A I g e m e e n Nieuws- en AdvertentiebSad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Paarden- en Veemarkt. Jaarlijksclie Veemarkt No. 4904 Zaterdag 13 October 1906. 46e Jaargang. Maandag den 29 October 1906, Gemengde berichten. ABOKNEBENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. ADYERTENTIENi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regel meer f 0,10. Bjj directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prig* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Telefqon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTB BLiAD. Voorbereidend militair onderricht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 9 October 1906. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. TER NEUZEN, 12 October 1906. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 3 tot en met Dtnsdag 9 October 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n 1. te Aardenburg 1 van diptheritis, te Baarland 1, Kruiningen 2 en Schore 1 van roodvonk en te Groede en Ter Neuzen 1 geval van typhus en febris typhoidea. Door bet bestuur der liberale kiesver- eeniging in het voormalig 4e district van Zeeland was tegen Woensdagavond te Oostburg eene algemeene vergadering der leden belegd ter be- spreking van de aanstaande herstemming voor een lid der Provinciale Staten. Tegenwoordig waren 64 leden. De voorzitter, de beer H. G. Hammacher, drukte zijn leedwezen nit dat de candidaat der Vereeniging in de minderheid gebleven was en dat de herstemming moest plaats hebben tusschen den candidaat der katholieken en anti-rev. en een vrijzinnig candidaat van andere rich ting dan de Vereeniging. Waar deze laatste is de heer G. A. Vorsterman van Oyen, de man die in zoo velerlei opzicht de kiesvereeniging beeft bespot enz., meende het bestuur niet anders te kunnen doen, dan adviseeren om zich tegen de a.s. her stemming van aanbeveling te onthouden en de leden voor zich persoonlijk geheel vrij te laten bij het uitbrengen hunner stem. De heer P. J. de Vlieger zag hierin bezwaar. Hij stelde in het licht, dat het niet ging om den persoon van Van Oyen, doch om den libe- ralen candidaaten dat de kiesvereeniging door aanneming van het bestuursvoorstel zou spelen in de kaart van de tegenpartij. De heer Lucieer schaarde zich daarentegen aan de zijde van het bestuur. Ook hij achtte aanbeveling van den heer Van Oyen vanwege de kiesvereeniging niet mogelijk. Hij gaf echter een middenweg aan en wel om het bestuursvoorstel aan te nemen, doch onmiddel- lijk na afloop der vergadering een algemeen manifest op te stellen, te onderteekenen door alien die dit wenschten en dit aan de kiezers te zenden. Eene algemeene discussie ontstond, waarna het voorstel van bet bestuur in omvraag ge- bracht werd. 32 leden verklaarden zich voor, 30 tegen en 2 onthielden zich, zoodat de kiesvereeniging als zoodanig zich van alle aanbeveling ont- houdt. Na afloop der vergadering was bedoeld ma nifest reeds spoedig door een 35tal leden ge- teekendhieronder waren eenigen, die bij de bovengenoemde stemming hadden voor gestemd, doch hij nader inzien tegen het voorstel van het bestuur waren. De loodsendienst van Vlissingen, zoo meldt- het Hand, van Ant.w., heeft Maandag de Beurs te Antwerpen overboop gezet door de verkeerde uitlegging van een telegram. Er was namelijk geseind dat al de schepen van meer dan 20 voet niet de rivier op mocbten varen, wegens belemmering in de haven van Antwerpen. En in plaats van alleen de aangeduide schepen op te houden, hield men ze allemaal op, tot zelfs die van regelmatige lijnen, welk vaste plaatsen hebben. Gelukkig kon er na eenige uren getreuzel een beteren uitleg aan het bevel gegeven worden, en de schepen mochten doorgaan. Te Breskens had Woensdag een ventje van zeven jaar een wagen met bieten helpen lossen, om daarna eindje te mogen mederijden. Bij het wegrijden viel het knaapje van den wagen en kwam onder het wiel terecht. Hem werden vier vingers zwaar gekneusd, terwijl zijn hoofd gewond werd. Koewaclit. Woensdag werd hier eene open- bare vergadering van den gemeentcTaad gehouden, waarop alle leden, behalve de heer E. de Vleeschouwer, tegenwoordig waren. De voorzitter deelt mede, dat op 27 Sept. 1.1. door Burgemeester en Wethouders kasopneming geschied is bij den gemeente-ontvanger. In kas was f 185,Alles werd in orde be- vonden. ingekomen is een scbrijven van Gedep. Staten, waarin zij mededeelden, dat bij Koninklijk besluit van 19 Sept. aan deze gemeente voor het jaar 1906 is toegestaan eene buitengewone subsidie van 2000 tot behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. Voor kennisgeviug aangenomen. Mede is ingekomen een schrijven van de Gezondheidscommissie te Hulst, waarin zij mede- deelt, dat door A. de Caluwe op het gehucht Heikant een woning gesticht is, geheel en al in strijd met de bouwverordening. Deze woning is niet bewoonbaar te maken, waarom de Gezond heidscommissie aan den Raad voorstelt, genoemd verblijf onbewoonbaar te verklaren met bevel, het zoo spoedig mogelijk te ontruimen. Dit schrijven gaf aanleiding tot een levendige en langdurige discussie. De heer C. de Blieck wilde eerst zorgen, dat de man met zijn gezin onder dak komt. 't Is toch beter in zoo'n stal te wonen dan onder den blooten hemel. Ook leden zijn er ook voor eerst maatregelen te nemen, den man een ander verblijf te bezorgen. Tensiotte wordt met algemeene stemmen het voorstel van den Voorzitter aangenomen om vooralsnog de woning niet oiibewoonbaar te verklaren, maar pogingen in het werk te stellen, dat genoemde De Caluwe van de zijde van het armbestuur geschikte huisvesting verschaft worde. Aan de orde is thans benoeming van een telegrambesteller, in plaats van Vermandel, die op zijn verzoek met 1 October is ontslagen. Er waren 3 sollicitantenCharles Swartelee voor zijn zoon Jozef, Jerome Boddaert en Alph. Vernimmen, die door den telefonist werd aan- bevolen. Na eenige discussie wordt met alge meene stemmen benoemd Jerome Boddaert, op een jaarwedde van 40. Nu kwam de definitieve vaststelling van de begrooting voor het jaar 1907. Uit deze be- grooting blijkt, dat de hoofdel. omslag' voor 1907 weer is vastgesteld op f 2500 deinkomsten van de hondenbelasting worden geraamd op f 161 en van de vergunningen op 187,50. Bij de uitgaven wordt de post van de verkiezingen gebracht van 25 op 75. Voor onderhoud van wegen was geraamd 400. Dit wordt gebracht op f 500. De gezamenlijke inkomsten en uitgaven worden geraamd op 15415,71. De secretaris vroeg eene verhooging van f 100 's jaars voor meerdere werkzaamheden op de secretarie, waardoor hij genoodzaakt was een gedeelte van het werk door anderen te laten doen. Dit wordt met algemeene stemmen ge- wezen van de hand. Aan den Raad wordt aangeboden de rekening en specifieke staat van 1905, alsmede de be- ■p'ooting voor 1907 van het Burgerlijk Armbe- stuur. Uit dien staat blijkt, dat er over 1905 >>en goed slot is van 24,57. Voor 1907 wordt loor den Raad aan het Armbestuur weer een subsidie toegestaan van 600. Over 1905 be- droegen de inkomsten f 618,27 en de uitgaven 593,69 V,. RECHTSZAKEN. irrondisseinents-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 October de volgende vonnissen uitgesproken E. d. C., oud 22 j., klompenmakersknecht te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 bo'ete, subs. 5 dagen hechtenis. P. M., oud 22 j., metselaar te Sas van Gent, beklaagd van mishandeling is vrijgesproken. Th. C. S., ond 32 j., werkman te Stoppel- dijk, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. C. M. S., oud 20 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. F. d'H., oud 35 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. Dezer dagen verliet een 22jarige dienst- fceisje heimelijk des nachts haar dienst bij een familie aan de Keizersgrachtbij de Reguliersgracht te Amsterdam en keerde niet weder. Kort daar- op werd haar lijk gevonden in een plas achter de Joh. Verhulststraat. Deze treurige gebeurtenis moet in verband gebracht worden met omstandig- heden, die het arme meisje den dood hebben doen verkiezen boven een voortbestaan, waarbij schande haar lot zou zijn geweest. Uit Winschoten meldt men aan de Prov. Gr. Ct. Een hoogst treurig ongeval had hier Woens dag plaats. De 21jarige Albertine Velthuis wilde met een vriendin per fiets naar Veendam rijden om haar moeder te bezoeken die daar gelogeerd is. Bij de Oudewerf viel het meisje, dat voor een hond wilde uitwijken, met het ongelukkig gevolg, dat zij in het kanaal geraakte en weldra zonk. Eerst na langdurig dreggen slaagde men er in haar weder op het drooge te brengen. Dr. Sissing, die inmiddels te hulp was ge- roepen, deed al het mogelijke om de levens- geesten weder op te wekken, doch te vergeefs. Hij kon slechts den dood constateeren. Het Hbld. schrijft Vuurwerk in den tuin. Heuscb, 'tis waar, zonder Ruysch uit Utrecht kunnen wij vuurwerk in den tuin hebben en dit bij warme avonden afsteken ook. Brand of ongelukken zijn buitengesloten. D'e plant, die ons het vuurwerk kosteloos levert heet in onze taal het Esschekruid en in de wetenschap is zij bekend als Dictamnus fraxi- nella. Zij behoort thuis in het zuidelijk gedeelte van ons werelddeel en groeit in ons klimaat op een zonnige standplaats in den open grond uitstekend en blijffc zonder bedekking over. Zij behoort dus tot de vaste planten. De bladeren zijn gevind en verschillen in grootte naarmate zij booger of lager aan den steel gepiaatst zijn. L)e stengel wordt afgesloten door een bloem- stengel, waaraan een aantal licht purper of wit gekleurde bloemen komen. In vollen bloei is de plant boogstens een halven meter hoog en is dan het beste geschikt om ons het vuurwerk te toonen. Men moet nl. weten, dat en stengel en bloemsteeltjes, bloembladeren, meeldraden enz. bezet zijn met een aantal kliertjes, die vol met olie gevuld en licht ontvlambaar zijn. Wanneer het nu warm weer is en men houdt een lucifer bij den stengel, dan ontstaat een violetkleurige vlam, die sissend langs alle deelen der plant gaat en een verrassend effect te weeg brengt. Wie dat voor het eerst doet, denkt dat zijn plant verbrand iskomt men den volgenden morgen bij de plant, zoo staat deze frisch en fleurig alsof er niets gebeurd ware en met een paar dagen kan men 's avonds weer vuurwerk laten zien. Het is nu tijd om deze even merkwaardige als fraaie plant te planten, waarom wij er de aandacht op vestigen. Zekere Christian Schmidt uit Schonmatten- waag werd in 1864 te Darmstad wegens een moord met roof ter dood veroordeeld, ofschoon hij tot het laatst toe zijn ouschuld had volge- houden. De doodstvaf werd in levenslange tuchthuisstraf veranderd. Nu de man 42 jaar in het tuchthuis heeft gezeten, heeft hij een ver zoek om gratie aan den groothertog van Hessen ingediend, waarin hij opnieuw verzekert dat hij onschuldig is. Het verzoek is echter van de hand gewezen. In een kapperswinkel op den Boulevard Saint-Michel te Parijs stoorde men zich Zondag niet aan de verplichte Zondagsrust. Maar toen de bedienden druk bezig waren, de vele klanten te helpen, kwamen er plotseling een paar van een anderen kapper in die buurt binnen en riepen //Welzoo Is dat Zondagsrust?" En op hetzelfde oogenblik legden al de bedienden messen, kwasten en scharen neerde klanten bleven half gekuipt, half geschoren of ingezeept zitten. Terwijl de kappersbedienden samen in een naburig koffiehuis op de overwinning der werklieden gingen drinken, zaten dus de klanten er mee geschoren. Gemeenteraad van Ter Neuzen. TEH SEEZESSCHE COIRAST i#lt blait veraehyat ISaandaa-, Wornadaic en Vrljitaaavund, op FeeHnta^en, J»ij «*e f'lrmit B*. J), VAM OK IAWDI te Ver XeaueB. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend dat jongelieden, die alsnog aan het voorbereidend militnir onilerricUt wenschen deel te nemen, nog kunnen worden toegelaten indien zij door zijne tusschen- komst daartoe een verzoek aan den Inspeeteur der Infan- terie richten. Ter Neuzen, 11 October 1906. De Burgemeester voornoetnd, J. A P. GEILL. Vergadering van Donderdag 11 October 1906. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester. Aanwezig de heeren Van den Hoek, Wieland, Visser, Dees, Van de Velde, Moggre, De Masier, De Koeijer, De Jager en Verbrugge. Afwezig de heeren Moes en Van Dale. Een vacatnre. Na opening der vergadering worden gelezen de notulen der voorgaande. die worden goedgekeurd. De Voorzitter schorst de openbare vergadering. welke over- gaat in eene met eesloten denren. Na het weder openbaar worden der zitting stelt de Voor zitter aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van den heer Moes dat bij door onge- steldheid verhinderd is de vergadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. 1». Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 21 Sept. 1906, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het Raadsbesluit van 13 Sept. j 1., no. 17, tot uitgifte van grond in erfpacht. Aangenomen voor kennisgeving. c. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 21 Sept. 1906, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbe sluit van 13 Sept. j.l., tot bestendigen der paralielklassen aan school C. Aangenomen voor kennisgeving. «t. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 14 Sept. 1903, waarbij de goedkeuring wordt bericht van het raadsbe sluit van 30 Aug. j.l., houdende wijziging der verordening, regelende de jaarwedden enz. der onderwijzers aan de openbare lagere scholen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Brief van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 14 September 1906, waarnevens wordt toegezonden eene beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken, van 7 September j.l., waarbij afwijzend wordt beschikt op het verzoek van deu gemeenteraad van 19 Oct. 1905, om toepassing van art 53 der wet tot regeling van het lager onderwijs, (het toekennen eener buitengewone subsidie voor bestrijding der onderwijs- kosten ad f 2500.) De Voorzitter herinnert dat door den Raad in deze reeds een ander besluit was genomen. Aangenomen voor kennisgeving. f. Door den Voorzitter wordt overgelegd het proces- verbaal van de op 27 Sept. j.l. door Burg, en Weth gehouden kasopname bij den gemeente-ontvanger. Daarbij is gebleken dat over het dienstjaar 1906 is ontvangen een bedrag van 46,906,36 en blijkens voorhanden zijnde bewijzen van uit- gaaf, uitgegeven een bedrag van f 47,583,05zoodat minder ontvangen dan uitgegeven is een bedrag van f 676,69|. Het goed slot der rekening van 1904 dat niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht bedraagt f 47,59 en het goed slot der rekening van 1905 dat niet op de loopende begrooting in ontvang is gebracht bedraagt f 4973,06}. Er moest dus in kas zijn f 4343,96, overeenkomende met de vertoonde gelden. Aangenomen voor kennisgeving. f*. Een adres van het Bestuur der vereeniging tot Zieken- verzorging te Ter Neuzen, waarin er op gewezen wordt dat door den Raad bij besluit van 19 Oct. 1905 aan genoemde vereeniging voor het jaar 1906 eene subsidie is verleend van f 300. Genoemd bestuur is erkentelijk voor de verleende subsidie, doch moet evenals het vorige jaar meedeelen dat nog steeds de uitgaven de inkomsten overtrc ffen en krachtigen financieelen steun tot instandhouding der vereeniging gewenscht blijft, waarom zij beleefd maar dringend verzoekt de toe te kennen subsidie voor het jaar 1907 wel op f 500 te willen bepalen. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt besloten dit adres te behandelen bij de gemeentebegrooting voor 1907.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1