fi A I y e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4899 Binnenland. 1ST IWABI SEWETBH. Dinsdaa: 2 October 1906. 46p .taargang. FEUILLETOK. ABONNEMENT: Voor A fi V E B T E N T 1 1 K Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82±. Men abonueert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Telefoon No. 2 5. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag dei- uitgav*> Y&n 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjja slechts tweemaal berekend. Grootere letters warden near plaatsruimte berekend. Uit Batavia wordt geseind dat de Radja van Tabanan en zijn zoon zelfmoord pleegden, waarschijnlijk om het besluit tot hunne verban- ning naar Lombok. Door het muziekkorps der dd. schutterij te Middelburg werd Vrijdagavond een serenade met fakkellicht gebracht aan den Commissaris der Koningin, den heer Mr. H. J. Dijckmeester. Het voornemen daartoe bestond reeds lang, maar kon niet ten uitvoer worden gebracht alvorens de heer Dijckmeester met zijn familie het ge- restaureerde paleis in de Abdij had betrokken. De bisschoppen van de vijf.Nederlandsche bisdommen, met den aartsbisschop van Utrecht aan het hoofd, hebben een schrijven gericht tot het episcopaat van Frankrijk, waarin zij o. a. zeggen, dat zij de verwachting koesteren, dat de katholieken van Frankrijk de geestelijkheid zullen stichten door hun algeheele toe wij ding aan de gedragslijn, welke de H. stoel heeft aan- ggjgeyen in de jongste Pausclijke encycliek. —r 'Het hoofdbestuur der schippersvereeniging jSchuttevaer" heeft o. m. een adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met verzoek middelen te willen beramen, welke in de regeling der stemuitbrenging zoodanige verbetering teweeg kunnen brengen, dat de schipperij, ook al vertoeft zij met haar vaar- tuigen op "TeWhlifstand van het district, waarin zij gedomicilieerd is, toch de gelegenheid heeft, om, zonder groote kosten of ernstig tijdverlies, van haar kiesbevoegdheid gebruik te maken. Over de geheele lengte van den Hollare- polder tot den polder Dalem onder Tholen zijn thans de zeedijken verzwaard daardoor is voor den eersten tijd ook de etting verloren, terwijl ook de schorren zoo zijn geroofd, dat ze voor beweiding in een reeks van jaren ongeschikt zijn. Waar en zeedijken en schorren met schapen worden beweid en in den laatsten tijd de schapen- en wolhandel goede resultaten geven, geeft dit voor de huurders der etting een schadepost van beteekenis. TER NEUZEN, 1 October 1906. Benoemd tot tijd. adj.-ingenieur bij de kanaal- werken alhier, de heer J. de Brey, laatst bij de Gesellschaft Schuikert Co. te Tiflis. In plaats van den heer F. Yerlinde, die na 42 jaren dienst als lichtwachter alhier eervol ontslag verkreeg, is met ingang van 1 Oct. be noemd de heer J. Jonkman, sloeproeier bij het Nederl. loodswezen alhier. Door een hoog Romeinsch boogvenster, dat bijna even hoog en breed was als de zaal, stroomde het heldere, warme zonlicht naar binnen en verlichtte den schoon bewerkten steenen vloer, de oude wapenschilden, die in de zijmnren uitgehouwen waren, op de leuningen aan beide zijden der steenen banken. Bevende van blijde ontroering, stond Gertrude daar en keek met schitterende oogen naar het fraaie uitzicht, omlijst door den steenen boog, welke het omsloot als eene hoogst smaakvolle lijst. Boven op het duin, wel honderd vijftig voet boven de zee, had het machtige geslacht, dat eenmaal hier huisde, zich eene woning gebouwd. En de naam Die was ook spoedig gevonden. Zij noemden zich graven Yon Kneewant in den omtrek heette het groote duin toen reeds gelijk nog heden ten dage ,/het Witte Knee". Waarom? Wel, de duinenrij, door de zee in vroegere tijden langs de kust opgeworpen, vormde bij den duintop, waar de burcht op stond, een stompen hoek, die in vorm overeen- kwam met de gebogen knie van een mensch. Wegens de witte plekken, door de zee in de Zaterdag werd alhier in het cafe van den heer J. Schepens door den bouwkundige J. Scheele aanbesteed het verbouwen van het win- kelhuis, staande in de Noordstraat, gemerkt no. 24: lliervoor werd ingeschreven door de heeren I. P. Casteleijn voor 691, H. Kaijser voor f 556 en J. Kolijn voor 553. De vorige week is door de marechaussee alhier proces-verbaal opgemaakt tegen den land- bouwer De B., in den Oud-Zevenaarpolder, ter zake dat deze een hond van zijn buurman moed- willig door een geweerschot heeft verwond. Zaterdagmorgen kwamen twee arbeiders van den landbouwer J. de Kraker onder de gemeente Axel, elk met een wagen waarvoor een paard gespannen, naar Ter Neuzen. Op den Molendijk geraakte het paard van den voor- rijdenden wagen op hoi en geraakte, nadat deze door het slaan en schokken voor een groot deel vernield was, los van den wag;en. Het dier holde den provincialen weg op, in de richting naar Ter Neuzen en wierp even voorbij de Moffenschans den kantonnier J. Dieleman, die ook op weg was naar Ter Neuzen, op den kruiwagen van den naast hem loopenden groentenkoopman Den H., waardoor D. verschil- lende schrammen aan een been en aan den scbouder bekwam. Hij gevoelde ook aanmerkelijk pijn op verschillende deelen van zijn lichaam. Het paard holde door en liep op de hofstede van den land bouwer P. Dekker, alwaar het is opgevangen. D., die ofschoon zeer ontsteld door den schrik, zich te voet naar huis kon begeven, verrichtte heden reeds weer zijne werkzaamheden. Overzicht der telefoongesprekken over de maand September 1906, aan het Rijkstelefoon- kantoor te Ter Neuzen. Binnenland verzonden443 ontvangen168 Lokale gesprekken516 Buitenland verzonden109 ,z ontvangen47 1283 Transit binnenland277 h buitenland63 1623 Bij het eindexamen aan de staatstuinbouw- school te Gent is geslaagd de heer W. J. J. Karstel te Zuiddorpe. Yolgens mededeeling van den Inspecteur van het Loodswezen is op 1 Oct. het witte vas te. licht van Nieuw-Neuzenpolder (verklikker) gebluscht en op 50 M. ZW. daarvan een bovenste laag heide geslagen, werd die plek i/Witte Knee" genoemd. En dit bijvoegde woord //witte" kreeg in den loop der tijden gedurig meer reden van bestaan. Toen namelijk de menschen begonnen de vochtige kleigronden der marsch door lange dijken tegen de zee te beschermen, slooten groeven, wegen aanlegden en de tarwekorrels aan den grond toevertrouwden toen waren de wegen weldra zoo slecht, dat de heeren Von Knee twee sterke paarden voor den wagen moes- ten spannen, wanneer zij in een goede luirn de arbeiders op den akker in de marsch bier gin- gen brengen op heete zomerdagen. Om hierin verbetering te brengen, had men rondgezien naar een materiaal, waarmee men den weg in goeden staat zou kunnen brengen en men was begonnen aan den voet der duinen zand te graven. En sedert dien tijd, verzekerde de oude bevolking der landstreek, was het voort- durend achteruitgegaan met het oude machtige geslacht. De eene wagen was na den anderen aan het duin gekomen en met zand beladen de marsch ingereden en zoo had men de wegen geschik' gemaakt, om te berijden en te beloopen. Overal in de marsch bestonden de wegen, voeten diep den grond in, uit zand, en elk kind dier streek, dat barrevoets er door waadde, wist te vertellen z/Dit is zand van het Witte Knee De vit oast, licht met verduisteringen ontstoken, zicht- baar elke 10 sec. gedurende 5 sec. over de platen van den Springer, door Zuid, tot iu N217"0. lichtbron gas, lichttoestel dioptriek. De hoogte van het licht boven hoogwater bedraagt 11 M., die van den rooden, ijzeren lichtopstand compleet 9 M. het houten, vierkante, grijze lichthuis van het bestaande licht zal spoedig afgebroken worden. Ligging ongeveer51° 21' N.b. en 1° 6',7 W.l. (3<J 46',4 0.1. volgens Greenwich.) Het licht staat niet onder voortdurende be- waking. heeren Von Knee waren echter in hun schik met elke lading zand, die ze zagen wegvoeren want geen lading mocht uit de zandgroeve ver- trekken, voordat de voerman op het slot was gekomen en op de tafel van den slotheer zijn penningen betaald hadvier schellingen voor een wagen met een paard bespannen, zes schel lingen als het voertuig met twee paarden be spannen was. Het gravengeslacht had moeielijke tijden te doorleven. Naast het oude geslacht was eene zijiinie ontstaan de tegenwoordige heeren Von Knee. Die zijiinie had het beste deel der geest- gronden gekregen en den kostelijken Westdor- fer kleipolder, daar de stichter dezer linie (een jongere zoon) de 'Beveling van zijn vader was geweest. Er viel dus niets buit te maken, ook geen vetpostje met weinig arbeid en groote in- komsten en daarom had de vader zijn goederen verdeeld, al deed hij dat dan ook met een bezwaard hart. Dit gebeurde omstreeks hetjaar 1670. Het jonge geslacht, dat zich eenvoudig, //heeren von Knee" noemde, bloeide in het deftige huis, dat het voor zich liet bouwen aan de groote populiereulaande oude stam, die op het slot troonde, was aan het verdorren. En het was graaf Hans, die den grootsten dronk kreeg uit den beker vol familieleed. Het was ten tijde van den vrijheidsoorlog in 1813, toen de lentestormen geheel Duitschland en alle Hulst. Op 8 Dec. a. s. zal het 100 jaar ge- leden zijn, dat de Katholieken van Hulst hun ne parochiekerk van de consistorie te Axel in bezit terug ontvingen. Wordt als blijvende herinnering hieraan eene bijzondere school voor jongens gesticht, menoverweegt nog meer plan- nen ter viering van het eeuwfeest, dat zachtjes aan begint te naderen. Duitsche harten in beroering braehten. Toen had de landsheer een standenvergadering bijeen- geroepen, om als bondgenoot van Napoleon hulp voor den keizer te vragen. De heeren hadden daar niet veel tegen in te brengener werd zoo iets gesproken over de trouwe aanhankelijkheid der ridders, van den dank der steden van bond- genootschappelijke trouw en een enkele had het gewaagd schuchter het Continentaal stelsel te noemen. Toen was graaf Hans von Knee op- gestaan, die daags te voren meerderjarig was gewordeneen jonkman van een en twintig jaar met glinsterende oogen onder het lichtblonde haar. Hij had niet laug gesproken, nauwelijks tien minuten van 's konings oproeping ten strijde en van de geestdrift ginder in Pruisen en hij eindigde met te zeggen, dat hij eene regeering niet kon begrijpen, die eene politiek volgde, waartegen binnen weinige weken geheel Europa zich zou verzetten. Daarover was groote drukte in de vergadering ontstaan en toen had graaf Hans genoeg gehoord om te begrijpen, dat hij hier niet lauger veilig was. Hij had een langdurig onderhoud met zijn admistrateur, Jurgen Thorbeeken en stak vervolgens in de duisteruis van den nacht de Elbe over, om deel te nemen aan den grooten vrijheidsoorlog. En de laatste der zandgraven was niet teruggekeerd. (Wordt vervolgd). mmkcwsbcaaawwaKHttw >sv KWt ■^a»'«wi-''5*iVvVr air •v.-u FER SEUfflSCHE COURAIT. mt hlad veruehijnt n»»ii<l»K-, Woensdag- en Vry*»g»von<l, «lt8e»«aderd Qj. feeitdagen, bij de Mr in* J. VA» »K «e View Het locale net is eerst ongeveer half September in gebruik gesteld. Axel, 29 Sept. Heden werd alhier onder voorzitter- schap van den heer Ph. J. van Dixhoorn eene verga- dering gekoudeu van de afdeeling rAxel" der muat- schappij tot bevordering van lamlbouw en veeteelt in Zeeland. Negen personen waren weer tot de afdeeling toege- treden. Onder de ingekomen stukken bevoud zich een schrijven van de afdeeling Tholen, om adhaesie te betuigen aan haar verzoek aan het hoofdbestuur om een tuinbouw- leeraar voor Zeeland te krijgen. De Voorzitter wees er op dat de tuinbouw zich meer en meer uitbreidt, niet alleen door grond, doch ook door meer cultures. De heer Kaman, die leeraar is voor Noord-Brabaiit en Zeeland kan niet alles alleen rueer doen. Het gebied wordt te groot. Besloten wordt adhaesie te betuigen. Nog was ingekomen een schrijven om aandacht te willen schenken aan het proefveld, dat te Hoek zal worden aangelegd in den Lovenpolder en bestrooid zal worden met een kunstmest, welke bestaat uit salpeterkalk en kalkstikstof en die veel goedkooper is dan chilisal- peter, waarvan he prijs steeds rijzende is. Op het verzoek der afdeeling om alsnog een grootere loorvaartwijdte te krijgen door de brug over het zij- •:naal naar de Axelsche Sassing en verbetering in de op- en afrillen aan de bruggen over het kar.aal van Ter NeuzenSas van Gent, was een schrijven ingekomen dat wat betreft het eerste punt, het te laat is om daarin nog verandering te brengen; wat betreft de op- en afrillen: deze zijn verbeterd. Naar aanleiding van punt 7 der 5 Juni jl. te Sas van Gent gehoudeu rergadering was bericht ontvangen dat het in het Zeeuwsch-Belgisch stamboek ingeschreven paard dezelfde rechten moet betalen als het Belgische paard. Besloten werd aan het hoofdbestuur te verzoeken, te trachten meer subsidie te verkrijgen voor de paarden- fokkerij. Naar aanleiding van punt 5 verzoek om wijziging te verkrijgen in de premiekeuring van paarieu zeide de Voorzitter dat hierin driugend verbetering moet gebracht worden, want het is gebeurd dat de keuring, te 7 uur begonnen om 12 uur nog niet afgeloopen was. Dit is voor de paarden te lang. Men zou door 2 ktu- ringsdagen te bepalen hierin reeds veel verbetering brengen. Ook door b. v. eerst de hengsten, daarna de merrie's enz. te keuren, dus door verschillende uren te bepalen. Ook dit punt wordt goedgekeurd. Wat betreft punt 6, om aan het Hoofdbestuur te ver zoeken uit de subsidie voor het hoefbeslag eene bijdrage te verleenen aan hen die hiervoor in Belgie les willen neuien, werd nog geen definitief besluit genomen daar zich een in Belgie gediplomeerd hoefsmid, zich in ver- binding zal stellen met den heer Voorzitter. Het resultaat der onderhandelingen zal later bekend worden gemaakt. De afdeeling zal verder trachten een van rijkswege in het Nederlandsch en Fransch gesteld formulier van de Belgische regeering te verkrijgen om het meer dan lastige opstellen der formulieren en de willekeur der douanen te ontgaan. De sacharine die steeds meer en meer gebruikt wordt en dus de suiker verdringt heeft steeds voor, dat, daar van geen invoerrechten geheveu worden terwijl op de suiker een zware accijns staai. Ilet zou voor eeu streek als Zeeuwsch-Vlaanderen, die zooveel suikerbieten ver- bouwt van groot belang zijn als ook de sacharine met een invoerrecht werd bezwaard of al thans (lal de accijns op de suiker werd verminderd. De hoofdbestuursvergadering heeft dit punt in hare laatst gehouden vergadering aangehouden. Teneinde gelijkstelling van suiker met sacharine te verkrijgen besluit de afdeeling een verzoeksehrift te zenden aan de RegeeriDg, om de suikeraccijns te ver- minderen of de sacharine met accijns te bezwaren. Voorts wordt besloten een schrijven te richlen aan hel hoofdbestuur der maatschappij, om te trachten van de provincie subsidie te verkrijgen voor de in 1907 te 's Gravenhage te houden tentoonstelling. De bespreking omtrent het houden van een paarden- markt had tot resultaat dat den leden een circulaire zal worden gezonden. De markt zal eventueel worden gehouden een paar dagen voor //potjesmarkt", dit is in het begin van Januari, en een paar dagen voor de »Meimarkt", dit is in het begin van Mei. Ook wordt besloten in 1907 wedstrijden te houden in landbouwwerktuigen. Bij de rondvraag spreekt een der leden de wensche- iijkheid uit, om een verbinding te verkrijgen tusschen Ter Neuzen en Sluiskil aan de Oud-Zevenaarpolder door middel van een pontveer. Alle aanwezigen zouden gaarne zoo'n verbinding tot stand zien gebracht vooral daar het een zeer drukke verkeersweg zou worden van Axel, Zaamslag en daar achter gelegen gemeenten met de dorpen aan de andere zijde van het kanaal. Ook van een pontveer tusschen Sluiskil en Sas van Gent n.l. te Driekwart zou druk gebruik worden gemaakt door de gemeenten VVestdorpe, Koewacht enz. met het vierde district. Aangezien deze verkeerswegen een waar landbouw- belang zouden zijn, wordt besloten te trachten bij de verschillende gemeenten steun t® verkrijgen ook bij de afdeelingen, het Hoofdbestuur en de Provinciale Staten. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Voor dat de vergadering begon werd een brochure aan de aanwezigen gegeven omtrent de viekziekte en hare bestrijding. Onder meer stond hierin vermeld Dat de viekziekte door de inenting met veel succes kan bestreden worden, blijkt duidelijk uit het feu, dat in 1905 van 82313 gezonde varkens, die ingeent werden, slechts 92 dieren overleden. Wanneer men nu weet, dat volgens de statistiek van 1904 in geheel Nederland ruim tienmaa! meer varkens aanwezig zijn, n.l. 861840 stuks, dan zouden naar boven- genoemden maatstaf, wanneer alle gezonde varkens werden ingeent, jaarlijks slechts ongeveer 960 dieren in Nederland aan viekziekte moeten sterven. Inderdaad zou echter dit getal nog geringer zijn, aangezien de bovenbedoelde 82313 stuks ingeent werden in streken, waar de viekziekte gewoonlijk veel slachtolfers maakt. In die streken toch werden n.l. in genoemd jaar ruim 11000 zieke of verdachte dieren aan de behandeliug met serum onderworpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1