Tsr Neuzensche Courant Dinsdag 18 September 1906. No. 4893. "twbbdb BliAJD. Binnenland. TeTilleton. (iemengde berichten. Landbouwberichten, Op de gebruikelijke wijze werd Zaterdag de zittiag der Staten-Generaai gesloten. De Minister van Binnenlandsche zaken, de heer Rink, werd met de voorgeschreven eerbewijzen naar het gebouw der Tweede Kamer geescorteerd en de vergaderzaal in- en uitgeleide gedaan door de daartoe aangewezen commissie. Een bijzonder groot aantal leden, zoowel van de Eerste als van de Tweede Kamer, was bij de sluitingsplechtigheid tegenwoordig. Op de straat en op bet Binnenhof was het ook ditmaal vrij levendig. TEIt NEUZEN, 17 September 1906. Voor de betrekking van bezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken stand albier bebben zicb 7 sollicitanten aangemeld. Het bekende voorstel van Ged. Staten dezer provincie betreffende wijziging van het alge- meen reglement voor de polders en waterschappen, in dien zin dat de onderhoudsplichtigen kunnen verplicht worden tot verhooging en verzwaring van buiten- en binnendijken en tot den aanleg van nieuwe werken over te gaan, vindt bij de verschillende polderbesturen wier advies is ge- vraagd, geen gunstig onthaal. Veler hunner hadden tegen het voorstel ernstige bezwaren. Yooral is men van oordeel dat aanneming er- van de draagkracbt van sommige polders verre te bovengaat. De Ylissingsche Courant meldt dat A rijdag aldaar is binnengekomen het Noorsche stoom- schip ,/Ran," komende van Onegan, met een lading papierhout. \Toor de lossing van dat schip, dat voor Ter Neuzen bestemd was, doch wegens te grooten diepgang daar niet binnen kon komen zijn bootwerkers nit Ter Neuzen naar Vlissingen vertrokken. Door de Stoomtram-Maatschappij Hulst- AValzoorden was bij de dienstregeiing voor'ge- steld den laatsten trein te doen vervallen. Ged. Staten hebben daaraan echter hunne goedkeuring onthouden. Bij de hengstenkeuring te Hulst, waarvoor 35 dieren waren aangegeven, werden er 33 voorgebracht. Daarvan werden er 30 goedgekeurd en werd een uitgesteld. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is aan den betrokken in- specteur van het loodswezen met verzoek in het belang der scheepvaart op de Ooster-Schelde het licht in den Yal van Zierikzee van den binnenzeedijk naar den buitenzeedijk te doen verplaatsen en dit licht te doen versterken. Tot lid van den raad te IJzendijke is Donderdag gekozen de heer P. J. de Milliano met 158 van de 312 geldig uitgebrachte stemmen. De heeren J. J. Haverbeke en Th. J. de Rijcke verkregen respectievelijk 68 en 86 stemmen. 4 briefjes waren bianco en 9 van onwaarde. De heer De Milliano werd dus verkozen met een stem boven de volstrekte meerderheid. Te Biervliet is Donderdagavond, zooals wij reeds in 't kort meldden, in den Helena- polder bij J. van Hoeve een landbouwschuur in de asch gelegd. 16) De oogen van mijnheer Yon Knee rustten op het jonge, bloeiende meisje in den ouderwetschen leuningstoel. Een aangenaam gevoel van hui- selijkheid, zooals hij in.jaren niet had gekend, overmeesterde hem. Hij knikte tevreden met het hootd, zag vriendelijk naar Frauke, die weer erg verbaasd opkeek, en hervatte zijn lectuur. Tegen negen uur maakte Gertrude, geholpen door Vos, die meermalen steelsgewijze lachte, een flinke slaapdrank gereed. die volgens vrien- delijke verklaring van haar oom goed smaakte en dien hij langzaam opdronk. Daarbij werd als levensregel voorgeschreven,/Om halftien te bed." Frauke kuste haar vader hartelijk, keek even schuw naar Gertrude om, streelde hem toen over de wangen en legde haar hoofd tegen zijn schouder. Oom Hinze kreeg een verlegen groet en Yos een krachtigen handdruk. Daarna ging het gezelschap uiteen. Toen de beide meisjes al tastende de breede, donkere trap opgingen, verbrak Frauke het stilzwijgen. //Hoe bevalt Hinze je Is hij niet mooi ;/Lieve Frauke," zei Gertrude, terwijl zij haar arm om het middel van haar nicht sloeg, //hij heeft mooie kleeren aan ,/Ach ,/Hij heeft mooie haarkammen en borstels Het belendende woonhuis, waaruit de inboe- del reeds was weggedragen, bleef gespaard. De inhoud der schuur bestond uit tarwe en haver. De brand weer was aanwezigde reeds uit- gerukte brandspuit deed men terugkeeren, daar op het terrein, een goed half uur van de kom, geen water aanwezig was. De fd. burgemeester, de heer AVadde van Roon, was spoedig ter plaatse. Ofschoon de oorzaak van den brand onbekend is, denkt men aan vuurtje spelen der kinderen. Hulst, 14 Sept. Heden werd alhier in het cafe van den heer Neelemans door den bouw- kundige J. J. Colsen voor rekening van den heer H. Maertens en mede-eigenaren aanbe- steed het herbouwen van de landbouwschuur op de hoeve bewoond door L. de Regt, ge- meente Axel. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren G. J. Kamoen te Westdorpe voor 6999, G. Yisser te Zaamslag voor 6654,H. P. Lensen te Zaamslag voor 6630,Butler te Axel voor f 6410,F. Deij te Axel voor 6399,-, v. 't Hoff en H. v. Luijk te Axel voor 6394,—, J. Yink te Axel voor 6286,J. Blijenbergh te St. Jansteen voor 5940,—, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor f 5800,J. Wisse te Zaamslag voor /5777, Westdorpe. Heden werd ten huize van G. Kamoen alhier, ten overstaan van notaris Yol- lenhoven van Daalen in 't openbaar geveild, een woonhuis ten verzoeke van de wed. De Bruiker. Kooper werd Clement Gijsel voor 400. Verschenen is een overzicht van Hen stand der late landbouwgewassen op 10 September 1906 onder medewerking der Rijkslandbouw- leeraren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Omtrent consumptieaardappelen wordt het volgende medegedeeld In tegenstelling met het vorige jaar, toen in het noorden des lands de aardappeloogst uitstekend gelukte, terwijl deze in het zuiden als nagenoeg mislukt was te beschouwen, is de stand der aardappelen thans vrijwel over het geheele land van dien aard, dat ongeveer een gemiddelde oogst verwacht kan worden. Zal de opbrengst dus in de noordelijke pro- vincien minder groot zijn dan die van 1905, in het zuiden zal de oogst aanmerkelijk beter uitvallen. Over het geheel was het weer ge- durende den zomer voor den groei der aardap pelen gunstig te noemen. Uit alle deelen des lands wordt echter be- richt, dat het gewas te vroeg is afgestorven, hetgeen niet anders dan nadeelig op de op brengst en kwaliteit der aardappelen heeft kunnen werken. De late soorten leden daar- onder veelal het meest. De bekende ziekte trad op vele plaatsen reeds vroeg in het droge, zonnige weer ging echter eene al te groote uitbreiding tegen. Yooral in het noorden des lands is weder gebleken, dat het besproeien der aardappelen met Bordeauxsche pap, op de juiste wijze toegepast, een uitnemend middel tegen de ziekte vormt. In Zeeland is de stand vrij goed. S u i k e r b i e t e n, die aanvankelijk tenge- volge van het koude weer achterlijk waren, hebben van de warme, zonnige dagen in het laatst van Augustus in hooge mate kunnen profiteeren. Yooral het suikergehalte is in dien vJe wilt weer schoolmeesteren. Waarom was je zoo onvriendelijk tegen hem Gertrude werd rood. //Omdat hij me zoo on- beschaamd aanstaarde." z/Waarom deed hij dat? Anders kijkt hij altijd mij aan en spreekt bijna geheel alleen met mij. Ik neem het hem kwalijk. en ben van zins morgen heel onvriendelijk tegen hem te zijn." Zij traden de kamer binnen, waar ze beiden moesten slapen. Het was een tamelijk diep vertrek met een vensterlinks stond een bed en een waschtafel en spiegel, rechts desgelijks. Het heldere, passende behangsel was waar- schijnlijk pas vernieuwd wegens het bezoek-. De vier stoelen bij de bedden waren overtrokken met mooi bont katoen. Gertrude wilde gebruik maken van de ont- stemming der kleine en zei z/Frauke, nu je vanavond je papa zoo lief thee geschonken hebt en de wangen gestreeld, zooals het je betaamt." Frauke legde haar blond kopje tegen den schouder van haar vriendin en viel met on- zekere stem in//Maar vriendelijke, school- meester z/Moet je me dezen avond weer iets beloven." z/Hoe goedgunstigZe liet Gertrude los en ging naar haar waschtafel. z/Frauke von Knee moet in het vervolg de waarde der menschen niet schatten naar hun lichtgrijze kleeren en hun haarkammen en borstels, maar naar hun eerlijkheid en moed. Anders zou de kleine Silezische schoolmeesteres al heel spoedig door Frauke von Knee veracht tijd verbazend snel gestegen, zooals kan blijken uit de analyses van bietenmonsters, medege deeld door den rijkslandbouwleeraar voor Zee- land. Het suikergehalte bedroeg op 22 Aug.13,7 13,9, 13,3, 12,8 en 13,8 pCt. op 5 Sept. was dat gehalte 16,6, 16,4, 15,4, 15,8 en*16,lpCt. Door den rijkslandbouwleeraar wordt hierbij opgemerkt, dat in de laatste 11 jaren slechts in twee jaren (1896 en 1904) in het begin van September een hooger suikergehalte werd waar- genomen dan in dit jaar. De stand der suikerbieten is overal goed, behalve in Limburg waar hij slechts matig genoemd wordt. In Z e e 1 a n d is de stand van cichorei goed. De uienoogst laat zich niet best aanzien. In Zeeland is de stand slechts matig. Daar klaagt men over onvoldoenden groei der uien, terwijl de kroefziekte zeer sterk optrad. Het percentage groote uien zal dientengevolge klein blijven. De jonge karwg is over het geheel iets fijn onder de dekvrucht voor den dag gekomen. In Zeeland is de stand vrij goed. Het droge warme weer in den nazomer heeft tengevolge, dat de late voedergewassen op de vochthoudende gronden eene flinke opbrengst zullen geven. Daarentegen lijden deze gewassen op de zandgronden, vooral in het Zuiden des lands, sterk aan droogte. De stand der mangelwortelen is overal goed of zeer goed. Van koolrapen is de stand in Zeeland goed. De jonge klavers zijn over het geheel goed aangeslagen en hebben zich flink ont- wikkeld. Voor de gr as lan den is de nazomer in het zuiden des lands beslist te droog geweest, zoodat daar, vooral op de hoogere gronden, betrekkelijk weinig gras gegroeid is, terwijl ook sommige perceelen door de zware eerste snede te veel waren uitgeput om nog veel gras te kunnen leveren. Daarentegen is de naweide over het geheel zeer goed geweest. De tweede snede hooi werd onder gunstige omstandigheden gewonnen en is dus van goede qualiteit. H e r f s t k n o 11 e n en spurrie laten zich in het zuiden des lands vrij slecht aanzien. De spurrie heeft sterk van de telle zon geleden en staat fijn en achterlijk te velde, zoodat er spoedig vochtig weer moet komen wil er nog iets van het gewas terechtkomen. De stand van de herfstknollen is in Z e e- 1 a n d matig. Donderdagavond is de voorman M., op het station Boxtel aangeredenenonmiddellijkgedood. Een 19jarige jongen reed op de Stad- houderskade te Amsterdam per ongeluk met zijn rijwiel tegen den trottoirband, waardoor hij kwam te vallen en zoodanig terecht kwam, dat hij kort daarop is overleden. Naar de N. Gr. Ct. verneemt, heeft de dienstbode, die in verband met de bekende ver- giftigingszaak te Den Boer in hechtenis is ge- noinen, een gedeeltelijke bekentenis afgelegd en bekend den landbouwer H. met arsenicum te hebben vergiftigd. - Een droeyig ongeluk trof AT'ijdag weder een arbeider uit Sliedrecht. Werkzaam op het werk worden want bedoelde schoolmeesteres zal niet lang verborgen kunnen houden, dat zij slechts een wollen japon, een zwarten japon en twee heel eenvoudige mousselinen japonnen heeft. Kammen heeft ze er slechts een en borstels ook dezen eenen, dien ze nu gebruikt om haar voor den nacht in orde te brengen." ,/Ach, Trude, zoo zie je er uit om bang van te worden Frauke had ook het haar losgemaakt en keek nu haar nicht aan. Gertrude lachte en zei /,Een fraai compliment z/Mooi ben je, maar nu zie je er te woest uit. Ik zou je niet gaarne 's avonds zoo in de laan tegenkomen. Die haarvlechten lijken wel slangen, die om je hoofd en schouders kron kelen. En je oogen fonkelen in het duister. Zoo moet Trude Groode er uitgezien hebben z/Trude Groode? Wat beteekent dat?" tfDat zal Marx Yos je wel vertellendie kan het, zeg ik je. Het is een fraaie geschiedenis alleen een beetje hm Trude Groode behoorde tot je voorouders". z/Wordt nu niet dichterlijk, Frauke //Lui- ster nu Gertrude stapte in bed. z/De Tweede belofte ffDat is nu weer een heel andere zaak. Wat er nu volgt, is niet <Jichterlijk, vrees ik," zei Frauke langzaam. z/Bedaard Frauke Knee, Gertrude Knee en Marx Vos z/Een mooi klaverbladzuchtte Frauke, terwijl ze moeite deed om een band uit den knoop te doen. van de firma Goedhart en bezig zijnde de machine na te zien gaf men den machinist een sein dat lij draaien moest en de gevolgen bleven niet uitde ongelukkige werd bijna geheel vermor- zeld en was oogenblikkelijk dood. Een milicien te Bergen op Zoom in gar- mzoen van onbemiddelde ouders ontving voor eenige dagen de heugelijke tijding, dat hij met enkele familieleden werd opgeroepen om eene erfenis van een bloedverwant te deelen. Deze erfenis bedroeg het aardige sommetje van 300,000. De milicien, die blijkbaar gaarne zijn kame- raden in zijn vreugd laat deelen, heeft dit op eene eigenaardige wijze gedaan. Woensdag toch arriveerde aan de kazerne- wacht een groote kist, welke een reuzengramo- phone bevatte. In de kazerne natuurlijk groote vreugde om de gratigconcerten, vooral toen bleek, dat zeer veel populaire wijsjes werden weerge- ven. De gelukkige bezitter, die in zijn speciale letrekking nog even lustig als voorheen dweil en bezem hanteert, kan zeker nog heel veel genoegen beleven van deze eigenaardige ver- rassing. Donderdagnamiddag omstreeks 4 uur reed de automobiel van den heer L.. op weg van Amsterdam naar Scheveningen, langs den Sloter- straatweg, toen even voorbij het huisTeVraag twee schapen van eene boerenplaats kwamen, waarvan een onder de auto geraakte. De chauffeur geraakte hierdoor zijn stuur rwijt, waardoor de wagen, waarin behalve de chauffeur, 3 heeren en 2 dames gezeten waren, tegen een boom terecht kwam. De auto werd totaal vernield, terwijl deinzitten- den daaruit werden geworpen. Een der dames werd hierdoor zoo ernstig gekwetst, dat zij, sehalve twee beenwonden, eene hersenschudding mkwam. De overige mederijdenden kwamen, Dehalve enkele ontvellingen, met den schrik vrij. T wee verpleegsters, die toevallig voorbij fietsten, egden het eerste verband, waarna de ernstige patiente onder persoonlijke leiding van den dokter van Sloten naar Amsterdam werd gevoerd. Men meldt aan de N. R. C. Sedert eenigen tijd is een zaak in onderzoek tegen een marechaussee van de brigade S., in riesland, beschuldigd van mishandeling van een burger, die hem in de kazerne kwam spreken. Wij vernemen thans, dat de betrokken mare chaussee in voorloopige hechtenis gesteld is. Zaterdagochtend is bij Nijkerk een spoor- wegbeambte door den trein aangereden en na eenigen tijd aan de gevolgen daarvan overleden. Yrijdagavond had een automobiel-ongeval plaats op den rijksstraatweg bij de Duivendrecht- sche brug onder Diemen. Uit de richting van Amsterdam kwamen 2 automobielen, welke om het hardst schenen te rijden. De eene raakte in de bocht van den weg op den berm, reed 3 telephoonpalen stuk en bleef bij den 4en staan. Van de 4 inzittenden werden er drie uitgeslingerd, van wie maar een eenigszins ernstig gewond werd aan het hoofd en een ander eenigen tijd bewusteloos bleef liggen, doch later weer bijkwam. Dokter Derkinderen verleende heelkundige hulp, waarna de gewonde met de andere auto naar Amsterdam teruggevoerd werd. De eerste auto was zoo beschadigd, dat zij onbruikbaar was geworden en later met een wagen werd weggebracht. Het nummer dezer machine was G 32 en van de andere G 814. Eigenaar van de beschadigde auto is, naar wij vernemen, de heer Wolter, tabakshandelaar te Amsterdam. Te Ede is Zaterdagmorgen de doch ter van den hovenier v. B. bij het waterputten voorover in de put gevallen en verdronken. Uit Winterswijk meldt men aan de N. Arnh. Ct. Op treurige wijze werd het gezin van den opzichter-machinist Kuijk gisteren in de rouw gedompeld. De vrouw des huizes moest eer- gisterenavond even in den kelder zijn. Door verkeerd te stappen, stortte zij in de vrij diepe ruimte. Toefi haar afwezigheid na een kwar- tier bemerkt werd, vond men haar bewuste loos liggen. De ter hulp geroepen geneesheer constateerde een schedelbreuk. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de vrouw, moeder van 7 kinderen, gistermiddag overleden. 12 jaar geleden namen een vader en een zoon uit Lemsterland, die wegens diefstal ieder tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld waren, de wijk naar Amerika. Meenende dat die straf beloven elkaar onder strenge ge- heimhouding dat ze oom Hinze zullen vergiftigen." z/Hij is het vergift niet eens waard //Gertrude z/Waarom val je me in de rede Gertrude richte het bovenlijf weer op leunde met den arm onder het hoofd op den rand van haar bed, en keek met vroolijk schitterende oogen op naar Frauke die bij haar bed stond. ffNeen weet je, wat wij moeten beloven? Wij moeten het doorzetten, dat je vader met ons naar den bouwval gaat (Wordt vervolgd). o VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5