J Nieuws- A gemeen Advertentieblad o o r sch-¥!aanderen. No. 4903 Bekendmaking1. Donderdag 11 October 1906. Voorzorgen tegen brand of brandgevaar. Onveiiigheid Vaarwater. Buitenland. "feu" il l et 0 1/.™" Gemengde berichten. 46e Jaargang. 01 _i ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f l»—« Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika l,82jf. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. iDVIBTENTltSi Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken rege] meer 0,10. Bjj directe opgtaf van driemaal piaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaataruimte berekend. Telefoon No. 25. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavt? EiJEI^STIS BLAD. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat de jongens, die verlangen deel te nemen aan het op 1 November a. s. aan te vangen herhalingsoraderwijs, zich daartoe tot en met 31 dezer bij het hoofd der openbare lagere school kunnen aan- melden. Hoek, den 10 October 1906. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. De moeilijkheden schijnen voor het Engelsche kabinet en de liberale meerderheid te beginnen. De Ieren zijn altijd lastig geweest. Zij willen home rule en nog pas heeft John Redmond verklaard, dat de Ieren zich tegen elken be- stuursmaatregel zullen verzetten, die Ierland geen vrij parlement geeft met een uitvoerend 26) Zij hield een oogenblik de hand voor de oogen, daar zij duizelig werd. //Daar is het weerTelkens vind ik het zelfde spoor. Altijd diezelf'de haat tegen den toren. E11 tegen de familie Von Knee En juist nu, dat u hier kwam. Altijd vraagt hij naar u Dat is hetIk vermoed ietsal sedert tien jaarZij zweeg een oogenblik en ging toen voort Weet ge, dat Thorbeeken een zoon had Gertrude schudde verwonderd het hoofd en zei//Ik heb gehoord, dat hij een nicht bij zich heeft, die de huishouding bestuurt. Zij moet een innemend uiterlijk hebben, omstreeks vijf en twintig jaar oud wezen en," voegde zij er aarzelend bij, //ik heb van Frauke vernomen, dat Hinze de' julfer vereert." z/Ja, hij vereert zoo wat alle vrouwenmaar ginds schijnt hij de zaak ernstig te meenen. Nu, het is den armen drommel niet ten kwade te duiden het groote landgoed en dan Dora Thorbeeken maakt wel indruk en ze is knap, ofschoon ze niet in mijn smaak valt. Maar Hinze heeft dubbel buiten den waard gerekend. Ten eerste moet hij niet denken, dat Thorbeeken zijn nicht aan zoo'n aangewaaiden sinjeur geeft hij zal Hinze wegzenden, wanneer hij hem niet meer noodig heeft. En ten tweede die zoon." bewind, dat aan dit parlement verantwoordelijk is. En daar de liberalen sinds Gladstone home rule in den steek hebben gelaten, zullen ze wel niet verwacht hebben de Ieren te kunnen tevreden stellen. Maar nu beginnen 00k de Schotten al over een eigen bestuur te praten en op een vergadering werd er aan herinnerd, dat 4 der tegenwoordige Ministers zich daar indertijd voor hadden verklaard. Den meesten last schijnen echter de arbeiders en arbeiders- afgevaardigden het ministerie te zullen gaan bezorgen. Eigenlijk hebben de liberalen, zij het dan 00k alleen door de schuld van een paar hoofdmannen de Schotsche whips der partij, dezen strijd met de arbeidersgroepen zelf gezocht. Tot nu toe werkte de onafhankelijke arbeiders- groep in het Lagerhuis wel niet steeds met de liberalen mee, maar tegenover de Unionisten trokken ze toch vooral bij de verkiezingen meestal een lijn. De genoemde Schotsche whips die als zoodanig 00k in het ministerie zitten, hebben nu echter openlijk het samengaan met de arbeiders, en hoofdzakelijk met de socialisten onder hen, veroordeeld. En, nadat 00k Minister Haldane, ofschoon minder positief, vele daden en uitingen van de arbeiderspartij heeft ver oordeeld, verklaart de voorzitter van de Schot sche mijnwerkersvereeniging al, dat de onaf hankelijke arbeidersgroep de oorlogsverklaring van de liberalen welkom h.eet. Er is dus nu een openlijke strijdjte wachten in den boezem der tegenwoordige meerderheid in het Engelsche Lagerhuis en al zijn de libe ralen er talrijk genoeg om en de Ieren en de arbeiders-afgevaardigden te kunnen missen, de strijd zal hun positie toch niet versterken. Maar 00k onder de arbeiders zelf dreigt on- eenigheid, nu een deel zich tegen aansluiting bij de onafhankelijke arbeidersgroep verklaard heeft, een ander deel er alle werkliedenafge- vaardigden toe dwingen wil. Nog in een andere jonge parlementaire partij, die der Russische constitutioneele demokraten dreigt scheuring. Men is het niet eens over het al of niet intrekken van het Wiborgsch manifest, dat vele leden heel wat onaangenaam- heden van de zijde der regeering bezorgd heeft. Er zijn op de vergadering te Helsingfors, die het Wiborgsche manifest afkeuren, anderen meenen, dat de uitvaardiging een goede daad is geweest, maar dat thans het daarin aange- raden lijdelijk verzet niet mogelijk is en nog anderen willen het handhaven. Het heet, dat z/Waar is die zoon z/Dood, gelooft men, in den vreemdegestorven Niemand hier, weet dat hij nog leef't, alleen ik en Christiaan weten het. En aan u wil ik het vertellen, juist aan u daar heb ik mijn reden voor." Zij luisterde even. Op het slotplein werd een levendige woordenwisseling gevoerd. Ger trude glimlachte en zeiFrauke is ons achter- opgekomen van die twee hebben wij rust." z/Ik wilde u van Thorbeekens eenigen zoon vertellen", zei juffrouw Moller, luister dus z/Hans Thorbeeken was eenzaam groot ge- worden, want zijn moeder, eene goede, stille vrouw, was gestorven, toen hij nog een kleine jongen was. Het knaapje liep toen veel buiten, kwam 00k in het heerenhuis en geraakte daar zoo thuis, alsof hij tot de familie behoorde hij hield meer van uw 00m dan van zijn vader Hij was in den tijd, waarvan ik u vertellen wil, een flinke jongen van achttien jaar, een beetje trotsch zooals zijn vader, maar overigens was er niets op hem aan te merken. Nu dan, het is tien jaar geleden, dat er 's avonds bij mij werd aangekloptwij waren reeds te bed. Christiaan sliep bij mij, die was een jongen van twaalf jaarik had toen pas mijn man verloren. Ik lag nog wakker. het was pik- donker. de herfstwind huilde en floot om het huis. Daar klopte iemand aan 't venster der slaapkamer een bekende stem riep mijn naam. Toen ik opendeed, stond Hans Thorbeeken voor me, in een kort, grijze wanbuis, zonder hoed en met verward haar hij keek me wezen- loos treurig aan. Hij had destijds lichtblond, prof. Miljoekof zal voorstellen, het manifest in te trekken, en naar aanleiding daarvan vreest men reeds de uiteenspatting der partij. Dat zou zeker koren op den molen der Rus sische regeering zijn. Haar hoop, dat de be- houdingspartijen, die sedert de Doema-ontbin- diug aan kracht zouden gewonnen hebben, bij de nieuwe verkiezingen een goede kans zouden maken, zou daardoor slcchts versterkt kunnen worden. Zij heeft in de hoop daarop reeds besloten geen wijziging in de Kieswet te brengen, teneinde niet de hartstochten op te wekken, wanneer haar schending der Grondwet verweten werd. Tot nu toe heeft men wel niet gemerkt, dat zij zich veel van verwijten aautrok en het is daarom zeker moeilijk te gelooven. dat een dergelijke vrees een harer beweegredeneu zou kunueu zijn. Maar een mensch en 00k de Russische regeering kan zich beteren. Op die mogelijkheid van verbetering steunt zeker 00k de Amerikaansche regeering in de Cubaansche kwestie, nu zij toch Magoon, die maar zoo weinig tijd meer heet te hebben, gouverneur van het eiland maakt. De Cubanen hebben tot nu toe niet getoond voor zelfregeering bij zonder gcschikt te zijn, maar een korte Ame rikaansche tusschenregeering kon hun dat mis- schien leeren. Zij schijnen zelfs naar dat leeren begeerig. De toestand is uitstekend en gaat nog vooruitgeen haar wordt dus den Ameri- kanen in den weg gelegd. En dezen rekenen dan 00k op zoo spoedige voltooi'ing rati hun Cubaansch werk, dat ze aan geen inlijving meer denken en het bestuur over Cuba hebben in- gedeeld bij Buitenlandsche Zaken. TER NEUZEN, 10 October 1906, Op de werf Zeeland der gebroeders Ribbens C. Bakker te Hausweert is heden de kiel gelegd voor een ijzeren sleepkaan van 500 ton voor rekening van den heer P. Dobbelaar Pz. te Ter Neuzen. In verband met het in ons vorig nummer overgenomen bericht van Zei., dat door den heer Hammacher een klacht zou zijn ingediend tegen den heer Vorsterman van Oyen, wegens smaadschrift, deelt de Midd. Ct. mede dat daar van bij den officier van justitie te Middelburg niets bekend is. Axel, 9 Oct. Heden had alhier ten overstaan van den candidaat-notaris J. A. Dregmans, plaatsvervanger van den notaris P. A. Dregmans bijna wit haar en een smal edel jongensgelaat, met diepe, grijze oogen. juist het evenbeeld van zijn moeder zaliger. Ik zie hem nog zoo voor me staan. Er kwam een vreeselijke angst bij mij op, want ik hield veel van den jongen. z/Wat scheelt er aan, Hans vroeg ik. //Waar is je hoed z/Wat kan mij dien hoed schelen, tante antwoordde hij. //Ik ben blij dat ik mijn hoofd nog heb Laat mij binnen, u moet mij hebben". Ik trok de hoogst noodige kleedingstukken aan en weldra zat hij in onze woonkamer op de sofa. Toen ik na verloop van tien minuten met een kop heete thee binnenkwam, lag hij met het hoofd tegen de rugleuning en schreide bitter. Hans was altijd een stijfhoofJige, trotsehe jongen geweest dus begrijpt ge, dat mij de kop thee bijna uit de handen viel, toekikhem zoo zag zitten. -Onmiddellijk ging ik naast hem zitten, trok de handen van zijn gelaat weg en verzocht hem mij te zeggen, wat er aan scheelde. //Ik kan het u niet zeggen, tante", snikte hij, z/het is al te erg. Ik kan het aan niemand ter wereld zeggen". //Heb je iets slecbts gedaan, Hans Hij keek verward rond en zocht mijn blik te ontwijken maar ik nam zijn hoofd tus schen mijn handen. Ik dacht dat zijn moeder 00k zoo gedaan zou hebben. en ik had den jongen lief als mijn eigen kind, en zijn moeder was dood. Zeg me, Hans, wat heb je dan z/Ik ik heb mijn eigen vader ge- alhier, door tusschenkomst van den notaris H. van der Staepele te Berchem, ten verzoeke van den heer P. A. Boenne, landbouwer te Waterland-Qudeman, in het logement Willem III de openbare verkoop plaats van vier perceeien bouwland, gelegen in de gemeenten Axel, Koe- wacht en Zuiddorpe. Koop 1 en 2, samen groot 10 heet. 30 a. 74 c. of 23 gemet. 39 r. werden verkocht voor 765 per 44 a. 56 c aan Hyp. Henri en J. M. Yerhelst te Axel. Koop 3, groot 3 heet. 84 a. 14 c. of 8 gemet. 187 r. voor 960 per 44 a. 56 c. aan B. C. IJsebaert te Axel, en Koop 4, groot I heet. 26 a. 80 c. of 2 gemet. 253 r. voor f 605 per 44 a. 56 e. aan C. van Hermon te Axel. Over Reinier Claeszen, den dapperen Zeeuw, die gisteren voor 300 jaren den brand in t kruit stak, verhaalt Motley in zijn Nederlandsche jeschiedenis Yice-admiraal Klaassen alleen bleef moedig op zijn post en stond den aanval van de voorhoede der Spaansche vloot door. Een hevig gevecht, boord tegen boord, volgde. De groote mast van Klaassen's schip werd stuk geschoten, maar admiraal Haultain kwam met vijf bodems, de eenige die hij kon verzamelen, te hulp, en de aanvallers hielden daarop een oogenblik af. Yijf Nederlandsche schepen van middelbare grootte waren nu tegen de achttien groote gal- joenen van don Louis de Fazardo in het gevecht. Omstreeks eeu half uur voor zonsondergang werd het reeds zoo geteisterde schip van Klaassen opnieuw aangetast. Alleen, met een masteloos schip geheel aan zijn lot overgelaten, de andere schepen hadden tenslotte den ongelijken strijd ontweken, dacht de vice-admiraal er evenwel geen oogenblik aan, voor achttien Spaansche galjoenen te bukken. De herhaalde aanmaningeu van don Fazardo om zich over te geven beantwoordde hij met een hardnekkig stilzwijgen. Twee geheele dagen en nachten bleef Klaas sen in zijn wrakgeschoten schip ronddrijven, de Nederlandsche vlag steeds wapperende van den stomp van den mast, terwijl hij zijn tegenstanders nog de kracht van zijn batterijen deed gevoelen. Het feit zou ons ongelooflijk schijnen, wanneer het niet door volkomen geloofwaardige schrij- vers van dien tijd werd bevestigd. slagen met deze hand riep hij uit en schudde voortdurend de hand, alsof hij die afschudden wilde. z/Hans ,/Ja, tante, hij had mij geslagen, hij sloot me op ik geloof, dat hij mij wilde dooden het was, of hij krankzinnig geworden was ik moest wel toeslaanzoodat hij neertui- melde Hij was dronken De jongen trok de schouders heen en weer als iemand, wien het leven een last is. z/Ik wil weg over zee naar Amerika ,/Ik moet de waarheid weten, Hanszei ik. //Ik wil je wel helpen om weg te komen maar dat zal ik alleen doen, wanneer ik weet, dat je werkelijk niet kunt blijven. Waarom heeft hij je gestagen En nu had ge dien jammer moeten hooren, lieve Gertrudehet heeft me wel veertien dagen lang in de ooren geklonken. Hij had dien avond door een toeval ontdekt, dat het bestaan zijner familie sedert vele jaren op leugen en bedrog berustte. Meer kon hij er et van zeggen. Hij had toen van zijn vade geeischt, dat deze het onrecht onmiddel lijk -"l" goed zou makenmaar die was gaan vloeke» en drinken en had hem op ru wen toon gedreig en hem hard door elkaar geschud. Zijn eig vader kon hij toch niet bij het ge- recht aanneven, het was immers zijn vader, en blijven kon hij 00k niet, want bij elken voetstap zou hij aan het bestaande onrecht worden herinnerd. (Wordt vervolgd). Oitblad veraefaljnt WaaBdag-, Woeaadag- eg Vgijaagavond, Mttge»ondf-»«t op yeeBt.l»gen, hij de OK »A«PK «e Te»f»ia.ea. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door bet Besluur der Brandwecr het jaarlijksch onderzoek zal plaats liebben naar het scboonhouden der schoorsteene.n en andere rookgeleidingen en stookplaatsen in de week, aanvangende met Maandag, 22 October 1906. Ter Neuzen, 10 October 1906. Burgemeester en VVethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester. W. S. J. DLELEMAN, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden dat op een nader tusschen 1 en 15 November 1900 vast te stellen dag schietoefeningen zullen worden gehouden van het fort Pampua benevens van de forten te IJmuiden, op de Harssens en aan deu Hoek van Holland. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter Secretarie der gemeente op de uren, waarop deze ge- opend is. Ter Nenzen, 10 October 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 'J "I taimtm

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1