No. 4883. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 25 Augustus 1906, 48e Jaargang. Gemengde berichten. Buitenland. FE XT I LI ETON. TWIg/HODi!] IBHiAJD. ■a n 6) //Kom, houd nu maar op Ik vind, dat oom Hinze heel ijverig is, en dan houdt hij papa bezig met zijn wonderlijke geschiedenissen. Papa behoeft zijn kamer niet te verlaten en Hinze is den gebeelen dag vergenoegd. Zoo, en wees nu stilIk zeg nu de woorden van de les op, de eerste tien, let op La generosite de grootmoederle pere de kater le De oude man hield het boek op een armslengte afstand voor zijn oogen. ,/Maar kind //Nu r ,/Je zegt bet verkeerd. Kater staat er niet er staat vader. En grootmoeder staat er ook nieter staatgrootmoedigheid." Frauke keek den ouden man verbluft aan. z/Wel Nu werd zij boos, sprong plotseling op, en terwijl zij haar rokken schudde om ze weer in orde te brengen, zeide ze met fonkelende oogen/7Dat verwensehte FranschIk wil er niets meer van hooren of zien Geef me dat nare boek maar hier, Marx." Zij nam het boek in de hand en ging de helling op naar den toren. z/Kom niet te dicht bij den rand", klonk het. Zij schudde het hoofd, en met den linkerarm den stam van een jonge berkeboom omvattende boog zij het licbaam voorover en keek naar beneden in den afgrond ,/Het witte Knee". RUSLAND. Het is een overweldigend, woest tooneel. Een breede wand, uit zand bestaande, daalt dicht bij den voet van den toren bijna loodrecht wel vijftig meter naar beneden. Lagen van wit en geel zand wisselen met elkaar af en strekken zich als verschillend gekleurde strepen over de gansche breedte uit. Boven bij den rand is de aarde gespleten en oneffenop verschillende plaatsen steekt het als een balkon boven de diepte uit, aan de oppervlakte samengehouden door wortels van het heidekruid, en aan den onderkant gedragen door bonte zandlagen. Op andere plaatsen is de aarde zeer afgebrokkeld, tot dicht bij den muur van den ouden toren. Jaar uit jaar in stort er meer naar beneden, omdat ze geen steun meer heeft van het zand, dat wegzakt of met den regen wordt weggespoeld. Wacht u, oude toren, voor de kleine menschen, die als mieren sleepen en dragen ginds aan den voet. der duinen, waarop gij staatzij laden het zand op hunne ingewanden uwer duinen. Beneden in de diepte stonden wel dertig vrachtwagens, te midden van veel gewoel. Daar stonden paarden aan welgevulde kribben, men schen laadden zand op de wagens, spanden in of reden weg, den kleiweg langs, den marschgrondin. Frauke hield de oogen gesloten, terwijl zij den vrijen arm zwaaide en het boek in de diepte wierp. z/Daar gaat hetIk bezit geen generosite Langzaam kwam zij naar den ouden man terug, terwijl nog altijd boosheid uit haar grijze oogen sprak. z/Nu", zeide hij onverschillig, //het is mij TER NEUZEN, 24 Augustus 1906. wagens en woelen in de De seherpschuttersvereeniging //Voor Yader- land en Koning" alhier ontving voor den door haar ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der verqeniging op 11/12 Sept. a. s. te houden schietwedstrijd, behalve de reeds vermelde nog toezegging van eene zilveren medaille van den heer Mr. P. Dieleman, lid van Ged." Staten en van eene verguld zilveren medaille van den heer Mr. Pollman Krnseman, griffier der Staten. Gisteren werd alhier doordenheerEd.de Meijer ten zijnen huize aanbesteedhet ver- bouwen van het door hem bewoonde estaminet. Voor het timmerwerk werd ingeschreven door de heerenA. C. Rijnberg voor f 1616, H. Kaijser voor f 1425, I. P. Casteleijn voor f 1222 en J. A. Rijnberg voor 1198. Voor het metselwerk werd ingeschreven door de heeren: D. de Smidt voor 1196, J. van der Velden voor f 1083, W. Reinhoud voor 1025 en P. J. Rijnberg voor 780. Het werk is gegund aan de minste inschrijvers, de heeren J. A. en P. J. Rijnberg. Bij de Dinsdag door het bestuur van den Soelekerkepolder te Kamperland gehouden aan- besteding van het uitvoeren eener verbetering aan genoemden polder, werd voor het eerste perceel (raming f 3230) het mirist ingeschreven door den heer Job Wolfert te Hoek voor f 3100. Op de jl. Woensdag gehouden vergadering van vrouwelijke verloskundigen in Nederland werd bij acclamatie benoemd tot lid en voorzitster van die af'deeling mej. G. Knijff-Alberts te Zaam- slag. Deze werd tevens afgeraardigd naar de algemeene vergadering der vereeniging die dit jaar te Maastricht zal worden gehouden. Aanstaanden Maandag zal ter gelegenheid van het 15jarig bestaan van de gymnastiek- en schermvereeniging //Medioburgum" te Middel- burg een gymnastiekuitvoering worden gegeven van wege het gewest Zeeland van het Ned. Gymnastiekverbond. Aan dat feest zal o. m. ook worden deelge- nomen door gymnastiekvereeniging //T. H. O. R." van Sas van Gent. Te Leaven is tot priester gewijd de Wel.Eerw. heer J. v. Gijsel, van Hengstdijk, en lid der congregatie der paters van bet H. Hart. -Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van het bestuur van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders de 'beer P. E. Thomaes, te Hoofdplaat. Zaamslag, 23 Aug. Heden werd alhier door de vereeniging //In 't belang der landbouwers" aanbesteed a. de levering van 34000 kg. superphosphaat met 18°/0 of 44200 kg. met 14°/0 te leveren vo.or 15 Sept. a. s., 158,600 k.g. superphosphaat met 18°/0 of 201.300 kg. met 14°/0, te leveren tusscben 15 en 20 Januari 1907. De levering van 44200 kg. superphosphaat ad 14°/tf werd gegund aan den minsten in- schrijver, den heer A. Hamelink (agent van de heeren Desmazures Lambert te Parijs) te Ter Neuzen voor f 2,63 per 100 kg. Yoor de tweede levering was het laagst in- goed. Het is om het even, of je Fransch of Duitsch met je nicht spreekt. Als zij maar wat verstand heeft van de huishouding en zorgt, dat je er ook verstand van krijgt." In goede eendracht gingen zij tusschen de denneboomen door, vervolgens de populierenlaan door naar huis De avon(Jschemering viel in Frauki en Marx Yos waren na het nuttigen !van de afondboterham naar buiten gegaan en zaten op den ouden zandsteen, die links en rechts de breede steenen trap van het heerenhuis afzette. Yoor hen lag de breede straatweg, de eerste breede weg bij de zee, die aan den rand der afgezande geestgronden van het zuiden naar het noorden het geheele landschap doorsnijdt. In den volksmond heet hij //de oude heirweg". Langs de binnenzijde der duinen loopt die weg naar het noorden, laat den toren op de hoogte van //bet witte Knee" links liggen, gaat juist voorbij den toren een smallen, steilen kleiweg de marschgronden in, naar bet westen en loopt zelf, met een bocht van een rechten hoek, naar het oosten, het heerenhuis der Von Knee's aan de rechterzijde latende liggen. Aan beide zijden van dezen weg houden oude, hooge populieren de wacht. Het is een stille, warme avond, bijna zwoel. De oude bediende, wiens geslacht sedert jaren in de nabijheid van //het witte Knee" ge- woond had, vertelde met zacbte, eetitonige stem van den ouden tijd van den tijd toen het ge slacht der graven Von Knee het edelste in het gansche land was, en toen het allengs was ge- daald en hun trotsch familieslot een bouwval was geworden. En hoe graaf Hans zelf den geschreven door den heer Groosman te IJzendijke voor 2,68 per 100 K.g. Deze levering werd niet gegund. b. de levering van 1750 Kg. lijnkoeken. Hiervoor werd het laagst ingeschreven door den heer Verheul te Rotterdam voor 10.hi per 100 K.g. De levering werd niet gegund. Axel. Op 31 Aug e. k. zal het 25 jaar geleden zijn dat de gemeen te - v eld w achter A. Olijslager alhier, in politiedienst trad. Op 31 Aug. 1881 ging hij van het 3e reg. huzaren over bij het korps kon. marechaussee. Hierbij werd hij op 31 Aug. 1887 gepaspor- teerd en is met ingang van dien datum aange- steld als agent van politie te Schoonhoven, terwiji hij sedert 1 Mei 1888 als gemeente- veldwachter der gemeente Axel in dienst is. Hengstdijk. Langen tijd heeft hier in onze gemeente gerust het edele spel van den hand- boog voor jaren reeds werd de aanwezige steng afgebroken. Naar wij vernemen zal het boogspel weer herleven. Bij den heer A. van Belle is eene handboogsocieteit opgericht die met de aanstaande kermis haar eerste concours zal geven. Koewackt. In de Iaatste dagen heerscht hier aan het grenskantoor eene eigenaardige drukte. De Belgen hebben namelijk ontzag- gelijke hoeveelheden haver in Oostelijk-Zeeuwsch- Vlaanderen opgekocht en deze wordt nu met stroo en al van het land weggevoerd. Yoor haver in het stroo worden geen invoerrechten betaald, terwijl voor gedorschen haver een in- voerrecht van 3 francs per 100 kilo geheven wordt. Dagelijks rijden lange rijen volgeladen wagens naar de grens. Deze wagens worden aan het grenskantoor onderzocht er zou smok- kelwaar onder het stroo verborgen kunnen zijn terwiji de hoeveelheid van iederen wagen wordt vastgesteld. Woensdag werden hier 120 wagens haver onderzocht. De heer burgemeester dezer gemeente, die zijn bierbrouwerszaak aan zijn zoon over- gelaten heeft, gaat hier een prachtige villa bouwen. Het plan is gemaakt naar een der schoonste villa's uit de omstreken van Nijmegen. Woensdag a. s. worden de gebouwen aan besteed. Kloosterzaiule. In de //Putting" wordt tegen woordig veel paling gevangen, die waarschijnlijk door den regen der vorige week meer naar boven is gekomen. Het kostte weinig moeite een flink° portie te bemachtigen zoo- werd bij het delven van een sloot bijna een vollen zak buit gemaakt, waaronder verscheidene dikke, zware. Bij het onderzoek der Rotterdamsche politie is gebleken dat het aldaar in arrest genomen 20jarig meisje te Rotterdam thuis behoort en dat haar ouders in de Schermlaan wonen. Het meisje werd verdacht van eene poging tot in- braak, maar het schijnt gebleken, dat zij ineenigs- zins overspannen toestand heeft gehandeld. Zij wilde de daden van den Eugelscheu detective Sherlock Holmes navolgen. Zij is thans op vrije voeten gesteld. Donderdagavond vond een jongeling te Rotterdam, thuiskomende, op een binnenplaats achter de ouderlijke woning, een 5jarig zusje voorover in een tobbe met water liggen. Een ij lings ter liulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. ondergang had veroorzaakt, nu 80 jaar geleden, toen hij de afgezanten van zijn koning, die voor een oorlog als bondgenoot van Napoleon een geldbijdrage en recruten kwamen eischen, met harde woorden had ontvangenen hoe de graaf toen in den vreemden was gegaan, door bedrog beroofd van zijn goederen en van zijn vaderland. Door bedrog Een zacht windje waaide van de zee over de vochtige marschgronden en speelde om den ouden toren, die trotsch en van ouderdom grijs van de hooge, gele duinen nederzag op de marsch en de zee. Ze kenden elkaar, de toren en de zeewind ze spraken met elkaar over vervlogen tijden, toen de marsch er nog niet was en de vaartuigen der oiide Saksen de grauwe golven ploegden Daar wordt de stilte verbroken. Yan de stad komt een licht rijtuig voorbij rijden. Twee flinke paarden trekken een jachtwagen een breed gebouwde, groote man leunt. met het hoofd op de borst gezonken, in de gemakkelijke zittin g. Frauke buigt het hoofd naar voren en kijkt met aandacht in de schemering uit. //Buurman Thorbeeken", zegt ze zacht. De oude man hief het hoofd op en oogde het rijtuig na. z/Hij is dronken." z/Marx, ik heb hem nog nooit dronken gezien", klonk het terug als ter verdediging. De oude man lachte bitter. z/Hij is je vriend en de vriend van je vader. Je noemt hem en Hinze oom, ofschoon ze geen bloedverwanten zijn". Het gissen naar de afspraken, welke de Majesteiten Edward en Wilhelm te Cronberg hebben gemaakt, is thans met frisschen moed begonnen. Het fantastischte is wel de volgende ondersteliingKoning Edward wilde den Dnilschen Keizer overhalen tot een Fransch- Engelsch-Duitsch verdrag, om gemeensckappelijk, in naam van Europa, aan Rusland de wetcen voor te schrijven. En wel met de volgende doeleinden Frankrijk zou zijn in gevaar gekomen milliarden redden en Duitsehiand met Engeland het leven en de positie van de keizerlijke verwanten, speciaal die van de Czarine. De souvereiniteit der Romanofs moest be- vestigd blijven als een rots. Anders was alles verloren. Duitsehiand zou Koerland krijgen als belooning en het verlof van de mogendheden om van Elzas-Lotharingen een koninkrijk te maken, met prins Eitel-Friedrich als Koning. En Engeland Het Zwitsersch blad, dat met zoo'n dnrf raadde, vergeet heelemaal ook Engeland een kluif toe te deelen. Wat zou 't denken van Siberie?.... 'tGeval doet denken aan de gemakkelijkheid, waarmee de bewoners van de Fransch-Italiaansehe grensdorpjes la 1 huile en Sceez dezer dagen in gcrneen overleg han begrenzing nader hebben geregeld, en daarmee ook de F ransch-Italiaansche grens even hebben verlegd. Frankrijk is toen 'n paar honderd vierkante meters grooter geworden. Waarom ook niet, wanneer de be- trokkenen 't goed vinden Doch de Italiaansche Minister-president heeft het geval al in handen en zal't zaakje wel weer in 'treine brengen. Nu we op Fransch terreinzijn: de Fransehe minister- president Sarrien heeft te Macon verklaard dat de regeering de tegen het Vatikaan gerichte Scheidingswet in haar vollen omvang zou uitvoeren, in weerwii van alle protesten. Loubet, naar zijn indrukken over 'tprotest van den pans gevraagd, heeft daarop geantwoord: »Het spijl mij u niet te kuncen antwoorden op de vraag, die u mij doet, maar ik heb mij thans een vasten regel gesteld, dien ik steeds opvoig, n.l. dien van 'tzwijgen. /•Ik geloof, dat een oud-president der republiek, die zijn betrekking naar zijn beste vermogen heeft vervuld in het belang van zijn land en van de republiek, bet aan zijn vroegere ambt verschuldigd is, de meest vol- strekte terughoudendheid in acht te nemen. »Dit doe ik, zonder daarorn afstand te doen van mijn recht tot denken en oordeelen." Volgens de te Rome verschijnende yVita" werkt op het Vatikaan een commissie van drie kardinalen met een commissie uit de Fransehe geestelijkheid (twee kar dinalen en een bisschop), aan een plan tot praktische uitvoering van de voorschriften der iaatste encycliek. De uitslag dezer werkzaamheden zal tot leiddraad dienen voor de nieuwe conferentie der Fransehe bisschoppen, die op 5 September te Parijs zal bijeen komen. Men had gedacht dat de encycliek van den Paus de menschen warm zou maken en het land in beroering brengen. Misschien kan het nog komen, wanneer de bepaiingen betreffende de vereenigingen voor den eere- dienst en de kerkgebouwen moeten worden ten uitvoer gelegd. Maar te oordeelen naar de kalmte, waarmee men de encycliek heeft opgenomen, lijkt de godsdienst- oorlog, die men in het land voorspelde, nog niet waar- schijnli.jk. Ook de rustighe.id, waarin de opening van de zitting der departementale staten verloopen is, duidt er op, dat die encycliek weinig indruk in het land ge maakt heeft. En de minister-president vond daarin dan ook aanleiding om op te merken, dat de pogingen om in het land den godsdienstoorlog te doen uitbreken, zouden afstuiten op den gezonden zin van het Fransehe volk, dat de Scheidingswet heeft goedgekeurd en heel goed weet, dat de vrijhei.d van godsdienst nooit bedreigd is. Maar pas wanneer de kerkgebouwen bij gebrek aan vereenigingen voor den eeredienst aan den geestelijken ontnomen zijn, zal men kunnen zien, hoe de kathoiieke Franschen de zaak opnemen. De Belgisc.he geestelijkheid heeft een schrijven van troost en bemoediging gericht tot de Fransehe ambtelijke geloofsbroeders. Zij noodigt alle Belgische priesters uit een mis te vieren en den geloovigen een communie aan te bieden voor het heil van Frankrijk. De //Inddpendance" vindt dat deze aansporing tot verzet tegen de wet, alle perken te buiten gaat. Revoluties behooren in Midden en Zuid-Amerika bijna tot de dageiijksche verschijnselen. Het eiland Cuba heeft jarenlang in een voortdurenden toestand van revolutie verkeerd, maar nadat het zich van de Spaansche overheersching had vrijgevochten, scheea voor de bevolking een tijd van rust en bloei onder het beschermheerschap van Hoord-Amerika te zijn aangebroken. De oude neiging tot revoluties en opstanden, die den Spaanschen Amerikaneu in het bloed zit, is echter ook den Cubanen weer te sterk geworden en ze hebben een opstand gemaakt. Aan het hoofd siaat generaal Gomez, bekend uit den strijd tegen Spanje en oud candidaat voor het presidentschap. Hij 8chijnt 2000 man onder zijn bevelen te hebben, wat voor een Cubaansche legermacht nu juist niet zoo'n heel klein beetje is Maar bovendien, de opstand breidt zich uit en kon dus voor het tegenwoordig bewind wel eens gevaarlijk worden. Van de staking te Bilbao gelooft men, dat ze door revolutionaire comite's isgeorganiseera. Misschien ieidt men dat at uit de buitensporige eischen, die de stakers stellen, eischen, waaraan onmogelijk te voldoen is. Intusschen vreest men te Bilbao, dat de algemeene staking, die meer dan 60,000 arbeiders zon omvatten, voor de provincie zal geproclameerd worden. Deauto- riteiten nemen dan ook reeds maatregelen en trekken troepen samen. Te Petersburg is een belangrijke vergadering der gouvernements-comite's van de constitutioneel-demokra- tische partij gehouden. Vertegenwoordigd waren 30 gouvernementen uit alle deelen des Rijks. Een der.kbeeld kon deze samenkomst dus geven van de tegenwoordige stemming onder het volk. Op deze vergadering werd de tegenwoordige houding der Doema-leden algemeen goedgekeurd. De proclamatie van Wiborg werd (aldus werd mee- gedeeld), door de stedeiijke vertegenwoordigers voor onuitvoerbaar verklaard, in 't bijzonder voor den koop- mansstand. Anders oordeelt de landbevolking. Heel wat gemeenteraden hebben besloten, geen belastingeu te betalen en de winkels der brandewijn-regie in den ban te doen. De vergadering stelde vast dat het bij de volgende verkiezingen alleen mogelijk is met de linksstaande partijer. samen te gaan. Over het algemeen is de stemming der bevolking zeer opgtpvonden. Als de veldarbeid zal zijn afgeloopen worden boerenonlusten verwacht. Ten slotte besloot de vergadering, als leus voor den verderen verkiezings-arbeid aan te nemen onverwijlde bijeenroeping van de volksvertegenwoordigingeen parlementair ministeriegedwongen onteigening van den particulieren grond, voor zoover noodig om aan de behoefte aan land der boeren te voldoen. In overeenstemming hiermede zal het hoofdbestuur der partij een proclamatie aan alle plaatselijke groepen ztnden. In Petersburg ging het nieuws dat uit Warschau revo- lutionairen waren aangekomen, om in de hoofdttad dezelfde poiitiemoorden te organiseeren ah in hun plaats van herkomst. Daarop zijn door de politie talrijke huiszoekingen gedaan, en vele personen in hechtenis ge- nomen. De geheime politie moet 2000 man tellen. Volgens den Petersburgschen correspondent van de ./Matin", hebben 37 Russisehe zeeofficieren hun ontslag genomen, omdat zij het vonnis van den krijgsraad te Kroonstad niet streng genoeg vonden, en er een aan- moediging in zagen voor minderen, om hun offieieren te vermoorden. De politie te Warschau heeft 25 personen vooral Jodcn aangehouden, verdacht van deelneming aan den aanslag van Zaterdag. De toestand van den ge- kwetsten gouverneur wordt minder goed, men vreest verlamming. Volgens besluit van 400 rabijnen heeft de Joodsche bevolking van geheel Rnsiand op Maandag gevast, om den hemel af te smeeken, voor verdere moorden gespaard te blijven. In Europa. waar opstanden minder aan de orde van den dag zijn, blijft toch in het Oosten het Russisehe rijk in een toestand van revolutie, die voor het heer- schend bewind ook gevaarlijk dreigt te worden. Of is het niet een bedenkelijk verschijnsel, dat zelfs de kozakken de trouw beginnen op te zeggen hier en daar en voor revolutionaire propaganda ontvankelijk blijkeo In een provineieplaatsje had de commissaris van politie een seminarist doen arresteeren, omdat hij revolntionnaire propaganda maakte onder de kozakken. Op het bericht daarvan liepen echter 7000 kozakken te hoop en dwonaen den commissaris, zijn gevangene in vrijheid te stellen. Bij zijn terugkeer werd de propagandist door de kozakken toegejuicht, die hem onder het zingen van de Marseillaise in triomf hebben rondgedragen. Dit nieuws, wanneer het waar is want het lijkt haast onwaarschijnlijk zou een anderen kijk geven op den geest onder de kozakken, dan die wij er op na plegen te houden, als zouden ze, onverschillig omtrent alles wat er om hen heen gebeurt, er maar op losranselen, zoodra ze kans zien, revolutionairen of verdachten te raken. Maar men behoeft in Rusland niet eens tot de ver dachten te behooren om een geducht pak slaag van soldaten of politieagenten op te loopen. Een enkel woord, dat dezen heeren niet aanstaat, is daartoe vol doen de. Geen wonder, dat bijna alien Russen de gal begint over te loopen en men zich, naar luid der berichten, in stilte op verzet voorbereidt. De revolutionairen schijnen daarbij door de jongste mislukking met de algemeene staking-, nog n(et ontmoedigd, en opnieuw zoo'n alge meene staking voor te bereiden. Stakingen zijn trouwens het algemeene strijdmiddel geworden, zoowel van revolutionairen als van arbeiders, die voor lotsverbetering vechten, en van daar dat men vaak niet meer weet, of een staking revolutionair is dan wel zuiver economisch.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5