A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Z e e u voor sch-Vlaanderen. HIITDERWET. No. 4885. EET IWABI IB:WITH. Bionenland. Donderdag 30 Augustus 1906. 46° Jaargang. Buitenland. F E 0 1 L L E T 0 N. ABONNEMENT: Voor Per drie nrtaanden bimiea Ter Neuzen f 1,—. Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f l,82j. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor clken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaRl plaatsing d'erzelfde advertentie wordt de prjjt slechts tveemul berekend. Grootere letters worden naar plaatsruiinte berekend. Imzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave. Bij den muur van den ouden toren hield die menigte stand, als wachtte men oiu binnen gelaten te worden. Zij dwarrelden langs en door elkaar, alsof' zij met elkaar, in gesprek waren. Vervolgens deelden zij zich in tweeen, de eene partij trok links om, de andere partij rechts om den toren en verder het land in. Nog altjjd stond het rijtuig stil. Afschuw en doodelijke angst verscheurden de ziel van den eenzamen voerman. Hij wist niet dat zijn hand krampachtig de teugels vasthield, dat zijn oogen strak naar den toren gewend waren, en dat zijn geweten hem oude daden herinnerde, oude, woeste daden. Doch dezen nacht als hij eenzaam in zijn kamer heen en weer loopt, aldoor heen en weer, tot hij doodmoe neerzijgtals hij dan slapeloos in zijn bed ligt dan zal hij weer. peinzen en zijn verward hootd martelen met de vraag waarom de paarden altijd stil staan, juist op die plek, en waarom hij altijd naar boven moet kijken, waar tachtig jaar geleden graaf Hans von Knee had gewoond die reeds lang dood is, en voor wien geen mensch optreedt om vergeten rechten op te vorderen. Hans von Knee Is het dat alleen Wat dan nog meer? Hij sprong op, als ontwaakte hij uit een akeligen droom. Razend sloeg hij op de verschrikte paarden in. Vijf minuten later ratelde het rijtuig over de steenen op het voorplein van de groote heerenhofstede. HOOFDSTUK III. De markt der kleine stad vormde tamelijk wel een rond plein. Slechts op een plek ten zuiden der overoude kerk, die de inwoners met voorliefde //den Dom" noemen, stak een gebouw ver vooruithet was een ouderwetsch gebouw van twee verdiepingen, met spitsen gevel. Sedert menschenheugenis was dit gebouw bekend als het Monnikkenhof de aanzienlijkste her- berg der kleine stad geweest. In het Monnikkenhof zat een gast alleen aan een der hooge, breede vensters hij was een oud man met heldere, scherpe oogen en verweerd ge- laat. Hij droeg een soort van koetsiers-livrij-jas, die erg verkleurd was. Het glas bier, dat voor hem stond, was reeds verschaald. De oogen van den ouden man waren onafgewend gericht op de straat, die aan de overzijde op de markt uitliep en waarlangs men van het spoorwegstation het stadje binnenkwam. Misschien had hij daar wel een halt uur zoo gezeten, toen de deur der gelagkamer met veel gedruisch werd geopend en er een nieuwe gast hinnentrad. Het was een sterke, gespierde man, volgens zijn kleeding een welgesteld landeige- naar. Verscheiden gouden ringen aan zijn dikke vingers en een zware gouden horlogeketting over het witte vest versterkten nog den onaan- genamen indruk, die de man maakte. Een ver- dacht roode gelaatskleur en de dofheid der oogep Van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Iudie is een telegraphisch berieht ont- vangen dat van het zelfbestuur van Badoeng een weigerend antwoord is ontvangen op de eischen die in de maand Juli j.l. aan de bestuurders der Balische landschappen Badoeng en Tabanan als eitidbeslissing in de hangende geschillen werden gesteld, bij welke gelegenheid hun tevens de gevolgen van verder verzet werden voor- gehouden. TER NEUZEN, 29 Augustus 1906. Zeker als vervolg op het onlangs door den Minister van Waterstaat in verbanct met de havenwerken aan Ter Neuzen gebrachte be- deden vermoeden, dat hij veel bedwelmenden drank gebruikte. Bij het luidruchtig binnenkomen van den nienwen gast had de oude man aan hetvenster zijn houding niet veranderd eerst toen de voet- stappen dichterbij de tafel kwamen, keek hij op en liet zijn blik eenigszins uitdagend op het roode gelaat van den ander rusten. //Goeden dag, Marx Vos Ben je zoo met de statiekoets in de stad z/Zooals ge ziet, mijnheer Thorbeeken 1" zei de oude, maar wendde de oogen weer naar de straat aan de overzijde. De ander liet zich on- zacht neervallen in een leuningstoel bij het venster, stond toen weer op, ging naar de schenk- tafel achter in de kamer en kwam weldra met een glas grog weer aan de tafel terug. z/Hoe gaat het den oude vroeg hij, terwijl hij ijverig in zijn glas roerde. z/Ge ziet, het gaat mij goed," antwoordde Vos met een vroolijke sehittering in de oogen. z/Och wat," viel Thorbeeken uit, //ik spreek van den oude". //Van mijnheer Von Knee z/Wel ja, natuurlijkHij heeft hoofdpijn,, tering, podagra, weet ik wat z/Hij is zoo gezond als een visch in het water." z/Hij heeft uiet veel water, Marx Vos klonk het met een vuistslag op de tafel. r/ Het water is modderig en ondiep. De visch verdroogt nog voor. Allerheiligen Wedden, Marx Yos, wedden Op het gelaat van den ouden man was plotseling schrik te lezen, zijn harde hand rukte een paar malen het glas bier heen en weer. Doch hij zoek, werd alhier gisteren door denhoofdingenieur- directeur van 's Rijkswaterstaat, den heer Bekaar, en den arrondissements-ingenieur, den heer Van Loon, ten raadhuize eene conferentie gehouden met de leden der Kamer van Koop- handel alhier, welke geruimen tijd duurde. Later hielden genoemde heeren ook ten huize van den heer R. Drost eene bespreking met het bestuur der onlangs opgerichte Maritime vereeniging alhier, waarvan genoemde heer voorzitter is. Naar we vernemen is door den heer P. J. Versluijs alhier ontslag genomen als lid van den Gemeenteraad, lid der Kamer van Koop- handel en als dienstdoend ambtenaar van den Burgerlijken stand alhier. De tegen hedennamiddag in het cafe van den heer Aug. Maandag alhier door den notaris De Ridder geannonceerde veiling van een woon- huis en bakkerij met erf, in de Kerkhoflaan alhier, had wegens faillissementverklaring geen voortgang. De Unie-collecte ten behoeve van het sup- pletiefonds der Christel. school in de kom alhier heeft die jaar opgebracht 191,25. Het vorige jaar was het bedrag f 179,43. -Tot hoofd der nieuwe Ohristelijke school op de Knol (gem. Hoek) is benoemd de heer E. Elsma, onderwijzer aan de Chr. school alhier. Maandagavond begaf de gemeentepolitie alhier zich naar de woning van J. J. de N., het vroegere cafe //Het Visschertje", in de Donze-Visserstraat, op vermoeden dat daar de drankwet werd overtreden, n.l. dat daar zonder verlof getapt werd. De politie vond de deur gesloten en de kruk uit de deur, waarom, toen niet spoedig voldaan werd aan het verzoek om toegelaten te worden de deur werd geforceerd. Toen werd geconstateerd dat in het lokaal eenige zeelieden vertoefden die gelag voor zich hadden staan. Proces-verbaal werd opgemaakt ende verschil- lende stukken van overtuiging in beslag genomen. Voor den hoofdeursus te Kampen slaagde o. m. voor officier bij de administrate van het 0. I. leger de heer M. A. Hoekman, geb. te Axel. Bij het te's Gravenhage gehouden examen voor de Fransche taal 1. o. zijn o. m. geslaagd de heeren G. Missu van Zaamslag en P. C. J. Cremer van Hulst. Voor de verplichte hengstenkeuring in Zeeland, van 11 tot 15 Sept. te houden, zijn aangegeven te Middelburg 12, Oostburg 35, Hulst 35, Kattendijke 12, Cortgene 4. Zierikzee 6 en te St. Maartensdijk 9; te zamen 113 hengsten. herstelde zich spoedig en zeide bedaard, hem rustig aanziende z/Ik houd het met den catechismus, mijnheer wAan hen, die Mij haten, zal ik de zonden der vaderen bezoeken, aan de kinderen tot in het derde en vierde geslachtmaar aan hen, die Mij liefhebben'.De heeren Yon Knee zijn altijd godvreezende mannen geweest. Aan hunne handen kleeft geen onrechtvaardig goed, geen zand en geen klei. Het gelaat van den ander werd nog donker- der rood bij boog over de tafel heen, keek Vos strak aan en zei: //Wat wil je daarmee zeggen oude Geen zand en geen kleiWaarom noem je die allebei z/Omdat het hier in de streek allebei te vin- den is, mijnheerluidde het kalme antwoord. De ander scheen met dit antwoord tevreden. z/Op wien wacht je hier, Marx Yos z/Wij krijgen bezoek." z/Jelui Bezoek Jelui hebt, geloof ik, ge- noeg te doen om zelf te eten te hebbenBe zoeken ontvangen is duur, dat moest jelui weten. z/Wij weten hetWij weten allesMaar het is Gods werk, wat wij doen. Het is fami- liebezoek." //Familiebezoek (Wordt vervolgd). Dit blad versehfjnt iVaandag-, W.ieiiHilag- en VrlJAagavond, ■itReiooderd «»j» Feegtdageu, bij de IMrma IP. JS. VAX UK tAXHA te Veir Aeusea. Burgemeestei- en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op ariikel 8 der Hinderwet, doen te we t.e n dat vergnnning is verleend aan DOMINICUS CAROLUS IJSEBAERT, slacliter te Ter Neuzen en zijne rechtver- krijgenden, tot het oprichten eener slachterij in het per- ceel staande in de Dijkstraat gemerkt 18, kadastraal sectie C 459. Ter Neuzen, 27 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De RussBche regeering begint blijkbaar met de uit- voering van haar program van bervormingen. Bij keizeriijke oekas wordt de boerenleenbank het verkoopen van een reeks van apanegoederen en boschdistricter,, aan de boereti, opgedragen teneinde hun grondbezit te ver- grooten. De vaststelling van de verkoopwaren in even- redigheid met de middelen der boeren, is opgedragen aan den Minister van het hof, die met de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien, en met den hoot'dleider van de agrarische organisatie moet beraad- slagen. De ontwerpen moeten eerst aan de goedkeuring van den Keizer worden onderworpen. Of er op rieze wijze aan de wenschen der vooruit- strevenden en der boeren zal worden voldaan Wie weet ook, of met de voorgesehreven maatregeien wel ooit een begin gemaakt zal worden. De verscbiliende aanslagen dei laatste dagen zouden wel eens oorzaak kunnenzijn, dat de Regeering tot uiterst reactionaire onderdrnkkings- naaatregelen wordt gedreven, tenzij, wat nauwelijks te verwachten is, de revolu-tionaire socialisten met hunne proclamaties, waarbij zij verklaren dat, zoo de Regeering niet oiimiddellijk haar politiek verandert, dergeiijke feiten als de aanslag op Stolypin, zich tot de uiterste greiizen zullen herhalen, hun doel bereiken en de bureaucraten en reactionairen, hetzij uit vrees, hetzij uit besef dat ze op deze wijze het land nooit tot rust krijgeu, werkelijk van taktiek veranderen en toegeven. De aanslagen zijn tegenwoordig schrikbarend in aantal De eere volgt op de andere. Zoo poogde Zondag een jong meisje den gouverneur van Odessa, generaal Kaul- bars, te vermoorden, ze liet echter de bom te vroeg vallen, zoodat de aanslag mislukte. Te Riga werden in een particuliere woning 24 bom- men en een groote hoeveelheid ontpiofbare stoifen ont- dekt. Volgens een berieht uit Tambof werd op de Insja- vyinje-lijn een personentrein overvalleneen politie-ofli- cier, een agent en een gendarm werden gedood, een conducteur doodelijk gekwetst. Te Homel, dat .reeds zoo dikwijls bet tooneel van progrome was, had een botsing plaats tussehen Joden en Russen. Er werd herhaaldelijk gevuurd, maar nie- mand werd getroifen. De politie maakte een eind aan de vechtpartij. Een jood, die geschoten had en vijf anderen werden in heehtenis genomen. Maandagavond poogde een onbekende in den tuin van het paleis van Peterhof een bom te werpen, naar den intendant van het paleis, generaal Staal, die zeer veei gelijkt op den gehaten generaal Trepof. De aanslag mislukte echter. Bij onderzoek bleek dat de pleger van dezen aanslag evenals de andere bedrijvers van de jongste aanslagen uit Mtskou kwam. Volgens de be- richtgever van de vVoss. Zeit." te Petersburg is de politie uit de in beslag genomen papieren tot de ont- dekking gekomen, dat de terroristen-centrale tot een reeks van moorden op hoogwaardigheidsbekleeders heeft be- sloten en dat de moorden van de laat3te dagen daarvan slecbts h<t begin zijn. Uit Petersburg wordt aan de »Daily Telegraph" ge- seind, dat een man, Leont.ew genaamd, een bom slin- gerde naar bet hooi'd der politic, Gory, op hetoogenblik, dat deze in een rijtuig langs Newsky-Prospekt reed. Het voertuig werd alleen aan de voorzijde zwaar be- schadigd. De koetsier werd doodelijk gewond. Gory zeif werd slechts aan voorhoofd en neus gewond. Het geiukte den dader, door gebrnik te maken van de opwinding van Toogenblik, zich door de vlucht te redden. In een woning in de Sachsenstrasse te Hamburg werd een uit Rusland gekomen jongmensch in hecktenis ge nomen, die aan gezicht en kanden zware braniiwonden had. Er werden allerlei ontpiofbare stoifen bij hem gevonden, beneveas vrachtbrieven, rekeningen enz., waaruit gebleken is, dat er wapens en ontploibare stoifen naar de Russische Oostzeehavens zijn verzonden. Het jonge mensch gaf op Favart te heeten en af- komstig te zijn uit Gent. Verdere inlichtingen verkoos hij niet te geven. De aanslag op Stolypin had Zaterdag plaats. De villa waar hij de zomermaanden doorbrengt, ligt op het z.g. Apothekerseiland, aan de kleine Newa, een geiiefkoosd wandeloord voor de Petersburgsche groote wereld. Zij is een grijskleurig houten gebouw van twee verdiepingen. De eerste verdieping bevat particuliere vertrekken en die gelijkvloers is bestemd voor ontvangsten en de kanselarij. Daar vindt men een groote wacktzaal, een kleinere zaal, een voorkamer en het daaraan gren- zende particuliere kabinet van den Minister. Op den dag van den aanslag bevonden zich een 20tal personeri, ouder wie verscheidene dames, in de wachtzaal, een lOtal in de kleine zaal en een 12tal, behalve de ambtenaren, gendarmen, bedienden enz, in de anti- chambre. De Minister was met twee adelsmaarschalken in zijn kabinet, toen de aanslag plaats had. De voormuur van beide verdiepingen, het balkon, het terras en de twee eerste kamers werden totaai uiteer.geslagen. Stolypin kreeg slechts liehte kwetsuren. De eerste vraag, die nij deed, toen hij spreken kon, was naar zijn gezui. Mevrouw Stoiypin bleek ongedeei'd, tnaar de beide kinderen, die op het balkon liadden gestaan, lagen jammerlijk verminkt onder het puin. Het dochtertje waren de beenen weggeslagenhet driejarig zooutje had een zware hoofdwond. Zij werden dadeiijk naar het hospitaal gehracht het meisje heette Zaterdag reeds overledendit wordt alsnog wel gelogenstraft, maar vermoedelijk zal zij niet in 't leven blijven. De moeder is met haar man naar het paleis Fontanka, het winter- verbiijf der Stolypin's te Petersburg, teruggekeerd. De verwondingen waren in 't aigemeen erg, ten deele afzichtelijk. Overal lagen ledematen van doooen en levenden verspreid vele iijken zijn te eenemaie onher- kenbaar, ook die van de beide gedoode moordenaars. Alle iijken werden alvorens naar Petersburg te worden vervoerd, ter herkenmng in een naburig paviijoen op een rij geiegd de beenen, armen en andere ledematen zooveel mogelijk er bij gezocht. Onder de zwaar ge- wonden behoort prins Nikolaas Sjakofsky, vroeger hoofd der opperste perscensuur; licht gewond is graaf pjutern. lid van den Rijksraad. Deze vertelt. dat hij op het oogenblik der ontplofTing met -een keizerlijk knmerheer stond te praten de slag was verschrikkelijk. Hij moest uit de geteisterde woning vluchten, bedekt met bloed, over zes of zeven iijken stappen. Moechanof, een oud-lid der Doema, die zich in de voorkamer bevond, deelt het volgende mee »Eenige oogenblikken later werd ik plotseling met het hoofd tegen den wand geslagen. Door den slag bedwelmd, hoonle ik de ontploffing niet. Toen ik weer bij kennis kwam, waren de muur en de zoldering ver- dwenen en lag het vertrek vol puin. 7De eerste woorden die ik hoorde, waren die van een gebed der moeder-overste van een klooster, die voor een heiligenbeeld zat te bidden en vooridurend riep Red ons, Hoer, red ons Deze en vijf andere personen waren de eenigen, die origedeerd bleven. Ik sprong door het ven- ster in den tuin en ontmoette Stolypin, wien ik toeriep Blijf toch staan, er zijn misschien nog andere bomruen. Maar Stolypin, wiens heele gelaat met inkt was bespat, antwoordde Er kunnen misschien gewonden onder het puin liggen. Stolypin werd diep geroerd toen hij den dood vernam van den ouden portier, die 16 zijner voorgangers in het ministerie van Buitenlandsche Zaken ha 1 bediend." Om acht uur reed de minister met een sterk gewapend geleide naar het gasthuis, om naar den toestand van zijn kinderen te vernemen. Hij verzocht, zijn dochter niet te amputeeren hij sclieen kalm, maar er schitter- de een vreerade, koortsachtige gloed in zijn oogen. Terwijl de dokters consult hielden gaf hij verscbil iende bevelen op kouden toon. De daders zijn vermoedelijk van Moskou over Warschau naar St.-Petersburg gekomen en niet over den Nicolaj spoorweg (de rechtsireeksche verbinding); zij huurden kamers in de Morskajastraat en reden van daar langs een omweg op Zaterdag naar het Apothekerseiland. De landauer is ook in stukken gesiagen de paarden wer den gewond met hun bestuurder, die in heehtenis is genomen. Het waren revolutionaire socialisten, handelende in opdraeht van de strijdende afdeeling der partij. Zij hadiien Stolypin verwittigd, dat hij ter dood veroor- deeld was, omdat de doodstraf nog niet is afgeschnft. o o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1