A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gelileening. Mmm, put f17500,- Gemeente Hulst. No. 4881. Dinsdag 21 Augustus 1906. Rinnenland. EST EWABI &1WITII. Gemengde berichten. 46e Jaargang. FEUXLLSXOM. ABONNEMENT: Per drie masnden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per postYogi Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich by alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYESTENTlfiN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dricinsal plaatsing derzelfde advertantie wordt de prjj» slechts tveemul berekeud. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN vragen aanbiedingen voor eene ten behoeve dier gemeente (l pari te sluiten rentende hoogstens 4 procent, in aandeelen van f 250,luidende aau toonder. welke kosteloos uitgereikt worden, te storten op 1 October 1906 ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Deze leening zal worden afgelost in dertig jaren, bij uitloting, in jaarlijksche termijnen van 500,gedurende de eerste twintig jaren en van 750,gedurende de laatste tien jaren, tenzij de Gemeenteraad besluite jaarlijks meerdere aandeelen te doen uitloten of de geheele leening tegelijk af te lossen wanneer de geldmiddelen der gemeente dit mochten toelaten Gezegelde inschrijvingsbiljetten, voor 3 Sep tember 1006des namiddags te drie uur in te zenden aan den Burgemeester, moeten behoorlijk onderteekende opgave bevatten. le. van den naam, het beroep en de woon- plaats van den inschrijver 2e. voor hoeveel aandeelen wordt ingeschreven en 3e. tegen welke rente. Ter Neuzen, 14 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. De 44ste algemeene vergadering der schip- persvereeniging Schuttevaer zal zeer waarschijn- ijk op Woensdag 30 Januari te Sommelsdijk worden gehouden. In zake een door het hoofdbestuur aan den Minister van Waterstaat gericht verzoek, om de oude muurwerken aan den mond van de Dintel op te ruimen, werd de mededeeliiig ont- vangen, dat bedoelde muurwerken gehfeel buiten het betonde vaarwater onder beheer van het heemraadschap van Mark en Dintel zijn gelegen en dat, indien opruiming noodzakelijk mocht blijken, zulks geenszins op den weg van het rjjk kan liggen. In zake een op 27 Juli 1904 aan den Minister van Financien gedaan verzoek betreffende het inklaren van schepen te Hansweert, werd dezer dagen antwoord ontvangen, luidende, dat het uitzicht is geopend op een behoorlijke verlichting van de buitenhaven te Hansweert, en dat, indien deze verlichting mocht slagen, een uitbreiding aan den klaringsdienst aldaar zal worden gegeven en deze zooveel zal worden verlengd, dat stoom- booten of sleepen, die v'oor zousondergang Antwerpen met een guustig tij verlaten en den afstand tot Hansweert binnen een, daarvoor ruim te stellen tijd afleggen, na aankomst ter laatstgemelder plaatse alsnog kunnen worden ingeklaard. Van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel werd de mededeeling ontvangen, dat nog geen voldoende ervaring is verkregen, om te kunnen beoordeelen, of het schippersbedrijf inderdaad in een te hooge klasse by de Onge vallenwet is gerangschikt. Eerst na het opma ken der wetenschappelijke balans zal kunnen worden overwogen, of dit bedrijf voor een lagere klasse in aanmerking behoort te komen. Burgemeester en Wethouders van HULST, maken bekend, dat ingevolge het Plan, de in- schrijving op de Geldleening ad f 58.500.- nominaal, is opengesteld tot en met Jtlaan- dag, den 27 Augustus 1906, desnantidd 3112 uur (Greenwichtyd), aan den koers van ten minste 96 °/0. De storting moet geschieden voor of op Dinsdag, 11 Sept. 1906. Het Plan der leening is ter Secretarie ver- krijgbaar zoolang de voorraad strekt. Hulst, 13 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ROTTIER. F". VAN WAESBERGHE. „De jonge Moller lijkt heel veel op zijn moeder", sprak hij, //en hy is ook even braaf van inborst". Frauke verliet haar plaats op den rand der tafel en draaide het hoofd een weinig naar het ven- ster. //Natuurlijk", zeide zij spottend, „als er van je lieven Christiaan gesproken wordt." Zij keerde zich geheel naar hem toe. //Ik wil je eens wat zeggen, Marx met je liefde voor dien onnoozelen sukkel maak je je zelf belaehelijk. Kan hij rijden, jagen, varen, spreken Wat kan hij z/Werken De baron en Frauke barstten uit in lachen en met de armen over elkaar tegen de tafel leunen- de, zeide Frauke //Dat kan onze stalknecht ook!" //Daarom is de staljongen ook een bruikbaar mensch", antwoordde de oude. Wie niet werkt krijgt geen eten, staat er in den BijbelHij keek met vasten blik den baron en Frauke aan. Het meisje keerde hem met verachting den rug toe. z/Zal ook niet eten, luidt de spreuk", klonk het. z/Dat komt op hetzelfde neer," brpmde de TER NEUZEN, 20 Augustus 1906. /de de Gisteravond werd alhier in den tuin van Buiten-societeit" een concert gegeven door harmonie „Vrijwillige Pompiers" van Wille broeck, onder directie van den heer Jules Lettani, en waarvan luitenant-commandant is onze voor malige stadgenoot de heer Fl. Standaert. Ofschoon het weder der laatste dagen he\ ergste voor het welslagen van het concert deec vreezen, liep het ten zeerste mede. Hoe later het werd, hoe meer de lucht opklaarde. Er waren dan ook talrijke bezoekers in den tuin aanwezig. De harmonie voerde een mooi programma keurig en accuraat uit. Verschil- lende nummers trokken zeer de belangstelling, Als altijd, hadden vooral de solo-nummers, eene voor fluit en eene voor clarinet, groot succes. Na afloop werd een bal champetre gehouden, waarvoor de tuin bij het invallen der duisternis electrisch verlicht werd. Het bal was geani- meerd en hield velen nog enkele uren bijeen. Heden kwam te onzer oore een gerncht, als zou de heer H., lid der Staten te Hulst, in Belgie in hechtenis zijn wegens het aldaar Dinnensmokkelen van sacharine. Bij onderzoek is ons gebleken dat dit jjjerucht, dat in het land van Hulst reeds ongeveer een week de ronde doet, geheel uit de lucht gegrepen is. De heer H. is een bekend automobilist, die thans een reis maakt, en nu schijnt de om- standigheid van het aanhouden van de autombiel van koning Edward, aan de Tromp (in ons had vermeld) aanleiding tot bovengenoemd gerucht te hebben gegeven. Ter openbare terechtzitting der arrondisse- ments-rechtbank te Middelburg van 11. Zater- dag is de heer J. A. Dregmans, candidaat-no- taris te Axel, aangewezen tot plaatsvervanger van diens vader, den notaris Pieter Dregmans aldaar en zulks gedurende eene maand, als zoodanig beeedigd. Door den Minister van Financien is tot klerk eerste klasse ter registratie te Hulst be- noemd de heer P. G. A. Poppe te Gorinchem, en zulks in- de plaats voor den heer A. C. M. Poppe, die tot dgurwaarder bij het kantongerecht te Hulst is benoemd. Aan de scheepstimmerwerf der firma Ribbens Bakker te Hansweert is opgedragen het bouwen van een ijzeren sleepschip, groot 250 last, voor rekening van schipper P. Dob- belaar te Ter Neuzen. Men schrijft ons uit Middelburg In het Schultershof werd Zondagmiddag van- wege het prov. comite voor algemeen kiesrecht eene groote provinciate meeting gehouden. Uit alle deelen der provincie waren afgevaardigden van werklieden-vereenigingen en van de afdee- lingen der S. D. A. P. vertegenwoordigd,^ ter wijl de zangvereeniging //de Volksstem' ter afwisseling enkele nummers liet hooren. Het kanaal van Ter Neuzen, tusschen Wondelgembrug en de spoorwegbrug, is volgens de Gazette van Gent ernstig aangesiibt. De talrijke fabrikanten, op den linkeroever gevestigd, ondervinden groote moeilijkheid bij het laden en lossen hunner schepen. Deze moeten, bij gebrek aan de vereischte diepte, op een zeer aanzienlijken afstand van den oever liggen. Het genoemde blad dringt er op aan om dat eindje reeds te doen baggeren in afwachting van de voltooi'ing der gezamenlijke werken. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de kleine schutsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, in verband met uit te voeren werkzaamheden, te beginnen met middernacht tusschen 19 en 20 Augustus 1906, tot nadere aankondiging, vermoedelijk gedurende ongeveer 110 dagen, voor de scheepvaart gesloten zal zijn. Door een ingezetene van lJzendijke is in een partij vruchten onbeheerd gevonden een fiets, welke hetzelfde nummer (1183) draagt als een die veertien dagen geleden in het be- zit is gezien van zekeren G., die thans voort- vluchtig is. Het rijwiel is door de marechaus- see naar Oostburg gebracht. Sluiskil, 20 Aug. De kermis alhier was dit jaar mooier dan voorheen. Een caroussel, een schiettent, het hoofd van Jut, eenige kraampjes, dansgelegeuheden in onderscheidene herbergen, dat alles trof men vroeger op de kermis hier niet aan. Des namiddags optocht van de fietsclub „Exelsior met muziek, doelschieting bij Kalle, bracht velen op de been. Des voormiddags was er een prysvlueht van societeit »/de Reisduif" uit Breteil. De duiven aldaar 's morgens om 6 u. 35 opgelaten, arriveerden omstreeks 9 uur te Sluiskil. Wat nu evenwel wat wonderlyks bleek was, dat de eerste duif, die om 9 u. 6 m. aankwam den 5en prijs verwierf. Zoo iets uitrekenen konden of wilden de duivenliefhebbers op Sluiskil niet. want daartoe werd een deskundige uit Sas van Gent gehaald. Alles is anders op onze kermis netjes afge- oopen. Clinge. De landbouwer Aug. Verstraeten van de naburige gemeente Kieldrecht werd Za- terdag overreden en op slag gedood. Y. wilde op een door zijn knecht bestuurden ge- laden wagen klimmen, gleed uit en raakte onder de wielen. Hij laat eene weduwe met zes kinderen achter. oude, in elk geval moet hij honger lijden. Het gaat den luiaards wel een tijdlang goed, maar dan komen zij ten val. Heb je het dit voor jaar niet gezien bij den rooden beukenboom Na den storm lagen daar allerlei klimplanten en mossen tegen den grond. God laat niet met zich spotten Frauke von Knee kijkt voor zichplotseling gevoelt zij, dat het onrecht aan hare zijde is, dat ze de nederlaag heeft geleden, en tegelijker- tijd ergert het haar dat de oude Marx alweder gelijk heeft. Hoe akelig Hij heeft altijd gelijk het schijnt wel, of het niet anders kan Laat men voorzichtig zijn, dat men niets tegen Marx Vos inbrengt. Hij is voor Frauke von Knee een trouw zorger, een vader, een profeet. Maar, dat hij van het eerste oogenblik af over alle dingen een gegrond oordeel kan vellen, dat hij over Christiaan Moller heel anders denkt dan zij, dat hij den vroolijken, altijd gedienstigen baron Hinze niet mag lijden, en eindelijk, dat hij voor Frauke von Knee ook geheel geen eerbied heeftdat is onverdraaglijk envolstrekt niet noodig. Als hij gelijk heeft, kan hij toch toegeeflijk en vriendelijk zijn Zij zijn immers oude kameraden, vrienden En dan, als hij zoo onpleizierig tegen haar dan stuift zij op, dan wordt zij kribbig en in haar drift zegt zij dan dingen beleedigend die geen steek houden, en dat weet zij reeds, terwijl zij ze uitspreekt. En vervolgens komt haar geweten haar verwijten doen. O, die zelfverwijten Zij werpt een steelschen blik op hem. De oude man zat diep gebukt, met de elle- bogen op de knieen en de handen samen. at was zijn haar vergrijsd de laatste jaren Hoe diep b'ekommerd ziet de man er uitHoe troos teloos zit hij daar naar den vloer te staren Waarom zou de oude man zoo treurig zijn Zij is zelve toch zoo vroolijk en voor Hinze ook die lachte, reed en dronk Papa Nu, die is ziek, die zat al zooveel jaren in de kamer. Frauke herinnerde zich uit haar kinderjaren slechts een enkele maal, dat zij met hem in den tuin was geweest. Als zij Vos vroeg, waarom hij zoo treurig is, zou hij toch niet antwoorden. Eens had zij het gevraagd maar met vochtige oogen had hij toen het hoofc geschud. z/Waarom, kind Je bent nog te jong Doch nu was zij niet te jong meer, zij was zestien jaar oud. Frauke trad langzaam op den ouden bediende toe en legde hare hand op zijn schouder. De oude richtte zich een weinig op en zei vriendelijk z/Er zit nog een brief in je zak, Frauke.' ,/Waarlijk Dinsdagavond had te Drachten een ernstig ongeluk plaats. Iemand uit Franeker reed met de tram huiswaarts en had de onvoorzichtigheid zijn hoofd buiten den waggon te steken, terwijl de tram in voile vaart reed. Doordat er boomen langs de trambaan staan, slingerde hij met zijn hoofd tegen een boom, daarna door eene ruit van den waggon, viel toen uit het rijtuig eh rolde in een droge sloot. Zij was blijde, dat hij het zwijgen had verbroken. Zij bukte, tot haar mond bij zijn oor washun hoofdharen raakten elkander aan. z/Wees maar weer goed, Marx De oude knikte ernstig en liet toe, dat zjj haar vrijen arm om zijn schouder legde. Zij had een stoel bijgeschoven en zat bij Lem- ,/Willen we den brief samen lezen V" ,/Het zal een brief zijn over zaken, geef hem aan Hinze." „Neen, het is niet een van die nare bneven, die even grijs zijn als grof. Het is eenmeik- waardige brief, zooals wij anders nooit krijgen eene fijne dameshand. Zie het adres maar De afzender kent papa heelemaal niet. //Aan de familie von Kneehet is belaehelijk - Toen bekeek zij den poststempel uit Breslau De oude man keek in spanning naar den brief. ,/Uit Breslau?" herhaalde hy en floot toen zachtkens tusschen de tanden door, zooals hy altijd deed, wanneer hem iets verraste. //Fit Breslau, zeg je Met bevende hand draaide hij den brief om O kind, lees tocb zeide hij de woorden bleven hem bijna in de keel steken, terwijl hij op een lakzegel wees.^ ,/Het zegel van graaf Hans van graaf Hans (Wordt vervolgd). TER m7.KVN< HE COlIRASfT. Utt bind vei rHchijm Wnnndn«-, Woemdag- en Vr ij dnt;nvond. nltge«onde>d op reendagen, bij de Kir inn 1*. jr. VAM BK «e Tetr Ke« is,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1