Gemengde berichten. Feestelijke inhaling I "V oor de betrekkingen van de in den storm van 29 Juni te Breskens verdronken visschers is nog bijeengebracht te Groede 122, Cadzand f 89, Zuidzande 84 en Retranchement f 39. Zaamslag, 21 Juli. De 76jarige Jacob de Blaaij die eenige dageD geleden het on- geluk had van een wagen te glijden, is heden avond aan de gevolgen van den val overleden. Axel. J.l. Zaterdag werd alhier eene verga- dering gehouden van de afdeeling //Axel" van den Bond voor Staatspensionneering, waarin be- sloten werd het aantal bestuursledeu te bepalen op zeven. Respectievelijk werden gekozen tot voorzitter, vice-voorzitter, secretaris, vice-se- cretaris, penningmeester en commissarissen de heeren J. A. van Hoeve, J. K. Yink, J. E. Blan- saart, C. P. Minjon, J. C. Yink, F. Deij en P. \erijzer, die thans het definitief bestuur uit- maken. De afdeeling, die thans uit 49 laden bestaat, beloofd hier sterk in aantal te worden, wat geen wonder is, als men het belang van de zaak in aanmerking neemt. Ntoppeldijk, 23 Juli. Gisternamiddag gaf onze gunstig bekende fanfare St. Cecilia een zomeruitvoering op Rapenburg. Het schoone weder had velen gelokt om van de muziek te genieten en ongemerkt raakte een deel van 't publiek in dusdanige stemming, dat er vroolijk werd gedanst op de verlokkende toonen. De anders stille kom der gemeente zag nu heel wat drukte. St. Jansteen. De vorige week werd door de ambtenaren van Trompe op de Kwakkel eene koe van de smokkelaars in beslag genomen. De ambtenaren gingen daarmede naar het kantoor I rompe) doch werden onderweg overvallen door zeven smokkelaars, die de koe telugnamen en de douanen mishandelden. St. Jansteen. Zondagochtend om half vier zag de vrouw van B. Boussen een man met een zak op den rug voorbij haar erf gaan. De man die op zulke vroege kijkers niet verdacht scheen schrok blijkbaar en verhaaste zijn tred. De vrouw, argwaan koesterende, riep haar mau, waarop de onbekende het op een loopen zette. Boussen haalde hem echter al spoedig in waarop de dief zijn zak afwierp welke Boussen opnam en naar zijn huis gebracht waar hem bleek, dat er zeven levende en twee doode halfwas kippen in waren. De kippen waren niet van Boussen zelf, zooals de vrouw eerst meende doch zijn van een onbekenden eigenaar die z;ch kdn aanmelden bij onzen gemeenteveldwachter. van den Z.Eerw. Heer J. D. Kriellaars, als Pastoor te Westdorpe, op Maandag 23 Juli 1906. Er heerschte de laatste dagen bij de inge- zetenen eene bijzondere drukte en gisteravond reeds kon men op de straat waarnemen wat een en ander te beteekenen had. Men begon toen met het oprichten van eerepoorten, het planten van sparretjes en het aanbrengen van vexdere versieringen en Maandagmorgen stond Westdorpe geheel in feestdos. Dat alles was aangebracht ter eere van Westdorpe's nieuwen Herder, den Z.Eerw. Heer J. D. Kriellaars, die heden feestelijk zou worden ingehaald, en gaf getuige van de ingenomenheid waarmerte Westdorpe's parochianen hem ont- vangen, van de achting en het. vertrouwen dat hij sedert zijn verblijf aldaar reeds heeft weten in te boezemen. Van alle woningen wapperde de nationale driekleur, wat. met de fersieringen, een echt feestelijken indruk maakte. Ook waren ver- schillende gevels versi'erd, terwijl voorbereidingen voor verlichting van verschillende gevels en tuinen ook tegen den avond heel wat beloofde. Des morgens 7 ure vormde zich op het dorps- plein een stoet, in de volgende volgorde Twee marechaussees te paard eerste pscadron eerewachtmuziekvereeniging ,/Eikels worden boomen" onderwijzers met de schooljeugd wielerclub //de Musch" duivenmaatschappij //de Phenix"; handboogmaatschappij //St.Sebastiaan" doelboogmaatschappij ,/Nut en Vermjiak"brand- weer landbouwvereenigingen polderbestuur, varkensvex-zekering, boerenbond en leenbank, beeteixbond, hengstenvereeniging, landbouwon- derwijspx'aalwagen der landbouwvereenigingen leden der H. Familie leden van het zangkoor de groep der H. Kiixdsheid de vereeniging van den H. Antonius vriend der ax-men de veree- niging van het H. Hart van Jesus, voorgesteld door de //elf beloften" de H. Agnes met bx-uidjes leden der Congregatie van 0. L. Yrouw zien van een zwaar metalen beslagals men het ding omdraaide en met den loop in de hand nam, kon het dienen als een soort van boksbeugel. Gebruikte men het wapen op de eene manier, dan veroorzaakte men gedruisch op de andere manier niet, op de eene manier was men zeker van zijn zaak op de andere manier niet. (Wordt vervolgd). Onbevlekte Ontvangenis praalwagen van 0. L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenisde draagster van de sleutels der kerkleden van het kerk- en parochiaal arxnbestuurleden van den ge- meenteraad leden van het burgerlijk armbe- stuur belangstellenden tweede escadron eere wacht. De eerewacht maakte in net uniform een kx-anig figuur. Onder voornoemde groepen trokken vooral de aandacht de praalwagen van 0. L. V rouw Onbevlekte ontvangenis, deze was in een woord prachtig. Maar ook de vereeni ging van het H. Hart van Jezus was mooi lief was de groep der H. Kindsheid, met de fraai uitgedoschte kinderen. Aan den Praalwagen der Landbouwvereeni gingen was ook geen zorg en moeite ontzien, deze gaf op goed gedachte wijze een alegorisch beeld van den landbouw. De leden van de wielerclub //De Musch" hadden hunne fietsen netjes versierd en ook de duivenmaatschappij kwam met hare nette duiventil goed voor den dag. De brandweer- mannen hadden hunne spuit veigeten of bluscht men in Westdoi-pe zonder zoo'n wefktuig? De stoet was. in zijn geheel genomen, inte- ressant. In bovenvermelde orde begaf men zich om half acht naar de grens der gemeente, naar de zijde van Axel, vanwaar Z.Eerw, was afge- haald door 2 leden van het kerkbestuur. Toen het rijtuig met den pastoor in 't zicht kwam weerklonk een daverend gejuich. Aan de gx-ens werd Z.Eerw begroet door den com mandant der eerewacht den heer Gust, van Waes, en bij het aansluiten aan den stoet in gloedvolle bewoordingen door den heer C. van Waes, bux-gemeester, die hem namens de meexxtenaren een prachtige krans van levende bloemen aanbood. Onder eene gepaste toespraak werd door de jongejuffrouw Marie Boumaus. namens de school jeugd, en door den 4jarigen Adolf Kieboom namens de kinderen der bewaarschool, in lieve bewoordingen een dergelijke krans geschonken. Met korte hartelijke toespraak antwoordde Z.Eerw. op de tot hem geriehte woorden. Achter de draagster van de sleutels der kerk nam het rijtuig met Z.Eerw. thans plaats in dexl stoet, en wex-d de omgang door de kom van het dorp aangevangen, weer terug tot de kerk. Op dezen tocht passeerde men een 20tal eex-epoorten, waaronder zeer fraaie. Op een der eerste was te lezen Het zou te ver voeren om van alle poorten de opschriften te vennelden, alleen nog deze, die ons bij zonder trof Bij de kerk gekomen werd de Pastoor door het kerkbestuur verwelkomd en hem de sleutels der kerk aangeboden, gedragen door het doch- tertje van den heer P. Kerckhaert. Door de duivenmaatschappij werden op dit tijdstip de duiven die in den stoet waren mee- gevoerd, losgelaten. Die talrijke vlucht vroolijk fladderende diertjes, maakte ook een aardig effect. Het kerkgebouw, dat zich daarvoor uitstekend leent, was inwendig zeer fraai vex-sierd. Hier werd door den Pastoor, na eerst door den Hoog Eerw. heer Deken te zijn geinstalleerd een plechtige H. Mis opgedragen met assistentie. Na de kerkeiijke plechtigheid, die door een tal rijke menigte werd bijgewoond, werd de Pastoor door de verschillende corporation naar de ver- sierde pastorie geleid waax-na de stoet werd ontbonden. Nadat eenigen tijd in de pastorie was uitgerust en eenige ververschingen waren gebruikt, x-eed pastoor Kriellaars de kom der gemeente nog eens door, om de versieringen nog eens in oogenschouw te nemen. Hadden de Parochianen goed hun best ge- daan, Z.Eerw. liet zich ook niet onbetuigd. Door bemiddeling van het armbestuur werd door hem eene ruime bedeeling van krentenbi-ood gehouden. De verschillende berichten over de wijze waarop de Westdorpenaren hunnen nieuwen Herder wenschten in te halen, had niet nage- laten ook de belangstelling van elders wonenden te wekken. Tal van ambtgenooten kwamen het feest van Z.Eerw. bijwonen, maar ook vele belangstellende vreemdelingen waren aanwezig die met genoegen aanschouwden wat tot stand gebracht was. Het mooie zomerweer werkte natuurlijk dat bezoek zeer in de hand. Vooral in den namiddag was het druk ge- w or den en er was algemeene nieuwsgierigheid l het tijdstip waarop de stoet weer zou uittrekken, de stoet waarvan men van anderen die haar reeds gezien hadden, zooveel schoons vernam. Tegen half vier ure werd deze op het doims- plein weer gevormd. Alvorens de rondgang door de gemeente werd aangevangen bracht het muziekgezelsohap, volgende z/Eikels worden boomen" Z.Eerw. een serenade. In eene uitvoerige rede gaf Pastoor Kriellaars hier aan de talrijke menigte getuigenis van de dankbax-e gevoelens die hern bezielen, om het- geen de parochianen van Westdorpe heden, ter eere van zijne installatie, hadden verricht. Nadat het muziekgezelschap eenige nummers had uitgevoerd, zongen de leden der H. Familie het volgende lied Hierna deed de schooljeugd het feestlied hooren Alsnu trok de stoet weex- door de kom van Westdorpe, overal met belangstelling begroet. Alles liep goed van stapel. De commissie die zich met de organisatie van het feest heeft bezig gehouden, heeft eer van haar werk. Maar ook de ingezetenen in het algemeen, die door buurtversiering als anderszins de commissie zoo flink ter zijde stonden, evenals de ver- eenigingen en oorporaties, die den stoet samen- stelden. Voorzeker zal deze dag lang voort- leven in de herinnering van hen die het feest meemaakten. Nog een nunxmer van het rijke programma is niet afgeloopen, n. 1. de verlichting en illu- minatie op heden avond, die vooral bij het stille weer, veel belooft. Dat er zoo omdertusschen een gezellige feest- stemming heerschte, spreekt, bij al het goede dat men genoot, als het ware van zelf. Uit Zeist meldt men In de laan van Beek en Royen alhier waren Vrijdagmiddag een paar jongens aan het fietsen. Een circa 20jarig jongmensch stond er naarte kijken en maakte vervolgens een praatje met de jongens, aan wie hij vertelde van zijn vaar- digheid in het wielrijden en het uitvoeren van kunstjes op een rijwiel, waarmede hij reeds veel medailles gewonnen had. Hij zou zijn kunsten nu eens vertoonen op de fietsen van de jongens. Eerst zat hij niet gemakkelijk, doch op de andere fiets, een nieuwe machine, ging het beter, zoo goed zelfs, dat I mxjnheer weldra uit het gezicht verdween en tot heden niet terugkwam. Te Wijster in Drenthe zijn Donderdag- morgen vier boerenplaatsen afgebrand, naar men zegt tengevolge van het spelen door kinderen met lucifers. Eex-st geraakte een stroomijt in brand en toen de vier woningen. Een paar kal- veren, een veulen en een paar varkens zijn ver- bran^. Ook gingen veel gouden en zilveren voorwerpen, rentebrxeven enz. verloren. Naar men verneemt, is dezer dagen uit een winkel in de Pieterskerk-Koorsteeg te Leiden des nachts een bedrag van ruim f 300 ont- v'rfeemd. De dief moet zich op onverklaarbare wijze toegang tot het perceel hebben vex-schaft en den lessenaar waarin het geld geborgen was, met een valschen sleutel hebben geopend. Van braak is althans niets te bespeux-en. De dader heeft geen spoor achtergelaten, heeft niets dan geld medegenomen en schijnt ook naar niets anders hebben gezocht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Een schat in den bakoven. Uit Duizel wordt gemeld aan de 's-H. Ct. Zekere P. F. W., in deze gemeente, onder- vond een jammerlijk verlies. Om haar geld goed te bewaren, had de huisvrouw de spaar- penningen opgeborgen in een blikken trommeltje en dit geplaatst in den bakoven. Dinsdagmorgen zou men aan 't bakken gaan. De oyen werd aangemaakt en heet gestookt Eensklaps dacht de vrouw aan haar schat. Hevi^e ontsteltenis In een oogwenk was 't trommeltje te voor- schijn gebx-acht, doch helaas de inhoud had veel geleden. Deze bestond uit eenige rijksdaalders en guldens, benevens Nederlandsch bankpapiex-, en eenig klein geld. Een zeer strijdlustig heer zwierf Vrijdag- avond over den Ginnekenweg te Teteringen. Hij had verschillende personen uitgedaagd, men mompelde dat hij een revolver op zak droeg, dat 't een halve gare was tot alles in staat en toen hij ter hoogte van hotel Flora naar een tegenstander zocht, zette de menschen- ki'ing rond hem zich geleidelijk uit. De halve gare koos zich evenwel een slachtoffer, een afgestegen wielrijder, die het bedrijf beschouwde, en gaf dezen een stomp. De wielrijder zette toen zijn fiets tegen den muur en gaf daarop den aanvaller een onverbloemde //kink op de oogen". Voor 't gevecht tusschen deze twee zich regelmatig kon ontwikkelen had een der omstanders den revolverdrager aangegrepen en kwakte hem tegen den grond, waarin het meeren- deel der toeschpuwers eeil uitnoodiging zag om hem te stompen te trappen en te slaan. De man werd nu overmeesterd en naar het arrestantenlokaal gebracht. In het rustige, vreedzame Teteringen schijnen echter zulke en andere onx-egelmatigheden zoo onbekend te zijn of de misdadigers zoo welwilleud, dat men 't niet noodig heeft geacht aan dit lokaal een deur aan te brengen. De arrestant werd daarom gebonden aan handen en voeten in deze fideele gevangenis ge- legd en onder bewaking der vrijwilligers wachtte hij de komst der reeds lang gealarmeerde mare- chaussee. Eindelijk, na 15 uur verschenen deze, de man werd gefouilleerd en geen revolver op hem bevonden de touwen werden losgenxaakt, een nooddeur voor den ingang geplaatst en een marechaussee ter bewaking aehtei-gelaten. Mein zegt dat de raad van Teteringen in een der eerstvolgende vergaderingen beslissen zal over het al of niet noodzakelijke van een deur in het arrestantenlokaal. -Te Dundee in Schotland is Donderdagavond in de whisky-pakhuizen van de bekende fxrma Ja mes Watson Son brand uitgebroken, en eerst A rij- dag tegen den xniddag was hetvuur gebluscht. In- tusschen waren een aantal pakhuizen van andere firma's aangetast. De bx-andende whisky stx-oomde op straat en stak ook een aantal huizen in brand. In de pakhuizen der fxrma Watson zijn ongeveer 4,500,000 liter whisky verbrand. Ook cham pagne en oude cognac zijn in groote hoeveelheid verloren gegaan, alsmede duizenden zakken suiker. Het is de gx-ootste brand, waarvan men in Dundee heugenis heeft. Een Duitsch toerist in het Szleeser-ge bergte, in Hongarije, niet een groot gezelschap een toer makende, trok wat verder weg om bloemen te zoeken. Plotseling stond hij voor een berenhol, voor welke opening een berin met haar jongen speelde. De berin wierp zich op den ongenooden gast, die later door zijn tocht- genooten in bewusteloozen toestand werd terug- gevonden. Bij een timmermansbaas te Kiel kwam een werkman wei-k vragen. Dat was er niet, en toen hij om een ondersteuning vroeg, gaf de vrouw hem een bord erwtensoep. Blijkbaar was die niet naar zijn smaak. Hij maakte nl. van een tijdelijke afwezigheid van de huisvrouw gebruik om de soep in den glanzend opge- poetsten hoogen hoed van den huisheer te gieten, en die toen weer op de kast te zetten. Natuurlijk was het een tooneel van groote ontsteltenis, toen huisheer een poosje later zijn hoed wilde op- zetten om naar een schuttersfeest te gaan. De nieuwste z iekte is de chauffeur-ver- lamming. Zij bestaat in verlamming van en- kele ledematen en geschoktheid der zenuwen. Dr. Burroughs te Londen beschrijft een geval van een 34jarigen motoromnibus-koetsier. De man was erg nerveus, en wanneer bij het rechter been bewoog, kreeg hij dadeljjk hevige pijn in de rechter heup. De genezing duurde dx-ie weken. Genoemde geneesheer meent dat de ziekte liet gevolg is van 's mans wex-k. De spieren zijn altijd sterk gespannen, terwijl het zenuwstelsel voortdurend hard moet werken, daar de man altijd nauwkeurig moet opletten. Ook andere bestuurders van die voertuigen ver- klaarden dat zij het werk veel minder goed vol kunnen houden, dan het vroegere mennen der paarden. Na korten tijd zijn ze reeds moe, om na een langen rusttijd weer eenige uren dienst te kunnen doen. - Een kinematograafvertooning in de rechts- zaal. Voor de Antwerpsche rechtbank verscheen een kinematograaf-ondernemer, die was aange- klaagd wegens het vertoonen van platen, die in strijd waren met de goede zeden. De man ontkende en een deskundige, die met een loup zijn platen had onderzocht, verklaarde ook er niets zedekwetsends in te hebben gevonden, maar de politieman die het proces-verbaal had opgemaakt, hield vol, dat de vertooning straf- baar was geweest. De rechtbank wilde zich nu zelf overtuigen en drie uur lang draaide de ondernemer in de rechtszaal al zijn platen af. De x-echters amuseerden zich best en tot be- looning spraken zij den beklaagde vrij. Hij PR t Laid klinke het u toe: In dichten en in zangen, Westdorpe is verheugd, wijl zij u mag ontvangen. Wil goede God onz' Herder geven Een heilzaam en gxlukkig leven. Laat ons Van Dijk in vree gedenken En ons hart aan Kriellaars schenken. Gegroet, gegroet, o blijde dag, Verrijs in volJen glans. Waarop ons juicktoon rijzen mag. Wij zingen dan ook thans En hier en daar, en overal Heel de Parochie door Weerklinken stemmen zonder tal Lang leve de Pastoor. Geheel Westdorpe is verheugd En blij gestemd van geest. En juicht en jubelt vol van vreugd Op 't Herderlijke feest. Wij steunen met vereenden zin Uen juichtoon dien men hoort En alien stemmen met ons in Het feestelijk accoord. 0, Jezus, bron, die alle goed En alle gave omsluit Store in den mildsten overvloed Uw heil op Kriellaars uit. Schenk hem de kracht, die hij U vraagt Voor zijn bediening, God Verlicht de lasten, die hij draagt En schenk hem 't zaligst lot. Laat ons blijde jub'len, zingen, Want wij vieren vroolijk feest; (bis) Laat ons hupp'len, dansen, springen Met een opgewekten geest. Pastoor Kriellaars leve lang Klinkt ons feestelijk gezang, Onze Herder, Pastoor Kriellaars leve lang 1 Herder onzer kinderschare Leid ons op tot eer en deugd (bis) Hoed ons trouw voor de gevaren, Die bedreigen onze jeugd Pastoor Kriellaars epz. Moge God U altoos geven Voorspoed, sterkte, rust en vre§ (bis) Spare Hij uw dierbaar leven Klinkt Westdorpe's kinderbee. Pastoor Kriellaars enz. Wijlen den vorigen pastoor. O -

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2