1 A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4898 JBekendmaking. Gemengde berichten. Zaterdag 29 September 1906. 46e Jaargang. maken bekend: Landbouwberichtesi. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bjj *lle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVESTEKTILN; Telefoon No. 25. Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor rdken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van drienml plaatsing derzalfde advertenti® wordt de slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertenti^n v6or 3 uren op den dag der uitgavw SEil^STJii BXj-A-ID. Burgemeester en Wethouders van HOEK Gelet op artikel 27 2 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland dat een ontwerp tot ivijzig ing van den H(/{/et' der wegen en voetpaden in deze gemeente van 24 dezer tot en met 24 October3 a. s. ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage ligt en dat binnen dien tijd schriftelijk bez'waren kunnen worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. Hoek, 21 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLFERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. TER NEUZEN, 28 September 1906. Met ingang van 1 October a. s. is de kom- mies 3e klasse bij 's rijks belastingen J. W. A. Rademaker te Hontenisse bevoi'dei'd tot kommies der 2e klasse. Blijkens kennisgeving van Gedeputeerde Staten van Zeeland is een afschrift van hun verslag omtrent eene aanvraag om vergunning tot indijking van gronden in de gemeenten Veere en Arnemuiden gedurende veertien dagen ter inzage nedergelegd op de secretarie der gemeente Yeere en op de provinciale griffie. In Zeeland kwamen in de week van Woens- dag 19 tot en met Dinsdag 25 September 16 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. te Oud Vossemeer en Sluis 1 van typhus en febris typhoidea, te Hoedekenskerke 5, St. Lau rens 1, St Maartensdijk 1, Middelburg 1, Nisse 1, Oudelande I, Philippine 1, Schoondijke 1, en Vlissingen 1 van roodvonk, en te Stoppeldijk 1 geval van diphtheritis. Boschkapelle. Door den Commissaris der Koningin zijn in deze gemeente benoemd tot zetters der rijks directe belastingen de keeren J. Truijman en C. L. Stallaert. Kloosterzande. De voerman C. L., bode van Boschkapelle naar Walzoorden, reed door de Molenstraat, toen zijn klepper onverwachts neerviel voor de geladen kar. Een weinig tijds later was het beest dood. Voor den ijverigen man een heel verlies. Het dier was volkomen gezond van huis ge- reden. Hengstdijk. Het groote jachtveld onzer ge meente is dit jaar ruim van hazen voorzien, doch patrijzen zijn er zeer weinig. Een drietal Belgische heeren, die hier twee dagen over een groot deel van den polder jaagden, konden er slechts een tiental bemacbtigen. \iiesganzen zijn er al enkele geschoten moet dit wijzen op de spoedige komst van den winter St. Jansteen. Bij den landbouwer A. 0. v. A. is een kallje te zien van bijna 14 dagen oud en met grooter is dan een flinke kat. Het diertje is volkomen gezond, heeft geen gebreken, neemt normaal voedsel en loopt met het dochtertje des huizes als een dartele hond door het huis en stal en over 't erf, 't aardige beestje heeft veel bekijks. BECKTSZflKESI. Hit Zierikzee meldt men nader omtrent de behandehng voor de arr.-rechtbank aldaar van de zaak tegen den gewezen gemeenteveldwachter van Dreischor De zitting van Woensdag werd wederom door een^ zeer talrijk publiek bijgewoond. Yoordat de deskundigen, die het wapen onder- zocht hebben, waarmede geschoten is, gehoord werden, las de substituut-griffier het door die deskundigen uitgebrachte rapport voor. Ver- volgens werd h. lh. Jacobi, geweermaker, als getuige en als deskundige gehoord. Deze verklaarde aan beklaagde eensoortgelijke revolver verkocht te hebben als hem getoond wordt en tevens de daarbij behoorende patronen. Getuige is van meening dat een schot op een meter afstand uit dit wapen op vleezige deelen doodelijk kan zijn. Hij beweerde dat een schot met deze revolver dezelfde uitwerking heeft als van een rijksrevolver, hetgeen door den verdediger van beklaagde betwist wordt. Dr. Van der Hoeven, voorheen officier bij de artillerie, als getuige en deskundige gehoord, noemt het wapen, waarmede beklaagde geschoten heeft, een deugdelijk en doodelijk wapen. Hierop geschiedde voorleziug van het rapport der geneeskundigec. De getuige en deskundige M. A. Ittmann, arts te Bronwershaven, vond een telegram van burgemeester Bolle om naar Zonnemaire te komen. Hij kwam en vond in de consistoriekamer het. lijk van een vrouw. Hij constateerde eerst den dood en kreeg later van den rechter-commissaris last het lijk te onderzoeken. Het resultaat van dit onderzoek is, dat een zeer sterke stoornis in de zenuw- apparaten is teweeggebracht, zoodat het hart geen voldoende werking meer heeft kunnen openbaren, hetgeen den dood tengevolge heeft gehad. Getuige W. H. Ittmann, arts te Amsterdam, komt tot hetzelfde resultaat als de vorige getuige. Deskundige Dr. Van der Hoeven evenwel meent, dat de mogelijkheid van bloeduitstorting der hersenen niet is uitgesloten. Na de pauze was het woord aan het openbaar ministerie. Dit requireerde tot schuldigverk'aring aan doodslag en eischte een gevangenisstraf van zes jaar. De toegevoegde verdediger Mr. D. van der Vliet, vroeg vrijspraak. Op de Woensdag te Goes door de vereeniging Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard gehouden vergadering bleek, naar de Midd. Ct. meldt, uit het verslag over het eerste jaar, dat de Vereeniging begon met 415 leden dit ging later terug tot 383, doch steeg weer tot 401. Er hadden 23 keuringen plaats, waarop 46 hengsten en 48 merrien werden ingeschreven. Goedgekeurd werd aan de afd. Tholen der Zeeuwsche landbouwmaatschappij voor de uit- gestelde, nu dit jaar te houden tentoonstelling 175 voor prijzen te verleenen. Voor de bekroning der volledigst ingevulde dekboekjes werd 75 uitgetrokken. De rekening over het afgeloopen dienstjaar, bedragende in ontvang 1479,565, in uitgaaf 625,666 ergo met een goed slot van 847,90, werd goedgekeurd. De begrooting voor 1907 werd vastgesteld op 1947,90 in ontvang en 697,90 in uitgaaf met een post voor onvoorzien van f 1250. Het voorstel om te bepalen dat hengsten met minder pijpvorming dan 0,24 M. in geen geval ingeschreven mogen worden, werd ver- worpen met 24 tegen 7 stemmen. Besloten werd om in Juni 1907 bij gelegen- heid der tentoonstelling van het zware paard te Brussel, daarheen een excursie te maken. Ter voorziening in de met 1 Jan. ontstane vacatures in het bestuur werden herkozen de heeren L. J. Roggeband te Groede en J. de Feijter Jz. te Zaamslag. In plaats van den heer J. J. van Weel, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer H. A. Hanken. De leden voor de keuringscommissie werden herkozen. Als keurmeesters voor de herkeuringen wer den gekozen de heeren L. Louter te IJzendijke, Ph. van Dixhoorn te Axel en Joh. de Feijter te Zaamslag en als hunne plaatsvervangers de heeren J. Z. Risch te Goes, G. Luijk te Hans- weert en F. Koopman te Zierikzee. Besloten werd een driejaarlijksche tentoon stelling van door het Stamboek met eerste prijzen bekroonde paarden te houden als de kas het toelaat. Drie prijzen van 200, /150 en 100 en 5 voor afstammelingen, ieder van 100, zullen worden uitgeloofd en de reiskosten vergoed. Met groote meerderheid besloot men ook merrien voor te brengen. Besloten werd tot een collectieve inzending op de tentoonstelling in den Haag in 1907. In de Decembervergadering zal deze zaak nader worden geregeld. Te Ede had Dinsdagmorgen het volgende ongeluk plaats. Terwijl de melkverkooper Van S. in zijn huis was om te ontbijten en zijn vrouw het paard vasthield, is deze, toen een andere wagen haar voorbijreed, door het schrikken van een der paarden tusschen de karren bekneld geraakt, met het gevolg dat ze na 2 uren lijdens overleden is. Van Tessel schrijft men aan het Vad. omtrent de vermiste jongens uit Harlingen Van den zeedijk te De Cocksdorp zag men twee personen loopen op de zandplaat De Steen- bol. Wijl men noch boot, noch schuit zag, be- greep men niet hoe die personen daar waren gekomen, doch men wist, dat als de vloed zou komen opzetten er gevaar voor hun leven zou bestaan. Met een sloep, bemand met vier personen, trok men er dus op af om redding te bieden. Bij het landen op den Steenbol werd uitge- stapt en de personen tegemoet geloopen. Van den zeedijk zag men, dat een der personen werd opgenomen en voortgedragen. Beiden werden in de sloep opgenomen en toen naar den wal geroeid. Bij aankomst vernam men dat 't de twee jongens uit Harlingen waren, die Zondagavond in een vlet uit de haven geraakt, van dien tijd af hadden rondgezwalkt. Een der jongens was geheel uitgeput en werd in het naastbijzijnde arbeidershuisje liefderijk opgenomen. De jongens vertelden, dat ze 's nachts in de vlet sliepen. Gisterenmorgen hadden zij het licht van den Eierlandschen vuurtoren gezien. De vloed had toen de vlet mede naar binnen gevoerd, totdat ze eindelijk op den Steenbol dreven. Hier gingen ze na zich van kousen en schoenen ontdaan te hebben op verkenning. De vlet dreef intusschen met die voorwerpen weg. Volgens de visschers hadden ze daar echter nog geen gevaar gehad, wijl met den Noord- oostenwind het water niet geheel over dien Steenbol vloeit. Gelukkig dus, dat ze juist op die zandplaat zijn aangeland. Zonder eten en drinken hebben de jongens twee nachten rondgedobberd en een wonder mag het heeten, dat ze niet verongelukt zijn. Te Millingen is Dinsdag bij het graven van een put een geraamte gevonden, waarschijn- lijk van een vrouw. Het lag, op een meter diepte, met 't aangezicht naar den grond, en rondom den gewezen hals lagen een aantal kralen, welke blijkbaar tot sieraad hebben ge- diend. Die kralen, 35 stuks in't geheel, wijzen op een lang vervlogen tijd, en't is niet onwaar- schijnlijk, dat we hier te doen hebben met een drenkelinge, daar 't geraamte gevonden werd op een zandlaag, tusschen twee kleilagen. De kralen zijn alle van aarde, hoewel sommige glasachtig schijnen. De meeste hebben een urnvorm. Bij de kralen lag een stukje ijzer van eigenaardigen vorm, dat wellicht gediend heeft om 't snoer te sluiten. - Te Bruinisse geraakte Dinsdagmorgen de 75jarige landbouwer A. F. met een zijner beenen in de dorschmachine. Dit lichaamsdeel was zoodanig gebroken dat bet been eruit stak. Te Haskerland had de 17jarige B. een geweer, dat hij aan een ander liet zien. Niet wetende dat het geladen was, kwam hij aan den trekker, het schot ging af, dat hem in den rechterschouder en. bovenarm trof. Hij overleed aan de gevolgen. Men meldt uit Helenaveen Terwijl een paar weken geleden nog een laag van ongeveer 55 c.M. aan steenkolen gevonden werd, vond men de afgeloopen dagen een vijfde laag, ter dikte van 1.73 M. De boringen zijn hiermede alhier afgeloopen men ging tot een diepte van 1150 M. Bij het station Helenaveen is een tweede boor- toren voor een goed gedeelte reeds opgebouwd. Uit minnenijd vernielde zekere v. D. te Heer (Limb.) in dronkensehap met een dikken knuppel in een cafe aan den Gronsvelderweg het volgende schilderijen, portretten, spiegels, glazen, lampen, stoelen, kortom alles wat reilde en zeilde in de woning. Daarna kwam de bloe- mentuin aan de beurt. Vervolgens werd een bezoek gebracht bij D.'s doch ter, waar voort- zetting der vernielzuchtook daar werd totaal alles vernieid, met een woede, die menigen Rus hem zou benijden. Tot slot hield hij een ge regeld bombardement met straatkeien op de ruiten der huizen in de buurt. Binnen niette langen tijd smaakte v. D. het genoegen 58 glas- ruiten te hebben hooren rinkinken. In een half uur tijds had de anders vreedzame buurt het aanzien van een door kozakken geplunderd gehucht. v. D. zal zich eerlang voor zijn man- haftig optreden voor de Rechtbank hebben te verantwoorden. Men schrijft aan de N. R. Ct. Het zal zeker niet ieder bekend zijn, op welke wijze schepelingen, die naar West-Indie varen, soms brieven naar het moederland ver- zenden. Wanneer bij dag de Westereilanden of de Azoren worden gepasseerd, zet men over boord een buiten gebruik gesteld aardappelkistje voorzien van een stokje met vlaggetje als herkenningsteeken waarin geborgen worden een flesch, inhoudende de brieven met ver- schuldigde porto's, een fooi voor den vinder, een schriftelijk verzoek om de brieven te posten en een tweede flesch met //snaps". Door den stroom drijft deze mail landwaarts en wordt opgepikt door strandvisschers en bijna zonder uitzondering bereiken de brieven hun bestem- mingslechts een enkele maal wordt wel eens vergeten (doch dit behoort tot de zeldzaamheden) de brieven van postzegels te voorzien. Dat de Haagsche politie tot handhaving van de Drankwet niet tegen krasse maatregelen opziet, moge blijken uit het volgende In de bekende Deliclub aan den Harsten- hoekweg te Scheveningen was reeds vroeger eenige malen een inval door de politie gedaan op vermoeden van den verkoop van sterken drank in het klein, niettegenstaande de eigenaar, E. Suikerman, voor dit lokaal, waarin als societeit ook gespeeld werd, de vereischte vergunning niet bezat. Er zijn toen processen-verbaal opgemaakt. Maar in afwachting van de berechting van deze bekeuringen, werd de ongeoorloofde verstrekking van sterken drank niet gestaakt. Ten einde nu den verkoop te beletten, en krachtdadig een einde te maken aan het clan- destien tappen, zijn op last van den inspecteur, den heer Besseling, chef van de politieafdeeling aan het Gevers-Deynootplein, die handelde in opdracht van Burg, en Weth., Zaterdag- en Zondagnacht jongstleden twee politie-agenten in burgerkleeding geplaatst in het buffet der inrichting, met last den verkoop van sterken drank feitelijk tegen te gaan. Het gevolg hiervan was dat natuurlijk geen druppel sterke drank meer verkocht kon worden. De eigenaar heeft nu de inrichting verlaten. Dezer dagen vervoegde zich ter secretarie eener piattelandsche gemeente, in den omtrek van Nijmegen, een man, die in ondertrouw wenschte opgenomen te worden. Op de vraag van een der ambtenaren, hoe zijn aanstaande vrouw heette, ant woord de hij na eenig nadenken //Ze heeteeeee Mie, ofMarie, ofMieke Denaam van 's mans dulcinea was hem totaal onbekend. J woMXiJkM pr^f Hitblud veraehijDt llaandag-, W«ens«!»if. en Vryda^avond, MHgexoflSeril »»p Feeeldagen, I»Ij de rirma I*. JT. VIS »X lAWriM te Ifer Wen sen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1