Ter Neuzensche Courant Doaderdag 20 September 1906. No. 4894. Binnenland. TWBEIDB BLAD. FEUILLETOM. Bij het opmaken der nominatie voor hefc voorzitterschap, werd de heer Roell gekozen tot eersten candidaat. Professor Van der Ylugt, heeft wegens gezondheidsredenen bedankt als lid der Tweede Kamer voor het district Leiden. TEIt NEUZEK, 19 September 1906. Door Ged. Staten is bepaald dat van het door de gemeenten dezer Provincie te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie van 1907 zijn samengevoegd o. a. de gemeenten Schoondijke en Waterlandkerkje Zuidzande en Nieuwvliet Eede en St. Kruis Boschkapelle, Ossenisse en Hengstdijk Zuiddorpe en Overslag. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Oud-Geref. Gemeente alhier, heeft beroep ontvangen naar die gemeente te Middelburg. De electrische bioscoop van den heer Weg- kamp, wiens tent in- en uitwendig flink is gerestaureerd en ook vergroot, is voor onze kermis weer een groote aantrekkelijkheid. Van af de openingsvoorstellingen op Maandag j.l. was de toeloop groot, waaruit genoegzaam bleek dat deze inrichting hier een goeden naam geniet en dat is niet onverdiend. De bioscoop werkt goed. Van de zoo dikwijls bij die inrichtingen onaangename flikkering bemerkt men zoo goed als niets en de heer Wegkamp zorgt er voor een groot aantal films te bezitten, waarmee het nieuwste dat er op dat gebied te krijgen is kau vertoond worden. //Een huis te huur", //Uit de kooi ontsnapt", //De vrouw heeft den broek aan", //Het verdwenen lorgnet", doen als om strijd de kijkers schateren van 't lachen. Ook yDe nieuwe loopjongen van den banketbakker" heeft zijn aantrekkelijkheid nog niet verloren. Een zeer fraai nummer is ook //De reis van een astronoom naar de sterren". Van anderen aard is de voorstelling in ver- band met de mijnramp te Courrieres, die een duidelijk beeld geeft van het leven, werken en sterven der mijnwerkers. Aangrijpeude tooneelen komen daarin voor, die voor teedere gemoederen wel wat de kermisstemming drnkken, maar toch is het niettetnin een der mooiste nummers. Van dramatischen aard is ook //Het huwelijks- drama" en //De goedhartige rechter." Het succes der levende, maar niet sprekende beelden, wordt aanmerkelijk verhoogd, door de duidelijke explicatie die tijdens het vertoonen omtrent de verschillende afbeeldingen wordt gegeven Gisterenavond warden de voorstellingen aangevangen in de menagerie aan de Axelsche brug, waar verschillende wilde dieren zijn te zien en waar mademoiselle Ludewiska hare leeuwen kunsten laat maken. Deze nieuwigheid in deze plaats trok ook druk bezoek en de toeschouwers waren zeer voldaan over hetgeen ze te zien kregen. -Bij Kon. Besl. van 14 dezer is, met in- gang van 1 October, benoemd a. tot inspecteur der posterijen en telegraphie te Utrecht de heer J. A. A. Sehwan, thans in gelijke. betrekking te Middelburg tot inspecteur der posterijen en telegraphie te Middelburg de heer J. H. H. Gunthermohr, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Amersfoort vroeger alhier. De geldleening van f 56.000 a 4 pCt. ten behoeve van de gemeente Hulst is thans geheel volteekend. Uit Hulst wordt gemeld dat het bestuur van de naamlooze vennootschap stoomtram Hulst- Walsoorden voornemens is in hooger beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij hare winterdienstregeling niet is goedgekeurd. (M. Ot.) De heer G. A. Vorsterman-van Oyen te Aardenburg heeft de candidatuur, hem door verschillende kiezers aangeboden, voor lid van de Prov. Staten, vacature De Bats aangenomen. Door eenige kiezers worden eveneens pogingen in het werk gesteld om den heer J. G. Gerritsen, burgemeester van Breskens, Groede en Nieuw vliet candidaat te stellen voor bovengenoemde vacature. Zondagnamiddag is gedurende een korte doch hevige onweersbui de bliksem geslageu in de woniug van den herbergier Van Quekelberge nabij den straatweg van Groede naar Breskens, op tien minuten afstand van het dorp Groede. De bliksem baande zich een weg door een reet naast het kozijn van een venster op den zolder, sloeg van dit kozijn een reep af, scheurde het behangsel op het kamertje waarin zich dit raam bevindt, en sloeg de pleister van den muur, zoodat alles met een dikke stofiaag bedekt was. Verder was geen schade aangericht. Een voor het huis staaude telegraafpaal is mede door den bliksem getroffen en het boveneinde een meter beneden den isoleerpot afgebroken. In den daaropvolgenden nacht bedroeg de aldaar gevallen regen 55 m.M., dus 55 liter per vierkante metereen in de laatste 20 jaren daar niet voorgekomen regenval. Axel. De Unie-collecte bracht dit jaar alhier op 210.37. Op het Spui was de opbrengst 87,73. Bergen op Zoom, 18 Sept. De gezondheids- toestand der hier kampeerende troepen is niet- tegenstaande het minder goede weder van de laatste dagen zeer goed. Geen enkel geval van ernstige ziekte toch werd tot nog toe geconsta- teerd. Ook de gemoedsstemming van den troep is zeer opgewekt, waartoe bij de diensten zeker mede werkt het uitrukken en thuiskouien met de muziek aan het hoofd van den troep. Oud- militairen weten hoe de opwekkende marsch- muziek zelf den meest vermoeide lafenis geeft. De diensten waren tot nog toe evenwel niet zeer vermoeiend. Zaterdag j.l. werd bataljons- gewijze gemanoeuvreerd op de Woensdrechtsche heide, de koffie werd dien dag daar bereid en genuttigd. Jammer dat het bijna den geheelen dag regende. Maandag werd een oefening gehoudeu in den velddienst in de richting Wouw en Hulsteren. Het weder hield zich dien dag uitmuntend. Een stevige bries maakte de natte tenten en terreinen droog. Hedeu Dinsdag werd weder geoefend op de Woensdrechtsche heide, den geheelen duur der diensten droog weer, onmiddellijk na terugkomst evenwel weer regen. Ook de voeding is bij andere jaren verge- leken veel verbeterd. De zoogenaamde 10 mans kookketels waarin werd gekookt zijn nu ver- vangen door geheel gesloten jjzeren fornuizen. Een verbetering aldus, daar men nu geen last meer kan hebben dat de spijzen door zand verontreinigd worden, hetgeen bij de oude wijze van koken maar al te dikwijls gebeurde. A. s. Vrijdag en Zaterdag oefeningen onder leiding van den regiments-commandant, waar bij tegenwoordig zal zijn de generaal majoor A. J. Vetter, commandant der 3e divisie infanterie. TROONREDE. Door H. M. de Koningin werd gisteren in de vereenigde zitting der beide Earners der Staten-Generaal de volgende rede uitgesproken z/Mijne Heeren Het is mij aangenaam uwe zitting wederom in persoon te openen. De toestand van het land en de kolonien is in menig opzicht zeer bevredigend. De betrekkingen van Nederland met de buiten- landsche mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. De hevige watervloeden op 12 Maart jl. heb ben in de provincien Zeeland en Friesland veel schade veroorzaakt. De hulpvaardigheid van Mijn volk verloochende zich ook ditmaal niet. De uitkomsten van den landbouw mogen voldoende, die der veehouderij zelfs gunstig ge- noemd worden. Die van den tuinbouw zijn voor sommige gewassen naar wensch, voor andere hier en daar minder voordeelig. De ontwikkeling van handel en nijverheid geeft over het algemeen reden tot tevredenheid. De scheepvaartbeweging in N ederlandsche havens blijft krachtig toenemen. In de uit komsten van het scheepvaartbedrijf valt eenige verbetering waar te nemen. De regeling van den toestand in de zelfbe- stureude landschappen op Celebes stelt nog hooge eischen aan het beleid en de volharding van de burgerlijke en militaire overheid in dat gewest. De weigering der bestuurders van Badoeng en Tabanan om aan de hun gestelde gematigde eischen te voldoen heeft een gewapend optreden tegen deze landschappen onvermijdelijk gemaakt. Land- en zeemacht in het moederland en de kolonien gaan voort zich met toewijding te k wij ten van hare taak. De ijver en de plichtsbetrachting der bur gerlijke landsdienaren blijven te roemen. De ten vorige jare op het gebied van het rechtswezen aangekondigde wetsvoorstellen zijn in bewerking. Met name kan van de ontwerpen tot wijziging en aanvulling van het algemeene deel van het Wetboek van Strafrecht en tot herziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennoot- schappen de indiening eerlang worden tegemoet gezien. Wijders zullen u voorstellen worden aange boden tot wijziging der wet op het recht van vereeniging en vergadering, tot het brengen van de noodige veranderingen in verschillende wet- boeken in verband met de invoering der aan- hangige nadere regeling van het be wij s in bur gerlijke zaken en tot snellere afdoening en ver- eenvoudiging der berechting van strafzaken waarvan de kantonrechter kennis neemt. In de woningwet zijn eenige wijzigingen wenschelyk gebleken. tot het aanbrengen waar van U een voorstel zal worden gedaan. Een wettelyke regeling ten aanzien der banken van leening is in voorbereiding. Van de voorstellen tot duurzame versterking 17) Frauke liet van schrik den knoop los, waar ze juist met de tanden aan bezig was en riep uit pIk geef je mijn Liza en dan Christiaan Mol- ler op den koop toe, als je dat klaar speelt Zij ging op den rand van het bed zitten en keek vol verwondering Gertrude aan. z/Zet toch niet zoo'n dom onnoozel gezicht, kind" vermaande Gertrude op gemoedelijken toon. //Dat je mij Liza wilt geven, is echter zoo kwaad niet. Als wij het doorzetten, wat ik gezegd heb, dan beloof je mij dat je nooit weer zult paardrijden. Neem je dat aan z/Nu, voor mijn part ja ^Christiaan Moller mag je echter voor je zelve houden. //Die?... Dien kun je voor niemendal van me krijgen, met een gelukwensch op den koop toe z/Nu, we zullen zien." //Maar je krijgt het niet gedaan. Trude Dat nietNooitEerder valt de maan van den hemelVader heeft sedert zeven jaar geen stap buiten de kamer gedaan. Oom Hinze zegt, dat zijn kwaal ongeneeslijk is." Gertrude haalde de schouders op en vroeg //Waar heeft Hinze al zijn wijsheid opgedaan Frauke was in stomme verbazing weer met der opbrengst van 's rijks middelen zijn ter indiening gereed die ter samensmelting van de vermogens- en de bedrijfsbelasting tot eene heffing onder den naam van inkomstenbelasting, die ter verhooging van het zegelrecht op de effecten en tot het treffen van den inbreng in naamlooze vennootschappen met een evenredig registratierecht. De overige ontwerpen, waaronder tot wijzi ging der wet op het recht van successie en van overgang bij overly den, tot heffing van een debietrecht op tabak en tot technische herziening van het tarief van invoerrechten zullen volgen. Voorts bereiken u wetsontwerpen tot ver- laging van den accijns op de suiker en tot ver hooging op het gedistilleerd. In den loop van dit zittingjaar zullen aan uw oordeel worden onderworpen ontwerpen tot nadere wijziging der militiewet, tot aanvulling en wijziging van eenige bepalingen der land- weerwet en tot instelling van een fonds ter spoe- dige afwerking van de stelling van Amsterdam. Het groote nationale belang van afsluiting en gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee besef ik ten voile. Ernstig wordt overwogen of dit werk, wellicht aanvankelijk beperkt tot het maken van een enkelen polder zonder vcor- afgaande afsluiting, reeds in de naaste toekomst ware aan te vatten. Ontwerpen voor de toegezegde regelingen der ziekte- en ouderdomsverzekering, eerstgenoemde in verband met de wijziging der Ongevallenwet. alsmede voorstellen ter uitbreiding van de onge- vallenverzekering tot zeelieden op koopvaardij- schepen en ter voorkoming, zooveel doenlijk, van scheepsrampen, zullen u achtereenvolgens bereiken. Wettelijke bepalingen betreffende den arbeids- duur en den nachtarbeid van volwassen mannen in bepaalde bedrijven worden voorbereid. De voorschriften, bij of krachtens de arbeids- en veiligheidswetten vastgesteld, zullen aan eene herziening worden onderworpen. De krachtige pogingen om het evenwicht tusschen de inkomsten en uitgaven van Neder- landsch Indie te herstellen zijn niet zonder vrucht gebleven. Niettemin zal verdere verruiming van inkomsten noodig zijn om aan de klimmende behoeften, die uiet onbevredigd mogen worden gelaten, het hoofd te kunnen bieden. Het voorstel, strekkende om aan Nederlandsch- lndie op financieel gebied grootere zelfstandig- heid te verleenen zal weldra worden ingediqnd. Uw hoogst gewichtige arbeid zy onder Gfeds zegen bevorderlijk aan de belangen des Volks. Ik verklaar de gewone zitting van de Staten- Generaal te zijn geopend." Eerste Earner, De heer Baron Sciam- inelpenninck aanvaardde het voorzitterschap, dankende voor het hoogvereerend vertroutven der Koningin en inroepende de welwillendheid en toewijding der Kamer, die al dadelijk staat voor de behandeling van en de beslissing over een zeer in het volksleven ingriipend wetsont- werp, terwijl rele ontwerpen, zijn toegezegd. Besloten wordt de troonrede met een ad res te beantwoorden. Tweede Kamer. Gisteren namiddag werd de zitting geopend door den tijdelijken Voor- zitter, den heer Van Alphen, met eene toespraak, waarin hp zijne bUjilscbap uitsprak, dat na de smartelijke teleurstelling welke het Koningshuis wedervoer, de Koningin weder in persoon, de nieuwe zitting der Staten-Generaal kon openen. Minister De Meester bood de staatsbegrooting voor 1907 aan, met eene nota betreffende den fiuancieelen toestand des lands. dien knoop bezig zij had nu haar groot zakmes te baat genomen, maar het wou niet lukken. Gertrude was weer gaan liggen. Met de handen onder het hoofd scheen ze wakende te droomen dat was haar gewoonte." z/Wat doe je daar, kind z/Och, die nare knoop is nu losgegaan z/Frauke Von Knee liegt Een oogenblik is het stil. Frauke stapt boos in haar bed en trekt de dekens tot over de ooren. Ze krijgt het echter spoedig te warm en werpt de dekens van zich af. z/Als ik gelogen had, zou ik den geheelen nacht niet kunnen slapen." Gertrude's stem klinkt niet vermanend haar woorden zijn veeleer de uiting van een goed gemoed. Frauke von Knee denkt na en zegt bij zich zelve, dat ze heel goed zal kunnen slapen. O ja Maar hm Omdat ze nog vol- strekt niet vermoeid is En dan het vrede sluiten Er is schooners Het is niet wegens de leugen die bezwaart haar nietZij stapt uit het bed en gaat naar dat van Gertrude. z/Ben je nog wakker, Trude z/Wat wil je z/Ik heb den knoop met het mes doorge- sneden." z/Je hebt gelogen!" Dat klonk zeer ernstig, het trof haar in het hart. Zij ging op den rand van het bed zitten, boog zich over Gertrude heen en deed onder stormachtige lief koozingen boete. Nadat zij weer naar bed was gezonden voelde zij weer spijt, dat ze altijd zoo ongelijk had, en riep //Trude, slaap je z/Neen z/Mooi is hij toch z/Goed dan, voor mijn partMaar Frauke von Knee mag hem nooit weer een kus geven. Nu geen woord meer." //Schoolmeester Dat klonk als of ze reeds half in slaap was. Verscheidene dagen gevoelde de heer Von Knee zich niet geheel wel. Men kon aan zijn doffe oogen bemerken dat zijn zeggen, dat hij slecht geslapen had op waarheid berustte. Onder deze omstandigheden besloot Gertrude den voorgenomen aanval op haar oom tot een anderen dag te verschuiven. Intusschen gaf zij op alles acht en trachtte een helder inzicht te krijgen in de verwarde verhouding. Den derden dag was de heer des huizes veel beter geworden. Bij het koffiedrinken zag hij er beter uit dan in langen tijd het geval was ge- weest, en hij begroette Gertrude met bijzondere vriendelijkheid. Toen zij naar Frauke vroeg, vertelde hij, dat zij reeds vroeg in den morgen met Hinze naar de weide was gereden, waar het jongere vee graasde. Een tijdlang zaten zij bij elkaar, zonder dat, het gesprek wilde vlotten. Gertrude was diep bedrukt. Had zij tot dusver den moed gemist om rondweg met haar oom te spreken, deze morgenrit van Frauke met den luchthartigen baron drong haar er toe. Hoe klopte haar het hartAls had zij misschien recht om zich over Frauke bezorgd te maken, mocht zij zich wel mengen in de zuiver zakelijke aangelegenheden van haar oom Ja, meer "nog mocht zij haar oom opjagen uit de rust, waarin hij zich zoo op zijn gemak scheen te gevoelen Twijfelend rustte haar blik op den man, die tegenover haar zat. Een geweldige angst snoerde haar de keel toe, zij voelde heete Uanen in haar oog^n opkom'en. //Oom!... Zij schrikte van haar eigen stem, zoo beefde die..,. //Oom, wilt u mij eens zeggen hoe staat u met Thorbeeken De invalide keek onrustig op, de toon van haar stem en nog meer haar gespannen blik verontrustte hem. z/Vos vertelde mij dat hij zaken met u doetIk mag hem volstrekt niet lijden, volstrekt nietDat moet ik u eerlijk zeggen, oom, en het verwondert me De invalide keek nu werkelijk verbaaM naar het opgewonden gelaat zij tier nich't. z/Heb je hem gezien z/Ja, oom hij was dronken.'' z/Heb je dat werkelijk gezien z/Een vergissing is hier onmogelijk." Von Knee liet het hoofd hangen en keek bekommerd voor zich toen zeide hij zacht en twijfelend z/Ik heb het niet willen geloaven." z/Ook niet van den ouden Marx Vos.?" z/Och, die heeft nu eenmaal iets tegen Thor beeken. Ik geloof, dat dit vaortspruit uit een oud bijgelopf, dat hij van^zijn moeder heeft overgenomen." (Wordt vervolgd). o no O O VAN O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5