A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4873 DRANKWET. Teu'i LLETOI. Donderdag 2 Augustus 1906. 46e Jaargang. Buitenland. WERNER'S AVONTUUR. ABONNEMENT: Voor Per drie ma&nden binnen Ter Neuzen f 1,—. Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirectearen en Brieven- bushouders. ADVERTENT!^: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemas.1 plaatsing derzeifde advertentie wordt de pr^js glechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien vbor 3 uren op den dag der uitgave Rusland. 48) - De commissaris keek verwonderd op. ,/Weet ge wel, dat er gevaar aan verbonden is z/Juist daarora. Tk vind het vreeselijk, dat die man in de nabijheid van Lili Reinhold Werner bleef verlegen in zijne woorden steken, maar Jurgens glimlachte. z/Ge verlangt toch naar de heide terug," zeide hij licht spottend. „Nu, wat my betreft, moogt ge meegaan. Yier handen knnnen meer dan twee." XYI. z/Nu zijn we er spoedig", zeide Jurgens en greep boven zijn hoofd in bet bagage-net. Daar had hi] niets liggen dan een stok met looden knop, dien hij tusschen de knieen nam. Reinhold Werner stond aan het portiervenster. Gedurende de reis hadden ze veel last gehad van de hitte en van stof. Eerst tegen zons- ondergang hadden ze de raampjes kunnen openennu woei er een koele nachtwind, en tusschen het geratel der wielen hoorde men het geruisch van boomen. z/Hier is het bosch", zeide Reinhold Werner zacht. //Toen ik de eerste maal hier langs reed, zat ik met hem alleen in de coupe. Ongeveer op deze plaats brak de as van onzen waggon, en toen die begon te slingeren, greep hij mij bij den arm. Misschien deed hij het ook eenige seconden vroeger, en had hij het op mij voor zien". z/Dat is mogelijk", antwoordde Jurgens kortaf. Hij stond nu ook op en kwam naast Werner staan. De trein reed tegen een helling en verminderde daarom zijne vaart. z/Wat komt er nu z/De woning van den baanwachter, aan den rand van het bosch. Dan een groep elzeboomen met de villa in het midden, en eindelijk het station". z/Waar is dat beschadigde vensterluik //Links op den hoek, die naar den spoorweg is gekeerd. Het gat is bovenaan". z/GoedWij zullen zien. Daar komt het huisje van den baanwachter". Het lag daar stil in de duisternis de lantaarn brandde als naar gewoonte. z/Het leek wel, of ik daar iemand in lichte kleeding zag loopen, maar ik kan me vergist hebben," zei Jurgens. //Ha, daar komt de villa." De trein reed nog altijd zeer langzaam, en de beide mannen keken in gespannen verwach- ting door het open portierraampje. Zij reden zoo dicht voorbij het huis, dat zij het geruisch der boomen konden hooren, toen was het voorbij. z/Hebt ge het gezien vroeg Jurgens zacht. TER NEUZEN, 1 Augustus 1906. 't Was gisteren te voorzien dat het nietzon- der een onweersbui zou afloopen. lndennamiddag kwam deze dan ook los. 't Liep echter nogal tamelijk kalm af. De bui was spoedig voorbij en van ongevallen onder onze gemeente ver- namen we niets. Enkele uren na de eerste kwam een nieuwe bui en deze verkwikte het dorstende aardrijk met een malschen regen. In de naburige gemeente Axel liep het minder goed af. Onze correspondent schrijft daaromtrent Hedenavond omstreeks half zes sloeg de bliksem in een der schuren staande op de hof- stede bewoond door den landbouwer L. de Regt, in den polder Smitsschorre, onder deze gemeente. De schuur brandde geheel af. Nagenoeg al hetgeen in de schuur was ver- brandde ook o. a. hooi, landbouwwerktuigen, al het paardentuig, alsmede enkele konijnen en kippen. De brandweer die, gewaarschuwd door een bode van den landbouwer W. de Koeijer, spoedig ter plaatse was, kon slechts het nog bran- dende van de schuur, welke reeds was ingestort, blusschen alsmede de nog nabij staande schuur voor brand behoeden. Ruim elf uur kon de brandweer, op enkele manschappen na, die veiligheidshalve met een spuit achterbleven, huiswaarts keeren. De schuur was tegen brandschade verzekerd doch de inhoud was niet verzekerd. Met ingang van heden, 1 Aug., is op verzoek eervol ontslagen als deurwaarder bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Hulst, de heer Mr. J. Adriaanse. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Koninginnepolder de heer Ch. Sturm en tot gezworene de heer C. B. Thomaes, beiden te Biervliet. Zooals men zich herinnert werd bij den watersnood in Maart jl. de hofstede van den bekenden landbouwer J. J. Arenthals te Honte- nisse zoodanig door een stormvloed geteisterd, dat voor een niet te berekenen aantal jaren aan een hervatten van de exploitatie der hofstede in den Wilhelmuspolder, behoorende aan het kroondomein kon gedacht worden. Het schijnt dat de lust daartoe bij den heer Van Arenthals ook niet groot was. Naar thans gemeld wordt is de heer Yan Arenthals pachter geworden van eene aan het kroondomein behoorende, in Noord-Beve- land gelegen, hofstede. z/Heel duidelijk, het was nog helderder dan gisteren". z/Ja, een licht zooals door menschenhanden wordt aangestoken. Zij zijn er nog." z/Zij Och ja, ik vergat, dat hij zijne vrouw bij zich heeft." z/Dat is waarschijnlijk ons geluk. Ik denk, dat zij ziek geworden is. Waarom brand er anders elken nacht dat licht //Misschien werken zij nog." wDat is ook mogelijk dan hebben wij hen zooveel te zekerder." z/Toch is het een akelige zaak," zei Werner. //Met die vrouw. De trein hield stil voor het station, en de beide heeren stapten uit. Het perron was ledig en slecht verlicht alleen een oude beambte met een roode pet op, verrichte slaperig zijndienst. Toen de twee kruisende treinen allebei ver- trokken waren, bleek, dat uit den anderen trein, die van Hamburg kwam, twee mannen waren uitgestapt. Zij waren gekleed als werklieden, doch nadat Jurgens een blik op hen had ge- worpen, trad hij op hen toe en wisselde eenige woorden met hen, waarop hij tevreden knikte. Die twee mannen waren politie-agenten, welke de voorzichtige commissaris telegraphisch uit Hamburg ontboden had. Op zijn aan wij zing hadden zij zich verkleed als werklieden, om op het eenzame station niet in het oog te vallen. Yervolgens ging Jurgens naar den stations- Ten behoeve van den heer J. J. Haartsen is Maandag te Schoondijke verkocht de aldaar bestaande aardewerkfabriek. Kooper werd de heer Iz. Steenhart van Draaibrug (Aardenburg). Het mag gelukkig geacht worden, zegt onze correspondent, dat de fabriek blijft bestaan. Het werk geeft aan versckeidenen brood en waar in deze streek zoo weinig industrie is, dient er dubbel opgepast om te behouden, wat een- maal bestaat. (M. Ct). Bij de Juni premiekeuringen van paarden in Zeeland werden bekroondmet 150 8 hengsten geboren in 1904. met f 75 10 heng- sten geboren in 1905, met f 50 27 merries geboren in 1905 en met f 50 22 veulens ge boren in 1906. Bij de premiekeuringen van merries van 38 jaar werden bekroond, in het le district: Schouwen, Duiveland, St. Philipsland en Tholen, een dier met 160 en 4 met 150 in het 2e district, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, 2 dieren met 160 en 3 met 150 in het 3e district, Zeeuwsch-Vlaanderen W. D., 5 paarden met 150 en in het 4e district, Zeeuwsch-Vlaan deren O. D., 5 paarden met 150 en 2 met een getuigschrift. Zaamslag, 31 Juli. Heden voormiddag reed een wagen uit Axel met twee paarden be- spannen en beladen met mais over den oprit te Othene. Door het onrustig worden van een der paarden geraakte alles den dijk af en tuimelde naar beneden in de waterleiding jnist voor de school. Het ongeluk diende dat de voerman liep aan de zijde waar de wagen viel, waardoor hij ook in het water terecht kwam, deels door den wagen en gedeeltelijk onder de mais bedolven. Dadelijk werd hem door toe- geschoten mannen hulp verleend en werd de man uit zijn netelige positie gered. Het liep voor hem buiten verwachting goed af, daar hij zich slechts eenigszins bezeerde en wat versuft was. Aan de wagen en de lading was de schade aauzienlijk, terwijl men aan het eene paard meende te ontdekken dat deze een rib had gebroken. Het koste heel wat moeite om alles op het droge te krijgen. Axel. Tot onderwijzeres aan de Bijz. School op 't Zoute Spui, is met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd mej. F. Butler, thans te Biezeliuge. Sas vau Gent, 1 Aug. Gisterennamiddag sloeg de bliksem in de woning van den klein- landbouwer J. Hamerlinck in den van Remoortere polder alhier. In de woonkamer vernielde hij eenig huisraad,schilderijen en klok werden van den muur geslagen. De bewoner Hamerlinck met zijn knecht, de 14jarige K. Yerstraeten, zaten in de woonkamer chef, toonde hem zijn aanstelling als ambte- naar, en deelde hem mede, dat hij iemand in hechtenis moest nemen. z/Wien wilt ge hier dan gevangen nemen op dit eenzame heidestation vroeg de chef. vDe bewoners van gindsche villa." z/In het spookhuis Een paar weken geleden moet daar iemand gewoond hebben, maar nu is het huis doodleeg. Nu, het is goed, dat ge de noodige mannen hebt meegebracht. Al kon ik hier een spoorwegarbeider missen om u te helpen, dan ging hij toch niet met u mee, al boodt ge hem duizend mark. Goeden nacht, heeren z/Ge ziet, wat een veilige schuilplaats uwe villa is", zeide Jurgens tot Werner, nadat de oude chef naar binnen gegaan was. //Komaan, vooruitHebt ge wapens bij u z/Ik ben een man de^ vredes", antwoordde Werner. //Deze parapluie is alles, wat ik bij mij heb". z/Neem dan mijn revolver. Ik heb mijn wapenstok, daar kan ik het best mee te recht zoolang ik bij de politie in dienst ben, heb ik nog nooit een schot afgevuurd. Maar een revolver is voor u toch beter dan een parapluie." //Ten slotte blijkt misschien wel, dat al onze moeite vergeefsch is, en vinden wij het nest ledig". z/Neen, in elk geval vangen we iets", ant woordde Jurgens, en zich tot de Hamburger agenten keerende, gebood hij: //Voorwaarts (Wordt vervolgd.) TER SEIIZEISCHE (01 RUT. mt blad versehijnt fflaandag-, WoensdaK- en VrljdaKavonit, ■Itgeiondewl op reeatdagen, bij de Flrma 1». J. VAM BK IAWPK te Tey MeHnea. Bm-gemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge art. 37, in verband met art. 12, le lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij hen is inge- komen een verzoekschrift om verlof tot den verkoop van alcoholvrijen drank van J. R. H DE SMIDT voor het rechtervoorlokaal van bet perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, sectie C no. 2268, plaatselijk ohgemerkt, gelegen aan de Bakkerijstraat. Binnen twee weken nadat deze bekendmaking is geschied kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders bezwaren in brengen. Ter Neuzen, den 30 Juli 1906. Burgemeester eri Wethouders vooruoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. A. P. DE VOS, L° Secretaris. Maandag werd gemeld dat Russische revolutionairen in een drukkerij te Petersburg, die allerminst oproerig drukwerk zou wiilen leveren, kalm het manifest van de Doema aan het volk gingen stereotypeeren, na'datze den directeur en de zetters der inrichting onder bewaking hadHen gesteld. Terwijl men daar bezig was het ma nifest te drukken, werd in de kerk, die tegenover de drukkerij staat, een godsdienstoefening gehouden, die door een groote menigte werd bijgewoond, en door ver- scheidene agenten tiewaakt. Toch kreeg de politie eerst berieht van de overrompeling, nadat de daders spoorloos verdwenen waren. Men leert hieruit, hoe beleidvol de opstandelingen ginds hun plannen weten te beramen en uit te voeren. En niet alleen zij. Ook de treinroovers hebben goede dagen. Zaterdag b.v. schijnt nog een tweede spoorweg- aanslag in Polen, niet ver van de Pruisiscbe grens, bij Czenstoschau gepleegd te zijn. Daarbij weruen in 't geheel tien personen gedood door zevm gewapende reizigers, die zich in den trein bevonden. Ettelijke reizigers werden gewond. Na zich van ruim 20 000 gulden te hebben meester gemaakt, sprongen de roovers uit den trein, en verdwenen. De roovers die Zaterdag den spoorweg van Warschau naar Weenen geplunderd hebben, waren als reizigers meegereden, en hadden deu trein tot staan gebracht door aan de noodrem te trekken. De geheele bemanning van de Weicbsel stoomboot vKurier" is te Warschau in hechtenis genomen, op ver- moeden dat de rooversbende met die stoomboot vervoerd was. Te Poltawa zijn Vrijdagavond ernstige militaire on- lusten voorgevallen. lnfanteristen van het Sjefskische regiment, die eenige arrestanten wilden bevrijden, werden beschoten door kozakken, zoodat een soldaat gedood en vier soidaten en een burger gewond werden. De rust was Zaterdag hersteid. Tusschen Armeniers en Tartaren is te Sjoesja in den Kaukazus weer hevig gevochten. De stad werd daarbij twee dagen lang uit 21 stukken geschut gebombarbeerd, en in brand geschoten. Daarna kwamen de strijdende partijen tot een vergelijk. Het maritiem gerechtshof te Sebastopol heeft thans vonnis geveld over de matrozen, betrokken bij de onlusten van het vorige jaar. De 4 voornaamste beschuldigden zijn ter dood veroordeeld, 1 tot levenslangen dwar.garbeid, 32 anderen tot verbanning voor verschillenden tijd, 50 tot gevangenisstrafslechts 6 beklaagden zijn vrij- gesproken. Zekere Sawenkof, die gevangen zat wegens een bom- menaanslag, in 't laatst van Mei g eric lit tegen generaal Neploejef, kommandant der vesting Sebastopol, is ont- snapt met behulp van een soldaat, die zelf ook gevlucht is. En wat doet nu de Regeering, om de gemoederen tot bedaren te brengen om aan de verlangens van zoo velen tegemoet te komen Zij .bereidt maar voor". Uit Pel' is burg wordt nu weer gemeld, dat het mini- sterie voor Handel en Nijverheid aan de overheidsper- sonen, en aan vertegenwoordigers der industrie, ontwer- pen van arbeiderswetten gezonden heeft. om daarover nun meening te zeggen. Deze ontwerpen hebben be trekking op de regeling van het arbeidscontract, van het maximum van arbeidsduur, invoering van ziekte- en ongevallenverzekering, oprichting van verzekerings- banken, plannen voor gezonde arbeiderswoningen, en voorschriften ever het toezicht in fabrieken en werk- plaatseu. Een geheel modern program dus, en wellicht goede wetgevende bepalingsn, maar die in rustiger tijden zeker m6er waardeering zouden vinden. Heeft Rusland dus in Europa de handen vol, in Mandsjoerije zit 'took niet stil. Daar zijn de Russen even ijverig in de weer als de Japanners, met hetaan- leggen van spoorwegen. Het Oost-Chineesche net is nu door de Japanners voltooid tot bijna 400 mijlen van Port-Arthur en nog slechts 34 mijlen blijven over tot het punt, waar de spoorweg zich bij den liussichen aansluit. De noorde- lijke lijn, die bij Sin minting eindigde, zal binnen enkele dagen tot Moekden doorgetrokken zijn. Er blijft verschil in spoorwijdte tusschen de Chineesche en de Japansche lijnen. Aan de voltooiing van Antoeng als krijgshaven wordt ijverig gewerkt. Dit (Japansche) weik zal even wel nog twee jaren duren. In dien tijd zal het Koreaansche spoornet bij de hoofdstad van Mandsjoerije aangesloten zijn. Niet weinig wordt er tegenwoordig in Mandsjoerije geklaagd over de aanmatigingen der Japanners. De correspondent van de Times" bv. klaagt over de plaats die de Japanners in Mandsjoerije innemen en dringt er op aan, dat Engeland in O.-Azie niet langer zal blijven toezien, maar bezit nemen van de concession, die het voor den opstand der Boksers op den rioord- oever der Nantsjang-rivier verkreeg Zal Engeland darven Petersburg, 31 Juli. Gisterenavond is in de vesting Sveaborg bij een pioniercompagnie een oproer uitgebro- ken, waarbij zich een aantal artilleristen aansloten. De oproerlingen maakten zich meester van drie gede- tacheerde forten en openden een kanonade op de vesting waarbij doodt-n en gewonden vielen. De bezetiing van de vesting werd met twee compagnien versterkt. Heden hield de kanonade op Hedenmorgen drongen een groot aantal particuliere personen de bureaux van de haven van Skatoeden binnen. Zij waren door matrozen van wapens voorzien. Spoedig begon ook het oproer onder de bemanning van de vioot. Met spoed ontboden troepen sloten het door muiters bezette fort Skatoeden at' van de stad. De gebouwen, waarin de oproerlingen zich verschanst hadden, werden door drie kruisers en mitrailleurs onder vuur genomen. Hedenmiddag drongen de troepen de haven binnen en ontwapenden de oproerlingen. In Helsiagfors heerschte in den voormiddag groote onru.st, die echter wat bedaard is. Onder de arbeidende bevolking bleef zij bes aan. Arbeiders, die met den trein van Heisingfors gekomen waren, maakten zich meester van het station Rechimjaki en verklaarden geen militairen trein te zullen laten voorbijgaan. Heisingfors, 31 Juli. Volgens een berieht van heden- avond van het Petersburgsche telegraafagentschap is de muiterij in de haven onderdrukt. Skatoeden is door troepen bezet. Het gemeentebestuur maant in een proclamatie de bevolking aan zich rustig te houden en de overheid te ondersteunen in hare pogingen om de rust en orde te handhaven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1