4901-TerNeuzensche Courant. Zaterdag* 6 October 1908, 46e Jaargang. Rinnenland. """Hfetji l l e t on"""" 1 LanrifjQMwberichten. Gemengde berichten. TWBBDE BX_iA.II?. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft Woensdagmiddag een audientie verleend aan de heeren Sehenkman en Gabiel resp. voorzitter en secretaris vandenChristelijken Arbeidsraad, die in opdracht der groote ver- gadering van vertegenwoordigers van Chr. Werklieden-organisaties op den Wen September te 's Gravenhage gehouden, aan .den Minister de door die vergadering aangenomen motie ter verkrijging eener wettelijke regeling der in- validiteits- en ouderdomsverzekering wenschten aan te bieden. De Minister, de motie en hare toelichting door den voorzitter van den Cbr. Arbeidsraad besprekend, gaf te kennen dat hij ijverig doende is een ouderdomsverzekering tot stand te brengen die tegemoet zal komen aan veler kenbaar ge- maakten wenschdat de middelen ter voor- ziening in de kosten der verzekering mede zijn aangevraagd in de belastingwetsontwerpen dezer dagen aan de Tweede Kamer toegezonden en dat het wetsontwerp voor de verzekering, zoo spoedig de' wiskunstige gegevens, daarvoor benoodigd, zullen verkregen zijn bij de wet- gevende macht zal worden ingediend. Naar aanleiding van een vraag omtrent het samengaan van de invaliditeits- en ouderdomsverzekering, kon de Minister, in verband met bet stadium waarin het wetsontwerp verkeert, geen nadere inlicbtingen geven. Door den Minister van Marine wordt een aanvullend crediet op de begrooting voor 1906 gevraagd van f 437,000 voor den aanbouw van de onderzeesche boot door de maatschappij De Schelde te leveren, tot de aanschaffing waarvan de Earners reeds in 1903 besloten. Voor de boot zelf wordt f 430,000, terwijl de Minister rekent f 7000 noodig te hebben voor onderricht aan de bemanning. Deze zal gebeel uit vrijwilligers moeten best aan (onge- veer 8 personen), die een vaste toelage zullen genieten van tusschen de f 200 per jaar en 5 per inaand, en per uur, dat onder water wordt doorgebracht f 5 tot f 1, welke bedragen gedurende den oefentijd veel booger zijn. Naar bet Vad. verneemt, zal de Staats- commissie voor de gemeentefinancien in haar eindrapport o. a. adviseeren, de gebeele grond- belasting aan de gemeenten af te staan. De Haagsche Ct. schrijft De postwissel-formulieren hebben een ver- betering ondergaan. De smalle strook aan de voorzijde, waarop naam en woonplaats van den afzender worden venneld, gaf menschen met een mooien, langen naam dikwijls heel wat lastEigenlijk was die smalle strook alleen maar goed te gebruiken door de Kok-ken, Kip- pen en Pat-ten, en andere geachte ingezetenen met bondigen naam. Hoewel zelf zoo'n gelukkige, beeft de direc- teur-generaal der post en telegraaf ingezien, dat die last voor menschen met langer f'amilie- naam kon worden weggenomen, door de strook zoo in te richten, dat ze in de breedte zou worden beschreven. Dit is tbans geschied, en tevens zit ze nu geperforeerd aan den verderen wissel vast - zoodat ze, wil men haar behouden, ook ge- makkelijker kan worden afgescheurd. Alleen de correspondentie-ruimte op de strook is door de wijziging eenigszins ingekrompen. 24) //Zoo,'" zeide hij langzaam, met heescbe stem //gaat Thorbeeken ook Daarop knikte bij den lieden met half neergeslagen oogen toe Voss en Nuttelman namen met een blik afscheid van elkaar. Toen het kleine gezelschap het inrijhek van den tuin voorbijkwam, trad er een tuinjongen met een veulen aan de hand, juist naar buiten. Den zwarten hoofddoek herkennende, bleef hij van louter verbazing als een zoutpilaar staan"; bet veulen schrikte door den ruk aan den hal- ster, trok zich los en galoppeerde de laan op. ,/Domme hals," riep Voss met streng gelaat, maar met een schalkschen blik, ,/dat veulen zal alleen zijn moeder wel vinden Ga maar aan je werk De jongen wierp nog een langen blik op Ger trude, toen vloog hij terug den tuin in. waar hij in groote ontsteltenis zoo luid mogelijk riep z/Er is een wonder gebeurd, mijnheer is gezond geworden De Zandgravin heeft mijnheer ge zond gemaakt Mijnheer Von Knee hoorde het en keerde zich langzaam om. Allen waren van hun werk ge- loopen, tuinjongens, knechts en meiden, en ze lachten vroolijk en knikten. De invalide knikte eveueens en wilde ook lachen, maar hij kon niet. Hij keerde het gelaat van hen af en weende. Zij verheugden zich alien slechts op een gelaat in huis was angstte lezen. Vrouw Siemens stond Op last van de Nederlandsche bisschdppen worden in alle parochien des lands comite's op- gericht, ten doel hebbende het bijeenbrengen van gelden, benoodigd voor de stichting der Katholieke Universiteit. TER NEUZEN, 5 October 1906. Door het bestuur der afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging //Schuttevaer" is op verzonden adressen bericht ontvangen a. van den Inspecteur van het Loodswezen te Vlissingen dat op het wrak van het stoomschip Maggi Macnair, des nachts gedektdoor een rooden sektor in het licht van Ter Neuzen, een wrakton zal worden gelegd. b. Van het gemeentebestuur van Waarde dat, na ingewonnen adres van het polder- bestuur, niet kan voldaan worden aan het ver- zoek. om aan schepen welke in de haven aldaar geladen hebben, te vergunnen in de havengeul af te halen. Jl. Woensdagavond had alhier in het Ver- eenigingsgebouw in de Donze-Visserstraat het toelatingsexamen plaats voor de le klasse van het ambachts-, reken- en teekenonderwijs dat van wege //De Vereenigde Handwerkslieden" te Ter Neuzen gegeven wordt. Dit exarnen had plaats in tegenwoordigheid van het bestuur der Vereeniging en van de corn- missie van toezicht op het onderwijs. Voor dit toelatings-examen hadden zich aangemeld 10 leerlingen die alien zijn geslaagd. Ze zijn in alphabetische orde C. van der Bent, E. Bannier, J. Cense, J. B. Dhaeze, F.Dhaeze, A. van der Hooft, M. Kaan, C. Klaassen, J. Renskens en P. van Vijven. Totaal zijn voor den op a. s. Maandag aan te vangen cursus ingeschreven 45 leerlingen, waaronder 2 uit de gemeente Zaamslag en een uit de gemeente Hoek. Het onderwijs wordt gegeven door 4 onderwijzers. Door den voogdijraad te Middelburg zijn als agenten van dien Raad aangewezen in Zeeuwsch-Vlaanderen de volgende heeren in de voor hun naam genoemde gemeenten Oostburg G. L. P. van Ham, hoofd o. 1. school Waterlandkerkje^ C. J. Neeteson, hoofd o. 1. schoolIJzendijke P. J. Roosendaal, hoofd o. 1. school, Oranjepolder Biervliet J. Roda, hoofd o. 1. school voor wijken BCD. en P. Verhage, hoofd o. 1. school voor wijken A E F G Hoofd- plaat J. v. d. Harst, hoofd o. 1. schoolSchoon- dijke P. Barentsen, hoofd o. 1. schoolSluis G. den Toom, hoofd o. 1. schoolBreskens A. T. Wisse, hoofd o. 1. school; Groede J. K. Crucq. hoofd o. 1. schoolNieuwvliet C. Kole, hoofd o. 1. schoolZuidzande F. H. van Vessem, ge- meente-secretaris Cadzand J. de Meijer, hoofd o 1. schoolRetranchement A. A. Mol, hoofd o. 1. schoolAardenburg S. W. Weisfelt. gem. secretaris Eede C. C. Nagel, hoofd o. 1. school St. Kruis L. de Bruyne, wethouder. VerderTer Neuzen H. J. Vooren, F. van Dixhoorn, I. de Groot, hoofden o. 1. school, H. Koelmans, hoofd Chr. school, J. C. Jansen, hoofd Chr. school te Driewegen en J. Risseeuw, hoofd o. 1. school A. Coumou, hoofd Chr. school te Sluiskil Hoek J. M. Dregmans, gemeente- secretaris Philippine A. Voeten,gemeente-secre- tarisSas van Gent A. P. M. de Lauwere, hoofd o. 1. school Westdorpe P. J. Boumans, hoofd o. 1. schoolAxel P. van Vessem, ambte- naar ter gemeente secretarie Zaamslag J. Kosten, nog meer gebukt dan anders voor den haard telkens streek ze met de magere hand langs haar haar en mompelde met bevende lippen z/Wat zal er nu van hem worden Op dienzelfden tijd draafden de flinke paar- den van Thorbeeken naar de stad. Hij wilde nog dezen dag met Hinze een samenkomst heb ben te Hamburg. Van het uitstapje van den invalide vernam hij evenmin iets, als van den veranderden toestar.d in het heerenhuis. HOOFDSTUK VII. Laat op den middag van den volgenden dag stonden de beide jonge meisjes voor de huisdeur en keken de laan langs. Daar kwam het bekende rijtuig van mejuffrouw Moller den straatweg af en reed het plein van het huis op. Christiaan Moller mende zelf; met de donkerkleurige parasol in de hand zat zijn moeder naast hem. Toen het rijtuig bij de meisjes stil hield, trad Gertrude naar voren en was zoo vriendelijk de juffrouw te helpen uitstappen. De kleine dame was daarbij zeer spraakzaam. z/Hoe gaat het met je papa, Frauke Frauke's gelaat straalde van vreugde, terwijl zij antwoordde „Tante Tante Hi] is met ons naar den bouwval geweest z/Frauke Kind riep de juffrouw verheugd uit. //Is het waar En Gertrude herhaalde malen de hand drukkende, zeide zij tot deze z/Dat hebt gij weten gedaan te krijgen z/Weet Hinze, dat mijnheer Von Knee de kamer verlaten heeft //Die heeft er zelfs geen zwak vermoeden van hoofd bijzondere school en J. P. Geelhoedt, gemeente-ontvanger. Hulst A. J. d'Haens, onderwijzer o. 1. school Clinge P. Eggermont, hoofd o. 1. voor Clinge en KapellebrugE. J van Wesemael, hoofd o. 1. school te Nieuw Namen, omvattende de polders Groot en Nieuw Kieldrecht, Louisa, Saf- tingen, Prosper en Koningin EmmaGraauw W. J. Dalmijn, onderwijzerHontenisse J. Adriaanse, hoofd o. 1. te Lamsweerde voor het Zuieelijk deelOssenisse J. C. P. Kokkeel, hoofd o. 1. schoolHengstdijk A. van Gijsel, veldwachterBoschkappelle H. R. J. Claeijs, gemeente-secretaris Stoppeldijk G. J. Casten- miller, hoofd o. 1. schoolen J. A. Claessens, onderwijzerSt. Jansteen W. C. Imandt, hoofd o. 1. schoolKoewacht J. de Theijl, onderwij zer Zuiddorpe H. R. Karstel, hoofd o. 1. school en J. Lypens, onderwijzer o. 1. schoolen Overslag A. P. J. de Blieck, secretaris-ontvanger. Woensdag jl. werd in het Schuttershof te Middelburg de tweede jaarvergadering gehou den van deVereeniging tot Christelijke verzor- ging van Krankzinnigen in Zeeland." Tegenwoordig waren 69 afgevaardigden van afdeelingen, 5 afgevaardigden van corporation en 15 leden van het bestuur. Na een ten 10 ure aangevangen bidstond, waarbij de heer Drost van Wemeldinge en Dr. Wagenaar van Middelburg voorgingen, gaf het jaarverslag uitvoerig mededeeling van de ervarin- gen opgedaam bij het- zoeken naar terrein en van de reden, die tot de keuze van de plaats van vestiging voor de toekomst hadden geleid. De penningmeester deelde mede dat het aantal leden ultimo 1905 2031 bedroeg en het aantal begunstigers 256, terwijl de contribution 4538 hadden bedragen en het saldo in kas f 4472 was. In de bestuurs-vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. Loois te Vlissingen werd gekozen de heer J. L. van Voorthuysen te Domburg. De vergadering bekrachtigde de financieele actie, door aankoop van terrein noodig geworden, en sprak over de plannen voor de toekomst. Met dankzegging voor de hartelijke samen- werking en voor de bezielende eenstemmigheid eindigde dit samenzijn met eenige woorden van den heer De Ligt. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees- ter van Biervliet de heer P. W. Maarleveld, secretaris dier gemeente. -Te Nieuwvliet gooide een jongen met een knuppel naar eene koe, maar trof een vriendje in het oog. De getroffene is naar Utrecht vervoerd en moet misschien het oog missen. Hengstdijk. Tot groot genoegen van zeer vele oiiders is hier eene bewaarschool opgericht, die gehouden wordt door mej. J. Steyaert, aan wie met voile vertrouwen de kleintjes gedurende eenige ureD per dag zullen worden toevertrouwd. Stoppeldijk. Het actief bestuur van onzen Boerenbond, dat voor twee jaren een maaimachine kocht, die reeds zeer veel nut deed, heeft nu ten gebruike zijner leden een aardappelrooi- machine aangeschaft. Beide machines zijn voor een geringe vergoeding door de leden te ge bruiken en worden door iemand bediend, die er goed mede op de hoogte is. Ook op ander ge- bied is het bestuur ijverig werkzaam. Door goede regeling nemen de leden telken male voor eene belangrijke hoeveelheid deel aan de aanbestedingen door de aankoopcommissie van Sedert gisteren is hij op reis en morgen komt hi) terug z/Wat zal hij er van schrikkensprak de dame met een knik, die hare voldoening moest uitdrukken, terwijl zij in haar ruischende zwart zij den japon met kleine stapjes zich naar de kamer van den heer Von Knee begaf. Frauke bleef in het voorportaal. Waarom Hij Christiaan Moller moest hier langs komen, elk oogenblik kon hij verschijnen. Daar zij altijd iets te doen moest hebben, ving zij de jonge kat, die op de trapleuning zat en haar beeld zag afgespiegeld op den geel koperen bal aan het eind van de leuning. Vervolgens riep zij haar gladharigen vriend Bob, die slaperig in de open huisdeur lag. Daarbuiten klonken de voetstappen van een manFrauke hoorde ze echter niet, doordat ze Bob riep. Knorrig stond het dier op en kwam bij de trap, op de onderste trede, waarvan zijn vriendin hem met een heel onschuldig gelaat afwachtte terwijl ze de poes in haar schoot hield. Het beest had echter geen reden om zijn vriendin voor zoo onschuldig te houden, want wip werpt Frauke de kat naar hem toe, en daar zit die op Bobs rug. Zij blaast en krabt, haar rug is gekromd, de haren staan overeind zij is bang er af te springen, terwijl Bob draait en keert en rondloopt en eindelijk stilstaat en begint te huilen. De angst der kat wordt grooter, zij blaast nog erger, de bond laat de tanden zien. Frauke vertrekt geen spier van haar gelaat zij lacht nooit luid. den R. K. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. Sas van Gent, 5 Oct. Tijdens het onweder dat heden boven deze gemeente woedde sloeg de bliksem in een schuurtje van F. Bockstael, buiten de kom dezer gemeente. Het schuurtje was spoedig door het vuur verteerd en toen de brandweer ter plaatse kwam. kon deze zich slechts bepalen tot het blusschen der smeulende overblijfselen, die daartoe werden uiteengehaald. In het schuurtje verbrandden ook nog 2 wagens. Door den Nederlandschen Boerenbond zijn aan de Provinciale bonden en ook aan de af deelingen van den R.-K. Boerenbond Z.-A 1. O.-D. exemplaren verzonden van het door het bestuur van den N.-B. overgenomen rapport eener commissie uit zijn midden betreffende het ontwerp landbouwongevallenwet, en de voor- deeligste wijze. om aan de door dit ontwerp in uitzicht gestelde verpliehtingen te voldoen. Het doel van dit rapport is, dat de provin ciale boerenbonden op eene latere vergadering van het bestuur van den N.-B. door een spe- ciaal mandaat aan hunne afgevaardigden mede te geven zullen doen blijken, of zij met de denkbeelden van den N.-B. in dezen medegaan en tot samenwerking met den N.-B. in dezen geneigd zijn. Door het bestuur van den N.-B. is tevens eene commissie van ad vies gevormd, waartoe de provinciale bonden zich kunnen wenden be- trekkelijk deze zaak, bij v. het ontwerpen van statuten eener omslagvereeniging. Woensdagmorgen is er in de Oranjesluizen bij Schellingwoude een treurig ongeluk gebeurd. Het aakschip Generaal de Wet was uit de Zuider zee binnengevallen, en zou in verband met een opstopping van schepen door het stoom schip Frisia, dat tegelijk binnenkwam, het IJ op worden gesleept. Bij het stijfzetten van den sleeptros sloeg den kaus van den tros tegen het 12jarig zoontje van schipper Kuperus, van de Generaal de Wet, aan, met het gevolg dat hem een enkel gebroken werd. Nadat dokter Baarslag van Schellingwoude de eerste genees- kundige hulp had verleend, werd de jongen naar Amsterdam vervoerd, om daar in het Binnen- gasthuis ter verpleging te worden opgenomen. Een ernstig ongeluk, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen, had Maandag te Sittard plaats. Sedert eenige weken was men druk bezig met de verbouwing der voormalige bier- brouwerij van de firma Thissen, uit welk gebouw het nieuwe St. Josefs-College zou verrijzen. Men was reeds zoo ver met de werkzaamheden gevorderd, dat men hoopte met den 16en dezer maand met de lessen te kunnen beginnen, doch, of de oude muren niet tegen het uitkappen van deuren en vensters bestand waren en het geheel niet goed ondersteund was, men weet het niet, eensklaps stortte het heele gebouw met donderend geraas in elkander. Yier werklieden werden met verschiilende kwets- uren uit het puin te voorschijn gehaald en in een naburig huis binnengedragen, waar zij door Dr. Joosten werden verbonden. Aanvankelijk meende men, dat nog meer werklieden onder de massa steen en hout bedolven zouden zjjn, hetgeen echter gelukkig niet zoo bleek te zijn. Daar de schafttijd nog niet verstreken was, waren de meeste arbeiders nog buiten het gebouw. Naar men verzekerde, verkeert geen der gekwetsten in levensgevaar. De vereeniging Neptunus te Oudeschild heeft besloten, in Maart den gedenkdag van de geboorte van admiraal De Ruyter feestelijk te vieren. Deze feestviering zal plaats hebben in De Zeven Provincien, aldus genaamd naar het schip van den grooten vlootvoogd en gebouwd op de plaats, waar voor eenige jaren de her- berg De Zeven Provincien werd gesloopt. In die oude herberg wist men nog het vertrek aan te wijzen, bekend onder de naam De Ruyters- kamer, waar de zeeheld meermalen logeerde als de vloot ter reede van Texel geankerd lag. Daar hoort zij buiten zware voetstappen na- deren. Met een sprong is zij op de been, en tracht de kat van Bob af te trekken, hetgeen haar niet gelukte. Doch zij heeft nog tijd om op de eerste trede der trap te gaan staan en tegen de leuning een schilderachtige houding aan te nemen dat wil zij bijzonder nu doen, omdat zij den nieuwen huisgenoot moet ontvangen en hem wil terugwijzen binnen de perken. die hij zoo gaarne wil overschrijden. Terwijl hij haar zoo ziet staan, die fraaie gestalte, met de korte. wijde mouwen, de kleine voeten van onder den rok te voorschijn komende de haren naar aehter geworpen, straalt zijn gelaat van oprechte, eenigszins beschroomde, vreugde. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5