Mo. 4874. Ter Neuzensche Courant Zaterdag 4 Augustus 1908. 40° iaargang. Gemengde beriehten. TWBBDB BLAD. HERISAUMGSONDERWIJS. Buitenland. EEUIIL&TQIf. WERNER'S A V 0 N T U U R. 49) Gabori zat aan de tafel en had het jachtmes voor zich liggen. De lamp en de kaars deden het scherpe wapen glinsteren het was dan ook zeer helder in de kamer. De deur der aangrenzende kamer stond open daar leek het, door de tegenstelling, nog veel donkerder dan het werkelijk was. De misdadiger wachtte op zijn vrouw, die hem verraden had, naar hij meende. Nu en dan tastte hij naar den borstzak, waarin zijn revolver geborgen was doch dan liet hij de hand weer zakken. Neen, het was zoo beter. Bloed moest er vloeien op de een of andere manier, maar het was voorzichtiger den moord in stilte te bedrijven. De afrekening, die hier gehouden zou worden, ging anderen niet aan. En Gabori wilde die afrekening snel en zeker. Hij luisterde. Zij moest spoedig komen, misschien sloop zij reeds om het huis en weerhield alleen een on- bestemd voorgevoel haar, binnen te treden. Ha, daar hoorde hij voorzichtig het tuinhek opendoen. Plotseling veranderde Gabori zijn plan. Neen, niet in de kamer, waar hij hare brekende oogen zou kunnen zien, maar in de donkere gang zou hij haar vermoorden. De sterke man beefde over al zijne ledematen, doch hij aarzelde geen seconde. Hij stond op TER NEUZEN, 3 Augustus 1906. Gisteren werd alhier ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder van openbare en particuliere gebouwen de vlag uit- gestoken. Des avonds werd in //De Buiten-societeit" een concert gegeven door het muziekgezelschap z/De vereenigde werklieden", directeur de In- r A. Eeckhout. De opkomst van leden en geintroduceerden in den door electrisch licht verlichten tuin, was redelijk. Het was oorspronkelijk een heerlijke avond, doch met de pauze kwam een onweersbui op- zetten, die de meeste bezoekers hun woning deed opzoeken, doch die geen beletsel was om het geheele programnta uit te voeren. De onweersbui, die geruimen tijd aanhield, liep alhier zonder ongevallen af. Het programma voor het alhier op 15 Aug. a. s. te houden internationaal wielerfeest is verschenen. Het belooft veel en er blijkt uit dat het coniite ook ditmaal alles in het werk gesteld heeft om de deelname daaraan zoo algemeen mogelijk te maken en iets interessants te bieden. Yoor de wedstrijden worden flinke prijzen uitgeloofd en als nieuwigheid werd een wedstrijd, uitsluitend voor dames, uitgeschreven. Dat deze zich maar eens goed oefenen en er dapper aan meedoen Zoowel fietsers als zij welke aan die sport niet meedoen kunnen profiteeren van de uitvoering die op de Markt zal gegeven worden door de Starley Brothers, op gewone en motor-rijwielen, terwijl ook de comische wielrijders Heimel en Willi een aangename afwisseling zullen bieden. Ook voor opluistering door muziek is op voldoende wijze gezorgd. Gisteren had alhier in een gezin, wonende aan den Koedijk een noodlottig ongeval plaats. Een 4jarig knaapje viel in een pot met kokend water en bekwam zulke hevige brandwonden, dat het in den afgeloopen nacht is overleden. De gemeenteraad van Borssele heeft be- sloten, ter voldoening aan een verzoek van de vereeniging Schuttevaer. een licht op de haven aldaar te plaatsen. De gemeenteraad te Vrouwenpolder (Wal- cheren) heeft besloten dat de lokalen met ver- gunning tot den verkoop van sterken drank voortaan des Zondags moeten gesloten zijn des morgens van 8.30 tot 11.30 en des middags van 1.30 tot 4.30 uur. Sas van Gent. Ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde Donderdag van de openbare en eenige particu liere gebouwen de nationale driekleur. Het muziekgezelschap //de Vereenigde Vrienden" en in gebogen houding sloop hij de gang-in, tot achter de deur. Buiten hoorde hij stemmen fluisteren. z/Hebt ge uw revolver gereed vroeg iemand. z/Ja," klonk het terug. z/Dan zal ik aankloppen." Een paar doffe slagen vielen op de deur en te gelijk riep de eerste stem ,/Doe open V In naam der wet Haastig sloop Gabori terug en luisterde aan de vensters die aan de achterzijde der villa uit- kwamen. Ook daar hoorde hij stemmen en voetstappen op het kiezelzand. Hij kon niet langer twijfelen: het huis was omsingeld,vluchten was onmogelijk. Thans begreep hij, dat zijn spel ten einde was. Binnen, op de schrijftafel, lag de tasch met valsche bankbiljetten en op den vloer lagen de stukjes der verscheurde papieren. Al had hij binnen weinige seconden die be- wijzen van zijne schuld kunnen vernietigen, toch was hij ontdekt en kon zijne straf niet meer ontloopen. Dit alles ging hem bliksemsnel door het hoofd. Hij dacht aan de jaren zijnermisdadige werkzaam- heidaan de jaren van zedelijke mishandeling, gepleegd, op zijne eigen vrouw aan het laatst- verloopen uur, waarin hij het voornemen had opgevat haar te vermoorden, en aan de vele, eindeloos, lange uren, die hij in het tuchthuis tusschen vier muren zou moeten doorbrengen. Dit alles trok in een oogwenk zijn geest voorbij, evenals -naar men zegt bij een stervende het geval is. Gabori deed geen moeite meer om niet gehoord te worden. Met vaste schreden ging hij naar deed des avonds met fakkellicht een muzikale wandeling door de gemeente en voerde eenige nummers uit op de groote markt. De wachtmeester der Kon. marechaussee De Kok, alhier, die, tengevolge van een val van zijn paard ruim 5 maanden in de militaire hos- pitalen te Vlissingen en Utrecht verblijf hield, is thans voor den dienst ongeschikt bevonden en zal deze met pensioen veriaten. St. Jansteen, 30 Juli. In de Raadsvergade- ring was ieder op zijn post en werden de vol- gende zaken behandeld. Allereerst waren aan de orde tractamentsver- hoogingen van de heeren W. C. Imandt, F. P. Schiffer E. M. H. Bartz en J. de Potter, waarvan de eerste moet wachten tot de begrooting voor 1907 behandeld wordt terwijl de beide volgenden ieder 50 kregen ingaande 1 Januari (eene periodieke verhooging die volgens de onderwijs wet verplichtend is). De jaarwedde van laatst- genoemde, die klokluider is, werd van 70 op 100 gebracht. De gronden hiervoor bleven mij onbekend. Uit de bouwverordening werd eene van die bepalingen gelicht welke helaas in de tegenwoor- dig ingevoerde nieuwe wetten en verordeningen zoo menigvuldig voorkomen en gemaakt schij nen te zijn om de menschen te plagen. Art. 23 bepaalt thans o. a. dat de beruchte portalen aan de buitendeuren der huizen kunnen vervan- gen worden door tochtschermen. Dat is iets goeds. Daarna werd het een en ander in het midden gebracht over de gemeenterekening over 1905 en de begrooting voor het jaar 1907 (aanbieding). De rekening van 1905 en de begrooting over 1907 van het burgerlijk armbestuur verkregen de goedkeuring van den raad en de laatste werd gesteund door eene subsidie uit de ge- meentekas van 650. Na besloten te hebben tot wijziging der be grooting van 1906 en aanbieding van het ver- slag omtrent den toestand der gemeente in 1905, werden tot afgevaardigden voor de ambacht- school te Hulst benoemd de heeren C. Ysebaert (burg.) en A. v. d. Piuijm en tot plaatsvervanger J. Vael (de laatste wethouders). Medegedeeld werd het proces-verbaal opname boeken en kas gemeente-ontvanger. Ten slotte werd nog iets goeds gestemd, doch het is jammer, dat men van dat goeds zoo weinig krijgt. Er werd n. 1. besloten een eindje voedpad van macadam aan te leggen van C. L. Giele tot de Magdalenastraat. Men moest dit doortrekken tot grenspaal 283. Dan hadden we eene verbinding met Stekene. Ylissingen, 3 Aug. Bij de verkiezing van 3 leden van den gemeenteraad werd heden can- didaat gesteld in het ID district de heeren L. van Aartsen en W. S. Bosch (beiden lib.) en A. Huson en F. van der Meer (beiden antirev.) In het IIIe district werden gesteld de heeren L. Faas (lib.) en G. van de Putte (antirev.) Uit Valkenburg meldt men aan de N. Limb. K. Maandagvoormiddag zag de barbier J. P., van hier, in het Odapark zijnde, in de daar stroomende Geul een manspersoon liggen, geheel levenloos. Bij nader toezien bleek het 't lijk te zijn van zijn bloedeigen broeder L. P., oud 20 jaar. Men begrijpt den toestand van P., de helder verlichte kamer, wierp zijn jachtmes in hoek, sloeg een langen, laatsten blik op het licht en verdween toen in de duisternis der aangrenzende kamer. Daarbuiten hoorde hij hen loopen. Jurgens en Reinhold Werner dachten eerst, dat hij de deur kwam openen, waar zij op post stonden, doch het geluid der voetstappen werd onduidelijker en ten laatste werd het stil. Terwijl zij met ingehouden adem luisterden, viel er een schot. De beide mannen vielen nu op de huisdeur aan om het slot te doen springen, doch de grendel was niet dichtgeschoven, zoodat zij on- gehinderd konden binnentreden. Zij stormden de verlichte voorkamer binnen, doch vonden die ledig. Zij aarzelden een oogen- blik, de een keek de ander aan en wees naar de openstaande deur van het aangrenzend vertrek. Eindelijk nam Jurgens de lamp en ging in de deur opening staan. z/Ik heb het wel gedacht," zeide hij halfluid. z/Misdadigers van deze soort leveren zich zelden over in de handen van het gerecht. Maar er is nog leven in hem." Gabori lag op den vloer en hield de revolver nog in de hand geklemd. Het tapijt, waarop hij lag, had een roode kleurzoo zag men nauwelijks het bloed, dat uit den rechterslaap vloeide en in het tapijt drong. Dit was de tweede die in de eenzame villa op de heide zelfmoord pleegde. De commissaris knielde bij den gewonde neder, die het ontzielde lichaam zijns breeders uit het water moest halen. De drenkeling had aan het hoofd ernstige, zware wonden, biijkbaar snijwonden, de hersenen puilden uit hun kas. In tegenwoordigheid van politie en burgemees ter werd het lijk uit het Odapark vervoerd en door Dr. De Bruijn de lijkschouwing verricht. Yele en verschikkeiijke geruchten doen omtrent deze zaak de ronde. De politie doet streng onderzoek. Nader meldt men Dokter De Bruin constateerde, dat de zware wonden hem toege- bracht zijn. Yermoedt wordt het volgende L. P. zou Zaterdagavond op nacht hebben ruzie gehadvan woorden kwam het tot slagen en daarbij zou men zoo barbaarsch zijn te werk gegaan, dat P. het leven veiloor. Dan zou men het lijk hebben gedragen van het Walramplein (hier lag P.'s hoed) en het ontzielde lichaam in het Odapark in de Geul geworpen hebben. Zoo loopen de geruchten, die wij onder de noodige reserve meedeelen. Eenige personen zijn reeds in verhoor genomen doch weer op vrije voeten gesteld. Met ijver wordt het onderzoek voortgezet en het is te hopen dat weldra eenig licht over deze duistere zaak moge schijnen. Te Roosendaal begaven zich twee werklieden per fiets naar hun werk, toen zij op den Wouw- schen weg een troep halfdronken steenovenwer- kers ontmoetten, die zonder eenige aanleiding hen van hun rijwielen trokken, sloegen en schop- ten en in een langs den weg loopende sloot wierpen, waarna zij hen nog met messen ver- schillende sneden toebrachten. De marechaussee, die van het feit kennis kreeg, toog direct op onderzoek uit, met het gevolg dat reeds drie der aanranders in hechtenis zijn genomen. De smidsgezel S., in de Zuiliugstraat te 's Gravenhage, vond dezer dagen zijne vrouw dood aan zijn zijde liggenzijn zoon wierp zich onder de stoomtram, en werden beide beenen afgereden, terwijl hij zelf een paar dagen later levensloos uit de trekvaart werd opgehaald. Op de veemarkt te Tiel was Maandag een vette koe juist voor f 230 verkocht, toen het dier plotseling dood neerviel. Het dier afkomstig uit Rijswijk (Geld.) had dien alstand ongeveer 2l/2 uur - des morgens loopende afgelegd. De groote warmte was waarschijnlijk van invloed op haar dood. Kooper en verkooper hebben de schade ge- middeld. t In een onbewaakt oogenblik zijn twee kinderen, 13 en 2 jaar oud, van den schipper E. M., van het tjalksehip Maria, liggende aan paal 16 in de Maashaven te Rotterdam uit een roeiboot gevallen en verdronken. Na drie kwar- tier dreggens heeft men hun lijkjes«opgehaald. In de Oud-Vossemeersche polders, die door de overstrooming nog steeds niet bebouwd zijn, begint men na den weinigen regen, die geval len is, op het oogenblik druk de gronden van onkruid te zuiveren en geschikt te maken voor bebouwing algemeen spreekt men van den uitzaai van koolzaad als een der meest geschikte gewassen voor het komende seizoen, zoodat, bij slaging, verwacht kan worden, dat een volgend jaar de bloeiende velden een rijker gezicht zul len geven, dan thans deze dorre uitgestrektheid aanbiedt. Of het evenwel slagen zal, wordt door velen nog betwijfeld, omdat de ontkieming van proefzaad slecht is. Ook een schilderijen-diefstal. Tijdens de laatste voorjaarstentoonstelling, door //Arti' te terwijl Reinhold Werner zei//Hij maakt het niet lang meer waar zou zijn vrouw wezen r //Die heeft zich ergens verborgen," antwoordde Jurgens doch onmiddellijk voegde hij er bij z/Neen, daar komt zij het arme schepsel Judith stond op den drempel, als een steenen beeld. Achter haar werden nu ook de twee agenten zichtbaar, die haar gevolgd waren, omdat er buiten voor hen toch niets meer te doen was. Met een oogopslag zag Judith, wat hier ge- beurd was. Doch het kwam zoo plotseling, het greep haar zoo ernstig aan. dat zij geen jammerklacht, geen kreet van schrik kon uiten. Op doffen toon vroeg zij alleen //Hebt gij hem gedood heeren z/Hij heeft de hand aan zich zelven geslagen," antwoordde Reinhold zacht, en hij bracht haar naar de plek, waar Gabori lag. De commissaris maakte ruimte voor haar, en daar knielde zij neder en legde het hoofd van den bewusteloozen man in haar schoot. Deze eenvoudige uiting van hare trouwe, on- verstoorbare liefde voor den schuldigen, mis- dadigen echtgenoot greep de beide mannen zoo sterk aan, dat zij siechts met moeite hunne gemoedsaandoening konden verbergen. Jurgens trad ter zijde en sprak fluisterend met Werner, waarop deze knikte en bijna on- hoorbaar de villa verliet. De beide politie- agenten giugen in de gang staan. Terwijl de dag reeds begon aan te breken, stapte Reinhold Werner naar de woning van den baanwachter, en keerde eerst een geruimen Burgemeester en Wethouders van TER REUZEN, maken bekend dat zij, die aan den curaus voor het herha,lingsonderwijs voor meisjes, aanvangende 1 Sep tember a. s., wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school liebben doorloopen, zich inoeten aan- melden van 618 Augustus a. s., voor de kom der gemeente bij het Hoofd van school A, en voor Sluiskil bij het Hoofd van school D. Bij genoemde Hoofden kunnen tevens nadere inlichtir.gen voor het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, den 4 Augustus 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L". Secretaris. De rede van Minister Root op het Pan-Amerikaansch congres te Rio-de-Janeiro heeft de afgevaardigden der Zuid- en Midden-Amerikaansche republieken zeker wel gerustgeateld. Tot nu toe vertrouwden Qeze kleineren den grooten vriend uit het Roorden niet goed, hoe gewillig hij ook steeds in twisten met Europeesche mogenclhedeu voor hen in de bres sprong. Zij vreesden dat zijn bedoelingen niet zuiver waren eu hij er op uit zou zijn hen alien onder zijn wel veilige maar toch ongeweuschte hoede te nemen. De Noord-Amerikaansche Minister heeft nu biijkbaar die booze gedachten willen verdrijven door eens duidelijk te doen uitkomen, dat het de Vereenigde Staten alleen om eigen welvaart en om de onscuendbaarheid van alle Amerikaantch grondgebied te doen was en hij heeft als 't ware alle Amerikaansche staten tot een ongeschreven verbond opgeroepen ten gunste van de weieldvrede. Of hij daarbij niet aan een soort oppergezag van Oorn Sam gedacht heeft? Maar dit moge hem gegund zijn als belooning voor de vele diensten, die hij de andere Amerikaansehe staten reeds bewees. Gelukkig voor Europa is het een vredebond, die minister Root op het oog heeft. Tegen een verbonden Amerika kan Europa geen gelijke eensgezindheid over stellen Integendeei. Riet aileen tusscheu de verschil- lende staten, maar ook tusschen de rassen in dezelfde rijken en streken is een voortdurende strijd. Daar kan Oostenrijk-Hongarije van mee piaten. Alaar ook vooral het Balkan gebied. Daar schijnen het den laatsten tijd vooral de Grieken te moeteu ontgelden. Riet alleen met de Roemeniers, maar ook met de Siavische stammen hebben zij »het te kwaad. Behalve te Phiiopopel hebben nu ook te Boergas de Boelgaren alleriei gewelddadig- heden bedreven tegen daar wonende Grieken. Zij hebben zicn van de Grieksche kerk en school meester gemaakt, winkels van Grieken gepiunderd en Grieken mishandeld. En het ergste was, dat de over- heid niets tot beteugeling der onlusten wilde doen, waarom dan ook de Grieksche regeering krachtig ge- protesteerd heeft en schadeloossteiling geeischt. De Boelgaarsche regeering gaat nu de onlusten te keer, waardoor in de groote plaatsen de rust hersteld is en siechts in de dorpen de vijandige betoogmgen tegen Grieken voortduren. Dat gaat al net als met de Jodenmoorden in Rusland. Eerst laat de regeering het gepeupel eens uitrazen, zeg- gende dat zij er niets tegen doen kan. Maar zoodra zij zich er mee bemoeit, is het uit. Op 'toogenblik heeft de Russische regeering echter met iets anders de handen vol. Het oproer te Bveaborg schijnt meer te zijn dan een gewone muiterij, zooals ze thans in Rusiand tot de dagelijksche gebeurtenissen gerekend worden. Ongeveer het geheele garnizoen is aan het muiten en deze muiters zijn meester van de stad, de forten en de voor de stad geiegen eilandjes. Vier oorlogsschepen hebben zich bij de muiters aangesloten en deze gaan nu op weg naar Kroonstadt, om ook het Kroonstadtsche garnizoen aan hun zijde te halen, terwijl reeds bericht komt dat de telefonisehe gemeenschap tusschen Kroonstadt en Peters burg verbroken is. Ook twee battaljons, die gezonden werden om het oproer te onderdrukken, sloten zich bij de muitende soldaten aan. 't Wordt dus voor de Russische regeering een ernstigen toestand, vooral in de tegenwoordige omstandigheden. Het geheele land is nu in gisting eu zoo'n oproer kan in staat zijn allerwege de vlammen der revolutie te doen uitslaan. Het overal voorkomend verzet duidt wel aau hoezeer de ontevredenheid met de regeering onder het eger en alle klassen der bevolking toeneemt. Ontevredeu over de regeering dat is men op het oogen- blik ook in Duitschlaud om wat er in het koloniale bestuur is voorgevallen. Alleriei schandelijks komt daaromtrent thans voor den dag. Het leenen van groote sommen door een majoor, die in geldzorgen zat, bij de iirma Von Tippels- kireh, leverancier van kleeding en uitrustingen voor kolo- niale troepen, heeft, bekend gewurden, de steen aan het rollen gebracht. Die majoor Fischer had het bestuur over de kleederafdeeling en die iirma Von Tippelskirch heeft een buitengewoon voordeelig contract met het rijk, dat haar buiten de gewone zakenverdiensten nog f 1,200,000 overwinst opbrengt en dat nog loopt tot 1911. Dat leenen lijkt dus wel wat verdacht. Maar er komen nu alleriei andere dinger) aan het lichi en het//Berliner Tagebiatt," dat van een tweede Panama-geschiedenis spreekt, geeft een heele lijst van allerhande kwade praktijken, en beweert, dat reeds 2 jaar geleden secretaris Poplau van de koloniale afdeeling den rijkskanselier nauwkeurige aanwijzin^en over dergelijke praktijken gaf en tot dank ontslagen werd. Het biad spreekt dan ook van een moreelen ykrach." Dat de vrouw van Minister Podbielski ook aandeelen heeft in die firma Von Tippelskirch en ook de Minister er zijdelings in betrokken schijnt, maakt de zaak zeker nog ernstiger. Men zegt, dat de Keizer last gegeven beeft meedoogenloos door te tasten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 5