W. ROLVINK, arts, Openbare Vergadering Openbare V erko op 2°. Eene Bite, 1 Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. bomoeopaath, Bond van Miliciens, Oud-Miliciens, Reser- visten en Landweermannen. op Zaterdag 11 Augustus, 2 Directieketen en een Ark. Direct! ekeet, 3°. Een drijvende Woonark, Telegrafische berichten. Handelsberichten. SprekerH. 0LTH0F, Een bom is gevonden op de stoep der kerk te Chalons-sur-Marne, waar het ding zoo het ontploft was, groote onheilen had kunnen stichten, maar gelukkig had het's nachts over- vloedig geregend, waardoor de lont werd uit- gebluscht. Driepersonen, die Zaterdag wegensmogelijke schuld aan den tentoonstellingsbrand te Milaan waren in hechtenis genomen, zijn op vrije yoeten gesteld. De Milaansche commissaris van politie •Eula heeftZaterdag aan een journalist medege- deeld, dat, zoo er al kwaadwilligheid is in het spel geweest, de dader den dood moet hebben gevonden in de vlammen. Ware hij daaruit ontsnapt, dan zou men hem zeker hebben opge- merkt. Het socialistische gemeenteraadslid Turati heeft aan het Milaansche gemeentebestnur ver- zocht, zoo spoedig mogelijk den Raad bij een te roepen, opdat worde uitgemaakt, op wien de verantwoordelijkheid rust voor het gebeurde. De politie te Hoboken bij New-York vond Zaterdag een kleinen zak met dynamiet en patronen, bij een voetpad verborgen. De agenten ledigden den zak en legden hem weer neer waar zij hem gevonden hadden. Kort daarna kwam een Italiaan, Grecemo Tanalara genaamd, het zakje halen. Hij werd in hechtenis genomen en men vond in zijn bezit een passage- fa iljet voor het stoomschip Cretic, dat Zaterdag naar Napels moest vertrekken. Tanalara zegt dat zijne vrienden waarschijnlijk dynamiet in zijn zakje hebben gedaan om hem een poets te bakken. Ook beweerde hij, dynamiet en patronen gekocht te hebben voor Anciaro professor in de scheikunde te Napels. De politie denkt echter met een anarchist te doen te hebben, die voornemens was den Koning van Italie te vermoorden. Een ontzettende Scheepsramp wordt bericht. De stoomboot Sirio, komende van Barcelona met 800 landverhuizers aan boord, heeft bij Bajos Hormigas schipbreuk geleden, dicht bij Kaap Palos. Het schip zonk spoedig. De landverhuizers waren meest Italianen. Het aantal slachtoffers is groot. Er zijn ook vis- schers omgekomen, die pogingen deden tot red ding der schipbreukelingen. Zooals te begrijpen is, deden zich ontzettend droevige tooneelen voor. Een ambtelijk bericht uit Cartagena meldt, dat negen tiende deel van de geredde passagiers vreemdelingen zouden zijn. Er is onder de ge- redden een bisschop, die naar Cartagena is ge- bracht. Een andere bisschop werd door de golven bedolven terwijl hij de menschen zegende die hij verdrinken zag. Het verlies van de scheepspapieren aan boord maakt het onmoge- lijk, nauwkeurig den omvang van de ramp te weten te komen. Men beweert dat het onge- luk te wijten is aan de onvoorzichtigheid van den kapitein, die over de ondiepten bij Hormi gas heen wilde varen om zijn weg te bekorten. De aartsbisschop du Para van Brazilie werd gered, de Braziliaansche bisschop de San Pablo verdronk. De Oostenrijksche consul in Brazilie sprong in het water met een reddingsboei, maar die gaf hij aan een moeder en kind die op het punt waren te verdrinkenzoo redde hij ze het leven, terwijl hij zich zelf nauwelijks boven kon houden. Een monnik aan boord van de Sirio begon te bidden voor de drenkelingen. Toen het schip de diepte in ging raakte hij te water. Men gelooft, dat hij omgekomen is. Yolgens de Diario Universal hebben alle booten, die zich in de nabijheid bevonden van ie Sirio, hulp verleend toen de ramp gebeurde. De gezagvoerder van de Joven Miguel kwam ter zijde van de Sirio, en dwong zijn manschap- pen met de revolver in de vuist, tegen de Sirio aan te blijven liggen terwijl die aan het zinken was. Hij slaagde er in 300 passagiers te red den. De stoomboot Yincenta Llicano redde 200 menschen en bracht ze naar Cartagena. Een oude kreupele visscher, die alleen zijn boot bestuurde, redde 12 personen. De Heraldo verneemt uit Cartagena Onder de duizend voorvallen waarvan de ooggetuigen van de schipbreuk melding maken, zij het vol- gende medegedeeld Opeen plaats in het want van de Sirio had den zich zes kinderen vastgeklampt, waarvan de moeders te ver weg waren om te hulp te komen. Hartverscheurend waren de kreten dezer moeders, die aanschouwden hoe de golven van dezen tros kinderen een voor een wegsloegen. Dit ongeluk is sedert de schipbreuk van de Bourgogne, de eerste groote scheepsramp die een passagiersboot overkomen is. Terwijl het varen aan de westkust van Spanje niet' altijd gemakkelijk is en men daar met vele gevaarlijke plaatsen rekening moet houden, staat de oost- kust als weinig gevaarlijk bekend. Het is moeilijk te begrijpen dat de Italiaansche boot op klaarlichten dag heeft kunnen stranden, als men niet aanneemt dat de kapitein op meer dan lichtvaardige wijze de kust genaderd is, om den weg te bekorten. Hij zelf heeft zelf- moord gepleegd. Aan den wal zag men wanhopige tafreelen. Een moeder wier drie zonen verdronken zijn, is krankzinnig geworden. De dokter van de Sirio vond bij het aan land komen zijne dochter die hij dood waande, terug. Het wederzien was roerend. Een circus en een infirmerie zijn in orde gebracht, om de geredden te huisvesten. De Sirio was den 2den Augustus om 5 urn 's middags uit Genua vertrokken, met bestem- ming naar Cadiz, St. Yincent, Monte Video en Buenos Aires. Zij was een ijzeren schroefstoom- schip van 2275 ton en in 1883 voor de Navi- gazione Generate Italiana te Glasgow gebouwd. Aan de Madrileensche Heraldo wordt uit Cartagena gemeld Vele kinderen zijn weezen geworden en zijn door het weeshuis te Cartagena opgenomen. Onder de verdronkenen zijn vooral vrouwen en kinderen. Yele schipbreukelingen zijn te voet naar Cartagena gegaan, daar zij zich niet over zee wilden laten vervoeren. Totnogtoe zouden 385 personen op het appel ontbreken. Onder de verdronkenen is de prior der Benedic ts nen van Londen. De passagiers spreken eenparig schande over het gedrag van den kapi tein, die het schip zou verlaten hebben in 't oogenblik van 't gevaar. Yele matrozen en al de stokers zijn verdronken. De ramp ge beurde op 18 mijlen van Cartagena. Een moeder redde hare drie kinderen door middel van eene plajik. Een oude man verloor zijne drie zonen. Een jonge man, pas een maand getrouwd, verloor zijne vrouw en zijne zuster. Tijdens een corrida te Cartagena is eene inzameling gedaan voor de slachtoffers. Een der toreadors, Benvenida genaamd, stond zijne heele winst van dien dag, ongeveer 3000 pesetas, voor de slachtoffers af. Men heeft het lijk opgevischt van een kind, dat een klein madonnabeeldje in de hand droeg. Een ander verdronkene hield', het portret van een schoon meisje in zijn handen geklemd. De kapitein van de Eransche boot Marie Louise, die getuige was van de schipbreuk, vertelt dat hij de Sirio opmerkte toen hij in snelle vaart stoomde. Eensklaps stopte de boot. Verrast richtte de kapitein der Marie Louise zijn kijker op het schip, wel vermoedende dat er iets buitengewoons gaande was, want hij wist dat er daar ondiepten warenhij zag dat de voorsteven van de Sirio in de hoogte ging en de achtersteven zonk. Er was geen twijfel meer, de Sirio had op een rots gestooten. De kapitein liet aanstonds den steven wenden kort daarna hoorden zij den ketel der Sirio ont- ploffenweldra bemerkten zij lijken op het water en hoorden zij hulpkreten. De Marie Louise nam 25 personen op en zond die per boot naar de eilanden Hormigas. Daarna nam zij er nog 29 op, die hij naar Alicante bracht. De kapitein der Sirio was 62 jaar en had al 45 jaar lang gevaren. De correspondent van de Daily Telegraph, te Cartagena, meldt, dat op 't oogenblik der ramp, de Italianen elkander de reddingsboeien betwistten met revolver en dolk in de handen vechterid op de brutaalste manier, zonder acht te geven op vrouwen of kinderen. Een half uur lang waren de landverhuizers meester. Zij maakten de bemanning machteloos. Met het mes in de hand maakten zij zich van de booten meester, trots de heldhaftigheid van de officieren, die eerst vrouwen en kinderen wilden redden. Eene groep landverhuizers sprong op eene boot toe, die reeds vol was en te water gelaten zou worden. Met het mes staken zij iedereen overhoop en namen de plaats van hunne slacht offers in. Zij waren op 't punt te vertrekken, toen een nieuwe groep aankwam en het gevecht op vreeselijke wijze opnieuw begon. De kapitein, ziende dat het schip verloren was en de reddingsbooten bemachtigd, schoot zich voor het hoofd. Daarna verloren de ofS- cieren hun kalmte en trachtten aan land te komen. Niemand bestuurde meer de redding. Daarom is het aantal dooden zoo groot, hoewel op het tijdstip der ramp de zee volkomen kalm was. Onder de verdronkenen is de zangeres Lola Millones. die naar Argentinie onderweg was. Op de kust zet men het reddingswerk voort. Het strand is bezaaid met lijken en wrakhout van de ramp. De plaats van de schipbreuk is een historische- plaats. Dicht bij de eilanden Hormigas, name- lijk bij Kaap Palos, vertrok op 3 Augustus 1492 Columbus op zijne reis, waarop hij de Nieuwe Wereld ontdekte. Het Italiaansch gezantschap te Madrid heeft uit Rome last gekregen volledige bijzouderheden naar het Quirinaal te zenden en aan de over- levenden de deelneming des Konings te betujgen en hun hulp te verleenen. Uit het Vatikaan komen ook telegrammen, die dringend om inlichtingen vragen over de prelaten, die slachtoffers van de ramp geworden zijn. Er waren verschillende bisschoppen aan boord, die onlangs door den Paus naar Rome waren ontboden. Men vermoedt dat de geestelijke onder de slachtoffers, die aartsbisschop van Sao Pedro in Brazilie wordt genoemd Mgr. Camargo de Bar- ros is, aartsbisschop van Petropolis. De laatste berichten over de schipbreuk van de Sirio bevatten zware beschuldigingen tegen den gezagvoerder en het scheepsvolk. Het is niet waar, dat de kapitein zelfmoord pleegde, toen het schip op een klip stootte en reddeloos verloren scheen. Integendeel, de kapitein was een der eersten die in het water sprong om 't vooze lijf te bergen. Hij is door een reddings- boot opgenomen. Zijn voorbeeld is door het scheepsvolk nagevolgd. De bemanning heeft niet getracht de passagiers, en vooral de vrouwen en kinderen te redden, maar aanstonds waren alien verbijsterd, de matrozen dachten aan niets anders dan aan eigen lijfsbehoud. Het scheeps volk is gered, zoo luidt een van de berichten. De matrozen hebben hun doel bereikt. Zij hebben er het leven afgebracht ten koste van de vrouwen en kinderen die zij hebben laten omkomen, of, erger, hebben verdrongen bij de reddingsbooten. De berichten spreken elkaar hier en daar tegen. Want volgens sommige berichtgevers zouden de reddingsbooten zoo overvuld zijn geweest, dat zij terstond zonken. Zeelui verbazen zich over de verregaande onbe- dachtzaamheid van den kapitein. De klippen bij het eiland Hormigas zijn algemeen bekend als hoogst gevaarlijk. En bovendien waarschuwt een vuurtoren de voorbijkomende schepen. De justitie heeft de lagere seheepsofficieren van de Sirio in hechtenis genomen. De kapitein schijnt zich te verontschuldigen met de bewe- ring dat de klippen van het eiland Hormigas niet op zijn kaart stonden. Yolgens de ambtelijke gegevens zijn er onder de geredde personen 348 Italianen, 40 Span- jaarden, 14 Arabieren, 10 Oostenrijkers, 6 Azia- ten, 4 Argentijnen, 4 Brazilianen en 121 ande- ren, samen 547 personen. Er bestaat hoop, dat nog verscheiden personen, die thans ver- mist worden, zullen blijken opgenomen te zijn door schepen die zijn doorgevaren. In het gun- stigste geval mag het aantal dooden op 200 worden geschat, maar het aantal vermisten is nu nog veel grooter. De Spaansche Minister van Binnenlandsche zaken heeft den Minister van Finaneien om geld gevraagd tot het verleenen van hulp aan de schipbreukelingen. Overheid en particulieren te Cartagena en daar in de buurt voorzien hen voorloopig van het noodig?ste. De menschen hebben niet alleen voedsel maar ook kleeren noodig, want vele geredden zijn naakt of bijna naakt aan wal gekomen. Middel burg, 8 Aug. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd tot lid der gezondheidscommissie wier zetel is gevestigd te Oostburg de heer jhr. H. M. Wttewaal van Stoet- wegen, inspecteur der directe belastingen, invoer- rechten en accijnzen aldaar. Heden werd alhier aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur aanbesteed het leveren en storten van steen voor den Oosthavendam van het kanaal door Walcheren enz. te \Tis- singen (raining 25,000) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Roskam Cz. te Dordrecht voor f 33,480, M. van den Hoek te Ter Neuzen voor 32,960 en J. Jansen te Ter Neuzen voor f 29,750. Hulst, 6 Aug. KOE118 VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,80 a 47,825. Engelsch per 12,u u 12, ZEETIJ D1NGEN. Van 6 tot en met 7 Aug. Nam. D A G E N V oorm. Positie der stoomschepen. Donderdag 9 Aug. 4.51 5.10 Vrijdag 10 5.30 5.51 Zaterdag 11 n 6.12 6.35 Zondag 12 n 7.— 7.27 Maandag 13 n 7.55 8.30 Dinsdag 14 n 9.6 9.44 Woensdag 15 10.22 10.58 Kinderen enZiek en J Ondergeteekende betuigt zijn harte- lijken dank voor de vele blijken van belangstelling, tijdens het lijden en bij het over- lijden van zijne geliefde Echtgenoote onder- vonden. Uit aller naam, P. VAN STR1EN. Ter Neuzen, 6 Augustus 1906. latfjyK1** Voor de vele bewijzen van deel- neming gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijn geliefden Echtgenoot, onder- vonden, betuig ik ook namens mijne aanbehuwde Kinderen en Kleinkinderen, mijnen welgemeen- den dank. J. M COOYMAN-Hulstaart. Ter Neuzen, 8 Aug. 1906. heeft zijne zittingen te GOES en MIDDELBURG hervat. Afd. Ter Neuzen. 's avonds 8 uur, bij den heer A. DE ZEEUW, Nieuwediepst. no. 6. Voorz. der Afd. Den Haag. Onderwerp De Landweer en hare gevolgen. Entree vrij. Debat vrij. Militieplichtigen laat vooral niet na deze belangrijke vergadering bij te woneu. De Notaris De Bidder te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van de heeren I. VAN DE VELDE, aannemer te Papendrecht, en Consorten, op Woensdag den 22 Augustus SSOS, 's middags 2 tire, ten huize van den heer J. Michielsen te Ter Neuzen, aan de Markt, in het openbaar, d contant geld, verkoopen 10 Eene ongeveer 3 jaren geleden nieuw gebouwde staande in de buurt Sluiskil, gemeente Westdorpe, op den Westelijken kanaaldijk, bij het overzetveer naar Westdorpe staande bij de nieuwe' draaibrug over 'tAxelsche kanaaltje Alles op te ruimen voor of uiterlijk op 14 Septetnber 1906. liggende in het Nieuwe Kanaal, bij gemeld overzetveer. In gebruik ie krijgen 14 September 1906. Alles dagelijkti te bezichtigen en zich daartoete vervoegen bij Jan van der Reijde, veer- man op het Nieuwe Kanaal. Middenprijs per 100 K.G. Tarwe 8,25, Rogge Wmtergerst f 8,25, Zomergerst f Haver f 9, Erwten f 10,Witteboonen Bruineboonen Duiven- boonen 9,— Paardenboonen JBoekweit Lijnzaad fKoolzaad J Aardappels f 5,75 Boter per kilo f 1,35. Eieren per 26 stuka f 0,95. Ter we"kmarkt waren aangevoerd: 44 stuks Rundvee, 31 Varkens, waarvan verkocht 19 stuks Rundvee, 16 Varkens. VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading Eng. s.s. idem idem 7 Eng. s.s. idem Belg. s.s. Voor Ter Hieuzen Trent 1341 Grimsby ijzer Jet 2790 New-Castle kolen Whimbrel 2514 (Liverpool stukg. River Thames Trent Benmacdui Fran. st. j. Eng. s.s. Duits s s. Eng. s.s. Ouits. s.s. 6 Eng. s.s. 7 Eng. s.s. Van Ter Seuien 2241 Londen 1341 Plymouth 1651 Grimsby stukg. ledig idem Voor ciUi Aime 189 Vlissingen ledig Don 2658 Goole stukg. Anna Podeus 4193 Riga hout Bleu Bell 1608 Goole kolen Van <«enf Mulheim 2377 Rensborg ijzergr. Voor Helzaete Alchymist 1079 Hamburg Van Selzaete Alchymist 1079 Bordeaux ledig Van 6 tot en met 7 Aug. werden langs de Oost- sluizen alhier 42 binnenvaartuigen op- en 26 af- geschuti door de Westsl. 12 op- en 6 afge- schut. s.s. HENRY vertrok 8 dezer van Swinemunde naar Yxpila. s.s. GUIDO in lading te West-Hartlrpool voor Kroonstad. 8.8. HARALD in lading te BIyth voor Swinemunde. 8,8. JENNY in lossing te Calais. .8. RICHARD veitrekt morgen van Swinemunde naar Simo. tt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 3