Gemengde berichten. en< In de Maandag gehouden zitting van den gemeenteraad van Zierikzee werd behandeld een request van P. M. Panny, waarin deze zich be- klaagt dat de burgemeester hem in het uitvoe- len van werken, ten behoeve van de gemeente, op ergerlijke wijze heeft tegengewerkt en waar- m b ij als oorzaak van die tegenwerking per- soonlijken haat van den burgmeester tegen hem aangeeft. Over eene motie om het adres voor kennis- geving aan te nemen staakten in de vorige zit- tmg de stemmen en Maandag werd ze verwor- pen. Daarop werd het request besproken. De heeren Mr. A. J. F. Fokker. Jhr. R. de x luralt en L. Koopman Cz. gispten in scherpe newoqrdingen, de hande]wijze van den burge meester, die naar hun oordeel in deze zijn macht misbruiat had. Een motie, door eerstgenoemde voorgesteld en luidende //De raad, gelet op het adres van P. M. Panny, veiklaart af te keuren de houding van den burgemeester in deze zaak en gaat over tot de orde van den dag'', werd met algemeene stemmen aangenomen. Een verzoeningsvoorstel van Mr. D. v. d. Yliet, om een enquete-commissie te benoemen, kon slechts twee stemmen verkrijgen, nadat een der wethouders, Mr. Moolenburgh, de aanneming van dit voorstel ontraden had. I Eli NEUZEN, 5 September 1908. Het bericht in ons vorig nummer omtrent de werkstaking aan het stoomsehip Gamma was met geheel juist. Het werk is daar niet gestaakt nadat geweigerd was het andere nnnengekomen stoomsehip Taarnborg tegen een loon van f 3 per dag te lossen, maar alvorens over het lossen dier boot was onder- handeld, was Maandagmorgen 8 ure (Vrijdag jI. was met het werk aangevangen) door een eel der werklieden die bezig waren met het lossen der Gamma te kennen gegeven dat zij op dis voorwaarde niet verder wilden voort- werken, maar een loon eischten van 15 cent een dat overeenkomt met de in 1301 vastgestelde loonlijst en ook door andere hrrnas voor dat werk betaald wordt. loen van wege de werklieden werd gevraa°rl of een aanvang kon worden gemaakt met het lossen der Taarnborg, werd dit van de zijde der hrma Everaert beantwoordt met de weder- rraag of men genegen was dit te doen voor het door haar gepresenteerde loon van 3 per dag. loen men hiertoe niet genegen bleek werd het stoomsehip Taarnborg naar Selzaete door- gezonden, waar de lading boomen gevlot wordt, evenals dit thans met die aan het stoomsehip Gamma in de vluehthaven alhier gesehiedt en waaraan nog steeds een dertigtal werklieden arbeiden. Het bericht in een ander alhier verschijnend blad dat gister alhier weer een stoomsehip voor die firma zou zijn aangekomen en omdat men het met de werklieden niet eens kon worden, naar Gent zou zijn doorgezonden, is ons na ingewonnen informaties geheel ovjuist gebleken. Koodlottig ongeluk. Gisteren viel bij de werken voor de nieuwe buitenhaven alhier een zeer droevig ongeval voor Voor het aanstorten der buitenhaven wordt het binnen den ringdijk gelegen terrein uitgegraven en de uitgegraven grond in kip- karren, voortgetrokken of gestuwd door loco- motieven. naar de havenhoofdfen vervoerd, alwaar de grond wordt uitgestort. Die grond wordt zoo na mogelijk bij het water uitgestort, zoo- aatde wagens zoover mogelijk doorrijden. Omdat de locomotieven niet tot aan het eind der nieuwe havendammen kunnen doorrijden, wordt de trein met wagentjes ten slotte met een staaldraad tegengehouden opdat deze niet geheel van de helling op het eind zouden afrijden. Voorts is de eerste en de laatste dier wao-ens women van een rem. Om op het juiste oogen- remmen, is het steeds de gewoonte dat voor dat werk een werkman op den voorsten wagen plaats neemt. Zoo was gistermorgen omstreeks half zeven ure aan het oostelijk havenhoofd weer een trein met 12 wagens aangevoerd, die de helling werd afgelaten, terwijl de 23jarige Ph. Wille, om te remmen, op den eersten wagen stond. Door het schokken op het ongelijke en ook nog niet vastliggende terrein, pikte de koppeling tusschen de vijtde en zesde wagen uit, waardoor de vijf iosgeraakte wagens meer vaart kregen en snei de helling afreden. Wille, die vermoedelijk overtuigd was dat het hem onmogelijk zou zijn deze vaart der wagens te remmen en dat deze zouden derailleeren, sprong van den wao-en af, juis op het oogenblik toen twee der wagens naar die zijde kantelden en den ongelukkio-e die zich op een drabbigen, modderigen bodem bevond, te gronde wierpen en den inhoud der wagens, ruim 1 Ml grond, bovendien over hem werd uitgestort, zoodat hij geheel bedolven werd De ploegbaas sprong met een spade onmid dellijk te hulp, doch tevergeefs. Niettegenstaande met den meesten ljver werd gewerkt, duurde let ongeveer drie kwartier eer men den onge- iukkige had opgedolven. Hij werd gevonden op zijde liggende en bleek aan een kant over het geheele lichaam geschramd, vermoedelijk door den wagen die hem ter neder had geworpen. Nadat uit mond neus en ooren de binnengedrongen modder was verwijderd, weid door den heer De Cooker, opzichter bij het werk, met masseeren begonnen, teneinde te beproeven de levensgeesten nog op te wekken. Hoewel daarmee bijna een uur werd voortge- gaan, bleef dit zonder resultaat en toen de heer Buyze, arts alhier, die inmiddels was gewaar- schuwd, ter plaatse kwam, kon deze niets an- ders dan den dood constateeren. Door bemiddeling van den ingenieur, den heer De Mooij, werd het lijk daarop van schoone aleeren voorzien en op de brancard gelegd, om naar een bij het voetbalterrein staande keet te worden gebracht. Hoogst tragisch was de omstandigheid dat juist toen de droeve stoet van het havenhoofd afkwara, de moeder van den ongelukkige van de andere zijde naderde. Deze was met het noodlottig ongeval in kennis gesteld door haar eehtgenoot, L. Geeregat, stiefvader van Wille, die ook op het terrein werkte. Hartverscheurend waren hare kreten om karen zoo flinken eenigen zoon, die haar zoo wreed was ontrukt. In de ingenieurskeet werd de ongelukkige vrouw, uie in zwijrn was gevallen, verpleegd en daarna maatregelen genomen om het getroffen echtpaar pei rijtuig naar hunne woning te Sluiskil te brengen, waarheen daarna ook per voertuig het li)k van den omgekomene werd gebracht. Dat het voorgevallene op de makkers van Wille een diepen indruk maakte, laat zich denken. Bij velen welde de gedachte vandaag gij, morgen.... Het werk werd niet met op- gewektheid voortgezet. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door de surveilleerende agenten Witte en Yan Koeveringe bespeurd dat uit de stoombak- keriJ "He 'lijd" alhier rook naar buiten drong. Door de ruiten was waar te nemen dat er in het lokaal, waar niet gewerkt werd, iets lag te smeulen. Zij wekten den eigenaar, die in allerijl kwam toegesneld. Bij de bakkerij komende sloegen juist de vlammen uit de smeu- lende massa. Er bleek dat in een afdeeling van den oven door een der knechts hout te drogen was ge legd, en was verzuimd den oven te sluiten, waar door het hout in brand kon geraken. De heer De Bmidt sloot aanstonds den oven, waardoor het vuur doofde en gevaar voor brand geweken was. Mare een en ander niet tijdig ontdekt, dan had de brand een niet te overzienen omvang gekregen. hoofd der Chr. school te Spui (Ax si) in de plaats van den heer Laansma, die naar Oostkapelle vertrekt is benoemd de heer J. Spiering, thans te Almelo, tot 1 Mei 1.1. onder- wijzer aan de Chr. school alhier. Door de gemeentebesturen van enkele belanghebbende gemeenten op Zuid-Beveland is, naar men aan de G. Ct. schrijft, aan Gedepu- teerde Staten een adres gericht over de naar hunne meening onvoldoende regeling van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. In dit adres wordt gewezen 1°. op het niet aanleggen te Borssele der boot van 7 u. 30 uit Ter Neuzen, waardoor de rei- zigers uit het Zuiden van Zuid-Beveland de aansluiting op den trein van 9 uur uit Ylis- singen missen 2°. op het niet wachten te Vlissingen der booten, bij eenige latere aankomst van de treinen dan 11.44 en 3.16; 3°. op het niet op tijd vervoeren van vee, waardoor de handel voor het grootste deel zal verloopen 4°. op het bezwaarlijke, dat bij vervoer van vee, de passagiers over hetzelfde plankier moeten 5°. over het niet telephonisch verbonden zijn van den steiger met het dorp Borsselen 6°- over de onbillijke regeling van het ta- rief, over slechts 4 dagen geldig zijn van re- tour en over den te hoogen prijs der abonne- mentskaarten. Daar de belanghebbende gemeenten zich ben groot geldelijk offer hebben getroost door den aanleg yan een grindweg in verbinding met den steiger, kopen adressanten dat op het adres eene gunstige beschikking zal worden gegeven, te meer daar deze dienst de eenige bij de Ger. Kerk B alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Bolnes (Z.-H.) Axel, 4 Sept. Heden werd alhier door Bur gemeester en Wethouders aanbesteed het leveren en plaatsen van een ijzeren hek aan de algemeene bc^raafplaats. Hiervoor werd ingeschreven door: Wed. J. Brakmanvoor 381.50, C. J. Schie- mau voor 371,50, J. K. Yink, voor 359. Allen wonen te Axel. De levering werd niet gegund. ITzendijke. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. A. Carpreau zijn heden candidaat voor lid van den raad gesteld de heeren J. J. Haverbeke, P. J. de Milliano en Th. J. de Rijcke. Blijkens het overzicht van den aankoop in 1905 door de verschillende vereenigingen, aau- gesloten bij de commissie werkzaam in het belang van den cooperatieven aankoop van kunst- meststoffen en krachtvoermiddeleii in het ressort van het rijkslandbouwproefstation Goes, bij ver- korting C. M. V., bedroeg het totaal der aan- koopen van een som van 1.366 704.77. In Noord-Brabant werd aangekocht voor f 440.774.37 en wel in kilogrammen mest- stoffen superphosphaat (14) 2.746,900, ammo- niak supeipliosphaat 364.400, Chilisalpeter 851.210, superphosphaat (18) 454.900, Thomas- slakkenmeel 925.675, kai'niet 666.850, zwavel- zure ammoniak 5500, ruwe peruguano 9750, opgeloste 38000, patentkali 6400 en kalk 26.650 voederartikelenlijnkoek 322.300, lijnmeel 1.337.150, Amerikaansch lijnmeel en lijngruis 213.700, harde lijnkoek 48.5u0, grondnoten meel en koek 9500, katoenmeel en koek 5025, mais en maismeel 11.900, raapkoek 30.200, erwten en erwtenmeel 32.660 en pulp 6.887.790. In Zeeland beliep het bedrag van den aan koop f 925 930.40, verdeeld over meststoffen superphosphaat (14) 8.884.890, ammoniaksuper- phosphaat 2.793.800, chilisalpeter 3.032.943, supersbosphaat (18)567.500,Thomasslakkenmeel 421.70(1, ka'iniet 506.700, zwavelzure ammoniak 100.100, ruwe peruguano 45.450, opgeloste 249.125, patent kali 4200 en kalk 110 000 en krachtvoermiddeleiilijnkoek 53,300, lijnmeel 158.850, grondnotenmeel en koek 81.580, katoen meel en koek 326,793 en mais en maismeel 12.880 kilogrammen. is, waardoor dit stiefmoederlijk bedeelde ge- deelte van Zuid-Beveland eenigszins uit zijn isolement wordt verlost. Axel, 4 Sept. Heden had alhier ten over- staan van den heer J. A. Dregmans, plaatsver- vanger van den notaris P. Dregmans, in het logement „Het Gulden Vlies" bewoond door mej. de wed. L. B. A. Rolff, ten verzoeke van de erven van den heer C. Balkenende, in leven landbouwer alhier, de openbare verkoop plaats van Eene hofstede en aanboorigheden, bouwland, weiland. boomgaard en water, gelegen in den Noordpolder, samen groot 20 hectaren 51 aren 60 centiaren. Kooper hiervan werd de heer Pieter van Fraaijenhove Pz. alhier, voor 1020, per 44 aren 56 centiaren. Axel. De heer R. van de Kamp, predikant Een vader reed met zijn twee zoons Zondag- miadag per fiets van Zaandam naar Zandvoort. Terwijl een der zoons aan den kant van den weg zijn fiets zat te repareeren, kwam een auto aan en overreed den jongen, die op slag dood bleef. Kort daarop werd een ander wielrijder door een automobiel, die hem achterop kwam, ge- grepen, omver- en overreden, zoodat hem het bloed uit mond, oogen en ooren kwam. Bij Halfweg werd van een jongmensch het rijwiel door een voorbijrennende auto totaal vernield. In den nacht van Zondag op Maandag is in de Zandstraat te Rotterdam een bierhuis belegerd. De verschillende kroegjes aldaar zijn als gevolg van de nieuwe drankwet in slechteren toestand gekomen dan vroeger en dat schijnt wrok gezet te hebben tegen een Griek, die een bierhuis heeft geopend. Metstraatklinkers riool- roosters en andere projectielen, zelf met revolver- schoten. werden de spiegelruiten verbrijzeld en binnenshuis een groote vernieling aangericht. Een tweetal agenten en een inspecteur, die tot ontzet kwamen. werden min of meer ernstig verwond. Later aankomend meerder politie- personeel nam twee der belhamels in arrest. Yerschillende personen moesten in het ziekenhuis verbonden worden. Bij aankomst van een der booten van de reederij Fop Smit van Rotterdam aan het Groothoofd te Dordrecht, werd Zaterdagavond aan de politie overgegeven een 5jarige knaap, die tij dens de reis aan boord was ontdekt. Men had aanvankelijk gemeend, dat hij bij een der andere passagiers behoorde, maar bij de controle bleek dat niet het geval te zijn. Ofschoon uit de antwoorden van den knaap moeilijk was wijs te worden, vermoedde men dat hij uit Rotterdam kwam en werd de politie daar met het geval in kennis gesteld. Den volgenden morgen kwam de vader te Dordrecht aan en deelde mee, dat zijn zoontje reeds meermalen uit de ouderlijke woning was weggeloopen en men zich daarom over zijn verdwijnen niet ongerust had gemaakt. Toen het echter wat lang duurde, had men bij de politie geinformeerd en daar vernomen, waar de kleine zich ophield. Men meldt uit den Haag Hier ter stede zijn aangehouden een man en een vrouw, verdacht van het vervaardigen en uitgeven van valsche kwartjes. He waardelooze geldstukjes waren slecht na- gemaakt. Beide aangehoudenen hebben bekend. Trouwens, de vrouw werd beslist herkend als de persoon die de //kwartjes" in winkeltjes in betaling had gegevenhetgeen alleen tusschen //licht en donker" met kans op succes kon ge- schieden. Beide personen zijn naar het huis van be waring overgebracht. 't Was Tilburgsche kermis en Zaterdag avond. Aan het Stuivezand zaten de bewoners met het mooie weder aan de deur. Ook zoo de 45jarige J. G. van Dijk, oud-agent van politie. Ruim tien uur komt er zekere J. Leijten voorbij, een uit den dienst weggejaagd huzaar. Yoor een drietal weken had v. H. een breeder van L. een paar blauwe oogen geslagen, omdat hij zijn vader mishandelde, en dit had zeker bij hem een zekeren wrok doen ontstaan. Bij het ontmoeten van v. D. zei L., zinspe- lende op hetgeen vroeger was geschied//Hat had je mij eens moeten lappen." A1 spoedig ontstond nu eenige woordenwis- seling, waarbij J. L. een revolver voor den dag haalde en twee schoten op Van Dijk loste. Het laatste schot trof v. D. bezijden het linkeroor, zoodat de kogel in de hersens drong. De gewonde viel onmiddellijk ter aarde, waar- na hij in zijn woning werd gedragen, doch niet meer bij kennis kwam. Zondagmorgen werd hij naar het gasthuis overgebracht, waar hij te 10 uur overleed. De dader heeft onmiddellijk de vlucht genomen, waarschijnlijk naar Duitschland, waar hij werk zaam was. Sterke drank is aan dit treurig tooneel ook weer niet vreemd. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nu het in de laatste avonden te Wolvega weer rumoerig is en in de pastorie der Herv. Gem. weer ruiten zijn ingegooid, heeft de predikant, Ds. Voors, een manifest tot zijne mede-ingeze- tenen gericht. Hij zegt daarin z/Ik had gehoopt, dat eene opzettelijk vrij lang genomen afwezigheid, de gemoederen tot bedaren zou hebben gebracht. Dat is niet het geval. Dit doet mij leed om Uwentwil en voor mijn gezin. Om Uwentwil immers de stillen onder U, die met de zaak niets te maken willen hebben, ergeren zich hieraan, mijne vrienden hebben er last van, en die hebben toch niets gedaan en degenen, die er pleizier in hebbenoch, die weten meerendeels niet wat ze doen, en waarvoor zij strijden. Het wordt hoog tijd, dat er een einde aan deze dingen komt. Hoe dit zal kunnen Gij zegt misschien Gij moet hier weg. Dat zal geschieden, zoodra mijn God mij naar elders zeudt. \rijwillig zou ik weggaan, wanneer ik iets misdaan had. Ik ben mij echter bewust in de droevige zaak v. d. Mrerf waaronder niemand meer geleden heeft dan ik niet dan met barmhartigheid, rechtvaardigheid en waarachtigheid gehandeld te hebben. Gij gelooft dit niet Gij gelooft dat ik een leugenaar ben, en meer nog, een schurk, zooals ik ongeveer in het uit- gegeven pleidooi van Mr. Binnerts werd afge- teekend. MTelnu Indien er mannen onder u zjjn van eer en fatsoen, laat men mij aanklagen bij de kerkelijkfe rechtbank, die bereid is //een schurk" wegens onchristelijken wandel at te zetten. Indien er term en voor zijn, laat men mij zelfs aanklagen bij den burgerlijken rechter. Ik vrees dit niet. Verdedigen zal ik mij zelt niet. Die mij oordeelt is de Heer. Maar een dingStaakt uwe agitaties. Laat ik met velen gelooven, dat gij uw verstand nog hebt. Als Christen heb ik ze alien alles vergeven. Zoo blijf ik hebben rust en vrede voor mijn gemoed. i Maar nog eensIeder doe zijn plicht en beware de tucht hij zich zelven. Dan behoeft de overheid niet krachtiger op te treden. Laat mijn gezin met rust. Laat mijne vrienden ongemoeid. Leert uwe kinderen het schelden af. Klaagt mij aan En bedenktGod zal richten. Doch nu roept hij alien nog toe, ook nog door mijnen mond //Laat u met God verzoenen Men meldt uit Hillegom Zondagmiddag kwamen een drietal meisjes in een banketbakkerswinkel te Bennebroek voor een paar centen koekjes koopen voor een mau, die in 't bosch van 't Huis te Bennebroek op ze wachtte. De juffrouw, die de zaak niet vertrouwde, gat het gevraagde, maar stuurde de kinderen naar huis met de boodschap //Zeg aan je moeder, dat je koekjes gehaald hebt voor een man in 't boscb. De kinderen gingen naar buis, maar moeder niet thuisvindende, vertelden ze het aan eene buurvrouw en voegden er bij, dat baar broortje bij den man was acbtergebleven. Uit verdere uitlatingen van de kinderen begreep de vrouw dat de zaak niet deugde, snelde het boscb in, vond spoedig den man en ontrukte hem bet kind. Spoedig werden verschillende personen ge- waarschuwd en nu begon een ware drijfjacht, echter zonder resultaat. De man was verdwenen. Op de door de vrouw aangeduide plaats vond men een partijtje uien onder het hout verborgen, die de vorige week door een bollenkweeker vermist werden. Later in den namiddag werd een persoon aangebouden, in wien men den dader meende te hebben, maar bij confrontatie met de vrouw bleek dat de verkeerde persoon was gearresteerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2