Gemengde berichten. Zaamslag, 10 Sept. Zaterdagnamiddag jl. deed ons muziekgezelschap De Volharding," onder het spelen van een wel uitgevoerden marsch door de kom van het dorp een uitstapje over Reuzenhoek naar de buurtschap Margaretha. Dit is voor de tweede maal dat het gezelschap zich in het openbaar liet hooren, sinds het directeurschap in handen is van den heer Aug. Eeckhout uit Hulst. De vorderingen der leden kwam zeer goed uit en wij kunnen vertrouwen. dat voornoeraden directeur het gezelschap zeker op een zoodanige hoogte zal brengen, dat het in een niet te lang tijdsverloop met andere buurtgezelschappen, wel zal kunnen concurreeren. Stoppeldijk. Terwijl het lljarig dochtertje van den landbouwer P. de W. in de weide bij d boerderij was, kreeg het van een der paarden, die naar den stal holden, een slag tegen het hoofd. Hevig bloedend werd de kleine bin- nen gedragengelukkig kon de terstond ont- boden geneesheer constateeren, dat geen der verwondingen van zeer ernstigen of gevaar- lijken aard waren zoodat het ongeval betrek- kelijk goed is afgeloopen. Hulst. Hier is een nieuwe industrie ge- opend. De nieuw gebouwde wolfabriek, nabij 't station, is in werking. Het is een lust te zien hoe de vlugge vingers van een twaalftal jonge meisjes de machines besturen, die in een oogwenk een doelmatigkleedingstuk als borstrok, trui, kousen, enz. vervaardigen. Zoodra alle machines geplaatst zijn, zal het aantal werk- krachten belangrijk uitgebreid worden. De ambachtsschool en gasfabriek naderen ook hare voltooiing. De eerste hoopt men begin October te openen, de laatste begin November in werking te zien. Ook zal men in 1907 een R.K. jongensschool krijgen. Plan en bestek zijn gereed en eerst- daags zal de aanbesteding plaats hebben. Kloosterzaude. Zondagnamiddag ontstond alhier bij den landbouwer Verdurmen brand, in twee stroomijten. Deze verbranden, doch dank zij het ijverig werken der brandweer, mocht het gelukken de nabijzijnde schuur en wagen- huis te behouden. Naar we vernemen zou de brand zijn aangestoken door jonge kinderen van genoemden landbouwer, die met lucifers speelden. Antwerpen, 9 Sept. Heden gaf op de Zui- derlei dicht bij het groote museum het fanfa- regezelschap van St. Jansteen een concert, dat goed geslaagd mag heeten alhoewel het laatste nummer La Conte de Fee, ten gevolge van vermoeidheid van sommige muzikanten niet vol klonk wat mij versterkt in de meening, dat kleine gezelschappen niet te veel groote stukken moeten spelen. Over het geheel genomen maakte het gezelschap op de Antwerpenaren een goeden indruk. Van St. Jansteen zelf was de belangstelling verbazend groot. Van de gezelschapkaart maak- ten 122 personen gebruik terwijl nog een honderd- tal personen met gewone kaarten een trein vroeger of later ging. Vrijdagmiddag, had te Kampen een droe- vig ongeluk plaats. Een drietal arbeiders was bezig in de Stadsgracht een bok met zand te lossen voor de ophooging zan een terrein voor een nieuwe gasfabriek. Plotseling kantelde de bok, doordat deze aan den eenen kant te veel overhelde. De eene arbeider sprong er bijtijds af, de beide anderen echter geraakten er onder. Na een kwartier tijds gelukte het eerst er een onder weg te halen, naar het Militair Zieken- huis overgebracht, werden zijn levensgeesten na eenigen tijd weer opgewekt, door toepassing van de bekende middelen. De derde echter, een half uur later opgehaald bleek overleden te zijn2 doktoren stelden ge- ruimen tijd alle middelen in het werk. De ongelukkige was een zeer oppassend werk- man en is vader van 5 kinderen. Zijne vrouw was voor genoegen naar Rotterdam, zoodat ze onkundig was van het vreeselijke lot, dat haar man getroff'en had. Naar men mededeelt waren de arbeiders meer- malen door den aannemer gewaarschuwd voor de gevaarlijke wijze waarop zij de bokken losten. De jongste bediende uit den kruideniers- winkel van Eigen Hulp, te Vlissingen, genaamd A. E., oud 16 jaar, moest Vrijdagnamiddag een bedrag van f 460 naar een kassier aldaar brengen, aan welke opdracht hij niet heeft voldaan. Tot nu toe is de jongen nog niet teruggekeerd, zoodat vermoedt wordt, dat hij met gemeld bedrag voortvluchtig is. De politie doet onderzoek. Cocadorus. ^Den 15den October zal Coca- dorus, de redenaar van Amstelveld, te Amster dam, en andere marktpleinen, gedurende 25 jaar tot vermaak van groot en klein werkzaam ge- weest zijn. Een commissie heeft zich gevormd, bestaande uit de heeren J. D. Stokvis, F. van Dien, D. E. Content en G. J. Polak, die Coca dorus willen huldigen. Naar de Tel. verneemt, zijn er in de laatste weken voorbereidende besprekingen gevoerd over een plan, om in 1908 te Amsterdam een wereld- tentoonstelling te houden. Vermoedelijk zou binnenkort een groote com missie van bekende mannen zich constitueeren. om verdere voorbereidingen te treffen. Men meldt aan de L. Ct. uit Suameer, d.d. 6 Sept. Gisteravond was onze buurt in rep en roer. Het stukken geraken van een of me or glazen van een der wagens, waarmede een gezelschap van Houtigehage en Drachster Compagnie uit rijden was en hetwelk alhier eenigen tijd ver- toefde, was de aanleiding. Een vechtpartij op straat tusschen enkele van dit gezelschap en personen uit ons dorp was het gevolg. Een marechaussee van Veenwouden, toevallig ons dorp passeerende wierp zich tusschen de vech- tende partijen, waarbij hij een zoodanige wonde bekwam, hem toegebracht met een mes, dat geneeskundige hulp onmiddellijk noodig was. Deze hulp werd ingeroepen te Bergum. De dokters aldaar waren echter afwezig, waardoor Dr. Bontekoe, van Hardegarijp, naar Bergum ontboden hulp verleende. De toestand van den marechaussee was van dien aard, dat opneming in het Diaconessenhuis te Leeuwarden noodig werd geoordeeld, werwaarts hij dan ook ver- voerd is geworden. Een uitgebreid onderzoek werd heden in ons dorp ingesteld. Onder verdachte omstandigheden overleed den 5den dezer te Boertange een kind van twee maanden, een jongentje van Engeltje K., oud 20 jaar, wonende te Boertange. Vrijdagavond bracht de rijksveldwachter Beuring, te Sellingen gestationeerd, het lijkje naar Winschoten over, omdat hij meende, dat een misdrijf aan den dood van het kind niet vreemd was. Bij de lijkschouwing, die hedenmorgen in het gerechtsgebouw door geneeskundigen ge- schiedde, moet zijn gebleken, dat het kindje door verstikking is overleden, ofschoon geen uiterlijke teekenen daarvan op het lijkje werden aangetroffen. Sedert is Engeltje K. door den rechter-com- missaris in verhoor genomen, alsmede de rijks veldwachter Beuring, voornoemd. In ons vorig nommer deelden wij mede dat in de Kinkerstraat te Amsterdam een knaapje van zeven jaar door de tram was aan- gereden. Het geval heeft zich als volgt toege- dragen. Twee jongetjes werden achtervolgd door een rechercheur van politie, die er in slaagde een van beiden bij den kraag te grijpen, terwijl de andere trachtte te ontsnappen door achter een voorbijrijdende tram om te loopen. Hij had echter niet bemerkt dat ook uit de andere richting een tramwagen aankwam, di.e het ventje omverwierp en zoodanig verminkte, dat de dood direct intrad. Twee moordzaken. Door de Rotterd. rechtbank is 1° behandeld de beruchte moord in het dorp Waddingsveen. In den avond van 26 Mei ontstond twist tusschen eenige personen in een herberg aldaar, welke zoo hoog liep dat de 27jarige borstelmaker J. G. Tielle zijn dorps- genoot C. Alpheneer die hem een rijksdaalder schuldig was met een mes een doodelijke wond toebracht in de borst. De eisch is zes jaar gevangenis. De tweede zaak had plaats in de Zandstraat en betrof den 29jarigen stoker v. d. B. uit Dordrecht, die in den nacht van 26 Juni den matroos Couwenborgh van Hr. Ms. Reinier Claeszen zulk een steek in den buik toebracht, dat de man 2 dagen later overleed. Ook hiervan was de eisch zes jaar gevangenis. Twee wielrjjders-toeristen, vonden Donder- dagavond op den straatweg tusschen Heelsum cn Renkum een jonge man in uitgeputten toestand. Beiden stapten af om hem zoo noodig te helpen het bleek dat de stakker in geen drie dagen eten had gehad, waarom hem een en ander verstrekt werd. De man, die zeide van Hamburg te zijn ge- komen en van de grenzen af had geloopen, zag er zeer zwak uit, waarom de wielrijders, met zijn lot bewogen, besloten, hem op de stoom- tram te zetten en naar Arnhem te vervoerenl om aldaar te worden geholpen. Aldaar aan- gekomen, werd hij naar 't bureau van politie gebnacht en van eten en drinken voorzien, waarna hij uitgeput in slaap viel. De man, die zegt zeeman te zijn, behoort in Amsterdam thuis en had eenigen tijd geleden schipbreuk geleden. Medelijdende reizigers in de stoomtram zamelden eenig geld voor hem in, zoodat hij in de gelegenheid zal zijn zijne reis per spoor naar Amsterdam voort te zetten. Het N. v. h. N. schrijft De vergiftigingszaak te Grauwedijk, onder Ten Boer, houdt de justitie nog druk bezig. De dienstbode, die van de misdaad, waaraan twee menschenlevens ten offer zijn gevallen, verdacht wordt, blijft alle schuld ontkennen. Er wordt in de gevangenis niemand bij haar toegelatenzelfs twee familieleden, die haar dezer dagen een bezoek wilden brengen, moesten naar hunne woonplaats terugkeeren, zonder de verdachte gezien of gesproken te hebben. Behalve het lijk van den heer H., is ook het lijk van zijn echtgenoote naar Groningen ge- bracht, om door de doctoren onderzocht te worden. Over de oorzaak van de misdaad komt lang- zamerh^nd iets meer aan het licht, al is van den sluier, die het geval van den aanvang al heeft bedekt, ook nog maar een tipje opgelicht. Aan een geval van hysterie, zooals de geruchten zeiden, kan moeilijk gedacht worden. Uit de mededeelingen, die wij ontvingen, blijkt duidelijk, dat de dienstbode iets tegen de familie H. had, daar zij reeds eerder uit haar dienst is wegge- loopen, doch door een van haar familieleden weder is teruggebracht. 't Is zeker niet te verwonderen, dat het resul- taat van het onderzoek, vooral in de gemeente Ten Boer, met spanning wordt tegemoet gezien. Te meer is dit het geval, nu men zich plotse- linge sterfgevallen, voorgekomen in families, waar de meid vroeger had gediend, herinnert en de aandacht der justitie ook hierop heeft gevestigd. Iemaud kwam met groote haast bij een dokter van grooten naam en riep zijn hulp in. Hij had een stuk vischgraat in de keel, dat onmogelijk verwijderd kon worden en dat hem erg veel pijn deed. De dokter bekeek de keel en nam met weinig moeite het stuk weg. Hij bekeek het met de meeste aandacht. Dank u, dank u, dokterriep de patient, dat zal mij niet meer overkomen. Hoeveel ben ik u schuldig Tien gulden, luidde het antwoord. - Tien gulden? riep de ander uit. Het heeft nog geen tien tellen geduurd en dat voor zoo'n onbeduidend vischgraatje. - Mijnheer, zei de dokter het was geen onbe duidend vischgraatje. Als ik mij niet vergis was het de graat van een forel. Dat heeft u goed gezien, ik heb een paar forellen gebruikt. Juist antwoordde de dokter. Als het een graat was geweest van een bot of van een voren, of desnoods van een schol, dan zou twee gulden voldoende zijn geweest, maar personen, die zich de weelde kunnen veroorloven hier en in dezeu tijd forellen te eten moeten er dan ook maar voor betalen. De Prov. Gron. Ct. is op informatie uit- gegaan naar aauleiding van een bericht dat er in Groningen op enkele plaatsefi op straat om hooge geldsommen wordt gespeeld. Zij schrijft daarover o. a. het volgende Het is juist, dat er vaak zelfs 40 in de pot staat. Doch de speelhartstocht gaat zoover, dat er ook andere zaken, een jas, een zilveren horloge, een paar pantoffels, een koperen ketel van moeder enz. worden opgezet. Is men een- maal in de hitte van het spel, dan moet het geregeld gebeuren, dat iemand zijn jas uittrekt, haar door de medespelers doet taxeeren en inzet. En dat de weinige preciosa, die de spelers bezitten, natuurlijk ook op het spel worden gezet, spreekt vanzelf. Nog niet zoolang geleden, aldus vertelde een onzer berichtgevers, kwam een vrijer bij zijn dienstbode haar pantoffels leenen. Diens eigen schoenen en pantoffels had hij zoo juist verspeeld. Hoe groot de sommen zijn, die aldus worden omgezet. blijkt o. a. wel daaruit, dat aan den man op den uitkijk door ieder clubje 1 als verspiedersloon wordt uitbetaald. En zoo zijn er beroeps-verspieders die een aardig daggeld maken, zelfs wel 6 per dag, naar ons werd verzekerd. Ziehier een beschrijving van het spel, dat naar onze meening algemeen bekend moet zijn, wil men het met de noodige kracht kunnen bestrijden. Het spel wordt gespeeld met drie dobbel- steenen. Een der dobbelaars, de gooier zooals hij genoemd wordt, zet een wilkeurig bedrag in den pot, een vierkant, dat met krjjt op den grond wordt geteekend, en vraagt wie er mee speelt. Door de medespelers moet gezamelijk in totaal een zelfde bedrag worden ingezet, niet meer en niet minder. Neemt men b.v. aan, dat de gooier een kwartje inzet, dan moet of er een of meer spelers zijn eveneens een kwartje bijgezet worden. Zoodra de beide kwartjes er staan begint het spel en rolt de gooier de dobbelsteenen over den grond. Hij wint den geheelen inzet als hij boven 10 werpt met twee gelijke cijfers, hij verliest dien als hij beneden de 10 werpt met twee gelijke cijfers. Drie ongelijke punten, t zij onder of boven de tien geven hem recht op een nieuwen worp. De eerste inzet bedraagt gewoonlijk niet meer dan een kwartje, hoogst zeiden wordt door den gooier begonnen met een inzet f 1 of 2,50. Dat er desniettemin om zulke hooge bedragen wordt gespeeld komt, omdat de gooier niet telkens het gewonnen bedrag uitneemt, maar dit laat staan. Roept hij terwijl gij werpt //banco dan beteekent dit dat hij, als hij den inzet mocht winnen, deze onaangeroerd laat en dat dus de medespelenden in het geval dat wij hebben aan genomen, eerst weer twee kwartjes moeten bijbrengen, zoodat er dan een gulden in aen pot komt. MeD beprijpt, dat, zoo voortgaande, er heel spoedig een groot bedrag kan staan. Onze zegsman, die zelf het spel heeft meege- daan, vertelde ons dat het dikwijls voorkomt dat de pot tot acht maal toe wordt verdubbeld, zoodat het voorkomt dat een bedrag van twee kwartjes, door het herhaald winnen met //banco" van den gooier, tot f 32 en meer is aange- groeid. De gooier kan in dat geval niet meer dan zijn aanvankelijk ingezet kwartje verliezen. De medespelers moeten dan steeds het bedrag verdubbelen. En hierbij gebeurt het dat als de portemon- naie leeg is, de medespelers hun jassen, schoenen, pantoffels enz. uittrekken en andere voorwerpen van waarde afleggen, den gooier vragen wat ze waard zijn en inzetten. Men ziet de dobbelaars dan op bloote voeten, blootshoofds en zonder jas het spel volgen en het voortzetten totdat er absoluut niets meer van waarde voorhanden is. Alles wordt na afloop weder ingewisseld tegen de geschatte bedragen, of teruggegeven, wanneer de verzekering wordt gegeven dat de schuld binnenkort wordt betaald. Door de toe- schouwers en ook onderling wordt nog weer gewed op den worp van den gooier, n.l. of hij treffers (boven 10 met twee gelijke) of vallers (beneden 10 met twee gelijke) zal werpen. Op de stille plaatsen van onze stad, zooals achter de Gasfabriek, Oostersingel, achter het Sterrebosch, aan den Noorderbinnensingel komen de dobbelaars, mannen van 18 tot 40 jaar, gehuwd en ongehuwd, bijeen, gewoonlijk Zondags en Zaterdagsnamiddags. Het eindigt in de meeste gevallen niet eerder voordat een of meer zoowat totaal geplukt zijn. De begrooting der gemeente Rotterdam sluit in ontvangst en pitgaven op een bedrag van ruim 19'/2 millioen gulden. Een verblijdend verschijnsel is het dat de inkomsten met circa 7 ton gouds zijn vooruitgegaan, zoodat omreden enkele posten der uitgaven meer geld vorderen, de begrooting sluitend is gemaakt zonder be- lastingverhooging. Een lOOjarige. De emeritus-predikant der Ned. Herv. Gem. Ds. J. P. Kerkhoff vierde verleden week zijn eeuwfeest, opgewekt en helder van geest. De grijsaard woont te Utrecht aan den Tolsteegsingel. Yelen maakten hem hunne opwachting. Een ooggetuige meldt aan de N. Ct. Zaterdagmiddag ongeveer kwart voor een pas- seerde in Den Haag een kinderbegrafenis de rails van de electrische tram om naar de Kerkhoflaan te gaan. Nog voor de lijkwagen de rails geheel was overgestoken, kwam in groote vaart ee® electrische tram aan, waarvan de bestuurder in dezelfde vaart bleef rijden, met het gevolg, dat de lijkwagen werd aangereden en van de achterwielen de spaken eruit vlogen. Alleen de tegenwoordigheid van geest van den koetsier van den lijkwagen wist ernstiger onheilen te voorkomen. De oude geschiedenis van een oploopje dat een oproer wordt Te Frankfort werd Woensdag een bedelaar, die een winkel was binnengedrongen, daaruit op hardhandige wijze verwijderd. Daarbij viel de man en kwetste zich aan het been. Een aantal omstanders waren zoo met den bedelaar begaan, dat zij ,een formeelen stormloop tegen den winkel op touw zetten. In een oogwenk waren van den winkel alle ruiten ingegooid twee politieagenten, die de orde wilden herstellen, werden met steenen geworpen en moesten ver- sterking gaan halen. Betrekkelijk spoedig waren 150 bereden en onbereden politiemannen ter plaatsemaar ook de menigte groeide ieder oogenblik aan. Het eird van het lied was, dat de%abels werden getrokken en er geducht op los werd geslagen. lot lang na middernacht bleef het woelig en tal van lieden hebben in den vorm van sabelwonden of bekeuringen onaangename herinneringen behouden aan het standje. In Kensal Rise, bij Londen, waar de twee z/koffertragedies" hebben plaats gehad, is Vrijdag- ochtend om 5 uur weer een veischrikkelijk drama afgespeeld. De 38jarige behangei Rogeis heeft er met een scheermes zijn dertien- en negenjarige dochters den hals afgesneden ver- volgens zijn vrouw vrij erg aan den hals gewond e l een driejarig dochtertje. Tenslotte zeer zwc.ar gewond zijn broer van 33, die op het gegil der vrouw toesnelde. Rogers tobde over zijn zaken en meenende, dat hij met de zijnen tot armoede zou vervallen, besloot gij ze alien met hem te laten sterven. Rogers heeft ook zichzelt een ernstige wond am den hals toegebracht. Vrijdagochtend zijn weer sterke aarschok- ken op Sint Vincent, St. Lucia en Grenada (Engelsche Antillen) gevoeld. Op Grenada hiel- den de schokken lang aan. In Augustus was daar ook al een aardbeving geweest. Te Konstanza (Roemenie) nainen een luitenant en dertien matrozen der Roemeensehe marine plaats in een gerequireerde schuit, welke aan een sleepboot werd vastgemaakt. Dit ge- schiedde echter zoo zorgeloos, dat de schuit zoodra men wat gang kreeg omsloeg het sleep- touw bleek veel te kort tusschen beide vaar- tuigen te zijn aangehaald. Alle veertien inzittenden verdronken. De geheimzinnige aanslag op den ouden rentenier Miiller in het hotel te Interlaken be gint een heel andere wending te krijgen. De jonge dame, die zich mevr. Stafford noemde,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2