Gemengde berichten. De secretaris van het Provinciaal Waters- nood-Comite te Middelburg meldt dat welhaast het totaal bedrag der door de schadelijdenden gedeclareerde schade zal bekend zijn. Het Comite wacht nog slechts op de schade- staten van Hontenisse en Ylissingen en op het taxatierapport der schade, geleden aan de oester- perceelen, om zijne taak te vervolgen en zoo spoedig mogeiijk tot de vaststelling en uitkeering der schadevergoedingen te kunnen geraken. Benoemd, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, tot plaatsvervanger rijksadvocaat te Rotterdam, ter uitoefening dier functie bij de rechtbanken te Rotterdam, Dordrecht, Middel burg en Zierikzee, Mr. J. F. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg. Zaterdag jl. is een Belgisch visschers- vaartuig (knots) door den zwaren westelijken wind tegen een plaat in de nabijheid van Bath geslagen en in den laten namiddag omgeslagen. De zich daarop bevindende drie personen waren bij tijds van boord afgegaan en hadden zich over de slikken in de richting der Ossendrecht- sche haven begeven om verder naar Antwerpen te gaan. Zondag circa 6 uur 's avonds is de knots, na eerst rechtstandig te zijn gebracht, door een sleepboot naar Antwerpen opgesleept. Zaamslag. De Unie-collecte, in den lorip dezer maand alhier gehouden, heeft opgebraclit de som van f 369, alzoo een meerdere opbrengst dan het vorige jaar. Hulst, 27 Aug. Bij de door Burg, en Weth. dezer gemeente opengestelde inschrijving voor de B1^ pets geldleening van f 58.500 nominaal, aan den koers van tenminste 96 °/0, ten laste der gemeente, was geen enkele inschrijver. Sas yan Gent, 28 Aug. Gisterenmiddag had alhier aan de glasfabriek een droevig on- geval plaats. De 43jarige arbeider P. Teirlinck van Ertvelde, algemeen bekend onder den bijnaam van den //Bis", sinds een lOtal dagen aan de fabriek werkzaam als kolenlosser, ge- raakte bij het rangeeren van waggons, tusschen de buffers van een geladen en een ledigen wagon. Hij werd in de linkerzijde zoodanig gekwetst, dat verscheidene ribben gebroken en meer inwendige deelen gekneusd waren. Stuip- trekkend van pijn werd de man in het magazijn der fabriek binnengedragen. De doctoren Yer- meire van Selzaete en Dumoleyn van Assenede verleenden aldaar de eerste hulp. Zijn toestand bleek zoo erg, dat hij niet naar huis kon worden vervoerd, waarom hij op een der boven- kamers van de kantoren der fabriek werd over- gebracht. Daar werden hem door onzen Eerw. kapelaan die inmiddels ontboden was, de laatste H. Sacramenten toegediend. Hedenmorgen is de man aan de bekomen verwondingen bezweken. Hij laat een zwangere vrouw en drie kinderen achter. Heden namiddag is het lijk naar zijne woonplaats vervoerd. Met 1 Sept. a. s. wordt de marechaussee J. Engels, die jarenlang te Sas van Gent ge- stationeerd was, van hier verplaatst naar Vlis singen. Heden werd alhier een geval van diph- theritus (besmettelijke keelziekte) geconstateerd met doodelijken afloop, bij een zevenjarig jongetje. Middelburg, 29 Aug. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed het verrichten van bestratingen op den kunstweg op den dijk van het kanaal te Ter Neuzen (raming 1450.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 1585 en R. Verschelling te Ter Neuzen voor 1429. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken A. v. M., oud 42 jmetselaar en winkelier te Koewacht is wegens overtreding van rijks- belastingen (frauduleuse invoer) veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstrafmet verbeurdverklaring der aangehaalde goederen en E. J. M. L., herbergier te Sas van Gent (als belastingschuldige doen eener onjuiste opgave) tot f 20 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. L. F., oud 46 j., vrachtrijder te Graauw, thans gedetineerd te Middelburg is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden de 16 jaren veroordeeld tot 6 maan- den gevangenisstraf met in minderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. Zooals reeds vroeger gemeld werd, is E. Yerkruijse door het gerecht te Gent ter dood veroordeeld wegens moord gepleegd op Raymond Boelens en poging tot moord op den landbouwer Ch. Dossche te VVaterlandOudeman, even over de Zeeuwsche grens op Kerstdag 1905. Thans heeft de politie te Watervliet (Belgie) een ongeteekenden brief ontvangen, betrekking hebbende op het afgespeelde drama. Zij is daarop onmiddellijk. weer naar de holstede van genoemden Ch. D. gegaan om de dienstbode in verhoor te nemen. Zij heeft verklaard, dat zij den koewachter R. Boelen's morgens geroepen heeft, ten einde Verkruyse met den lantaarn te vergezellen langs den weg, welke over de hofstede gaat. Kort daarop was R. B. vermoord en werd het verdere drama op de hofstede afgespeeld. Als een curiositeit meldt men uit Wilhel- minadorp dat daar een vlooienplaag is ontstaan. Niet dat die aan eene zekere onzindelijkheid van huismoeders moet toegeschreven worden, want die lastige dieren huisvesten hoofdzakelijk in schuurtjes en mestvaalten. Men schrijft haar toe aan het indertijd overbrengen van nacht- legerstroo. Reeds eenige dagen is men bezig deze be- zoekers te verdelgen. Door middel van een //motor" wordt de brandspuit daartoe gebezigd, en arbeiders in hooge laarzen werken gedurig die mestvaaltenom. Verstandige menschen houden zich als vanzelf op een afstand voor de spring-in-'t velds, doch de kinderen, nieuws- gierig als ze zijn, loopen wel eens hij liun be- zoek van die diertjes op, zoodat menigeen er in 't huisgezin ook van geniet Een familie aan den Singel te Dordrecht had als gewoonte aangenomen dat wanneer een der huisgenooten uitging, deze de huisdeur moest sluiten en den sleutel in de brievenbus werpen. Enkele weken geleden, op een Zondag, werd dat ook door den laatst uitgaande gedaan, zoodat er bij de thuiskomst van den heer des huizes niemaud binnen was om de deur te openen. Nadat hij eenigen tijd had getracht den sleutel op te vissehen, werd dit door over- buren waargenomen, eA een jongmensch kwam toen op het lumineus idee, een magneet aan een touw te binden en in de brievenbus te laten zakken. Werkelijk slaagde zijn plan de sleutel werd opgevischt en de deur kon geopend worden. Het eerste gezin besloot nu, zich ook een magneet aan te schaffen, om bij onver- hoopte herhaling zichzelf te kunnen helpen. Dezer dagen deed dat geval zich werkelijk voor de sleutel lag weer in de brievenbus maar de magneet, die redding moest brengen, lag natuurlijk binnenskamers in een kast. Daaraan had men niet gedacht. Er bleef dus niet anders over dan bij de buren om hun magneet te vragen, en bereidwillig werd die geleend, maar ditmaal pakte hij niet. Het eind der historie was dan ook dat een der bewoners door den tuin van een der nevenburen over de heining moest klimmen en zich op deze wijze toegang verschaffen. Waarschijnlijk is men sedert op het idee gekomen om een tweeden sleutel te laten maken. Voor een prikje huiseigenaar Door notaris Ten Doeschate, van Oud-Beier- land, werd in publieke veiling verkocht een huis met tuin en erf onder Zuid-Beierland groot 8.61 are, en een erf onder Nieuw-Beierland, groot 40 centiaren, samen voor 275. Naar aanleiding van onderstaand bericht voorkomende in De Westhoek, Nieuws en Adver- tentieblad voor Klundert e. o., is door den gemeentesecretaris van Zevenbergen eene klacht ingediend tegen den uitgever van genoemd blad wegens beleediging z/Slordige administratie Naar we vernemen waren onlangs de ouders van een paar kinderen. die reeds eenige jaren overleden waren, voor de commissie tot wering van schoolverzuim gedaagd, omdat zij die kinderen niet naar school hadden gezonden". (N. R. 0.) Door de justitie wordt een instructie ge houden in de zaak van zekeren Van den Berg uit Haarlemmermeer, die gepoogd heeft een hond leverid te begraven tot eenige malen toe. De man is 86 jaar oud. De correspondent van de N. C. te Breda schrijft Te Breda woont een man die een merkwaar- digen aanleg voor de studie van vreemde talen heeft. Hij bekleedt de bescheiden positie van telegrammenbesteller en is nu ongeveer 50 jaar oud. In die halve eeuw levens heeft deze man, Boog geheeten, meer dan een dozijn talen aan- geleerd Het lijkt ongelooflijk en toch is het beslist waar, dat hij uitsluitend door eigen studie zich zoover die talen heeft eigen gemaakt dat hij ze schrijft en spreektFransch, Duitsch, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch, Latijn, Grieksch, Hebreeuwsch, Arabisch, Sanskriet, en het Spijkerschrift ontcijfert hij gemakkelijk. Doch behalve deze talenkennis is Boog nog bedreven in cosmogratie, sterrekunde, natuur- kunde, kunstgeschiedenis en velerlei andere wetenschappen. Hij bezit een professorale bibliotheek en heeft verscheiden reizen in het buitenland gemaakt. Herhaaldelijk zijn leeraars in talen bij hem om raad gewees.t en voor een klassiek opgeleiden directeur van het telegraafkantoor dichtte hij een afscheidsvers in het Grieksch. En deze man met zoo buitengewoon geoefende hersenen en met zoo'n veelzijdige kennis loopt dag aan dag langs de straat tot't rondbrengen der telegrammen Het wordt bevestigd dat een der slachtof- fers van de vergiftiging te Den Boer of te Grauwendijk, en wel de oude heer H., is over leden. Zijn lijk is naar Groningen vervoerd om nader te worden onderzocht. Zijn vrouw licht nog bedenkelijk ziek. De overige patienten zijn geheel of nagenoeg hersteld. Een bediende van een kassierskantoor te 's Gravenhage had een aangeteekenden brief met 3000 ten postkantore bezorgd en daarvoor een reiju ontvangen. Eenigen tijd later kwam hij weer aan het loket en vroeg den brief weder terug. Hij had bp zich een machtiging om den brief terug te kunnen krijgen, welk stuk ver- moedelijk door hem valschelijk is opgemaakt. Toen hij den brief weder in bezit had, eigen- de hij zich de 3000 toe en ging met dat be- drag er van door. Zondag echter is hij aangehouden en Maandag overgebracht naar het Huis van Bewaring. Een lOjarige jongen uit Amsterdam zag Vrijdag op de Prinsengracht een auto staan. Eens meerijden, dacht hij, en in't zelfde oogen- blik had hij zich een mooi plaatsje uitgezocht achterop, voor de inzittenden goed gedekt, door de neergeslagen kap. Daar zet de auto zich in beweging de jongen pret voor drie. //Aan den Amstel spring ik er wel af", dacht hij. Doch hij had misgerekend. Een ander voer- tuig, waarmee hij op dezelfde wijze wel eens een vrij toertje had gemaakt, stopte onderweg nog wel eens, 't zij om het paard te laten drinken, 't zij omdat de inzittenden dorst kregen. Doch hier ging het in een gang door totdat de auto eindelijk moest stoppen voor den spoor- wegovergang te Amersfoort. Eerst daar werd de overcomplete passagier opgemerkt, werd zijn tranenvloed gestelpt en kon hij door de goede zorgen der politie zoo spoedig mogeiijk huiswaarts keeren. Hij zal 't nooit meer doen, heeft hij plechtig beloofd. Men meldt uit Gorinchem Op de Merwede even beneden onze stad is de 23jarige schippersknecht Jozephus Johannes Gosens door de fok overboord geslagen en jam- merlijk verdronken. De vader heeft f 25 be- looning op het vinden van zijn lijk gesteld. De verdronkene heeft donker haar en knevel en is gekleed in grijs boezeroen, zwarte trui en oude met wit verstelde Engelsch leeren broek. - Men meldt uit Deventer Het paard voor een boerenwagen, bestuurd door een stomdronken voerman, is met een van Lochem komende stoomtram even voor de stad in botsing gekomen, doordien het paard schrikte en voor de tram sprong. Het paard was on middellijk dood. De voerman bekwam eenig letsel, terwijl de machine en een rijtuig van de stoomtram zwaar beschadigd werden. De in- zittende passagiers kregen geen letsel. Om een vrouw. Men schrijft Een bij alien bekende figuur, zuiver type van een knuistigen, in den veldarbeid verharden man, uit een dorp in de onmiddellijke nabijheid van Roermond, is voor een paar jaar weduwnaar geworden, en zit thans zonder huisvrouw, die naar hij bij hoog en laag aan ieder, die het weten wil, verzekert, voor hem zoo onmisbaar is. Ondanks de herhaalde pogingen, door hem in 't werk gesteld, is het hem tot heden nog niet gelukt, een hem passende levensgezellin te vinden. Allereerst heeft hij zijn doel trachten te be- reiken door aankoopen van een rijwiel, waar mee hij zich elken Zondagmorgen welgemoed en full speed van de eene plaats naar de andere spoedde, en dan post vatte aan den uitgang der kerk, waar hij na het eindigen van den dienst de dorpsche schoonen de revue liet passeeren. Doch geen enkele dezer liet zich door zijn smeekende blikken, welke zijn Argusoogen uit- schoten, meesleepen. En onverrichterzake werd de toeht weer voortgezet tot een volgende plaats, waar het succes al evenmin was. Natuurlijker- wijze is deze vrouwenjager zoodoende overal, tot in 't kleinste dorpje, bij jong en oud bekend, en wel dermate, dat de jeugd, wanneer hij reeds in de vroege morgenuren, triomfantelijk op zijn stalen ros gezeten, passeert, hem naroept z/Daar gaat ie weer voor niks Inziende, dat hij op die manier zijn doel toch niet zou bereiken, koos hij //den meer en meer gebruikelijken weg" en wendde hij zich tot een locaal blad, waarin sedert dien bijna elke week een breed opgeschroefde huwelijks- advertentie prijkt. Ook hier bleef succes uit. Eindelijk heeft hij een lokmiddel gevonden hij zal een nieuwe woning bouwen dan zal er toch wel een zijn die toebijt. Hij verhuist en timmert aan den grooten weg een waarlijk prachtig nieuw huis, in de buurt van een uitgestrekt water, door zeer velen geroemd als een uitstekende bad- plaats. Hiervan zou hij profiteeren. In boven- genoemd blad prijkte voor eenige weken weer een advertentie, waarbij kamers te huur aan- geboden werden in eene zeer ruime woning, gelegen vlak aan den weg waar gelegenheid bestaat /,tot het nemen van baden in genees- krachtig water". Onder de event, reflectanten hoopte hij de ware te zullen vinden, met haar de kennismaking voort te zetten, om na weder- zijdsch goed vinden een huwelijk aan te gaan. Edoch, tevergeef's, er verscheen niemand. En thans zien wij in de courant weer een huwelijksadvertentie, welker inhoud de conclusie wettigt, dat de arme drommel, ondanks zijn fiets, zijne nieuwe woning met ruime kamers en het geneeskrachtige bad water in de nabijheid daarvan, zijn doel, waarnaar hij reeds sedert ettelijke jaren met onvermoeiden ijver streeft, nog niet heeft bereikt, doch ook tevens zien we daaruit dat hij het nog zoo maar niet opgeeft ffSoord ie 's Gravenhage. Maandagavond ruim half 9 is in de van-Os- tadestraat een aan dronkenschap te wijten, gruwelijke moord gepleegd. De vrachtrijder K., werkzaam bij een firma op de Bierkade, ging tegen dat uur met een paar kameraden en z'n lOjarig zoontje, dat vader van zijn werk was gaan halen, naar huis. Onderweg had de man wat fruit voor z'n vrouw gekocht, die hem een week geleden z'n zesde kindje had geschonken. Hun huishouden was een toonbeeld van ordelijkheid. De man was een werkezel in den goeden zin. Nooit werd door hem verleten onder z'n kameraden stond hij bekend als een opgeruimde kerel. Op den hoek van de Jan Steenstraat gekomen, ontmoetten de mannen drie nog jonge kerels, blijkbaar Maandaghouders de gebroeders Y. en zekeren d. H., die in opgewonden, twist- zieke stemming waren. Zij beweerden dat K. en de zijnen moedwillig tegen hen opgeloopen waren en K., die merkte dat 't den half-dron- ken mannen om vechten te doen was, deed zijn best om 't zoo ver niet te laten komen. Plotseling schoot toen echter V., uit de Yan Ravesteinstraat, op een der vrachtrijders toe, en trachtte hem met een mes in den rug te steken. Met gescbeurd boezeroen gingde aange- vallene er van door, en ook de andere vracht rijders verspreiden zich. K. zag zich toen op een oogenblik alleen tegenover de woeste kerels staan. Zijn zoontje had hij aan de hand, en toen de jongen merkte dat de woede der mannen zich nu op zijn vader richtte, riep hij //Ach, me vader doet niks. Moeder kom dan toch Maar moeder kon niet komen; die lag thuis te beden K. had zich alleen tegenover de woestelingen te verdedigen. Hij had tegen de huizenkant post gevat, en trachtte zich de aan- vallers van 't lijf te houden. Dit gelukte hem niet. Op een oogenblik stond d. H. vlak voor hem, en voordat K. of een der omstanders^er op bedacht waren, bracht d. H. hem een forschen steek in de hartstreek toe. K. deed toen nog twee passen en viel roche- lend voorover op straat. Het bloed stroomde uit de borstwond, en het slachtoffer verroerde zich niet. 't Zien van het bloed had inmiddels den vechtlust van de verhitte mannen nog aange- vuurd. De H. liep triomfantelijk over zijn slachtoffer heen, en trapte 'top hoofd en rug zoodat 't gelaat deerlijk verminkt werd en de darmen uit 't lichaam puilden. En vervolgens heeft (vermoedelijk) V. toen den half-stervende nog steken in den rug gegeven zoodat de longen bloot kwamen. 't Was een gruwelijk gezicht, waarvan de ijselijkheid nog werd verhoogd door 't schorre gillen van een der mensch-beesten, die, zijn tinnen drinkkruik zwaaiende, dreigend riep z/Wie moet nu, wie moet nu Aanvankelijk dorst niemand de kerels te naderen, en bepaalde men zich dan ook tot 't opnemen van den stervende, die tijdens zijn overbrenging naar 't Ziekenhuis overleed. Zijn zoontje die van't begin tot't eind getuige van de gewelddaad was geweest, volgde hevig schreiend de brancard. De H. en een der gebroeders Y. waren inmiddels door de politie, die snel op 't terrein was ver- schenen, gearresteerd. De andere V,. die den stervenden man nog in den rug zou hebben gestoken, was aan den haal gegaan. Naar men heden in de buurt wist te vertel- len, is zijn vrouw hem tegemoet geloopen. Zij is hem om den hals gevallen, en V. heeft toen gezegd //Ja, ik heb er een vermoord. Maar daar valt nu niks meer aan te veranderen, en ik moet er van door." V. heeft toen afscheid van zijn vrouw geno- men. //Die zou wel met haar twee kinderen terecht komen" De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten dat Y., een dril'tige natuur, zich van 't leven zal berooven. Hij had 's morgens van zijn baas, een stuka^ doors-patroon, vrijaf gevraagd opgevende dat zijn vrouw dien dag zou bevallen, en dat zijn tegenwoordigheid thuis dus best kon worden geveeld. De man is toen echter den geheelen dag aan den zwier gegaan. Reeds in 't middaguur zag men hem niet heelemaal nuchteren. V. is ongeveer dertig jaar oud. Hij was geen kwaad werkman, maar men herinnert zich, dat hij zich indertijd in militairen dienst ook zoo misdroeg, dat hij moest worden weggejaagd. Zijn vrouw heeft twee kinderen uit haar eerste huwelijk. Zijn broer'is naar de verhalen te oordeelen, een oppassender man die aan t boven beschreven

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2