Gemengde berichten. miliciens, verlofgangers. landweermannen en oud-miliciens, is een schrijven gezonden aau den Minister van Oorlog, waarin er de aandacht van Z. Exc. op gevestigd wordt, dat er in Vooral in kleinere gemeenten is dit het geval. Een groot aantal landweermannen, voornamelijk zij die den 15 Mei zijn opgekomen, verkeert hier- door in zeer geldelijke verlegenheid, wijl zij als onderscheidene gemeenten nog geen spake schijnt te zijn voor het uitkeeren der schadeloosstelling als bedoeld in art. 15bis der landweerwet. moetende van de eene week in de andere leven, in niet weinige gevallen de week van opkomsthun gezien op crediet hebben moeten laten leven. Beleetd wordt verzocht die maatregel te willen nemen, waardoor aan genoemde toestand een einde wordt gemaakt en de hoop uitgedrukt, dat het den Minister behagen moge, het verzoek in te willigen. Men schrijft uit Zeeuwsch-Ylaanderen 0. D. Sinds eenigen tijd is al het water verdwenen uit de polders, op 12 Maart overstroomd, maar toch wordt nog steeds gewerkt aan verhooging en verzwaring van zeedijken. Zoowel de dijken aan den Van Alsteinpolder onder Graauw, als die by den Wilhelmuspolder onder Walsoorden, als die van den Isabellapolder onder Philippine zullen aanzienlijk verzwaard worden. Ook bij den Kruispolder onder Hontenisse zal de zee- dijk over een lengte van ruim 2000 meter worden opgehoogd. De dijken zullen zoo hoog worden, dat zij bij een vloed als die van 12 Maart jl. nog boven water staan, want een dijk moge nogjzoo sterk zijn, zoodra de vloed er met eenige kracht overheen|slaat, brokkelt hij langs de binnenzijde af en ontstaan er gaten. Men berekent dat er dit jaar wel een mil- iioen gulden noodig zal zijn voor herstel en verbetering van zee- en binnendijken in Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk deel. Hoek, 16 Juli. Heden werd alhier in het cafe' van den heer F. Dieleman op de Knol, door het Bestuur der vereeniging voorChriste- lijk onderwijs (buurt De Knol) in perceelen en in massa aanbesteedhet bouwen van twee schoollokalen met onder wijzerswoning, en de levering en plaatsing van de noodige meubelen voor bovenhenoemde school. Hiervoor werd ingeschreven als volgt le perceel (metselwerk). P. J. Rijnberg, voor f 3825, W. P. Nieuwelink en H. van der Velden, voor 3570 en Gebr. Deij, voor 3490. 2e perceel (timmerwerk). J. A, Rijnberg voor 4065, A. C. Rijnberg voor 3100, A. Verlinde voor 2744,60, I. P. Casteleijn voor 2654 en J. A. Meertens voor 2650. 3e perceel (schoolmeubelen). J. A. Rijnberg, voor 697, A. C. Rijnberg voor 610, A. Verlinde voor 560,75, I. P. Casteleijn voor f 550, Kaijser en Wisse, te Zaamslag, voor 549 en J. A. Meertens voor f 535. le en 2e perceel gecombineerd A. Verlinde voor 6169,60, J. A. Meertens voor 6140, en Kaijser Wisse te Zaamslag voor 5964. Voor de massa A. Verlinde voor 6730,35, I. P. Casteleijn voor 6690 en J. A. Meertens voor /6675. Zij bij wier naam geen woonplaats is ver- meld wonen te Ter Neuzen. Het werk is in perceelen gegund en wel het le en 2e perceel aan Kaijser en Wisse en het 3e perceel aan J. A. Meertens. (Reeds in een deel der oplaag van ons vorig nummer vermeld.) Axel, 17 Juli. In de heden alhier gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van leden der //Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beet- wortelsuikerfabriek" te Sas van Gent werd de heer B. C. Puijlaert van Zuiddorpe gekozen als lid der financieele commissie, in plaats van het aftredend lid J. van Hoeve tot plaatsvervangend lid werd gekozen de heer W. Dieleman Pz. te Axel, in plaats van den heer B. C. Puijlaert. De winst over het afgeloopen jaar bedroeg 473,58, welk bedrag in het reserve-fonds zal worden gestort. Boschkapelle. Een visscher kwam in den Van Lijndenpolder, dicht bij een vischwater, op een vreemdsoortige manier in 't bezit van een paling. Op eenigen afstand hoorde hij een ge- weld, alsof' een paar hanen aan't vechten waren, en zag tot zijne verwondering, dat een reiger met kop en pooten werkte, en ook met zijn vleugels, om zich van een paling meester te maken en er mee weg te vliegen. Deze was daar niet mee ingenomen, ging druk tegen den reiger in, en vandaar het geweld. De visscher liep naar de vechtenden heen, en de reiger was zoo op het lekkere hapje gesteld dat hij pas wegvloog, toen de visscher hem aR 't ware kon grijpen, die een paling van bijna een pond zwaar mee naar huis kon nemen. Koewacht. Dinsdagmorgen om circa halfdrie trokken eenige smokkelaars met een Neder landsche koehierover de Belgische grens. Niet ver van Stekene ontmoetten zij een paar douanen, die met den revolver in de hand hen het „tot hier toe en niet verder" toeriepen. Onze smokke laars kozen het hazenpad en de koe, die Maandag in Hulst op de markt voor 200 gulden gekocht was, werd door de ambtenaren in beslag geno- men en zal nu ten voordeele van den Belgischen Staat worden verkocht. Hoilteuisse. Dinsdag had hier de stemming plaats voor een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer P. A. Adriaansens, die meer dan 40 jaren onafgebroken raadslid geweest is. Van de 724 kiezers waren er 443 opgeko men. Onwaarde 7 stemmen. De heer A. Adri aansensBuijsrogge verkreeg 307 stemmen, de heer P. S. van Jole 129 stemmen; zoodat ge kozen is de heer A. Adriaansens, zoon van wijlen den heer P. A. Adriaansens. Graauw. Bij de Dinsdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad, stemden 218 van de 282 kiezers. Van onwaarde waren 7 brieves. Gekozen werd de heer A. Staal met 134 stemmen de heer A. M. Plasschaert verkreeg 77 stemmen. Biervliet. Tot ontvanger-griffier van den Oranjepolder is bij loting benoemd de heer C. B. Carpreau. Maandagmorgen vervoegde zich op het kantoor van den rijksbetaalmeester te Breda juffrouw C., uit Terheijden, om het driemaan- delijksch pensioen van haar man in ontvangst te nemen. Het geld werd haar voorgeteld, een bank- biljet van f 60, een van 40, en nog wat klein geld. Hoe 't mogelijk is geweest, valt niet te begrijpen, doch een feit is het, dat, toen de juffrouw 'tgeld wou opnemen, de beide briefjes spoorloos verdwenen waren. Ze heeft goed gezien, dat ze voor haar neer werden gelegd, maar waar ze gebleven zijn, weet ze niet. De mogelijkheid schijnt te bestaan, dat een van de aanwezige personen, die pensioen kwamen halen, de gelegenheid heeft gehad, zich de beide bankbriefjes toe te eigenen. In de duinen onder Wijk-aan-Duin is Zondag-ochtend tusschen 3 uur en half 4 een moordaanslag gepleegd op den jachtopziener Benning, in dienst van jhr. Boreel. B. was op surveillance met den rijksveld- wachter Veen en de jachtopziener Deys. Zekere J. G., die, als reeds meermalen was gebeurd, op strooperij uit was, werd door B. betrapt. Hij loste een schot en trof B. in de hand. Niettegenstaande diens waarschuwing om niet meer te schieten, volgde toch een tweede schot, hetwelk B. in de heup trof, zoo dat hij neerviel. De dader nam de vlucht. Veen en Deys, die op de schoten afkwameu, vonden B. liggen, die G. als den dader noemde. Deze werd later te IJmuiden door Veen in hechtenis genomen en naar Haarlem overge bracht. De toestand van B. werd niet erastig geacht. Men meldt uit Nieuwediep Van het instructieschip Bellona, onder den Texelschen wal schietoefeningen houdende, is Dinsdag door het losschieten van een takel een sloep uit de davits gevallen, juist op een be- mande vlet van de kanonneerboot Hefring, die er onder lag. De vlet werd gedeeltelijk ver- brijzeld, terwijl van de zes inzittenden de ma- troos eerste klasse R. werd gedood en de matroos eerste klasse L. zwaar gekwetst werd. De overi- gen konden uit het water worden gered. De kanonneerboot is hier met den doode en den gekwetste aangekomen. Te Scheveningen is in de visschershaven na een afwezigheid van vier weken terugge- keerd een sloep, die door den reeder H. den Dulk aldaar, ter haringvisscherij was uitge- zonden. De bemanning bracht geen enkele haring mede. Ter haringvisscherij zijnde, beweerde het grootste deel der equipage, dat het vaartuig lek was, en weigerde ronduit den schipper te gehoorzamen op zijn bevel om de netten buiten boord te zetten. Men heeft den schipper ge- dwongen weer huiswaarts te keeren. Een deskundig onderzoek heeft nu plaats gehad en van lekkage was niets bespeuren de geheele vleet is o. a. kurkdtoog uit het schip gelost. Zondag is te Benningbroek (N.-H.) een kind ten doop gehouden door dezelfde vrouw, die. den vader en de grootinoeder van de kleine ten doop hield. Aanvaring van die „ls!e of CaSdy" door- de Koning WiSlem S3". Zaterdagavond vertrok van IJmuiden het stoomschip //Koning Willem II" van de maat- schappij Nederland. Zondagavond keerde dit stoomschip weer terug. Het was in den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks 2 ure, in botsing gekomen met de stoomboot ,/Isle of Caldy", geladen met erts en op '■weg naar Amsterdam. Eerstgenoemd stoomschip heeft 3 gaten aan stuurboordzijde, terwijl de //Isle of Caldy" gezonken is. Een der passagiers van de //Koning Willem II" schrijft aan het Hbl. //In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks half drie werden we wakker geschrikt door een vrij hevigen stoot. 't Geroep van//aan- varing" weerklonk, waarop ieder naar het dek vloog, zwemgordels mee. Op omstreeks 100 M vertoonde zich voorwaarts aan stuurboordzijde een schip in zinkenden toestand met een wit en een rood licht. Dit was de //Isle of Caldy" van Liverpool, een boot geladen met erts, komende van Spanje, met bestemming voor Amsterdam, welk schip in het midden, ter hoogte van de machinekamer, was aangevaren door de z/Koning Willem II." Een hevige, plotseling opkomende mist, die even spoedig weer optrok, was de oorzaak van de ramp. Twee der opvarenden van de Engelsche stoom boot waren op de //Koning Willem II" over- gesprongen en vertelden, dat de ertsboot bijna was doormidden gesneden. Even daarna kwamen 2 sloepen aan bakboordzij met 13 man der equipage, den Hollandschen loods en de vrouw van den kapitein de 2e en 3e stoker man- keerden. Nadat de bemanning van de ertsboot nog eens getracht had, hun ontbrekende makkers te redden, sprong plotseling de ketel met hevigen slag en verdwenen de lichten. Geen spoor was meer te vinden van het schip, dat een kwartier te voren rustig door het Kanaal voer. an de vermisten werd niets meer gevonden, zoodat de kapitein van de //Koning Willem II," na eenige uren zoekens, besloot een Hollandsche haven binnen te loopen, om de geleden schade te laten herstellen. In de boeg aan stuurboord zijde was een groot gat geslagen, waardoor het water binnenstroomde in't voorschip gelukkig hield het waterdichte schot zich goed. Omstreeks 3 uur kwam de Hollandsche kust weer in zicht, die den vorigen dag, naar wij meenden voor zoovele jaren, aan ons oog ver dweuen was. Door het dochtertje van prof. Korteweg, uit Leiden, dat de reis tot Genua meemaakte, werd een collecte gehouden voor het personeel der Engelsche boot. //tWas 'n schrik, meneer," vertelden ons eenige ooggetujgen, die de aanvaring van het eerste oogenblik af hebben gadegeslagen. //Het zal ongeveer 22 mijl van IJmuiden geweest zijn, kwart over twee in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen we door het gillen van de stoom fluit werden gewaarschuwd, dat er iets onge woons gaande was. Het miste zwaar en veel te zien was er niet. Een oogenblik na dit sein van ons schip voelden we een zwaren schok en wij dachten, dat wij zelf naar den kelder zouden gaan. Spoedig zagen we, wat er van aan was. We hadden een Engelsch schip aangevaren, waren er recht op ingestoomd en hadden den Engelschman juist in de machinekamer geraakt. Onmiddellijk alle man bij de booten, en een oogenblik later roeiden onze mannen naar het Engelsche schip, de //Isle of Caldy" met koper- erts geladen, voor Amsterdam bestemd. De Engelschman zonk snel, had zelfs geen tijd om met eigen sloepen de bemanning in veiligheid te brengen en twintig minuten later was van het stoomschip niets meer te zien. De bemanning, een 17tal personen, werd in deerniswekkenden toestand bij ons aan boord gebracht. Daar waren de Engelsche kapitein met echtgenoote, die eveneens gered konden worden. Het zonderlingst was wel de wijze, waarop een van hun matrozen ons schip bereikte. Op het ooaenblik van de aanvaring sprong hij van het dek af op het bakboordsanker van de //Willem II" en wonder boven wonder kon hij zich daarop vasthouden, ofschoon deze levens- gevaarlijke onderneming hem ernstige kneuzingen aan armen en beenen bezorgde. We hoorden hem eerst niet, en toen heeft hij het kunst- stukje volbracht, zonder hulp naar boven te klauteren. U kunt aan de bloedsporen nog zien, waar hij zich heeft opgewerkt. Onbe- grijpelijk is het, dat dit den man met al zijn verwondingen toch gelukt is. Twee man zijn met het Engelsche vaartuig naar den kelder gegaan. Twee machinisten, de oudste 30 jaar, de jongste 23. Zij laten beiden een vrouw achter. Natuurlijk konden zij niet tijdig genoeg aan dek komen, waarschijnlijk ook, omdat de //Isle of Caldy" juist in de machine kamer getroffen werd. De anderen zijn veilig overgebracht al zijn de meesten er niet zonder min of meer ernstige verwondingen afgekomen. De arme menschen waren natuurlijk van alles beroofd toen ze bij ons aan boord kwamen. Wij hebben ze kleeren moeten geven en hebben een collecte voor hen gehouden, die f 94 ongeveer heeft opgebracht. Te IJmuiden hebben we ze aan land gezet, waar ze in het Tehuis voor Zeelieden onder dak zijn. En ja, wat de schade betreft, daar kunnen wij natuurlijk niet over oordeelen. De uitwen- dige schade, ziet u. Er zijn twee groote gaten in den boeg aan stuurboordzijde en de wand is niet onbelangrijk verbogen. Er moeten nog meer gaten zijn en we hebben vier meter water binnengekregen. Den geheelen Zondag hebben we gewerkt om de lading naar het achterschip te verplaatsen. En nu zijn we maar blij, dat de //Willem II" aan den steiger ligt, want we hebben oogen- blikken van grooten angst doorgemaakt." Prof. Ruitinga, uit Amsterdam, die evenals prof. Blok en prof'. Korteweg uit Leiden tot de passagiers behoorden zij waren op weg naar Genua vertelde, dat hij zijn hut achter in het schip had. Opeens werd hij wakker door een schokhij draaide het electrisch licht in zijn hut op, keek op zijn horloge en ziende dat het twee uur in den nacht was, bevroede hij dadelijk dat de schok was veroorzaakt door een aanvaring. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij op het dek lawaai en roepen //aanvaring Hij schoot zich in de kleeren en begaf zich naar dek, doch daar gekomen was er niets meer te zien. De hoogleeraar zeide, dat er aan boord van de //Koning Willem II" geen sprake was van eenige paniek en alles kalm in zijn werk ging. Later vernamen wij nog, dat de kapitein van de //Isle of Caldy" alleen vergezeld was van zijn echtgenoote en dat slechts een der veron- gelukte machinisten een weduwe achterlaat. De geredden kwamen inderdaad met twee eigen sloepen naar de//Willem II". Een dier sloepen is nog een halven dag op sleeptouw genomen, doch raakte los door het afknappen van het verbindingstouw en werd niet meer opgehaald. Nog ontvangt het Hbl. uit IJmuiden de vol- gende bijzonderheden Te Dungeness kreeg de Engelsche boot een Hollandschen loods aan boord, die tijdens de aanvaring op de brug was. Het was vrij helder weer. Aan boord van de //Isle of Caldy" had men de vuren en lichten van de //Willem II" gezien. Plotseling volgde de aanvaring aan bakboordzij de midscheeps en de //Isle of Caldy" werd op enkele voeten na letterlijk doorgesneden, zoo zelfs, dat de schoorsteen over het dek viel. De Engelschen gingen dadelijk naar hun reddingsbooten, twee hunner sprongen eenvou- dig aan boord van de //Willem II" over aan stuurboordzijde. De kapitein, zijn vrouw en de bemanning waren er zeer vlug bij om in de bootjes over te gaan en moesten een heel eind roeien naar de //Willem II", die achteruit- stoomde en niet zoo spoedig scheen te kunnen stoppen. Toen zij aankwamen. bijna alien onge- kleed, bleek het, dat de //Willem II" nog geen reddingsbooten had uitgezet. Alleen stonden bemanning, detachement en passagiers bij de booten klaar met de zwemvesten om. Aan boord van de //Willem II" gekomen, bleek het den Engelschen gezagvoerder Edwards, dat twee man, de le en 2e machinist, ontbraken. Hij ging met eigen boot en eigen mannen, nat en ten deele gekleed als zij waren, naar het wrak terug om te zoeken, doch hij vond niets. De namen der slachtoffers zijn Berrow, ge- huwd, doch kinderloos, en Jones, ongehuwd. De //Isle of Caldy" zonk in ongeveer 10 minuten. De bemanning van het Engelsche schip is zeer slecht te spreken over de behandeling aan boord van de mailboot ondervondenzij moesten let terlijk om alles vragen, kleeding en voeding alleen de linnenjuffrouw maakte een gunstige uitzondering. Voor de passagiers hadden zij niets dan woorden van lof. De gezagvoerder Edwards wenschte zich niet uit te laten over de mogelijk oorzaken van de aanvaring en de schuldigen. Na heel lang vragen, gelukte het eindelijk dit weinige nieuws uit den kapitein te krijgen. De stuurlieden en matrozen lieten zich in nog krasser termen uit. Zondagavond kwam van Edam een pleizier- boot door de Wehre te Purmerend. Ter hoogte van de trambrug werd even gemeerd naast een schip van Edzes aldaar, teneinde in een daar- tegenover liggende vleeschhouwerij inkoopen te doen. De schipper verkoos echter niet dat eenige passagiers hun weg namen over zijn vaartuig en duwde ze onzacht terughierdoor ontstond een woordentwist, welke zoo hoog liep, dat de beide broeders Edzes alles naar de boot slingerden wat onder hun bereik was zelfs de keien uit de straat werden opgebroken, met 't gevolg dat een heer aan't been getroffen werd en ernstig gewond. Een juffrouw kreeg een hard voorwerp tegen 't gezicht, waardoor 't neus^ been werd verbrijzeld. Tegen de woestelingen is proces-verbaal opgemaakt. Uit Lobith meldt men Aan de politie alhier werd Vrij dag uit Rotter dam het telegrafische verzoek gericht hare me- dewerking te willen verleenen tot aanhouding van de verduisterde sleepboot The'odor Anton. Die boot was 's nachts heimelijk van daar vertrokken, niettegenstaande ze van i-echtswege aan den ketting was gelegd, verzegeld en onder bewaking gesteld. Inderdaad zag men haar ook tegen den na- middag in de verte den Rijn opkomen, en het duurde niet lang, of de beide alhier gestation- neerde veldwachters van rijk en gemeente voeren haar in een gehuurd bootje tegemoet. Toen depolitiemannen naderbij warengekomen en den kapitein sommeerden bij te draaien, ver- klaarde deze hen heelemaal niet te begrijpen, hij heesch vervolgens de Duitsche vlag en wist, door versnelling zijner vaart, nog juist zoo tij dig op het gedeelte van de rivier, dat tot het Duitsche grondgebied behoort. te komen, dat vervolging niet meer mogelijk was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1906 | | pagina 2