Landbouwberlcliteo. Gemengde berichien. BURGERLIJKE STAND. Heden kwam alhier binnen de Deensche stoomboot Tharnborg, met hout, voor de firma Gebr. Everaert. Aan het spoor lag reeds in lossingvoor genoemde firmade stoomboot Gamma, welke gelost werd tegen een loon van 25 cent per uur of 3 per dag. Toen eerstgemeld stoomschip ook aan de loskade kwam, bleek men niet genegen het stoomschip voor den ge- melden prijs te lossen maar werd een hooger loon geeischt. Daar bleef het niet bij, want een aantal werklieden, die aan het stoomschip Gamma werkten, gaven te kennen niet langer te willen werken, wanneer hun geen hooger loon werd toegekend. Van de circa 70 werklieden bleven daar slechts een 30tal aan het werk. Naar we vernemen werd door den burgemeester in de tusschen de werklieden en genoemde firma ontstane kwestie bemiddeling aangeboden, doch bleken de werklieden weinig genegen deze te aanvaarden, terwijl ook van de zijde der firma Everaert te kennen gegeven werd, dat men geen hooger loon kon toekennen dan nu reeds sedert 4 jaren voor dat werk betaald is, en dat toen op verzoek der werklieden zelf aldus is geregeld. Het stoomschip Tharnborg is inmiddels voor lossing naar Selzaete doorgestoomd. Jl. V rijdagavond werd alhier in het cafe van den heer A. de ZeeuwDooms door den bouw- kundige L. de Bruijne, namens zijn principaal, aanbesteed het bouwen van een woonhuis nabij de Zandstraat te Ter Neuzen. Voor het le perceel (metselwerk) werd in- geschreven door de lieeren J. Kolijn, voor 822P. Rijnberg, voor J 820 W. P. Nieuwelink, voor 819; W. Rein- houd, voor f 780; D. de Smidt, voor f 775; J. van der Velden, voor f 650 en H. van der Velden, voor 608. Voor het 2e perceel (timmerwerk enz.) door de heeren H. Kaijser, voor 970 A. C. Rijnberg, voor 899 en I. P. Casteleijn, voor f 810. Bij Prov. Blad no. 100 wordt aan de burgemeesters-strandvonders in Zeeland mede- gedeeld dat de staten, wier cousulaire amb- tenaren in strandvonderszaken het recht hebben op te treden, dezelfde zijn gebleven, doch dat in het personeel en de plaatsing van de con sulate ambtenaren dier straten, de volgeude veranderingen hebben plaats gehad. Y'oor Frankrijk is te Vlissingen, in plaats van J. van Munster, opgetreden B. Stofkoper en te Ter Neuzen toegelaten F. du Sartelvoor Oostemijk is het consulair agentschap te Vlis singen opgeheven. Tot waarnemend ontvanger-griffier, vaca- ture den heer De Bats, is door de besturen van de Helena, Amelia en Geertruida-polders onder Biervliet benoemd de heer P. W. Maarleveld aldaar. Door den Minister van Oorlog is gunstig beschikt op een verzoek van de schietvereeniging //Breskens" te Breskens afdeeling van Volks- weerbaarheid om subsidie voor onderhoud der schietbaan onder voorwaarde, dat de baan beschikbaar worde gesteld voor het plaatselijk schietonderricht dat van Rijkswege buiten het leger gegeven wordt. Tot directeur der Ambachtsschool te Hulst is op eene jaarwedde van f 2000 benoemd de heer Burgers eerste leeraar aan de ambachtsschool te Nijmegen. De dames W. E. Scholte en G. M. J. van Ham, beiden uit Oostburg, thans onder- wijzeressen te Amsterdam, behaalden dezer dagen resp. de hoofdacte en de acte voor het Fransch. Zaiimslag. Tot hoofd der nieuwe school voor Christelijk volksonderwijs alhier is benoemd de heer S. Brouwer le onderwijzer aan de Chr. school voor L. en M. U. L. onderwijs te Goes. Zaamslag 3 Sept. In de laatste dagen hebben zich alhier onder de varkens verdachte ziekte- verschijnselen met doodelijken afloop voorgedaan. Thans is door de heer Boogaart, veearts te Axel, een geval van vlekziekte geconstateerd. Ont,- smetting zal op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Hulst, 1 Sept. Bij de aanbesteding door de aankoop-commissie van den R. K. Boerenbond Z. VI. O. D. van superphosphaat en kainiet werd ingeschreven als volgt Voor superphosphaat door: Maatschappij tot verkoop van Hulpmeststof- fen te Dordrecht voor 3,08 P. J. van Ar- denne te Dordrecht voor 2,98 ;A. Adriaanseus- Grimmink te Walsoorden voor f 2,87 D. Scheele te Ter Neuzen voor 2,86 G. Meijer te Zaamslag voor 2,85 Wed. L. Groosnian te IJzendijke f 2,83 J. Kostense te Kruiningen voor f 2,82; A. Hamelink te Ter Neuzen voor 2,79 A. de MoorVlaeminck te Hulst voor 2,77. Een biljet was van onwaarde. Voor kainiet schreven in A. de Moor—Vlaeminck te Hulst voor 2,37 A. AdriaansensGrimmink te Walsoorden voor 2,27 Maatschappij tot verkoop van Hulpmest- stoffen te Dordrecht voor 2,10 P. J. van Ar- denne te Dordrecht voor 2,04. Gegund aan de minste inschrijvers. Hulst, 31 Aug. Heden werd alhier in het hotel //Het Bonte Hert" door het bestuur van den Van Alsteinpolder aanbesteed het leveren en plaatsen van schoven met winswerken en daarbij behoorende werken in de uitwaterings- sluis van den Van Alsteinpolder, gemeente Graauw. Hiervoor werd ingeschreven door den heer J. N. van Gijsel voor de som van f 1014. Gegund. Hulst, 3 Sept. Vrijdag j. 1. werd liier de verjaardag onzer Koningin op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken der vlaggen en muziekuitvoenng op de groote markt. Ook de Zangvereeniging gaf weer teeken van leven nadat zij langen tijd niets van zich had laten hooren. Onder leiding van den heer E. de Stobbeleere van St-Gilies die in korten tijd het kwijnend gezelschap weder bloei en leven gaf, werden een viertal nummers verdienstelijk uit- gevoerd. Vooral het bekende Pepita werd door de honderden toelioorders .warm toegejuicht Het is wel te verwachten dat het eens zoo schoone gezelschap door genoemden directeur weer op -heebie grondslagen zal gevestigd worden. Y oorts werd ook concert gegeven door het muziekgezelschap Harmonie" en de fanfare z/Vlijt en Volharding." Koewacht. Zaterdagnamiddag is op het gemeentehuis alhier aanbesteed het bouwen van eene villa voor rekening van den heer C. Dierick. Voor het metsel- en ijzerwerk werd ingeschreven door de heeren gebr. Van Mossevelde. E. de Bruijne en D. Mannens voor 6369,70, voor het timmerwerk door de heeren E. Ceelaert en Ph. Baert voor 3670. Het timmerwerk is onmiddellijk gegund, het metsel- en ijzerwerk als zijnde aanmerkelijk boven de raming werd voorloopig aangehouden. Zaterdagavond omstreeks 8 uur brak plotseling brand uit in den schapenstal van de weduwe D'Hollander te Peereboom bij deze gemeente. A1 de schapen, 71 in getal kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. St. Jansteen. Van Koewacht huiswaarts rijdende viel de kantoorklerk C. L. C. ten- gevolge van het breken der voorvork op den harden steenweg en bezeerde zich zoodanig, dat hij door zijn kameraad moest worden opgenomen. Bij B. Behiels binnen gebracht werd hij door Dr. Fruijtier verbonden en daarna per rijtuig vervoerd naar het ouderlijke huis, waar hij te middernackt aankwam. Zijn toestand is naar omstandigheden nog al goed. Kapellebrug, 1 Sept. Bij den werkman P. Hageman kwam uit Duitschland de treurigc tijding, dat zijn jongste zoon Francies aldaar tengevolge van een ongeval overleden was. Opmerking verdient zeker het feit. dat dit het tweede kind van Hageman is, dat in Duitschland verongelukt. Ook de oudste zoon trof dat treurig lot, met verlies van een been, doch met behoud van zijn leven. Hontenisse, 1 Sept. Heden werd alhier door den rentmeester van het Kroondomein aanbesteed het afbreken van het nog bestaande gedeelte van het woonhuis en het bouwen van een woon huis op het Kruisdorphof te Hontenisse, bewoond door Stallaert. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. A. Voet, Hontenisse, voor f 4480A. Goedemondt, Hansweert, voor f 4340 A. A. v. d. Walle, Hulst, voor f 4320J. J. Le Fever, Hulst, voor 4293 C. L. Everaerd, St. Jansteen, voor f 4050Jac. Jonckheim, Groenendijk, voor 3945 M. J. van Arenthals. Hontenisse, voor 3890 J. Bleijenbergh, St. Jansteen, voor f 3810. Oostburg. Vrijdagmorgen geraakte bij L. V., kleermaker alhier een petroleum-comfoor in brand. De bewoner die het vuur wilde blusschen doordien hij er een kleed overwierp, geraakte daarbij zelf in brand en kreeg ernstige brand- wonden over zijn geheele lichaam vooral aan zijn armen, borst en gelaatde kleeren ver- schroeiden hem aan zijn lijf. In het keukentje alwaar het voorviel ontstond een ernstige binnen-, brand, die evenwel spoedig gebluscht werd. Geneeskundige hulp was spoedig bij de hand de man lijdt veel pijn. Borssele, 1 Sept. Heden werd door het be stuur van den cal. polder Borssele aanbesteed Zinkwerk en steenbestorting. Eenige inschrijver de heer M. van den Hoek van Ter Neuzen, voor 29,200. De begrooting bedroeg 25,200. Afschaffing der Tienden. Op de markt van Dinsdag jl. te Purme- rend wenschte een marktbezoeker aldaar 'n paard te koopen. Zoodoende gebeurde 't, dat hij al heel spoedig met eenige personen uit rijden ging, om 't nieuwe paard te probeeren. Even natuurlijk werd daarbij in verschillende her- bergen eens opgestoken zoodat ons boertje ten langen leste boven zijn bier raakte en niet meer wist, wat met hem voorviel. Tenminste toen hij 's avonds laat thuis kwam, vermiste hij z'n boekje met eenige bankbiljetten en z'n horloge met ketting. Woensdagmorgen toog hij weer naar Purine rend, om daarvan aangifte te doen bij de politie. Onmiddellijk ging de inspecteur van politie, de heer De Jong op onderzoek uit, waarna't spoedig bleek, dat in 'n herberg aldaar door 'n onbekend persoon 'n bankbiljet van 25 was gewisseld, welk bedrag door hem niet aan den eigenaar was ter hand gesteld. Deze onbekende, zakere C. S., wonende te Broek in Waterland, werd Yrijdagmorgen door de politie aldaar aangehouden en naar Purme- rend overgebraeht. Daar werd de ontrouwe wisselaar door ver schillende personen herkend. Bij nader onder zoek bleek, dat hij nog drie te Purmerend wo nende medeplichtigen had die 't geld met hem hadden gedeeld. 't Horloge en de ketting werden bij twee an- dere personen in beslag genomen, die deze hadden gekocht. 't Boekje echter, inhoudende 35, is niet te- rug gevondeu en is, waarschijnlijk onder't rij den verloren geraakt. Yan een en ander is proces-verbaal opge- maakt. Na 't verhoor zijn de aangehoudeuen op last van den burgemeester, op vrije voeten gesteld. Uit Sloterdijk meldt men Indien men den schoonen Sloterstraatweg van den Overtoom uit afwandelt, dan wordt plotseling het heerlijke schoongezicht van landerijen en knappe boerenhoeven verstoord. Een paarjaar toch geleden verleende de Raad, tegen het advies van B. en W. in, vergunning tot het plaatsen van een complex gebouwen waarin schillenboeren hun vee mogen houden. Met den weidschen naam //Yeelust" werden die gebouwen betiteld en achter de mestputten en stallen verrezen woningen voor de schillenkoeienhouders. Gaat men die plek voorbij, dan kan men die minder oogelijk vinden, schrijnend met hare omgeving, doch dat daar heksen zouden wonen, op die gedachte komt men zeker niet. En toch had een bewoner een zijner buurvrouwen in het openbaar verweten dat zij zijn kind had be- too verd, en dat het nu daardoor ziekelijk was on niet wilde groeien. Veelu&t's bewoners ver- deelden zich daarop spoedig in twee kampen, de eene partij plaagde de heks met haar aan- hang, doch de betiehte vrouw liet het ook niet onder zich en beantwoordde de plagerijen. Groote vellen werden toen naar den Burge meester geschreven, deze bracht de de gemoe- deren door politie-optreden tot bedaren, maar de vlam was lang niet gedoofd, harten ver- teerend smeulde ze verder en laaide plotseling in voile kracht weer op. Maar dan nu ook regelrecht naar den Officier van Justitie. Deze stelde de schriftelijke klaagliederen in handen van den Burgemeester en dientengevolge had nu de geheele twistende menigte ten Raad- huize moeten verschijnen. Bij het verhoor bleek echter, dat de z. g. tooverkol het betooverde wichtje nooit had aan- geraakt nog minder gezien, de man in zijn hart eigenlijk overtuigd was, dat zijn kind niet betooverd was en de geheele zaak maar de stok te zijn, waarmede men elkander wilde slaan. Met den gemoedelijken raad van den Burge meester om te trachten elkander beter te ver- dragen, ondernamen de lieden weer de wandeling van vijf kwartier naar Yeelust, wellicht frischt die hunne zinnen derm ate op, dat bij aankomst aldaar hun duidelijk wordt, dat alle toovenarij is verdwenen, als men elkander ongemoeid laat en het leven niet moeilijker maakt, dan dat reeds voor velen is. (Hbl.) De schriftkundigen zijn toch hoogst on- betrouwbare lieden, die met een regel schrifts van een ander een onschuldige in de gevangenis kunnen helpen. Dat is weer te Grimma ge- bleken. Kortgeleden is daar burgemeester Mer- kel uit Boosdorf tot zes weken gevangenis ver- oordeeld, onidat hij, naar de rechters aannamen, de schrijver was van een ongeteekende brief met beleedigenden inhoud. Drie schriftkundigen hadden verklaard dat het zeer waarschijnlijk was dat Merkel de schrijver was, aan de ver- klaring van een vierde, die dit onmogelijk achtte, hechtte de rechtbank geen waarde. Nu maakt Merkel echter een mededeeling openbaar, waaruit blijkt dat de ware schuldige de eerlijkheid heeft gehad, om zich bekend te makei^. Het geval is al weer een les, om iemand niet op het getuigenis van schriftkenners te veroordeelen. Koeklitsjef, postmeester aan het station Bybinsk, is gevangen genomen, onder verden- king van plundering van een postkar en moord op den postilion. Te Mont St. Michiel, aan de kust van Bretagne, is een met juweelen bezette kroon van het beeld van de heilige maagd geroofd. De kroon is 240.000 gulden waard. Hetschijnt dat de dieven een automobiel bij zich hebben gehad. De regeering en de kerk lagen over het eigendomsrecht op de kroon in proces. Burgess, de Engelsche zwemmer, is weer terecht. Hij is Vrijdag met de sleepboot te Dover teruggekeerd. Yoor de zevende maal is hem de poging mislukt het Kanaal over te zwemmen. Men krijgt respect voor die vol harding -maar bovendien heeft hij bijna ieder keer zich een zeer kranig zwemmer betoond. Hij is ditmaal na achttien uur zwemmen tot op vier mijl van de Fransche kust gekomen, maar bemerkte toen dat hij door den strooru achteruit gedreven werd. en gaf het op. Hij voelde zich echter nog zeer krachtig. Hij zal Zondag ook deelnemen in den 14-uur wedstrijd in de Seine en hoopt dan deze week een totalen afstand van 100 Engelsche mijlen in het water te hebben afgelegd. De soldaten van het Semenofsky-regiment verkeeren na den moord op generaal Min in een zeer opgewonden toestand. Na de begralenis hebben zij zich om de weduwe verdrongen en haar gezegd dat zij hem zouden wreken. Velen barstten in snikken los. Men is bang dat de soldaten er 's nachts op uit zullen trekken om gewelddaden te plegen. Zij zouden een aanval beramen op de vier ge- vangenissen voor politieke gevangenen te Peters burg. it. Wij willen thans het ingediende wetsontwerp eens wat nader bespreken. Volgens dit ontwerp vervalien de tiendrechten geheel en neemt de Staat de taak op zich om als tusschonper- soon de afwikkeling tusschen belanghebbende partijen zoo gemakkelijk mogelijk te maken en er tevens voor te zorgen, dat de financieele druk zoo gering mogelijk is. Ook daar, waar de uitkeeringen in plaats van in natura in geld mochten zijn bepaald, wordt ook deze toestand beeindigd. De schadeloosstelling door het Rijk uit te keeren wordt bepaald op het 20voud van de( zuivere jaarlijksche tiendopbrengst, door sehattingscommissien te bepalen. Dit 20voud werd reeds in de wet van 1872 bepaald. Al zal men licht meenen, dat de verlaging van de rente- stand sinds 1872 een hoogeren maatstaf zou kunnen rechtvaardigen, men diene bij deze overweging even- zeer in't oog te houden, dat jle wisselvallige tiendopbreng- sten weinig grond kan geven voor gelijkstelling met normale kapitaalsbelegging. Aangezien bij de inwer- kingtreding der wet het bedrag der schadeloosstelling nog niet zal zijn vastgesteld, zal ook het renteverlies voor den tijd, verloopende tusschen de in werkingtreding en het vaststellen der schade, worden veigoed. Het Rijk zal worden vei'deeld in tienddistricten en elk tiend- district wederom in sehattingscommissien, welke zullen gevormd worden uit de betrokkenen bij en beoefenaars van het landbouwbedrijf. Wai de taak dezer deskundigen betreft, zij zullen hebben na te gaan welke waarRe en welke hoedanigheden aan den grond behooren te worden toegekend, daarbij bv. onderscheidende of het tiendplichtig perceel als bosch, bouw- of weiland dient te worden aangemerkt; tevens zullen de vruchtwisseling en de wijze van be- bouwing belangrijke factoren zijn van invloed bij de waardebepaling. Op deze wijze is het mogelijk de jaarlijksche tiendopbrengst zoo nauwkeurig mogelijk vast te stetlen en de schadeloosstelling te bepalen, welke de opheffing rrtoet vervangen. Van deze schadeloosstel ling blijft fifpioc. als tiendrente op het perceel gevestigd. Terwijl nog jaarlijks voor een bedrag van 1 millioen bij de registratie wordt aangegeven, wordt de totale schadeloosstelling berekend .op 20 millioen. Volgens de berekening der Regeering zou zij een overschot van f 414,000 ter barer beschikking krijgen waarmede zij de kosten aan de uitvoering der wet verbonden, denkt te kunnen bestrijden. In ieder geval voor het grootste deel. Op grond van wat hierboven medegedeeld is mag men zeggen dat het ontwerp vrij is van principieele bezwaren niet alleen, maar aantrekkelijk door de vele voordeelen, welke het voor beide partijen aanbiedt. Nie- inand wordt als 't ware door eenig offer getroffen. De jaarlijksche bate van den tiendheffer krijgt hij als kapitaal in handen zoodat met hem direct alie verband ophoudt. De tiendplichtige zal natuurlijk nog gedurende eenigen tijd gedrukt worden door de vergoeding, waartoe hij verplicht is en welke niet anders dan billijk kan worden genoemd. In ieder geval zal na verloop van 30 jaren alle tieudrecht zijn verdwenen. Door deze regeling zal het oude tieudrecht op een vast cijfer worden bepaald en zullen de lasten telken jare minder worden. Wie er zich in eens van wil bevrijden heeft daartoe gelegenheid, dat voor of op 1 Juli van elk jaur te doen. En de landbouwer zal zich door niets meer zien terugge- houden aan de verbetering van zijn bouwgrond alles et doen wat hij wil. Want elke verbetering zal hem voordeel afwerpen, voordeelen, welke aan hem alleen ten goede zullen komen. Dan zal hij uitsluiteud werken voor zijn eig'en beurs. Om de vele nadeelen, welke zullen worden opgeheven en de vele voordeelen, welke de nieuwe toestand zal doen geboren worden, wordt dit ontwerp door velen begroet als een belangrijke schrede voorwaarts op den weg tot verbetering van de economische toestanden van den landbouw. Daarom zijn bij de indiening juichtonen opgegaan uit verschillende rangen en standen bij het landbouw bedrijf betrokken en de landbouwmaatschappijen van verschillende deelen van ons land hebben reeds den wensch uitgesproken, dat hot ontwerp spoedig zijn weg naar het Staatsblad moge vinden. Ter Venzen. Huwelijks aangiften. 2S Aug. Jan Baptiste Fokke (le Goede, oud 20 j., jm en Adriana Cornelia de Kraker, oud 19 j., jd. 30 Aug. Martinus Leunis, oud 24 j., jm. en Maria Magdalena Kaan, oud 23 j., jd. 31 Aug. Pieter Franciscus van Driessen, oud 34 j., jm. en Maria Rosalia Baert, oud 30 j., jd. Con- stan'tinus Augusiinus Veistraeten, oud 28 j, jm. en Maria van Cleemputte, oud 31 j jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Aug. Izaak van Cadsand, oud 18 j jm en Adriana Maria Dieleman, oud 18 j id. Abraham van Coeveren, oud 35 j., weduwn. en Wilhelmina Dina Gort, oud 24 j jd. Geboorten. 30 Aug. Jan, z. van Antbonie Adriaan Scheele en van Catliarina Cornelia Gort. 31 Aug. Elisa beth Aaitje, d. van Reinier Scheele en yan Maatje de Zeeuw. Wilhelmina Jozina, d. van Pieter Hendrik Jansen en van Adriana Johanna Hoogstad. Jan, z. van Andries Nagtegaal en van Helena de Doelder. 2 Sept. Jan, z. van Willem de Jonge en van Suzanna Verplanke. Overlijderi. 27 Aug. Isaac de Mul, oud 5 m z. van Isaac en van Janneke de Doeldex-. 28 Aug. Sara Adriana den Hamer oud 6 m., d. van Jacobus en van Sara IJsebaart. 31 Aug Elisabeth Cornelia Crince, oud 8 m., d. van Gillis Antonie en van Johanna Martina Scheele 1 Sept. Johannes Romeijn, oud 14 d., z. van Pieter en van Maria Pieternella Lensen. 2 Sept. Abraham Romeijn, oud 16 d., z. van Pieter en van Maria Pieter nella Lensen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2