,1 AI q e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 4875. Dinsdag 7 Augustus 190ft. EIUDEE WET. Buitenland. Si LTICHWIT. (iemeogde berichten. 46e Jaargang. F E U IL L E T ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1 10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,324- Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieve* bashouders. ADVEBTEUTlSN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor el ken regel meet 0,10. Bij directe opgaaf van driemsal plaatsing derzelfde advertent^ wordt de pi?i slecbts tvreemaal berekend. Grootere letters worden naar plaataruimte beresend. Inzendmg van advertemien vQor 3 uren op den dag der aitgav^ schriift. Zou bet ool. zijn, omdat hij gewoon is^ich geerd, en trokken onder de tonen van eenige ii.. mnl f,, Komiipinn #»n hnvcndidl Z1IT1 vtt1 'Fri moroolion iIgav PPT1 flPPl onzer Stacl. TER NEUZEN, 6 Augustus 1906. De heer A. de Kraker alhier behaalde bij het te 's Grayenhage gehouden exatneu de akte voor de Engelsche taal. De scherpschuttersvereeniging ,/Yoor Yader- land en Koning" alhier ontving reeds de toe- zegging van een verguld zilveren medaille om uit te loven als prijs voor den te houden schiet- wedstrijd. Gisteren werd Ter Neuzen door een groot aantal vreemdelingen bezocht. Met den middag arriveerde de stoomboot //Luctor et Emergo met een talrijk gezelschap toeristen uit Gent. Deze hadden een groep muzikanten geenga- opgewekte marscheu door een deel onzer stad. In den namiddag arriveerde per spoortrein het fanfaregezelschap nMoed en Volharding uit Temsche, met de turnclub //Rust Roest en talrijk gevolg. Bovenvermeld gezelschap, onder directie van den heer L. van Cleemput, gal des avonds een concert in de n Buiten-Societeit' De leden en hun gezelschap waren in grooten getale opgekomen, en genooten zoowel van een aangenaam zitje in den tuin, als van het concert dat door het muziekgezelschap werd gegeven. In de pauze trad op de turnclub //Rust Roest die met hare flink uitgevoerde vrije oefeningen, staafoefeningen en pyramiden, een onverdeeld succes verwierf. Met ingang van 17 dezer is verplaatst van Bergeik naar Breskens de marechaussee Van Besooyen. Te IJzendijke is bij een arbeider, tijdens zijne al'wezigheid, op klaarlichten dag inge- broken en zijn gestolen een spaarbankboekje, uitgegeven op een Belgisch kantoor, groot onge- veer 1900 francs, 10 francs aan gereed geld, benevens brood, spek en een halve ham, terwijl velschilleude voorwerpen vernield werden. Hiervan wordt verdacht een berucht 19jarig persoon, Aug. Gr., afkomstig uit Schoondijke, die reeds meermalen in handen der justitie is geweest. Hoek, 4 Aug. In de heden gehouden vergade- ring van den gemeeuteraad waren alle leden tegenwoordig. Eervol ontslag werd verleeud aan den heer J. de Feijter als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, uitsluitend belast met de huwelijks-voltrekkingen. In zijne plaats werd als zoodanig benoemd den heer P. Geelhoedt met 4 stemmen. De heer A. Jurry verkreeg 2 en den heer W. Geelhoedt 1 stem. Deze beide laatsten waren door B. en W. aanbevolen. De begrooting voor 1907 werd aangeboden. De Belgische nikkelstukken zonder gaatjes zijn wettelijk niet langer gangbaar dan tot den eersten September a. s. Op de Staats-ontvang- kantoren worden zij daarna nog ontvangen tot den 30sten November a. s. Zaamslag, 6 Aug. Hedenmorgen was de landbouwer J. B. nabij bet dorp bezig in het bouwland erwten op een wagen te laden. Zijn vest waarin zijn horloge zat hing aldaar in zijne nabijbeid op een hooivork. 1 wee kinderen van ongeveer 5 en 10 jaren ond, kwamen op dat bouwland om erwten te zoeken, doch deze werden door den landbouwer aangezegd nog eenigen tijd te wachten. Tijdens het werken waren deze kinderen vertrokken, en niemand anders was aldaar geweest. Toen de wagen was volgeladen bemerkte J. B. dat zijn vest met uurwerk weg waren, waarom dadelijk zijn vermoeden viel op die 2 kinderen. N adat deze kleinen door hem en door hunne ouders waren ondervraagd bleven zij hardnekkig ontkennen iets van bet vest en het horloge te weten. Toen de gemeente-veldwachter er aan te pas kwam, bekende de oudste, na eenig verhoor, dat hij het vest uit kwaadheid, omdat hij was weggestuurd, in de haven nabij bet erwtenland had geworpen, alwaar het niet werd terug- gevonden. Zaamslag, 6 Augustus. De drukte in den aardappelhandel zoo als men die alhier jaarhjks gewoon is, laat nog steeds op zich wachten, terwijl nog maar enkele akkers gerooid zijn. Aangezien er weinig vraag is naar dit gewas, zijn ook de prijzen laag. Ook de opbrengst valt veel tegen wat ook het zijne bijdraagt om niet aan de tegenwoor- dige lage prijzen te verkoopen. Het tegenvallen van dit gewas en dat den oogst iets later valt dan andere jaren. is oor- zaak dat men nu, anders in het drukste van den arbeid, menschen werkeloos ziet loopen. Alhier begint het gebrek aan drinkwater zich nijpend te doen gevoelen, algemeen wordt naar regen verlangd. Het was een prachtige lente-avond in Maart. Mpn dagtaak was afgeloopen en ik zat op den drempel van een oud bloklmis nabij den Brazos. Yoor mij onttrok de dichtbegroeide oever den stroom aan mijn oog, terwijl achter mij de golvende prairie zich uitstrekte. Alleen de vuurvliegen, die in en uit het kreupelhout gonsden, verbraken den indruk van roerlooze stilte, die met den avond scheen neer te dalen en langzamerhand dwaalden mijn gedachten terug naar Engeland en naar het tehuis dat ik pas eenige maanden te voren had vaarwel gezegd. Ik had de oogen gesloten en was halfweg de oprijlaan van mijn ouderlijk huis, toen ik on- verwachts in de werkelijkheid werd terugge- sleurd door een stem van een neger wiens grijnzende tronie over de heg keek. Say, boss, mag ik stalien, dit paardvoor van nacht in de corral hier Onder de gegeven omstandigheden was het een gevaarlijke vraag, zelfs voor een blanke, en ik gaf de verlangde toestemming naar ik vrees, niet bepaald vriendelijk. Een half uur later kroop ik uit pure ver- veling mijn partner, Hal Bell, was voor zaken naar Austin gegaan te kooi en lag weldra te snorken. Het duurde niet lang, of ik werd wakker geschrikt door een ruwe stem, die in mijn oor schreeuwde Vooruit, Britisher, handen op Ik ging overeind zitten en keek rond. Het kleine vertrek was vol gemaskerde mannen, tot de tanden gewapend, die hun revolvers op mijn hoofd gericht hidden. Mijn eigen wapen hing aan den anderen muur buiten mijn bereik, zoo- dat dit bevel geheel overbodig was. Ik stak mijn handen dan ook niet op. Wel, Britisher, 'k denk dat je ons al zoo half verwachtte, he V Neen, wat moet je vroeg ik, zoodra ik mij voldoende hersteld had. Yerduiveld, wat hou jij je onnoozelDan wil je ook zeker beweren, dat je niet weet, waar Dane Lawson's zwarte ruin uithangt V Dane Lawson's zwarte ruin herhaalde ik. 'k Heb Dane Lawson nooit van mijn leven gezien, veel minder zijn ruin Hoor hem, boys, hoor hem nooit van zijn leven gezien Adam, kom naar voren Een ueger, met een afschuwelijke grijns om zijne dikke lippen, kwam aan het voeteneinde van mijn bed staan. Is dat de man, dien je Dane Lawson's paard vanavond door de kreek zag leiden ouder- vroeg de woordvoerder. De eigenste gentleman, sir. Ik zien hem- zelf en volgen hem, want ik begrijpen mr. Lawson niet verkoop dat hors, waar lnj zoo op gesteld, en ik zien hem vastmake die paard in zijn corral. Gemeene zwarte schurk Heb je mij zelf niet gevraagd het daar te mogen stalien bul- derde ik hem toe, want ik meende zijn toeleg te doorgronden. Hij was ontdekt en wilde nu de schuld op mij werpen. Nosir, weet nergens van, ontkende de neger met een nog afzichtelijker grijns dan te voren. Genoeg vie' de gemaskerde aanvoerder in. Migger Adam heeft je gezien, ons gewaar schnwd en ons hier gebracht. Wij hebben het paard in je corral gevonden en. om tijd te sparen, onderweg rechtspleging gehouden en je schuldig bevonden. Sta op en kleedje aan! Wat wou jelui met me? vroeg ik nu werkelijk ongerust, bekend als ik was over het kort recht, dat gewoonlijk over paardendieven werd uitgesproken. Blijkbaar waren mijn onwel- kome bezoekers vast overtuigd, dat ik een lid van dat edele gilde was. WelIk geloof, dat het de wil dezer achtbare vergadering is je te laten bengelen. Zie je, Britisher, er zijn in den laatsten tijd een massa paarden verdonkeremaand en we hebben besloten den eersten den besten paarden- dief, dien we snapten, te hangen als een waar- schnwend voorbeeld voor de anderen. Begrijp je het Maar jelui zult me toch niet goedsmoeds ophangen, zonder eenig onderzoek, zonder een enkele kans om mijn leven te redden riep ik beangst. Ik zie niet in, waartoe dat noodig zou zijn. Kijk hier wij zouden toch allemaal in de jury zijn en je evengoed tot den strop ver- oordeelen Dan is 't iramers maar veel beter om geen omslag te maken en je maar dadelijk Er is gemeld, dat op de tentoonstelling van ond goud en zilverwerk te Middelburg zich o. m. bevindt het kleinste boek der wereld, ter grootte van een bruine boon, in 1674gedrukt, met het gedicht,/Bloemhofje", door C. van van Lange. Dit is het kleinste en in verband daarmede mag wel vermeldt worden, dat het wrootste boek der wereld, eveneens uit Neder land afkomstig is. Het is in den tijd der Stuarts (1660) uit Nederland naar Engeland verhuisd en ten slotte terechtgekomen in het Britsche museum. Dit boek is 175 c.M. hoog en 175 c.M. breed en bestaat geheel uit groote kaarten. Het boek wordt afgesloten met drie groote zilveren haken. op te knoopen Kom maak een beetje vooit 'tis gauw gedaan. Bij deze bemoedigende opmerking wenkte hp twee mannen, die naderbij traden en mij vast- grepen. In weerwil van mijn verzet en on- schnldbetnigingen werd ik naar het bosch gesleurd, begeleid door de geheele gewapende bende, die zich onderweg den tijd kortte met onderling op vrij heftigen toon te beraadslagen over de beste manier om mij van kant te maken. Enkelen waren er voor het touw eenvoudig over den tak van een boom te werpen en mij op te hijschen, maar de meerderheid verklaarde zich voor de goede ouderwetsche methode, om mij op een paard te zetten, met het touw aan een tak gebonden om mijn nek en dan het paard met een paar flinke zweepstriemen onder mij vandaan te drijven. Als in een droom liep ik voort, aan alle kanten door de gewapende gemaskerden inge- sloten. Eindelijk commandeerde de aanvoerder halt onder een grooten notenboom, dien hij voor het doel uitstekend geschikt verklaarde. De maan scheen helder door het loover, veranderde de lange iianen en neerhangende tressen van Spaanscb mos in reusachtige zilveren draperieen en over- goot het tooneel met een tooverachtigen glans die mij onder andere omstandigheden zeker met verruk'king zou hebben vervuld het eenig gevoel dat die aanblik nu in mij opwekte, was een aandoening van spijt bij de gedachte hoe schoon de aarde er in dat zachte maanlicht uitzag en hoe hard het was, dat alles voor het laatst te zien. „rv.nrt»tf«voad. aitgezoDderd op leeesHlftgen, hij de yirm» P. J. Kit tolttd veirachtjnt Woea««l»»- eo *tja»gavoaa, m S DE IAWDB te Terleasea. Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend t dat on heden ter gemeente-secretarie ter visie isgelegrt een verzoek van DOMINICUS CAR0LU8 Y8EBAER1, slachter, wonende te Ter Neuzen, oin vergunning tot bet oprichtcn eener slaehteiij, in liet perceel, staande in de Dijkstraat, geinerkt 18 kadastraai seetie C 459, en dat op Maandag, 20 Augustusl90S, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadkuize dezer gemeente, gelegen- heid zal worden gegeven ora tegen bet maken dier inricbting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 6 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L" Secretaris. Het is met het oproer en de muiterij in Sveaborg. Kroonstadt en Reval spoediger ge laan geweest dan men aanvdnkelijk moest vermoeden. Te Sveaborg, waar de voornaams'te forten in handen der opstandelingen waren, schijnen het in de lucht springen van hun kruitmagazijn en het gebrek aan zware artillerie, waardoor zij zich niet voldoende tegen de twee hen bombardeerende oorlogsschepen kondetl verweren, veel tot de snelle onder- werpiug te hebben bijgedragen Maor, daar er weinig telegrammen doorkomen en men het nieuws hoofd- zakelijk uit regeeringsberichten putteii moet, is het moeilijk het jniste er van te weten. Vooral geldt dit van Kroonstadt, waar een groot rieel van hetgarnizoen en van de matrozen in opstand waren en waar toch deze opstand zoo snel onderdrukt werd. Waarschijnlijk zal ecbter het mislukken van den aanval op het tuighuis, waardoor men zich niet voldoende van wapenen kon voorzien, daaraan niet vreemd zijn. Eu te Reval zijn de matrozen van het oprjerige pantserschip uit zich zelf spoedig weer tot inkeer gekomen, misschien omdat ze van het" mislukken van het oproer in de andere steden hoorden. Want het gelijktijdig uitbreken van deze on- geregeldheden op de drie plaatsen maakt het bericht van een rooraf beraamd plan der revolutionairen. om den opstand gelijktijdig te Sveaborg, Kroonstadt en Sewastopol te doen uitbreken, wel waarschijnlijk. Het schijnt, dat men te Petersburg geen telegrammen uit Sewastopol krijgt, wat dan zou kunnen aanduiden, dat ook daar de opstand begonnen is. De bedoeling zou verder geweest zijn, veel troepen voor het onder drnkken van den opstand naar Sveaborg te lokken, waardoor dan de revolutionairen elders en ook te Petersburg de handen meer vrij kregen. Dit plan zou ecbter verijdeld zijn door.... de Finsche Roode Garde, die door bet opbreken der spoorlijnen naar Sveaborg juist het afzenden van troepen verhinderde. Van z'n vrienden moet men bet maar hebben. Dan schijnt de Czaar er betere te hebbeu. Mag men de Fransche yGil Bias" gelooveu dan zou de Duitscne Keizer aan den Czaar hulp hebben aangeboden voor het onderdrukken van den opstand, toen Woensdag- avond de toestand zoo kritiek was. Maar voorloopig zal men waarschijnlijk beter doen, dat geloof achterwege te laten. 'tis anders wel opvallend, hoe gedurig men aan Keizer Wilhelm planneu van tusschenkomst toe scnriiu. zjou uci uui. jo met "alles en nog wat te beinoeien en tiovendien zijn geluof aan het heilig gezag der vorsten bekend is r Hi.) zou anders later nog wel eens gelegenheid hebben, van ziin soeden wil te doen blijken, want t is nog met uit in Rusland en er komen reeds weer berichten over muiterij te Nielaml in Finland. Waarschijnlijk zal echter zijn oom koning Edward, met wien hij' binnenkort eeu ontmoeting zal hebben, hem dergelijke daden wel niet aanraden. Wat de heeren dan besprek'en zullen Maar zoo'n ontmoeting na yele jaren van mindere vriendschappelijkheid is gewoonhjk iiosal vormelijk en er zal dus wel met veel verhandeld worden. Tocii is het voor de vrede van Europa een verblijdend teeken deze vorstelijke samenkomst. De stilie vijandschap tusschen Engeland en Dnitschland was den laatsten tijd wel de grootste bedreiging yoor dien vrede, vooral nadat Frankrijk dat nog altijd de vernedering van 1870 niet goed vergeten kan, het zoo in nig met Engeland eens was geworden. In°het Lagei huis lieeft de eerste-minister bij de discus- sie over de inkrimpirig van het vlootplan, die Ballour opr.ieu w ter sprake bracht, nog dit antagomsme tusschen Frankrijk en Dnitschland en de vriendschap tusschen Engeland en de Fransche republiek, als een belangrijke factor in de Europeesche politick voorgesteM. En hij heeft zsker terecht er op gewezen, dat een samengaan van Frankrijk en Dnitschland tegen Engeland vri.iwei ondenkbaar was en er dus hij den honw der Engelsche vloot ook weinig rekening mee behoeide gehouden te worden. Toch is het voor een stunt gevaarlijk bij haai bewapening met dergelijke verkoudingen rekernug te houden. Hoe spopdig was indertijd na den oorlog van '60 de verhouding tusschen Pruisen en Oostenryk met verandeid en lion snel heeft de Duitscbe k-.izer zijn vriendschap voor Transvaal vergeten. E>at Transvaal en zijn vroegere bondgenoot Oranje- Vrijstaat trekken legeuwoordig weer meer de algemeene aandacht tot zich. Engeland heeft eindeli.jk een Grond- wet en een vorni van zeltbeytuur voor een dezer twee kolonies klaar. De boerenbevolking in die kolonie is er lang niet mee tevreden. Maar bovendien de andeie kolonie. Transoranje krijgt niets. Waarom niet mdat de Boeren daar verreweg de meerderheid hebben. loch verwacht Fischer spoedig een Grondwet. VV ordt (lie lander mtgesteld dan zou meende hij, het oude wantrou- wen in de goede tronw van Engeland herleven. Alsoi Engeland ouit moeite gedaan heeft het vertrouwen de) bevolking te houden of te winnen 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1