d A I g e m e e n en Advertentieblad o o r Zeeuwsch No. 4874 Zalerdag 4 Augustus 1906. Gemengde bericbten. 8- 46e .laargang. EBRSTB BLAD. RATIONALE MILITJE. ABONNEMENT: Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen /I,Eranco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bji alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. S£W ADTESTISTILN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10, Bij directe opgaaf van driemasl plaatsing derzeifde advertentie wordt de prjjs slechts twee m sal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend, Inzending van advertsntien v6or 3 uren op den dag der uitgave KIAASKOET, TER NEUZEN, 3 Augustus 1906. Met ingang van 16 Augustus a. s. zijn, o. a. in Zeeland, verplaatst de kommiezen bij 's Rijks belastingen D. C. van der Hooft, van Yeldzigt, A. de Maat, van Sas van Gent, beiden naar Ouden- bosch R. Bauwens, van Roosendaal naar Ter NeuzenJ. Kesteloo, van Ter Neuzen naar Roosendaal0. den Toom, van Ter Neuzen naar Brouwershaven H. Post van St. Jansteen naar Ter Neuzen K. Koets, van Sas van Gent naar St. Jansteen J. G. de Kousemaeker, van Kerkrade naar KoewachtR. Schepers, van Roosendaal (tijd.) naar VeldzigtE. J, Prak, idem naar Sas van GentH. Jager, van Koe wacht naar Sas van Gent. - In de Woensdag gelionden openbare civiele terechtzitting van de rechtbank te Middelburg werd de heer Mr. J. Adriaanse, advocaat bij de rechtbank te Middelburg, beeedigd als procureur bij genoemde rechtbank. Men schrijft Gedurende het onweder dat Dinsdagnamiddag heerschte is de bliksem in de kapitale hofstede van den heer A. Salome, op het eind van den Langeweg, gemeente Breskens, ingeslagen en met zijn inhoud van het pas binnen gehaalde hooi e'en prooi der vlammen geworden. Een paard is in den brand gebleven. De overige dieren werden bijna alien door den koewachter gered. Onder de gemeente Biervliet, te Driewegen, is door het onweder eveneens een schuur afge- brand. In Zeeland kwamen in de week van Woens dag 25 tot en met Dinsdag 31 Juli 2 gevallen van besmettelijke ziekten voor. n.l. te Krui- ningen 1 geval van Roodvonk en te Wolphaarts- dijk 1 van Diphtheritis. -Men schrijft ons Yanwege het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel (Directie van Landbouw) is weer een nieuw boekdeel verschenen. Dit boek groot 162 bladzijden handelt geheel over den Landbouw in Nederland in 1905. Uit de mededeelingen blijkt, dat in Zeeland zijn 109,688 H. A. bouwland, 122,427 H. A. weiland, 3598 H. A. tuingrond, 1399 H. A. bosch en 5183 H. A. dijken en bermen. In 1905 zijn in Zeeland drooggemaakt 206 H. A. land tegen 6 H. A. in 1904. In onze provincie werden in 1905 verbouwd op 13,500 H. A. wintertarwe, op 16,571 H. A. peulvruchten, op 11,356 H. A. aardappelen, op 15,825 H. A. beetwortelen en op 5000 H. A. vlas. De opbrengst van graan was 407,265 H. of gemiddeld 28,8 H. L. per H. A., van vlas 3,109,824 K. G., van aardappelen 902,493 H. L. of gemiddeld 79 H. L. per H. A. tegen 198 in 1904van suikerbieten ruim 597 millioen kilo, gemiddeld 37,745 kilo per H. A. Er waren 27,494 paarden, 83,007 runderen, 23,061 scbapen en 35,080 varkens. Aangekocht werden 3,424,143 K.G. chilisal- peter, 3,752,000 K.G.ammoniak-superphosphaat, 11,622,500 K.G. superphosphaat te zamen voor ruim een millioen gulden of gemiddeld 6,75 per H.A. Met veel lof wordt in bet verslag gesproken over de paardenfokkerij in Zeeuwsch- Viaanderen, wwaar men, ook ten gevolge van de onmiddellijke nabijheid van Belgie, steeds de hoogste prijzen van de paarden maakt." Er waren in Zeeland 88 hengsten, die In 1905 9539 merrien gedekt bebben. Op de veemarkt te Sas van Gent waren aan- gevoerd 4905 runderen, op die te Hulst 1340 runderen en 151 paarden, te Goes 759 runderen, en 90 paarden, te Zierikzee 835 runderen en 114 paarden. Hulst. Onze afdeeling van den R. K. Boeren- bond Z. Yl. 0. D. weet van het vereenigingsleven op danige wijze nut te trekken. Zij doet flink mede bij elke aanbesteding door de aankoop- commissie, heeft sinds een paar jaar een dorsch- machine met motor en heeft nu besloten een maalmachine, met motor, aan te schaffen. Hulst. Door enkele leden van den R. K. Boerenbond alhier is, als proef, kainiet gestrooid, circa 1 kilo per roede, op aardappelen, vlas,' beeten en hooge weilanden, alle op middelbaar zwaren grond, en al deze gewassen liggen heel wat beter dan de oniliggende, die geen kainiet gekivgen bebben. De aardappelen bijv. staan wel een hand hooger, hebben een frisschere kleur en zijn beter geladen. Bij de beoordeeling of die goede uitslag alleen aan't kainiet is te danken, dient natuurlijk rekening te worden gehouden met weersgesteld- beid en voorvruchten, maar niettemin zijn de proefnemers tot beden ten zeerste voldaan. Bosclikapelle. Het vlas is nog niet geheel vervoerd of men hoort al van land verhuren tegen 'tvolgend jaar om er vlas op te zaaien. Zeer hooge prijzen worden besteed. Zoo hoor- 'den we van 5 gemeten, tegen nifit minder dan f 95 per gemet. Wel was het goed bewerkt en goed onderhouden land met een goede vrucht om vlas te laten volgen, maar tocli mag de huurder 'tvolgend jaar wel een goeden oogst hebben en daarbij aan een goeden prijs kunnen verkoopen, wil hij een eenigszins behoorlijke verdienste hebben. Ossenisse. De zoogenaamde //waterleiding" van Campen naar de Schelde, wel een uur lang, was Woensdag op vele plaatsen als bezaaid met bot, die door den regen van den vorigen dag naar boven kwamen als bedwelmd bleef liggen. Met rieken, pikhaken, schepnetten enz. wist menigeen een flinke portie te bemachtigen. Koewacht. Eenige vrienden van den heer A. Ysebaert alhier hebben het initiatief genomen het 60jarig jubile als schutter ook in deze ge meente op waardige wijze te vieren. Zij hebben daarom tegen a.s. Maandag een feestschieting uitgeschreven, vooruit 150 francs, bij welke gelegenheid de heer Ysebaert zal worden toe- gesproken en een geschenk zal worden over- handigd. Na afloop der schieting zal men den jubilaris een souper aanbieden. Als een bewijs, dat onze boerenleenbank ten voile aan haar doel beantwoordt, namelijk dat met de ingebrachte spaargelden de leden gebolpen worden in hun bedrijf, diene dat op 1 Augustus van de ruim 16,000 op de spaar- bank belegd, circa 15,000 onder goede borg- stelling of onder hypotheek aan de leden was uitgeleend, verdeeld over 55 voorscbotboekjes. Het minste bedrag was f 50, bet hoogste f 1500. Deze week was het hier iederen dag buitengewoon druk aan het Belgische grenskan- toor. Het is namelijk in den vlastijd en als- dan worden langs deze gemeente duizenden kilogrammen vlas naar Belgie gezouden. 's Mor- gens heel vroeg hoort men de volgeladen wagens al voorbijrijden en dat voorbijrijden difurt, tot de zon ondergaat. Belgie koopt in de laatste jaren ontzaglijke hoeveelheden vlas in ons land. Volgens de laatste statistieken, afkomstig van het Belgisch Ministerie van Landbouw, werden het vorige jaar in ons land 36,075,000 Kg. vlas aan Belgische handelaars verkocht. In 1904 bedroeg die hoeveelheid 37,754,000 Kg. en in 1903 31,392,000 Kg. dus in drie jaren tijds meer dan 100 mill. Kilogrammen. RECHTSZA'KEN. Ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg is door P. J. B., oud 17 jaar, scbipper en visscher te Nieuw Namen (Clinge) gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank wajarbij hij ter zake van het plegen van on- tuc,htige handelingen met iemand beneden de 16 jaren, werd veroordeeld tot 1 jaar gevange- nisstraf met in minderingbrenging der doorge- bracbte hechtenis. De heer officier van justitie teekende mede hooger beroep aan. In Goes was in de laatste dagen bet ge- brek aan water zoo groot, dat bet verkocht werd voor 5 cent per emmer. De regenbak van bet Groene Kruis, die 3500 emmers water be- va|te, raakte dok bijna uitgeput. Men had reeds bij den burgemeester er op aangedrongen om bet water per schip uit de Maas te betrekken. De bui van Dinsdag bracht echter redding in den nood. De landbouwer S. te Strijp, die een kar rogge binnenhaalde, legde zijn pijp, die naar zijn meening niet meer brandde, met zijn vest op de kar. Eenigen tijd later stond de kar in brand en is met de gebeeie lading verloren gegaan. Het paard werd nog tijdig gered. Een dienstbode van den heer H. in //De Weere" (N.-H.) bij Hoogwoud goot pe troleum in een brandend stel. De vlam sloeg in hare kleederen, en zij kreeg zulke hevige brandwonden, dat men zeer vreest voor haar leven. Diusdagvoormiddag zag een voorbijganger op den Yeenhuizerweg te Soest een kind in de sloot naast den weg liggen, dat bij nader beschouwen een diepe wonde aan bet hoofd bad. Onmiddellijk werd bet kind naar de Zusters der Wijkziekenverpleging overgebracbt, die een eerste verband om de wonde legden. Vervolgens werd dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen. Uit een ingesteld onderzoek is ge- bleken, dat het kind, een zoontje van H. Borgts te Soest door eeu fietsrijder omver en in de sloot gereden is. Deze is er van door gegaan zonder verder naar het kind om te zien. Deze mensehlievende fietsrijder is helaas onbekend gebleven. De //Posthoorn" vertelt bet volgende rnerk- waardige geval, dat zicb den laatsten tijdvoordeed in de Noord-Brabantsche gemeente Heeswijk. Reeds lang bestond daar de vacature van brie- vengaarder. Het behaagde den directeur-gene- raal hiervoor te doen benoemen den gemeente- veldwachter van genoemde gemeente, gepension- neerd brigadier der marechaussee. Door deze benoeming ontstond echter in de gemeente Hees wijk de vacante betrekking van gemeente-veld- wacbter. Om nu genoemd dorp niet lang zonder een dienaar van Hermandad te laten, benoemde men eenvoudig voor tijdelijk als zoodanig den postbode. Thans telt dan ook het korps bestellend per- soneel der posterijen een gemeente veldwachter. De vorige week is in de gevangenis te Rotterdam een drama afgespeeld. De darmen- schrapper C. L. v. d. Driessche, werkzaam op het abbatoir, was wegens deelneming aan een vecht- partij, veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. De familie v. d. D. zag met bezorgdheid het ondergaan van die straf tegemoet, daar zijn zenuwgestel van dien aard was, dat ernstige gevolgen te vreezen waren. Nadat eerst aan H. M. de Koningin een ver- zoek om gratie was verzonden, waarop afwijzend werd bescbikt, meldde een jongere breeder van v. d. D. zich bij het parket aan tot het onder gaan van de straf waartoe zijn broeder ver oordeeld was. Men bracht hem naar de ge vangenis, doch, op het bureau van den directeur gekomen, werden hem de gebruikelijke vragen gesteld, die hij ten slotte moest onderteekenen. Toen weifelde hij en viel hij door de mand. De werkelijk veroordeelde werd toen gebaald en Douderdagmorgen te 10 uur in de gevangenis gebracht. Zijn straftijd zou dus Zondagmorgen 10 uur verstreken zijn, doch den laatsten nacht verkeerde hij in een ontzettende zenuwtoestand. Als een krankzinnige moet bij zicb toen bebben aangesteld, totdat bij Zondagmorgen half vier ovei'leed. Het lijk werd door de familie afgehaald en vertoonde zulke blauwe en roode plekken op het hoofd dat de justitie in bet geval werd be- trokken en de familie lijkschouwing aanvroeg. Tot nog toe bleef echter de werkelijke doods- oorzaak voor de familie een gebeim. Men vermoedt echter, dat het een zenuwberoerte geweest is, waar toch elke gedachte aan mis- handeling in de gevangenis geheel uitgesloten is. Inmiddels heeft de federatie van de S. D. A. P. zich deze zaak aangetrokken en naar aanleiding daarvan Woensdagavond een openbare vergade- rin belegd in bet Yerkooplokaal. waar L. M. Hermans zou spreken over //Een drama in de gevangenis te Rotterdam" en een ander spreker z/Ons gevangeniswezen" zou behandelen. Te Oud-Yalkenburg heeft zich weer een geval van hoiidsdolheid voorgedaan bij een bond, die als razend in een weide ongemuilband rond- holde en alle kippen, die hij te pakken kreeg, letterlijk verscheurde. Een lezer van de Tel. schrijft Een mijner kennissen, in 't bezit van- een fotographietoestel, wenschte bieraan een reparatie te laten verricbten. Hiertoe zond hij dezer dagen uit de zaak waar hij werkzaam is iemand naar zijn woning met de opdracht aan zijn vrouw te verzoeken om bedoeld toestel en het dan met een brief, waarin de gewenschte verbetering was uiteengezet, naar een door hem aangewezen re- parateur te brengen. Wat doet echter de niet al te slimme bood- schapper Hij scbelt aan bedoelde woning maar drukt op den schelknop van den be- nedenbuurman. Door het dienstmeisje open- gedaan verzoekt hij aan deze, om het telephoon- toestel. De dienstbode brengt de boodschap aan hare patrones over. Deze, in de veronderstelling dat het toestel door een nieuw systeem vervangen zal worden, waarvan toevallig sprake was, geeft permissie tot het transport. De pseudo-telephoon-beambte wordt bij het toestel toegelaten en weet het van zijne verbindingen te ontdoen. Juist toen de operatie is afgeloopen. komt de vrouw des huizes zich nog even met de zaak bemoeien door hem te verzoeken een bewjjs af te geven voor de ontvoering. let wat in zijn eer- gevoel gekrenkt door dit wantrouwen, weigert bij dit. En vertelt dan aan mijn stom van ver- bazing luisterenden kennis, amateur-fotograaf, dat hij het telephoontoestel des benedenbuur- mans met veel spul en moeite heeft losge- wurmd, maar't niet zonder bewijsje van mijnheer zelf mocbt wegbrengen. Willem P., sjouwer te Helmond, sloeg Maandagavond bij zijn vader, waar hij inwoonde, alles stuk en zou zeker zijn vader vermoord hebben, waren niet tot onderstand vier mare- chaussees gerequireerd. Met geweld verzette hij zich tegen de marechaussees, die tweemaal in de lucht scboten om hem schrik aan te jagen. Een derde scbot trof W. P. in den buik, waardoor bij levensgevaarlijk is gewond hij is per brancard naar het gasthuis overge- bracht. Dinsdagnamiddag was men te Hellevoet- sluis aan boord van d e //Smeroe met een kanon (5 cM.) bezig patroiien te passen. Men meende, dat de exercitie-patroon er in zat, maar het P?7STr!&m&)RgZ3mtW#M!*N2^?^'tl^«2WCXfHiiK!&i*^^ WBHBaBBBPSWBBSWBBBOK AlMUMWiMUldtil'ikliflii flffn Bit blail vemehynt Maandat?-, Woensda#- era VirlJ dasfavorad* nHseiontol «p Peestdagen, itij de Firms I". J. VAX I»S ■AXgSK ie 'geg atetaaera. BMKttdaMHlt MtMHI WI'HBHWI MfT'l De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN gelast milieien-verlo'fganger der gemeente Westerfoort, van de lichting 1899, behoorende tot het korps Pontonniers op den 27 Augustus 1906, des namiddags voor 4 ure, te bevinden bij ztjn korps te Dordrecht voorzien van zijn verlofpas en van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hem, bij vertrek met groot verlof mede genomen, teneinde in werkelijken dienst te worden ge- steld, wordende hem under het oog gebracht dat de verlof- ganger die in gebreke blijft op den bepaalden dagonderde wapenen te komen, bij zijne latere opkomst zooveel langer in dienst zal worden gehouden en dat volgens art." 133 der militiewet, hij, die niet aan de oproeping voidoet, als rles^rttur zal worden behandeld. Alvorens naar Dordrecht te vertrekken, zal hij zich behooren aan te melden bij den ondergeteekende. Ter Neuzen, 2 De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GE1LL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1