A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 4886 Zalerdag 1 September 1906. w- «»aarSai.g. 4de Jaargang. Onveiligheid Vaarwater. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerik* 1,82*. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bjj directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^ja slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentifen v6or 3 uren op den dag der uitgave. EEBSTE BLAD. (Terv isie - leggin g Kiezerslij st.) Koewacht. Wegens de hooge prijzen, die tegenwoordig in Belgie voor het vee betaald worden, zijn in de laatste dagen weer vele Nederlandsche runderen frauduleus over de gren- zen gebracht. Toch waren de smokkelaars niefc altijd even gelukkig. Zoo werd dezer dagen op de Kruisstraat in de nabijheid dezer gemeente een bende veesmokkelaars door twee ambtenaren overvallen. De smokkelaars vluchtten, doch eene vaars ter waarde van 500 francs werd in beslag genomen. Dat is de derde vaars, die in den loop dezer maand in de Kruisstraat werd aangehouden. TEIl NEUZEN, 31 Augustus 1906. Te 's Gravenhage slaagde Woensdag voor de akte Fransch 1. o. de heer I. Cransberg van Axel, thans te Amsterdam. Tot onderwijzer te Schagerbrug (Noord- Holland) is benoemd de heer C. Amelunxen te Biervliet. In Zeeland kwamen in de week van Woens dag 22 tot en met Dinsdag 28 Augustus 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n. 1. te Graauw en Langendam 2, te Middelburg 1 en te Stoppeldijk 1 van diptheritis, en te Vlissingen 1 geval van roodvonk. Westdorpe, 30 Aug. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering waren aanwezig alle leden behalve de heer Pol. van Waes. Voorzitter de heer C. van Waes, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is het volgende le. Yaststelling reglement van het Algemeen Armbestuur. Na voorlezing door den secretaris, wordt het zonder wijzigingen vastgesteld. 2e. Ontruiming der drie baanwachterswoningen waarvan den termijn op 26 Sept. a. s. ver- streken is. Daar er vanwege de Gezondheidscommissie tot heden geen advies is ingekomen, wordt be- sloten dit punt aan te houden tot eene volgende vergadering. 3e. De gemeentebegrooting 1906 ondergaat een kleine wijziging ten behoeve van ingekomen nota's. 4e. Yaststelling gemeenterekening over 1905. De commissie van onderzoek adviseert tot goedkeuring, waarua zij wordt vastgesteld in ontvangst op 13543.69. en in uitgaaf op f 13058.68 met een goed slot van f 485.01. 5e. De begrooting voor 1907 van het Al gemeen Armbestuur, met verzoek om subsidie van f 1125 uit de gemeentekas tot nadere goedkeuring van Ged. Staten wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 1323.076 6e. Aanbieding gemeentebegrooting 1907. Deze wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 13607.76 en voor de leden ter inzage nedergelegd. Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deuren ter behandeling van het supple- toir kohier van den hoofdelijken omslag. Te Kessel is Woensdagmorgen de doch ter van den landbouwer Yan Dijk, bij hetkoemel- ken zoodanig door een koe met de horens ge- stoken, dat zij spoedig daarna is overleden. Te Leur bij Rozendaal is de 60jarige landbouwer Rommens van een hooischelf ge vallen en aan de kwetsuren in het gasthuis overleden. B. J. N. B. (een 24jarig gehuwd man uit Amsterdam) was Dinsdag te Ilpendam (N.-H.) aan het hengelen. Hij was lijdende aan vallende ziekte, werd door een toeval getroffen, waardoor hij in het Kanaal viel en verdronk. In de laatste tram van Leeuwarden naar Sneek had Maandag iemand uit eerstgenoemde gemeente plaats genomen met zijn drie kinde- ren. Hij was in abnormalen toestand en wei- gerde, ofschoon hij geld genoeg bij zich had, den conducteur de vracht te betalen. Het ge- volg was dat hij niet ver van Bolsward uit de tram verwijderd werd. Hij schijnt daarna langs den weg gedoold te hebben en op de rails in slaap gevallen te zijn. Althans door de laatste tram, die uit Sneek vertrekt, werd hij overreden. Wei werd direct geneeskundige hulp ingeroepen en verleend, en meende men in den aanvang nog eenig leven te bespeuren maar bij aankomst te Bolsward, waarheen de tram den ongelukkige vervoerde, waren de leVensgeesten reeds gewe- ken. Enkele passagiers hadden zich over de kin'dertjes ontfermd en gezorgd, dat deze met de laatste tram naar Bolsward terugkeerden, waar hun grootmoeder woonde. En diezelfde tram zou even nadat, ze hadden plaats genomen hun vader overriden en de arme kinderen moesten er getuigen van zijn hoe ook hij, maar als lijk met hen weder te Bolsward aankwam. Yreese- lijke toestand voor de oude grootmoeder, die onder deze omstaudigheden hare drie kleinkin- deren terugkreeg, die haar pas een paar uur te voren verlaten hadden. Gisterenmiddag had op den Utrechtschen weg te De Bilt voor Beerschoten een ongeluk plaats tusschen een driewielig motorrijwiel met voorspanmandje, gaande in de richting Utrecht, en een rijtuig, bespannen met een paard, zich in de richting Zeist voortbewegende. Tn een bocht van den weg had het ongeluk plaats. Met groote vaart kwam de motor den hoek, om en reed met dien gang finaal onder het paard, waardoor degene, die in het voorspan- wagentje had plaats genomen, zich in een levensgevaarlijken toestand bevond. Het paard lag over hem en den motor heen. Het ergste was te vreezen en het mag daarom een groot wonder heeten, dat men niet tegen elkaar te pletter is gereden. De bestuurder van den motorwagen bleef ongedeerd en kwam er met den schrik af. De andere ontving echter eeni- ge kwetsuren van beteekenis en volgens be- komen inlichtingen moet een zijner beenen gebroken zijn. Beide heeren zijn afkomstig uit Arnhem. Tegen eerstgenoemde is proces- verbaal opgemaakt, omdat hij veel te hard en zonder nummer of rijbewijs heeft gereden. De motorwagen was natuurlijk geheel onbruikbaar en is per as vervoerd. De inzittenden van het rijtuig, twee dames en twee heeren, kwamen eveneens met den schrik vrij. Het paard had eenige verwondingen aan de achterpooten. Men meldt Te 's Hertogenbosch zette zich gister, te midden van het drukke marktgewoel, een bijen- zwerm in een ledige groentenmand. Het spreekt vanzelf, dat dit ongewone marktbezoek heel wat opschudding teweeg bracht. De boer, eige- naar van de tot bijenkorf gepromoveerde mand, wist den zwerm tot rust te brengen en op te sluiten, waarna hij met zijn fortuintje aftrok. Te Yeenendaal ontstond ruzie doordat iemand bij een ijswafelenkoopman eenige wafelen kocht zonder die te betalen. Na afloop van het standje kwam de koopman tot de ontdek- king dat hij met een mes of ander scherp voor- werp zoo was gestoken dat het bloed hem door de kleeren kwam. De vermoedelijke dader is aangehouden. Twee jongens van IJmuiden, JanRuisen Joh. van Maas, hadden Woensdagmorgen het geluk met een beug het gouden horloge met gouden ketting terug te vinden van den heer Sch., aldaar, die Yrijdag 1.1. voor de sluizen te water waren gevallen. 't Is des te opmerkelijker, omdat dagelijks door duikers was gezocht doch te vergeefs. De ge- lukkige eigenaar zorgde voor eene ruime be- looning. Een stoet van vijftig rjjtuigen trok Woens dag door Amsterdam. Zij waren gevuld met dfe afnemers van eene groote Haagsche firma in boter, die aan zijne verbruikers bonnetjes uitreikt, waarvan een zeker aantal recht geeft op een reisje met den z.g. botertrein naar Amsterdam. In verschillende Friesche gemeenten stoort men zich sede^t eenigen tijd al heel weinig meer aan de Woningwet, een gevolg van de opgelegde straf aan overtreders opgelegd. Er waren een paar luitjes, die eene nieuwe woning hadden laten bouwen. Zij hadden daar- voor geene machtiging gevraagd aan B. en bij den bouw stoorden ze zich niets aan de door de wet gestelde eischen. Ze werden geverbaliseerd en de kantonrechter veroordeelde ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. Het is te begrijpen, dat, met zulk een vonnis voor oogen, B. en W. er wel wat tegen opzien gebruik te maken van hunne bevoegdheid de niet aan de wet voldoende woningen te doen afbreken. En de overtreders betalen gaarne 1 voor het niet naleven der voorschriften 't Is een aardig voordeeltje. (Tel.) Te Zottegem is Zaterdagnacht zekere Remy Vekeman, van Sint-Gorix-Audenhove, weduwnaar met vijf kinderen, gedood door een schot van zijn geweer, dat bij ongeluk afgegaan was. Het lijk werd gevonden op een lOOtal passen van de woning van den ongelukkige nevens hem lagen het geweer en een haas. Naar men opmaakt uit de sporen, moet het schot afgegaan zijn, terwijl Yekeman naar den haas die gekwetst was, wilde slaan. - Dezer dagen, zoo vertelt het Handelsbl. van Antwerpen, ging een Engelschman met zijne drie dochters het middagmaal gebruiken in een der nieuwste restaurants in den omtrek van het Oosterstation te Parijs. Hij zag de spijskaart in, doch scheen niets te vinden dat hem aan- stond, toen hij eensklaps hoorde roepen door een andere bediende ,/Yier eenden (Quatre canards ,/Geef ons ook vier eenden, zeide hij tot den Jan die hem moest bedienen." vEr zijn geen eenden zandaag, antwoordde de bediende zou mijnheer niets anders willen kiezen Van den anderen kant der zaal hoort hij weer roepen Drie eenden voor nummer 6 De Engelschman werd kwaad. „Ik zeg u dat ik eenden wil waarom die voorkeur voor de eenen tegenover de anderen i De baas van het restaurant kwam er bij en had alle moeite om den Engelsman aan het verstand te brengen dat er geen eenden op de spijskaart stonden, maar dat in de taal van de restaurant eenden beteekenden, de klanten die slechts water drinken. Men duidde die aan den kassier aan, omdat deze dan 10 centiemen op hunne rekening moest bijvoegen. Te Mechelen kwam dezer dagen uit de gevangenis terug een van de twee broers B. die het vorig jaar werden veroordeeld wegens doodslag van een derden broer in een twist. Dinsdagavond kwam hij in de woning van zijn ouders, dreigde hen met een revolver, vroeg om geld, zette hen uit het huis en begon toen de meubels te vernielen. De 60jarige vader, een oppassend man, greep in drift een geweer en schoot dat af door een raam. Hij trof zijn zoon in het gelaat. en de jongen zonk dood neer. De vader is zich toen bij het gerecht gaan aangeven. Roememe heeft ten behoeve van een lief- dadig doel nieuwe postzegels uitgegeven alleen voor binnenlandsch verkeer echter. Zij zijn van een nominale waarde van vijf, tien en vijftien centimes, maar worden verkocht voor tien, vijftien en twintig centimes het verschil is voor het goede doel bestemd. Op elk der postzegels is de koningin voorgesteld. Een beeld Carmen Svlva af aan het spinnewiel een tweede aan het ziekbedde derde aan het weefgetouw. Te Weenen wordt thans in een volks- schouwburg met grooten bijval een uit het Fransch vertaald blijspelletje opgevoerd, dat tot een rechtsgeding aanleiding zal geven. In dat stuk wordt de 'oekende Parijsche dameskleer- maker Worth ten tooneele gebracht, die twee dames uit de groote Opera in een automobiel naar zijn werkplaatsen weet te lokken, en wel om hare japonnen te kunnen namaken voor een Amerikaansche milliardairsvrouw. De heer Worth heeft nu den schouwburgdirecteur doen verbieden zijn naam aldus te misbruiken en hem tevens wegens beleediging aangeklaagd. De directeur heeft alvast den naam //Worth" in ,/Simsom" veranderd, om de voorstellingen te kunnen voortzetten. Een school voor ouders. De schoolraad van Cleveland (Vereenigde Staten) heeft een merkwaardig plan ontworpen, dat in paedagogi- sche kringen van de nieuwe en oude wereld veel opzien zal baren. De Amerikaansche opvoedkundigen zijn van oordeel, dat de opvoeding van menig ouderlijk paar nog voltooiing behoeft. Waarom zij een school voor hen willen op- richten, in welke alle practische wetenschappen zullen worden onderricht. O. a. ook de opvoeding van het kind, een zeer ingewikkeld physiologisch en tegelijk psychologisch vraagstuk, welks oplos- smg slechts weinigen vinden kunnen. Of wellicht de kinderen zelf op deze school als onderwijzers zullen optreden, wordt niet vermeld Twintig dagen aanhoudende regen heeft in Mexico overstrooming veroorzaakt. De stad Mazallen staat onder water. Huizen zijn inge- stort en honderden menschen dakloos. Bij den watersnood komt ook waternood, doordat de buizen der drinkwaterleiding gesprongen zijn. Groote uitgestrektheden suikerplantages zijn door het water verwoest, zoodat de schade in de millioenen loopt. Van den Engelschen tooneelspeler Charles Hawtrey vertelt een Engelsch blad, dat hij eens op het vasteland op reis zijnde, in een klein dorp kwam. Hij wilde zich laten scheren, maar een barbierswinkel was er niet. Er was echter wel iemand, zei men hem, die de kunst verstond. De man kwam en verzocht Hawtrey languit op zijn rug te gaan liggen. Deze deed 't en hij werd gladjes geschoren. Toen 't gedaan was, vroeg hij den man, waarom hij zijn klanten zoo'n rare houding liet aannemen. 0. meneer antwoordde hij, dit is de eerste maal, dat ik een levend mensch scheer. TEBlETMiSCHE COERAST. -—.a-,. VnMHVHvo.,^ ■ItgeiooJewl op Adages, bU de te terIe».M. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt ter kennis van zeevarenden dat schietoefeningen zullen ■worden gehouden van bet fort Pampua, op 26 en, zoo noodig, op 27 September 1006, met licht geschut. Verdere inlichoingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter secretarie der gemeente op de uren waarop deze is ge- opend. Ter Neuzen, 30 Augustus 1906. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op art. 9 van bet Koninkiijk besluit van den 4 Mei 1896 (Staatsblad No 76); Brengen hiermede ter openbare kennis, dat de door hen d e f i n i t i e f opgemaakte lijst van kiesgerechtigden in die gemeente voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen gedurende acht dagen, te rekenen van af beden op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Bezwaren tegen die lijst, betzij die den klager, betzij die andere personen betreffen, kunnen gedurende acht dagen, te rekenen na heden, dus voor den lOen September a. s., bij den Gemeenteraad worden ingebracht. Gedaan te Ter Neuzen, den 1 September 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretarie.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1