Tgt Nsuzensche Courant Gemengde berichten. Dinsdag 4 September 1906. No. 4887. TWIEJIEIIDJEJ BLAD. Vrijdagavond om half zes luidde te Seroos- kerke' de brandklok. Yelen dachten dat het luiden ter eere van Koninginsverjaardag was, zoodat er eerst weinig aandacht aan geschonken werd. Weldra bleek echter, dat een schuur van L. Louwerse te midden op het dorp in brand stond. Toen men er bij kwam, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Met moeite werden een drietal geiten gered. Verder werd het aanwezige hooi en stroo en wat steenkolen een prooi der vlammen. Door tijdige hulp, eerst met emmers water, later met de brandspuit, maar bovenal door de groote stilte die er was, bleven de belendende, licht ontvlambare, gebouwen gespaard. De schuur was verzekerd, de inhoud niet. De oorzaak is onbekend. De varkensziekte breidtY.ich op de eilanden Schouwen-Duiveland op schrikbarende wijze uit. Yelen en zeer zeker de meeste arbeiders, worden daardoor zwaar getroffen. Wei bestaan ook daar onderlinge verzekeringen, doch velen der arbeiders willen daarvan, op grond hunner gods- dienstige begrippen, niets weten. Uit Exloo meldt men Er staat eeu groot dennebosch tusschen bier en Odoorn in brand. Kinderen hebben den brand veroorzaakt, doordat ze een wespennest wilden uitbranden. Met vereende macht is men uitgetrokken, om den brand te stuiteu. Te Doorwerth zijn bij het v'ergraven van grond achter de boerderij //Huis ter Aa" twee blauwachtig gekleurde steenen kannen gevonden, die nagenoeg in ongeschonden staat verkeerden, en daar waarschijnlijk eeuwen in den grond hebben gelegen. Het vermoeden werd uitge- sproken dat daar ter plaatse vroeger een potten- bakkerij was gevestigd men spreekt van het jaar 8 a 900, waarvan deze voorwerpen pro- ducten zouden zijn. Reeds vroeger zijn daar gelijksoortige overblijfselen gevonden. Bij de strandbatterij te Scheveningen, waar 's avonds honderden jongens in zee baden, is Vrijdagavond vermoedelijk verdronken een veer- tienjarige kuaap, zoon van een bewoner van de Koorendijkstraat te Scheveningen. De kleeren zijn aan het strand gevonden. Dejongen wordt vermist. De politie te Zaandam heeft Yiijdagmorgen aangehouden een 17jarig jongmensch, dat ten nadeele van zijn patroon te Amsterdam eenige gouden horloges moet hebben gestolen. die hij aldaar in een bank van leening bracht. De verdachte J. G. heeft bekend en is naar Am sterdam getransporteerd. Aan De Tijd wordt de volgende ,/troost aan alle niet-gedecoreerden" ingezonden Ontdekking van eene bende kanaal- schuimers. Sedert langen tijd waren schip- pers op het Kempenkanaal en op de Zuid- Willemsvaart tot de ontdekking gekomen van talrijke diefstallen uit het ruirn hunner scbepen. Eene zeer nauwkeurige bewaking heeft zoo al niet de geheele bende, dan toch eenige leden en de bewijzen van hun bestaan doen ontdek- ken. Men bevond zich inderdaad, tegenover een sterk georganiseerde bende schuimers. De gestolen buit bedroeg honderdtallen zakken, voornamelijk graan, rnais, meel enz. Deze diefstallen hebben plaats gehad bij het laden of ontladen der schepen. De helers zijn ontdekt te Venlo, waar men heeft gevonden grpote stapels granen en een groot aantal fedige zakken, welke den naam der bestolene firma's droegen. Er is bewezen, dat in de omstreken van Maas tricht geheele ladingen werden ontvreemd. Dank zij deze ontdekkingen en de gevangen- neming van verscheidene medeplichtigen zal de justitie zonder twijfel de namen der geheele bende, die zoowel in Holland als in Belgie leden telt, kennen. Naar wij uit de Standaard lezen, heeft De Yeluwe, christelijk weekblad voor Apeldoorn en omstreken, de volgende mededeeling gedaan Naar ons ten oore kwam, heeft onze Yorstin de vorige week een huis-order uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat er in een der zalen van het paleis dagelijks des voormiddags huis- godsdienst zal worden gehouden voor alien die op Paleis of Domein een dienstbetrekkiug ver- vullen. Deze huisgodsdienst zal worden geleid, door het Koninklijk Echtpaar, en bestaan in gebed, lezen van een gedeelte der H. Schrift, en gemeenschappelijk gezang. Ieder, wiens dienst dit gedoogt, wordt tot bijwoning uitge- noodigd, terwijl niemand gedwongen wordt. Eenerzijds gaan dus de deuren voor elken be- langstellende open, terwijl aan den auderen kant de persoonlijke vrijheid gehandhaafd blijft. Men meldt uit Roermond De bewoners van het naburige Grathem wer den Vrijdagmiddag opgeschrikt door het schud- den hunner woningen, waarin kasten en stoelen omver geworpen werden. Dit ging vergezeld van een onderaardsch gerommel. dat aan eene lichte aardbeving deed denken. Men vluchtte de straat op. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Men meldt uit den Haag Op Nieuw Eik en Duinen had Vrijdag de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Van der Kwast, het slachtoffer van den dood- slag in de Van Ostadestraat, op Maandagavond. Reeds vroeg was 't in de omgeving van de woning van den verslagene in de Van Bassen- straat, van waaruit de teraardebestelling ge- schiedde, zwart van de inenschen. De deelne- ming van de buren was algemeen huis aan huis waren de raamgordijnen neergelaten. Langs den weg dien de door velen begleide rouw- stoet volgde, stonden ook honderden geschaard. Werklieden van den patroon, waar Van der Kwast werkzaam was, gingen als slippendragers ter weerszijden van de lijkbaar, waarvan het kleed was bedekt met kransen van deelnemen- de buren, kameraden en familieleden. Ook op de begraafplaats bevonden zich een talrijke menigte mannen en vrouwen. De kin deren van den overledene stonden luid weenend aanhet graf van hun op zoo rampzalige wijze om het leven gekomen vader. De politie te 's Gravenhage is tot de ontdekking gekomen. dat in de villa Anna in het Prinsenvinkenpark aldaar, waarvan de be woner, de heer G. T. Reeser, met zijne familie op reis is en in Duitschland vertoeft, inbraak is gepleegd. Dat moet zijn geschied na den 22en Augustus, want van dien datum is een courant in het huis achtergelaten door de inbrekers, die, te oordeelen naar de beslapen bedden, een of meer nachten in de villa hebben doorgebracht. Den toegang tot het huis hebben zij zich weten te verschaffen door het rooster van een kelder- raam weg te nemen en de afsluiting van dat raam te forceeren. In de verschillende kamers is door de mis- dadigers op schandelijke wijze huisgehouden. Een schrijfbureau en verschillende kasten waren stukgebroken en beschadig'd ook verscheidene deuren in het huis, en uit de porseleinkast waren fraaie stukken porselein en kristal verbrijzeld en het zilver, waarmede ze gemonteerd waren, er afgebroken. Ook tafelzilver is gestolen. Hetgeen overigens wordt vermist, zal eerst zijn na te gaan, wanneer de familie uit het buiten- land zal zijn teruggekeerd. De heer Reeser was tegen diefstal en inbraak verzekerd. Donderdagnamiddag liep zekere W. R. te Breda met zijn negenjarig zoontje langs de Leuvenaarstraat. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank aldaar, is W. R. uit de ouderlijke macht ontzet. De politie doet daarom alle moeite om het jongetje in handen te krijgen, en het te doen opzenden naar een gesticht, alwaar voor een behoorlijke opvoeding van den knaap zal worden zorg gedragen. Maar de vader wil zijn kind niet afstaan hij verbergt het voortdurend, en wanneer de politie het in handen tracht te krijgen., wordt de vader er door velen in geholpen denjongen hier of daar veilig te verstoppen. Toen nu W. R. met den bewusten knaap langs de Leuvepaarstraat liep, meende de agent van politie Sch. van de gelegenheid te moeten gebruik maken, om den knaap aan te houden. W. R. verzette zich daartegen met geweld. Hij haalde een lang mes te voorschijn en dreigde daarmee den agent. Deze trok toen zijn sabel en op lijfsbehoud bedacht diende hij W. R. eenige flinke klappen toe. Na veel moeite gelukte het de politie, W. R. naar het bureau van politie over te brengen maar en nu komt 't mooiste van de zaak in dien tijd was de knaap, om wien 't te doen was, er alweer van door gegaan, zoodat de strijd om dit kind nu weer op dezelfden voet kan worden voortgezet. Donderdagavond tegen zeven uur ging een der verpleegden uit de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee, een man van 75 jaar, een eind ten zuiden van het dorp een bad nemen in zee. De man, een goed zwemmer, is stellig door een duizeling overvallen, want in nog geen twee voet water is hij verdronken. De dokter was* heel spoedig aanwezig, alle middelen om den drenkeling in het leven terug te roepen waren vruchteloos. Hij was een oppassend man en maakte nooit gebruik van sterkedrank. Te Afferde is Yrijdagnacht de kapitale boerderij met schuur en stal van den land- bouwer M. Molendijk tot* den grond afgebrand. Niets kon gered worden. Drie paarden en twintig varkens kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Donderdagavond is bij de Hembrug (Zaan dam) een schippersknecht te water geraakt bij het overstappen op een schuit. Geruimen tijd is er naar hem gedrecht en toen de drenkeling eindelijk was opgehaald is het Dr. Rebel van Zaandam nog mogen gelukken na een uur arbeid de levensgeesten weder op te wekken. Ter gelegenheid van den Koninginnedag was er te Tiel een spiegelgevecht der troepen, waarbij de majoor-commandant G. door het paard Fortuna doodelijk verwond werd. Men meldt uit Tholen Bekend is dat de overtocht over de Eendracht naar Brababantsche zijde nog altijd geschiedt per roeiboot of veerpont en dat H. M. de Ko- ningin en Z. K. Hoogheid Prins Hendrik bij Hun bezoek aan Oud-Vossemeer op 20 Maart ook van het laatstgenoemde vaartuig gebruik maakten. Gisteren is op Koninginnedag een nieuwgebouwde pont aan den //reep" gelegd en, rij l versierd ter eere van den hoogen feestdag, geraakte zij Vrijdagavond in brand. Maar ge- lukkig bepaalde het vuur zich tot het droge masthout enz. der versiering. Zaterdag werd zij plechtig ingewijd en ze is genoemd Koningin Wilhelmina. Zaterdag 1 September werd de nieuwe dienst geopend van de stoomtram Rotterdam naar Oostvoorne. Deze belangrijke gebeurtenis werd in Rotterdam's badplaatsje met groote ingeno- menheid gevierd. Wanneer vermoedelijk in 1908 de tramdienst over Flakkee beginnen zal, heeft de Rotterd. Tramwegmij haar grootsche onderneming totstand gebracht om de Zeeuwsche eilanden nader bij de Maasstad te brengen. Een groot verschil met 50 jaar geleden, toen een reis naar Zeeland alles behalve, vooral in den wintertijd, aanlokkend was. Op het graf van den landweerman K. v. d. Weijden, die onlangs in het kamp bij Zeist door het hemelvuur is gedood, is door kameraden een eenvoudig gedenkteeken geplaatst, een afge- knotten zuil, met opschrift. -Vrijdagavond om halftien is de sleepboot Hansweert van hier op de Waal, even boven Nijmegen in aanvaring gekomen met de sleep- boot Taunis. De eerste liep de laatste in den boeg aan bakboordzijde. De Taunis werd zwaar beschadigd en zonk. Ook de Hansweert kreeg schade, ook tengevolge van een slag van een der schepraderen van de Taunis. De kapitein Baggerman, van de Hansweert, geraakte te water en verdronk. Te Iloogezand is de bejaarde werkman S. v. d. M. te water geraakt en verdronken. Men meldt uit den Haag Zaterdagnamiddag omstreeks zes uur had het baden in zee zonder toezicht weder bijna een slachtoffer geeischt. Een 19jarig jongeling had zich nabij het Ververschingskanaal te ver in de branding gewaagd en was reeds in be- wusteloozen toestand, toen een zijner kameraden hem wist te grijpen en naar het strand bracht, waar men er in slaagde de levensgeesten weder op te wekken. Men meldt uit Groningen Omtrent het uitbreken van den brand in het universiteitsgebouw vernam ik het volgende Een der ververs, werkzaam aan het gebouw, is even voor vijf uur bij iemand, die achter de academie woont, ontdaan binnengekomen om water te mogen drinken. Hij vertelde, dat ze zoo pas een mooi relletje hadden gehad. Ze hadden brand gehad aan de dakgoot maar dien gelukkig gebluscht. Een kwartier later brak er weer brand uit die niet meer kon worden gebluscht doordien in het gebouw on- voldoende bluschmiddelen waren. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de eerste brand niet afdoende is gebluscht en dat het vuur op den zolder van den rechtervleugel in daar aanwezig houtwol en zaagsel (waarmee het onderliggend museum van natuurlijke historie tegen lekkage wordt beschermd), ruim voedsel heeft gevonden. De eerste waterstraal is in den vuurgloed geworpen door een slang in het gerechtsgebouw, dat onmiddellijk aan den rechtervleugel der academie grenst. Van het dak van het ge rechtsgebouw is door particulieren water ge- geven, nadat inmiddels het notarieel archief naar een ander deel van het gebouw dat slechts eenige geringe waterschade heeft bekomen, was overgebracht. Eerst geruimen tijd later gaf de brandweer water. Een berichtgever van het Hbl. meldt De vraag wat nu te Groningen moet ge- schieden, houdt alle geesten bezig. Ik ben deze vraag gaan bespreken met de ter zake meest bevoegde personen en verkreeg daarbij de volgende inlichtingen Curatoren der afgebrande universiteit zijn reeds aangevangen met de beraadslagingen over de voorstellen, welke zij aan de Rijksregeering zullen doen. In een opzicht is er aan den brand een goede kant. ware het niet dat het niet te vervangen museum van prof. Van Ancum verloren is. Men zou zich zelfs eenigermate kunnen verheugen over de gewelddadige op- ruiming van een academiegebouw, dat reeds lang niet meer voldoende was. Te eer zou men dit kunnen doen, omdat het grootste gedeelte van het onderwijs geholpen kan worden. De rechtsgeleerde, de godgeleerde en de letterkundige colleges kunnen, wij zeiden het boven reeds, voortgang hebben. Als plaatsen welke waarschijnlijk ter beschikking van de hoogleeraren in deze vakken zullen worden ge- steld, noemde men het Provinciehuis, het con- certhuis en de hoofdwacht. Het natuurkundig laboratorium was niet meer in het afgebrande gebouw gevestigd. De lessen in de natuurkunde kunnen dus ook voortgang vinden. De scheikundige en de pharmaceutische stu- denten zullen vermoedelijk voor een poos ge holpen kunnen woi'den door de colleges voor hen te geven in het oude pharmaceutisch labo ratorium. Alleen de zoologische colleges en de lessen in vergelijkende anatomie leveren groote moeilijkheden op, daar door het verloren gaan van alle objecten deze lessen moeilijk te geven zijn. Uit het zoologisch museum zijn slechts gered de microtomen, een microscoop en eenige boek- weiken. Daaronder afleveringen van het Zeit- schrift fur wissenschaftliche zoologie. Dit tijdschrift was geheel volledig welke omstan- digheden de waarde ervan op ten minste twee duizend gulden brengt. Of het ook volledig gered is, is nog niet bekend. Uit dit enkele cijfer begrijpt men reeds hoe groot de schade is door den brand aangericht. De schade aan gebouw en meubilair is te ramen ze zal waarschijnlijk de ton niet overschrijden de schade echter door het verlies van het museum met zijn eenige voorwerpen en zijn modelverzameling praeparaten is niet aan te geven. Voor het eenig exemplaar van een em brio van den witsnuitdolfijn dat dit museum bevat hebben Amerikaansche en andere rijke buiten- landsche musea een aanzienlijk bedrag over. De onderbrenging van dit museum en van een'' laboratorium in het gewone academiegebouw was ten eenenm^le uit den tijd. Voor zulke instellingen zijn afzonderlijke gebouwen een ge- biedende eisch. Zaak zou het daarom zijn, dat dus nu de herbouw van de academie goed wordt aangevat. Naar iemand ons zeide De Staat is niet rijk genoeg om de herbouw op een koopje te doen. - Te verwachten is dan ook wel dat er bij de regeering op zal worden aangedrongen dat ten spoedigste voor de zoologische en vergelijkend auatomische studien een nieuw gebouw verrijze en dat daarvoor een flink krediet worde toege- staan voor de allernoodzakelijkste objecten. Daardoor zou ook de groep der zwaarts ge troffen studenten zoo goed als het kon gaan zijn geholpen en de Groningsche Universiteit zqu al stond haar nieuw gebouw nog niet gereed ongeschonden in wezen blijven. Dan kan uit deze ramp voor de zoo hoog noodige uoorderhoogeschool nog goed ontstaan. Te Loiz bij Sternberg is een groote kraaien- kolonie uitgeroeid. Er zijn in de 407 dennen bij dat plaatsje 4378 nesten met 463 eieren, 9533 jonge en 8756 oude kraaien verdelgd. Vrijdag is het te Londen den heetsten dag van den heelen zomer geweest. Het bij - zondere. was, dat die warmte zoo laat in het jaar heerschte. De temperatuur van 91° F. in de schaduw was slechts 5 graden F. beneden den warmsten dag te Londen, waarvan men bericht heeft (13 Augustus 1876). De temper atuur was dan ook gisteren 20 graden boven de gemiddelde. In 36 jaar tijds is het maar eens voorgekomen dat de thermometer zoo laat in het jaar meer dan 90o F. aauwees, (8 Sep tember 1898, toen het ook 91° was). Yelen zochten koelte in de kerk van St. Paul waar het niet warmer dan 69o werd. Het plein bij de kerk was daarentegen de heetste plek van Londen, zoodat daar een aantal menschen van de warmte zijn neergevallen. In de gast- huizen werden 2 menschen met zonnesteek en 40 anderen, die onbekwaam van de warmte waren, binnengedragen. Te Manchester en Liverpool zijn ook vele menschen op straat in elkaar geza'kt. Te En field heeft de thermometer gisteren 95° F. in de schaduw aangewezen In Belgie hebben de soldaten die op ma noeuvre waren, veel te lijden gehad. Te Brussel zijn drie menschen bezweken en vele andere ongesteld geworden. Te Rome was de temperatuur, na een over- vloedigen regen in heel Italie, Vrijdag laag. Te Pisa alleen was het veel warmer, 85° in de schaduw. Te Weenen is Dr. Pacak, een lid van het ministerie, gisteren aan boord van een stoom- boot ten gevolge van de warmte in elkaar ge- zakt. En zoo zouden er nog een aantal andere ongevallen te melden zijn, ten bewijze dat vele groote steden in hetzelfde lot gedeeld hebben. VAN 'tis duizendmaal beter, dat alien u vragen Waarom zijt gij niet tot ridder geslagen r" Dan dat er gevraagd wordt door vijand of vriend Waarmede hebt gij toch dat kruisje verdiend

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5