A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad J v o o r Zeeowsch-Viaanderen. Gemeentebegrooting. 4887. Dinsdag 4 September 1906. 46e Jaargang. Belasting op Bedrijfs- en andere inkomsten. Buitenland. Binnenland. l\0.' BEBSTB BLAD. HERHALINGS-ONDERWIJS. FETJXLLETON. ABONNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich b\j alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzendmg van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavw. ADHSTENTllNi Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driesaaa.1 plaatsing derzelfde advertentie word! de prijv alecbts tveemsil berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Op het gelaat der jonge dame lag een droe- vigen trek, en zacht klonk het van haar lippen „Wat gevoel ik me hier thuis Och, had mijn vader toch eens een enkele maal dezen grond betreden z/Nu ben ik hier eenzaam de laatste van mijn geslacht en ik ga spoedig weer weg wie weet waarheen De oude legde de zweep over de paarden en schudde het grijze hoofd. z/Ge moet bij ons blijven", zeide hij. //Wij hebben behoefte aan iemand die zorgt en re- kenthet ontbreekt ons aan een vrouw des huizes en Frauke heeft geen moeder meer. Sedert zes jaar heeft mijnheer Von Knee de kamer niet verlatende boel wordt verwaar- loosd, Frauke groeit op als onkruid, hij ziet het niet. Het is een ellende //Is het landgoed groot z/Het is groot. Wij rekenen nog naar den ouden maatmaar ik geloof, dat het wel vijf a zeshonderd hectaren beslaat. Maar mijnheer was nooit een recht landman hp was met hart en ziel officier, en toen hij in den oorlog tegen Frankrijk dat is nu vijf en twintig jaar ge- leden die zware wond kreeg en zijn ont- slag moest nemen, kon hij eerst een jaar lang niet gaan of staan, en hij was lusteloos, hij stelde nergens belang in. De dokters zeggen, dat er eenige zenuwen door dien geweldigen sabelhouw doorgesneden zijn. Toen rustte alles op onze mevrouw zaliger. Zij was flink en goed, maar zij was een vrouw, en wat wil dat zeggen En toen st-ierf ze. Er kwamen ad- ministrateurs, eerst een andere, vervolgens de- gene, dien wij nog hebben. Hij kwam uit Amerika, was van adel, baron Hinze, maar wat geef ik daarom Genoeg, sedert jaren heeft bij het vertrouwen van mijnheer Von Knee, die biij was, dat hij van de verantwoordelijkheid was ontheven z/En gaat het niet goed z/Slecht, juffrouw Gertrude Och, als u een beetje wildet helpen, als u een beetje secre taris wildet spelen en de boekhouding en de papieren eens wildet nazien. U zoudt er een goed werk mee verrichten. Hinze speelt met Thorbeeken onder een hoedje //Is, die Thorbeeken een vriend van mijn oom vroeg Gertrude onthutst. Ja, maar dat is een vriendschap des duivels U hebt den man leeren kennen. Het was on- aangenaam voor u, maar het deed me innig veel pleizier, dat u Thorbeeken dronken hebt gezien op het oogenblik dat u kennis met hem maakte dan is hij bepaald walgingwekkend." Gertrude maakte een gebaar van afschuw. ;/En omdat u hem hebt leeren kennen, hoop ik, dat gij hem zult houden voor hetgeen hij is, namelijk de vijand van uw oom en niet alleen van uw oom, neen, van het geheele ge slacht Yon Knee. U hebt het gezien hij haatte u, voordat hij u kende en hij toonde u zijn haat zoodra hij u zag. Gertrude knikte. //Komt hij dikwijls bij oom z/Niet dikwijls misschien eenmaal per week. Dan spreekt hij over allerlei zaken, geeft raad De M. Ct. ontving de volgende mededeeling, tevens voor overneming door de Zeeuwsche bladen buifen Middelburg bestemd Nadat ik ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag van H. M. de Koningin aan het geerbiedigd Hoofd van Staat, mede namens Hare trouwe Zeeuwsche onderdanen, een telegram van gelukwensching had aange boden, heeft het H. M. behaagd daarvoor Hoogst- derzelver dank te betuigen en mij te verzoeken daarvan de tolk te willen zijn bij de Zeeuwsche bevolking. Middelburg, 1 September 1906. De Commissaris der Koningin in Zeeland, DIJCKMEESTER. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is in zake het verzoek tot het doen verwijderen van de ondiepte in den oostelijken mond van de doorvaarthaven bij de en stelt geld ter beschikking het overige bezorgt Hinze." Op dit oogenblik staken de dravende vossen de koppen op en werden schuw. Van de tamelijk steile hoogte, die het rijhiig juist zou opgaan, kwam een fraai bruin paard aan galoppeeren op zijn glanzende rug zat een zestienjarig meisje het losse haar fladderde aan beide zij den van haar verhit gelaat als een paar vleugels op en neer. z/Frauke, houd het paard toch in riep de oude en trachtte zijn paarden, die steigerden en verschrikt zich tegen den zandwand drongen, tot stilstaan te brengen. De rijdster liet zich niet storen in haar dolle jacht. Zij spoorde haar paard nog meer aan, zette een grappig gezicht en wees naar iets voor haar uit. Yos en juffrouw Gertrude keken nu ook achter zich. Eenige honderden schreden achter zich her- kende zij in de invallende schemering een lichten jachtwagen, bespannen met twee flinke paarden. De voerman scheen in slaap te zijn gevallen. Nu vloog Frauke als de wind vooruit, drong haar fraaien brnin bij den langzaam rijdende jachtwagen, en daar viel eene luiden zweepslag op het dekkleed, terwijl zij met een heldere stem riep //Daar is graaf Hans De man sprong verschrikt op. z/Graaf Hans Vervloekt spook Heb ik dan nooit geen rust meer En hij ran- selde als een gek op de paarden los. De vossen draafden weer flink voort. //Hij zal ons niet inhalen," zei Vos ernstig. Gertrude dacht aan de jeudige rijdster wier overmoed te lezen stond op het frisch en vrij- moedig gelaat, omfladderd door de lichtkleurige spoorwegbrug van den Moerdijk van den minister van waterstaat de mededeeling ontvan- gen, dat het in het voornemen ligt de bedoelde verontdieping binnenkort te doen opruimen. Thans is definitief besloten de 44ste algemeene vergadering te Sommelsdijk te houden. TER NEUZEN, 3 September 1900. Yoor de door Burg, en Weth. van Ter Neuzen gevfaagde aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente a pari te slniten geld- leening, groot 17,500, rentende hoogstens 4 procent, in aandeelen van f 250, luidende aan toonder, was geen enkele inschrijving ingekomen. Yrijdagjl. werd door het bestuur der scherp- schuttersvereeniging voor //Yaderland en Koning" alhier aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haren 26sten geboortedag een telegraflsche gelukwensch gezonden, waarop namens H. M. van den adjudant van dienst, den heer Yon Muhlen, een telegram van dankbetuiging werd ontvangen. 't Was gisteravond nog meer dan warm, toen het uur van het concert de leden van //De Buiten-Societeit" alhier tot een bezoek naar den turn noodde. De tocht daarheen was wegens de heerschende hitte, nog een heele toer. Een maal daar, konden zij, die het zochten, in de schaduw der boomen of heesters een aangenaam zitje vinden. Ditmaal was de Koninklijke harmonie-maat- schappij //De Kunstvrienden" van St. Nicolaas, direeteur de heer A. Rolliers, het concertge- vende gezelschap. Door dit gezelschap werd een programma van niet minder dan 11, waarbij omvangrijke, nummers uitgevoerd, waaronder verschillende de bijzondere aandacht trokken. Als altijd was dat het geval met de solo-num- mers, eene voor twee pistons, en een voor tuba. De solisten kweten zich daarbij uitnemendvan hunne taak. Ook trok, door het ongewone der uitvoering, zeer de aandacht //l'Echo des Bois." Evenwel, met alle nummers werd succes ingeoogst. Hoe later op den avond het werd, hoe meer verademing er kwam in de temperatuur. die het zitje in den tuin, veraangenaamd door een schoon concert, bijzonder genoeglijk deed zijn, terwijl ten slotte de flinke verlichting met boog- lampen nog een extra opluistering bracht. lokken. Zoo was zij de helling afgevlogen, een echt kind der witte duinen, waarop zij was opgegroeid. //Is dat mijn nicht vroeg zij. z/Ja, uw nichtuw zusterzeide de oude man met bedrukte stem doch spoedig voegde hi] er tot verontschuldiging van zijn lieveling aan toe Frauke is rein als goud en ze heeft het beste hart van de wereld. Maar ook hier yalt voor u een goed werk te verrichten. Het kind is ja zij is als een jongen En dat is niet goed. Wat er verder nog te regelen is, zult u zelf wel zien. Ge hebt goede oogen geloof ik", en hij keek haar veel beteekenend aan. Zij knikte met vriendelijken ernst. De weg maakte hier een kleine bocht naar rechts. Nog eenmaal reden zij tegen een hoogte op, daar verdwenen zij in de schemering van een populierenlaan. Omstreeks honderd schre den verder verhieven zich links van den weg op een twintig schreden afstands de oude, grijze muren van het heerenhuis met zijn met klimop begroeide vensters en zijn spitsdak van het met mos begroeide pannen. Het rijtuig hield stil. z/God zegene uw ingang!" sprak Yos. Achter hem hoorde men paardengetrappel in het zand. De rijzweep van Frauke sloeg, klets tegen de vensterruiten van de woonkamer. /Trade is er Toen Gertrude van het rijtuig stapte en zich omkeerde, golfden er rijke haarlokken om hare schouders en werd zij omsloten tusschen twee mollige armen. z/Ik heb je reeds erg lief, nicht Trade Wil je mij, de zandgravin, ook een weinig lief— hebben?" (Wordt vervolgd). mm J0 Z$tMf M P COERAST. Dlt hi art verMfhiJiit Haandag-, WoenBil»K- e»* Vrlj<l»g»vondt wUgf«»p FeeaOlasen, bij de yirma g*. J. WAV t*ti MAWI>lt te ter t'eviceH. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begraoting van deplaatselijke inkomsten en uitgdven dezer gemeente, voor het jaar 1907 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van veertien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der gemeente, alwaar tegen betaiing der kosten, afacbriften van dezelve kunnen worden ver- kregen. Ter Neuzen, den 30 Augustus 1906 J. A. P. GEILL, Burgemeester. VV. S. J. D1ELEMAN, Secretarie. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Direeteur der Directe Belastingen enz. te Midel- burg, den 30 Augustus 1906 invorderbaar verklaard koLiier der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente, over het jaar 1906/7 No. 2, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invor- dering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 1 September 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat zij, die aan het herhalingsonderwijs voor jongens, aanvangende 1 November a. s. wenschen deel te nemen en de zes ieerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden voor 1 October a. s. voor de kom der gemeente bij het hoofd van de openbare lagere school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofden kunnen cevens nadere inlichtingen omtrent bet herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 3 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Nu de Boelgaren een beetje tot rust gekomen zijn, beginnen de Roemeniers weer hun anti-Grieksche ge- voelens hardhardig te uiten. Te Galatz hebben ze een anti-Grieksche bijeenkomst gehouden. I)e overheid, bang voor uitspattingen, bad het huren van een zaal weten te verhindereu, maar de menschen wisten een 10) V turn voor hun bijeenkomst le vinden. Er waren er duizenden, die na het aannemen van een motie, het plan te kennen gevende om de Grieken met hun eigen wapens te bestrijden, Grieksche winkeis gingen vernielen en voor het Russische consulaat gingen betoogen door er de ruiten in te gooien. 'tis waarlijk geen wonder, dat onder deze voortdu- rende aanvailen, waaraan hun landgeuooten in den vreemde bloot staan, de Grieken wat zenuwachtig worden en lust gaan voelen ook den een of ander te 1 ijf te gaan. Zij zouden nu aan 'tbevrijden willen van alle Grieken buiten Griekenland en hebben bij aanplakbiijet te Athene hun Koning opgeroepen om zich aan liun hoofd te stellen bij dit bevrijdingswerk. Waarschijnlijk zal Koning George wel zoo wijs zijn aan dien oproep niet te gehoorzamen. De poging, die de Grieken voor eenige jaren gewaagd bebben om met liet bevrijdings werk een begin te maken, is hun zoo duur te staan ge komen, dat de Koning en andere verstandige Grieken er vooreerst weL niet meer aan zullen beginnen. Ze hebben toen ondervouden dat bevrijden een moeilijk werk is, wanneer men zwakkeris dan de overheerscber. Een zelfde pndervinding bebben de Polen ook reeds eenige malen opgedau.ii. Ilerbaaldelijk hebben ze ge- tracht zich van het Russische juk te bevrijden en ze schijnen toch den moed nog niet op te geven. De ie- volutionaire Polen hebben- volgens den I'oolscben schfijver Wronski een sterke strijdorganisatie gevormd waarvan de leden op talrijke geheime scholen onderricht krijgen in het opwerpen van barricaden, het maken van bommeu, het onbruikbaar maken van kanonnen, hetscbieten enz. Alle leden zijn gewapend met revolvers eu Mausers en zij bezitten een aantal mitrailleuses, waarvan ze zich tot nu toe niet bediend hebben. On der hen heerscht een strenge tucht en ze zijn goed van geld voorzien, dat zij krijgen door de gedurige be- roovingen van staatsambtenaren en uit Frankrijk, Engeland, de Vereenigde Staten, Belgie en ons land. Zij willen afwachten tot Rusland door de revolutie verzwakt is, om een algemrenen opstand te beproeven en te trachten een onai'hai.keiijUe demokratiscbe repu- bliek te stiehten of anders teumiusta de meest uitge- breide autonieme te krijgen. Of het bun gelukken zal Men kan eigenlijk niet berekenen, wat thans in het Russische rijk mogelijk is en de Russische regeering heeft er zelt's zeker ook weinig begrip van. Zij hoopt nu de boeren te winnen door den oekas van den Czaar, waarbij voor dezen Land wordt beschikbaar gesteld uit de kroondomeinen en ze heeft zeker kans, althans een deel van hen tot zich te trekken. Maar de boeren hebben hun eischen den laatsten tijd zoo boog gesteld, dat het der regeering moeilijk moet vallen daaraan te voldoen en ze zijn, behalve den wensch naar grond, nog allerlei andere verlangeus gaan koesteren. En een deel van hen is reeds te zeer doortrokkeu van den revolutionairen geest, die tegenwoordig het geheele Russische volk doortrekt. Zelfs een kapitein van de kozakken moest dezer dagen al wegens revolutionaire propaganda onder zijn manschappen gevangen genomen worden. Maar die enkele gevangeniiemingen zullen weinig kunnen baten, zoolang de redenen tot ontevre- deuheid bij de meesten blijven. En het is te voorzien dat de toestand van revolutie, die ook persoonlijke onzekerheid met zich brengt, nog lang zal kunnen voort- duren. De Londensche correspondent van de Birmingham Daily Post" komt met het volgende verhaal aan Mij is ter oore gekoinen, dat sommige ieden der Russische geheime politie in Londen op het spoor zijn van wat beschouwd wordt als een samenzwering voor de afzetting van den Czaar, waarbij leden van zekere hooge families in Rusland betrokken moeten wezen. Dit wijst op bet bestaan eener ,/paleis-samenzwering" op groote schaal, die vrij wat gevaarlijker is dan de gewone revolutionaire beweging. Want zij wordt ge- rugsteund door de reactiouuaire leiders der contra revolutie, wier doel niet een verandering in de regeerings- methude, maar van den heerschenden persoon is. Deze lieden achten den Czaar hopeloos onbekwaam, om aan bet tegeriwoordige gevaar van Rusland het hoofd te bieden. En zij hebben nun grootvorst gereed, om de plaats van Nicolaas II in te nemen, zoodra deze afgezet of tot aftreden genoodzaakt is geworden. Want zei een nauwgezet waaruemer van den toestand van Rusland - het punt is nu bereikt, waarop hetzij afzetting of aftreding eeu kwestie van dagen, van uren siechts kan blijken. In een ander land, dat ook al langen tijd in opstand en wanorde is, in Marroko schijnt er eveumin nog veel verandering te komen. Het heet, dat de pietendent nu pas belangrijke versterking gekregen heeft en zich haast zijn slag te slaan, voordat de stammen, die zich pas bij hem aansloten, weer weggeloopen zijn. Zijn strijdmacht moet bestaan uit 60U0 man en die van den suitan uit 4 00. Maar deze laatste moet beter geoefend en beter bewapend zijn, wat dus tegen het grootere aantal van den pretendent wel opweegi. Hoe het op Cuba staat, en of daar de opstandelingen dan wel de regeering op 't oogenblik de sterkste is, weet men niet met zekerheid. In een regeeringstelegram aan bet gezantschap te Brussel staat, dat in de provincie Pinar del Rio, waar de opstandelingen 'tsterkst waren dezen verslagen eii dat ze in de provincie Havana verstrooid zijn. Maar die regeeringstelegrammen, voorul uit de Spaansch-Ai-riertkaansche republieken, zijn niet altijd even goed te vertrouwen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1