A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vfaanderen. No. 4900 Donderdag 4 October 1906. HHTDEHWET. Buitenland. 46e Jaargang. FEUILLETGN. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82|. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Telefoon No. 2 5. ADVESTESTUS; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor riken regel meer 0,10. Bij directe opgtaf van driemaal plaatsing derzelfde aavertentie wordt de prjjf slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der mtgav*> 23) De toren stond er echter nog en keek neder in de zandgroeve, in de marsch, op het groote huis van den voormaligen administrateur en op de woeste baren die tegen den dijk sloegen Gertrude von Knee, de laatste uit het geslacht dat hier gewoond had, liet peinzend haar blikken over de marsch dwalen en over het deftige grijze gebouw, .dat daarginds stond, omringd door vele schuren en kleine boerenwoningen. Daar had haar grootvader gewoond en ginds, waar de baren rolden, da'ar had graaf Hans met den wilgenstok in de hand gestaan als een vluchteling, als iemand zonder vaderland en van de boot had hij nog naar den toren opgezien. tfMaar oom hoe kwam de geheele bezitting behalve de bouwval in handen van Thorbeeken, den administrateur z/Je grootvader verkocht hem de bezitting voor twintig duizend thaler het land was in dien tijd spotgoedkoop. Nu is het tienmaal zooveel waard." z/Maar hoe kwam de administrateur in dien TER NEUZEN, 3 October 1906. Door den Commissaris der Koningin zijn herbenoemd tot zetters der Rijks directe belastin- gen te Ter Neuzen, voor het tijdvak 1907—1910, de aftredende heeren C. van der Hooft en D. J. Dees. De heer A. de Mooij A. Cz., tijd. adjunct- ingenieur bij de kauaalwerken te Ter Neuzen, is benoemd tot aspirant-ingeniear van den water- staat in Indie. Bestemd tot opzichter van den waterstaat 3e klasse in Indie de heer A. Fermout te Sluiskil. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Oud-Gerelormeerde gemeente te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar Middelburg bedankt. In ons vorig nummer is abusief vermeld dat wegens het moedwillig verwonden van den hond van zijn buurman proces-verbaal is opge- maakt tegen den landbouwer De B. Dit moet zijn A. de F. Deze schrijft ons verder Niet tegen De B. doch tegen De F. is, niet door de marechaussee, doch door den brigadier, (niet door den brigade-commandant), proces-ver baal opgemaakt. Jammer dat het heldhaftig(?) optreden van den brigadier, nabij Driewegen, tegen De F. ook niet is vermeld. Dit muisje zal wellicht een staartje krijgen. Wellicht zal de justitie tot oordeelvelling meer bevoegd zijn." Heden werd alhier in het //Hotel de Commerce" door den notaris Yan der Moer ten verzoeke van den onherroepelijk gemach- tigden hypotheeairen crediteur in het openbaar geveildeen woonhuis met toebehooren en grond, aan de Klaassenstraat te Ter Neuzen, groot 76 centiaren. Hiervan werd kooper de heer B. P. de Boij voor 950. Aan den Baandijk alhier kregen twee negenjarige jongens ruzie. Het gevolg was, tijd van armoede in het bezit van zulk een groote som geld De invalids haalde de schouders op. ,/Dat blijft een raadsel; maar ik heb met eigen oogeu den koopbrief gezien, en je groot vader heeft, zooals hij eigenhandig schrijft, de twintig duizend taler in baar geld uitbetaald gekregen." Gertrude trad naar het Romeinsche boogven- ster en keek in de diepte. Daar stonden om- streeks veertig wagenshet rinkelen van kettingen het knallen der zweepen en verwarde uitroepen troffen haar oor. Zij was bleek geworden. Plotseling scheen het, of zij bemerkt werd, en juist wilde zij zich terugtrekken, toen ruwe woorden als van een beschonken man haar in de ooren klonken op datzelfde oogenblik her- kende zij Thorbeeken, die riep z/Het is gevaarlijk daar boven, zandgravin Binnen korten tijd stort alles naar beneden, in de diepte". Gertrude ging van het venster weg en keek haar oom met vlammende oogen aan. //Hoort ge, oom, dat waagt hij En zij herhaalde de beleedigende woorden. //Ik heb het altijd gezegd", zei Yoss toornig, z/hij zal niet rusten, voordat de toren in het Witte Knee ligt". Met beklemd hart nam het gezelschap zwij- !at dezen elkaar met de klomp begonnen te bewerken. De vader van een hunner, zekere A. B., zag den vijand van &in zoon de vlucht uemen, en hij aqktervolgde a®en om zjjn zoon te wreken. Dat wfejten zal I'oor hem fthg ge- volgen hebben daar de justitie niet toestaat dat men zijn eigen rechter is. Bij besluit van den Commisaris der Konin gin in Zeeland zijn benoemd tf>t zetters voor 's Rijks-directe beiastinghjj vbor de*j^ren 1907 1910 voor de gemeente "Znain'slag. de heJsren Willem de Klerk Jr. en Wiuelai, de Mirk Yoor toelating ate de bijzondere school te Zaamslag, waarvan tot hoofd benoemd is de heer Brouwer te Goes, hebben zich een veertig- tal leerlingen aangemeld. Tot deskuudigen voor het doen van her- schattingen der onzuivere opbrengst van de grondeu, gelegen in het calamiteuze waterschap Walzoorden, dat zoo groote schade geleden heeft door de overstrooming van 12 Maart, zijn be noemd de heeren C. van Esbroek, burgemeester van Hengstdijk, door den Dijkraad, P. Moes, lid der Prov. Staten te Ter Neuzen, door Ge- deputeerde Staten en C. M. Nijsten, particulier. te 's Heerenhoek, door de arrondissements-recht- bank te Middelburg. Toen er indertijd ernstig sprake van was dat de R. K. Boerenbond van OostelijkZeeuwsch- Vlaanderen zich bij den Ned. Chr. Boerenbond zou aansluiten, bleek, dat dit de statuten van iaatstgenoemden bond niet toelieten. Deze zijn nu zoodanig gewijzigd, dat toetreding mogeLijk is en is het te verwachten, dat op de volgende algemeene vergadering van den Boerenbond van O. Z.-Yl. die circa 1000 leden telt, tot aansluiting zal besloten worden. Door het hoofdbestuur van den R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Breda is aan de lesgevers der cursussen voor de hoofdacte te Hulst en Bergen op Zoom kennis gegeven, dat die cursussen voor een jaar geschorst zijn wegens gebrek aan deelname. De cursisten te Hulst hebben het plan zonder subsidie van bovengenoemden bond een nieuwen cursus te openen. Onder algemeene belangstelling van de ingezetenen vierde Maandag de heer F. J. H. Bevin zijn veertigjarig jubileum als secretaris der gemeente IJzendijke. Bij het binnentreden der secretarie vond hij een toepasselijk vers. Om elf uur werd hij namens de raadsleden bij monde van den bur gemeester Neeteson hartelijk geluk gewenscht. Het muziekgezelschap had hem gaarne eene serenade gebracht, maar hiervoor heeft de jubilaris bedankt. Sluiskil. Dinsdagavond jl. zou de zoon van den landbouwer J. Dekker alhier op het land gend den terugtocht aan alle lust tot verdere onderzoekingen van den bouwval ware geweken. Voss trok met een harden slag de deur in het slot. Toen zij van het duin afgedaald en aan het kruispunt van de laan en den straatweg waren gekomen, keek Frauke nieuwsgierig den straat weg langs. z/Ik wou zoo gaarne, dat iemand ons zag", zei ze. In de bocht van den straatweg kwamen ver- scheidene daglooners uit Westdorf aanstappen. Zij hadden zeisen en houweelen op den rug. Onder hen was de oude Nutteiman, die zijn leven lang bij Thorbeeken of op de akkers van het heerenhuis had gewerkt. z/Wel, wel, hoe is het mogelijk, mijnheer riep de oude, toen hij Von Knee herkende. z/U ziet er wezenlijk goed uit, mijnheer //Ik geloof, dat ik weer beter wordt. Nut teiman z/Kijk die rogge eens, mijnheer, die staat er niet slecht bij. De haver is wat dun, daar moet mest bij. U moet ook eens heterfrond- gaan om te zien, waar de mest ligt, en of de knechts aan het werk zijn en of de paar- den glad zijn. U moet eens overal naar kijken het is zeer noodig, mijnheer De invalide gevoelde zich een beetje flinker uitspannen. Eensklaps gingen de paarden op hoi en renden tot den dam voort, waar zij tot staan werden gebracht. Even wel had dit op hoi ga^n noodlottige gevolgen. De zoon nl. brak daarbij zijn been en net paard liep er nog al wat kwetsuren bij op. Sas vau Gent, 2 Oct. Naar wij vernemen is heden het dagelijksch bestuur der Coopera- tieve Suikerfabriek alhier naar Hannover ver- trokken om aldaar na te gaan de wijze, waarop de pulp gedroogd wordt; het schijnt de be- doeling te zijn ook aan de cooperatieve fabriek een drogings-appavaat voor de pulp op te stellen, waardoor eene beduidende besparing zal ver- kregen worden op de vervoerprijzen der pulp, hetgeen aan de verkoopprijzen zal ten goede komen. Walsoorden, 3 Oct. Heden werd alhier in het logement van den heer J. F. Adriaansens door het bestuur van het calamiteuze water schap Walsoorden aanbesteed het maken van metselwerken, keermuren, samen lang 168,7 M.. met bijbehoorende werken, aan de waterkeering van bovengenoemd calamiteuze waterschap. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Cambeen te Hontenisse, voor f 3500 J. van der Yelden te Ter Neuzen, voor f 3350 C. H. Wisse te Zaamslag, voor 3218 H. de Kluiver te Sliedrecht voor 3193J. N. van Gijsel en H. B. Realing te Hulst. voor 3192J. van de Velde te Zaamslag, voor f 3180; H. A. de Mette en P. F. Vnet. te Hontentsse, voor f 3160 A. Tholens Dz. te Ter Neuzen, voor f 3140 W. P. Nieuwelink en H. van der Yelden te Ter Neuzen, voor 2985 J. de Jonge te Middelburg, voor 2950A. Goedemond te Hansweert, voor 2900 M. Alewijn te Waarde, voor 2896 H. J. Keulemans te Middelburg, voor 2875 C. L. Everaert te St. Jansteen, voor 2850 H. Jansen Jz. te Middelburg, voor 2828 en J. L. de Troije te Middelburg, voor 2810. Eede. Volgens het N. v. d. D. zouden twee jongelingen per rijwiel een pleziertochtje maken door een gedeelte van Belgie. Zondagmorgen van de vorige week waren zij te Ostende en wilde daar naar de kerk gaan. Zij kwamen voorbij een groot gebouw, dat zij voor een kerk aanzagen. Toen zij binnenkwa- men, vonden zij de ruimte geheel ledig. Geen wonder, want het was geen kerk, maar een gevangenis De cipier kwam te voorschijn en vroeg wat zij hier kwamen doen, waarop zij hun verlangen te kennen gaven om de mis bij te wonen. De cipier, die meende met twee grappenmakers te doen te hebben, ging hun voor, deed een deur open, liet hen binnentreden, en flap ging de deur en de twee jongens zaten gevangen Den geheelen dag en den daaropvolgenden nacht werden zij opgesloten gehouden. Eerst den volgenden morgen werden zij weder vrijge- laten. De lust voor hun verderen fietstocht was echter verdwenen. Ylissingen. Naar wij vernemen is de stoom- tram VlissingenMiddelburg overgegaan aan de Rotterdamsche Tramweg-maatschappij. dan gewoonlijkdie eenvoudige, practische woorden deden hem goed, en daarbij kwam het bewustzijn, dat hij in den kring van eerlijke eenvoudige menschen was. z/Nu" zei hij ;,ik zai komen, Nutteiman ik zal eens gaan kijken. Hoe gaat het dan anders met Hinze Nutteiman haalde de schouders op, zoodat het haardijzer hard tegen de zeis sloeg. ,/Ik zal slechts een ding zeggen. Onze lieve Heer heeft de menschen geschapen en ook katuilen een grooten hoop katuilen En een daarvan nu, dat kan ik wel zeg gen die is in den afgeloopen nacht naar Hamburg gevlogen. En nu wil Thorbeeken ook naar Hamburg, dezen avond nog." Gertrude voelde, hoe den arm van den inva lide zenuwachtig trok. (Wordt vervolgd). KI ZiESSCH K COCRAST. Hit blad veisckljnt Ulaandag-, WiiRu.dHK- en Veijtegavonil, nllgeton^erd op yeesidagen, bij lie Kir IN h J!. VAM UK KAiilUK tci We* teiieeii. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet up artikel 8 der Hinderwet, el o e ii te weteni dat vergunning is verieend aan ADRIAAN ABRAHAM EEKMAN, winkelier te Ter Neuzen en zijne rechtver- krijgenden, tot het oprichten eener bewaarplaats van petroleum op een gedeelte van liet perceel plaatseiijk geinerkt 7 en gelegeu aan denSchoolweg, kadastraal sectie C 1206. Ter Neuzen, 1 October 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J D1ELEMAN, Secretaris. Terwijl men in Europa althans praat over ontwapening, al doet men er ook nog weinig aan, gaat Japan voort met zich toe te rusten. Er worden teikens nieuwe divisies gevormd en nieuwe oorlogsschepen worden op stapel gezet. Nu heeft de Minister van Marine aan het par- lement een krediet gevraagd van 324 miilioen gulden, te verdeelen over het tijdvak van nu tot 1913. En dit krediet zal bijna uitsluitend besteed worden aan het bouwen van scbepen en het versterken van oorlogshavens. Tegen wie die Japansche wapeningen eigenlijk gericht zullen zijn Toch niet tegen Rusland Dat rijk kan ter zee de eerste 25 jaren niet meer meetellen, omdat het z'n beste schepeu in den Japarischen oorlog verloren heeft, al wil het nu ook, door enkele schepeu eeu bezoek aan Engeland te lateu brengen toonen, dat het nog wel iets over heeft. Bovendien is het zoo gedesorganiseerd, dat het ook te land vooreerst geeu kiacht kan ontwik- keien. En de reorganisatie van het Russische rijk gaat op zoo'u vreemde manier, dat het nog wel een tijdje duren kan. Ook Stolypiu schijnt het vooral te zoeken in onderdrukking, en het is dan ook geen wonder, dat hij ook de reorganisatie van de politie ter hand genomen heeft. Maar het helpt nog niet veel. De onveiligheid op straat neemt in Moskou en Petersburg verbazend toe. En te Riga moet al een militaire dictatuur ingesteld worden om den toestand te kunnen beheerschen. Evenmin als tegen Rusland kan men aannemen, dat Japan zich tegen China wapent. De verhouding tusschen die twee is wel niet zoo bijzonder, maar de onmacht van China maakt een wapening overbodig. Het kan een zuur gezicht zetten maar moet verder doen wat Japan gnedvindt. Zoo gaat het nu ook met de teruggaaf van Nioetsjwang. De Chineezen willen alleen onvoorwaar- delijke teruggaaf en zeggen, datzij hetanders heelemaal niet hebben willen. De voorwaarden van Japan kunnen zij niet aannemen en Japan dwingen tot teruggaaf evenmin. Misschien zai Japan het dus wel houden en is de wensch daarnaar ook de oorzaak van het stellen der voorwaarden. Het gaat den meesten staten nu eenmaal niet gemakkelijk af om iets, dat ze eenmaal bezitten, terug te geveri. Zoo zal het misschien Amerika ten opzichte van Cuba ook wel gaan. Het heeft heteiland nu tijdelijk bezet om de rust te herstellen, maar het publiek in de Vereenigde Staten schijnt zich met de gedachte aan een inlijving reeds vertrouwd te hebben gemaakt. En de groote vloot, die naar de Cubaansche wateren gedirigeerd en het groote leger, dat in ge- reedheid wordt gebracht men spreekt er van, dat de eerste 6000 man slechts de voorhoede zullen vormen van een leger van 25,000 doen wel vermoeden, dat de Unie niet van plan is, dadelijk weer op te stappen, als ze zich eenmaal op Cuba zal hebben ingericht. De meening, dat het Noord-Amerika niet om Cuba's vrij- heid te doen was, toen het de Cubanen tegen Spauje te hnlp kwam, zou dan toch nog gelijk krijgen. En de Spanjaarden zullen zeker hun verontwaardiging over die floor niets gerechtvaardigde Amerikaunsche tusschen- komst nog eens opnieuw voelen opvlainmen. Maar in Spanje was men zich zeker al zoo lang be- wust, dat Cuba toch te eeniger tijd verloren zou gaan, dat men zich misschien over die zaak al heeft heen ge zet. Nieuwe zorgen in eigen land kunnen zeker de aandacht genoeg in beslag genomen hebben om de Cubaansche geschiedenis spoediger te doen vergeten, want die zorgen zijn er niet van de lucht. Men zoekt nog altijd een regeling van de betrekkingeu met het Vatikaan en schijnt wel geneigd daarbij wat toe te geven. Verder is de binnenlandsche toestand in veel opzichten treurig. Een deputatie van Castilliaansche landbouwers is bij den Koning over den slecbten toestand komen klagen. En zij verwachtte blijkbaar het heil van beschermiug, en verzocht den Koning zijn invloed bij de regeering aan te wenden om eeu verbod van invoer van vreemd graan te verkrijgen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1