A I g e m e e n Nieuws- en Advertentiebiad voor Zeeuwseh-Vlaarsdereis. No. 4882 Donderdag 23 Augustus 1906. 46e Jaargang DRANKWET. Gemengde berichten Buitenland. FEUILLETO ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zicb bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTEN T I 1 N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van dricmasl plaatsing derzelfde advertentie woidt de prjj* slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. 5) Eer Yos het kon verhinderen, lag er een sierlijk schrijven voor hem. Zij lazen metin- gehouden adem //Aan het hootd der familie Von Knee deel ik, de kleindochter van Hans von Knee, mede, dat mijn lieve vader, Gerhard von Knee, drie maanden geleden in den Heer is ontslapen. Ik, zijn eenig kind Gertrud, zou gaarne den geboortegrond van ons geslacht leeren kennen, en vraag daar- om beleefd, of ik een geheel alleen- staand meisje eenigen 'tijd de gast van mijn bloedverwanten zou mogen zijn. Met vriendelijke groete. Gertrud von Knee". Onderaan stond het adres. Zwijgend keken Yos en Frauke elkaar aan. //Ik wed dat het een oude vrijster is was het resultaat van Frauke's nadenken. //Om het even," mompelde de oude, ,/als zjj eerlijke oogen in het hoofd draagt en een kleindochter van graaf Hans is Plotseling lichtte hij zich op, keek zijn kleine vriendin met schitterende oogen aan en zeide ,/Goede hemel, kind Die komt als de eerste zwaluw na een langen winter Toen boog hij opeens weer moedeloos het hoofd en mompelde „Wat is een vrouw tegen twee mannen en dan zulk een soortEn hij richtte daarbij het oog op den baron. Frauke had stil naar hem geluisterd uit haar groote oogen was duidelijk te zien, dat zij iets niet begreep. //Is die oude juffer met ons verwant yroeg zij eindelijk. //Wei, Frauke, dat staat hier immers zwart op witZij is de kleindochter vanHans von Knee. //Is dat dezelfde, van wien je altijd vertelt ,/Ja, mijn moeder heeft hem gekend de laatste bewoner van den bouwval." In eenigszins militaire houding trad hij op den invalide toe. //Hier, mijnheer." zeide hij kort, en reikte den brief open aan hem over. De invalide las aandachtig. Met de handen op den rug was Frauke naast den oude bediende komen staan. Het bleek gelaat van den zieke had door de aandoening eenige kleur gekregen. z/Merkwaardig zeide hij zacht met bevende stem. z/Zij is een oude vrijster, oom Hinze" zei Frauke, om den uitslag van haar nadenken aan den man te brengen. z/Wie vroeg Hinze. „Je Liza? Ja z/Ach wat! We krijgen bezoek, een nicht van me, eene Von Knee z/Een van den bouwval Zoo, leeft er nog iemand uit dat geslacht Verduiveld, daar zal Thorbeeken belang in stellenDie stelt bijzonder veel belang in den bouwval en in het geslacht, dat daar gewoond heeft. Het is een oude geschiedenis z/Een slechte geschiedenis," mompelde de oude Yos. TER NEUZEN, 22 Augustus 1906. Hedenvoormiddag is in de Noordstraat onder vele belangstelling de tweede telefoon- toren ten behoeve der telefonische aansluitingen in de kom der gemeente geplaatst. Afgezien van de o. i. zeer ongeschikte plaatsen, die voor die telefoontorens zijn aangewezen, verdienen de uitvoerders van dat werk een complimentje, voor de wijze waarop zij in onze nanwe straten die kolossale gevaarten hebben weten op hun plaats te zetten. Uit de sollieitanten naar de betrekking van onderwijzer voor de openbare scholen alhier, is de volgende voordracht opgemaakt 1°. P. J. Dobbelaar, Wemeldinge2o. P. Tazelaar, Rilland3<\ J. 0. Kotvis, Hoofd- plaat. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is eene verguld zilveren medaille toe- gezegd voor den door de scherpschuttlrsver- eeniging //Voor Yaderland en Koning" alhier in Sept. a. s. te houden schietwedstrijd. Van den heer P. F. Fruytier, lid der Tweede Kamer, is toezegging ontvangen voor eene zilveren medaille. Bij Koninklijk besluit, is met ingang van 1 September 1906 lo. De heer B. J. Elsman, onder toekenning van eervol ontslag als havenmeester aan de tram- weghavens aan het Zijpe te Zijpe (gemeente Bruinisse), als zoodanig benoemd aan het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert 2°. de heer W .A. van Keulen, onder toeken ning van eervol ontslag als havenmeester te Bres- kens, als zoodanig benoemd aan de tramweghavens aan het Zijpe te Zijpe (gemeente Bruinisse.) Bij kon. besluit is met ingang van 20 Aug. 11. de commies der telegrafie van de tweede klasse, de heer E. J. van Braband, teruggezet tot den rang van telegrafist. Een voor den directeur van het telegraaf- kantoor te Amsterdam lasterlijk dagbladartikel, door den betrokken ambtenaar geschreven of geinspireerd, zou naar we vernemen, de oorzaak zijn van dat Kon. besluit. Te Schoondijke is een kindje van den heer J. J. v. R., door een openstaand luik van de vliering naar beneden gevallen. In deernis- wekkenden toestand werd het opgenomen, zoodat men het ergste vreest. z/Wij zullen haar een uitnoodiging zenden,' zei mijnheer Von Knee zacht. //Frauke moet vandaag nog antwoorden." „Wil die dame hier voor langen tijd blijven vroeg Hinze bezorgd. z/lk zie geen reden, om het alleszins begrijpe- lijk verzoek te weigeren, het komt van mijn eenige bloedverwante, die bovendien een alleen- staande dame is." De baron dacht een oogenblik na en toen bad zijne lichtzinnigheid alle zorg reeds over- wonnen, alleen had hij nog te vragen //Hoe oud is die dame De hand tegen zijn hootddoek drukkende raadpleegde de invalide zijn geheugen. //Het is zes jaar geleden, dat de vader mij zijn kind aanbeval, als hij kwam te sterventoen was de kleine Gertrud juist aangenomen als lidmaat der kerk". Hinze's gelaat helderde op. //Natuurlijk moet zij genoodigd worden", zeide hij als gaf hij terloops zijn meening te kennen. HOOFDSTUK II. Acht dagen veriiepen. Over het landschap en over de Noordzee werpt de zon haar schitterende stralen neder. De zee beweegt zich in zacht rollende golven, in de verte hoort men haar bfuisen. Een warme, zachte zuidwestenwind, zooals men dikwijls aan deze kust heeft, speelt over de golven, springt lustig over den lagen dijk, doet de halmen op de groote korenvelden der marsgronden golven en strijkt dan langzaam tegen de duinen op, Te Selzaete isj.l. Zondag een liefdesdrama afgespeeld. De herbergier Vranshet, wonende even over de Belgische grens, die nachtwaker is bij de kanaalwerken, was dien avond als naar gewoonte, naar zijn werk gegaan. Hij had althans gezegd het voornemen te hebben zulks te doen. Hij verdacht evenwel zijne vrouw van ongeoorloofde verstandhoudiug met anderen. en had het voornemen spoedig naar huis terug te keeren. Hij deed zulks, het licht in de herberg brandde nog, maar de deur was op slot. Hij klopte en toen werd de lamp uitgeblazen. Na eenigen tijd deed de vrouw open en begon, wan- trouwend als hij was, het huis te doorzoeken. Ten slbtte vond hij in een kleerkast een zekere A. de Coeyer, een jongmensch, staan en ontstak toen zoo in woede dat hij een mes greep en den genaamden De C. verscheidene messteken in den buik toebracht, zoodanig dat de inge- wanden er uitpuilden. Het slachtoffer had nog de kracht uit de kast te springen. Zijn toestand is van dien aard dat elk oogenblik voor zijn leven gevreesd wordt. De dader was eenigen tijd in arrest doch is daarna op vrije voeten gesteld. RECRTSZAKER. Arrondissements-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heett in hare zitting van 21 Augustus de volgende vonnissen uitgesproken J. C. R., oud 20 j., stroodekker te Hoek is wegens wederspannigheid en mishandeling ver- oordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. F. W., oud 33 j., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen) is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dageu gevangenisstraf. De militaire excursie die in Maart j.l. naar West-Soemba werd ondernomen, naar aanleiding van een rooftocht door eene bende uit het land schap Vembortf, onder aanvoering van het hoofd Oemboe Krai, is, biijkens een van den Gouver- neur-Generaal uit Indie ontvangen telegram beeindigd. De door Oemboe Krai in het land schap Kodi geroofde personen zijn uitgeleverd en de opgelegde boeten betaald. Volgens het N. v. d. D. is de commissie van deskundigen, benoemd tot het instellen van waar hij nauwelijks de kracht heeft om de heidestruiken in beweging te brengen. Van den 'langen, hoogen duinrug ziet men neer op de marsgronden, in dat voorliggende land, waar vroeger de baren der zee rolden, het gele zand aan den oever wierpen en tot bergen stapelden. Dat is reeds lang geleden. Niet ver van den denneboom, geen dertig schreden verwijderd van den ouden, hoogen toren. die boven op het duin staat, ligt Frauke von Knee languit in het heidekrnid. Zij ligt met de armen onder het hoofd en staai't droomerig in de verte naar ginds, waar de glinsterende zee en de witte wolken aan den horizon elkaar schijnen te raken. Men ziet niets dan een ijlen, trillenden damp, die van het land opstijgt. Uit de diepte, ter zijde van den ouden tpren, hoort. men het dof geratel van zwaar beladen wagens. Frauke von Knee haalt diep adem. z/Ohe, we moeten weer aan den gang, Marx De oude, grijze bediende, die in een versleten drillen jasje van militairen suit niet ver van haar op een met mos begroeiden steen zit, neemt het boek weer in handen, dat hem van de knieen is gegleden. z/Waar zijn we opgehouden, Frauke Het meisje draaide het gelaat naar hem toe. //Bij dat woordenlijstje, Marx; daar wilik mee wachten tot de vier-en-veertigste les. Dat maakt indruk op haar, begrijp je. Woorden- lijsten maken altijd indruk z/Ach, Frauke! Wij maken toch geen in druk." z/Kom, kom //Die vuile stallen en die hoopen mest, die sedert TER SEUZESSCHE (0IK1VT. »lt hiart versebtjnt Maanrtae-, Woensitag- en VriJttaRravond, altiresonderd op Feesdtageu, i»IJ <te Flruia P. Jg. VIM »K te TerMensien, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ingevolge artikel 37, in verband met art. 12, le Jid der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften on verlof tot den ver- koop van alcoholkoudenden drank anderen dan sterken drank van I. C. BLIEIi, kantoorbediende, wonende te Ter Neuzen, voor bet benedenvoorlokaal van ket perceel plaatselijk gemerkt 58 en gelegen aan de Donze-Visser- straat en k A. ELIGEEST, bierhuishouder, wonende te Ter Neuzen, voor het benedenlokaal van het perceel plaat selijk gemerkt 91 en gelegen in het Nieuwediep. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is ge- schied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schiiftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren inbrengen. Ter Neuzen, 21 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, I." Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. Prins Beboetof, de aanvoerder van de vooruitstrevende leden der ontbonden llussische Doema, beeft aan de buitenlandscke biaden de opneming van het volgende bericbt verzocbt. Het geeft een denkbeeld van de manier waarop de Russische militairen in deze dagen met de burgers mogen omspringen. Geen een Russische courant mocbt van 't feit melding maken. De mishandeling van een meisje in een kazerne. Vrijdagmorgen 10 dezer keerde bet regiment garde- huzaren te Petersburg, met de muziek voorop, van het exercitieveld naar de kazerne terug. Straatjongens liepen achter de muziek aan, en dienstmeisjes, koetsiers en andere voorbijgangers, in groepjes bijee'nstaande, keken de voorbijtrekkende ruiters na. Toen het regiment ter h'oogte van de Droeskenikski pereoceok was gekomen, zwegen de blaasinstrumenten en de zangers hieven een vroolijk wijsje aan. Eenjonge vrouw uit bet volk, de naaister Anna Smirnof, zei toen halfluid ./Wat, zijn de garde-buzaren vroolijk van daag. Men zou zeggen, dat ze Port-Arthur heroverd bebben. Bravo voor de huzarenDe raenigte begon toen te lachen, en enkelen riepen ./Bravo voor dejongens van Port-Arthuren de straatjongens tloten. Anna Smirnof liep weer door, maar nauwelijks was ze eenige passen verder, of ze koorde paardengetrappel achter zicbzes ruiters met een officier aan het hoofd, waren haar op de hielen. Men pakte haar beet, en met geweld werd ze in een rijtnig getild waarin ook een sol- daat plaats nam. Op bevel van den bevelvoerenden officier werd ze daarop naar de societeit van de officie- ren van het regiment gereden. Toen men daar gekomen was, steeg de officier af tn deed zijn rapport. Een tiental officieren kwamen toen op straat en een bunner, een hooggeplaatsie, barstte in woede uit. Als die vrouw, die ..slei", nog maar ge- meene soldaten had beschimpt. Maar neen, ze moest officieren beleedigen. Vooruit met haar naar de binnen- plaats van de kazerne Anna Smirnof verzette zich ze wiide de kazerne niet WKWICTng* in, ze wiide aan de politie worden overgeleverd. Men sleepte haar echter met geweld mee. ./Doodt me maar, gij zijt immers gewapend, en ik kan me niet verdedigen", riep ze den soldaten toe. En daar ze bieef doorschreeu- wen, werd last gegeven, haar naar de stallen te brengen. Daar aangekomen smeekte Anna Smirnof op de knieen om vergiffenis maar de hoogere officier, de man die de beleediging had afgemeten naar den graad, wiide daar niets van weten Hij gaf den aan wezigen soldaten verlof met de vrouw te handelen naar welgevallen, maar geen hunner wenschte haar eeuig leed te doen. Toon gelastte de officier, dat het meisje 25 geeselsia- gen op 't bloote lichaam zou ontvangen. Vijf soldaten fewapend met leeren riernen, moesten haar tucktigen. wee anderen grepen haar bij de schouders, en bidden haar tegen een paal, waaromheen zij de armen moest slaan. Bij de drie eerste slagen, schreeuwde zij bet uit van de pijn. Daarna werd ze bewusteloos en gaf ze geen geluid meer. Den voigenden dag constateerden de geneesheeren, dat ze op den rug, op een der armen en op de dijen groote bloeduitstortingen bad, „somtnige zoo groot als een handpalm, andere at9 een bord"; dat het lichaam op verscbiliende plaatsen ontveld was, dat bet zenuwgestel van 't meisje ernstig gescbokt was, en dat ze hevige pijnen in bet hoofd en aan de linkerzijde van het lichaam ter hoogte van de ritiben had. Volgens een later medisch attest is het arme meisje tevens aan bet eene oor doof geworden. Het is schandalig genoeg, maar de overheid vindt dat de officieren net deden wat ze behoorden te doen. Zij mogen wei zelf recht piegen, boeven dat niet aan de aangewezen autoriteiten over te latenen als ze 't meisje dood geranseld badden, dan was 't ook goed geweest. De couranten mochten, als gezegd, van 'tgeval geen melding maken Laat de besckerming van den persoon van de(n) Russiscbe(n) burger(es) biijkens 't bovenstaande dus nog ai iets te wenscben, Rusland's eerste-burger moet ook oppassen, of bij is er bij. Zoo beeft generaal Trepof de man die nu in Petersburg de lakens uitdeelt, ver- klaard dat bij zich niet verantwoordelijk stelt voor de veiiigbeid van den Czaar, als deze Peterkof verlaat. In verband hiermee beeft men alle reisplannen van Rusland's //alleenheerscher" opgegeven, en zal de Czaar ook de manoeuvres niet bijwonen. Uit Petersburg werd gister gemeld Het aantal aanslagen tegen ambtenaren neerat toe, vooral in Polen. Men neemt ook een verergering der boerenonlusten met brandstiehtingen, plunderingen, bet ombakken van bosscben, enz. waar. Boerenvergade- ringen bebben allerwege piaats en worden dan, met verlies van dooden en gewonrien, door de troepen uit.— eengedreven. De boeren bebben nu de eigendommen van verscheidene Doemaleden in brand gestoken, wegens het mislukken van hun werkzaamheden. Het landgoed van prinses Gagarin in Kostroma is vernield. De gouverneur van Krementsjoeg bericht, dat men artillerie zal gebruiken om de vergaderingen op de Dujepr-eilanden uiteen te jagen. Te Insofka werd gister een door duizenden arbeiders van de mijnen bij Wjatka bezocbte vergadering ge- houden. Twee eskadrons dragonders begonnen toen, als gebruikelijk, de menigte uiteen te drijven. Uiteen hinderlaag vielen schoten. welke de dragonders met vijf salvo's beantwoorden. Vele arbeiders werden ge- dood en gewond, 18 raddraaiers in bechtenis genomen. Er heerscbt nu onder Jiet volk te Insofka natuurlijk groote verbittering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1