No. 4880. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 18 Augustus 1906. HIT IWAHI HUTU. TWEEDS Buitenland. FEUILLETOH. 46e Jaargang. Ti R NEUZEN, 17 Augustus 190(5. Het bestuur van de scherpschuttersver- eeniging ,/Voor Yaderland en Koning" alhier ontving naar we vernemen reeds een groote zilveren medaille, om als prijs uit te loven bij Haar kleeding was eenvoudig, hier en daar versteld, maar zeer zindelijk. Haar wit haar werd bijna geheel bedekt door een verblindend witte muts, die naar den vorm van het hoofd was vervaardigd en onder de kin met twee smalle bandjes was vastgemaakt. Haar voor- komen was bijna armoedig, haar gelaat toonde de sporen van zorg en kommer. Zij deed altijd stil haar plicht en alien waren over haar tevreden, alleen tot den baron stond zij in een eigenaardige verhouding. Hij behan- delde haar zeer uit de hoogtehet scheen wel, ot hij door hare tegenwoordigheid alleen reeds gekrenkt en gestoord werd. Hij hield ten minste altijd dadelijk op met zijn verhalen, wanneer haar kleine, gebogen gestalte in de deur ver- scheen. Van haar familiebetrekkingen en van haar verleden wist niemand iets. Zij scheen veel treuri.s ondervonden te hebben en waste bescheiaen of te weinig mededeelzaam om anderen daarmee lastig te vallen. z/Merkwaardig, vrouw Siemens," zei de baron, "dat die koffiekoppen en schoteltjes zoo hard moesten tammelen, dat men zyn eigen woorden niet kan verstaan." Met een stille, verstoorde uitdrukking op het gelaat keek de oude vrouw hem in de oogen bit haar blik sprak volstrekt geen deemoed of onderworpenheid. den op 11 en '12 Sept. alhier te houden Prov. schietwedstrijd, van H. M. de Koningin-Moeder, en tevens toezegging voor de volgende eene verguld zilveren medaille van den heer J. A. van Rompu, kommandant van het korps twee zilveren medaille's van den heer P. J. Siegers lid van (led. Staten van Zeeland eene zilveren en eene bronzeu medaille van elk der heeren Mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tw.eede Kamer en W. A. Graaf van Lijnden, oud-lid van (led. Staten, eene zilveren medaille vanden heer 11. J. Oggel, lid der Prov. Staten van Zeeland. Deze week is alhier door den kapitein van het Eng. s. s. River Lagan aan den matroos L. ,T. Lansen van dat stoomschip overhandigd de medaille hem door het Britsche gouvernement toegekend voor de meervermelde redding van schipbreukelingen. Bij beschikking van den Minister van Wa- terstaat is bepaald dat met ingang van 1 Sep tember de heer J. C. Scharp, thans toegevoegd aan den hoofd-ingenieur van den Rijkswaterstaat ter standplaats 'sGravenhage, zal dienst doen onder de bevelen van den hoofd-ingenieur-directeur in de Ode directie, als ingenieur in het arron- dissement Haarlem, dier directie, ter standplaats Haarlem. Bij den te Middelburg gehouden drie- daagschen schietwedstrijd werden de prijzen in den korpswedstrijd, geweer model '95, op 200 M., behaald als volgt le prijsbronzen medaille van H. M. de Koningin, ,/Medioburgum" te Middelburg, met 235 punten2e prijsbronzen medaille van II. M. de Koningin-Moeder, /Middelburg" te Middelburg, met 199 punten 3e prijsbronzen medaille van Z. K. H. Prins Hendrik, Onder- afd. der Weerbaarheidsvereeniging te Groede met 189 punten4e prijsverguld zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in Zeeland, //Yoor Vaderland en Koning" te Ter Neuzen, met 189 punten, (vorenstaande prijzen met 25 treffers) en 5e prijs verguld zilveren medaille van den burgemeester van Middelburg, Scherpsckuttersvereeniging te Breskens met 211 punten en 24 treffers. Voorts werden o. m. prijzen behaald Op de personeele baan voor genoodigden door den heer Bootsgezel te Breskens de 2e prijs. Op de vrije baan 200 M., 5schots 2e prijs Bootsgezel te Breskens, 5e prijs C. van der Sloot te Ter Neuzen, 7e prijs K. Hamelink te Ter Neuzen, 9e prijs Modde te Breskens. Vrije baan 3 schots, 200 M. 5e prijs L. Dekker te Ter Neuzen, 6e prijs Bootsgezel te Breskens, lOe prijs K. Hamelink te Ter Neuzen. Door Ged. Staten van Zeeland is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot hoofd - commies ter Prov. Griflle (3e afd.) de heer Mr. Dr. J. H. Labberton te 's Gravenhage. Met ingang van 1 Oct. a. s. is definitief benoemd tot klerk bij den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde, aan het kantoor van den Directeur te Ylissingen, de heer C. Dom- misse, thans tijd. klerk. Men schrijft ons Zooals bekend is, heft Belgie een invoerrecht van 10 cent op elken kilogram boter, die uit ons land wordt ingevoerd. Ondanks dit invoer recht worden jaarlijks duizenden kilogrammen boter uit onze grensplaatsen naar Belgie ge- voerd. Vele boerinnen gaan geregeld elke week Op dit oogenblik hoorde men buiten op den straatweg een paard galoppeeren dat weldra de ruime met kiezel bestrooide plaats voor het heeren- hnis opkwam. Een heldere, scherpe kinderstem riep luid //Marx Men hoorde een ketting rammelen, alsof er een paard vastgezet werd en onmiddellijk daarna kwam Frauke von Knee de kamer binnen. Zij wierp het losse, lichtblonde haar naar achter en zeide luid (zij was gewoon luid te spreken),/Nu, kinderen, dien heb ik eens flink den schrik op bet lijf gejaagd ,/Wie dan?" z/Cbristiaan Moller De ^heer des hnizes bad bij het binnentreden van zijn dochter de hand tegen zijn hoofddoek gedrukten zeide hij //Ach, kind, spreek tocb wat zachter Zij schudde het hoofd. z/Heeft oom Hinze u weer met zijn praten van streek gebracht, vader Zij keerde hem den rug toe en ging tegen over den baron op den rand van de tafel zitten. De rijzweep in haar hand trof speelsgewijze nu en dan Hinze's beenen onder bet verschoten katoenen japonnetje, dat met een rijkleed slechts overeenkwam in eenvoud van snede en in hooge slniting, kwamen grove, met stof bedekte knoop- laarsjes te voorschjjn, die nauw om de enkels sloten. Uit een zijzakje staken eenige brieven en couranten een eindje uit. Bob, een gele soort jachthond, was met haar de kamer binnen gestormd en lag met de tong uit den bek naast haar uit te rusten van de vermoeienis. De baron liet met welgevallen zijn grijze oogen een oogenblik op Fraukes slanke, doch met haren boterkorf naar St. Nicolaas of Stekene en brengen op de terugreis vaak allerlei waren mede, die hier ook te koop zijn. Sinds jaren bestaat er o. a. te Hulst en te Koewacht eene wekelijksche botermarkt en er is dus gelegenheid om op eene gemakkelijke wijze de boter te verkoopen, niettemin blijven velen met de boter naar Belgie gaan. Zij be- talen de invoerrechten en de reiskosten, hebben een heelen of halven dag verlet en vaak een paar vermoeide beenen. De reden hiervan is, dat de boter en de eieren, welke men tegelijk medeneemt, in Belgie hooger genoteerd staan dan in de Nederlandsche grensplaatsen. Dat de boeveelheid boter, welke Belgie binnenge- bracbt wordt, geenszins gering is, bewijzen de ofScieele cijfers. Zoo werden in de eerste helft van dit jaar in Belgie gevoerd 2,761,397 kilogram boter, waarvan 2,545,819 kilogram uit ons land afkomstig waren. De gebeele invoer in 1905 bedroeg 4,518,000 kilo, waarvan 3,884,000 kilo uit ons land afkomstig waren. Hieronder zijn niet begrepen de honderden kilogrammen boter, die uit onze grensplaatsen frauduleus over de grenzen gebracht worden. Koewacht. Dinsdag hield de gemeenteraad hier eene openbare zitting. Tegenwoordig waren alle leden en de secretaris. Voorzitter was de heer 0. Dierick, burgemeester. Op de voordracht ter benoeming van 2 leden in het college van zetters werden geplaatst de heeren J. Pieters en C. de Blieck, aftredende leden en de heeren J. Kips en Th. Persijn. Door Burgemeester en Wethouders werd de gemeenterekening over 1905 aangeboden. De Raad besloot eene commissie uit zijn midden te benoemen om die rekening na te zien en in eene volgende vergadering daaromtrent verslag uit te brengen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren C. de Blieck en J. Kips. Daai-na kwam in bespreking de verandering, welke men wenscht te brengen in de bouw- verordening. De Voorzitter deelde mede, wat hij vernomen had omtrent de verschillende bepalingen in de bouwverordeningen der omliggende gemeenten. Hit de discussie, die daaruit ontstond, bleek, dat de meeste leden sterk waren voor wijziging van enkele artikelen, die bij de toepassing ge- bleken waren te bezwarend te zijn, vooral voor de arbeiders, die een eigen woning wenschen te bouwen. Ook was men voor verandering Yftn bet artikel, waarin bepaald wordt, hoe ver eene woning van de sti-aat verwijderd moet'zijn. Besloten werd bet oordeel der Gezondheids- commissie over de verschillende voorgestelde wijzigingen te vragen en dan in eene volgende vergadering eeu definitief besluit te nemen. Vlissingen, 16 Aug. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, district II, vacature-Van der Meer, is gekozen de heer F. van der Meer (antir.) met 223 stemmen. De heer A an Aartsen (lib.) verkreeg 200 stemmen. In de vacature Florschutz is gekozen de heer W. S. Bosch (lib.) met 220 stemmen. De beer A. Huson (antir.) verkreeg 212 stemmen. in district HI, vacature-Lucieer, is gekozen de heer L. Taat (lib.) met 290 stemmen. De heer Van de Putte (antir.) verkreeg 223 stemmen. De gemeenteraad bestaat nu uit 141iberalen en 3 anti-revolutionairen. Alhier zal een nieuw groot Engelsch bookmakerskantoor worden yrevestisid. flink gebouwde gestalte rusten. De oude Vos had de courant, waarin bij ouder gewoonte aan een rooktafeltje zat te lezen, nu uit de handen gelegd zijn strenge, ernstige oogen rusten op Hinze en daarbij lag er in zijn blik iets, alsof bij over bet meisje waakte. Frauke vertelde haar avontuur. z/Ik was den veldweg langs gereden en wilde verder den straatweg nemen. Je weet, oom Hinze, dat daar een tamelijk hooge dijk is, waardoor men aan het gezicht wordt onttrokken vervolgens komt men aan een dwarsweg, die men moet nemen om op den straatweg te komen. Toen ik nu met vaart den straatweg opkwam, had mijn paard Christiaan, den zoeten jongen, bijna op de voeten getrapt. Met den grijzen vilthoed in de hand stond hij met angstig gezicht midden op den weg en zijne donkere lokken, die overigens heel mooi zijn, hingen bem verward om het hoofd. Goed gemanierd, breng ik het paard tot staan en geef hem de hand, die hij slechts eventjes aanraakt. U drukt mijn hand heel anders, oom Hinze De baron greep naar haar stevige, bruine band, waarmee zij de zweep vastbield. Gewillig liet zij hem begaan. Met een slag viel er in den hoek een pijpekop op den grond snel trok Frauke haar hand terug. z/Nu, ik doe me erg opgewonden voorik vertel hem, dat ik een haas bad opgejaagd, een haas met bijzondere lange pooteu, die van angst bijna niet loopen kon. Of hij bem ook gezien had Hij kijkt me verbluft aan. Maar, zeg ik, de haas had een ouden grijzen vilthoed in zijn rechtervoorpoot. Zoodra ik dat gezegd had, Internationaai Wieierfeest te Ter Neuzen. Woensdag werd alhier voor de derde maal, gedurende drie achtereenvolgende jaren, een internationaai wielerfeest gehouden. We bebben in voorafgaande nummers zoo af en toe reeds bericht wat er te wachten was, en dat beloofde heel wat. Een voorname factor, waarvan veel afbangt, was ook in deze zal bet weer mee- werken Het is dus niet te verwonderen, dat toen het weer de laatste dagen eenige schomme- ling vertoonde, met een zekere spanning de barometers werd geraadpleegd, om daarvan te lezen welk weer zullen we Woensdag hebben. En de voorspelling was niet gunstig, het weer- glas vertoonde bedenkelijke neigingen. Het deed dan ook de belanghebbenden die in den nacht van Dinsdag op Woensdag waarnamep dat malsche regenbuien neerstorten, vol bezorgd- heid zijn voor den komenden dag. 't Liep echter met den morgen nogal mee. Wel dreigden donkere wolken, maar het bieef toch droog. Zoo was het ook nog toen het uur van verzamelen was aangebroken voor den fiets- tocht naar Sluiskil. De deelname daaraan was niet zoo groot als dat op andere jaren wel het geval was. Wegens de dreigende grauwe wolken waren velen echter huiverig om mee te gaan ze vrees- den een nat pak.- Die vrees was evenwel ongegrond, bet bleef droog. Er was nogal wat wind, en de hoop was als bet maar wat blijft waaien zal de regen wel weg blijven. Nu is een hevige wind ook niet bevorderlijk voor een wielerfeest, want de fietsrijders van elders vinden het ook niet prettig, dat ze over een grooten afstand tegen een vrij sterken wind op moeten trappen, maar toch liever wind dan regen. De weg naar Sluiskil werd ditmaai genomen langs het Zwaantje en Driewegen alwaar zich de wielrijdersclub //Vooruit" bij de rijders aan- sloot. Toen men te Sluiskil arriveerde bleek de velo-fanfare //Vlug en Blij" van Assenede daar reeds aanwezig. Te ongeveer half elf ure kwam de stoet alhier terug en trok onder de tonen van //Vlug en Blij" door eenige straten. Inmiddels was reeds veel volk op de been en ook reeds vele vreemdelingen aanwezig. Groote belangstelling was er naar het nummer waarmede te 11 ure het programma zou ver- volgd worden bet optreden der vreemde kunst- rijders. Het macadamplein op de Markt was daarvoor weder gereserveerd, terwijl er een houten vloer ter grootte van 70 vierkante meters lag, waarop bet kunstrijden zou worden uitgevoerd. Door het comite was voorts weer gezorgd dat aan hen die het feest financieel liebben gesteund binnen het afgepaalde deel der Markt een zitplaats kon worden geboden. Toen de uitvoering met een vroolijk muziek- stukje van //Vlug en Blij" werd geopend. waren de toeschouwers zeer talrijk op de Markt aan wezig, di.e in een zeer wijden kring geschaard, de komende verrichtingen konden aanschouwen. Het eerst traden op de gebroeders Starley, met hun motor-rijwiel. Deze maakten in bun optreden een kranigen indruk. Zij bleken zoowel op de motor als op de gewone flets en het hooge rijwiel heel wat mans te zijn bet wekte verbazing met welk een zekerheid zij voor en achter elkaar of op en onder elkaar op de ver schillende fietsen reden, terwijl een hunner steeds met een stout uitgevoerde salto mortale het wiel verliet. De toeschouwers waren dan ook niet karig met hun applaus. Na de gebroeders Starley verscheen een figuur in den kring, die algemeene hilariteit verwekte. Het leek wel een landlooper die met een kleine driewieler op de vlucht was. Het was //Heimel", die aldus zijn entree maakte, en die zicb ten slotte ontpopte in- een vluggen, eleganten wiel- rijder, waarbij hij bewijs gaf, nog meer te kunnen dan de lachspieren in beweging brengen. Hij beweegt zicb met een groote gemakkelijkheid op bet rijwiel, niet alleen als bet in beweging is, maar ook als bij dat laat stilstaan. Zoowel de toeren die hij alleen te zien gaf, als die met //Willi" te samen op het wiel uitgevoerd, waren zeer interessant. Daarbij werden ook fraaie rukte ik aan den teugel en maakte dat ik weg- kwam. Ik denk, dat Christiaan Moller op dit oogenblik nog niet spreken kan. Frauke von Knee had haar beldendaad met veel levendigbeid verteld. De baron knikte goedkeurend met zijn klein, bjjna kaal geknipt hoofd. z/Dat heb je nu eens flink gedaan meisje", zeide hij. //Ik moet bekennen, dat ik dat flauwe jongmensch heelemaal niet kan uitstaan." Frauke gaf met zulk een krachtigen knik haar instemming te kennen, dat haar de lokken om het gelaat vlogen. z/Ik denk, dat hij me wel niet meer zijn vereering zal lastig vallen, dat papotskind Zoo'n flauwerd, die niet praten en handelen kan. Hij heeft den laatsten tijd een snor gekregen. Maar dat maakt niets uitHet eenige goeds, dat bij heeft, is zijn moeder zeg ik." Met veel onislag vouwde de oude Vos zijn courant samen. (AVordt vervolgd.) De Paus verwerpt de scheidingswet. Hadat gisteren de telegraaf het antwoord der Fransche bissclioppen op 's puusen encycliek //Vehementer Hos" bad gebracht, waariu een veroordeeling van de wet op de scheiding van kerk en staat te Jezen was, o. a. op grond daarvan, dat bet concordant, gesloten tu^scben de Fransche regeering en den H. Stoei, niet dan na onder- handeling van Oeide partijen en met wederzijdscb goed- vinden kon worden opgezegd, na dat antwoord, zeggen we, is de pauselijke encycliek vUravissimi oificium" veischenen, waarin de paus de '/onbiliijke scbeidings- wet" veroordeeJt en de bisechoppen aanmaant de kerk te bescbouwen als zijnde in dagen van vervolging en der regeering geen concessies te doen. Dat is duidelijk genoeg. De Paus acbt bet opricbten van vereenigingen voor den eeredienst niet mogelijk, zonder dat de beiiige recbten der kerk worden geschonden. Betreffende de andere vereenigingen, de kanonieke vereenigingen, zegt de encycliek, dat bet niet geoorloofd is bierniede een proef te nemen voor men de zekerbeid heeft, dat de recbten van den Paus en bet gezag der bisscboppen over de goederen der kerk en over de heilige gebouwen gebeel en al verzekerd blijven. Verder zegt de encycliek, dat ten onrecbte is beweerd, dat de H. Stoel bet oog beeti op plannen buiten den godsdienst, dat de republikeir.scbe regeeringsvorm bem aangenaam zou zijn en dat bij op de krachten der oppositie zou rekenen om dien omver te werpen. Zoo de kerk zicb ditmaai lastiger toont dan in dergelijke gevallen buiten Frank- rijk, dan komt dit omdat in die gevallen de positie en de macbt van bet kerkelijk bestuur gebandhaafd bleven, en de toestand niet zoo volkomen ondrageliik was, zooals thans in Frankrijk. «Frankrijk beeft een wet gemaakt niet tot afscheiding, maar tot onderdrukking van de kerk. Het beeft den godsdienst een bevigen oorlog aangedaan door den brandfakkel te werpen in de Hevigste twistpnnten, zonder dat de tout daarvan neerkomt op ons, die uit liefde voor bet dierbaar Franscbe volk moedig onrecbtvaardig- beid op onreebtvaardigbeid bebben verdragen." lea slotte vermaant de Paus de Franscbe Katbolieken your de kerk te strijden zonder beftigbeid, docb met kracbt en in een voikomen overeenstemming tegen de goddelooze Scheidingswet. De oorlog is dus verklaard. Hoe die gestreden zal wor den, is op het oogenblik nog moeilijk te zeggen. Zonder vereenigingen voor den eeredienst is het houden van godsdienstoeteningen gewoonweg onmogelijk, want de kerken en de kerkegoederen worden aan weldadigheids- insteilingen toegewezen en bet bouden van godsdienst oeteningen in bet geheim, in schuren en loodseu, is be- slist verboden. Nog deze week werd verklaard, dat de regeering niet zal toegeven. Is dat bet geval dan ko- men twee vjjandige partijen tegenover elkaar te staan met zeker geen denkbeeldig gevaar voor een godsdienst- oorlog. Het Katkolieke blad La Croix, twijt'elt er zelfs niet aan, ot de Katholieken zuJien de pauselijke beve- len uakomen. En de eindelijke overwinning zal der kerk, volgens dit blad, verzekerd zijn. Hoopt bet op een nieuwe godsdienstige opleving, zooals niet zelden is in tijden van druk Hog optimiscischer zijn naar geseind wordt de Romeinsche bladen, die de encycliek als bet begin van een vredelievende overeenkomst tus- scheu het Vaticaan en de republiek bescbouwen. In ieder geval is dat, naar ooze meening uit de encycliek zell niet op te maken. Of is bet waar, wat uit Rome gemeid wordt, dat ,de Pans nadere geheime instructing geven zal, teneinde op de voordeelen van de scheidings wet ook te wijzen Over bet algemeen brengt de encycliek te Parijs wei- rng verrassing. De Temps betreurt ze in het belang van den godsdienstvrede. Klaarblijkelijk beerscbt er zegt bet blad aan het pauselijk hot onverzoenlijkheid. Ha de laatste verkiezingen, meent het blad, kan de kerk niet op den steun van politieke actie van eenige beteekenis bopen. Het eenige gevolg van den pauselij- ken tegenstand zal dan ook zijn, dat de gelcovigen door de kerk zelf van den godsdienst worden bereofd, waaraan zij gewoon geworden waren. De Petit Bleu voorspelt bet tegenovergestelde van de Croix: een verpletterende nederlaag voor den Paus. Aliereerst. zegt bet Brusselscbe blad, zal er een scheu- nng ontstaan want de lagere Franscbe geestelijkheid ten vele patriotten die zicb liever aan de landswetten dan aan de wetten van Rome zullen onderwerpen en zich zoodoende van de II. Stoel zullen losmaken. n n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5