A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Viaanderen. 4888 Bonderda^ 6 September 1906. 46e Jaargang. DRANKWET. DRANKWET. Bhinenland BUBGERLIJKE STAMP. BEKENDMAKIN6. FEUIILETON. Buitenland. lMJ, ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Ycor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£, Men abonneert zich bjj alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien vdor 3 urea op den dag der uitgave. AD7ESTBKTllK: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor <lken regel nieer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs glecbts tveemtil berekend. Grootere letters worden nasr plaatsruimte berekend. ii) HOOFDSTUK IV. Den tweeden morgen in de vroegte stonden de beide meisjes arm in arm voor de deur. Het weder beloofde een mooien, zonnigen zomerdag. De wind was den vorigen avond gaan liggen, des nachts was er geen beetje regen gevallen en nu was de heldere hemel prachtig effen blauw. De lieden werkten in de bosschen, die tot het landgoed behoorden. De administrates was eindelijk weggereden, nadat hij merkwaar- dig lang aan de koffietafel was gebleven. Mijn- heer Yon Knee was aan tafel blijven zitten en bladerde in de couranten. Aangelokt door den heerlijken zonneschijn, waren de beide meisjes naar bniten gegaan. „Ach, Trude", vleide Frauke, ,,wij gaan een wandeling doen, niet waar V" Hebben wij dan niets anders te doen Onze kamer Het middagmaal V Wij moeten toch ons dagwerk hebben. Anders gevoelen wij ons spoedig ongelukkig wij krijgen grillen, worden zenuwachtig en beginnen te beven, en vooral dat laatste staat heel leelijk." Meesmuilend keek Frauke haar nicht aan. „Je bent een schoolmeesteres". zei ze trotsch, en meteen wilde zij weer het huis binnengaan. Toen Gertrude haar echter de armen om den schouder sloeg, haar hoofd terugboog en met een vriendelijken blik zeide ,/Kom, spring nu, wilde kattoen was Franke weer yerzoend. Je bent in ieder geval een vriendelijken schoolmeesteres", zeide zij. Gertrude streek met beide handen langs haar lange lokken en zei: ,/No, Frauke, dan moet ge me een ding beloven." „Alweer iets V" „Elkeu dag iets ,/Maar altijd vriendelijk //Als je doet, wat je beloofd hebt Frauke fronste het voorhoofd en keek ernstig. vDat zai ruoeielijk zijn," bekende zij eerlijk. z/Ik heb tot dusver niemand gehoorzaamd." z/Maar het is zoo schoon, te doen wat plicht is," verzekerde Gertrude met stralende oogen. z/Wat ben je toch altijd ernstig zei Frauke, met bewondering naar haar opziende //Je bent toch maar vier jaar ouder dan lk." z/Ik heb veel. treurigs beleefd. Wij waren bijna armMijn vader ging gebogen onder de zorg voor mijn toekomst, en ten laatste werd hij ziek en stierf; toen stond ik geheel alleen op de wereld." In gedachten verdiept staarde zij voor zich. z/Waarom kwam je vader dan niet hierheen z/Omdat hij hier niets zou gevonden hebben dan treurige herinneringen." z/Hij had hier toch eenig eigendom", hield Frauke aan. //De bouwval van den ouden gravenburcht behoort thans aan u." Op dit oogenblik trad de oude Yos naar buiten. z/Heb je tijd, Marx Bij bet Departement van Kolonien is ont- vangen het volgende, van 3 dezer gedagteekende, telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indie, betreffende de verwikkelingen op het eiland BaliOp 31 Augustus werd een inval in betland- scbap Gianjar van een gewapende bende uit Badoeng gestuit door de grensbewoners. Men meldt uit Den Haag Het voornemen is de afdeelingen der Tweede Kamer nog in de week van de opening van bet nieuwe zittingjaar te doen bijeenkomen voor het begrootingsonderzoek allereerst van de In- discbe begrooting. De Staatsbegrooting voor 1907 zai in de eerste vergadering na de opening ingediend worden. De Eerste Kamer, die in de gewoonte van het beantwoorden der Troonrede met een adres geen verandering heeft gebracbt, zou bet bij haar aanhangige arbeidscontract niet voor de maand October in de afdeelingen onderzoeken, daar bet plan niet bestaat deze regeling naar eene voorbereidingscommissie te verzenden. z/Niet veel, Frauke." ,/Kom mee dan, als je blieft," vleide zij, den ouden man bij den arm nemende. En toen hij aaizelde, voegde zij er bij //Korn dan terwille van onze vriendschap." i/Mooie vriendschap zei Vos halfluid, met een verlegen lachje naar Gertrude ziende. Doch toen bij in de oogen der jonge dame volstrekt geen afkeuring las, voegde hij er bij //Ik ga mee maar eerst moet ik even mijnheer bescheid brengen." De meisjes gingen vooruit. ;,Je moet ons twee dingen beloven, Frauke. Ten eerste Met hedenavond te beginnen moet de dochter haar goeden vader eigenhandig thee schenken Het heeft me verdriet gedaan om oom. Yrouw Siemens maakt wel een goeden indruk, maar ze ziet er zoo bedrukt uit, zoo treurighet kan geen goeden invloed op je vader hebben, dat zij altijd om en bij hem is. Jij bent vroolijk en je bent zijn eenig kind. Is nog nooit eens de gedachte bij je opgekomen, dat je moest trachten hem bet verlies van je moeder een beetje te vergoeden Frauke was stil geworden. ,/Ik wil alles leeren, Trude," zeide zij aan- gedaan. //Ik wil anders worden. Het is zoo schoongoed, ernstig en werkzaam te zijn. //Ten tweede moet je den ouden braven koetsier aanspreken met Vos en u. Dat heeft hij we aan je verdient." ,/Maar Trude Ik boud zoo zoo bijzonder veel van hem. Neen, Irude, dat kan niet De oude man kwam daar juist aan. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan de besturen der polders of waterschappen een afdruk gezonden van een voorstel aan de Staten betreffende wijziging van het Algemeen Regle- ment voor de polders of waterschappen, met uitnoodiging om voor 17 dezer eventueele bezwa ren daartegen aan de Staten in te dienen. Gedeputeerden achten het wenscbelijk over te gaan tot de aanvulling van bet Algemeen Reglement voor de polders en waterschappen met een bepaling, dat de onderhoudsplichtigen kunnen verplicbt worden tot verhooging en verzwaring van buiten- en binnendijken en tot den aanleg van nieuwe werken over te gaan. Die verplichting moge thans uit de artt. 15 en 17 afgeleid kunnen worden, toch is zij daarin niet uitdrukkelijk geformuleerd. Dit is wenschelijk, om alien twyfel te voorkomen, daar de uitdrukking //onderboud" in hare natuur- lijke beteekenis geene dijksverhooging of verzwa- ring omvat. In het Reglement werd tot dusver alleen de onderhoudsplicht opgelegd, doch niet omscbre- ven, waarin dit onderboud bestond. Hieraan wordt tegemoet gekomen door de bepaling „De werken, bestemd tot waterkeering. zeewering of oeververdediging, daaronder begrepen water- keerende dijken, worden behoorlijk en overeen- komstig de bestemming beheerd en onderhouden door ben, die daartoe verplicht zijn. Indien dit door Gedeputeerde Staten noodzakelijk wordt ge- acbt, worden die werken uitgebreid of nieuwe aan- gelegd door hen, die tot beheer en onderboud verplicbt zijn, op de wijze door Gedeputeerde Staten te bepalen." Als nieuwe artt. worden in bet ontwerpbesluit nog genoemd //De binnendijken worden be- loorlijk en overeenkomstig de bestemming be- ieerd en onderhouden door ben, die daartoe verplicbt zijn. Indien het door Ged. Staten noodzakelijk wordt geacht, worden de binnendij ken verboogd en verzwaard en de daarin gelegen kunstwerken waterkeerend gemaakt door ben, die tot beheer en onderhoud verplicbt zijn, op de wijze door Gedeputeerde Staten te bepalen en //Voor zoover de verplichting tot bet beheeren en onderhouden der binnendijken niet is geregeld door de wet, eene verordening of een maatregel van bet bevoegd gezag, rust zij op de polders of waterschappen, waartoe de binnendijken feite- lijk behooren. Ingeval er twijfel of geschil ontstaat over de verplichting tot bet beheeien en onderhouden van een binnendijk, wordt de zaak door Gedeputeerde Staten onderzocht en beslist." „Marx riep zij ontroerd haar stem klonk bijna schreiend. Zij liep naar hem toe, sloeg de armen om zijn hals en snikte luid„Ik mag niet meer Marx en je tegen je zeggen." De oude man voelde de oogen vochtig worden. „Ik [heb haar groot gebracbt, juffrouw Ger trude mijnheer was als van zijn zinnen beroofd, toen mevronw stierf, hij was het hoofd kwijttoen heb ik het kind den ge- heelen dag op mijn scboot gehad, in al die jaren ben ik de eenige geweest met wien zij omgang had ik was haar speelkameraad." Hevig snikkende, zeide Franke intusschen ,/Ik wil alles doen, wat je zegt, Trude... je bent goed en verstandig maar datdat kan ik niet." „Ik heb je niet willen kwetsen, Yos," sprak Gertrude vriendelijk, „ik dacht slecbts aan uw grijze baren. Laat bet dan zoo maai blyven, wilde kat, en lacb nu eens weder." /Hebben we overwonnen vroeg Frauke half lachend, half schreiend »0, mijn beste mijnheer Vos 1 Eensgezind gingen zij verder, de meisjes arm in arm, Yos naast Frauke. Tusschenbeide wierp zij hem een scheliuschen blik toe, telkens beantwoordt door een vroolijk knikje van den ouden man. Sedert Gertrude hier was, leek A os wel nieuwe jeugd en levenslust gekregen te hebben hij was met meer zorg gekleed, liep hiuker rechtop en zijn oogen hadden nieuwen glans. (Wordt vervolgd). m SKI!HE m ■Bit blH.t vetHChijnt Hanndag-, Woensd».w- en VrljaaRavond, imbue mm nif1 a«^wm/am ftgeionciert »p reestciagen, bij de I'lrma I*. J. V-H »AME»K te Tv* ae««en. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN. noodigen hen, die wenschen in aanmei'king te komen voor eene benoeming tot AmUU'iiaar t'Hii tlt'ta ijS.en Stnnii, nit, liun sollicita- tien in te zenden voor 15 September 1906. Ter Neuzen, 4 September 1906. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethonders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat bet voornamen be- staat een strook grond, groot ongeveer 5 M-\, van bet perceel kadastraal bekend sectie C no. 4049 dezer gemeente, gelegen voor bet Post- en Telegraalkantoor aan den publieken dienst te onttrekken. Bezwaren hiertegen knnnen bij hen worden ingediend voor 10 September 1906. Ter Neuzen, den 4 September 1906. Burgemeester en Wetbouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis dat op 28 Augustus 1906 bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland gericht verzoeksclirift om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop alleen aan logeergasten van A. ELIGEEST voor bet beneden- locaal van het perceel, plaatselijk gemerkt 91 en gelegen aan het Nieuwediep. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekend- making kan een iedertegen het verleenen dezer vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Ter Neuzen, 4 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met artikel 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften om verlof tot den ver koop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van H. DE BLOCK, werkman, wonende te Ter Neuzen, voor het bovenvoorlokaal van bet perceel plaatselijk ge merkt 7 en gelegen aan den Schuttershofweg en I,. J. VAN DIXHOORN, bierkuiskouder, wonende te Ter Neuzen, voor het liukervoorlokaal van het per ceel plaatselijk gemerkt O 34 en gelegen aan den Pro- vincialen weg van Ter Neuzen naar Axel. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van bet verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 4 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S J. DIELEMAN, Secretaris. De tirma Von Tippeiskirch en haar eigenaardige wijze van zaken doen beeft waarschijnlijk toch een slacbtolfer gemaakt. Men had gedacht, dat Minister Podbielski het hoofd niet zou kunnen bieden aan den storm, die was opgestoken, toen de knoeierijen met deze tirma en zijn betrekkiiigen tot haar bekend wertlen. En telkens ging het tierucht, dat de Minister zijn ontslag gevraagd of gekregen had. Maar Minister Podbielski denkt nog niet aan ontslag en staat blijkbaar nog in blakende gunst. lie kroonprins zai op zijn landgoed intrek ne- men tijdens de manoeuvres in deze maand. Maar een andere hooggeplaatste, die ook bij Keizer en hof hoog stor.d aangeschreven, de directeur van de koloniale afdeeling, prins Hohenlohe, beeft ontslag gevraagd. Indertijd is vooral ten zijnen behoeve de poging be- proefd om een zelfstandig ministerie van Kolonien te vormen en men acbtte hem voorbestemd voor grooto dingen, zelfs voor het Rijkskanselierschap. Nu ruimt hij waarschijnlijk zijn plants wegens de vele onregel- m'atigbeden, die in het beatuur van Kolonien aan het licht zijn gekomen. Een ander bekend man, beructt bijna, generaal 1 repot, gaat, naar het nu zeker beet, zijn piaats ruirneu Wat hiervan de oorzaak is, weet men niet. Dat Irepofuen Czaar en be hofpartij te reactionair is, valt moeiiijk aan te nemen, want van een vrijzinniger richting m het staatsbestuur wordt nog geen blijk gegeven. En te vrijzinnig is hij zeker niet. Er moeien das andere oorzaken gewerkt hebbefi, inaar van wat er achtei de paieisdeuren op Peterhof gebeurt, komt men niet te veel te weten. Men schijnt er nu de instelling van een dictatuur te overwegen, die dan opgedragen zou worden aan een commissie, waai van de ministers deel zouden uitmaken. Op deze wijze zou men dus tijdelijk uen zwakken Nicolaas 11 geheel op zij schuiven. t Heet, dat Stolypin een voorstander is van het plan, maardat de uiteiste reactionairen er niet voor zijn. Waarschijn lijk zagen dezen de dictatuur liever opgedragen aan g'rootvorst Wladimir, die naast Trepof als huu kootd geldf. Stolypin en de andere ministers zijn hun nog wat te vrijziiinig. Voor ons zien ze echter alierminst daarnaar u'it. De arrestaties in massa van alien, die van hervormingsgezindheid verdacht worden, geven van vrijzinnigheid weinig blijk en geen liberate woorden zijn in staat, de uitwerking van die ruwe daden te niet te doen. Aan mooie woorden en beloften ontbreekt het anders niet. Het heet, dat nu de ministerraad weer beraadslaagd heeft over een vroegere bijeenroeping der Doema, maar dat ze voornamelijk daar tegen was, omdat de uitwerking van de nieuwe kieswet, die op algemeen stemrecbt steunen moet, nog verscheiden maanden zai vordeien. 'tis de vraag, of zoo'n kieswet ooit in werking zai treden, ondanks alle beloften van vroeger of hater. Met het goven van dergclijke beloften is de Keizer van China een beetje voorziehtiger geweest. Hij wil zijn voik ook nieuwe staatsinstellingen geven en belangrijke hervormingen, maar alleen zoodra het voik daarvoor rijp zai zijn. Dat is tenminste altijd een gemakkelijker na te komen belofte dan die welke de Russiscbe Czaar in zijn October-manifest deed. Wanneer bet voik rijp zai zijn, is maar moeiiijk uit te maken. Maar het is heel goed mogelijk, dat de Chineesche Keizer het goed meent. Hij geeft althans dergelijlce beloften niet gedwongen en heeft door het uitzenrien van commissies naar Europa, teneinde hier de staatsinstellingen te bedudeeren, reeds bewezen, dat hij ernst maakt met de hervorming, die China zeker ook wel noodig zai hebben. Maar als overal zai er ook in China wel een partij zijn, die van hervormingen niets hebben moet en dit brengt den strijd, dien men ook overal bij het ontstaan van nieuwe toestanden en het streven er naar, ziet. In Italie schijnt er wel zoo'n strijd in de katholieke kerk te zulien ontstaan. De *Liga democratia nazionale van den christen-demokraat pastoor Murri heeft, zooals men weet, zich niet bij de beslissing van den Paus willen neerleggen. Debissehoppen willen nu inaat- regelen tegen de christen-demokratische beweging be- ramen en daarvoor zulien de bissehoppen der'foskaan- sche provincies dezer dagen te Florence vergaderen. Te Rome is Zaterdag een andere voor 't oogenblik r.og belangrijker vergadering begonnen. De congregatie der Jezuletenorde is nl. haar zittingen begonnen, ter verkiezing van een nieuwen generaal. Er zijn 74 afge- vaardigden, waaronder de provincial'en van de 23 provin cies, waarin Europa en Amerika verdeeld zijn. De verkiezing zai nog enkele dagen vorderen. Op de eerste vei'gadering werd een bul van den Paus voorgeiezen, waarbij de oude voorrechten der Jezuieten bevestigd en nitgebreid en hun nieuwe bevoegdheden en gezag toegekend worden. De Paus zegt, dat de tijd gekomen is, waarop de kerk al de wapenen zai moeten gebruiken, waarover zij be- schikt, in den strijd tegen de vijanden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1