A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. drankwet. 4(5" DRANKWET. DRANKWET. No. 4891. Donderdag 13 September 1906. Binnenland. Geinen^de berichten. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82±. Men abonneert zich by alle Boekhandehars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Te 1 efoon No. 2 5. Intending van advertentiSn v6or 3 ureu op den dag der uitgave. ADVERTEKTISS: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor dken regei meer 0,10. Bij directs opgaaf van driemasl plaatsmg derzelfde advertentie wordt de pry* slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. m 14) z/Hecht ge er waarde aan, dat mijnheer Mol- ler bij ons koxnt Zijt gij overtuigd, dat hij ernstig en deugdzaam is z/Dat is hij Een ferm jonkman //Frauke prijst hem minder," zei Gertrude lachend. De oude hoestte eens. z/Zottepraat van Frauke, niets dan inbeel- dingWeet u, jufFrouw Gertrude, wat ik denk Vol verwachting keek Gertrude hem aan. //Wij moeten den mooien bruinen kop van Christiaan Moller naast dat leelijke prairiege- zicht van Hinze plaatsen, dan zuit u een won der beleven." z/Dat denk ik." Gertrude maakte een grappige buiging voor den ouden maff en zeide „Dat is zeer goed ingezien, waarde bondgenootWe zullen ons best doen Zij stonden voor verscbeiden groote schuren van aanmerkelijke lengte. ,/Hier is de alieen- heerschappij van Hinze", verklaarde Vos. Het zag er woest uit akkergerei, mest, stroo en bakhout lag er op hoopen bont door plkander. Het houtwerk der schuren had in de yfele jaren geen verfje gehad, de mureu niet gevoegd, de stroodaken vertoonden groote gaten. Luit.-generaal Bergansius, staatsraad en oud- minister van oorlog, is Maandagavond weer ingestort na zijn jongste ziekte. Dinsdagochtend liet zijn toestand weinig hoop, terwijl des middags deze steeds uiterst zorgelijk bleef. De oud-Minister beeft een bevigen aanval van beroerte gebad, waardoor het lichaam aan een zijde verlamd is. TER NEUZEN, 12 September 1906. De Scherpschuttersvereeniging //Voor Va- derland en Koning" trof het gister goed, ter gelegenbeid van den eersten dag van den Prov. schietwedstrijd. Het weer hield zich uitmuntend. Den gebeelen dag werd er zoowel door leden der vereeniging als door de scbutters uit den vreemde, druk gescboten. De tijd beschikbaar voor de vrije baan op 200 M. was velen schutters wel wat te kort, daar ze geen gelegenheid meer badden boven hen staande scbutters af te scbieten. De dagmedaille, een zilveren medaille, uitge- loofd door den beer Mr. P. C. J. Henneqoin, lid der T weede Kamer, werd behaald door den heer C. W. Dhuy, van Middelburg, lid der schietvereeniging //Medioburgum". Heden werd de dagmedaille, eene zilveren, uitgeloofd door den heer Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten, behaald door den heer L. Bootsgezel, van de schietvereeniging te Breskens. Weder werd den gebeelen dag druk geschoten. De uitslag van den j. 1. Maandag onder de leden geboudeu wedstrijd was, dat de prijzen werden behaald in de navolgende ordeJ. J. Verjaal, H. van der Vliet, I. van Dijke, C. van der Sloot, P. van Herp, J. van dhr Gouwe, J. A. P. Geill, K. Hamelink, J. F. de Cooker, J. F. Koevoets en L. Dekker. De poedelprijs viel bij loting ten deel aan S. Mielen. De stand van den korpswedstrijd op 200 meter, geweer m. 95, was hedenavond no. 1 //Medioburgum" van Middelburg, no. 2 de schiet vereeniging te Breskens, no. 3 Voor Vaderland en Koning". Bij den schietwedstrijd werd gisteren alhier door een noodlottige samenloop van omstandig- heden een jongetje getroffen door een kogel uit een flobertgeweer. De onvoorzicbtige schutter begat zich met het ventje naar een geneesheer, //Die paar dieren, die we nog hebben, zijn op het land. Er zullen omstreeks vijftig koeien, even zooveel jong vee van e'en en twee jaar oud en nog zestig kalveren zijn. Wij laten de dieren niet vetweiden, de grond is daar niet goed genoeg voormaar wij fokken vee. Ook hebben we nog zoo'n twintig paarden en twaalf veulens, die in redelijk goeden toestand zijn, omdat mijnheer daar nog eenig belang in stelt en de dieren soms voor zijn venster laat brengen om ze te zien. Op de korenvelden ziet bet er ellendig uit. Nu zal ook nog het beste gedeelte van onzen bouwgrond de zestig morgen, die bij Westdorf liggen aan Tborbeeken verpacht worden. Ik weet niet voor hoeveel jaren, maar zoodoende wordt het voordeeligste stuk van bet geheele landgoed weggeschonken en wij zullen voortaan steeds geldgebrek hebben." W at is daaraan te doen, Vos vroe°* Gertrude bekommerd. z/Ach, beste JufFrouw Mijnheer beeldt zich nu eenmaal in, dat hij de frissche lucht niet kan verdragen; bij beweert, dat die dadelijk op de wond aan zijn hoofd slaat. En dan die slaapdrank, die Hinze elken avond voor hem gereed maakt uit allerlei vreemde dranken, cognac en dergelijke. Dan zitten ze urenlang bij elkaar. Mijnheer vertelt zijn ware lotge- vallen van '63, 66 en 70 bij was n.l. al zeer jong bij de Pruisen in dienst getreden en Hinze vertelt zijn verzonnen lotgevallen uit de oorlogen tegen de Indianen, die bij beweert mee- gemaakt te hebben. Natuurlyk is alles leugen en bedrog, wat die man denkt, zegt en doet welke constateerde dat de wond niet van ernsti- gen aard was. Het kogeltje is gevonden in de kleeren van den jongen. Naar wij vernemen zal gedurende de ker- misweek de Chr. Jongelingsvereeniging //Bidt en Werkt" iederen avond vergaderen in haar lo- kaal Bethel". Maandagavond zal aldaar optreden de beer Van Bommel, agent van bet Nederl. Jongelings- verbond Dinsdags spreekt aldaar Ds. Raams, van Hoek, over vDe toekomst" Woensdag- en Don- derdagavond worden licbtbeelden vertoond, ter wijl Vrijdag een openbare vergadering wordt gehouden en Zaterdagavond lichtbeelden wor den vertoond in het lokaal //Eben Haezer" in de Kerkhoflaan. Ook zal, zooals uit acbterstaande advertentie blijkt, de Mannenvereeniging //Mattheus 18 20" een openbare openlucht bijeenkomst bouden in den tuin van den heer Joz. de Feijter aan het station alhier. Deze bijeenkomst wordt gehou den in vereeniging met de Chr. Zangvereeni- gingen te Driewegen, Spui, Steenovens en Zaamslag, terwijl er ook aan mee zal werken het Chr. muziekgezelschap //Excelsior" van hier. De heer S. J. Swart te Groede komt als nomnrer een voor op de voordracht voor onder wijzer te Bergschenhoek. De voordracht voor hoofd der openbare school te Rilland bestaat uit de heeren H. W. Odink, hoofd der school te Kats, M. Nieuwen- huyse, onderwijzer te Middelburg en J. A. Horste, onderwijzer te Groede. Door de gemeente- en rijkspolitie te IJzen- dijke zijn Zondagmorgen een viertai stroopers uit Caprijcke (Belgie) aangehouden, terwijl zij aan het jagen waren in den Clarapolder. Van de jacht terugkomende, wilden zij op hun fietsen, door hen op een bofstede acbter- gelaten, den terugtocht aanvaarden, docb liepen toen in handen der politie. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Hengstdijk. Niettegenstaande de zeer booge kosten, die in 't voorjaar gemaakt zijn om den grooten Hengst- en Rummersdijkpolder tegen overstrooming te beveiligen, en bet bestraten dezen zomer, van een zestal polderwegen, zijn de polderlasten van f 5 op slechts 6,50 per hectare gebracbt. Een meevaller. Te Amersfoort kwam in een cafe tusschen Het is zijn beroep, juffrouw Gertrude; bij schijnt daarvoor geboren te zijn. Hij kan niets anders dan opsnijden. Ik zou gaarne eens weten, waar hij dien baronstitel vandaan heeft gehaald z/Maar Vos z/Nu, bij dien man is alles mogelijk z/Wij zullen trouwe vrienden blijven, waarde Vos", zei Gertrude, terwijl zij troostend haar hand op den arm van den ouden man legde. Om zeven uur zaten de vier huisgenooten om de tafel, waarop de avondboterham stond. Mijnheer sprak vriendelijk, maar altijd in twijfe- felende woorden, met Gertrude hij vroeg, of zij zich hier thuis gevoelde, of de tuin haar beviel en of zij alles reeds in oogenschouw had genomen. Vrouw Siemens wilde den beer des huizes thee schenken. Gertrude gaf met de oogen een wenk aan Frauke, die naast Hinze zat en druk met hem sprak over haar rijpaard Liza en over verschil- lende hondenrassen. Zij begon juist met veel ijver te vertellenhaar kleine, bruine hand rustte op zijn arm. //Frauke, wees zoo goed Nu moest Frauke toch opzien naar die ge- vreesde oogen maar die waren niet op. haar gericht, die rustten met hartelijk medelijden op den heer des huizes, die gebogen en bedrnkt naast haar zat en juist weer de bleeke, magere hand met een pijnlijk trekken tegen zijn hoofd- doek legde. Gertrude legde haar hand zacht op zijn arm. z/Hebt ge veel pijn, oom eenige jongelui bet gesprek op den tijd die men noodig beeft om van Amersfoort naar Baarn te fietsen, waarvoor een geoefend fietser drie kwartier noodig beeft. Een beweerde bet wel in een kwartier te kunnen. Een motorfiets werd tot zijn bescbikking gesteld en in een ra- zende vaart reed hij been. Een ander, die pas kort wielrijdt, reed mee om te controleeren, nu eens aan een touw, dan steunend op den schouder van den motorrij der. Bij een gevaar- lijke kromming vloog de controleur in voile vaart tegen een boom. In deerniswaardigen toestand werd hij opgenomen en naar het zieken- huis te Amersfoort vervoerd, waar onder meer sohedelbreuk geconstateerd werd. Ook gaf hij eenige malen bloed op en tot Zondag middag bleef hij buiten kennis. Zijn toestand is boogst zorgelijk, doch welligt brengt de jonge man door zijn sterk gestel er bet leven af. Er in geloopen. In een kleine gemeente in ons land is men bezig met bet maken van grondwerken en het leggen van rails voor een stoomtram. De werklieden zijn ten deele ge- huisvest in een daarvoor getimmerde houten keet, waarin geslapen en gegeten wordt, terwijl bet voedsel wordt bereid door vrouwen, eveneens in die keet zoolang haar verblijf houdend. Dezer dagen kwam een brigadier der Rijksveldwacbt ter oore dat daar ook sterke drank gebracbt werd hij ging op onderzoek uit, stapte de keet binnen en vroeg aan de vrouw een glaasje drank dat hem terstond gegeven werd. De vrouw vertelde dat de werklieden voor het eten eeh borreltje en een sigaar van haar kregen. Onze brigadier vroeg nogmaals een glaasje, dat hem wederom verstrekt werd, en wierp toen een rijksdaalder op tafel, dien de vrouw in haar zak stak met een beleefd //dank je wel". De brigadier wenschte echter f 2,40 terug, hij wilde de twee borreltjes betalen. De vrouw zei echter heel droogjes, dat zij geen sterken drank ver- kocht, maar wel fooien aannam. De brigadier kon vertrekken. Des middags kregen de werk lieden een glaasje extra. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij een landbonwer te Honesch, bij Haaks- bergen, een hond ingebroken in een schaaps- kooi, waar een veertig schapen waren opgestald. Niet mindef dan 18 schapen werden des ochtends dood gevonden, met gebroken nek, losgescheurde ingewanden enz., terwijl nog eenige dieren, met gebroken been en met beetwonden, moesten worden afgemaakt. De schade voor den landbouwer bedraagt meer dan 300. ffDe dader is onbekend." Te Dinxperlo heeff een jongmenscb op vreemde wijze zijn fiets verloren. Een vriend, Met een uitdrukking van verwondering op het gelaat wendde de invalide het hoofd lang- zaam naar haar toe. Toen hij in die vriende- lijke oogen zag, kwam er een trekje van vol- doening op zijn ziekelijk gelaatals wilde hij zijn dankbaarheid voor deze ongewone deel- neming toonen, legde hij zijn hand op de hare en streelde die. Verwonderd zette Frauke groote oogen op, terwijl haar blik op haar vader en haar nicht rustte. Plotseliug kwam zij tot een ontdekking voor de eerste maal zag zij haar vader met ziende oogen. Aarzelend met zennwachtig bewogen lippen en een- hulpelooze uitdrukking op bet gelaat, nam zij der verbaasde vrouw Siemens bet rin- kelende scbenkblad uit de handen en ging naar de sofa. Docb in haar hevige aandoening kon zij haar werk niet volbrengen. Gertrude nam haar het blad uit de bevende hand. z/Wat scheelt er aan, kind?" Frauke was voor haar vader neergeknield en had haar door tranen overstroomd gelaat op zijn knie gelegd. Zijn smalle hand streek voor de eerste maal na vele jaren liefkozend over haar lichtblonde lokken. Hij keek daarbij ver- legen naar Gertrude. a {Wordt vervolgd). JMt Mad versehijnt Maanrtag-, Woeaiday en Vrljitagavond, ■Itgcsonderd op Fee.tdagen, by de Firm. P. jr. l .tM BK te Tea We.aen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN biengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, ie lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften om verlof tot den ver- koop van alkobolhondenden drank anderen dan sterken drank van C. VAN IJK. werkman, wonende te Ter Neuzen, voor bet voorlokaal van bet perceel plaatseiijk gemerkt 23 en gelegen aau den Baandijk, en B. DEWAERHEI.1T, werkman, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlinkervoorlokaai van bet perceel plaatseiijk gemerkt 36 en gelegen aan den Baandijk Binnen twee weken nudat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verieenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 11 September 1906. Burgemeester ea Wethouders voornoemd, J. A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN biengen ter openbare kennis dat op 10 Sep tember 1A06 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht ver- zoekscbrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten van HENDR1KUS DE BLOCK voor het bovenvoor- en achterlokaal van het perceel plaatseiijk gemerkt 7 en gelegen aan den Schutterskofweg. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend making kan een ieder tegen bet verieenen dezer ver gunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, den 11 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GE1LL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat op 4 September 1906 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren (jedeputeerde Staten van ZeeJand gericht verzoekschrift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten van FRANCISCUS JOSEPHUS de BAKKER voor het voor- en rechterachterlokaal van het perceel, plaatseiijk gemerkt 112 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken na de dagteekening dezer be kendmaking kan een ieder tegen het verieenen dezer vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 11 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. D1ELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1