Ter Neuzensche Courant Zaterdag 11 Augustus 1906. No. 4877. TWEJBD13 BLAD. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 10 Augustus 190t>. By kon. besluit is overgeplaatst naar Maassluis de ontvanger der loodsgelden te Vlis-' singen J. de Neef Wz. en is benoemd tot ont vanger der loodsgelden te Ylissingen de loods- commissaris, tevens ontvanger der loodsgelden ter Nederlandsche loodsstandplaats te Antwerpen J. S. Teunissen. Door den Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel is bepaald dat de gewone Rijks- najaarskeuringen yan tot dekking bestemde hengsten in 1906 in Zeeland gehouden zullen worden in Sept. en wel den lien Sept. te Middelburg, 12en te Oostburg, 13en te Hulst, 14en v.m. te Kattendijke, n.m. te Cortgene, en 15en v.m. te Zierikzee, n.m. te St. Maartensdijk. Woensdag werd te Rilland door het be- stuur van den calamiteuzen Zimmermanpolder aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderljoud tot 30 April 1907 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- en andere werken aan dien polder (raming 1463). Hiervoor was minste inschrijver de heer Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 1600, aan wien, behoudens nadere goedkeuring, het werk is ge- gund. - In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 1 tot en met Dinsdag 7 Augustus 5 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te Kruiningen 1 geval van roodvonk, te Philippine en te Stoppeldijk 2 gevallen van diphtheritis en te Yerseke 1 geval van typhus en febris typhoidea. In Zeeland kwamen gedurende de maand Juli 5 gevallen van besmettelijke veeziekten voor, nl. te Brouwershaven 1, te Serooskerke (W) 2 (1) en te Wolphaartsdijk 2 (2) gevallen van vlekziekte der varkens. In het rijk kwamen 270 gevallen voor, nl. 2 (1) van kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren91 (7) van schurft (sarcop- tesschurft en dermatocoptesschurft bij de een hoevige dieren en de schapen2 (1) van rot- kreupel der schapen; 151 (84) van vlekziekte der varkens 23 (23) van miltvuur bij alle vee en 1 (1) van hondsdolheid bij honden en katten. De cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, bij wie de ziekte voorkwam. Westdorpe, 8 Aug. Heden middag gebeurde hier bijna een groot ongeluk, dat nog betrek- kelijk goed is afgeloopen. Een boerenwagen, hoog geladen met erwten kantelde om bij een scherpe bocht van den weg. Toevallig waren boven op den wagen vier menschen gaan zitten om zoodoende gemakkelijk thuis te komen. Alle vier rolden zij onder de vracht in de sloot. Be- halve een, die in de punt van een vork was gevallen, en daardoor nog al een diepe wonde aan den arm opliep, kwamen zij verder zonder letsel uit hun benarden toestand. Een reeds bej aarde vrouw die bij den geleider op den bok zat, sukkelde bij de omkanteling onder de paarden. Zij werd er echter nog intijds van onder getrokken, zoodat ook deze het er zonder ongelukken afbracht. De wagen was echter zoo gehavend dat hij onbruikbaar was geworden. Zaterdagavond brak, tengevolge van hooi- broei, brand uit in de boerderij van den heer G. Verschuur, Uitweg, Sloten (N.-H.). In ongelooflijk korten tijd lagen huis, stalling en hooihuis in de asch. Tijd, om iets van belang te redden was er niet. Een kolossale hoeveel- heid hooi werd mede een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Haarlem liet Woensdagavond een moeder haar kindje even onbeheerd in een sportkar. Toen zij weer buiten kwam, was de kleine verdwenen. In den raad der gemeente Uitgeest werd vastgesteld eene verordening op de heffing van tolgeld aan den Limmerweg. Bij het lezen der verordening, bleek dat aanwezig behoorde te zijn een bord, waarop het tarief duidelijk zichtbaar te lezen stond. Op de vraag nu van een der leden, waar dat bord zich dan bevond, werd geantwoord dat het den laatsten tijd dienst deed als stoep. Een stoep is een houten bord in het water, waarop de boeren hun potten en pannen schoonmaken De moeder te HarkemaOpeinde (Fr.), van wie drie kinderen verbrandden, is door dit vreeselijk ongeval in hare geestvermogens ge- krenkt. De rijkspolitie heeft Dinsdagmiddag ge- vankelijk naar Eindhoven overgebracht zekere S., slachter te Nunen. De man had huiden afgeleverd en, dronken thuisgekomen en door zijn zuster verzocht het ontvangen geld op te bergen, ontstak hij zoo in woede, dat hij een mes greep en zijne zuster daarmede wilde steken. Een knecht kwam tusschenbeide en liep toen een steek in de borst op. De toestand van den getroffene is ernstig. Donderdag 9 Augustus vierde Anne Mo- lenaar, dienstbode bij mejuffrouw de weduwe W. J. de Jongh, te Weesp, haar tachtigste ver- jaardag. Is het al iets bijzonders, dat iemand op dien leeftijd nog in betrekking is merkwaar- diger is het feit, dat zij van af haar dertiende jaar bij dezelfde familie in betrekking is ge- weest. Als kindermeisje kwam zij bij de ouders van wijlen den heer De Jongh en na den dood van hare oude meesteresse kwam zij bij den zoon, die ook reeds alweer voor jaren stierf, wat geene verandering ten gevolge had. Haar tegenwoordige patrones is 85 jaar, en de beide oudjes leven als zusters te samen, indiervoege dat de een meesteres is en de andere steeds een goede dienstbode blijft. Zijn de voorbeelden van hondentrouw tal- loos, zeldzamer zijn die, van wat wij zouden willen noemen bazentrouw, en waarvan wij hier een sprekend geval willen mededeelen. In de Weteringbuurt te Haarlem wonen in behoeftige omstandigheden een oude man en vrouw, beiden ongeveer 80 jaar oud. Zij voor- zien in hun levensonderhoud door venten met briquetten en dergelijke, hetgeen den oudjes zeer moeilijk valt. Nu zouden zij elk oogen- blik dit zorgelijk bestaan voor een onbekommerd leven kunnen verwisselen, daar hun opname in een besjeshuis is verzekerd, doch zij weigeren standvastig, omdat hun niet kan worden toe- gestaan daar hun twee keeshonden mede te nemenen liever leiden zij hun zorgelijk leven, dan zich van die trouwe makkers te scheiden. Omstreeks acht uur Woensdagmorgen, greep een treurig ongeval plaats op het exercitie- terrein van het 3e regiment veldartillerie te Breda. Men was daar bezig een zestal jonge paarden te leeren voor een stuk, toen plotseling de beesten schichtig werden. Den artilleristen was het onmogelijk de paarden in toom te houden. Nu is men daar bezig met het opslaan van 't circus Corty Althoff, wat natuurlijk heel wat volk lokt. Juist waren weer een paar wagens gearriveerd en van alle kanten kwamen de menschen toegeloopen. Aan een en ander schijnt meD het schichtig worden te rnoeten wijten. De paarden waren als dol en renden in vollen galop den weg op, juist toen er meerdere kin deren passeerden. Wonder boven wonder werd hiervan geen enkel gedeerd. -Het stuk slingerde tegen een lantaarnpaal die bij den grond afbrak. Door den schok kwamen de beide soldaten Yan Wezel en De Koning van den bok te vallen, terwijl de paarden er boven op stortten. Zoo dicht waren drie kinderen bij de paarden, dat de toeschouwers meenden, dat ook dezen onder de beesten lagen. En zoo verbijsterend was het ongeval, dat de meesten die het zagen radeloos wanhopig en schreeuwend rondliepen, aan ieder die het hooren wilde vertellende, dat er vijf dooden waren. Gelukkig echter is het niet zoo erg. On- middellijk toegeschoten artilleristen richtten de paarden op en verlosten zoo hunne beide makkers. Een der artilleristen v. Wezel, was juist onder den disselboom komen te vallen en daar boven- op lagen 3 paarden de disselboom weerstond het gewicht der paarden en verhinderde dat de er onder liggende artillerist verpletterd werd. Hij is er betrekkelijk goed van afgekomen en heeft geen bijzonder ernstige kwetsuren opge- loopen. Hij kon zich nog te voet naar den ziekenstal begeven, alwaar hij voorloopig werd verbonden en vervolgens per brancard naar het militaire hospitaal werd overgebracht. De andere artil lerist, De Koning, werd evenmin ernstig gekwetst en kon zich te voet naar 't hospitaal begeven. Een der paarden liep nog eene verwonding op aan den buik. Maandagavond te 11 uur lag aan den Amsterdamschen Straatweg, te Utrecht, iemand in het gras te slapen. Op zulk een laat uur trok dit al spoedig de aandacht van de politie, die den bewusten persoon onder haar bescher- ming nam en hem daarop omtrent zijn plaats van herkomst eens geducht aan den tand voelde. Zonder veel moeite kreeg men daarop de waar- heid te hooren. De aangehoudene bleek een 18jarige bakkersknecht uit's Gravenhage te zijn, die met een rijwiel en een bedrag van f 9, alles toebehoorende aan zijn patroon, naar Utrecht gekomen was. Het rijwiel en het geld had hij nog bij zich. Veel vreugde heeft de bedrieger derhalve niet van zijn slippertje gehad. Dinsdag zouden twee dochters van S., te Wageningen, ingevolge vonnis van de rechtbank, gesteld onder toezicht van den voogdijraad, wor den overgebracht naar het asyl „Steenbeek" te Zetten. Toen zij het rijtuig zouden instappen, trachtten ze te ontvluchten, ieder naar een verschillenden kant. Ze werden echter nagezet en spoedig door de politie gegrepen, waarna hare overbrenging verder zonder stoornis plaats had. 't Is te Noordwijkerhout gebeurd, zegt het Leidsche Dgbl. De pendule stond des morgens stil op halfvijf. Mogelijk verge ten op te winden Het werd gedaan en toch wilde zij niet gaan. Nu eens een tikje aan den slinger gegeven, nog eens en nog eens, maar niets baatte. De pendule bleef den geheelen dag stil staan. De avond kwam en opeens vloog van onder uit de pendule een vleermuis, die waarschijnlijk den vorigen avond door een openstaand raam naar binnen was gekomen. En nu wilde de pendule weer gaan, a»o zonder dat de horlogemaker er aan te pas was ge komen. Door het schrikken van het paard reed Woensdagmorgen een wagen van de ,/Maatschap- pij Amsterdams Goederenvervoer" op de Prins Hendrikkade ter hoogte van het gebouw Mer- curius van den glooienden walkant het water in. De koetsier sprong tijdig van den bok, doch was niet meer bij machte zijn wagen tegen te houden. Door vlug toegeschoten hulp was het voertuig spoedig op het droge, doch het paard zwom naar het midden van het breede water van het Westerdok en moest met een roeibootje naar de overzijde worden opgejaagd. Daar slaagde men er in het dier te omspannen met een zeil en met behulp van een hijschtoe- stel op een der vrachtbooten werd het arme beest omhoog gehaald. Het bleek intusschen reeds te zijn gestorven. Een groote menigte volgde op den wal het schouwspel de politie hield de steigers aan den kant vrij van nieuws- gierigen, ter voorkoming van ongelukken. Kranige visschers. Vermelding verdient het kranig stukje werk, dat schipper G. Blok, van Sch. 400, logger van de reeders C. en M. den Dulk, na den jongsten storm heeft verricht. Wanneer de reeders met de haringvisscherij een tamelijke besomming maken,' gaan de verdiensten dikwerf verloren, indien dit gepaard gaat met groot nettenverlies, wat door vele zeelieden niet altijd wordt beseft. Midden in den storm kwam een haringvleet i aapdrijven, welke die van Sch. 400 in den grond werkte. Gelukkig voor schipper Blok werd de drijvende vleet door den verliezer gevonden en weggehaald. Na het woeden van den storm trachtten schipper Blok en zijn bemanning hun eigen vleet aan boord te halen. Gemakkelijk ging het niet, daar deze met toebehooren pi. m. 120 vadem water diepte in zee lag. Tweemaal vier en twintig uren heeft schipper Blok met zijn wakkere bemanning daaraan gewerkt. Lang- zaam, voetje voor voetje, kwam de reep binnen kwam er een hooge zee, dan werd de reepge- vierd, opdat deze niet zou breken, want dan waren de kostbare netten toch verloren. Schipper Blok smaakte de voldoening op een twintig netten na, die uit de pees liepen, zijn geheele vleet en overige netten aan boord te krijgen. Een hevige brand heeft Zondag de stoom- zeepziederij ffDe Adelaar" te Wormerveer in de asch gelegd. Deze fabriek, een rondom van steen opgetrokken gebouw, wordt aan de achter- zijde door de Zaan begrensd en staat met den voorgevel aan het smalle Dijkje, dat de ver- binding vormt tusschen Wormerveer en Zaandijk. Na Zaterdagavond 7 uur was niemand aan de fabriek geweest. De brand werd opgemerkt door eenige voorbijgangerseen jongen, die op de fabriek werkt en in de buurt woont, had toen gelukkig de tegenwoordigheid van geest een deur open te trappen en den stoomketel af te blazen. Dit geschiedde nog juist bijtijds, want enkele oogenblikken later stond de fabriek van voor tot achter in vlammen. Geweldige massa's zwarten rook, te zwaar bijna om op te stijgen, golfden door de reeds gesprongen vensters naar buiten en gevoed door groote voorraden olie, hars en traan was alles weldra een vuurzee, waarvan de vlam men naar alle kanten wild en hoog in de lucht opsloegen. De hitte was soms zoo hevig, dat men op meer dan 100 meter afstand het nog niet houden kon. De stoomspuit en ook al de andere spuiten, hoe wel door het heerlijke Zondagweer niet zoo tijdig aanwezig als anders, deden wat zij konden om de belendende gebouwen een groot pak- huis van de firma Pieper Zonen aan de eene zijde en een houtpakhuis van de firma Gebr. Gorter aan de andere zijde tegen het vuur te bewaren. Geholpen door de gunstige wind- richting de wind joeg de vlammen over de Zaan gelukte dit dan ook bijna geheel alleen het houtpakhuis beliep brand- en water- schade. Aan den gunstigen wind was het ook te danken, dat de spuiten alle op het Dijkje konden postvatten, wijl de fabriek aan de Zaanzijde voor de spuiten niet te bereiken was. Wel was hierdoor het verkeer gestremd, doch wie noodzakelijk naar Zaandijk of in omgekeerde richting moest, werd per roeischuitje voort- geholpen. Enkele brandweermannen, die voor de soms plotseling toenemende hitte niet spoedig genoeg konden terugwijken, kregen eenige brandwonden, welke door Dr. Yap Asperen werden behandeld. Eerst tegen 7 uur was de vuurzee in zoover bedwongen, dat geen gevaar meer te vreezen was. De fabriek is een brandende puinhoop, waarbij den geheelen nacht door drie spuiten dienst hebben gedaan. Omtrent de oprzaak van deiU brand is niets bekend. Men schrijft uit Lobith Bij het agentschap eener brand-waarborg- maatschappij alhier vervoegde zich 1.1. Yrijdag een rijtuigverhuurder, teneinde aanspraak te maken op eene som van vierhonderd gulden, als vergoeding voor een paard, dat, bij die maatschappij tegen brandsehade (ook door he- melvuur) verzekerd zijnde, 's Woendags te voren, op eene in de nabijheid dezer plaats gelegen weide door den bliksem zoude zijn gedood. Van een en ander was door een rijksveearts eene stellige verklaring afgegeven, welke verklaring dan ook werd overgelegd. Niettemin kwam het den agent een beetje verdacht voor, dat men eerst nu van het on geval kwam kennis geven, te meer, daar hij, noch zijne huisgenooten zich iets er van wisten te herinneren, dat het op dien bewusten Woens dag had geonweerd, laat staan dan gebliksemd. Maar nog meer wantrouwen begon hij te koes- teren, toen hij zich dra wel herinnerde, dat er, volgens een hem toevallig ter oore gekomen gerucht, onlangs in de buurt een paard ver- dronken was. Alvoxens dus tot de uitbetaling der gevraagde som over te gaan, ontbood hij daarom twee andere veeartsen en ziet, na een zorgvuldig onderzoek op heden, ter plaatse, waar het ca daver nog lag, en welk onderzoek politie en en justitie bijwoonde, kwamen deze veeartsen tot de conclusie, dat het dier, omstreeks 20 jaar oud geweest zijnde, en aan longtuberculose geleden hebbende, inderdaad slechts door ver- drinking den dood gevonden had. Met dat al is het kunuen gebeuren, dat het tot sterke ontbinding overgegane overschot, bij de thans heerschende warmte, bijna eene week lang boven den grond gelegen heeft, natuurlijk een afschuwelijken stank in den omtrek ver- spreidende. Dat er intusschen nog een ander luchtje aan deze zaak vastzit, mag wel hieruit worden af- geleid, dat de burgemeester, als hulpofficier van justitie, termen heeft kunnen vinden eene ver- volging in te stellen, omdat men hier vermoede- lijk met eene poging tot oplichting te doen heeft. - Men schrijft uit Schoterland In den zomer van 1905 werd de woning van gebroeders H. te Heerenveen door den gemeente- raad onbewoonbaar verklaard. Den bewoners, zeer bej aarde lieden, werd plaatsing aangeboden in het gemeentelijk armhuis, doch zij weigerden het krot te verlaten. Met den s'terken arm werden zij daaruit verwijderd, doch eenigen tijd daarna betrokken zij de oude woning weer. Zij werden geverbaliseerd, tot boete veroordeeld, die zij betaalden en wonen sedert weer onge- stoord in de onbewoonbaar verklaarde woning. Dat onze Koninklijke Nederlandsche Poste- rijen soms vreemde bestellingen hebben uit te voeren, kan blijken uit het feit dat aan het adres van den heer Rembrandt van Rijn, Rem- brandtplein te Amsterdam werden geadresseerd een prentbrietkaart en een visitekaartje „met hartelijke groeten" afgezonden door eenige kunstvereerders, benevens een papieren reclame- biljet van Victoria-water, waarop eenige hulde- woorden van feestvierders. De brievenbesteller heeft deze eigenaardige huldebetuigingen aan den boschwachter van het Rembrandtplantsoen gegeven, die ze op zijn beurt gedeponeerd heeft op het voetstuk van het standbeeld. Op de achterzijde van de enveloppe met het kaartje is geschreven Op het Rembrandtplein is geen heer van dezen naam bekend, wel een standbeeld, echter geen bus en geeft geen gehoor (dus on- bestelbaar). (Hblad.) Dinsdag in den vroegen morgen mocht het aan een agent van politie gelukkeu een strooper te betrappen in het Sterrebosch te Groningen. De man bekende, dat het hem te doen was om eenige van die prachtige edelkarpers in zijn bezit te krijgen, welke de Vereeniging tot bevordering der zoetwatervisscherij met ver- gunning van het gemeentebestuur in den vijver uitgezet. Te Stettin zijn vijftien voile haringpak- huizen van de firma Poll, onder een ondraaglijken stank, in vlammen opgegaan. De brandweer heeft een heelen nacht rnoeten spuiten, om de omliggende gebouwen, waar hout, steenkohn petroleum in geborgen was, te beschermen. Het Handelsbl. v. Antwerpen meldt Twee gendarmen der brigade van Zele hebben 3 dezer, rond 3 ure 's morgens, te Berlaere een wagen ontmoet, die kikkerboutjes vervoerde, wat verboden is door de wet. Ze meenden de vervoerders te doen stilstaan, doch onverwachts werd hun hevige tegenstand geboden, toen ze het paard bij de teugels wil- den grijpen. Stok- en zweepslagen vielen hun dicht op het lijf, en weldra reed het span in allerijl voort. De gendarmen gaven het niet op, ze sprongen terug op hun rij wiel en achter- volgden de koets door Berlaere, Schoonaerde, Wichelen, Uytbergen en Overmeire, waar een hunner van vermoeidheid de achtervolging moest staken. VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5