if Nieuws- en Advertentieblad I r e e u w s c ere No. 4902 1S121MHBAAB. Dinsdag 9 October 1906. 46e Jaargang. Buitenland. Binnenland. iEUILLETO ABONNEMENT: Per drie maanden biunen Ter Neuzea f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekbandelasrs, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTISW: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor dken regel meer f 0,10, Bij directe opg&af van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^e slechts t-weemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Te 1 efoon No. 2 5. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave 25) //Ik heb u in langen tijd niet gezien," sprak zij, terwijl ze met opzet in haar schilderachtige houding bleef staan. *Da,t is met Paschen een jaar geweest", ant- woordde hij onmiddellijk. ,/Ge waart met Hinze naar de kerk gereden en bij ons uitgespannen. Ik was toen juist met vacantie". z/En toen hebt gij ons bediend zeide zij met een acbtelooze buiging van bet hoofd, alsof ze zeggen wou ,/lk weet nog wel, hoe ge toen voor bediende bebt gespeeld." z,Het was mij een genoegen juist u te bedienen," verklaarde hij eeriijk weg. //Gij vroegt mij, wat ge mij mocht brengen suikerwater of wat soep, tante had juist soep gekookt." ,/Wijn kunt ge zeker niet verdragen" zeidet ge nogik Winner me dat zeer goed. z/Dat was niet onaardig van u." Frauke liet het hoofd tegen den geelkoperen bal rusten en, evenals de poes te voren had gedaan, loerde zij nu naar de bewegingen van haar tegenpartij. Christiaan Moller trachtte een bekommerd gezicbt te zetten en dit gelukte hem vrij goed. //Ik wilde u volstrekt niet beleedigen, freule Von Knee." h Waarom spreekt ge mij dan nu aan met z/freule" en //ii" Waarom zij t ge dan nu zoo Frauke had bijna //eerbiedig" gezegd, ze werd rood van blijdschap, toen ze daaraan De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provincien, met verzoek, de lotelingen te doen waarsckuwen tegen personen, die hun o. a. voorspiegelen, in staat te zijn, tegen betaling van een som gelds, hun afkeuring voor den dienst te doen verkrij- gen, en daarbij tevens hun aandacht er op te vestigen op het bepaalde in art. 206 van het Wetboek van Strafrecht. Morgen, 9 Oct. zal het 300 jaar geleden zjjn, dat de vice-admiraal Reinier Claeszen zich bij kaap St. Vincent met zijn schip in de lucht deed vliegen, liever dan in handen van den Spanjaard te vallen. Door den Minister van Marine is naar aan- leiding hiervan bepaald, dat deze dag bij de zeemacht zal worden herdacht. De commandanten zullen het f'eit hunnen onder- hebbenden in herinnering brengen. Dienst zal er dien dag niet zijn. TER NEUZEN, 8 October 1906. In de op Donderdag a. s. des voormiddags te 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling lngekomen stukkenaangehouden zaken benoeming lid commissie veemarktverzoek D. van Rompu om grond in erfpachtver- //zoo netjes tegenover mij u zooveel wijzer geworden zijt", dacht z/Omdat betuigde de huichelaar. //Geworden herhaalde zij. ,/Ik geloof, dat ik altijd verstandig geweest ben, verstandiger dan gij. Herinner u maar eens, mijnheer, dat ge mij twee jaar geleden, toen ik naar de cbatecbisatie ging, voordurend slecbt heb bee handeld". Christiaan Moller greep naar Frauke's hand. z/Het was overmoedig van mij, freule Frauke Ik bid u dit te vergeten". z/Een jonkman, die reeds een snor draagt, moet altijd ernstig zijn. Ik ben altijd ernstig." Christiaans lippen trilden zenuwachtig, toen hij schalks opmerkte D waart zooeven zeer ernstig, freule Von Knee, toen u de kat leerde rijden". I rauke stond eensklaps recbtop haar oogen fonkelden, zij balde de vuisten. z/Gij gij zijt een boosaardig menscb Gij kunt nooit vrede houden Gij zult een vrouw erg ongeduldig maken, maar niemand zal u nemen zulk een menscb Zij keek hem nogmaals met fonkelende oogen aan en stormde toen de trap op. In haar kamer ging zij op den rand van haar bed zitten en schreide groote tranen. Ontevreden op zich zelf bleef de j#nkman nog eenigen tijd beneden aan de trap te staan daar ging de deur open en Gertrude, die wel iets van bet lnid gevoerde gesprek bad geboord, verzocht hem binnen te treden en een ver- verscbing aan te nemen. zoeken gebruiken kamers gemeentebuisvast- stelling suppletoir kobier der belasting op het houden van honden. Zaterdag werd alhier ten stadhuize onder voorzitterschap van den burgemeester de laatste vergadering gebouden van het plaatselijk comite voor het inzamelen van gelden voor de slacht- offers van den watervloed van Maart j. 1. Uit de rekening en verantwoording bleek dat behalve eene groote partij kleedingstukken en beddegoed, die door het comite werd opgebaald en na door eenige dames te zijn gesorteerd, naar Hontenisse werd opgezonden, is ontvangen een bedrag van f 2276,73, terwijl is uitge- geven 2198,221/3. Er is dus nog in kas f 78,50i/2. Op voorstel van den voorzitter werd besloten dit bedrag te beleggen, om te dienen als grondkapitaal voor eventueele latere evallen waarbij een oproep wordt gedaan tot enigen van nood. De Voorzitter bracht voorts dank aan hen die hem bij het inzamelen der gelden hebben geholpen, ook aan de milde gevers en voorts aan alien die op een of andere wijze het doel hebben gesteund. Zich in aller medewerking aanbevelende voor latere gevallen ofschoon hij boopte dat zulks tot in een verre toekomst niet meer zal noodig zijn verklaarde hij bet comite ontbonden. Vrijdagavond werd alhier in bet lbgement //'s Lands Welvaren" eene openbare vergadering gebouden van wege de aid. Ter Neuzen der Sociaal-Democratisehe Arbeiderspartij, waarin als spreker optrad de beer Dr. J. van den Brink. R. K. priester, met het onderwerp Christendom en sociaal-democratie. De spreker, die namens de afdeeling werd ingeleid door den heer D. Bimmel uitMiddelburg, begon met te betoogen dat de sociaal-democratie zich beweegt op maatschappelijk terrein en dat zij reeds veel nut heeft gesticht. Nog onlangs is op het Katholiek sociaai-congres uitgesproken dat zij dienst doet als stuwkracht. Zij drijft de andere partijen vooruit om maatregelen te nemen in het belang der mindere klasse. Voor dit betoog haalde spreker verschillende voor- beelden aan en behandelde in bet breede de geschiedenis der arbeidersbeweging. De kerkgenootschappen bewegen zich in het mystieke leven, doch de arbeidersbeweging komt op bet gebied van het werkelijke leven en der realiteit. Zij bedient zicb daarbij van 3 wapenen, De heer des huizes scheen door bet bezoek aangenaam gestemd en opgevroolijkt te zijn hij had zelfs een geestige opmerking voor den jonkman. Terwijl hij diens rechterhand in de zijne bield en de binnenzijde daarvan beschouwde, zeide hij, dat die hand zeker gewoon wasflink agn te pakken. Christiaan, die van kindsbeen af een groote vereering voor den ridderlijken heer koesterde, antwoordde eerbiedig, dat bij boopte mijnheer Von Knee niet alleen tot last, maar ook een weinig tot hulp te zijn. Toch ge- voelde bij zich tot dank verplicht, dat bij in dit huis de zoo begeerde opname bad gevonden. Juffrouw Moller. die een glas wijn voor zicb had, liet met vreugde haar blik op haar knap pen, bescheiden jongen rusten. Aan de zijde dezer bejaarde vrouw, die zoo'n helderen blik op het leven bad en ernstig, maar toch vriendelijk oordeelde, gevoelde Ger trude zich beveiligd en beschermdmoest zij ooit in een belangrijke zaak beslissen, waarbij ze den raad eener ervaren vrouw met die ver- standige oogen en dat groote overleg noodig hebben, bij haar zou zij zeker moederlijken raad en hulp vinden. Daar zij der juffrouw gaarne in iets aange naam wilde zijn, stelde Gertrude haar voor, dat ze samen eens in het park 'zouden gaan. //Ge zoudt me bij zonder veel genoegen doen, als ge mij den bouwval eens wildet laten zien. Als u het goedvindt, mijnheer Von Knee, nemen wij Christiaan mee. Gaat u niet mee z/Oom heeft vandaag verlof om thuisteblij- ven", zei Gertrude, terwijl ze haar zachte hand de cooperatie van verbruiksartikelen, de vak- organisatie en het poiitiek wapen, waarom ook gestreefd wordt naar het verkrijgen van algemeen stemrecbt voor mannen en vrouwen. Spreker noemde verschillende katbolieke priesters wier woorden en gescbriften een be ginsel verkondigden als waarvan thans de sociaal-democratie uitgaat, terwijl het ook ge- noegzaam bekend is, dat verschillende pro- testantsche predikanten de beginselen dier partij zijn toegedaan, terwijl bet in eene door dezen gehoudeu vergadering werd uitgesproken, dat de sociaal-democratie niet met bet Christendom in strijd is. Spreker betoogde dat een waar christen die beginselen juist moet aanvaarden, omdat de naastenliefde den plicbt oplegt den zwakke tegen de onderdrukking te besebermen. De sociaal-democratie streeft naar een betere maatschappelijke inrichting m het belang der arbeidende klasse. Zij tracht dit langs vredige banen te bereiken en wanneer in sommige landen bloedige botsingen voorkomen, dan wijt spreker dat aan de machthebbende klasse, die geen gehoor wil verleenen, waar het volk dringend vraagt te voldoen aan billijke eischen. Spreker eindigde met een krachtige aansporing tot de werklieden om zicb aaneen te sluiten, daar zij ieder voor zicb niets kunnen bereiken, maar alleen door vereeniging macht kunnen ont- wikkelen. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik ge maakt. In den laten avond van jl. Zaterdag is door den inspecteur van politie alhier in de woning van zekeren A. K. in den kleine Zevena^rpolder in beslag genomen eene partij bout, vermoedelijk behoorende aan 's Rijks- waterstaat. Dit bout was door genoemden A. K. te goeder trouw gekocbt, doch de justitie zal verder hebben uit te maken of de verkooper daartoe bevoegd was. Vrijdagavond viel de regen alhier bij stroomen. Het gevolg was dat in de //Elleboog" en z.g. //Varkensbuurt" het water spoedig weer op de straat stond. Wij en ook anderen spoedden ons naar de Westhaven om te zien wat de pomp, daargesteld om bij zulke gelegenbeden het overtollige water weg te malen, voor diensten presteerde. We waren echter teleur- gesteld, de pomp werkte niet. Ofschoon pomp en gebouw reeds sedert een paar maan den zoo goed als klaar zijn, ontbreken een oogenblik op zijn rechterhand liet rusten en hem vriendelijk toeknikte. Zoo toog dan bet kleine gezelschap naar den bouwvalde dames liepen arm in arm. Christaan haalde even vlug de sleutels uit Voss' kamer. Toen hij naar buiten stapte, kletterde er boven zijn hoofd een venster en Frauke's beschreidt gezicht verdween achter de gordijnen. Hij kwam in een slechte luim achter de dames aan, terwijl Frauke voor ver- andering op den rand van Gertrude's bed ging zitten, alsof zij daar meer troost zon vinden in het vreeselijk ongeluk, dat haar getroffen had. Toen het gezelschap onder vriendelijk ge sprek aan den bouwval gekomen was, werd Christiaan's belangstelling in alles wat ge schiedenis was, levendig opgewekt en bij besloot onmiddellijk hier alles eens goed te bezichtigen weldra was hij dan ook in de ordelooze massa van vervallen muren verdwenen. De beide dames gingen in den toren en verlustigden zich onder den Romeinschen vensterboog aan bet schoone tafereel, dat zicb voor haar oogen ontrolde. De gevoelige vrouw kon haar bewondering niet genoeg uitspreken. //Hoe heerlijk is deze plek En dit is uw eigendom Zij leunde nu voorover op een ijzeren stang, om naar het duin beneden te kijken, maar doodelijk verscbrikt trad zij dadelijk terug. 0", xiep zij uit. met de hand op bet klop- pend hart, //die ruwe man ondermijnt de toren Het scbeelt geen vijf voet grond meer. dan moet hij noodwendig vallen. Het is inderdaad levensgevaarlijk hier te zitten (Wordt Terrolgd). ~^T^^v^'^**f'TTTTrrr"^',r,^r---,-TTwKrTTlr-il TTmrifii nr~i1 fiiMiinYnrnrirattrrrmn - nmm p" verwehijnt Ilaandag., Woensdag. en Vrljdagavoad, wltjfeiondr rd ojs reesolagen, bij tie I'lrinn 9". jr. VAM »K IAX1IK te Ver leniea, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Geineenteraad is belegd tegen Honderdag den October des voormiddags te 10 ure. Ter Neuzen, den 8 October 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. At houdt de Russische regeering zich sinds larigen tijd groot, het blijkt toch wel, dat haar financien er lang niet schitterend voorstaan en dat bet moeilijk zal zijn een bankroet te voorkomen, wanneer niet de uiterste zuinigheid betracht wordt. 'tis trouwensgeen wonder, dat de tegenwoordige toestanden na de verliezen, die Rusland reeds in den oorlog geleden had, dit gevolg moesten hebben. Maar 'tschijnt, dat de regeering op zeer vreemde plannen zint om aan dezen toestand een eind te ruaken zonder het beginsel der autokratie prijs te geven. Zij zou n.i, als de nieuwe verkiezingen geen regeeringsgezinde meerderheid in de Doema brengen, wat met waarschijnlijk is, zic-h willen houden, alsof zij toegaf, en een algemeene amnestie afkondigen en alle terroristen in vnjheid stellen, maar met de heime- lijke bedoeling, dat deze revolutionaire elementen een algemeenen opstand zouden verwekken. Dan zou een vreeselijke onderdrukking plaats hebben door betrouw- bare troepen en wanneer de revolutionaire beweging vernietigd zou zijn, zou een keizerlijk decreet afkondi gen, dat de constitutioneele regeeringsvorm voor Rusland niet geschikt was en de publieke opinie zou voorbereid zijn voor de herstelling van het oude rdgime. Een dergelijk plan wordt door den Petersburgschen correspondent van de ^Times'' aan de Russische regeering toegeschreven. Maar al heefi de ervaring der laatste jaren het vertrouwen in de Russische regeeringskringen vrij wel geheel weggenomen, het is tocii nauwelijks te gelooven, dat er een zoo duivelsch plan zou worden uitgebroed. Alisschien zal de regeering het niet eeus zoo ver iaten komen, dat er een Doema met hervor- mingsgezinde meerderheid bijeenkomt. Zij zal wel alle moeite doen om de gevormd wordende regeeringspartij, de overwicning bij de verkiezingen te doen behalen. en wanneer dat niet lukt, de Doema weer naar huis sturen. Maar waar ze wel geen middeien zai vreezen om haar doe) te bereiken, zal zij het met haar regeerings partij een heel eind kunnen brengen. Een dergelijke dwang bij de verkiezingen is trouwens niet alleen Russisch. De houding der Cubaansche regeering in verkiezingstijd, schijnt ook een der oor- zaken van den laatsten opstand. De opstandelingen- generaai Pino Gnerra heeti daarvan het een en ander meegedeeld. Tegen de verkiezingen waren de kiezers, die tegen de candidaten der gematigden waren, zooveel mogelijk gearresteerd en verscheidene liberate ieiders waren verieden jaar doodgeschoten zoodat de liberalen zich bij de verkiezingen hadden onthouden. Een andere oorzaak was de verkwisting van staats- gelden geweest. Het gouvernement gebruikte het geld van de schatkist, zonder er rekensehap van te geven, ten bate ran de gematigden, die soms in enkele dageu rijk werden. En als derde oorzaak noemde Guerra de oyereenkomst tusschen het ministerie en de verraders, die gedurende den onafhankelijkheidsoorlog tegen de Cubanen hadden gevochten. Of de liberalen voor het ontstaan van een dergelijken toestand weer bang zijn Zij moeten voor een deel, waaronder ook Guerra voor een Amerikaansch protectoraat zijn Als dat huu ook maar niet gauw verveelt en ze dan weer een onaf hankelijkheidsoorlog beginnen. In het land, waartegen zij reeds zoo Ian? gevochten hebben, in hun moederland Spanje, houdt de regeering zich ook maar zelden bniten de verkiezingen. Er is daar trouwens wel meer niet in den haak. Maar deze regeering schijnt van plan, de zaakjes eens wat op te knappen. Zij heeft allerlei hervormingen in den zin en een er van was een andere regeling betreffende het burgerlijk huwelijk, waarover zij nu nog altijd twist heeft met de bisschoppen 't Heette, dat de bisschoppen door den Paus voldoende waren terecht gewezen, maar 't blijkt thane, dat de regeering met die tereehtwijzing geen genoegen heeft genomeu. De aartsbisschop van Valencia zal nu voor het hooggerechtshof gedagvaard worden en het kapittel van Cordova, dat zich openlijk eens verklaarde met den bisschop van Tuy, zal voor den gewonen rechter terechtstaan. Gelukkig voor het ministerie, staat de jonge koniug in dezen strijd met de geestelijkheid, geheel aan zijn zijde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1