dekriet, Orgels. - Piano's. Te Brugge. Advertentien. J. de Smidt-Pothoven, Ter Neuzen. 22 Hoogwatergetij te Ter Neuzen. TE BEKOIEN: le klasse Instrumental, oordeeling gerept. Hij sprak hoofdzakelijk oyer de zonde en noemde zichzelyen een groot zondaar. In de gemeente Ambt-Doetinchem was door de gezondheidscommissie een woning, bewoond door man, vrouw en zes kinderen afgekeurd. Toen dezer dagen de burgemeester dier gemeente met de politie kwam oni de woning te ontruimen, bleek dit overbodig, daar de bewoners zelf hun meubeitjes buiten hadden gezet. Na het yertrek der an tori tei ten werd alies weer naar binnen gebracht, waar de familie nu weer woont, zicb met storende aan woning- wetten, gezondheidscommissies, enz. Men meldt uit Gouda De weduwe Oyergauw, bij wie door Frans Rosier inbraak werd gepleegd, die haar toen ernstig verwondde, is sedert dien tij d, hoewel hersteld van hare verwondingen, toch lang niet meer geworden, zooals ze voor dien tijd was. Het oude vrouwtje is gedurig zeer angstig en bij het minste gerncht beeft ze als een riet. Het suizen van den wind in de boomen voor hare woning (een winkelhuis) maakt haar reeds beangst en ze is niet in staat de noodige rust te nemen. Ze is nu van plan haar winkelzaakje aan kant te doen en een huis te huren meer in t centrum der stad, waar ze meent, dat ze van inbrekers verschoond zal blijven, terwijl haar dat tevens meer gerustheid zal geven. Uit de gemeenschap gestooten. Uit Zuid- wolde (Dr.) schrijft men aan het N. v. h. N. In Mei 1881 werd in het Schoterveld alhier Mina Koer vermoord. Diefstal was de drijfveer. Een zekere W. V. werd aanvankelijk voor den dader gehouden, doch, zooals dit meer gebeurt, berustte het vermoeden op een misverstand 1V2 jaar later namelijk, nadat Mina was ver- vermoord, kreeg R. v. d. Hulst twist met zijn vrouw. Zij verweet hem bovenbedoelde misdaad te hebben bedrevenburen, die dit hadden ge- hoord, deden daarvan aangifte, met, gevolg dat R. y. d. Hulst wegens moord werd gestraft. 20 jaar heeft hij voor deze gruweldaad in de gevangenis doorgebrachtin 1904 werd hij ontslagen, doch in 1905 weder wegens diefstal veroordeeld. Thans is 00k die straftijd ten einde en zwerft hij nu in deze omgeving rond, doch dat de bevolking met zijn zwervend leven in dezen omtrek niet is ingenomen, blijkt wel hieruit, dat de vorige week door een groot aantal personen de bosschen te Schoterhuize werden afgezocht, met het doel, v. d. H. het verblijf in deze gemeente onmogelijk te maken. Hoewel hij in die bosschen was geweest, werd hij niet ontdekt. Als een versleten man staat deze misdadiger geheel alleen op de wereld wegens zijn gruweldaad wordt hij door een ieder ontweken, zoodat hem op z'n verderen levensweg kommer en gebrek te wachten staat, en dan zal hij misschien wederom een of ander vergrijp plegen, om zorgeloos in de gevangenis te worden opgesloten. De Zutph. Crt. schrijft W anneer in het warmere jaargetijde een onweer nadert, wordt zulks mede door den landbouwer met bezorgdheid gadegeslagen wegens den hagelslag. die dit natuurverschijn- sel meermalen verzelt, waardoor somtijds binnen een kort tijdsverloop de geheele te velde staande oogst wordt vernield. Het is dan 00k niet te verwonderen, dat men reeds in oude tijden op middelen was bedacht, om deze schade zooveel mogelijk te voorkomen. Men schoot alstoen eenvoudig met gewone kanonnen en 00k het weer-luiden had, gezien van de godsdienstige zijde, blijkbaar hetzelfde denkbeeld ten grondslag. In de laatste jaren werd echter, vooral in de wijnbouwstreken van Stiermarken en Opper-Italie, het zoogenaamde hagelschieten meer in praktijk gebracht, door middel van een daarvoor ingericht weerschiet- toestel. Dit bestaat uit een kort en dik kanon, dat bevestigd is in een zwaar blok hard hout, dat zoodanig is uitgehold, dat het langs geleiders voor het kanon wordt bevestigd en due aan een stevigen drievoet verbonden, recht naar boven is gericht. Nu verbindt men aan het houten blok, een van boven wijder uitloopende koker van plaatijzer, die de hoogte heeft van twee meters, waardoor de werking van het schot, waarvoor men steeds los kruit gebruikt, wordt verhoogd. Du luchtwerveling, die bij het afvuren van het schot ontstaat, ontwikkelt een aanzienlijke kracht en brengt in de wolken beroeringen teweeg, die de uitwerking hebben de hagelvorming te storen of te verwoesten. Een groot aantal schietstations zijn aldaar dan 00k door schietvereenigingen opgericht. Volgens de berichten, zou de prijs van het weerschiettoestel, met inbegrip van het wacht- huisje en twintig patronen, 115 bedragen, waarmede men een uitgestrektheid van 25 hectare zou kunnen beschermen. De verkregen resultaten werden op de con- gressen der hagelschieters meermalen beproken, waarbij men vrij algemeen van gevoelen was, dat door het weerschieten een weg werd be- treden, die voor de oplossing van het zoo ge- wichtige vraagstuk betreffende de afwending van hagelschade, goede gevolgen beloofde. Men schijnt echter in Noordelijker gelegen landen het nut van het hagelschieten niet zoo zeer in te zien, hoewel de kosten niet zoo hoog zijn, wanneer men de aanzienlijke schade in aanmerking neemt, die 00k daar ieder jaar door hagelslag wordt veroorzaakt. Het Juli-nummer van het Belgisch tijdschrift //La RevueNepho- logique" bevat echter een bericht over het onderwerp. waaruit blijkt, dat thans 00k in Belgie de aandacht op de zaak is gevestigd. De heer Olivier, grondeigenaar te Ramillons nabij Moulins, deelt dienaangaande het volgende mede z/In overleg met mijn buren, heb ik op onze landgoederen verscheidene schietstations opgericht, op ongeveer een kilometer afstand van elkander. De eerste proef werd den 29sten Juni jl. genomen. Na een opeenvolging van zeer warme dagen, vormde zich des avonds tegen zes uur een zwaar onweder, dat met groote snelheid in onze richting kwam opzetten. Wij waren alien op onze post en vuurpijlen verhieven zich, gedurende ongeveer een kwartier, van alle zij den in de lucht. Een groote beroering was na verloop van eenige minuten in de onweerswolken merkbaar, die niet meer naderbij kwamen, door elkancfer dwarrelden en zich oplosten in grijsachtige wolken, die slechts een weinig regen aanbrachten. De oogst werd verderop buiten ons schietge- bied door zwaren hagelslag uit dit onweder, vernield. De vuurpijlen, waarvan wij ons be- dienden, konden in het luchtruim een hoogte bereiken van ongeveer 700 meters. Hoewel men nu over het algemeen nog niet van gevoelen is, dat het oplaten van vuurpijlen in de richting der wolken voldoende is om het hagelen te voorkomen, bleek zulks echter onder de omstandigheden die ik mededeelde, zeer af- doende." Nu de hagelslag 00k in dezen zomer weder zulk aanzienlijke schade teweegbracht, kwam mij bovenstaand bericht belangrijk genoeg voor, om er de aandacht van belanghebbenden 00k in ons vaderland op te vestigen. Een paradijs voor visschers. Aldus wordt genoemd de Westkust van Afrika, tusschen Kaap Blanco en de Kaap Verdische eilanden. Bij een sleep werd daar meer dan eens vijf ton visch opgehaald. De heer Gravel, een leeraar te Bordeaux, die belast is geweest den grond aldaar te onderzoeken, verklaart meermalen der- gelijke vischvangst te hebben bijgewoond. Vis- schen 5 voet lang en wegende honderd pond werden buit gemaakt. Vijf en half ton visch werd eens in 25 minuten opgehaald. Naar zijn meening kon een stoomtrawler daar gemiddeld 40 ton visch per dag vangen. Met het oog daarop heeft de Fransche gouverneur op het Fransch gebied van West-Afrika aan zijn re- geering voorgesteld een haven in te richten bij Kaap Blanco, teneinde de Fransche visschers aan te moedigen, aldaar hun bedrijf uit teoefenen. Te Suresnes, bij Parijs, heeft Maandag- avond in een bakkerij een hevige brand gewoed. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat de meeste bewoners van de bovenste verdiepingen van het huis slechts met moeite gered konden worden. Zekere Salmon is echter verbrand, zijn zeven- jarig zoontje heeft levensgevaarlijken brand- wonden en een oude vrouw en haar 22jarige zoon, die uit het venster sprongen, werden ernstig gekwetst. De compagnie geniesoldaten, te Namen in garnizoen, is thans bezig met fortmanoeuvres in 't naburige Wepion. Zaterdagavond kwamen een korporaal en 2 soldaten te Namen, waar zij het cafe chantant //Eldorado" bezochten en kennis maakten met een burger, die hen trac- teerde. Later kregen de militairen twist met den lokaalhouder, Gustaaf Valette, over de be- taling van het gelag. Van woorden kwam het tot daden, de soldaten vielen op den lokaal houder aan en deze vluchtte naar het einde van zijn zaak, waar hij een revolver te voor- schijn haalde en dreigde te schieten. Nu vielen de soldaten verwoed op hem aan, alien rolden over den grond en eensklaps knalden er kort achter elkaar 3 schoten. De korporaal Edouard Bihin, 22 jaar oud, geboren te Luik, kreeg een kogel achter het linkeroor en een door het voorhoofd. Hij was terstond dood. Een trom- petter, Jozeph Gerard uit Marche-les-Dames, werd door den derden kogel in den rechter- bovenarm getroffen. De gewonde werd naar het hospitaal en de verslagene naar het lijkenhuis gebracht, terwijl Valette is gearresteerd. I N G E Z O N 1) E N 8TITKKK N. Ter Neuzen. 6 Sept. 1906. Mijnheer de Redacteur Vergun ons s, v. p. een plaatsje in Uw blad naar aanleiding van uwe berichten over de werkstaking alhier. Zooals bekend arriveerde alhier jl. Vrijdag 31 Aug. aan de loskade het Duitsche stoom- schip //Gamma", met eene lading hout (11000 stuks z. g. n. kapbalken) voor de firma Gebr. Everaert, cargadoors Gebr. Verstraeten. Voor deze cargadoors wordt reeds enkele jaren gewerkt tegen 25 cent per uur, wat echter in strijd is met de loonlijst, die in 1901 door alle cargadoors (00k door Gebr. Verstraeten) is goedgekeurd. Tot nu toe zijn door de boot- werkers (wel niet zonder onder elkaar te mop- peren) de schepen die alhier voor de Gebr. Verstraeten arriveerden, voor dat loon gelost. Maandag 1.1. is de bom echter gebarsten en hebben de bootwerkers besloten niet meer voor dat loon te werken. Zij eischten het loon dat door de loonlijst wordt aangegeven en bij alle andere kantoren in onze haven wordt uitbetaald. Toen aan dezen eisch niet werd voldaan, is door een groot aantal bootwerkers den arbeid aan boven- genoemd stoomschip neergelegd. Nu zullen zeer waarschijnlijk vele lezers van dit blad en andere oningewijden (zooals we reeds in de Ter Neuzensche courant hebben gezien) liunne verwondering te kennen geven, dat in Ter Neuzen voor een loon van 25 cent per uur het werk wordt stop gezet. Wij willen evenwel door het volgende aantoonen, dat deze staking wel degelijk gemotiveerd was. Het loon voor het lossen van deze balken bedraagt volgens de loonlijst 15 cent per stuk, voor de 11000 stuks alzoo eene som van 1650,Wanneer deze boot aan 25 cent per uur wordt gelost, zal het loon niet meer bedragen dan 900, dat is een verschil van 750, wat een mooi buitenkansje is voor de heeren Verstraeten. Nog een tweede grief hebben de bootwerkers aan te voeren. Naar gewoonte wordt in deze houtsoorten gewerkt met 15 man per ploeg, doch 00k hieruit trachten de Gebr. Verstraeten voordeel te trekken, door de ploegen met twee of drie man te verminderen, waarvan het gevolg is dat een aantal bootwerkers op de keien moeten blijven staan. Naar aanleiding van deze grieven hebben de bootwerkers het werk neergelegd. Jammer echter dat dit voorbeeld niet door alien is ge- volgd. Een dertigtal hield zich niet flink ge noeg en is blijven doorwerken, dezen hebben niet bedacht, dat zij daardoor oorzaak waren, dat hun kameraads het onderspit moesten delven, waardoor zij den werkgever een voordeeltje van f 750 bezorgden. Door de stakende bootwerkers werd de be- middeling van den burgemeester ingeroepen. Weinige oogenblikken later kwam deze zich op het terrein persoonlijk op de hoogte van zaken stellen. Zijne tusschenkomst had echter geen resultaat. Nu moge worden gezegd, dat de burgemeester gedaan heeft wat in zijn vermogen was om de heeren Verstraeten te overtuigen dat de eisch van de bootwerkers billijk was. Doch de heeren Verstraeten, ziende dat er nog genoeg werklieden overbleven om het werk voort te zetten, weigerden alle toenadering. Het voorgevallene levert weer een treffend staaltje dat de bootwerkers op den verkeerden weg zijn en dat zij zich, om in hun belang te kunnen werken, zouden behooren aan te sluiten bij de vakvereeniging. Hoevelen staan daar nog buiten en verlammen daardoor de pogingen door anderen voor verbeteringen tot aller belang in het werk gesteld. Wanneer er een sterke organisatie was, zouden voorvallen als die van j. 1. Maandag wel niet voorkomen. Blijven echter velen van verre staan en komt er niet meer eensgezindheid, dan zullen ten slotte meerdere patroons het voorbeeld der Gebr. Verstraeten gaan volgen. Wij hopen dat velen dit zullen inzien en zich daarom zullen aansluiten bij de bootwerkersvereeniging //Recht en Plicht." EENIGE BOOTWERKERS. ZEETIJDINGEN. Van 5 tot en met 6 Sept. 6 Sept. werden langs de binnenvaartuigen op- en Westsl. 8 op- en 9 afge- Van 5 tot en met Oostsluizen alhier 27 42 afgeschutdoor de schut. Positie der stoomschepen. Een bode door de Pink Pillen genezen. De heer Henri van Torren, bode, wonende te Brugge, Venkelstraat no. 9, wiens portret hierbij is afgebeeld, schrijft ons het volgende „Ik ben gedurende 17 maanden ziek geweest. Ik had influenza gekregen en die ziekte heeft mij gedwongen meerdere maanden te bed te blijven. Toen ik weer kon opstaan was ik volmaakt on- geschikt tot werk, want ik had nauwelijks de krachtte blijven staan. Gedurende eenigen tijd kon ik nauwelijks eten. Ik had geen eetlust, de maag deed mij pijn en mijn spijsvertering ging met moeite. Ik was zeer zwak en had bij de minste beweging steken in de zijde. Des nachts kon ik slechts met moeite den slaap vatten. Ook heb ik veel aan zenuwpijnen geleden. Men heeft mij verschillende behandelingen voorgeschreven die geen van alien mijn toestand hebben verbeterd. Toen heb ik de Pink Pillen willen probeeren die te voren een mijner vrienden van een soort- gelijke ziekte genezen hadden. En inderdaad heb ben de Pink Pillen voor mij gedaan wat zij voor mijn vriend hadden gedaan. Zij hebben mij goed genezen en even snel als hem. Na 17 maanden lang geleden te hebben ben ik gelukkig mijn toevlucht te hebben genomen tot dat ge- neesmiddel dat alleen mij mijne gezondheid heeft kunnen weergeven hie ik noodig heb voor mijn werk." De ziekte waarvan de heer Van Torren genezen is. is de groote bloedarmoede die altijd op de koortsen volgt. Er bestaat geen grootere ver- zwakking, geen volkomener bloedarmoede dan in die gevallen. De Pink Pillen herstellen gemakkelijk zooals men ziet, die uiterste yer- zwakkiug, en zij herstellen nog gemakkelijker zwakheden en bloedarmoede van minderen graad. Gebruik dus Pink Pillen zoodra gij u niet zoo sterk, niet zoo wel gevoelt als gij zijn moet. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed- armoedde, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, maaglijden, rheumatiek, zenuwverslap- ping. Prijs 1,75 de doos, 9 per 6 doozen- Verkrijgbaar bij Snabilie, Steiger 27, Rotter dam, hoofd-dejiothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Ter Neuzen en omstreken bij Joh. de Roos, K 157, V lasmarkt, Middelburg. Men eische steeds de Pink Pillen met het strookje waarop staat Snabilie, bteiger No. 27, Rotterdam. Te Ter Neuzen alleen verkrijgbaar bij A. VAN OVERBEEKE— LELNIS. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Woensdag 12 Donderdag 13 Vrijdag 14 8 Sept. 10.53 5.10 5.48 6.32 7.29 8.48 10.15 11.27 PUI K bij F. en C. DELLAFRT, Westdorpe. worden geleverd aan Fabrieksprijzen. door Ook verkrijgbaar op eonditien per maand. Repareeren van Orgels, Piano's enKerk-Orgels. Billijke prijzen. 2 VLAG. O NAAM. M 3. Van en naar. I Lading Eng. 8.8; idem idem Noor. s.s. Eng. s.8. idem Deen. s.s. Zweed. 8.8. Belg. s.s. Bus. 8.8. Deen. s.s. idem Eng. s.s. idem Eng. 3msch. Eng. s.s. Voor Ter Seuien Hummersea Hunan Biver Scheldt 1524 3390 2199 Middelsbro idem Londen Van Ter leuzen Mod Hnmmersea River Lagan 0 ranienborg 1878 St. Davids 1524 Middelsbro 2272 Londen 5591 New-Castle Tirfing Ville d'Anvers Helios Silkeborg Erik Warkworth Sea Gull Howe Ouse 5 Eng. 8.8. idem idem idem idem Deen. s.s. Eng. s.s. Voor Gent t 3162 j Holmsund 1937 Ostende 5008 4854 3792 1862 2762 496 2158 St. Petersb. Libau Windau New-Castle Londen Par Goole Van Gent ljzer stukg. idem ledig idem stukg. ledig hout ledig hout idem idem stukg. idem pijpaarde stukg. Don 2658 Goole ,stukg. Hero 2194 Hull idem Sea Hound 3085 Londen idem Liberty 2532 Goole idem Voreda 1920 Dublin idem Erisia 4812 New-Castle ledig Harelda 3645 Liverpool stukg. 186 'Southampton ledig Belg. St. j. Odette s.s. HENBY vertrok 5 dezer van Burntisland naar Kroonstad. 8.8. GUIDO wordt heden te Ter Neuzen verwacht. s.s. HARALD wordt heden te Ter Neuzen verwacht. sis! JENNY te Petersburg in lading voor Ter Neuzen. s.s. RICHARD in lossing te Calais. Herr. Van Torren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2