Men meldt aan de Leeuw. Ct. De vorige week reden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met gevolg uit, in de richting van het Apeldoornsch Kanaal. Er zou nl. met de nieuwe motorboot een proef genomen worden, bestaande in een tochtje langs het Kanaal in de richting Vaassen. De vorstelijke familie stapte in het bij de Loosche brug gereed liggende vaartuig, dat onder leiding van een luitenant ter zee den proeftocht begon. In het begin ging het vrij goed, maar even de sluizen door, werd het al minder en minder, tot ten slotte het scheepke zijn functies geheel staakte. Het vorstelijk echtpaar ging dus weer aan wal en de hofrijtuigen, die gevolgd waren, brachten hen terug naar het paleis. Natuurlijk werd alles nagezien, doch een defect aan de machine was niet te vinden en ook onze luitenant begreep er niets van. Een zekere L. van der Mey evenwel, van het Loo, had alles gezien. Zoolang de vorste lijke familie nog aanwezig was, had hij zich op een distantie gehouden, maar nu kwam hij nader. //Hij wist de oorzaak wel". Watluite- nants ter zee niet weten, dat weten vaak wel de eenvoudige jongelui, die in 't Kanaal gaan zwemmen en bekend zijn met het ,/leelijke ruut", dat op den bodem groeit en als een slingerplant naar alle kanten heengrijpt. „Er zit ruut om de schroef!" lichtte hij in. De boot werd nu wat op den wal gezet en toen de schroef bloot kwam, bleek, dat onze niet-technische ingenieur juist had gegist. De plantenmassa (ruut), die heel de schroef om- wikkeld en dezen vastgeklemd had, werd ver- wijderd en nu liep alles weer in de beste orde. Ondertusschen was aeze proeftocht mislukt. En de luitenant ter zee peinst nu over kleine oorzaken en lastige gevolgen en over het ver- band tusschen nroet in bet eten" en ffruut in het kanaal", uit welke overwegingen hij de conclusie trekt, dat dit kanaal niet //het Kanaal" is. De boot werd van het park naar het kanaal en vandaar weer naar den vijver op een platten wagen getransporteerd. Diefstal in een gerangenis. Men meldt uit Arnhem aan de Tel. Door de politie is gearresteerd zekere Tj., werkmeester in de strafgevangenis alhier, ver- dacht van diefstal, benevens zekere v. G., als medeplichtige. Reeds geruimen tijd werd en in de gevange- nis telkens nieuwe paren sokken vermist, zon- der dat men, hoewel men genoemde werkmeester er van verdacht, den dader kon betrappen. Op Tj. werd daarom een waakzaam oog gehou den, wat ten gevolge had, dat hij gisteren door personeel van de gevangenis op heeterdaad be- trapt werd. Onmiddellijk werd de politie door den directeur der strafgevangenis gewaarschuwd, die een grondig onderzoek instelde en den ver- dachte een scherp verhoor afnam. Tj. bekende ten slotte meermalen paren nieuwe sokken ontvreemd te hebben en noemde tevens de adressen, zynde die van particulieren, bij wie hij ze aan de man bracht. Hierin was hem behulpzaam bovengenoemde v. G., een ontslagen gevangene en een zeer gevaarlijk sujet. De beide verdachten blijven in voorloopige bewaring ter beschikking van den officier van justitie. Gisterenmorgen is te Velthoven (gem. Hilvarenbeek, N.-Br.) de 16jarige v. d. M. met zijn fiets te water gereden en hoewel hij spoedig op het drooge gebracht werd, waren zijn levens- geesten reeds geweken. Men schrijft uit Sittard Donderdagnamiddag 3 uur gebeurde er weer een ongeluk bij onze stad. Terwijl drie paters Jezu'ieten met de studenten in den Kollenberg een wandeling maakten, geraakten twee studenten, die zich zeker te ver in de groote zandgroeve waagden, onder een massa afstortend zand be- dolven. Een jongen was spoedig bevrijd en heef't schijnbaar weinig letsel gekregen, daar hi] met de overige studenten te voet naar het gymnasium kon terugkeerende andere, dien men eerst na meer dan een kwartier werkens kon bevrijden, werd op een draagbaar naar huis getransporteerd. Er is evenwel geen letsel aan hem te bespeuren. Zondagmiddag kwam te Loosduinen de luchtballon van den luchtreiziger Pottum neer op een stuk tuinland nabij de Westduinen, waarna een talrijk publiek aan kwam Snellen om de neerdaling te zien, zoodat in een oogen- blik ongeveer 3000 menschen op de been waren, zoowel uit Den Haag als uit Loosduinen. De veldwachter Smits voor dat gedeelte van Loosduinen was spoedig ter plaatse om de rust te herstellen, bijgestaan door eenige onbezoldigde gemeente-veldwachters, doch het was bijna een onbegonnen werk. De talrijke menigte vertrapte ongeveer alles, brak door heggen en omheiningen heen en vernielde wat onder haar voeten kwam, terwijl automobielen, motorfietsen enz. voor de rest zorgden. De luchtballon werd neergelaten uit vrees anders in zee te geraken. Een jongen van ongeveer 18 jaar was zoo dicht bij de klep gekomen, dat hij het ont- snappende gas inademde en bijna dood neerviel, doch gelukkig kwam hij na eenigen tijd weer ij, toen de veldwachter de kunstmatige adem- aling toepaste en hem te drinken gaf. Ten einde voor den bewustelooze eenige frissche lucht te verkrijgen, moest de om hem staande menigte met geweld verdreven worden. Hierna maakte de politie een charge en verdreef de schare van de private landerjjen en tuinen. De eigenaars der vertrapte gronden waren zoo boos, dat zij den luchtreiziger te lijf wilden en zijn ballon wilden houden, doch door den sterken arm werden zij hierin verhinderd. Yervolgens werd de groote ballon weggereden door Haagsche werklui, doch na de uitbetaling wilden velen. die niet geholpen hadden, ook geld hebben waarna zij, na weigering, den luchtrei ziger wilden aanvallen. Enkelen hadden reeds messen getrokken, doch de politie, intijds gewaarschuwd, bracht den eigenaar in de tram, terwijl de anderen belet werden hem na te gaan en hierna ging de schare langzaam uiteen. Zoo was de rust na een drietal uren weergekeerd. Een losgebroken aap. Over een losge- broken aap schrijft de schrijver van //Uit de Hoofdstad" in de P. G. Ct. het volgende Dat was me een heele consternatie, deze week in den tuin van het cafe //Halfweg 't Kalfje", waarheen een groot aautal Amster- dammers gekuierd waren, uitgelokt door het prachtige weer. Kalm zaten de dames en heeren aan de boorden van den Amstel het een en ander te gebruiken en genoten van het verrukkelijke zitje, toen een der dames plotseling hevig verschrikt uitriep //O, Keeslief een aap ik ben zoo bang" Keeslief keek om en zag een grooten aap komen aausjokken, die losgebroken was uit een hok dat achter in den tuin stond. Hij trachtte de hem vergezellende dame te kalmeeren, doch tevergeefs, het huilen stond haar nader dan het lachen en hevig verschrikt liep zij weg op den voet gevolgd door alle dames, die in den tuin zaten. De heeren bleven bedaard, doch stonden van hun tafeltjes op en keken belang- stellend naar de bewegingen van den grooten aap. Deze genoot van zijn vrijheid en sprong op een tafeltje waarop drie kopjes thee stonden, half leeggedronken. Bedaard nam hij de kopjes in zijn voorpooten en dronk ze uit, smakkend met de lippen alsof hij wilde zeggenda's lekker Toen ging hi] naar een ander tafeltje, dronk een kop chocolade op en likte de andere kopjes, die leeg waren geheel uit. Vervolgens bracht hij een bezoek aan een derde tafeltje en dronk achter elkaar een glas port uit, waarbij hij genoegelijk een paar biscuitjes opknabbelde, die op een schoteltje stonden. Ylak er naast stonden twee glaasjes oranjebitter, die hij met gemak naar binnen werkte en zich daarna den bek afveegde. Nu kwam de kellner en wilde den aap weg- jagen, maar de goede jongen was zelf zoo ver schrikt, dat hij het niet verder kon brengen dan op een afstand uit te roepen KssstKssst ga weg Betje in je hok leelijkertOnze aap stoorde zich hieraan niet en ging verdere visites afleggen alles leeg drinkende wat hij op tafel vond. Plotseling liep hij ij lings weg en klau- terde hoog in een boom, waar hij heftig aan de takken ging schudden. Toen ging hij kalm zitten en keek lodderig naar beneden, waar alle opgejaagde heeren nu belangstellend naar hem stonden te kijken. Niemand kon echter onzen viervoeter te pakken krijgen en de eenige hoop, die de eigenaar van het cafe had was deze, dat hij door het vele drinken minder wel zou worden en van zelf in zijn hok zou weerkeeren. Of het gelukt is weten wij niet, maar wel gaven de verschrikte dames te kennen dat zij nooit weder in den tuin van dat cafe zouden gaan uitrusten, want zij wilden niet de kans loopen plotseling door een aap in haar nek geliefkoosd te worden Het allernieuwste op het gebied van wild- strooperij is wel de automobiel, in dienst van de wildstrooperij. Yoorzien van een helder- schijnend, breed uitstralend licht aan den voor- kant en aan de achterzijde, beweegt zich de automobiel langzaam over den breeden weg. Achter hem, volgend den stralenbundel, komt een tweede automobiel, die zich zigzagsgewijze over den weg beweegt en al het wild, hazen zoowel als konijnen, die op het licht afkomen en zich niet snel genoeg onder de voeten uit- maken, eenvoudig verplettert. Deze methode wordt reeds in toepassing ge bracht op de groote wegen aan de Belgische kustde koninklijke vereeniging tot bescher- ming van dieren te Brussel heeft er de aandachi op gevestigd van de betrokken autoriteiten. (Ned. Sport). Onlangs werd, zooals bekend, in de pastorie te Heugen (L.) op brutale wijze ingebroken en gestolen. Reeds den volgenden dag hadden de marechaussees der brigade Amby 2 Duitschers te pakken, die na eenige dagen hardnekkig zwijgen, bekenden met een derde den diefstal met braak te hebben gepleegd, na den avond te voren te Aken dat plan gezamelijk te hebben opgemaakt. De derde evenwel, juist de man die met den buit de plaat had gepoetst over de grenzen, bleef onvindbaar en de gearresteerde vriendjes wilden niets over hem loslaten. Nu echter heeft de brigade-commandant van Amby te Aken de hand gelegd op den kerel en hem door de gemeentelijke politie doen arres- teeren. Ook hij heeft, evenals de beide reeds garresteerden, een ver van bianco! strafregister. De hoogste boomen der aarde zijn zonder twijfel te zien in Nieuw-Holland, waar koorts- boomen Eucalitus amygdalina voorko- men, die naast den Dom te Utrecht geplant dezen in de schaduw zetten. Een boom van twintig meter lang is al een heele kerel, maar wat beteekent dat bij een boom van een honderd en twee-en-twintig meter hoogte Een mensch van 1.80 M. is geen dwerg en en toch waren er 67 noodig om de lengte van den koortsboom te bereiken. Men heeft daar stammen gezien, die aan den voet een middellijn hadden van 31 Meter en ook die op 44 M. van den grond nog drie meter in doorsnede waren. Dat deze boomsoort snel groeit blijkt uit het feit dat men waargenomen heeft- dat ze 8 jaar 15 meter gegroeid was. Het geslacht Eucalyptus behoort tot de fami lie van de Myrtaceae en in onze tuinen zien wij dikwijls gedurende den zomer de Eucalyptus globulus, waarvan de gedroogde bladeren die- nen tot bestrijding der suikerziekte. Noteneten. Noten zijn plantenspek. beweert Dr. Munoz. Zij bevatten veel vetten en vormen derhalve voor bleekzuchtige, zwakke en uitgeteerde personen een uitnemeude voeding. Daar zij echter nog andere voedende bestand- deelen hebben, verdienden zij allang een hoogere plaats op onze spijslijsten dan thans, nu ze als dessert slechts de rol vervullen van smakelijke afwisseling te midden van bonbons en lekker- nijen. Dr. Munoz heeft in de noten namelijk een eigenaardig alkolo'id gevonden, hetwelk de volgende eigenschappen vertoont. Als een ge- zond mensch des middags en des avonds geregeld acht groote walnoten (okkernoten) at, dan zouden dit bleek uit proeven na enkele dagen de huid- en slijmvliezen een verhoogden bloed- toevoer aanwijzen de kleur van gelaat en lippen zou een frischer donkerder rood vertoonen. Bij vermeerdering der hoeveelheid noten waren zelfs neusbloedingen te vreezen. In vele ge- vallen zou de hartwerking aanmerkeiijktoenemen. De op verschillende personen herhaaldelijk genomen proeven hadden steeds hetzelfde resultaatvermeerdering van den bloedsomloop in het geheele lichaam, vooral in de huid duidelijk merkbaar. Hieruit maakt men deze gewichtige gevolgtrekking, dat het geregeld eten van walnoten uiterst gunstig moet werken bij bloedarmoede. bleekzucht, scrofuleuze ver- magering en teringziekten, misschien zelfs wel bij vele zenuwkwalen. Personen, die van nature volbloedig zijn, doen beter noten niet tot dage- lijksch gerecht te verheffen. Opmerking ver- dient, dat zij slechts dan licht verteerbaar zijn als zij vooraf ferm worden gekauwd en in den mond met het speeksel tot roomachtige brij verwerkt. De Duitsche Rijksdag-afgevaardigde Von Vollmar, een der sociaal-democratische leiders in Zuid-Duitschland, heeft niet deelgenomen aan het soc.-dem. congres te Mannheim. Hij is op een reis in het Oosten. En daarbij is hij ter- nauwernood aan den dood ontsnapt. Hp was aan boord van een schip in een haven van Klein-Azie, toen er brand uitbrak de passagiers werden met een touw neergelaten in roeibootjes en zoo aan land gebracht, maar met Vollmar kon dit niet gebeuren, als een gevolg van zijn lichaamsgebrek (bij werd in den oorlog van 1370 voor het leven vermmkt en kan zich moeilyk bewegen.) Hi] moest daardoor op het biandende schip blpven, in groot gevaar omdat ei veel ben zine aan boord was. Ten slotte werd hij toch nog gered. Amerikaansche gauwdieven hadden de volgende list gevonden om aan geld te komen Zij schreven aan rijke personen in Engelanc die pas overleden waren een brief, waarin zij berichten een goudmijn te hebben ontdekt en nu hun vriend, uit oude vriendschap, een aan dee. daarin willen geven als hij ook in de kosten van ontginning wilde bijdragen. De erfge- namen van //den vriend lieten zich bp het lezen van den brief niet zelden vangen. En hun werden groote sommen uit den zak ge- klopt. Het geval deed zich o. a. voor met de erfgenamen van zekeren Hicks. Dezen zonden echter een vertegenwoordiger naar Amerika en toen kwam natuurlijk het bedrog spoedig aan het licht. De schrijver van den brief, zekere William Trimble, werd gevat en zoo kwam men een geheele bende van dergelijke peisonen op het spoor. - lemand te Luik wilde zijn vrouw aange- naam verrassen. Hij had 480 fr. gespaaid om voor haar met dit geld een geschenk te koopen ter gelegenheid van haar naamfeest. 1 oen de man de" bankbriefjes, die hij achter een kast onder vodden verborgen had, wilde nemen, be- merkte hij dat muizen aldaar hun nest hadden gemaakt en dat de knaagdiertjes de kostbare biljetten hadden verslonden. Nog maar vier waren er ongeschonden gebleven. Maandag is op Ifinger bij Meran de 21ja- rige zoon van den Hamburgschen fabrikant Lachmann gevallen van een hoogte van slechts zes meter. Maar de val was zoo ongelukkig, dat de dood volgde. Een jongere broer moest let ongeluk aanzien. Een onderwijzer, die jaren lang in dienst van de gemeente Hamburg was geweest, is ontslagen, omdat bleek dat zijne papieren ver- valscht waren. Door een toeval kwam uit dat de algemeen geachte onderwijzer nooit een examen had afgelegd. Het geval baart opzien. Een zeldzaam geval van vrijspraak is te Berlijn voorgekomen. Terecht stond een jonge man, die eenige jaren verbonden was aan een groot magazijn van naturalia, waar hem de afdeeling //vlinders" werd toevertrouwd. Zijn patroon was zeer tevre- den met hem en had hem zelfs volmacht voor de post verleend. Eenigen tijd geleden kwam zijn vrouw over zijn zonderling gedrag klagen maar nam dit weldra terug. Daarop volgde de plotselinge aanvraag om ontslag door den beklaagde, zonder eenige aanleiding en terwijl hij zich vreemd voordeed. Dit wekte verdenking en bij onderzoek bleken een aantal kostbare vlinders ter waarde van 15,000 mark verdwenen te zijn. Zij werden te Teplitz, waar de beklaagde zich wilde vestigen, bij een familieiid opgespoord. De jonge man werd gevangen genomen en bekende de vlinders te hebben meegenomen echter niet om zich te verrijken, maar omdat hij van zijn lievelingen, die liij zoo lang had geordend, niet scheiden kon en ze als exemplaren van vergelijking had willen behouden. Bij het verhoor verklaarde zijn jonge vrouw dat haar man in zijn verzamellust geheel opging en haar leven tot een hel had gemaakt. Hij dwong haar elken Zondag met hem op de vliuderjacht te gaan, hij was daarbij eens bijna onder een trein gekomen, een andermaal in bet water gevallen en een derden keer haar zelf bijna had doen verdrinken. De verdediger verzocht daarom dat de bekl. zou worden vrijgesproken als niet toerekenbaar. Ook het Openbaar Ministerie achtte in dit ge val het hooren van een deskundige over's mans geestestoestand overbodig. De rechtbank besliste in gelijken geest, aannemende dat den beklaagde de vrije wil ontbrak zoo vaak zijn vlinderzucht in het spel is. Maandagochtend heeft men op den glet-sjer Nevi, volgens een bericht uit Lausanne, de lijken van vier toeristen gevonden. Men gelooft dat het Duitschers of Duitsche Zwitsers zijn. De toeristen waren Zaterdagavond in het dorp Les Plans, waar zij zeiden dat zij de 2800 M. hooge Tete a Yeillon wilden beklimmen. Dit is al een moeielijke jocht, maar versch gevallen sneeuw maakte hem gevaarlijker dan anders. Het onge luk moet even boven den gletsjer Nevi gebeurd zijn, dien zij reeds zonder moeite over waren gekomen. Drie lijken waren met een touw aan elkaar gebonden en bijna geheel in de sneeuw weggezakt, het vierde lag er 50 M. vandaan. Het is mogelijk dat het touw gebroken is en dit de oorzaak van het ongeluk is geweest. Zes gidsen zijn uit Les Plans vertrokken, om de lijken weg te halentwaalf anderen zijn hen gisteren nog gevolgd. De phonograaf als stationsbeambte. De phonograaf, die tot nu toe slechts werd gebruikt om muziekstukken en voordrachten weer te geven, wordt thans ook voor practische doel- einden gebruikt. Een Amerikaansche spoorweg- maatschappij is op het idee gekomen zich van dit toestel te bedienen om voor de reizigers het uur van vertrek der treinen, de plaats van bestemming en de belangrijkste stopplaatsen af te roepen. In de wachtkamer van een New-^ orksch station zijn reeds, en naar het schijnt met succes, proeven te dezen opzichte genomen. Zeer uit- stekende phonographen, die bovendien van ver- sterkingstoestellen werden voorzien, verbaasden de aanwezigen door de regelmatigheid van hun geluid. Zij waren door eene electrische leiding met de betreffende afdeeling verbonden, welke de formatie, de plaatsen van bestemming en de tijden van vertrek aangaf en het publiek was met deze verandering ten zeerste ingenomen. In een eenzaam bosch nabij Essen, het z. g. Stadtwald is een Engelsche dame, miss Madeline Lake, vermoord gevondto. Diefstal was naar alien schijn niet de reden van den moord, want een heurs met geld werd nog op het lijk aangetroffen. Sporen op den rechter- arm toonen aan dat de greep van de hand van den aanvaller van ontzettende kracht moet zijn geweest. Hij heeft blijkbaar ook getracht haar te ver- worgen, maar verschrikkelij ke wonden aan haar slapen waren de onmiddellijke oorzaken van den dood. Het verder onderzoek deed ook geen twijfel bestaan over de brutale bedoelingen van den moordenaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6