No. 4889. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag* 8 September 1906. 46e Jaargang. TWBBDB BLAD. Buitenland. FEUILLETON. Bionenland. Gertrude gevoelde zich gelukkig. Mocht haar verblijf hier niet van duur zij a, toch hadden de hartelijke ontyangst van haar oom, de betref- fende aanhankelijk van Frauke en het trouwhartig, eenvoudig optreden van den ouden Vos in haar het bewustzijn gewekt, dat men haar liefhad en haar gaarne hier wilde houden. Hier waren menschen die liefde voor haar koesterden en voor wie zij nuttig kon zijn. Zeker vervulden gedachten aan haar vader haar met droefenis. Hij was een goed vader geweest, en in het laatst meer een trouwe vriend, die raad geeft, dan een vader, die gezag oefent. In haar jeugd had hij haar zooveel vreugd verschaft als hem slechts mogelijk was. Hij had haar dfc beste school laten bezoeken, die te vinden was in de groote Silezische stad, waar zij woonden. Bij zijn inkomen als gemeente- ambtenaar was het hem niet gemakkelijk ge- vallen alle noodige uitgaven te bestrijden. Nadat zij tot lidmaat der kerk was aange- nomen, had zij op haar uitgesproken verlangen een opleidingsschool mogen bezoeken. Zij had daarbij geen bjjzonder oogmerk gehadvoor- namelijk had zij dit gewenscht om te kunnen blijven in den kring van onderwijzers en leer- lingen, waaraan zij gewend was. Haar vader had nooit eenig verkeer gehouden met bloedver- De Minister van landbouw enz., de heer Veegens, installeerde gisteren middag in de Treveszaal te 's Gravenhage de staatscommissie voor het toezicht op koopvaardijschepen en zee- visschersvaartuigen. In tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden en vele autoriteiten werd gisteren in het gebouw der Eerste Kamer het internatio- naal tuberculose congres geopend, waarop ver- tegenwoordigd waren 16 landen door 115 af gevaardigden. De Prins nam plaats tegenover den voorzitter, Prof. Frankel, uit Duitschland, en Jhr. De Ra- nitz, als commissaris der Koningin-Moeder, zat naast den voorzitter. Jhr. De Ranitz opende de conferentie. op verzoek van den voorzitter, met eene rede, waarin hij huldigde hen die sedert jaren studies van tuberculose maakten en speciaal den nestor der Nederlandsche kampioenen Dr. Homoet noemde. Hij verklaarde dat in Nederland de tuber- culosebestrijding beschouwd wordt als een soci- aal vraagstuk, dat de belangen van het gansche volk raakt. Namens de Koningin-Moeder vertolkte hij hare groote belangstelling in dit congres, voor welks welslagen zij de meest oprechte wenschen uit. Na een gevoelvol woord aan Dr. Brouardel, den overleden voorzitter, eindigde Jhr. De Ranitz, die ook als voorzitter van het Neder- landsch centraal comite sprak, met een te wapen roepen van alle strijders tegen den gemeen- schappelijken vijand de tuberculose, dien geesel der menschheid. Prof. Frankel antwoordde. Hij dankte den Prins voor zijn aanwezigheid en verzocht ook aan de Koningin zijn dank over te brengen voor de betoonde belangstelling. Aan Jhr. De Ranitz verzocht hij dank over te brengen aan de Koningin-Moeder, die voor- aan staat in den strijd tegen de allerverderfe- lijkste volksziekte. V oorts roemde hij wat Nederland tot dusver tegen de tuberculose deed en herinnerde dat vroeger de medici der geheele wereld geknield lagen voor Hollandsche geneeskundigen als Camper en Boerhave. Het internationaal congres zal de pogingen van Nederland in de tuberculosebestrijding steunen en versterken. Ten slotte dankte hij voor de gastvrije wijze waarop het congres in Den Haag is ontvangen. Alle aanwezigen verhieven zich daarop van hun zetel ten teeken van instemming. Groote hulde werd gebracht aan den over leden Prof. Brouardel, die de tuberculosebe strijding tot een internationale zaak heeft gemaakt. Als opvolger van Prof. Brouardel zal wor den voorgedragen de heer Bourgeois, Fransch Minister. Voor de pauze sprak Dr. Pijnappel, hoofd- inspecteur der volksgezondheid voor de Noorde- lijke provincien en algemeen congressecretaris voor Nederland, die namens het Nederlandsche comite de afgevaardigden dankte voor de groote opkomst en die van het congres de beste resul- taten wachtte voor den strijd welke in ons land nog nauwelijks begonnen is. Daarna vingen de wetenschappelijke voor- drachten aan. Prof. Calmette, uit Rijssel, concludeerde dat alle krachten moeten worden gericht op dade- lijke vernietiging der giftige producten van tu- wanten of kennissen hij was een stil, in zich- zelf gekeerd man geweest. Ernstig, nuchter en trouw aan zijn plichten, had hij altijd in het oog gehouden, wat het nuttigst en noodigst was. Zijn adeldom had hij afgelegdzelfs had hij zijn naam veranderd. Naar de spies, die rechtop in het linkerveld van zijn familie- wapen, stond, had hij zich Gerhard Spies genoemd. //Wat moet ik met mijn adeldom doen placht hij te zeggen. Wat zou ik er aan heb ben, wanneer ik naar die vreemde bloedver- wanten in Noord-Duitschland reisde Daar zou ik voor een bouwval staan, en beseffen, hoe deftig mijn voorvaderen eenmaal gewoond heb ben, hoe zij van de duinen neerzagen op de vruchtbare marsch, die eens aan mijn vader heeft behoord. Het was geheel in overeenstemming met deze houding, die hij tegenover het verleden aannam, dat hij slechts zelden te bewegen was geweest, om aan zjjn dochter iets te vertellen van hetgeen hij wist van de geschiedenis van zjjn geslacht. Veel wist hij er misschien ook niet van, want zijn vader, graaf Hans, was kort na den bevrijdingsoorlog en spoedig nadat hij getrouwd was, van een paard gevallen en gestorven. Zijn jonge weduwe was ten tweede male getrouwd met een eenvoudig burgerlijk ambtenaar. Op bescheiden voet levende, had hij zich volstrekt niet bekommerd om het ver- vallen slot in het verre noorden. En de zoon deed desgelijks. berculoselijders. Middelen ter voorkoming zijn den strijd aanbinden tegen het spuwen en op- voeding in hygiene der aangetaste personen en van hen die in hun omgeving leven. Prof. Spronck, uit Utrecht, gaf toe dat door den darmwand de stof kan binnendringen, doch achtte het onwaarschijnlijk dat longtuberculose, welke aan stofinhalatie wordt toegeschreven, hierdoor kan ontstaan. Prof. Fluegge, uit Breslau, concludeerde dat inhalatie-infectie zeer gevaarlijk is en zeer vaak voorkomt. Spreker stelde, onder toejuiching, voor dat Prof. Calmette proeven zal nemen om uit te maken wie hunner het dichtst bij de waarheid is. Het verder debat over dit punt is, wegens de omvangrijkheid, verdaagd tot Zaterdagochtend. Dinsdag vierde de heer Joh. van'tLinden- hout, stichter en oud-leider der bekende wees- inrichting te Neerbosch, onder groote belang stelling van mannen en vrouwen uit alle oorden des lands, zijn zeventigjarigen geboortedag. De feestdag begon met een kerkelijke plech- tigheid in de weezenkapel, waarbij de heer Pijnacker Hordijk en de heer Schrijver, de laatste directeur, den jubilaris huldigden. De weezen zongen toepasselijke liederen. Daarna was er receptie voor oud-weezen en vrienden in het //Hotel Soleil" te Nijmegen waarbij meer dan 300 personen tegenwoordig waren. Daar sprak de heer Lievegoed, voor zitter van den v Weezenbond" te Utrecht. Per tram werd een gemeenschappelijke tocht gemaakt naar Berg en Dal. Om vijf uur had een diner plaats van ruim 300 personen in genoemd hotel. Het huldebetoon was zeer geestdriftig. TER NEUZEN, 7 September 1906. De Scherpschuttersvereeniging //Voor Vader- land en Koning" alhier, ontving voor den door haar op a. s. Maandag onder de leden te houden schietwedstrijd om als prijs uit te loven, buiten de reeds vermelde, luxe voorwerpen van den voorzitter, den heer J. A. van Rompu, en van de heer en M. Verbrugge en H. Verhoeven. De traditie volgende, willen wij belang- stellende lezeressen en lezers, zoo grooten als kleinen, meedeelen wat de kermis, die hier in de week van 17 tot 22 September aanstaande wordt gehouden, voor zoover ons bekend is, zal brengen. Wij waren andere jaren gewoon dat //menu" wat vroeger te presenteeren, doch uit oorzaak dat tot hiertoe weinig nieuws daar- omtrent valt te vertellen, daar van weinig meer de komst is aangekondigd, dan reeds bij de verpachting van staanplaatsen bleek, hebben wij afgewacht of er nog niet wat extra's zou te ver- melden zijn. Zooals men zich wellicht herinnert, is het aan den heer Peeters-Vincken ten slotte gelukt om het met het Dag. Best, onzer gemeente eens te worden, voor het verkrijgen van een plaats voor zijn stoomcaroussel op de Markt. Genoemde heer wilde zooveel mogelijk houden, ons bestuur zooveel mogelijk krijgen. Wie zal dat de betrokkenen ten kwade duiden 't Gaat in vele gevallen niet anders. Onder- tusschen, de heer Peeters is hier niet onbekend en in zijn fraaie inrichting zullen velen zich voorzeker weer wel trachten te amuseeren. Nevens deze draaigelegenheid voor grooten en kleinen znllen op de Markt ook een plaats vinden de bekende caroussel van F. Janvier en de stoominrichting van Fratantuono waarop men kan //fietsen voor een cent", welke laatste Gerhard Spies deed geheel den aard van zijn moeder, volstrekt niet van zijn opbruisenden, dapperen* vader, graaf Hans. Doch de klein- dochter van den graaf Von Knee, die uit den vreemde naar den voorvaderlijken bodem was teruggekeerd haar vader had dit reeds op- gemerkt deze jonge dame bezat alles wat de familie Von Knee kenmerktede flinke, lange gestalte en het smalle, fijne gelaat met die eenigzins trotsche en toch liefelijke trekken. Een haarnaald van antiek zilver, die boven op twee uitgespreide meeuwenvleugels vertoonde, een erfstuk is in het voile, blonde haar gestoken. Bij het spreken schitteren haar oogen en men bemerkt, dat zij een flink, vlug verstand heeftdan bemerkt men ook, dat zij een warm gestemde reine ziel heeftdie zich in haar oogen afspiegelt, zooals een heldere hemel in stillen effen zee. De kleindochter van graaf Hans heeft zijn moedig, eerlijk- hart geerfd. Dat ook hartstocht en opbruisende trots in haar sluimeren, de twee voornaamste eigenschappen der familie Von Knee, daar heeft zij niet het minste vermoeden van, want tot heden is haar leven zonder heftige beroering voorbijgegaan. Nu was zij naar hier geko- men. Waarom Wat wilde zij Van oude tijden droomen, toen haar geslacht machtig was In den bouwval bij maanlicht zitten dwepen Neen, daar waren hare denkbeel- den te helder voorzij wilde uit de oude omstandigheden geraken, toen zij dat wilde Was het wonder Zij wilde den voor- inrichtingen meer een monopolie zijn voor de jeugd. Een electrische bioscoop zal ook niet man- keeren. Ditmaal is het die van den heer H. Wiesting, die voor de liefhebbers de levende fotografien op het doek zal tooverep, die aller- wege zooveel sueces hebben. Tafreelen van actueele gebeurtenissen der laatste tijden, zoo- wel als beelden uit de historie, of wel humo- ristische tafreelen zullen daar te zien worden gegeven. Voor de kijkliefhebbers zal er voorts te profiteeren zijn in het panorama van Damman- Dobbelboer. 't Is bekend dat deze inrichting met den tijd meegaat en daar steeds de nieuwste en meest verschrikkelijke gebeurtenissen van het wereldtooneel worden te kijk gesteld. Daar dit jaar zoo rijk aan dergelijke gebeurtenissen was, is het te verwachten dat het voor de lief hebbers daarvan een keur van nieuwigheden zal bevatten. Ook is er nog het bezoek te wachten van een tent met viervoetige artisten, iets dat ge- woonlijk, vooral bij de jeugd, nog al nieuws- gierigheid wekt, terwijl ook bij ouderen de hondendressuur nog wel belangstelling wekt. Dames van //kunsten en wetenschappen" of hoe ze anders heeten mogen, znllen ook aan- wezig zijn om hen, die een kijkje in de toekomst willen nemen van dienst te zijn. Voor de inwendigen mensch zal men terecht kunnen bij den Kon. wafelbakker Smits, be- nevens verschillende oliebollen-etablissementen, terwijl ook koek-, paling- en galanteriekramen niet zullen ontbreken. Naar we vernemen komt voorts een avond in het //Hotel des Pays-Bas" de populaire zanger Nap. de la Mar met een gezelschap dames en heeren trachten het publiek te amuseeren. Muzikaal genot zal men kunnen smaken in het //Hotel de Commerce" waar Dinsdagavond een artistique instrumentaal concert zal worden gegeven door een symphonie-orkest onder directie van den heer Pierre Therssen, van het le linie-regiment te Gent. Naar we vernemen bestaat het orkest, dat daar de overige dagen I der week voor dansmuziek zal zorgen, uit zeer goede artisten en wat ook veel zegtvan dat concert kan men gratis genieten. Voorts zal er op tal van plaatsen voor de danslustigen gelegenheid zijn om met de beenen van de vloer te gaan. Alleen men zal er zich dit jaar van moeten spenen om dat te doen op de muziek van orgels, welke geweldige instrumenten, die van jaar tot jaar in omvang toenamen, ingevolge besluit van den burgemeester niet meer worden toegelaten. Zooals men zich zal herinneren is verleden jaar het gebruik dier instrumenten reeds beperkt, uit oorzaak dat in sommige lokalen bijna een geheele week door met niet noemenwaardige rustpoos werd gedraaid en de burgemeester van meening was dat er bij de ruime vrijheid die voor de kermisweek gegeven wordt, toch ook nog om de rust der ingezetenen behoort te worden gedacht. Ha een bezoek aan Ter Neuzen te hebben gebracht keerde gisteren namiddag een der heeren Wilking uit Hulst huiswaarts. Even voorbij de z. g. Moffenschans met zjjn motorfiets rijdende op het pad naast den proviucialen steenweg, haperde een der pedalen tegen het verhoogde gedeelte, waardoor de heer W. het stuur van zijn motor niet meer kon houden en daarmee tegen een boom reed, tengevolge waar van hij kwam te vallen en aan het hoofd verwond werd. Ofschoon erg versuft, wist hij de hoeve bewoond door den landbouwer H. te bereiken, vanwaar geneeskundige hulp werd ingeroepen. Daar geen der geneesheeren thuis vaderlijken grond van haar geslacht zien zij wilde de plek leeren kennen waar haar groot- vader had geleefd, van wien zij zoo weinig wist en wiens jeugdige ridderlijke gestalte toch het eenigzins nevelachtig ideaal van haar aan verbeelding rijk hart vormde. ffWaar gaan we heen, Marx vroeg Frauke ongeduldig. z/Naar den burcht vroeg de oude weder. Frauke toonde een verlegen gezicht. z/Ik zou wel willen, Gertrude, je bent natuurlijk erg nieuwsgierigmaar, weet je, de tijd tot aan het middagmaal is te kort, en na den middag wou ik gaarne met Liza het bosch in." Zij sloeg de oogen neer. //Met mijnhesr von Hinze Er was iets in Gertrude's gelaat, dat bij Frauke zekere ontstemming veroorzaakte. De oude Marx Vos kwam zijn Leveling te hulp met de woorden //Als u het goedvindt, zullen wij vlug den tuin en het huis bezien daarna gaan wij aan den arbeid." z/Dat is goed, Vos." En toen gingen ze den tuin in. Bij den met wilden wingerd begroeiden muur van het heerenhuis staande, had men een mooi gezicht op den tuin. De grond is een uitgestrekt grasveld van effen groene kleur, onderbroken door zindelijke paden van geel zand en groepen donkere lorkeboomen. (Wordt vervolgd). De vriendschap tusschen Engeiand en Frankrijk, die eenigen tijd geleden officieel bezegeld is, laat den Duitschers maar niet tot rast komen. Hun eenzaamheid op de Marokkaansche conferentie, van deze vriendschap ten deeie een gevolg, heeft hen verontrust. En zij kennen te goed de oude vijandschap van Frankrijk en de afgunst van Engeiand, oni van de voortduring geen verdere gevaren te vreezen. Een jaar geleden hebben ze getraeht trankrijk door bedreigingen van Engeiand weg te trekken. Thans wordt in de //Deutsche Revue" een poging gedaan om Engeiand vriendelijker te stem- men en bet tevens te overtuigen, dat een gelijk verbond met Duitschland in zijn en allei belang is. (Jit wat de //Times" bij dit artikel aanteekent, blijkt echter nog geen bijzondere toeschietelijkheid van de Engelscken. Zij willen wel een goede verstandhouding met Duitsch land, zijn op j-uzie in 'l minst niet belust, maar een dergelijke vriendschappelijke verhouding als met Frank rijk bestaat, achten ze niet wel mogelijk en niet noodig ook. Niet noodig omdat ze zich met Frankrijk's vriend schap en Italie's en Spanje's welwillendheid sterk ge- noeg wanen. Maar juist daarom wil Duitschland deze vriendschap wel. Het is een onbehaaglijk gevoel zich min of meer vereenzaamd te gevoelen tusschen de volkeren. En al heeft het Duitsche rijk een leger waar het op rekenen kan, de eenzaamheidkan het nog ge- vaarlijk en zeker onvoordeelig worden. Rusland, dat tot nu toe tegen al te groote overmacht van de beide vrienden, met Italie vereterlit, een tegenwicht vormde, staat geheel machteloos en dit vooral is het wat Duitsch land zijn eenzaamheid doet gevoelen, evenals het ook Frankrijk tot nauwere aansluiting aan Engeiand dreef. En deze machteloosheid van Rusland daarover zijn de Duitsche en Engelsche schrijvers het geheel eens kan nog jaren duren. Is het Russische rijk eenmaal weer tot voile kracht aangesterkt, dan zal het zeker wel daarvan afhangen, wie de overwinnende partij wordt, of het zich bij Duitschland of bij de Westersche mogend- heden zal voegen. Blijft de autokratie en bureaukratie haar macht behouden, dan is Rusland allicht geaeigd aansluiting bij Duitschland te zoeken, maar wanneer de demokraten het in Rusland winnen, dan zullen ze zeker den overlast, dien Duitschland hun aandeed en de goede diensten, die het telkens aan het Czarisme bewees, niet vergeten en zal Duitschland nogeenzamer staan te midden der staten. Of daarop veel kans is? Op 'toogenblik lijkt het naar een overwinning der vrijheidsbeweging nog niet maar ook het oude rdgime kan nog niet weer op krach- ten komen. Het doet er anders zijn best genoeg voor. De bekendmaking, die de Ministerraad wil uitvaardigen om het gerucht te weerspreken, als zou de regeering voornemens zijn het aan de kozakken toebehoorende land in bezit te nemen, bewijst wel weer, hoe groote haast het maakt om zich den blijvenden steun van zijn trouwste dienaren te verzekeren. Maar we hebbben alreeds ge- merkt, dat die trouw reeds voor de verbreiding van dit gerucht niet zoo vast meer stond. Ook de kozakken zijn evenals de andere soldaten reeds door den revolu- tionairen geest aangetast. Zelfs de ofBcieren zijn er niet vrij meer van. Dit blijkt ook weer nit het feit, dat een officier zich aanbiedt om voor het l)oema-lid Jacobson de partij op te nemen tegen den officier Smirnof, die dezen oudafge- vaardigde uitdaagde, wegens zijn beleediging van het leger. Deze officier voegt er bij, dat vele andere officieren gaarne bereid zijn, de afgevaardigden des volks te ver- delgen. Dat ziet er dua voor de tegenwoordige regee ring zoo best met nit. Voor een regeering, die het ook met een deel harer onderdaneu te kwaad heeft, de Cubaansche r.l., lijkt het op toogenblik beter. Wanneer de oostelijke provincien van het eiland ti'ouw blijven en daarop heeft men alle hoop denkt de regeering den opstand spoedig meester te zijn Zij zendt alvast een reeks geruststel- lende berichten de wereld in. Maar de toetreding vau den president der vroegere kamer tot de opstandelingen en zijn oproep aan het volk om zich aan te sluiten, zullen haar zeker wel geen goed doen. Voor de wel- vaart van het eiland schijnt het echter te hopen, dater aan den tegenwoordigen toestand spoedig een eind komt. In een officieele mededeeling verklaart de Russische Regeering met de invoering van vrijzinnige hervor- mingen te zullen voortgaan, maar tevens strengere straf- bepalingen tegen revolutionaire bewegingen te zullen maken, en daarvoor krijgsraden te zullen instellen in alle plaatsen waar de groote of kleine staat van beleg afgekondigd is. De bestaande beperkingen voor Joden zijn gedeeftelijk opgeheven. Aan de provineies worden uitgebreider bevoegdheden voor zelfbestuur gegeven, en in Polen en in de Baitische provineies Zemstvos ingevoerd. Er wordt een inkomsten-belasting ingevoerd, terwijl de politiedienst en andere openbare takken van dienst hervormd zullen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5