Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 13 October 1906. 46e Jaargang. Binnenland. No. 4904. TWBEDE BLAD. FEUILLETO TWEEOE K A M E R. Yergadering van Donderdag. De beraadslagingen worden hervat over de voorstellen tot wijziging van het Indisch Regeeringsreglem eat. De heer Bogaardt betuigt zijn instemming met de voorgestelde wetsontwerpen, die de rechts- bedeeling op het gebied van het burgerlijk handels- en strafrecht, formeel en materieel in overstem- ming willen brengen met de tegenwoordige behoeften der Indische bevolking op unificatie van het recht en het verschaffen van rechts- zekerheid. Spreker betreurt, dat de controle over de verordeningen, waarbij de rechtspositie van de inlandsche christenen geregeld zal wor den, aan de Kamer is onttrokken. Hij betoogt de wenschelijkheid, pastoor en zendeling te erkennen als buitengewoon ambtenaar van den burgerlyken stand en elk kerkgenootschaap de vrijheid te geven het huwelijksrecht te regelen naar eigen goedvinden. Men late verder den inlandschen christen vrij om van kerkgenoot- schap te veranderen. De heer Lohman vindt bet niet te billijken, dat wij aan de Indische bevolking aan een Oostersch en ook aan een overwonnen volk, dat veel talloozer is dan de overwinnaars, ons Wes- tersch recht opdringen. De voorstellen gaan trouwens in tegen adviezen van verschillende mannen die Indie door en door kennen. De regelingvan den rechtstoestand van de inlandsche christenen maakte dit niet noodig. Maar boven- dien wordt deze door verschillende deskundigen niet noodzakelijk geacht, omdat reeds onder de bestaande omstandigheden veel ten bate dier inlanders kan gedaan worden. Ook de heer Pierson ontwikkelt bezwaren tegen deze wetsvoorstellen, die door het ter zijde stellen van de adat groote ontevreden- heid zullen wekken bij een groot gedeelte der Indische bevolking. De heer Tydeman sluit zich bij de bestrijders aan, betoogende dat men rechtseenheid slechts zal kunnen verkrijgen door bestudeering van het adatrecht. De heer Schokking heeft ook bezwaar tegen het overbrengen van het Westersch recht op Indische toestanden, maar regeling van den rechtstoestand der inlandsche christenen lijkt hem zeer urgent. De Minister van Kolonien wijst op de urgen- tie van een hervorming van het rechtswezen in Indie, om te komen tot meerdere rechtszeker- heid voor de inlanders. En die hervorming moet gaan in de lijn van eenheid van rechtzij 't niet in dien zin dat aanstonds aan alle groepen van het volk het Europeesch recht moet worden geschonken op elk gebied. Tot codificatie van de adat kon men niet besluiten, omdat daardoor een groote verschei- denheid van recht zou ontstaan, terwijl het onmogelijk is de adat, die zich dus telkens wijzigt, in geschreven wetboeken vast te leggen. Bij het uitvaardigen van de verordeningen zal in menig opzicht de adat in eere worden gehouden, vooral met betrekking tot het familie-, het agrarisch- en het inlandsch contractenrecht. Het is voorts de bedoeling de inlanders op te leiden voor de rechtspraak. Een ontwerp tot instelling van een rechtsschool voor inlanders heeft dan ook het departement reeds verlaten en zal spoedig de Kamer bereiken. En verder ligt het in de bedoeling, de in landsche christenen tot de meeste ambten toe te laten. 27) Ik deed al het mogelijke om hem van zijn plan af te brengen; maar eindelijk bracht hij mij tot z wij gen met te zeggen, dat zijn vader ronduit zijn schuld had bekend, maar er bijge- voegd had, dat alle menschen schurken en be- driegers waren, en dat niemand uit de handen gal, wat hij eenmaal beet had. „Is dat waar, tante kreet hij telkens weder. //Is dat waar Zijn alle menschen zoo Dan wordt ik dezen nacht nog krankzinnig, en dan zal ik God danken, dat ik het geworden ben". De tranen stonden juffrouw Moller in de oogen. Met bleek gelaat had Gertrude toegeluisterd nu zeide zij alleen //Mag ik u //tante" noe- men, zooals hij gedaan heeft, en zooals Frauke ook doet z/Gaarne, kind", antwoordde zij, en met vochtige oogen streelde zij de hand, die in de hare rustte. ffGe kunt u op mij verlaten, wan- neer ge raad of hulp noodig hebt". z/Ik heb toen tot middernacht met hem beraadslaagd. Toen ik zijn besluit niet kon Bij de regeling van het huwelijksrecht zal aan elk kerkgenootschap voile vrijheid worden gelaten. De heer Yan Kol, repliceerende, handhaaft ten voile zijn bezwaren. De heer Van De venter wenscht door den Minister nader gerustgesteld te worden dat de beide magistraturen niet zullen worden samen- gesmolten. Spreker oordeelt, dat de oppositie berust op misverstand. Na nog korte replieken van de heeren Bogaardt en De Waal Malefijt en nader antwoord van den Minister, worden de algemeene beraad slagingen gesloten. Naar het Yad. verneemt, zal de heer Troelstra niet, zooals door De Tel. werd gemeld, een automobielen-interpellatie aanvragen, maar het automobilisme wel bij de behandeling der begrooting in de Tweede Kamer ter sprake brengen. Een zelfde voornemen moet bij meer Kamerleden bestaan. TER NEUZEN, 12 October 1906. De heden alhier in het //Hotel de Com merce" door den notaris Van der Moer, ten verzoeke van de Arnhemsche hypotheekbank als onherroepelijk gemachtigde hypothecate schuldeischeres van den heer P. J. Versluijs, in faillissement, geveilde onroerende goederen, als een woonhuis, waarin winkel, in de Noord- straat, een huis met grond aan den Smidswal en een huis (pakhuis) aan de Korte Kerkstraat werden opgehouden op f 7200. De herveiling zal plaats hebben op 1 Nov. a. s. -De heer L. B. A. Rolff Jz. te Axel staat nommer drie op de voordracht voor onderwijzer te Delft. Met de laatste tram, die Dinsdagavond te kwart voor negen uit Sluis naar Draaibrug vertrekt, had een zeer ernstig ongeluk plaats Ongevee^ op de helft tusschen de hofstede van den heer De Br. en de Draaibrug is een uit eene weide ontsnapte os plotseling voor de locomotief gesprongen, met het gevolg dat de machine met dit dier in botsing kwam zonder dat de machinist tijdig kon remmen. De conducteur Vermeulen, bij iedereen, die veel met deze tram rijdt goed en gunstig bekend en in den onmiddellijk achter de locomotief volgenden waggon gezeten, schoot toe om even- eens te helpen remmen met het toestel, daartoe aan het balkon van het tramrijtuig aangebracht maar had het ongeluk beklemd te raken tusschen de machine en het op hetzelfde oogenblik inge- drukte balkon. Onmiddelijk werd om de doctoren uit Sluis en Aardenburg gezonden, terwijl V. zoo spoedig mogelijk bevrijd werd. Het bleek dat een zijner beenen op twee plaatsen, boven en beneden de knie, gebroken en de voet verpletterd was. De geneesheeren hebben V. verbonden, terwijl tot vier uur is gewerkt om den weg vrij te maken de os was natuurlijk verpletterd. Y. heeft eene vrouw en 6 kinderen hij leed hevige pijnen. (M. Ct.) Yolgens mededeeling van den inspecteur van het loodswezen heeft in de Schelde de volgende verandering in de betonning plaats gehad a. Zuidergat. De spitse ton No. 28 is vernummerd in No. 27. Lagging ongeveer51° 23' 2" N.b. en 0° 50' 52" W.l. Bijgelegd is de spitse ton No. 28 in 11 M. water, op ongeveer51° 22' 46" N.b. en 0° 50' 22" W.l. veranderen, gaf ik hem duizend mark, meer wilde hij niet hebben, en toen de morgen aanbrak, is hij als een eenvoudige knecht ver- kleed, naar Jutland gegaan". //En nu vroeg Gertrude met haperende stem. z/Ze gelooven alien, dat hij dood is, in den vreemde gestorvenalien, die hem lief hadden, Von Knee, Vos en Frauke vooral. Zij spreken niet meer over hem, omdat zij het niet voor mogelijk houden, dat hij nog leeft, en ze zijn al treung, als zij aan den flinken jongen denken. Hjj heeft mij verboden te vertellen, dat hij nog leeft. Hij zei//Ik ben niet waard, dat de Knee's weten dat ik nog in leven ben". En ziet ge, Gertrude die woorden sterken mij in het vermoeden z/En schrijft hij aan u, tante ,/Na verloop van een jaar, kwam er een brief uit Chili, met een wissel van duizend mark op een Hamburger bankier, en met het bericht, dat het hem zeer goed ging, ondanks den last, die zijn geweten bezwaarde. Reeds gedurende de reis naar New-York was hij in kennis ge- komen met een bejaard Duitsch ingenieur, bij wien hij in den smaak was gevallen. Deze had hem meegenomen naar Zuid-Amerika, waar hij spoorwegen moest aanleggen de man be- handelde hem als zijn eigen zoon. Yerlegd zijn de spitse ton No. 29 in 75 d. M. water, op ongeveer51° 22' 34" N.b. en 0° 49' 53" W.l. en de stompe ton No. 34 in 90 d.M. water, op onge veer 51° 22' 40" N.b. en 0" 49' 20" W.l. b. Nauw van Bat Yerlegd zijn de spitse ton No. 34 met bol in 54 d.M. water, op ongeveer: 51° 23' 11" N.b. en 0° 42' 55" W.l. enhetroode drijfbaken No. 34a in 59 d.M. water, op ongeveer: 51° 23' 20" N.b. en 0U42'36" W.l. c. Vaarwater boven Bat. Het topteeken (bol) is van de spitse ton No 40 afgenomen en geplaatst op de spitse ton No. 39. Verlegd zijn de spitse ton No. 39 met bol in 65 d.M. water, op ongeveer51° 23' 34" N.b. en 0° 40' 55" W.l. en de stompe ton No. 47 in 62 d.M. water, op onge veer 51° 22' 46" N.b. en 0° 39' 50" W.l. Men schrijft uit het kanton Oostburg aan de VI. Ct. Een paar suikerbieten-contracteurs hebben in stilte, nu het tijd van aflevering begint te worden, hunne woonpfaatsen naar elders overgebracht, waarheen weet men nog niet. Volgens loopende geruchten zouden zij voor eene Belgische suiker- fabriek valsche contracten hebben opgesteld en die met valsche handteekeningen opgezonden hebben naar de fabriek. De hierop ge'inde voorschotten beloopen naar men zegt tusschen de 70 a 100 duizend francs. Dinsdagmorgen arriveerde te Goes een waggon met vette varkens. Toen de wagen door de eigenaars der varkens werd opengemaakt. bleek dat een dezer dieren was doodgedrukt. Het was een varken van ruim 200 K G., wat voor den slager Westplaate, van Wolphaartsdijk, een niet onbelangrijke schadepost is. Door hem zullen pogingen worden aange- wend om de schade door de Maatschappij tot Expl. van Staatspoorwegen vergoed te krijgen. Immers door hem was een waggon afgehuurd voor 10 varkens en bij aankomst bleek, dat er 21 dieren in waren geladen. Het dier is onder politietoezicht begraven. Te Groede, met Breskens en Nieuwvliet, bracht de collecte voor de Scholen met den Bijbel f 101.715 en te Neuzen 191.25 op. Die te Groede beliep f 60.456, te Breskens /27.70 en te Nieuwvliet 13.56. v Sas yan Gent. Donderdag werd door B. en W. alhier in het openbaar aanbesteed de levering van 1200 K. G. petroleum voor de straatverlichting. Hiervoor werd ingeschreven door A. van Looij ad 11,per 100 K. G. en door Luds. de Pauw ad 112,per massa. Aan de laagsten inschrijver De Pauw werd de levering gegund. Voor het heffen van straatgeld in de ge- meente gedurende 1907 werd weder pachter F. Gilson voor de som van f 610,Bij de verpachting van 7 perceelen tuingrond, werd geen der perceelen gegund wegens te laag ge- boden sommen. Later verhoogden de bieders hun bod en werden de perceelen ouderhandsch toegewezen. Sas yan Gent, 12 Oct. Heden werd alhier een geval van pokken geconstateerd, bij de vrouw van Ch. V. Axel, 12 Oct. De stroodekker P. IJ. alhier had gisteren, terwijl hij zijne werkzaamheden verrichtte aan de landbouwschuur bij den land- bouwer C. d. F. te Koewacht, het ongeluk daar van te vallen. Erg bezeerd aan hoofd en armen werd hij per rijtuig huiswaarts gebracht. Zijn toestand is heden redelijk wel. Sedert dien tijd heeft hij elk jaar eenmaal geschreven en het is verschrikkelijk, kind telkens gevraagd, hoe het met zijn vader gaat, hoe hij er uitzag, en of hij oud wordt de zoon wacht op den dood van zijn vader z/En weet ge, wat ik nu denk over die zaak Ziet ge daar het huis van Thorbeeken Zij wees naar het statige huis, vreedzaam ge- legen te midden der korenvelden, als een ei in het nest//Sedert negentig jaar noemt het volk het niet anders dan //het kwaad geweten" en allerlei geruchten doen telkens weer de ronde. Ik wil er op zweren, dat het bij den verkoop, dien graaf Hans negentig jaar geleden met den vader van Thorbeeken heeft gesloten, niet in den haak is geweest, en dat de oude zondaar ginds wel weet, hoe het daarbij is toe- gegaan, en dat Hans Thorbeeken om niets anders het land heeft verlaten, dan omdat hij bekend was geworden met deze zonde van zijn grootvader en vader". Op dit oogenblik werd het gesprek gestoord door de komst der beide jongelieden, die de gewelfde zaal binnentraden, zoo het sCheen, in vrij goede eendracht". Vroolijk lachend kwam Christiaan naast zijn moeder, op de steenen bank zitten, legde zijn arm om haar hals en zei: //VVil u weten, moeder of nw zoon de braafste mensch ter Koewacht. Een zekere Th. v. P. wist in den loop van dezen zomer op verschillende grensplaatsen zich meester te maken van rij- wielen, die hij dan voor een goedkoopen prijs verkocht. Eindelijk liep onze ,/iij wielhandelaar" in den val en deze week werd zijne zaak voor de rechtbank te Dendermonde behandeld. Hij werd beschuldigd op 18 verschillende plaatsen rijwielen opgelicht te hebben, 14 feiten werden door de rechtbank als voldoende bewezen ge acht, van de 4 andere werd hij by gebrek aan bewijs vrijgesproken. Yoor die 14 oplichterijen kree'g hij te samen 341/s maand gevangenis- straf en 550 francs boete. Zijne onmiddel- lijke aanhouding werd gelast. Omtrent de aanhouding der paardendieven te Brussel vernemen we nog de volgdende bij - zonderheden. De dieven hadden te Laeken, een voorstad van Brussel, het paard verkocht voor 700 frc. Daar deze de zaak niet erg vertrouwde, gaf hij 20 francs op voorhand zeggende //Kom morgen om de rest." De politie werd gewaar- schuwd en toen de lui den volgenden dag om het geld kwamen, werden ze geknipt en zitten thans achter slot en grendel. Het paard is naar den eigenaar teruggezonden, die wat ver- heugd washet was om zoo te zeggen, zijn eenige bezitting. Kouter. De lotingsdag heeft alhier een droevig verloop gehad. De lotelingen met hunne aanhangers welke nog al eenige herbergen bezocht hadden kregen in een herberg twist welke zoo hoog liep dat bierglazen, stoelen enz., weldra door de herberg vlogen en men handgemeen werd. De marechaussees hiervan verwittigd waren spoedig ten plaatse en hoewel de menigte tot kalmte aanmanende moesten zij't spoedig ont- gelden en keerde zich de woede der herriemakers tot zich waardoor zij verplicht waren van hunne wapens gebruik te maken en de menigte daarmede uiteen dreven. Hierbij had een der belhamels het ongeluk te vallen en werd met gebroken been opgenomen. Al de rustverstoorders zijn bekend en zullen de nadeelige gevolgen van hunne handelingen later ondervinden. Bieryliet. Heden (Donderdagavona) is de heer P. W. Maarleveld als burgemeester ge'in- stalleerd, van zijn terugkomst uit Middelburg, waar des middags de beeediging door Zijn Exc den Comm. der Koningin plaats had. Aan de grens der gemeente nabij Hoofdplaat werd de heer Maarleveld door de raadsleden per rijtuig opgewacht. Nabij de kom aan de Roomsche kerk stond een buitengewoon groote stoet van ingezetenen, die den burgemeester in optocht naar het raadhuis begeleidde. Al werden om bekende, droevige redenen de feestelijkheden uitgesteld, het volk was nu reeds in een hoogst feestelijke stemming. Borssele. Dinsdag zijn in den polder door drie politiebeambten vier wildstroopers met ge- weer en fietslamp gesnapt. Een onbekende Belg, tot de verboden jachtclub behoorende, werd in verzekerde bewaring gesteld. Middelburg. In een vergadering der centr. anti-rev. kiesvereeniging op Walcheren heeft de heer W. Hovy, lid van de Eerste Kamer, eene politieke rede gehouden. Hij betreurde het dat in 1905 het kabinet Kuyper was gevallen en dat de anti-christelijke partijen de meerderheid hadden verkregen. Hij wees er op dat door den val van dit kabinet wetten welke de christelijke partijen gaarne in het Staatsblad hadden zien komen, en noemde o.a. als zoodanig de wijziging van het strafwetboek van Minister Loef, waren ingetrokken. Hij drong aan dat de christelijke partijen elke verdeeldheid zouden weten te voorkomen een- drachtig moet gestreden worden. Dat er geen antithese zou bestaan ontkende de heer Hovy beslistdeze bestaat wel degelijk en zal ook altijd blijven bestaan. Juist de antithese maakt de christelijke partijen sterk. wereld is, vraag het dan nu aan freule Frauke ze zegt dadelijk ja Frauke trok minachtend de lip op en keek weifelend naar het spottend gelaat van haar vijand. //Yraag maar liever niet, tante", zei ze zacht. z/Komaan, freule Yon Knee", zei Christiaan. //Christiaanvermaande zijn moeder, half lachend, half boos: //Wees nu ernstig en laat haar met rust". z/Mag de zaak werkelijk niet ruchtbaar worden, Frauke vroeg Gertrude vroolijk. z/Houd je toch stil zandgravin z/Ah, je bent razend wilde kat V" z,Ik verzoek„u vriendelijk te zijn jegens uw nicht, Frauke Frauke kruiste de armen op den rug en leunde boos tegen den muur. z/Alzoo kreeg Bob dezen morgen onderricht", zei Christiaan bedaard//en (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5