A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4897. Donderdag 27 September 1909. Voorbereidend milltair onderricht. Buitenland. Binnenland. 46e .laargang. Loling voor de INationale Militie. F u IL L E T 0 H ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonueert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor rdken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijjr slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Te 1 efoon No. 2 5. Inzending van advertentiSn vbor 3 uren op den dag der uitgavc 1°. 5°. 9°. D i n s tl a g j en 7—9 N. M. Woensdag 20) Zij was spoedig weer in goedeu luim en ging nu opzitten in bed. //Zeg eens Trude, ik ga nog niet slapen, ik verheug me te zeer over morgen. Papa misschien weer gezond, papa in de laan, in den bouwvalBij tante Moller in den Monniken- hof'In Berlijn In Italie ,/Houd toch op, Frauke Morgen zal het gebeuren Morgen zullen wij je ook laten zien, waarom je Zandgravin heet, en Yoss zal je vertellen, wat er gebeurd is met Trude Groode en met haar iinnen kleed." ,/Je slaapt al half, Frauke //Wij hebben dat linnen kleed nog, ofschoon Trude Groode reeds meer dan vijfhonderd jaar dood is het hangt in de kast Een oogenblik later sliep zij. Gertrude sliep nog niet. Wat zei ze Zij kan zich niet voorstellen, dat iemand op me verliefd wordt Wie wil mij hebben Wie zal mij eenmaal beminnen dacht zij „Het moest een tlink man zijn, zeer vertrouwd, zeer manlijk en hij moet me tronw liethebben. Het moet een man zijn als graaf Hans, mijn groot- vader blond haar, grijze oogen, sterk en hoog van gestalte. Maar waar is zoo iemand En hoe zou hij er toe komen om aan mij te denken juist aan mij Aan die vrouw uit mijn voorgeslacht. Trude Groode Neen, aan Trude von Knee. Wie wil mij hebben Wie zal mij beminnen Op datzelfde uur stond ver, ver weg, aan gindsche zijde van de groote zee, een man in den helderen zonneschijn, terwijl liier de maan de witte koppen der golven verlichttedat was de man die aan Gertrude von Knee in haar droom verschenen was. Door de zon gebruind, met blond haar en grijze oogen, sterk en hoog van gestalte zoo stond hij daar met een brief in de hand, hem toegezonden door juffrouw Moller uit den Monnikenhof. In den brief stond veel over de kleine Frauke en over Chris- tiaan, en dat ze beiden groot geworden waren, en dat Christiaan de kleine Frauke zeer lief had en over den ouden heer Yon Knee, over Thorbeeken en over Gertrude en haar schoou- heid en over oude, treurige geschiedenissen. En onder het lezen van dien brief werd de jonkman nog ernstiger dan hij reeds was en zijn voorhoofd toonde diepe rimpels, terwijl hij mompelde vDe kleindochter van graaf Hans JAM tTAM Rfjswucec. t De oud-burgemeester van Antwerpen is over- leden. Het lijk is heden uit Testelt vervoerd naar Antwerpen, waar het naar het stadhuis is geleid, alwaar het tot morgenmiddag zal verblijven. Donderdag te 1 ure zal de plechtige teraardebestelling piaats hebben, welke piaats heeft voor rekening der stad Antwerpen. Eene grafstede is voorbehouden op het voornaamste deel van het Kielkerkhof. Door het college van burgemeester en schepenen is aan den gemeenteraad voor bestrijding der kosten een crediet van 8000 frank aangevraagd, terwijl tevens wordt voorgesteld eene openbare straat of piaats den naam van burgemeester Van Rijswijck te geven. Het Katholieke Handelsbl. van Antwerpen schrijft in een artikel over ,/Onzen Jan" Voor de Vlamingen is hij nooit een leider in den waren zin des woords geweestdoch weinigen hebben onze taal zoo sierlijk en zwierig gesproken als hij zij kreeg iets aristo- cratisch in zijnen mond zij klonk als harpen- zang op zijne lippen en de beelden, die hij wist voor te tooveren, waren als bloemen uit een schitterende lustwarande. 't Geheim van zijnen bijval als redenaar, was de bekoring en als hij daar stond, jongen uit den burgerstand met zijn schoonen artistenkop, sprekend de taal onzer vaderen zoo zoetluidend en zangerig als hij slechts dit kon, dan weekte in het gemoed van den tegenstrever alle politiek gevoel, men werd nog enkel Vlaming en God dank als Vlamingen zijn we trots op onze zonen en zijn we ook verdeeld in politiek - ze zijn voor ons alien de ,/onzen". Toen wij in 1894 de leden van het Perscon- gres aan Jan van Rijswijck voorstelden, hadden wij weer eene reden tot fierheid. Hij was niet gewiegd op de knieen eener hertogin, doch weinige hertogzonen zouden met zooveel hoofsch- heid de vreemdelingen hebben ontvangen en nog weiniger zouden met zooveel losheid en kundevijf, zestalen gesproken hebben, om ieder vreemdeling in zijne moedertaal te laten gevoelen dat hij hier thuis was. Toen verdween de politieke in het heerenhuis, en zij ziet er uit als Trude Groode En zoo peinzende. kwamen hem al de plaat- sen uit zijn kinderjaren weer levendig voor den geesthet witte Knee met zijn gele zand hellingen, de marsch en de hem goed bekende wegen, de zee met haar geruisch. En hij zag de maan boven het heerenhuis scbijnen, als in de dagen zijner jeugd. En de kleindochter van graaf Hans, hoe ziet ze er uit Ja, mooi moet ze zeker zijn groot, sterk, met sfehitterende oogen, die liefde en geestdrift uitstralen HOOFDSTUK VI. Den volgenden morgen was Hinze de admini- strateur, reeds vroeg naar de stad vertrokken. ,/Hij wil eenige zaken regelen", zei mijnheer Yon Knee tot Gertrude, terwijl hij verlegen de oogen neersloeg. //Hij zal waarschijnlijk naar Hamburg gaan en wel eerst overmorgen terug- komen." De Augustuszon wierp haar gouden stralen op het heerenhuis, op de hooge populieren, en maakte het wandelen in den parktuin recht aangenaam. Het was zoo stii, dat geen blad aan de boomen zich bewoog alleen het loof der boomen trilde zacht in de warrne lucht. Een uur later legde Gertrude haar arm in dien van haar oom, die met haar en Frauke man weer uit onze oogen en we zagen alleen den man van onzen stand, die het ambt van eerste magistraat waardig vervulde. Wanneer hij sprak tot de kinderen op de Beurs, ter gelegenheid van het vaderlandsch feest, wist hij zoo gemoedelijk den weg tot hpf hart der kinderen te vinden, zoo verheven beelden te tooveren om te spreken tot het gemoed, dat men enkel diep betreuren kan dat hij was een politiek man en dat hij niet was een Conscience of een Benoit, die boven onze politieke twisten stond en dien we alien, zonder onderscheid, op de handen konden dragen. Zijn lijdensweg is een lange geweest een lijdensweg, die vijf jaren gevraagd heeft om afgelegd te worden. Van over vijl jaren heett hij den klauw van den dood op zijne schouders gevoeld, heeft hij de krachten uit zijn lichaam en de geestvermogens uit zijn brein. langzaam druppel bij druppel voelen wegvlieden. Zijne vijf laatste levensjaren zijn eene martelie van alle dagen, van alle uren geweest. 't Waren in den beginne minder lichamelijke dan zedelijke pijnen 't was de instorting van zijn levensdroomen toen hij, in 't college ol in den gemeenteraad, zich door de minste be- spreking tot volslagen afmatting voelde ver- moeien, de hersens voelde verweken en plots werd getroffen door volledige onbewustheid van wat er gezegd en gedaan werd. Men weet hoe hij herhaaldelijk naar Testelt ging, om nieuwe krachten te zoeken telkenmale hij zich iets beter gevoelde keerde hij terug, wanende de ziekte overmeesterd te hebben en het was slechts om spoedig daarna nieuwe ont- goochelingen en nieuwe teleurstellingen op te loopen. Was het eene ziekte van gestel zelf, of hebben tegenspoed en verdriet hem geknakt f Het is 't oogenblik niet daar verder over uit te weiden. De ood-burgemeester heeft ontgoochelingen in het leven gekend, die andere gestellen dan het zijne zouden gebroken hebben. Door den Minister van Financien is bij dc Tweede Kamer ingedieud een wetsontwerp tot het vervangen der vermogens- en bedrijfsbe- lasting in een rijks-inkomstenbelasting. De Minister becijfert, dat voor het eerst- volgend vijljarig tijdvak zou te berekenen zijn op een stijging van de gewone uitgaven met 24,580,000, terwijl de stijging der gewone middelen en inkomsten, ongerekend grondbe- lasting en suikeraccijns, zonder belastingver- hooging zou bedragen j 14,320,000, makende een verschil van ruim 10 millioen. De Minister heeft gemeend de voorkeur te moeten geven aan een stelsel, waarbij de splitsing behouden blijft voor de berekening van het inkomen, maar losgelaten voor die der belasting, in dier voege, dat de uitkomsten der tweeledige berekening worden ineengesmolten en aldus een aanslag ontstaat. voor de huisdeur stond. Yoss stond achter dit gezelschap. Hij had zijn beste jas aangetrok- ken en droeg een mantel van zijn heer over den arm. Hij droeg het hootd flink rechtop, zijn lippen waren op elkander geperst, zijn oogen stonden vol tranen. Von Knee, die zijn geheele voorhoofd tot over de wenkbrauwen met den zwart zijden doek moest bedekt houden, droeg het grijze hoofd eenigszins achterover, in het onbewuste streven om de be'emmering van het gezichts- veld zijner oogen onschadelijk te maken. Wanneer hij naar voorwerpen in zijn nabij- heid keek, zag hij er uit als iemand. die moeite doet om in de verte iets te herkennen, dat aan den horizon te zoeken is. Hij was in donkere kleedij, blijkbaar niet naar de laatste mode. Zijn gelaat was bleek van ontroeringzjjn mond trok als van een kind, dat tracht zijn tranen te bedwingen. Zij gingen stil en langzaam voort in de prachtige laan, in de richting naar de marsch. (Wordt vervolgd). »it blad veraehijnt Haandag-, Woemdag- en Vgijdagnvffnd, mttgeaondeirrt op Feemdagen, blj de flrma J- WAHI UK «e *w Burgemeeeter en Wethouders der gemeente TER NEU ZEN, brengen ter kennis van belangkebbenden 4". 7°. 8° dat de loiiuy der voor 1 September van dit jaar in deze gemeente voor de lichting van 1907 voor de militie ingesciirevenen zal piaats hebbenteTER NEUZEN in het raadhuis op rljdag, den 13 October I'Juti, te beginneu des voormiddags te IO uur (Amsterdamscbe tijd) dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of die van breeders te verkrijgen, men moet over- leggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksei uit bet stamboek of een bewijs van werkelijken dienst; en dat, ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst, men bovendien moet overieggen een getnigsehrifi van den Burge meester, waaruit bet getal zonen, tot bet gezin bebourende, blijkt (art. 51 der iiilitiewet 1901j; dat, om vrijstelling te bekomen op grond van te bebooren tot twee of meer in betzeifde jaar geboren breeders, men moet overieggen een getnigscbrift van den Burgemeester (art 40 van bet Koninklijk besinu van 2 December 1901, Staatsbiad n°. 230) dat op rijdas den 3G October 19116, des voormiddags van 9 tot 12 nnr in bet gemeeutebuis door of vauwege de lotelingen bij den Rargemeester aanvraag kan gescbieden voor bet opmakeu van de bovengenoemde getuigscbriften dat zij, die op zoodanige vrijstelling aansprauk maken, op laatstgemelden nag in bet gemeeutebuis moeten verscbijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester bekende meerderjangc personen a/s getuiycn dat het bewijsstuk, bierboven onder 2» vermeld, zoo het niet reeils bij den Rnrgemeester berust, tenminste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van den Militieraad wordt geopend, kan worden ingeleverd bij den Burgemeester der gemeente, in veike de loteiing, die vrijstelling verlaugt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingescbreven (art. 42 voormeld Koninklijk besluit) dat de opgave van eene reden van vrijstelling bij de loting betn, die vrijgeateld wenscbt te worden, met ontstaat van de vei plichting om bij den Militie raad de reden van vrijstelling in te brengen, ket- geen in elk gevai bij dit college moet worden gedaan op den later bekend te maken dag in December a. s. dat lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldbeid of gebreken, of wegens gpmis van ue gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verscbijnen; zij, die daarin verhinderd worden wegens ziekte of gebreken en binnen bet Rijk woneu, worden onderzocbt op de piaats waar zij zicb bevmden, indien, uiterlijk op den dag voor dien, waarop omtrcnt hen uitspraak moet worden gedaan, bij den Voorzitter van den Militieraad eene ongezegelae geneeskundige verklaring nmtrent hunne ziekte of gebreken is ontvangen dat zij, die buiten het Rijk zich bevinden en wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn voor den Mili tieraad te verscbijnen, tenminste tien, dagen voor den dag, waarop de Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester moeten overieggen eene ge neeskundige verklaring, als bedoeld bij art. 8 van bet Koninklijk besluit van 2 December 191)1 (Staatsbiad n0. 230.) Ter Neuzen, den 26 SeptembeV 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris, De Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van belangbebbenden, dat de cursus voor bet voorbe reidend militair onderricht loopt van I October a. tot SI Jannari d. a. v. en bet onderwijs iedere week gegeven zal worden als volgt Woensdag van 3-4 M. schietoefeningen. Het onderwijs heeft piaats in de Cavalierkazerne. Ter Neuzen, 26 September 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De ffVorwarts" beeft te gauw victorie geroepen. Zij had er op gestoft, dut het rijkspostbestuur in bet rer- gadergebouw van k> t sociaal-deinokratisch congres te Mannheim een bijzonder po t-, telegraaf- en telefoon- kantoor inricbtte. Maar zij had buiten den waard, d. w z. buiten de Duitsche regeering, gerekend Mocbt het rijkspostbestuur ter wille van een voordeeltje al de staatsgevaarlijkbeid van bet socialisme niet willen acbten, de regeering beeft getoond van haar afkeer voor de sociaal-democraten nog niet genezen te zijn en op haar bevel is de post bet kantoor, dat zij bezig was in te richten, weer gaan afbreken. De sociaal-democraten te Mannheim zullen het dus zonder afzonderlijk kantoor in hun vergadergebouw moeten stellen. Zij hebben des- ondanks Maandagavond bet partijcongres geopend. Bebel beeft de openingsrede gelioudeu en Singer is tot voor zitter benoemd. Natunrlijk werden de grieven over de toestanden in Dnitschland en over de maatscbappij in het algemeen behoorlijk te luchten gebangen. Rusland kreeg daarbij nog een afzonderlijke beurt en de hoop op het slagen der Russische omwenteling werd ten slotte uitgesproken. Er zijn meer socialisten, die de Russische omwente ling en' den Russischen revolutionairen een goed hart toedragen en daarvan blijk geven. Ja de jonge socia- listische partij in Zwede'n schijnt de vriendscbap nog heel wat verder uit te strekken ban de Duitsche sociaal- democraten. Zij onderhield drnkke betrekkingen met de Russische revolutionairen en berbergde ze. En het gevolg van deze gastvrijheid is reeds geweest, dat de Stockbolmsche poliue een grooten voorraad dynamiet en een bommenfabriek ontdekt beeft op een bovenver- dieping. Op die manier wordt de vriendschap voor derden gevaarlijk. Want al zullen de bommen nu wel niet voor Zweden bestemd geweest zijn, een ongeiukje is gauw gekomen. Ze blijken trouwens in Rusland nog piaats genoeg te te hebben voor bommen Wel iederen dag wordt er een geworpen Nu is er weer een aanslag op den gou- verneur-generaal van Riga gepleegd. Maar de bom, die uit een derde verdieping geslingerd werd, ontplotte zonder iemand te verwonden. Ook de diefstallen, muile- rijen enz bouden aan. Een heele compagnie is wegens muiterij veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Geen prettig idee voor den Czaar, die zicb met de bulp van dergelijke troepen bandbaven moet. Hij vindt het dan blijkbaar ook nog maar veiliger, voorloopig in de Finscbe wateren te blijven kruisen. Een goede vriend van den Czaar, prins George van Griekenland, die Nicolaas 11 eens bet leven redde, gaat ook een zeereis ondernemen. Maar bet is niet om buiLen bereik te komen van bet volk aan welks boofd hij stond. Integendeel de Kretenzers willen de mogend- heden juist duidelijk maken, dat zij prim George graag als Hoogen Commissaris bouden. Hun nationale verga- dering zou met de mededeeling, dat zij de voorgestelde kervormingen slechts gedeeltelijk en met veel beperkin- gen kau goedkeuren, ook dezen wensch aan de mogend- heden uitdrukken. Maar 't schijnt wel, dat ze dat plan niet beeft kunnen uitvoeren, want in haar vergadering gir.g het zoo vreemd en hardhandig toe dat de inter- natiouale troepen die hebben moeten ontbiuden. De Griekscbe kruiser .Psara" heeft inmiddels prins George reeds van Kreta gehaald en zijn opvolger, de oud-Minister Zaimis, zal dus nu zijn moeilijke taak kunnen aanvaarden Hij zal zeker heel wat met dc onwillige Kretenzers te stellen hebben, want zelfs prins George, dien ze zoo graag hielden, heeft heel wat last van ben gehad. Intusschen schijnt hun wensch om bij Griekenland gevoegd te worden. steeds meer de ver- vulling te naderen, nu zelfs de Griekscbe Koning als den Hoogen Commissaris aanwtjst. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1