landbouwver- eeniging //Landbouwbelang" te Rozenburg aan- besteed de levering van ongeveer 70,000 k°s. Superphosphaat van 14°/0. Laagste inschrijver was de heer A. Hamelink, te Ter Neuzen, agent van de firma Desmazures Lambert te Parijs, voor den prijs van f 2,80 per 100 kg. Tevens is door denzelfden, op voorjaarslevering 1907, bij onderhandsche overeenkomst tegen hooge prijzen aangenomen eene hoeveelheid van ongeveer een millioen kilogrammen. In plaats van wijlen den heer Joz. Basting Jz., is Vrijdag te Retranchement, bij enkele candidaatstelling tot lid van den gemeenteraad als gekozen verklaard de heer P. Kouwe. Door den verdediger van H. Th. K., ont- slagen gemeente-veldwachter te Dreischor, door de arr. rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn vrouw gepleegd, is van dat vonuis hooger beroep aangeteekend. Axel. Op de markt van Zaterdag waren de aardappels, bij tamelijk vluggen handel heel wat hooger in prijs. Voor de Watten werd tot 2.65 betaald en voor de Rijsselaars tot f 3 per 100 KG. Onge- twijfeld zullen nu in gansch 't land van Axel en ook in 't land van Hulst de prijzen stijgen, Hij had dit op zijn gewonen bedaarden toon willen zeggen, maar zijn stem beefde, en wat hij zei, klonk niet als de eisch van een trot- schen overwiunaar, maar als een deemoedig, inuig verzoek. Frauke zette haar gewone verwonderings- gezicht. z/Meer niet En mag ik u dan dadelijk er na de waarheid zeggen V" z/Ja", zei Christiaan met bedrukte stem. z/Spoedig dan Daar legde Christiaan Moller, zijn armen om het bevallige kind en kuste haar vluchtig op den toegestoken mond. Overweldigd door het gevoel van geluk, nam hij nu haar hoofd tus- schen zijn handen, keek haar diep in de oogen en stamelde //Weest niet boos, lieve Frauke ,/Dat is meer dan we hadden afgesproken", zei Frauke, meer verward dan boos. HOOFDSTUK VIII. Sedert dat eerste uitstapje was de heer des huizes geheel veranderdhet was, alsof een inwendig vuur dat bijna uitgedoofd onder de asch had gelegen, nu weder opnieuw begon te flikkeren. Zooals Gertrude vooruit had gezegd, had noch de weg, noch de inspanning hem nadeel gedaan integendeel, hij gevoelde zich, ofschoon ver- moeid, toch zoo krachtig en frisch, alsinjaren het geval niet was geweest. Hij had gisteren tweemaal het park rondgewandeld, en in stilte vormde hij het plan het geheele landgoed rond te gaan en Nuttelman's haver te bezichtigen. Mocht hij van zijn ziekte, die meer zijn wils- daar Axel de voornaamste aardappelmarkt der streek is. Naar men zegt, moet de meerdere vraag en de hoogere prijs veroorzaakt worden door meerdere aflevering naar Duitschland waar sinds 1 Octo ber j. 1. het inkomend recht niet meer wordt geheven. Koewaclit. Vrijdag trok de vrouw van den landbouwer D. Smet met een zoon van 12 jaar en een jongetje van 6 jaar naar Belcele om een kar aardappelen. Op den terugweg viel de vrouw met het jongste kind van de kar. De kleine geraakte onder het wiel, terwijl de vrouw met de schrik vrij kwam. Het kind echter was deerlijk verminkt en werd met de moeder, die in bewusteloozen toestand verkeerde weer op de kar geplaatst. Toen men hier op het dorp aankwam, was het kind overleden, terwijl de vrouw in zulk een toestand ver keerde, dat zij geen woord kon uitbrengen. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Ittman uit Axel verklaarde dat de kleine vermoedelijk onmiddellijk na den val overleden was. De toestand van de vrouw was inmiddels Zondag verbeterd, zoo dat zij 's avonds nog naar hare woning kon vervoerd worden. IJzemlijke. Vrijdag had alhier het volgende ongeluk plaats. De machinist van de tram P. Ververs en de conducteur Th. Lecluijse waren omstreeks vijf uur des morgens op het tramemplacement, ten einde zich gereed te maken voor den dienst. Ververs maakte daarbij gebruik van eene fakkel, een ijzeren buis gevuld met olie en een nieuw katoen. Teneinde vlugger en beter licht te hebben, zwaait V. buiten de machine met zijn licht, met het gevolg dat hij den conducteur op het hoofd trof. Deze viel bewusteloos neer met een bloedende wond aan het achterhoofd. De geroepen genees- heer constateerde schedelbreuk met hersenschud- ding. Het slachtoffer is langen tijd buiten kennis gebleven en zoo naar zijn huis gevoerd. De machinist, door de politie ondervraagd, weet het ongeval aan zijn onbekendheid met het feit, dat de conducteur zoo dicht bij de machine was. Het is ons gelukt zoo schrijft het Hbld. iemand, die eenige maanden lang het Speelhuis in de Vondelstraat te Amsterdam, bezocht heeft, aan het praten te krijgen. Door zijn connecties met het bestuur der Club de Bienfaisance wist hij een en ander van de voor- bereiding tot de groote //affaire", en hetgeen hier volgt is weergegeven zooals het ons werd verhaald. Zekere Henri Rousseeuw had vroeger een speelbank in Uccle bij Brussel, en is de man geweest die te Amsterdam met Frans Galeyn het vjeu de poule" geintroduceerd heeft, eerst in de achterzaal van De Oude Graaf, later in de Commerce, beide hotels in de Kalverstraat. Enkele spelers drongen er op aan, dat ook kracht dan zijn lichaam had getroffen, nog niet geheel herstellen, dan lag dat aan de zwaie knellende zorgen over de duistere toekomst van hem zelf en zijn kind. Nu zijn wilskracht be gon terug te keeren, verdween ook die dotfe gelijkmoedigheid en uit alle hoeken van de woon- kamer kwamen de zorgen te voorschijn.en leger- den zich in allerlei vormen rondom zijn schrijf- tafel. In angstige spanning wachtte hij de terug- komst van zijn administrateur af, en zijn hart klopte gejaagd, als hij er aan dacht, dat die misschien met een troostelooze boodschap te rug kwam. Het bericht, dat fhorbeeken ook naar Hamburg was vertrokken, zou hem vroeger onverschillig geweest zyndoch thans, nu zijn geest wakker was geworden, snoerde dit bericht hem bijna de keel toe, hij vermoede kwaad. (Wordt vervolgd). tiiftfinnwimrhwuirtiiMilium nr. ii.n in* w«r-wniwriiTTraifprnrn KEIIZESSC uutio. C01IRAST. »&t blad ve(8Chtjnt JSaaBdag-, Woeoeitag. en Vrijdagavond, ■ltgea«eaer<8 Qi» Feegtdagen, bij de S. VAKt OIK ta Ter.«e«»eB. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente TER NEUZEN, roepen bij deze op al de in deze gemeente zich bevindende verlofgangers van de Landweer, met nitzondering van hen, die in dit jaarovereenkonistig art. 11 der Landweerwet voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, en van hen die krach- tens art. 15 der Landweerwet van den werkelijken dienst ontheven zijn, om op l rij<l»s l» November a. des voormiddags 9 men, voor wat betreft de ver lofgangers wier geslachtsnamen beginnen met de letters A tot en met Jl en des voormiddags te 11 uren voor wat betreft de overige verlofgangers, in het Arsenaal te Ter Neuzen tegenwoordig te zijn teneinde overeen- komstig art. 29 der Landweerwet 1901 door den Land weer Uistricts-Commandant te worden onderzocht en herinneren hen aan de volgende bepalingen der Land weerwet 1°. de verlofgangcr van de landweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgarig naar de landweer of na dien waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem bij de land weer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten het Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlofpas bij aangeleekenden brief ter afteekening toezenden aan den burgemeester zijner laatste woon plaats binnen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangeteekenden brief teruggezonden (Art. 24.) 2°. verlofganger van de landweer, die zich in eene andore jiemeente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meiilt hij zich aan bij den burgemeester dier gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene (Art. 25); 3°. de verlofganger mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langei dan gedurende een jaar buiten 's lands begeven (Art. 27); 4°. de verlofganger, die de artt. 24,25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste een maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door den Minister van Oorlog (Art. 28); 5°. de verlofganger van de landweer verschijnt bij het onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas (Art. 31) 6°. het Cnmineel Wetboek en hetReglement van krijgs lucht voor bet krijgsvolk te lande zijn op het per80neel van de landweer, dat zich onder de wapenen bevindt. van toepassing, en met opzicht tot de verscbillende gevallen van desertie, op het geheele landweerspersoneel. Dat personeel wordt geacht onder de wapenen te zijn a. zoolang het zich in werkelijken dienst bij eene afdeeling van de landweer of bij een der korpsen van het leger bevindt; b. gedurende den tijd dien het in art. 29 bedoeld onderzoek duurt; e. in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed (Art. 21); 7°. behoudens het bepaalde bij art 21, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring door den Districts-Commandant worden opgelegd aan den verlofganger a. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; b. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 31 ver- meide voorwerpen c. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek in niet voldoeuden ataat worden be- vonden d. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende, als de zijne vertoont (Art. 32) 8°. onverminderd de straf, in art. 32 vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den Districts Commandant te bepalen tijd en plaats, en op de in art. 31 voorgeschreven wijze voor hem te verschijnen om te worden onderzocht (Art. 34) 9°. de verlofganger die zich bij herhaling sehuldig maakt aan het feit, sub 4"'. van art. 32 bedoeld, of niet overeenkomstig art. 34 voor den Districts- Commandant verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde in het geval verkeert sub 2°. en 3°. van art. 32 vermeld, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogstedriemaandengebouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald (Art. 34) 10°. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur bebandeld (Art. 36). Ter Neuzen, den 12 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P GE1LL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896) maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van Gebroeders RIbBENS, zeilenmakers, wonende te Ter Neuzen, om vergunning tot het plaatsen eener benzinemotor voor het drijven eener dynamo en het in werking brengen van aanwezige verfmoleris enz. in een gedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt 80 en geiegen aan de Dijkstraat, kadastraal bekend sectie C 4172; en dat op Maandag, 29 October 1906, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegen- beid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te iichten. Ter Neuzen, 15 October 1906. Burgemees'er en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Seeretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1