No. 4886. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 1 Septeml er 1906. 46e Jaargang. DRANKVET. Laafste Berichfen. Het universiteits-gebouw te Groningen afgebrand. TWBEDB BLAD. FEUILLETON. Hiervan werd kooper de heer A. Kooman te Sluiskil voor f 380. b. Eene directiekeet, alsvoren, staande bij de nieuwe draaibrug, over bet kanaal naar Axel. Hiervan werd kooper de heer S. Scheele te Zaamslag voor f 45. De keeten voornoemd moeten opgeruimd zijn voor of op 14 Sept. a. 3. c. Een drijvende woonark, liggende in het nieuwe kanaal, bij bovenvermeld overzetveer. Deze koop werd opgehouden. Naar aanleiding van een verzoek van C. de Beule te Kemseke is door Ged. Staten van Zeeland voor de wegen in de gemeenten Bosch- kapelle, Hengstdijk, Ossenisse. Stoppeldijk en Zaamslag tot wederopzegging ontheffing ver- leend van het verbod in 1, art. 87 van bet reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, zoodat die wegen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkander ver- bonden zijn. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Jhr. Mr. J. P. F. van der Mieden van Opmeer, kantonrechter, en Jhr. Mr. E. A. 0. de Casembroot, voorzitter van het watersnood-comite. beiden te Middelburg, en tot broeder J. Jumelet Az., schipper te Bruinisse. In de orde van Oranje-Nassau zijn benoemd tot ridder J. Elenbaas, burgemeester van Krabbendijke, G. de Graaff, burgemeester van Oud-Vossemeer, M. van Stapele, burgemeester van Tholen, J. de Yoogd, predikant te St. Annaland, Mr. J. Plet Jr., voorzitter der ge- zondheidscommissie te Tholen, barones Collot d'Escury en mevrouw J. van Leest. zuster-overste, beiden te Hontenisse, H. Karel, loodscom- missaris te Vlissingen, A. Bierens, dijkgraaf te St. Annaland, J. van Gorsel Hz., dijkgraaf, en A. Butijn. gezworene, beiden te Rilland-Bath. Nog is verleend de eere-medaille der Oranje- Nassau-orde in zilver aan Jvan Loon, brigade- commandant der rijksveldwacht te Tholen, Frans Boot, landbouwer te Rilland-Bath, W. Stute, hoofd-commies der rijks belastingen te Ter Neuzen. Verder aan B. Bekker, adjudant-onderofficier bij het 3e reg. infanterie, H. Yisser Pz., water- bouwkundige te Hontenisse, J. v. d. Velde, waterbouwkundige te Scherpenisse, J. Akker- man Ez., dijkwachter te Rilland-Bath en C. Timmer, brievengaarder te Oud-Vossemeer. Dezelfde eere-medaille in brons is verleend aan J. Snijders. rijks-veldwachter te Oud- Vossemeer, P. Neve Cz., gegageerd Indisch fuselier te Hontenisse, C. Herkemij, tweede visscherij-opziener te Tholen en J. van Rooijen, koperslager te Middelburg. (De laatste is Zondag overleden). Nog zijn benoemdtot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer D. Lako, te Zwolle, de heer L. Noest, werkzaam bij de normaal schietschool, de kapitein T. X. L. Schoen- maeckers, van de tweede divisie der Koninklijke marechaussee, E. M. G. Moors, te Woensdrecht, voorzitter van het waterschap de Zuidpolder van Woensdrecht en J. van Pienbroek kapitein- kwartiermeester, bij het Indisch leger. Zaamslag, 30 Aug. Naar aanleiding van een advertentie voorkomende in een der nieuwsbladen kwam een bewoner dezer gemeente door tusschen- komst van een zijner bloedverwanten. dit voorjaar in 't bezit van enkele K.G. aardappelen van tweeerlei soort, en afkomstig uit Duitschland. Uitgerekend kwam iedere aardappel op 0,20 en 0,24 per stuk. Volgens de aanbieding zou de opbrengst zeer groot zijn. Bij het rooien blijkt thans dat dit gewas onze soorten in geen enkel opzicht overtreft. Bosehkapelle. Een landbouwer onzer ge meente schoot een reiger, die een buitengewoon gevulden krop vertoonde. Toen men dien opensneed, bleek hij tot barstens toe gevuld met een jong eendje, dat de veelvraat heelhuids naar binnen had weten te werken. Deze vogel schijnt dus evenveel van een boutje te houden als van visch en paling. Bosehkapelle. Zijne graanschuur binnen - gaande werd de landbouwer M. getroffen door de buitengewone warmte die hem als een heete damp in 't gezicht waaide. Spoedig zag hij, dat deze damp uit een korenhoop kwam, die broeide. Terstond riep hij hulp in, en met vereende krachten werden uit den stapel garven verwijderd, waardoor een frissche luchtstroom het broeien deed ophouden, dat dus niet tot brand kon overslaan. Philippine, 25 Aug. Bij de door het bestuur van den Philippinepolder gehouden inschrijving voor eene geldleening van 4.600, rentende hoogstens 4 pet. 's jaars, ten laste van genoemden polder werd geen enkele aanbieding ontvangen. Van gisteravond wordt uit Groningen geseind dat het universiteits-gebouw in brand stond en reddeloos verloren scheen. Ruim half zes zag men rook uit het dak opstijgen en een klein vlammetje langs de dak- goot van den rechtervleugel lekken. De brand- weer werd gewaarschuwd eveneens de Commis- saris der Koningin, mr. Geertsema, die in de onmiddellijke nabijheid woont en die met enkele burgers het gebouw insnelde om zoo mogelijk den brand in den aanvang te smoren. De in het gebouw aanwezige slangen waren echter niet lang genoeg om de vlam te bereiken. Onbewust nog van den omvang, dien de brand zou kunnen nemen, begonnen mr. Geertsema en bedoelde burgers uit de professorenkamer al de schilderijen af te nemen en uit de kasten, die voor een groot tleel ingetrapt werden, de boeken en arcbieven der hoogleeraren te redden. Ook uit de curatorenkamer in den linkervleugel werden het archief van curatoren en andere kostbaarheden, waaronder het academievaandel van 1672, geborgen. Een en ander, en verder kostbare toestellen en onderscheidene meubelen, werden geborgen in het tegenoverstaande Roomsch-Katholieke kerkgebouw van den H. Martinus. Inmiddels had de aangerukte brandweer niet kunnen beletten, dat de brand, gevoed door den spiritus, waarin de preparaten van het museum van natuurlijke historie op een der verdiepingen bewaard worden, deze verdieping in haar ge- heel aantastte, en toen reeds liet het zich aan- zien, dat het geheele gebouw reddeloos zou ver loren gaan. Want al spoedig deelde het vuur zich mede aan het veel hooger middengedeelte. Imposant was het schouwspel toen de vlammen hoog opsloegen uit het indrukwekkende gebouw. TER NEUZEN, 31 Augustus 1906. De drukke vlaggentooi was heden een bewijs, dat tal van ingezetenen denjaardag van H. M. onze Koningin vierden. Na de teleur- stellende tijding die onlangs tot ons kwam, is het voorzeker voor Neerlands volk een voor- recht, dat wij dezen dag kunnen gedenken. De zon die met zomerwannte het tafreel be- scheen, schonk aan alles een feestelijk aanzien. Naar wij vernemen zal het muziekgezelschap z/De Vereenigde Werklieden" hedenavond een muzikale ommegang houden door onze straten. Wanneer zullen wij bij dergelijken nationalen feestdag weer eens een volksconcert op de markt zien georganiseerd In het gebrek aan een kiosk is met welwillende hulp, die naar we verzekerd zijn niet zou ontbreken, wel te voor- zien. Toeu de heer Bierle, eerste onderwijzer aan school A alhier, hedenmorgen naar zijn werk kwam, stond een schare kinderen aan de deur van zijn lokaal, erg geheimzinnig doende, lachende, giggelende en kakelende, zooals dat onder kinderen gebruikelijk is. En toen het klokje van gehoorzaamheid had geslagen, waren ze traag om binnen te komen. ,/Zeker van- wege het mooie weer" zeide de heer Bierle, en zijne collega's stemden hem dat toe. /,Ha, daar komen zeriep de schare, en toen de deputatie deftig naar binnen ging, stormden alien mee. De deputatie bestond uit enkele leerlingen, die namens de deelnemers, den heer Bierle een paar aardige qadeaux aanboden, omdat het van- daag 25 jaar geleden is, dat hij te Ter Neuzen tot onderwijzer aan school A werd benoemd, waar hij 13 Sept. daaraanvolgende in dienst trad en tot heden onafgebroken in functie bleef. Een lid der deputatie feliciteerde hem namens alien en daarna kwamen de kinderen hun onderwijzer de hand drukken. Dat de jubilaris getroffen was door die attentie spreekt van zelf. Hij had er niemand iets van gezegd, zoodat de onderwijzers en het hoofd zijner school, die hier alien na hem gekomen zijn, er heelemaal niets van wisten. In den namiddag werd hem van wege de onderwijzers aan school A werkzaam, door het hoofd der school, den heer Vooren, namens hen een souvenir aangeboden, waarbij de heer Vooren hem hartelijk gelukwenschte, aan zijn 25jarige loopbaan herinnerde, hoe hij hier kwam, jong, in vele dingen van zijn werk onervaren, gedurende zijne werkzaamheid aan deze school de volledige bevoegdheid en meer had weten te Vos wierp een blik over de markt, stond op en zeide met bewogen stem //Het is een klein- kind van Hans von Knee, die tachtig jaar ge leden op den burcht woonde en daar komt zij, geloof ik, juist de markt over." I horbeekens gelaat werd plotseling donkerder gekleurd zijn linkerarm, die vroeger getroffen was door den slag van een paard, trok hij zenuwachtig heen en weer. Intusschenvervolgde Vos//Wij, in het heerenhuis geloofden, dat er wel nooit een afstammeling van de oude linie dezen grond weer zou betreden. Nu komt er toch eene. Al is het slechts een meisje en al bezit zij niemendal, zij is toch een van de Knee's die op zoo onverklaarbare wijze arm zijn geworden, dat men zou denken dat de waarlijke duivel hun gave en goed in het witte Knee had laten verzinken. Ihoibeeken had somber voor zich gekeken nu voer hij toornig uit: //Wat gaat mij je zandgravin aan Jij jij, oude babbelaar Maix V os stond op en zei //Ik heb me met bij u opgedrongen, mijnheermaar het is wonderlijk, het is merkwaardig dat ge tegen mijn gravin uitvalt, als de vos tegen de duif. Maar daar komt zij Eeu jong, slank meisje van omstreeks twintig jaar stond op den drempel en keek nu eens verkrijgen en steeds met lust zijn werk doet. Nadat de hoop was uitgesproken dat de jubi laris nog lang mocht werken tot nut van de jeugd en tot voldoening van zichzelf, dankte hij aangedaan, en verzekerde dat de aangeboden souvenirs een aangename herinnering bij hem zullen achterlaten. Ook wij voegen onzen gelukwensch bij die welke den heer Bierle op dezen dag ten deel vielen. Gedurende de jaren dat hij hier als onderwijzer werkzaam was heeft de heer Bierle op verschillendgebied op publiekterrein,dekennis die hij bezat, ten nutte van velen, beschikbaar gesteld, zeer welwillend dikwijls. Hij werd daardoor bij velen een goede bekende, die hem zeker hun gelukwensch niet zullen onthouden, onder het uitspreken van de hoop, dat hij nog lange jaren, met onverminderden ijver moge werkzaam zijn. -De scherpschuttersvereeniging //Voor Va- derland en Koning" alhier, mag voorloopig op het succes bogen, dat haar voor den ter gelegenheid van haar 20jarig bestaan te houden schietwed- strijd, van wege het Kon. Huis en verschillende autoriteiten niet minder dan 14 medailles werden geschonken, terwijl ook reeds een drietal kunst- voorwerpen werden geschonken, door den burge meester van Ter Neuzen, den heer Geill. Voor den korpswedstrijd geweer M- 95 op 200 M., worden uitgeloofd eene bronzen medail- le van H. M. de Koningin, idem van Z. K. H. Prins Hendrik, zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moeder, vergnld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin, idem van den kommandant, den heer J. A. van Rompu, en eene zilveren medaille van den heer Siegers, lid van Ged. Staten. Voor den korpswedstrijd met buks worden uitgeloofd een zilveren medaille van den heer Graaf Van Lynden, oud-lid van Ged. Staten, eene zilveren medaille van den heer Mr. P. 0. J. Hennequin, lid der Tweede Kamer, en idem van den heer P. F. Fruytier, id., benevens eene bronzen medaille van den heer Graaf Van Lynden, voornoemd. Als dag-medailles worden beschikbaar gesteld eene zilveren medaille van den heer Mr. Henne quin voornoemd, en eene van den heer Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten. Voor de meeste rozen in eene serie wordt voor geweer M. 95 een verguld-zilveren medaille beschikbaar gesteld van den griffier der Staten, den heer Mr. Polman Kruseman en voor idem met buks een zilveren medaille van den heer D. J. Oggel, lid der Prov. Staten. In de Woensdagavond gehouden vergadering is besloten het feest des namiddags van 10 Sept. te openen met een wedstrijd alleen onder de leden, om kunstvoorwerpen, welke, voor zoover deze niet worden geschonken, uit de middelen der vereeniging zullen worden aangeschaft. an verschillende vereenigingen werd reeds bericht van deelneming ontvangen, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een of meer uitmuntende schutters van buiten Zeeland, buiten mededinging, tot opluistering zullen ko men schieten. Gisteren werd alhier in het Hotel de Commerce" door den notaris De Ridder, ten verzoeke van zijn principaal herveild a. Eene ongeveer 3 jaren geleden nieuw gebouwde directiekeet, staande in de buurt Sluiskil, gemeente Westdorpe, op den weste- lijken kanaaldijk bij het overzetveer naar Westdorpe. den heereboer, dan weer den ouden koetsier vragend aan. Zij was geen gewone verschrjning, hoewel haar donkere japon zoo eenvoudig was, dat ze bijna armoedig kon heeten. Neen, in haar geheele houding zag men, dat zij een waardige vertegenwoordigster was van het oude geslacht, dat 600 jaar geleden op de hooge duinen den burcht had gebouwd, welke nu nog trotsch op de Noordzee uitziet. De oude Vos trad vlug als eenjonkman op haar toe en zei: //Ik ben Marx Vos, mejonk- vrouw, en koetsier van de familie Von Knee wenschte u, dat ik inspan Toen de jonge dame zoo aangesproken werd geraakte zij in verlegenheid en kleurde. /-Ik ben Gertrude Knee", zeide zij met een zachte altstem. //Als gij mij juffrouw Gertrude wilt noemen, zal 't me beter naar den zin zijn". z/Ge hebt gelijk, juffrouw bulderde Thorbee- ken haar toe. //Wat geeft men om een adelijk wapen, als het niet verguld isO ja ik heb vergeten mij aan u voor te stellen Ihorbeeken, landheer Thorbeeken, en uw packter z/Mijn pachter?" 1 horbeeken lachte. Een gewichtige pacht, jaarlijks zeven mark en twintig penningen te betalen op Allerheiligen, 's middags twaalf uur Dat is van ouden datum." z/En wat hebt ge in pacht z/Het witte Knee, dat oude zandgat. Wij Thor- beekens hebben honderd jaar geleden voor trouwe diensten, zooals in het contract staat van uw groot- vader, graaf Hans, het recht gekregen aan het witte Knee zooveel zand te graven, als wij willen. Daarvoor moeten wij jaarlijks zeven mark en twintig penningen betalen." z/Wat waren dat dan voor trouwe diensten vroeg de jonge dame terughoudend. Met de zweep en het paardedek in de hand kwam juist de oude Vos er bij en zeide //Onder- weg zal ik u daar wel van vertellen, juffrouw Gertude." //Wat weet jij daarvan snauwde Thorbeeken hem toe. z/Wat het volk er van verteld." z/Het volk schreeuwde Thorbeeken. //Het volk? Loop heen met je //volk Je bedoelt zeker de oude wijven Wat vertelt het volk er van Dat graaf Hans bij nacht als land- verrader over de Elbe vluchtte Gertrude von Knee keek hem met groote oogen aan. z/Ik verzoek u," zeide zij, //dat ge uw oor deel voor u zelf houdt, vooral nu ge te veel hebt gedronken. Haar oogen schoten bliksems, haar vuisten balden zich. z/Wie zijt gij schreeuwde Thorbeeken Gy zandgravin ha Stotterend bleef hij steken. De jonge dame was heengegaan, op den voet gevolgd door Vos. Naast het rijtuig stond een flink gebouwd jonkman, omstreeks vijf en twintig jaar oud, met vriendelijk verstandig uitzicht, donker van haar en snorbaard. Hij sprak met veel vuur tot den ouden koetsier, die reeds zijn plaats had ingenomen op den bok. Gertrude was nog niet op straat gekomen. z/Binnen korten tijd zal moeder wel bij u op het heerenhuis komen, Vos! Zij zet het door Nu ik het Monnikenhof in geen geval wil over- nemen en landbouwer wordt, waarom zou het dan niet z/Ge zult bij ons niet veel leeren, Christiaan", zei de oude man met een zucht. De jonkman kwam dichter bij Vos en zeide zacht//Bedenk wel, Vos, als ik daar ben, is er een persoon, die Hinze op de vingers kijkt. Daarom is moeder zoo met mijn plan ingenomen." Op dit oogenbiik trad Gertrude naar buiten. De jonkman trad op haar toe in beleefde houding, en stelde zich aan haar voor met de woorden z/De zoon uit het Monnikenhof, Christiaan Mol- ler, mejonkvrouwHet spijt mijne moeder bijzon- der, dat zij de eer niet kon hebben u te leeren kennenzij is vandaag niet al te wel en blijft daarom te bed." //Juffrouw Moller uit het Monnikenhof', sprak Vos, //staat bij mijnheer Von Knee in hooge achtingzij komt nu eu dan bij ons en zorgt als een moeder voor Frauke, wanneer die eens in de stad komt." z/Doe mijn groete aan uwe moeder", zeide Gertrude vriendelijk, terwijl zij Christiaan de hand reikte. z/Ik dank u, mejonkvrouw." z/Mijne groete aan Frauke!" riep de jonkman nog, toen de paarden reeds trokken. //Die zal wel vriendelijk kijken", antwoordde de oude, terwijl hij hem toeknikte. Het was een aardige rit. De oude man had nadrukkelijk geprotesteerd toen de jonge dame naast hem plaats nam maar zij had even nadrukkelijk volgehouden, dat zij daar wou zitten. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge art. 37 in verband met art. 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank van R. M. VERMAST, timmerman, wonende te Ter Neuzen voor het beneden lokaal van het perceel plastselijk gemerkt 71 en gelegen aan de Dijkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 30 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5