r A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4870 Bonderdag 26 Juli 1906. 46e Jaargang. Buitenland Binnenland. F E IJ IL L E T 0 5. ERNERS AV0NTUUR. ABONNEMENT Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,8&£. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlfiN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgavw RUSLAHD. 45) Gabori scheen bij zijn plan de voorkeur te gov en aan de zekere manier zonder gedruisch bij stak den revolver in den zak en haalde een jachtines te voorschijn. Met den vinger onder- zocht hij de scherpte en schermde er mee in de luclit. Intussclien was de wind weer gaan liggen, en nu hoorde Gabori in de verte een dof'rom- melend geluid. De trein uit Hamburg kwam nader. Een zonderlinge gedachte vloog hem door het hoofd. Wanneer Judith bij haar ondoordachte vlucht de spoorbaan was gevolgd j a misschien tusschen de spoorregels liep, kon de trein haar grijpen en verpletteren. En hij wenschte, dat dit gebeuren mocht. Als zij dood was door eigen sehuld of door een ongelukkig toeval, dan kon hij zijn jacht- mes wegbergen of gebruiken tot zelfverdediging tegen zijn vervolgers. Hij was dan niet ge- noodzaakt een moord te doen in het belang van de veiligheid der bende. XY. Jurgens was uit Weenen teruggekeerd. Hij was niet met den sneltrein gereisd, die hem bliksemsnel van den Donau naar den Main zou gebracht hebben integendeel, hij reisde De 8taatscourant van gisterenavond bevat het volgende bulletin vEene lichte ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aan- leiding gegeven tot verijdeling der hoop welke gedurende korten tijd werd gekoesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft geen reden tot ongerustheid." (get.) Dr. Boessingh. Arts Pot. TER NEUZEN, 25 Juli ItMlH. Door den heer P. M. C. van Sprang is bedankt voor de benoeming als schatter voor de huurwaarde van lokaliteiten voor den verkoop van sterken drank. Door den heer A. H. Donze eveneens als waarnemend schatter. Door den politieagent Elsman, alhier on- langs in dienst getreden, is ontslag uit die be- trekking aangevraagd. Heden namiddag kwam alhier een droevig ongeval voor. In de vestinggracht, nabij den Oostbeer, waren een aantal knapen aan't baden. langzaam van stad tot stad, bleef wel eens een paar treinen over, en ondervroeg alle conducteurs, stations-beambten en hotelbedienden. Bij die ondervragingen toonde hij steeds een fotogra- fisch portret in visite-formaat, dikwijls bad hij daarbij het genoegen, dat de gevraagde persoon op het portret der vrouw wees en dit herkende, omdat haar schoonheid zooveel indruk op hem gemaakt had. Toen de oude speurhond op deze manier zoekende na eenige dagen in zijn vaderstad aanlandde, ging hij den advocaat Delius een bezoek brengen. Het was een bijzonder heete voormiddag, het begin van denzelfden dag, waarop ginds op de Luneburger heide twee menschen in een eenzaam, goed gesioten huis tusschen de zwijgende muren te lijden hadden van de warmte en de benauwde lucht. Delius zat aan zijn schrijftafel en keek verwonderd op, toen de politiecommissaris werd aangediend. //Was bet u te Weenen een beetje te warm vroeg hij licht spottend. z/Mij niet maar wel een ander," antwoordde Jurgens gelaten. z/Hebt gij eenig spoor gevonden van mynheer Werner De commissaris haalde de schouders op. //In ons beroep komt het meermalen voor, dat men bet eene zoekt en toevallig het andere vindt. Wilt gij weten wat die Gabori was z/Welnu //Een valsche munter z/Verduiveld Dus toch een misdadigerNu wordt de zaak ernstig- Zij sprongen daarbij meermalen van een daar gemeerd liggenden viscbbak. Onder meer ook bet Ojarig zoontje van S. L., die niet kon zwem- men. Deze geraakte daarbij van den grond en zonk in de diepte. Een, een paarjaren ouder broertje, wilde hem te hulp komen, doch, daar deze evenmin kon zwemmen, moest die door eenige andere jongens voor verdrinken worden behoed. Men kan zich ondertusscben wel eenigszins indenken, in welken toestand dit knaapje bij zijn ouders tbuis kwam. Eerst na ruim anderhalf uur werd het lijk van het verdronken jongetje opgeviscbt. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, konden niet meer slagen. Het 6jarig zoontje van G. K., geraakte gisteren bij het dichtdraaien der Axelsche brug met het hoofd tusschen de leuning bekneld. Met hevige verwondingen aan het hoofd werd bet kind erg bloedend huiswaarts gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen. Gisterenvoormiddag profiteerden alhier aan den Scheldeoever velen van den scboonen aan- blik, dien de zeiljachten boden, die zouden mee- dingen in den van hier naar Antwerpen te houden zeilwedstnjd. Het was een aantrekkelijk schouw- spel, de jachten, die zich voor den start gereed- maakten, te zien manoeuvreeren. Nadat bet scbot gevallen was vertrokken voor de eerste afdeeling dfTe en later voor de tweede afdeeling zeven jachten. Als meeuwen zweefden ze over bet water, voortgestUwd door een flinke bries en waren spoedig uit het gezfrht verdwenen. Aan clen wedstrijd, welke morgen (Donder dag) van Antwerpen naar hier wordt gehouden zullen in de le afd. 3 jachten deelnemen, nl. z/Sonya", //Britomarf" en //Moyana". Om 7.15 v. m. wordt van Antwerpen afgevaren. De eerste prijs bedraagt 500 francs, de tweede 350 francs. In de tweede afdeeling, mede om 7.15 van Antwerpen vertrekkende, dingen de volgende jachten mede //Induna", //Gauntlet", //Senga", z/Nan", //Smart", //Camellia" en //Viera". Eerste prijs 500 francs, tweede prijs 300 francs. lets nieuws op landbouwgebied is tegen woordig het plukken van erwten, terwijl ze Hog groen zijn. Die erwten worden aangekocht door een fabriek van geconserveerde groenten te Mechelen, om in bussen te worden ingemaakt. Nadat in andere polders dat werk reeds is af- geloopen is dat thans in den Kanaaipolder on- z/Een misdadiger, die zich in betrekking ge- steld heeft met mijnheer Werner," bevestigde Jurgens op ernstigen toon. „Luister maar eens." De commissaris zocht in zijn brieventasch en haalde eenige papieren te voorschijn een brief, een portret en een stuk half verbrand papier. Toen begon bij te vertellen van zijn lotge- vallen te Weenen. Nadat bij ook het doorzoe- ken van Gabon's woning had verhaald, zeide hij: //Sedert dien brief van Werner uit Weenen in uwe handen was gekomen, stond bij mij de overtuiging vast, dat Gabori op de eene of an dere manier dien brief in zijn bezit had gekre- gen en hem te Weenen ter post had bezorgd om bet onderzoek op een dwaalspoor te brengen. Op grond van die overdenking wilde ik hem in zijn eigen woning overvallen, doch door een toeval ontdekte Gabori mijn plan en hij nam de vlucht. Hij trachtte die vlucht te dekken door het te laten voorkomen, alsof op hem en zijn vrouw een misdaad was gepleegd bij deed dit ecbter zoo onbandig, dat een ervaren speurhond zich daardoor niet liet misleiden. Er was in de woning niets gestolen, alleen waren eenige papieren vernietigd, de verkoolde overblijfselen daarvan lagen in de kacbel. Een enkel half verkoold stukje papier verried hem ecbter, want nog duidelijk leesbaar stond daar het woord Watermerk" op." z/Mooi zoo mompelde de advocaat. z/Ge weet, dat bij het vervaardigen van papieren geld bet watermerk een groote rol speelt. Wie dus brieven ontvangt waarin over het watermerk wordt gesproken, deze brieven ver der Philippine aan den gang. Ruim300 per- sonen, meest kirtderen, zijn er mee bezig. Onze berichtgever meldt dat die kinderen daar een redelijk dagloon mee verdienen, maar be- treurt het, dat leerplichtige kinderen daarvoor gebrnikt worden. In het algemeen bestuur van de //Ver- eeniging voor tentoonstellingsbelangen" is voor voedings- en verbruiksmiddelen o. a. benoemd de beer K. J. A. G. baron Collot d' Escury te Hontenisse. Door fret bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders werd gisteren te Hoofdplaat aanbesteedbet herstel, de vernieuwing en bet onderhoud tot 30 April 1907 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van genoemde polders. Hiervoor werd het minst ingeschreven door den heer K. de Yos te Ter Neuzen voor f 8580. Yrijdag j. 1. werd in de verkoopzaal voor notarissen te Gent, door den notaris Neve, met tusschenkomst van den heer Dubost, notaris te Brussel, bij verblijf geveild12 bectaren 78 aren 25 centiaren zaai- en weilanden, te Sas van Gent, in den Remoorterepolder, inge- steld op frs. 37.500 Hiervan werd kooper de beer E. B. Dumoleyn, lid der Staten van Zeeland en notaris te Hon tenisse en broeders voor wat betreft'de zes eerste koopen. En voor wat betreft koop zeven te Ter Neuzen, den beer P. van Cadzand te Ter Neuzen. De totale koopprijs bedroeg frs. 39,300. - Op Zondag 19 Augustus zal te Middelburg eene provinciale meeting voor algemeen kies- recht worden gehouden. Als sprekers zullen optreden mevr. Roland-Hoist en de heer F. M. Wibaut. De Midd. Crt. scbrijlt De iirma F. B. den Boer alhier, die in haar mooien winkel op den hoek van den Lange Delft en Groote Markt reeds sedert langen tijd een groote keuze van artistieke zaken op verschillend gebied aanbood, heeft thans aan de overzijde, op den hoek van den Langen Burg, een kunstzaal geopend, uit sluitend voor de expo- sitie en verkoop van fijn aardewerk en porse- lein, gravuren, schilderijen en andere artikelen op kunstgebied. In de smaakvol gescbikte, niet overladen nietigd en ten slotte de vlucht neemt, zoo iemand heeft iets op zijn kerfstok. Wel iets anders dan ik oorspronkelijk vermoedde mijn inzicht werd dan ook wel geschokt. Doch zeer spoedig werd mijn nieuw opgevat vermoeden bevestigd. Terwijl ik het belangrijke stukje papier stond te bekijken en mijn Oostenrijksche collega zich in den slaapkamer bezighield met die paar on- schuldige bloedvlekken, kwam iemand de trap op, er viel iets in de brievenbus, en toen ver- wijderde die persoon zich weer. Ik was zoo vrij de brievenbus te openen en nu ja ook een brief. En daaaruit vernam ik het, ware van de zaak. Een schavuit schreef natuurlijk niet onderteekend uit Parijs, of de laatste zending aangekomen was Hij hoopte dat vde laatste hand" niet te veel moeite ge- kost mocht hebben, zoodat de uitgifte den ge- wonen loop zou gaan. Dat alles was tamelijk goed te begrijpenik bewonder alleen de onbeschaamdheid van den schavuit; bij stelde ongetwijfeld een grootver- trouwen in de onschendbaarheid van bet brieven- gebeim. z/En wat zei de Weener politie daarvan z/Niemendal, want ik heb mijn ontdekking geheim gehouden. Yalsche munters mag de politie overal pakken, al inaken zij valsch geld van andere landen, en als er wat te pakken valt, kan ik het wel alleen af." (Wordt vervolgd). wapiwgqmmy «i»v»are*»»P3irwgaas»irg<Ka^i^re*ray.x^ ISit blad ve;neh(Jnt Haandag-, WoeDadag. en Vrijdagavoud, «itgei(>in?«»d op feeatdaaen, 1>ij de firm» I"j. VAS ASK 8AKDK re Ten Kevzeia, De bijeenkomst van de Doeraaleden in Wiborg, op Fimch grondgebierl, is wei een van do merkwaardigste gebeurtenisseu van de geheele Russische beweging. Haar de telegraaf bericht, besloot die vergadering een manifest te publiceeren, waarin de daad der regeering van den '21en de/.er (de ontbinding van de Doema) wordt gekenschetst als een poging om Rusiand voor geruiuen tijd van zijn volksvertegenvvoordiging te burooven. Verder wordt daarin verklaard, dat het, als logiach ge- volg van de schending der Grondwel door de regeering, de plickt schijnt der burgers, geen belastingen te betalen en geen recruten onder de wapenen te laten komen. In het manifest wordt geconstateerd, dat de ontbinding der Doema plaats heeft gevonden wegens het pogen der Doema om den boeren land te verschaffen door het ten gebruik aanwijzen van Kroon-domeinen, kerkelijke goederen en de gedwongen onteigening aan particuliere landerijen. De regeering zoo heet het verder zal nu gedurende zeven maandeu het streven des volka bestrijden. Gelukt haar dat, dan zal in het geheei geen nieuwe Doema worden bijeengeroepen. Het manifest wekt het volk op, door dwang de ouverwijlde wederbijeenroeping van ae Doema te verkrijgen en wel door gebruik te maken van het feit, dat de regeering niet de bevoegdheid bezit, zonder toestemming van de Doema belastingen te heifen ef recruten onder de wapenen te roepen. Ook het opnemen van leeningen zonder machtiging door de Doema is onwettig. »Geen maeht kan de kracht van den onbuigzamen wil des volks weerstaan Bij de beraadslaging waren twee derden van het getal Doemaleden aanwezig, o. w. de president. Onder hen waren enkelen tegenwoordig in burgerkleeding, daar verscheiden leden er niet toe konden besluilen het manifest te onderteekenen. Ter vaststelling van de detinitieve redaetie van hef manifest is een coinmissie benoemd van zes leden. Het manifest is door alle aanwezigen onderteekend, behalve door graaf Heyden en Stacko wnsch, die de bijeen komst nauwelijks een half uur hebben bijgewoond. De meeste afgevaardigaen zijn naar;Betersburgvertrokken. De Finlandsche regeering moet, krachtens bevel uit St Petersburg, metalle macht verhinderen dat de Doema leden een soort pariement gaan vormeri en alle Doema leden bewaken. Over het geneel syinpathiseert de Finsche bevolking eehter met hen. De senaat in llelsingfors bood hurt zelfs het stadhuis voor vergadcrzaal aan In Wiborg moet zich een be wakings korps hebben ge- vormd. In St. Petersburg is het onrustig en kwam het enkele malen tot botsingen tusschen politie en militairen en burgerser zijn 60.000 man troepen. In verschillende plaatsen vreest men voor Jodenvervolgingen op den dag van de waterwijding, 28 dezer. Men meent de voorbe- reidingen hiervoor te bespeuren, vooral in Odessa Gene- raai Kaulbars verklaarde zelf niet voor de Kozakken te kunnen instaan. Als men een Kozak vermoordt, zei hij, zal men in Odessa tot aan de knieen door het bloed waden. In Kiew wordt een algemeene spoorwegstaking gevreesd. Er heeft zich te Londen een commissie gevormd om handteekeningen te verzamelen op een adres, waarin bet Engeische volk zijn genegenbeid nitdrnkt voor de Rijksdoema en het Russische volk. Zoo mogelijk zal een deputatie het adres zelf aan den voorzitter der Doema gaan brengen. Vele parleraentsleden en andere bekeude mannen, de hoofdredactenren van eenige Londensche bladen b.v., hebben reeds geteekend. De redevoering van den eersten minister in de inter- parlementaire conferentie gehouden, wordt verschillend beoordeeld. Van liberalen en radicalen kant juicht men haar algeineen toe, maar de unionisten vinden haar onvoorzichtig en taktloos. De Minister mocht, zeggen ze, in 't particuliere leven dergelijke gevoelens uiten, maar niet oflicieel op de interpariementaire conferentie. Zoo gesproken worden die woorden wereldkundig en kunnen zij de Russische regeering ontstemmen. Maan- dagavond liep reeds het gerucht, dat de Russische ge- zant last had ontvangen om opheldering te vragen. En de unionisten wilden den Minister er in het Lagerhuis Over aanspreken. De Daily Mail verneemtuit Wiborg, datdesocialistische leden der Rijksdoema het manifest niet wilden teekenen en onmiddellijk naar Petersburg lerugkeerden. De Polen weigerden ookzij zouden een eigen manifest uit- vaardigen. De Tribune verneemt uit Wiborg: Tweehonderd Kozakken te Bjelostok kregen bevel, te Wiborg het station te gaan bezetten, maar zij weigerden. De le den der Doema hebben te Wiborg besloten, een blij- vend bureau te benoemen. Telegrammen uit Petersburg worden weer seliaar- scher seder de censum weer is ingevoerd. De Times heeft alleen Reiiter-telefrrammen. De Daily-Telegrapb verneemt uit Petersburg, dat het bericht, dat de Rijksraad alleen verdaagd is en de nieuwe verkiezing voor de Doema reeds in December zal wezen, kalmeerend werkt. O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 1