A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4871. Zaterdag 28 Juli 1906. Landbouwbericfiten* Gemeogde heriehten. 46e Jaargang. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushonders. Inzending van advertentien v6or 3 ureu op den dag der uitgave ADVERTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driema&l plaatsing derztdfde advcrtentie wordt de prjj'i slechts t v eemt tl berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. EBBSTB 13Xj-A_H). TUB NEUZEN, 25 Juli 1906. Naar aan De Standaard wordt gemeld, heeft de Geref. Kerk (A) in Zaamslag een ver- zoek tot kerk (B) aldaar gericht, om samen- sprekingen te houden, bedoelende de ineen- smelting van beide kerken. Eerstgenoemde kerk is op heden vacant. In de provincie Zeeland kwamen in de week van Woensdag 18 tot en met Dinsdag 24 Juli 3 gevallen van besmettelijke ziekten voor n. 1. te Middelburg, Dreischor en Nieuwer- kerk ieder een geval van roodvonk. Uit llilland Bath schrijft men aan de M. Ct. De werkzaamheden in den Tweeden Bathpolder avanceeren goed. Op sommige plaatsen, doch nog over een heel kleine lengte, heeft men dijk al op hoogte waarop deze wezen mott. Het groot- ste gat, dat in den dijk was, is men nu ook geheel meester. Er staat echter nog wel wat veel water op sommige plaatsen in den polder. Aan het be gin van het werk, waar de sluis komen moet. is een machine bezig het overtollige water te verwijderen en weldra zal men elders voor het gemak nog wel water verwijderen. Ook is reeds een heimachine gearriveerd. Het vervoer van grond geschiedt of per bakken waarvoor over rails een locomotief loopt, of met kruiwagens, zoogenaamd schuieren, of met kipkarren, getrok- ken door een paard. De eerste manier brengt natuurlijk den meesten grond aan den dijk doch de beide laatste, vooral het vervoer met kipkarren, zijn wel het meest aardig voor een toeschouwer. Aan genoemden polder zijn daar- toe aan het geheele werk een dertigtal paarden aan den arbeid. Als de grond wat zakt, is het voor de paarden een harde trek. Op enkele plaatsen is men ook al bezig met het maken van steenglooiing. Er zijn ook ruim drie honderd man op het geheele werk aan den arbeid zoodat wekelijks nog al een aardige som wordt uitbetaald. Opmerkelijk, dat op dit werk alles voortdurend geregeld voortgaat zonder ook maar den mins- ten tegenstand, terwijl nu op het werk aan den spoordijk al driemaal, gestaakt is. Niet ieder schijnt evenveel tact te hebben om met polderwerkers om te gaan. Axel. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (0. D.) het volgen- de opgebracht Axel 17,6.5Boschkapelle 5,68, Clinge f 2,39, Graauw f 4,79 72, Hengstdijk f 1,40, Hoek f 12,77, Hontenisse f 9,57, Hulst 7,41, Koewacht f 1,40, Ossenisse f 3,60, Overslag /'3,50, Philippine f 3,7872. Sas van Gent /6,75, St. Jansteen 2,05, Stoppeldijk /9.021/2, Ter Neuzen 23,76, Westdorpe 7,12, Zaam slag 10,45, Zuiddorpe /2,07. Totaal 135,18. KECHTSZ&SCEfi. Het gerechtshof te 's Gravenhage vernietigde het vonnis der rechtbank te Middelburg, waar- bij P. J. S. en H. P. S., poeliers te Axel, wegens mishandeling tot een maand gevangenisstraf zijn veroordeeld. Eerstgenoemde werd vrijgesproken en laatstgenoemde veroordeeld tot 15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. WESEfiDERIHG van liet hoofdbestuur van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Omtrent bovengenoemde, gisteren te Middel burg hehouden vergadering, ontleenen wij aan de Midd. Ct. o. m. het volgende Behalve de afgevaardigden der afdeelingen. waren tot bijwoning der vergadering uitgenoo- digd de heeren Dr. D. J. Hissink, directeur van het rijkslandbouwproefstation, I. G. J. Kake- beeke, rijkslandbouwleeraar in Zeeland, beiden te Goes, L. J. M. Koert, zuivelconsulent der Maatschappij, en J. P. M. Camman, rijkstuin- bouwleeraar in Zeeland en Noord-Brabant. De genoodigden waren aanwezig, met uitzon- dering van de heeren Kakebeeke en Koert. In plaats van den heer Kakebeeke was de heer Huizinga tegenwoordig. De voorzitter, de heer Mr. P. C. J. Henne- quin opende de vergadering. Hij wees erop dat deze vergadering eene buitengewone is. Wanneer de werkzaamheden zijn afgeloopen en die niet te veel tijd vereischen, verzocbt de voorzitter de heeren als zijn gasten de Zilver-tentoonstelling te bezichtigen. Gebrek aan tuinbouwleeraars. Door den rij ksl an db o u wlee raar is een droevige scbildering opgehangen van gebrek aan heeren, die als tuinbouwleeraar zouden kunnen optreden. Uit goede bron is spreker gebleken dat er vol- doende krachten beschikbaar zijn en dat een eventueel verzoek aan de regeering om voor Zeeland een afzonderlijken leeraar aan te stellen daarop niet stranden zal. Thans was aan de orde de voorziening in de vacature van zuivelconsulent, noodig doordat de heer L. J. M Koert tegen 1 November zijn eervol ontslag heeft aangevraagd. Het dag. bestuur vroeg machtiging om een oproeping van sollicitanten te doen op een aanvangsjaarwedde van f 1500. Het dag. bestuur zou na twee jaar een ver- hooging van f 100 willen geven en na nog twee jaar weder 100. Voorts is de bedoeling de benoeming te doen plaats hebben voor een jaar. De belanghebbende zou 2 moeten bijdragen in de premie voor p&nsioen-verzekering en, indien hij gehuwd is, ook voor weduwenpensioen. De voorzitter stelde voor bet ontslag van den heer Koert te doen ingaan met 1 Nov. en de indiensttreding van den nieuwbenoemde op denzelfden datum. In October zou dan de benoeming kunnen geschieden. Tegen bet gansche voorstel werd geen bezwaar geopperd. Wetswijziging -Welleman. De beer Welleman heeft bericht gezonden dat bij niet meer wenscht op te treden als ver- dediger van dat voorstel. Het hoofdbestuur stelt voor daaruit datgene te nemen wat het gewenscbt voorkomt en een voorsfel daartoe in de najaarsvergadering te behandelen. Het kringenstelsel wil het uitvoerend deel wel overnemen, ook de wijziging in den naara. De vergadering vereenigde zich hiermede, waarna de voorzitter den beer Welleman dank zegde voor de goede bedoeling die uit zijn voor stel sprak. Door het Gedeputeerde college is medegedeeld dat de Minister wel geneigdheid gevoelt om den tijd van verlichting, bedoeld in het motor- en rijwiel-reglement, te verkorten en vergunning te verleenen om de licbtende lantaarns aan het tuig van het paard te bevestig. Tevens wordt gevraagd op welke gronden de verkorte ver- lichtingstermijn overeengebracht kan worden met de algemeene verkeersbelangen. Door het hoofdbestuur is gewezen op een tijd van schemering waarin verlichting niet noodig is. Daarop is nog geen antwoord ontvangen. Curs us boefbeslas. Yoor de betrekking van hoefsmid belast met het onderwijs aan den ambulanten cursus in hoefbeslag waren 33 sollicitaties ingekomen. Na informaties genomen te hebben is daaruit benoemd de heer H. Kruyt te Purmer, gemeente Purmerend, die de hem aangeboden betrekking heeft aanvaard. De minister van landbouw enz. heeft die benoeming goedgekeurd. De lessen worden gegeven te Middelburg aan 0, Oostburg 11, Axel 10, Hulst 13, Goes 16, Cortgene 4, Zierikzee 16 en Scherpenisse 11 leerlingen. De heer Yan Dixhoorn merkte op dat het moeilijk is nu reeds een oordeel uit te spreken. Toch heeft het in zijn omgeving verwoudering gebaard dat niet iernand uit Belgie is benoemd, maar een sollicitant uit Noord-Holland. De voorzitter wees er op dat een Belgiscbe smid in sommige afdeelingen misschien minder gewenscbt zou wezen en het hoofdbestuur heeft gemeend met de wenschen van alle afdeelingen zooveel mogelijk rekening te moeten houden. Thans werd aan den heer Koert eervol ont slag verleend als zuivelconsulent met ingang van 1 November. Van het Ministerie van landbouw enz. is een schrijven ingekomen houdende bericht dat serum kan bekomen worden tegen vogel-cholera. Bij voorkomende gevallen kan dat serum worden aangevraagd. Yan den //Stalhoudersbond" was een verzoek ontvangen om adhesie aan de adressen aan den Minister van financien en de leden der Tweede Kamer, waarin zij ontheffing vragen van de be- lasting op' hunne paarden. Het hoofdbestuur meende dat het niet op den weg der Maatschappij ligt die adhesie te ver leenen. De /Stalhoudersbond" zal zich wel redden zonder inmenging der Maatschappij. Het verzoek werd voor kennisgeving aan- genomen. Besloten werd eene subsidie van f 300 be schikbaar te stellen voor het aankoopen van een Engelschen ram, ter verbetering van het scbapenras. Voor het eerst zal dat dier in Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen worden gestationeerd, later in de andere deelen der provincie. De afdeeling Axel vraagt om bij den Minister van Waterstaat aan te dringen de doorvaart- wijdte bij Sluiskil naar het zijkanaal van de Axelsche Sassing te bepalen op 9 M. De Voorzitter vroeg of dit verzoek niet te laat is ingediend. De heer Van Dixhoorn deelde mede dat de brug reeds gelegd is maar de afdeeling niet tijdig zich tot den Minister kon richten. Het is misschien nog mogelijk dat, indien de landbouwmaatschappij, wellicht gesteund door //Schuttevaer" zich voor de zaak spant, aan het verzoek nog kan worden voldaan. De Voorzitter gaf de toezegging dat zal ge- poogd worden om te bereiken wat de afdeeling wenscht. Dezelfde afdeeling verzoekt pogingen aan te wenden om voor de paarden van bet Zeeuwsch- Belgisch ras in Duitschland betzelfde toltarief te bekomen als voor het Belgiscbe trekpaard. De voorzitter deelde mede dat ten deze reeds pogingen zijn aangeweni. Er zijn bezwaren die men tracbt op te lossen. Men wil op andere wijze dan met eerst beproefde aan den wensch tegemoet komen. De regeering is ijverig bezig om te trachten eene oplossing te vinden. De afdeeling Hulst vraagt een subsidie van f 12.50 voor de inenting tegen vlekziekte. Zij wordt verleend. Dezelfde afdeeling vraagt of zij nog in aan- merking kan komen voor het stationneeren van een Yorkshire beer. De afdeeling Noord-Beveland vraagt betzelfde. Aan beide verzoeken zal worden voldaan. Mochten nog andere afdeelingen ook station- neering van een beer wenschen, dan zal aan een dier verzoeken nog kunnen worden gevolg gegeven. Een milicien van het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom is wegens het zoenen van een meisje op den publieken weg gestraft met 8 dagen provoost om den anderen dag water en brood. Uit Gemert wordt aan de 's-H. Ct. ge- schrevenBetrelfende het treurig sterfgeval, waarvan we in het nommer van gisteren mel ding maakten, is tot heden nog weinig met zeker- heid te melden. Allerlei praatjes doen daarom- trent de ronde. Feiten zijn intusschen, dat op last van den officier van justitie bet lijk tot nader order nog niet mag worden ter aarde bestelddat de vrouw, die om elf uur, even- als al de andere huisgenooten naar bed is ge- gaan, omstreeks 12 uur weer is opgekomen, even nadat ook vader en zoon waren opgestaan om buiten wacbt te houden op ruitenbrekers, die er bij geruchte verwacht werden, dat de vrouw door den buiten op wacht staanden zoon gevonden is aan de achterdeu'r op een kist zit- tende, met een natten doek op het hoofd, dat ze enkele minnten later een lijk was, na enkel nog iets gezegd te hebben over verschrikken en dat Dr. Kuijper alhier verklaard heeft, dat de vrouw aan onbekende oorzaak is overleden. Dinsdagnamiddag fietste een dame uit Delft voorbij de lange Kleij onder Rijswijk, toen zij plotseling van achteren door een jongen man werd gegrepen, die haar van het rijwiel aftrok en ongepaste handelingen met haar trachtte te plegen. Op haar hulpgeschreeuw, week hij terug en zij maakte van de gelegenheid gebruik op haar rijwiel te springen en weg te rijden. De politie te Delft heeft den aanrander, zijnde een 18jarige jongen, aldaar, opgespoord en hem geverbaliseerd. De dienstbode van den graanhandelaar J. Lammens te Zegwaard, had in den nacht van Zondag op Maandag bet ongelnk in brand te geraken, doordat zij in den slaap bet bed ver- liet en bij het aansteken van licbt hare kleeren vuur vatten. Door den schrik wakker geworden, had ze nog bijtijds het bewustzijn om zich in een deken te wikkelen en zoodoende de vlam- men te blusschen. Hevige brandwonden heeft ze gekregen aan ban den en armen. Een veldwachter, die loerde op eenige kwajongens, ging Zondag vol moed op succes de wacht houden op den Markdijk, bij Zeven- bergen. Aehter een boom staan beviel hem niet, op de helling van den dijk liggen evenmin. Hij klauterde daarom als een kat in een boom en verschool zich tusschen de takken. Plot seling echter moest hij zijn hooge zitplaats verlaten, want onze held zakte in den hollen boom. Op zijn alarmeeren kwamen twee knuis- tige boeren toeloopen, die hem uit zijn benarden toestand bevrijdden. En onze veldwachter keerde huiswaarts onwillekeurig neuriende//Daar gaatie weer voor niks." Woensdagochtend werd in het kanaal te Middelburg even voorbij de Winterstraat, drijven- de gevonden het lijk van een kind. Een jongen begaf zich te water en zworn naar bet lijk, dat bij vervolgens aan den wal bracht. Het bleek te zijn de sedert Vrijdagavond daar ter stede vermiste 12jarige knaap, A. genaamd. Hij was, behalve zijn hoofddeksel nog geheel gekleed. Des middags te ruim half drie uur lag het lijkje nog aan den kanaaldijk, ten aanschouwe van vele menschen. Een zeer onaangenaam schouwspel. De oorzaak daarvan was dat de plek, waar het lag, tot het grondgebied van de gemeente Koudekerke behoort en het lijkje niet mocht vervoerd worden voordat bet geschouwd was door den gemeente-geneesheer. Te drie uur werd het naar het lijkenhuis op de begraafplaats te Middelburg vervoerd. Men beweert dat de knaap ongenoegen heeft gehad met zijn baas en daarom een noodlottige daad heeft begaan. De politie te Scheveningen werd Maandag- middag gewaarschuwd, dat een gezelscbap aan het strand zat, waarvan twee vrouwen in ken- nelijken staat verkeerden, die bovendien nog twee kleine kinderen sterken drank voerden. De politie heeft toen beide vrouwen. moeder en docbter, in arrest gebracnt en nadat zij aan bet bureau hadden uitgeslapen, werden zij een 5EEZESSCHE COERAST. y uiuuutio jpskcao nuiuuu uc*«i VMr .v....J 1-4 -• «l4<ravnnila«<ill <»n Ri'ituatd n K 14 BjI XVLB f* A W ■tit blait veraehljnt Masndag-, Woenadsi;. ea Vr(jdanavond, mitgezontle*«l op feestdagen, bij de fr'lrina 5*. j{. VAK UE SAiVDE te Xer Xeuaei. O O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1