-/ Getnengde berichten. was, werd hulp gezocht bij den heer Van Borssum Waalkes, welke den heer W. verbond. Deze kon des avonds per spoor naar zijne woonplaats terugkeeren. Het motorrij wiel was door de botsing ernstig beschadigd. De Stcr no. 207 bevat o. a. de statuten van de Yereeniging tot het oprichten en in stand houden van een vrijvinnige orgaan in Zeeuwsch-Ylaanderen te Ter Neuzen. De vereeniging is aangegaan voor 29 jaar. Zij stelt zich ten doel het maken van propa ganda voor de vrijzinnige staatkunde beginselen in Zeeuwsch-Vlaauderen. Zij tracht dit doel te bereiken door zich de beschikking te verzekeren over een in Zeeuwsch- Vlaanderen verschijnend blad, en door de be- noeming en bezoldiging van een redacteur, wien wordt opgedragen dit blad in vrijzinnigen geest te redigeeren. Wij maken onze Zaamslagsche lezers gaarne attent op achterstaande advertentie waaruit blijkt dat de zitdag voor de ontvangst der rijks directe belastingen Dinsdag 18 September zal word en gehouden in plaats van op 11 September, dus acht dagen later dan gewoonlijk. Zaterdag 8 September a.s. vertrekt bij het 2e bataljon 3 reg. inf. inf. te Middelburg het 2e of laatste gedeelte der lichting 1901 met groot verlof. Op 10 September d. a. v. komt de lichting 1903 voor herhalingsoefeningen onder de wape- nen waarvan een gedeelte blijft tot 29 Sep tember, de rest tot 13 October a.s. In de Dinsdag te Waterlandkerkje gehou den raadzitting werd en de drie herkozen leden geinstalleerd. Bij een stemming voor wethouder werden eerst uitgebracht op den heer J. B. Dossche, aftredend titularis, 3 en op elk der heeren Van Prooij'en en Yerbrugge 2 stemmen. Bij tweede stemming werd de heer Dossche met algemeene stemmen herkozen. Boschkapelle. Eene onzer dorpsschoonen verzekerde, dat zij een niet of te laag gefran- keerden brief niet zou aannemen. Eenige dagen later ontving zij een ongefrankeerden brief, zij nam hem echter aan en betaalde het strafporto van 10 cent want van wien kon hij wel zijn en wat kon er wel instaan Met nieuwsgierigheid werd hij open gemaakt, doch bevatte helaas slechts de volgende woorden r/Nu is de meid Haar dubbeltje kwijt". stoppeldijk. Tot onderwijzeres in de hand- werken aan de school bij de Yeerstraat is be- noemd mej. Pr. Castenmiller, dochter van het hoofd der school. Sas van Gent, 6 Sept. Zagen wij vroeger op onze kermis vele groote inrichtingen van vermaak, speelgoed-, koek- en suikerkramen waar men van alle ontspanningen kon genieten, thans, zooals reeds eenige jaren bet geval was, belooft dit weer niet veel. Een draaimolen, een schommel, een kunsttheatre, twee oliebollen- kramen en een paar kleine kraampjes is alles wat ons marktplein zal versieren. Voor liefhebbers van dans wordt beter ge- zorgd. Het aantal gelegenheden hiervoor zal legio zijn. Een groot aantal draaiorgels zullen ons weer een tiental dagen op hun oorverdoovend geraas vergasten, waardoor onze vroegere zoo vermakelijke kermis meer en meer wordt om- gezet in een dans en drinkgelegenheid. Hedenmorgen arriveerde alhier per schip de caroussel van Janvier. Een vreugd voor de Sassche jeugd. Een legio van kinderen zijn altijd bij het lossen tegenwoordig en willen dan ook de behulpzame hand bieden. Bij het vervoer van materieel per wagen, die de kinderen aan een touw voorttrokken ge- raakten een paar kleinen onder de wielen. Het jongste zoontje van onzen veldwachter werd aan het hoofd en den arm ernstig bezeerd terwijl het zoontje van E. M. verwondingen aan het middel bekwam. Jtoewaclit. Donderdagnamiddag had alhier eene openbare vergadering van den gemeente- raad plaats, waarop alle leden tegenwoordig waren behalve de heer E. L. Plasschaert, die kennis had gegeven, dat hij tot zijn spijt de vergadering niet kon bijwonen. De commissie tot nazien van de gemeente-rekening over 1905, bestaande uit de heeren C. de Bliek en J. Kips bracht verslag uit van hun onderzoek. Zij had geen noemenswaardige aanmerkingen te maken, alleen waren in een paar mandaten eenige kleine onnauwkeurigheden geslopen, welke zei de Voorzitter zullen hersteld worden. De i-ekening wordt daarna goedgekeurd in inkomsten op 23845,35 en in uitgaven op 23060,11 zoodat er een batig saldo is van 785,11. Ingekomen waren 5 reclames op den hoofde- lijken omslag namelijk van de drie rijksambte* naren en van de heeren E. Remerij en H. I. Kips. Wordt besloten deze reclames na afloop van de openbare vergadering in geheime zitting te behandelen. De oorzitter geeft lezing van een brief van den heer Van Waesberghe uit Hulst, waarin deze terugkomt op zijn verzoek van 3 October 1905 om een jaarlijksche subsidie van 50 gulden ten behoeve van de ambachtsschool te Hulst. In dat schrijven wordt medegedeeld, dat door alle belanghebbende gemeenten reeds subsidie toegestaan is, als door Hulst 700, Hontenisse 90, Graauw f 50, St. Jansteen f 50, Clinge 50, Zuiddorpe 20 enz. De Voorzitter merkt op, dat het vorige jaar dit verzoek niet behandeld is, wijl er toen sprake was van het oprichten eener ambachtsschool te Axel, waar bij deze gemeente meer gebaat zou zijn. Daar echter dit plan van de baan schijnt te zijn, wil hij de zaak aan de orde stellen. ,Na eenige besprekingen omtrent het nut van een dergelijke onder wij sinrich ting voor deze gemeente, stelt de heer C. de Blieck voor, een jaarlijksche subsidie van f 35 te verleenen. De heer J. Kips acht f 30voldoende. Met 5 tegen 1 stem wordt besloten 35 te verleenen. De heer J. Kips had voor 30 gestemd. Alsnu kwamen aan de orde de veranderingen in de bouwverordening, waarover in twee vorige vergaderingen reeds breedvoerig gesproken was. Verschillende veranderingen worden aangebracht. Zoo wordt afdeeling I van Hoofd - stuk I, bestaande uit 14 artikelen, geheel geschrapt en vervangen door de 4 eerste artikelen van van de bouwverordening van Zuiddorpe. Boven- dien wordeD gewijzigd art. 36, 38, 40, 43 en 44. Daardoor zal de lichtoppervlakte van een vertrek niet meer 1/4, maar minstens J/8 rnoeten bedragen van de grondoppervlakte en mag in een huis, waaraan geen gang is een tochtscherm gemaakt worden in plaats van een portaal. Ten slotte worden alle wijzigingen definitief goedgekeurd en besloten van een en ander kennis te geven aan de gezondheidscommissie te Hulst. Daarna wordt de begrooting over 1907 aan den Raad aangeboden. Daar nog niet alle posten ingevuld zijn, wordt besloten de begroo ting in een volgende vergadering te behandelen. Op zijn verzoek wordt aan E. Vermandel met ingang van 1 October a. s. eervol ontslag ver- leend als telegrambesteller en zal eene roeping worden gedaan voor een andere telegrambesteller. Wegens het vergevorderde uur worden de reclames van den hoofdelijken omslag ook uit- gesteld tot de volgende vergadering. Middelburg, 7 Sept. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening van de najaarsvergade- ring der Pro v. Staten bepaald op Dinsdag 13 November a. s. Door Gedep. Staten van Zeeland is bepaald, dat de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het district Sluis, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer De Bats, zal plaats hebben op Zaterdag 22 September a. s. De stemming zal plaats hebben op Dinsdag 2 October, herstemming zoo noodig op Dinsdag 16 October. 's Heerenhoek, 6 Sept. Heden werd alhier door den bouwkundige J. Wisse, van Zaamslag, namens zijnprincipaalaanbesteed: hetherbouwen van de landbouwschuur op de hofstede bewoond door Boonman, gelegen in de gemeente Borssele, met bijlevering van bouwstoffen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. J. Keulemans te Middelburg voor 10500, H, Jansen te Middelburg voor 10450, Mollet te Hansweert voor f 9650, C. Karelse te Kruiningen voor f 9640, M. Knuijt te Hansweert voor f 9560, L. Peeters te Kwadendamme voor f 9560, J. J. Dronkers te Kapelle voor f 9289, A. Goedemondt te Hansweert voor f 9000, I. Casteleijn te Ter Neuzen voor 8824, A. Jacobs te Goes voor 8790, J. P. Pannij te Krabbendijke voor 8700, Ghamberloi te 's Heerenhoek voor 8575 en G. Faas en P. J. Brand te 's Heerenhoek voor 8444. Het werk is aan de minste insehrijvers gegund, Biervliet. De eenige sollicitantvoor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofd- acte, vacature de heer Amelunxen, heeft zich teruggetrokken. Bij den brand van het universiteitsgebouw te Groningen is weder uitgekomen, dat een ieder in de eerste opwinding van den brand dingen kan doen, waaraan hij zeker bij kalme tijden niet zou denken. Dit blijkt o. a. daaruit, dat men in de kerk onder de voorwerpen, die in de eerste plaats uit het brandende gebouw ge- red en daarna geborgen waren, gevonden heeft brandbluschgranaten. Bij het redden van voorwerpen, Donderdag- avond, heeft een der redders een groot vat met cyaankali laten vallen, genoeg om heel wat inwoners van de stad te vergiftigen. Men heeft toen direct maatregelen genomen om het ge- vaarlijk goedje weg te nemen. Een nauwkeurig deskundig onderzoek van de rui'ne heeft uitgemaakt, dat nog geen enkel scheurtje in de oude muren is gekomeu, zoodat zeer waarschijnlijk de nieuwe Academie op de bestaande muren zal worden opgetrokken. Aan de opruiming van de puinhoopen wordt hard gewerkter zijn thans 40 man aan bezig. Het is zeer waarschijnlijk, dat in het nieuwe gebouw geen laboratorium of museum weer zal worden gevestigd. Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, heeft prof. Van Ankum, hoogleeraar in de zoologie en de vergelijkende anatomie aan de universiteit te te Groningen, als zoodanig eervol ontslag ge- vraagd. Deze aanvraag staat in verband met de ver- nieling van het museum voor natuurlijke his toric bij den brand in het academiegebouw, aan welk museum prof. Van Ankum 34 jaren heeft gewerkt door welks verlies hij diep ge- schokt is. Te Herten bij Roermond werd Dinsdag ten huize van den kapelaan der parochie, die met de parochianen in processie op bezoek was aan de kapel in 't Zand te Roermond, inge- broken. De dieven hebben waarschijnlijk van deze afwezigheid kennis gedragen. Kasten en kisten werden doorsnuffeld en een bedrag van 200 Mark werd ontvreemd, alsmede de porte- monnaie der dienstbode, inhoudende een gulden. Bij zijne thuiskomst vond de kapelaan de woningdeur stevig met eene ketting afgesloten, zoodat hij zich genoodzaakt zag, door een der vensters zijne woning binnen te komen. Van de dieven tot nog toe geen spoor. -Men meldt aan de Leeuw Ct. uit Blija, dd. 4 Sept. Bij 't overwerken van een reeds afgegraven gedeelte van de terp op Vaardeburen onder Blija werden voor eenige dagen in een zoogenaamden put 13 steenen potten gevonden, alle van het z.g. bolvormige type. Hedenmorgen, terwijl men bezig was een tweeden put uit te graven, vond men opnieuw een pot van geheel ander model dan de vorige en van boven met eene ruwe verfstof beschilderd. Voorzichtig werd de ontgraving nu onder toezicht van den heer J. P. Wiersma te Ferwerd, die geregeld con- trole houdt voor het Friesch Museum te Leeuw- arden, voortgezet en werden nog 19 bolvormige potten, waarvan een met voet, en bovendien 1 van hetzelfde type als de eerstgevondene uit den put gehaald. Ook werden nog een bewerkt stukje hout, een schedel van een hond en eenige beenderen van een varken gevonden. Om de potten zat een meestal gedeeltelijk vergaan touw, uit plantenvezels of stroo samengesteld. De put die een peervormige gedaante had, begon met een 1 M. wij den mond op pl.m 3 '/s M. onder de vroegere kruin van de terp en ging tot plm. 7 M. onder de kruin. Zoowel boven in den puij als op den bodem werden de potten gevonden. De geheele vondst gaat naar het Museum te Leeuwarden. Toen Woensdagavond in het circus Schu mann, teScheveningen, de directeur zijn dressuur- nummer vCrtoonde, viel er een prachtige goudvos, een dier dat algemeen be wondering wekte, bij het springen over andere paarden, tusschen den rand der manege en de eerste rijen van de stalles. Hef paard kwam daarbij op den hals terecht en bleef roerloos liggen. Men probeerde het nog te doen opstaan, maar ten slotte moest het uit de manege worden weg- gesleept. De rijksveearts, de heer Van Aken, heeft alle moeite gedaan om het schoone en kostbare dier te behoudep, maar in den afge- loopen nacht is het gestorven het had bij den val de halswervels gekneusd. In de Kikkerstraat te Amsterdam is Don- derdagochtend een schoolkind dat achter een electrische tram aan liep, en zich daarvan ver- wijderde, onder een van tegenovergestelde rich- ting komende tram geraakt en onmiddellijk ge- dood. Door de politie te Middelburg is proces- verbaal opgemaakt tegen J. W. aldaar, verdacht van oplichting van een schaar, revolver, een paar schoenen en een paar pantoffels, ten na- deele van' verschillende personen te dier stede. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. - Dinsdag zag de machinist van een goederen- trein bij het passeeren van de spoorbrug over den Moerdijk een in doeken. gewikkeld kiudje liggen. Hij stelde de marechaussee terstond met een en ander in kennis, waarop deze on- uuiddellijk een onderzoek instelde. Bij aankoms't op de spoorbrug vond men wel eenige doeken, doch van een kind was geen spoor te ontdekken. Vermoedelijk is het te water geraakt. Volgens een schrijven van den correspon dent te Assen van Het Volk zou Hendrikus Theodoras Winters te Barger-Oosterveen, die wegens het smokkelen van twee kan jenever tot een maand gevangenisstraf veroordeeld werd, in het begin van Augustus, ofschoon zijn vrouw vertelde, dat hij niet vervoerd mocht worden, door marechaussees van zijn ziekbed gelicht en eerst naar het arrestantenhok gebracht zijn, waar hij een nacht verbleef, daarna naar de gevangenis te Assen, waar hij na een verblijf van 14 dagen op 28 Augustus overleed. De Ass. Ct. heeft omtrent deze zaak inlich- tingen ingewofinen en meldt De bedoelde man was wegens ziekte uit Duitschland, waar hij werkzaam was, naar zijn huisteruggekeerd. waar hij door de marechaus sees werd gevangen genomen, oindat hij voor bovengenoemd feit nog de straf moest onder- gaan. Zijne huisgenooten verzetten zich tegen de overbrenging, die echter toch plaats had, daar er geen attest van een geneesheer voor- handen was. De man werd naar de gevange nis te Assen overgebracht, werd daar ziek be- vonden en overleed daar na 11 dagen aan eene longontsteking, gevolgd door typhus. Voordat hij was overleden, werd zijne vrouw van den toestand in kennis gestelddeze kwam over en vond hem nog in leven. Des middags voor de vrouw vertrokken was, stierf de man, na van de laatste sacramenten der stervenden, overeenkomstig zijnen godsdienst voorzien te zijn. Aan de vro'uv^ is toen het lijk van haren echtgenoot ter begraving aangeboden, hetgeen echter geweigerd werd. Daarop is het lijk van rijkswege begraven. Een onverlaat. De 28jarige varensgezel L. K. heeft zich Maandagavond in de Prinsen- straat te Groningen gewoonweg als een beest gedragen. Hij was daar in een kroeg geweest, waar ook de arbeider P. Velting, wonende in de Prinsenstraat, had vertoefd. Toen deze de kroeg verliet, volgde K. hem onmiddellijk, haalde een groot boormes voor den dag en zonder dat iets hoegenaamd tusschen hen was voorgevallen, bracht hij Velting met het mes een steek toe, die gelukkig niet erg aankwam. De onverlaat was echter nog niet bevredigd. De eerste de beste vrouw die hij nu tegen kwam, moest het ook ontgelden, en zoo trof vrouw v. d. Vegte het noodlot, door het mensch- beest met hetzelfde boormes zoo in den schouder te worden gestoken, dat de punt bij de borst te voorschijn kwam. De vrouw werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar men het ergste vreesde. Gisteren echter haar toestand bevredigend. Velting kon, na op het politie- burerau te zijn verbonden, naar zijn huis gaan. De dader is gearresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Eerst kort geleden is hij uit de gevangenis ontslagen, waar hij het laatst wegens diefstal 2 jaar had doorgebracht. Voor dien tijd heeft hij herhaaldelijk wegens diefstal, verduistering en andere misdrijven vonnissen van 1 tot 14 maanden ondergaan. Automobielen en vee Een pachter van Roustine-Perwez trok met een kudde schapen door het dorp Annevoie, toen een auto te midden der kudde kwam aanrijden. Twee schapen werden gewond, vier zoo erg gekwetst, dat ze moesten afgeuiaakt worden. De automobilst reed zonder op te houden voort in de richting van Dinant. Niet alle vee laat zich echter zoo weerloos dood rijden. Een boer van Hofstade dreef een kudde koeien over de Tervurensche baan, toen een iutvoner van Mechelen uit de tegenovergestelde richting in een automobiel kwam aangereden. Een der koeien rende recht op den auto aan en de Mechelaar, niet in staat zijnde uit te wijken, botste met alle kracht op het beest, anders had hij zijn auto en ook zichzelven tegen een muur te pletter geloopen. De koe bleef op de plaats dood., Een zonderlinge aanslag had Maandag avond tegen half negen plaats in een huis te Maldeghem, bewoond door Emiel de Lange. Terwijl het huisgezin met open voordeur rustig zat te praten, werden opeens van zeer dichtbij twee revolverschoten op hen afgevuurd; het eerst zonder iemand te treffen, doch het tweede schot trof den jongen Leon Merckx in het oog de kogel is langs het oor er uitgevlo- gen. De schoten moeten voor De Lange be- stemd geweest zijn, die naast de deur zat, en geheel de vlarn van de schoten op den kant van het aangezicht ontving. Toen De Lange naar buiten sprang, was de dader reeds verdwenen de kogels, die in huis teruggevonden zijn, waar tegen den muur plat- gedrukt en schijnen van groot kaliber. Deze week) was het bij De Lange levering, door de bijenhouders, van zeem daarvoor was een groote som beschikbaar. Misschien dat de dader of daders het daarop gemunt hadden. Een 22jarige dienstbode te Antwerpen wilde in haar dienst aan de Lange Scholier- straat, het fornuis aanmaken, waartoe zij petro leum bezigde. De vlam sloeg onverwachts uit en deelde zich aan haar kleederen mee. Zij bekwam zoo hevige brand wonden, dat zij in het hospitaal is overleden. De warmti verminderd eenigszins te Lon- den, maar de thermometer teekende Maandag toch nog 89 graden. Eenige menschen zijn weer van de hitte bezweken. Te Bottersea vond men bij aankomst van een trein uit Margate een reiziger dood in de coupe. Een verpleegde uit het werkhuis te Marlborough en een vrouw te Norwich kwamens eveneens door de warmte om. Meer dan 200 politieagenten zijn ziek van de warmte, maar gelukkig spaart deze ook de dieven en inbrekers niet, want er komen in de laatste dagen zeer weinig diefstallen voor. Een ander gevolg van de hitte is, dat er gebrek komt aan melk. Het gras verschroeit in de weiden en de koeien vinden geen voldoende voedsel meer. Reeds zijn de melkprijzen te Londen aanmerkelijk gestegen. Ook te Parijs heeft men veel van de warmte te lijden. Daar zakten Maandag op straat 60 menschen ineen en 3 zijn overleden. aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 6